DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van liet zuidelijk oorlogsterrsin. Van tiet oostelijk oorlogsterreln. Vao het westelijk oorlogsterreln. BESCHIKBAARSTELLING fan RAAPOLIE. No» 270 Honderd en zeventiende Jaargang. 1915 WOENSDAG 17 NOVEMBER ENGELAND. YARIA. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 1,franco door het geheele Rijk f 1,25. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ALKMAAR, 17 November. De kiesrechtvrouwen, die voor haar doen reeds zoo lang hebben gezwegen, doen in Londen weer van zich spreken.' Mevr. Pankhurst en eenige anderen hebben tegen morgen een vergadering in Albert Hall aangekondigd, waarin zij de regeering zullen be schuldigen van „verraad van Servië" en de bewinds lieden zullen brandmerken als mannen, die niet ge schikt zijn, de nationale eer en dé nationale belangen te handhaven. Er is alle reden om aan te nemen, zegt de Daily Chronicle, dat de beleedigende tekst van de alom verspreide strooibiljetten, gevolgd zullen wor den door woester en nog buitensporiger toespraken. Het blad meent, dat zulke vergaderingen niet gehou den mogen worden, het landsbelang verbiedt dit en er behoort geen censuur op de pers te zijn, als er ook geen censuur op het gesproken woord is. De Engelsche regeering, die nu weer uit den vrou wen-hoek dreigt te worden aangevallen, wandelt te genwoordig niet op rozen. Sir Edward Carson, de oud-minister, heeft Maandag niets meer of minder be weerd, dan dat sir Edward Grey over de zending van hulp aan Servië onjuiste en misleidende verklaringen in het openbaar heeft afgelegd. Sir Edward Carson betoogde, dat hij indertijd geprotesteerd heeft tegen de opvatting, dat het te laat was om hulp aan Servië te verleenen, en heeft gezegd, dat, als men Servië niet hielp, men dit moest mededeelen aan den Servischen gezant, ten einde Servië in staat te stellen, de stappen te doen, die het noodig zou oordeelen, om zich zelf voor algeheele vernietiging te vrijwaren, dat na het bezoek van generaal Joffre plotseling de zienswijze der regeering werd veranderd en dat wat drie weken te voren „te laat" heette, toen „vroeg genoeg" werd. De minister-president, de heer Asquith, betreurde dat het verschil tusschen de beide heeren ter sprake was gebracht, nu de positie van Engeland in dat deel der wereld nog zoo delicaat en moeielijk was. Hij ver klaarde, dat er geen vertraging in de verzending van troepen naar Servië was geweest, dat er een divisie, afkomstig van een gevechtsterrein in het Oosten, was gezonden en dat andere troepen naar Alexandrië zijn gebracht, om gereed te worden gehouden voor elk ge vechtsterrein, waar ze noodig mochten zijn. Verschillende Engelsche bladen zijn boos op den oud-minister Churchill, omdat deze, nog sprekende van de regeeringsbanken, hulde heeft gebracht aan sir Edward Carson en de hoop heeft uitgesproken, dat deze de oppositie zou leiden ten bate van het land en een later kabinet De heer Churchill, die zooals wij gisteren zagen, ook zijdelings critiek uitoefende op de werkwijze van het kabinet, had o. a. lord Fisher er van beschuldigd, dat deze hem niet voldoende had in gelicht, noch krachtig had gesteund. De aangevallene heeft hierop geantwoord, dat hij thans reeds 61 jaar zijn land dient, dat hij de beaordeeling zijner hande lingen aan zijn landgenooten overlaat, dat hij kan wachten tot de tijd hem in het gelijk stelt, maar dat hij niet persoonlijk wil worden bij een bespreking der nationale belangen, nu zijn land midden in een groo- ten oorlog is. Terwijl de heer Churchill had gesproken over den uitputtingsoorlog, betoogde de oud-minister van on derwijs, de heer Trevelyan, waar JTuitschland het minstens zes jaar zal kunnen volhouden, en de Times zelfs spreekt van tien jaar, dat zoo'n oorlog Enge land evengoed als Duitschland volslagen en onherstel baar zou vernietigen. Een der