DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN, Van liet zuidelijk oorlogsterreln. Van liet oostelijk oorlogsterreln. Sche veemarkt. No. 267 Honderd en zeventiende Jaargang. 1915 RbonnsmeBlspriis por 3 maanden f 1.-Jr. p. pasi f 125c Advarlentispriis 10 ct. p. regel groots letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij Y.h, HERMs. COSTERS ZOON, Voordara C9. Telefoon: •nr. 3. ZATERDAG 13 NOVEMBER Ter zee. DUITSCHLAND. NEDERLAND. Woensdag 17 November a.s., Dit nummer bestaat uit 3 bladen. mmm ALKMAAR, 13 November. De Engelsche minister-president heeft meer dan eens gezegd, dat men Groot-Brittanje en zijn bondge- nooten geen grooteren ondienst bewijzen kon, dan door den indruk te wekken, dat men onderling ver deeld is. Het heengaan van ministers en de scherpe critiek, welke de laatste dagen in het Lagerhuis op de regee ring wordt uitgeoefend, geven niet den indruk, dat deze juiste raadgeving wordt opgevolgd. Eerst heeft sir Edward Carson zijn portefeuille neergelegd en thans heeft de hees Churchill desgelijks gedaan. En evenals de brief van den eerstgenoemden minister aan den heer Asquith een veroordeeljng in hield van het beleid der regeering, is ook het schrij ven van den heer Churchill niet in aanmoedigenden toon gesteld. De heer Churchill toont zich veront waardigd over het feit, dat hij niet is opgenomen in den kleinen oorlogsraad. Toen hij, het ministerie van oorlog verliet, aanvaardde hij op verzoek van den eersten minister een ambt met weinige verplichtingen, teneinde te kunnen deelnemen aan den arbeid van den oorlogsraad en de nieuwe ministers bij te staan. „Ik bezat, zegt de heer Churchill niet geheel zonder ge voel van eigenwaarde, ik bezat in bijzondere mate kennis van de operatiën, die aan den gang waren." Zes weken geleden had de heer Asquith hem verze kerd, dat hij in den kleinen oorlogsraad zou worden opgenomen. Maar nu hij daarbuiten is gehouden, wenscht hij aan zijn medewerking met de regeering een einde te maken. „De tijd, zoo verklaart hij, zal mijn bestuur aan de admiraliteit recht doen en mijn rechtmatig aandeel aanwijzen in de omvangrijke voorbereidingen en ope ratiën, die ons de heerschappij over de zeeën verzeker den. „Met mijn kennis omtrent den tegenwoordigen toe stand en als deelhebber aan de uitvoerende macht kan ik niet een positie op mij nemen, die mij een algemce- ne verantwoordelijkheid 'oplegt voor de oorlogspoli tiek, zonder dat Lk een werkzaam aandeel heb in de leiding en het bestuur. Zelf3 als in beginsel juiste be sluiten zijn genomen, zijn de snelheid en de wijze van uitvoering factoren die over het resultaat beslissen." Nu heeft de heer Churchill zich altijd een eigenzin nig, avontuurlijk en ijdel staatsman getoond; men denke maar eens aan zijn optreden jegens Londensche bandieten" vóór den oorlog en sinds het uitbreken der vijandelijkheden aan zijn getwist met lord Fisher, zijn noodeloozen tocht naar Antwerpen, zijn mislukte Dardanel len-actie. Met dat al is hij toch een man van beteekenis, dien de heer Asquith steeds heeft be schermd. Daarom is zijn critiek over de leiding der regeering ook wel van gewicht. En zij krijgt bijzon der relief nu zij wordt geuit op een tijdstip, waarop de volksvertegenwoordiging de regeering zeer harde noten te kraken geeft. Sinds wij gisteren daarover het een en ander mededeelden heeft de afgevaardigde Lynch in het Lagerhuis o. m. gezegd, dat de voor naamste oorzaak van alle