leden vroeg bij inter ruptie: „Wou u het opgeven?" De spreker ant woordde, dat hij niet den vrede tot eiken prijs of op een ongeschikten tijd wilde. Maar er was niets oneer vols of vernederends in om liever door onderhande ling, dan door vechten het doel te bereiken, waar voor Engeland ten oorlog was getrokken. De metho de van onderhandeling zou minder rampspoedig en even eervol zijn, zou veel menscheli'jk lijden voorko men,'en een grooter waarborg voor duurzamen vrede geven, aangezien minder haat zou zijn gezaaid. De heer Trevelyan verlangde dat de regeering een verzekering zou geven, dat zij, indien neutralen be middeling zouden aanbieden, of vijanden onderhan deling zouden voorstellen en de regeering -daarin niet zou treden, zij de natie in alle geval op de hoogte zou stellen welke de aanbiedingen waren geweest. Wan neer de regeering wel in onderhandeling trad, moest zij het Lagerhuis de voorwaarden doen weten, die Engeland, in samenwerking met zijn bondgenooten, zou willen stellen. Minister Bonar Law zeide, dat er nog heel wat zulke redevoeringen gehouden kunnen worden voor dat het einde van den oorlog er is. Het is immers on denkbaar, meende spr., dat Duitschland aan Frankrijk den Elzas zou teruggeven, of Polen's nationaliteit zou herstellen. Het was alleen denkbaar wanneer Duitsch land werd verslagen. Wie zou niet elke gelegenheid aangrijpen om aan dezen oorlog een einde te maken, zoo vervolgde de heer Bonar Law, indien het mogelijk ware op een wij ze, in overeenstemming met onze eer en veiligheid. Die tijd zal komen, maar hij is er nog niet, en daar om zal Engeland niet verslappen, maar doorvechten. In het Westen hebben alleen artillerie-acties plaats. Reuters correspondent in het Engelsche hoofdkwartier schrijft, dat het nu al aardig wintert in Vlaanderen. De regenweek, die de wegen in poelen herschiep en bet verblijf in de loopgraven vergalde, werd gevolgd door helderen zonneschijn en pittige nachtvorsten. In het Oosten is de toestand onveranderd. Alleen dient melding gemaakt van de beschieting van de kust van Koerland door Russische torpedojagers. Op het zuidelijk oorlogstooneel maakten de Italia nen geringe vorderingen op den Monte San Michele. In Servië duurt de vervolging der Serviërs voort. Het Oosten rij ksche leger van von Kövess bezette Oest- se en Babitsa aan de straatwegen van Kraljewo-Nowi Pasar en Raska-Kocrsoemljè. 'Ook Engelsche berich ten schetsen den toestand van het Servische leger, dat gebrek heeft aan levensmiddelen, als zeer slecht. De l imes vreest, dat de Albaneesche stammen een poging zullen doen om hun onafhankelijkheid te verkrijgen, indien de Serviërs door verdere nederlagen verzwakt worden. In het zuiden zijn de Bulgaren erin geslaagd met een talrijke strijdmacht een flankbeweging uit te voe ren. Zij bedreigen Monastir, dat reeds ontruimd schijnt, terwijl het diplomatieke korps naar Skoetari, een haven van Montenegro is vertrokken en zij heb ben bij Gradsko de Franschen op twee plaatsen tot den terugtocht genoopt. Fransche posities werden ge nomen ;n een krachtigen stormloop, onder het zingen van het lied der schuimende Maritza, zegt het legerbe- richt. Het ligt voor de hand, dat hoe meer de expeditie in Noord-Servië opschiet, hoe meer troepen de Bulga ren voor de operaties in Zuid-Servië beschikbaar krij gen. Vandaar dat men aan de zijde van de entente klaagt over de langzame landing van troepen te Sa- loniki. Het heet, dat er niét meer dan 5000 man per dag geland mogen worden, zoodat de ontscheping van 300.000 man twee maanden in beslag zou nemen. En ook vindt men het minder aangenaam, dat er dub bel zooveel Grieksche troepen in de omgeving van Sa- loniki samengetrokken zijn als er zich soldaten der en tente bevinden. De Daily Mail meldt, dat de Britsche autoriteiten 00 Grieksche schepen vasthouden te Liverpool en te Newcastle. Het