misslagen de onbevoegheic van het oppergezag was. Deze spreker vond, dat Engeland door een onbesliste campagne een onvol doenden vrede tegemoet gaat en dat, wanneer er geen verandering komt, het Britsche rijk zijn ondergang te gemoet gaat. Men kan niet overwinnen door sterren en ridderorden, maar enkel door manschappen, muni tie en vooral door hersenen en z. i. moet veldmaar schalk French weg en moet zeventig procent van de hoofdofficieren verwijderd en vervangen worden door mannen, die kunnen vechten en zegevieren. Minister Balfour vond dat zulke critiek moest wor den uitgesteld tot na den oorlog wanneer alle feiten bekend zijn en dat zij thans ook niet moest worden uitgesproken, omdat zij de zaak des lands geen goed kan doen en een nadeeligen invloed kan hebben. Minister Grey heeft zich nog steeds te verdedi gen inzake Servië. Hij heeft thans er op gewezen, dat men niet over een onbeperkte macht beschikt, dat de gebeurtenissen in het Westen in het laatst van Sep- tember (bedoeld is het bekende offensief) niet toelie ten, aan dat front troepen te onttrekken, en nadrukke lijk verzekerd, dat de vertraging van de hulp aan Servië alleen voortkwam uit gebrek aan de benoodig- de troepen. Voeg daarbij de onaangename boodschap van den heer Asquith over de reis van den heer Kitchener, die naar thans bij gerechte verluidt naar Indië en Egypte zal gaan, waar een opstand heet te zijn uitgebroken en de nu ook in Engelsche bladen opduikende be richten over onderhandelingen tusschen Turkije, Bul garije, Roemenië en Griekenland onder Duitsche lei ding en ge hebt verschillende aanwijzingen, dat de politieke atmosfeer te Londen er niet heel gunstig uitziet. En in zoo'n periode uit zich de teleurstelling in critiek en gaat het er licht spannen tusschen regee ring en parlement. Eigenaardig, dat juist het Engelsche arbeiaersor- «aan de „Labour Leader", verschillende teekenen ziet, dat de zucht naar vrede grooter wordt in de ver schillende landen en ervan overtuigd is, dat ondanks alle ontkenningen er achter de schermen iets „Het is nog nacht en het schijnt, alsof de dag nooit zal komen. Maar wat is dat daar, waar de vèrzienden op wijzen aan den horizont? Het is het eerste gloren van de morgenschemering." Maar men heeft pas in Engeland de regeering een groot crediet verleend om den oorlog te kunnen voortzetten en voor hetzelfde doel heeft de regeering in Frankrijk vergunning gekregen een nieuwe 5 pet. leening uit te geven, hetgeen, zooals minister Ribot zeide, het bewijs is van Frankrijks wil om den oorlog met behulp van wapenen en geld voort te zetten tot een algeheele overwinning zal zijn behaald. Het eenige nieuws van eenig belang is het tót zin ken brengen van een Engelschen onderzeeër, de E 20" in de Dardanelles hooren. Dat minister Asquith nog altijd niet afziet van de phrase omtrent den strijd voor de kleine naties is, na al hetgeen Engeland in dezen oorlog den klei- gaande I nen naties heeft aangedaan, zeker sterk. Bulgarije, Griekenland, de Skandinavische landen en Nederland kennen de aanmatigende taal, die Enge land voert tegen ieder, die zich niet schikt naar zijn, tegen het volkenrecht indruischende, methoden om dë heerschappij ter zee te handhaven. Minister Asquith had de nota van president Wilson reeds ontvangen, toen hij opnieuw sprak over de bevrijding der wereld -van de Duitsche geweldheerschappij. Zoolang de leiders van de Engelsche politiek mee- nen Duitschland te kunnen overwinnen en vernieti gen, zoolang het Engelsche volk, ondanks alle teleur stellingen, met hun dit waandenkbeeld blijft koeste ren, zoolang zullen redevoeringen als van lord Lore- bum en Courtny helaas stemmen van roependen in de woestijn blijven." KORTE BERICHTEN. De Engelsche minister Churchill is gisteren af getreden. AAN HET ITALIAANSCH-OOSTENRIJKSCHE FRONT. Uit Weenen werd gisteren officieel gemeld: Na een betrekkelijk rustigen nacht werd er gister middag weder hevig artillerie-vuur geopend op het geheele gevechtsfront. Daarna deed de vijandelijke infanterie wederom herhaaldelijk aanvallen op het bruggenhoofd van Görz en de hoogvlakte van Dober- do. Deze aanvallen werden afgeslagen met vreeselijke verliezen aan de zijde van den vijand. Onze troepen zijn weder in het bezit van al hunne stellingen. Aan vallen van den vijand bij Zagora mislukten eveneens. Aan de Dolomieten deden de Italianen in de laatste dagen herhaaldelijk vergeefs anvallen op den -top en de hellingen van den Col di Lana. De officieele berichten van den Italiaanschen -opper bevelhebber aan de pers over de gebeurtenissen in deze streek zijn ten eenenmale onjuist en moeten be rusten op onjuiste rapporten. DE STRIJD TEGEN SERVIë. Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisteren: Duitsche troepen hebben Bogoetowatsj en de hoog te aan weerszijden van die plaats, stormenderhand ge nomen. Het leger van von Gallwitz nadert de hoog tekommen van het Jastrebatsj-gebergte. En zijn we derom 1400 man krijgsgevangen gemaakt en 11 stuka geschut, 16 munitiewagens en pontons veroverd. Het Bulgaarsche leger heeft over het geheele front den overgang over de Morawa geforceerd. Het Servische communiqué van 10 November luid de: Wij hebben in goede orde verdedigingsstellingen ingenomen ten zuiden en ten oosten van Kraljewo, ten oosten van hvanjika en op het front ten oosten van den linkeroever van de zuidelijke Morawa, waar op 10 November verwoede gevechten hebben plaats gehad. Het Fransche communiqué van gistermiddag meld de: Berichten uit Monastir ontvangen bevestigen, dat de Fransche troepen krachtig de overgangen van de Cema-rivier ten westen van Krivolatsj vasthouden en flinke hulp verleenen aan de Serviërs, die tot dus ver heldhaftig alle Bulgaarsche aanvallen in den Ba- bonna-pas hebben afgeslagen. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisteren. In gevechten ten noordwesten van Tsjartorysk werden gisteren vier officieren en 230 man gevangen geno men. Bij Sapanof sloegen wij verscheiden nachtelijke aanvallen af. Achter ons Putilowka-front werd een officier van het Russische infanterie-regiment No. 407 gevangen genomen, die in Höngaarsche uniform door onze linies sloop om te spionneeren. Ook aan de Kor- min ten zuiden van Garajmowka werden Russische luisterposten in Höngaarsche uniform aangetroffen. EEN ENGELSCHE ONDERZEEëR GEZONKEN. Het Turksche hoofdkwartier meldde gisteren: Dank zij nieuwe, door onze vloot getroffen be schermingsmaatregelen is de Engelsche onderzeeór E 20 den 5den dezer in de Dardanellen tot zinken ge bracht. Drie officieren en zes matrozen van de beman ning zijn gevangen genomen. De onderzeeër, een der nieuwste van de Engelsche vloot, had zich "twee maanden geleden in de Darda nellen vertoond. Ze is 61 M. lang en» meet 800 ton. Aan de oppervlakte heeft ze een snelheid van 19, on der water van 14 mijl; ze heeft 8 torpedolanceerbui- zen en twee snelvuurkanonnen. De bemanning be