is niet recht duidelijk, wat dit be richt te beteekenen heeft. En evenzoo is het gesteld met een Reuterbericht over een reis van den Griek- schen minister van marine naar Rome. DE STRIJD TEGEN SERVIë. Het Oostenrijksche legerbericht luidde gisteren: Bij Gorazda schermutselingen. Op het oorlogstoo neel in Servië vordert de vervolging overal. Oosten- rij ksch-Hongaarsche troepen hebben de streek van Uwatsj, Cigota Planina en de hoogten van Javor ge nomen. Een Duitsche colonne van generaal Von Kövess, die oprukte langs beide zijden van den weg van Kral- jewo naar Novi-Posar, nam Usee in bezit. Verder naar het oosten voorwaarts dringende Oos- tenrijksch-Hongaarsche troepen trokken bij Babica over den weg RaskaKursualja en namen stormen derhand de Servische verschansingen op den berg Lu- cak, waar de bezetting, drie officieren en 110 man schappen en een machinegeweer in hun handen vielen. Duitsche en Bulgaarsche divisies namen van het noorden en het oosten uit het kruispunt Kurvemlja. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisteren: De vervolging vordert flink. Gisteren zijn meer dan 1000 Serviërs gevangen genomen en twee machi negeweren en drie stuks geschut buitgemaakt. Het Bulgaarsche legerbericht van 14 NoV. luidde: De operaties op het geheele front nemen een voor ons gunstig verloop. Bij Prokuplje maakten onze troepen 480 kisten artillerie-munitie, 220 kisten infan- terie-munitie, 12 karren, beladen met oorlogsmaterieel en een pionierspark met pontons buit. Het resultaat van onzen tegenaanval aan den weste lijken oever van de Karossa ten zuiden van Veles was, dat de Franschen geheel en al teruggeslagen werden naar den oostelijken oever dezer rivier. Daar namen onze troepen, onder het zingen van „Schuim, o Ma ritza," stormenderhand de krachtig versterkté stellin gen der Franschen. AAN HET ITALIAANSCH-OOSTENRIJKSCHE v FRONT. Het Italiaansche communiqué van gisteren luidde: De Italianen breidden hunne stellingen in de Ëtsch- allei uit, versterkten ze en sloegen een infanterie-aan- val af. Ook elders werden vijandelijke aanvallen af geslagen. De vijand poogde te vergeefs den Italianen te verhinderen de stellingen, die zij op het Karst-pla- teau hebben veroverd, te versterken. De Italiaansche infanterie sloeg twee hevige infanterie-aanvallen af in de streek van San Michele, waarbij de Oostenrijkers zware verliezen leden. Officieel werd gisteren door het Oostenrij ksche hoofdkwartier medegedeeld: De Noordelijke sector van de hoogvlakte van Doberdo was ook gisteren het tooneel van een zeer hardnekkig gevecht. Om de stel lingen aan weerszijden van den Monte San Michele wordt dag en nacht gestreden. Aan de Noordelijke iielfing van dezen berg drongen de Italianen herhaal delijk onze liniën binnen. In den avond gelukte het echter deii vijand volkomen te verdrijven. In het gebied van San Martino duren de gevechten van man tegen man voort. In de streek van 't brug genhoofd vaii Görz werd een aanval van den vijand op de Podgora-hoogte afgeslagen. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. De Russische staf berichtte gisteren Op het geheele front, van de streek van Riga af tot aan de Pripjet, gebeurde op 15 Nov. niets belangrijks. In de buurt van de dorpen Tzminy en Khriasse en voor de -overgangen van de Styr duren de gevechten voort. DE STRIJD IN BELGIë en NOORD-FRANKRIJlK. Het Duitsche legerbericht luidde gisteren: Drie pogingen van de Franschen om ons de op 14 Nov. genomen loopgraaf ten noordoosten van Ecurie weder te ontrukken mislukten. Op de overige gedeel ten van het front behalve artillerie- en mijnengevech- ten, niets bijzonders. Bij de telkenmale herhaalde -be schieting van Lens door vijandelijke artillerie werden van 22 Oct. tot 12 Nov. 33 inwoners gedood en 55 gewond. Schade van militairen aard werd niet aan gericht. DE RECRUTEERING. Eerste minister