stond uit 30 koppen. DE REDEVOERINGEN IN HET ENGELSCHE HOOGERHUIS. De officieuze „Nordd. Allgem. Zeit." schrijft onder het hoofd: „Redevoeringen in het Engelsche Hooger- huis": „In het Engelsche Hoogerhuis zijn op 8 Nov. drie redevoeringen gehouden, in welke scherpe kri tiek werd geoefend op het aan het bewind zijnde coa litie-kabinet. Of echter de wenken, door twee spre kers in het Hoogerhuis gegeven, om een uitweg tot beëindiging van den oorlog te zoeken, zullen leiden tot redelijke vredesvoorstellen, die Duitschland te al len tijd bereid zou zijn in overweging te nemen,' valt ten zeerste te betwijfelen. Wij hebben er niets verno men omtrent een weerklank op deze aanmaningen tot inkeer. De Engelsche regeering heeft het zelfs niet noodig geacht aan beide lords in het Hoogerhuis te antwoorden. Daarentegen hebben den daarop volgen den dag drie leden van het kabinet in Guildhall het woord gevoerd en onveranderd de oude wijs doen Het Italiaansche tankschip „Livietta" van Port Arthur naar Buenos Ayres is gisteren door brand ver nield, ontstaan ten gevolge van een ontploffing in het ruim. Men vermoedt, dat de ontploffing veroorzaakt is door een bom. De Fransche Kamer nam gisteren met algêmee- ne stemmen het wetsontwerp aan, waarbij de regee- ring wordt gemachtigd een nieuwe 5 procents-leening uit te geven. De Duitschers gebruikten in de gevechten bij Olay een nieuw soort repeteergeweer, waarmede 25 schoten per minuut kunnen gelost worden. De Rus sen hebben eenige van die wapens in handen gekre gen. De Nobelprijs voor physica voor 1914 is toege kend aan prof. M. von Dane, hoogleeraar aan de uni versiteit te Frankfurt a. M. en dén prijs voor chemie aan prof. W. Richarde van de Amerikaansche Har var d-universiteit te Cambridge in Massachusets. Bij: beschikking der Weensche politie is dë ver schijning van het Neue Wiener Journal voor 8 dagen verboden. Bij een landbouwer te Oud-Lingen (Duitschl.) is een Fransche krijgsgevangene werkzaam, die uit een brief, van zijn ouders ontvangen, tot de eigenaardige ontdekking kwam, dat de zoon van den landbouwer bij wie hij werkt, als krijgsgevangene was ingekwar tierd bij zijn ouders in Frankrijk. TEGEN DE SMOKKELAARS. Naar de Tel. verneemt overweegt de regeering, ten einde het steeds toenemende smokkelen tegen te gaan, een bewakingslinie te leggn op een afstand van 10 K. M. van de grens. Daarlangs mag dan alleen pas- seeren wat uitsluitend1 dient voor de dagelijksche be hoeften van de bevolking, gelegen tusschen deze linie en de grens. MISHANDELINO VAN EEN NEDERLAND- SCHEN JONGEN. De rechtbank te Hasselt (België) wees Dinsdag j.l vonnis in de geruchtmakende zaak van de mishande ling van een Nederlandschen knaap en veroordeelde majoor Tölle, commandant van het Duitsche land stormbataljon te Maeseyck tot 50 Mark boete of 10 dageü hechtenis wegens gepleegde mishandeling op het zoontje van de M< estrichtsche familie v. d. E. Verder veroordeelde de rechtbank majoor Tölle tot een boete van 50 Mark of 10 dagen hechtenis wegens het mishandelen van den Belgischen douanier Kub ben en tot 100 Mark boete of een maand hechtenis wegens het doen mishandelen door zijn soldaten van den douanier Opdenakker en tevens in de kosten van het proces. Beide douaniers waren afgerost, omdat zij zich te gen de mishandeling van den knaap hadden verzet. Het Openbaar Ministerie, is van dit vonnis in hoo- ger beroep gegaan bij het gerechtshof te Brussel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat ter ge legenheid van de Scliei-veemarltt, te houden op het vee, 't welk niet per vaartuig naar de markt wordt gebracht, alleen aangevoerd mag worden langs den Helderschen weg, over de Heilooërbrug en over de Friesche brug. Aanroer ran ree over de Geesterbragde Nieuwlanderbrugde Emmabrug, de Scherm :r- vlotbrug en de beide rustieke voetbruggen VERBODEN. Het vee over de Boompoortsbrug bij het Zeg naar de markt gebracht moet den weg volgen la; de Voormeer er de Bierkade, over de Scherm vlotbrug en lang den Kanaaldijk naar de Friese brug. Bij de Texelsche-, de Heilooër- en de Friescl brug zal het aan te voeren vee door deskundige worden onderzocht. Vaartuigen met voor de markt bestemd vee mogen uitsluitend gelost worden aan de Kanaalkade. De ligplaatsen zullen door den havenmeester worden aangewezen. Vao heden af zal geen vee In stallen binnen deze gemeente mogen worden geplaatst, zonder vooraf door den: directeur van het slachthuis te zijn onder zocht. In het algemeen mag geen vee ter markt geplaatst worden zonder voorafgaand deskundig on derzoek en IN GEEN GEVAE VddR DES MORGENS ZES EER. Alkmaar, 13 November 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. BINNENLAND. AANVAARDING DIRECTEURSCHAP TOONEELSCHOOL Hedenmiddag aanvaardde de heer Balthazar Ver hagen in het openbaar de functie van directeur der Tooneelschool te Amsterdam. Jhr. A. W. G. van Riemsdijk, voorzitter van het Ne- derlandsch Tooneelverbond heette in de gerestaureer de Tooneelschool de aanwezigen welkom en bracht hulde aan hen, die de geldeaf voor de gedeeltelijke ver bouwing en algeheele restauratie geschonken hadden, De restauratie der school beoogde een dusdanige at mosfeer te brengen in die localiteiten, dat Kunstonder wijs in de voornaamste plaats met succes kon worden gegeven. V Den nieuwen directeur wenschte de heer van Riems dijk succes op zijn arbeid toe. Verhooging der subsidies en nog grootere bijdrage van het verbond aan de Tooneelschool zijn noodig om de gewenschte resultaten te bereiken. Gaarne zag spr. de bijdragen der gemeente Amsterdam 600. en der provincie Noord-Holland (ƒ300) verhoogd, en met meer klem drong hij hierop aan, daar H. M. de Koningin met een subsidie van 5000 voorgaat. Mevrouw FunkeNyhoff en mevrouw Wertheim- Hijmans van Wademoijen, die benoemd zijn tot da mespatronessen aan de Tooneelschool werden hartelijk staan gaat ons onbeholpen af. Hier ligt de eerste, groote taak der Tooneelschool. Uitvoerig wijdde spr. hierover uit, er in dit verband zijn vreugde over uit sprekend, dat onze grootste tooneelkunstenaars Mevr. Mann-Bouwmeester, en de heer Louis Bouwmeester, hun ervaring en kunst ten dienste van het tooneelon- derwijs willen stellen. Of het onderwijs werkelijke resultaten zal kunnen opleveren is verder afhankelijk van twee groote facto ren: gehalte aan keunis en beschaving der leerlingen en de particuliere en openbare belangstelling in ons werk. Vervolgens een kort historisch overzicht van het kunstonderwijs in Nederland gevend, stond spr. uitvoerig stil bij de kentering, welke in de laatste helft der 19e eeuw ontstond in de opvatting dat kunst geen volksvoedsel is. H. M. de Koningin heeft de belangrijkste subsidie, waarmede Koning Willem lil de stichting der school mogelijk maakte, gehandhaafd. Doch nog meer steun is noodig, opdat de Tooneelschool steeds aan hooger eischen beantwoorde. Een schoon voorbeeld gaf de bekwame decorateur', de heer J. J. Poutsma, die nieu we decors aanbood. Spr. besloot met een oproep tot vruchtbare samen werking tusschen de kunstenaars, de dragers en de onderwijzers, de dienaren van Nederlands ideëele goederen. welkom geheeten, evenals de heer Adr. van der Horst en de heer Meijer van Beem, de leeraar in het grimee-uj is met dit bedrag vermeerderd, maar de ren. Ten slotte richtte de heer van Riemsdijk zich tot Me vrouw Holtrop van Gelder, die dë vorige maand 25 jaar leerares aan de Tooneelschool was, en aan wie hi; namens het Tooneelverbond een armband met inscrip tie als souvenir aanbood. Vervolgens nam de heer Balthazar Vèrhagen het woord, om dank te brengen aan Hoofdbestuur en Commissie van Beheer en Toezicht voor het in hem gestelde vertrouwen. Hij richtte een woord van op rechte bewondering voor het werk van zijn voorgan ger, den heer Bouberg Wilson en ging na wat gedaan is en gedaan moet worden in het belang van de reor ganisatie der Tooneelschool. Wij, Nederlanders, spre ken in het algemeen slecht, missen alle expressie van gebaar en mimiek, wij loopen leelijk en het zitten en Gemengd Nieuws. DE VERBINDING MET DE OVERZIJDE VAN HET Y. Naar het Hbld. verneemt hebben de directies van de stoomvaartmaatschappij „Néderland", den Kom Holl. Lloyd, de Kon. Ned. Stoombootmpij., de stoom- vaartmpij. „Oceaan" en de Holl. Stoombootmpij. de zer dagen overleg gepleegd over de vraag, welke in den laatsten tijd op den voorgrond is getreden inza ke het maken van een vaste verbinding met de over zij de "van het IJL AR neen was men van oordeel, dat waneer dë verbinding met dë overzijde verbetering zou behoeven, de oplossing zou moeten worden ge zocht in de richting van een tunnel. Een brug zou, naar het eenparig oordeel der directies een te groote belemmering opleveren voor de scheepvaart. JE GELD OF JE LEVEN." Het klinkt als uit een rooversgeschiedenis. En toch gisteren had het te Haarlem plaats. Omstreeks 5 uur liep de 9-jarige S. M., wonende in de Julianastraat te Haarlem in de Hertogstraat, al daar waar slechts één huis bewoond is en waar op dat oogeblik niemand was, toen op eens op hem afkwam een 15-jarige jongen, die hem toeriep: „je geld of je leven". Uit schrik gaf M. zijn nikkelen remontoirhorloge af, waarmede de ander zich snel uit de voeten maak Een wel brutaal stukje! (N. H. Crt.) TE WEINIG BELASTING. Men meldt aan het N. v. d. D. Door vergelijking van de gegevens der Rijks komstenbelasting met het kohier van den hoofde ken omslag, is men te Zevenhuizen (Z.-H.) tot de Oi dekking gekomen, dat de ingezetenen ongeveer 301 te weinig hoofdelijken omslag betalen. De post „hoo delijke omslag" der begrooting voor het volgend jaar is met dit bedrag vermeerderd, maar de 50 opcenten op de personeele belasting en de hondenbelasting zul len nu in 1916 niet worden gevorderd. -Toch zal de gemeentekas bij deze gewijzigde belasting nog wèl varen. EEN AALMOES VOOR DEN PAUS. Het eindcijfer der 16e lijst van Sint Bavo gaf op 9 November 1915 de som van 50.077.68 R>. De inschrijving voor den Paus wordt einde Novem ber gesloten. AGENTEN VAN POLITIE. In de laatste gemeenteraadszitting te Velsen werd door den burgemeester een langdurige rede gehouden tot afschaffing van het klassenstelsel bij de politie. Hij wilde een klein korps van uitsluitend eerste klasse agenten vormen en deze dan een flink salaris toekennen. ALRMAA COURANT is.

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1