Asquith zeide gisteren in antwoord op een vraag omtrent de recruteering: „Ik hoop en vertrouw, dat het niet noodig zal zijn over te gaan tot dwangmaatregelen en dat op hét beroep op het vader landslievend gevoel, gedaan door lord Derby en zijn commissies, het gewenschte antwoord zal worden ge geven vooral door jonge, ongehuwde mannen. EEN INGEWIKKELDE GESCHIEDENIS. Een eenigszins ingewikkelde geschiedenis wordt aan de „Tagliche Rundschau" uit een plaatsje in de nabijheid van Potsdam gemeld. Een vrouw daar zag plotseling haar man voor zich staan, die voor meer -dan een jaar reeds als gesneuveld was' aangegeven. De vrouw was in tusschen, na afloop van het rouwjaar, met zijn broeder getrouwd. De doodgewaande was door dezen onverwachten toestand zeer verrast. Hij had voor deze verrassing echter zelf schuld, doordat hij nooit een poging gedaan had om iets van zich te laten hooren. De vrouw met de beide mannen staat nu voor een moeilijke keus, te moeilijker nog, omdat het broeders zijn. Men weet nog niet wat er nu gebeuren zal en of de nieuwe echtgenoot geneigd zal zijn zich terug te trekken. Naar men beweert heeft hij daartoe geen lust. En de heele buurt wacht nu in spanning af wat er gebeuren zal. KORTE BERICHTEN. Aan Mej. Emilienne Moreau, een jong meisje van 17 jaar, werd Zondag het Fransche oorlogskruis uitgereikt, terwijl zij tevens geciteerd werd in een le gerorder. Mej. Moreau heeft bij de bestorming van Loos, 3 Duitschers gedood met handgranaten en 2 anderen doodgeschoten met een revolver van een Britsch officier. Wegens gebrek aan voedsel en werk komen in -de laatste dagen weer verschillende Belgen naar Hol land. De vorige week meldden zich pl.m. 150 uitge wekenen bij het vluchtelingen comité te 's Hertogen bosch aan. Een Fransch communiqué meldde gisteren, dat het Italiaansche stoomschip Bosniagetorpilleerd is, 38 zeelieden, en 7 passagiers werden Zondag te Soe- da aangebracht. Een aantal passagiers kwam om .het leven. De Beiiijnsche rechters hebben twee aanhang sters der „Christian Science", die door haar raadge vingen den dood veroorzaakten van twee actrices, is veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. De oorlogskosten van Frankrijk 1 Augustus 1914 tot 31 December 1915 bedragen 10,719,280.794. Onder dit bedrag is inbegrepen het crediet, dat voor het laatste -kwartaal van dit jaar is toegestaan. De Italiaansche dichter d' Annunzio ligt te Ve netië met zware koorts te bed. Bij zijn laatsten vlieg tocht is zijn rechterhand bijna bevroren. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt hierbij ter kennis van de ingezetenen, dat door den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel de maximumprijs vau raapolie voor den kleinhandel is vastgesteld op 65 cent per liter. Kleinhandelaars, die raapolie wenschen te ontvan gen tegen den voor hen vastgesteirten prijs van f 57.50 per 100 K.G., gelieven hunne aanvragen met opgave van hoeveelheidhetzij schriftelijk, hetzij mondeling, te doen ter gemeente-secretarie vóór Zaterdag, 20 November a.s. De aandacht zij er evenwel op gevestigd dat er geen zekerheid kan worden verschaft, dat de aan te vragen hoeveelheid geheel zal kunnen worden beschikbaar gesteld Klachten over prijsopdrijving in -te brengen ter Gemeentesecretarie of bij den Commissaris van Politie. Alkmaar, den 16 November 1915. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. BUITENLAND. DE NEGEKLEERAAR BOOKER WASHINGTON GESTORVEN. Door den dood van Booker Washington, den ne- ger-leeraar, heeft de wereld een genie der weldadig heid te betreuren. Hij was een Ontdekker van niet bekend ongeluk, gelijk Florence Nightingale, Charles Dumont of de geestelijke Bodelschwingh en evenals bij hen lag zijn beteekenis in den practischen arbeid, die uit een klein begin zich.tot groote waarde ontwik kelde. Booker Washington begon met weinige schoolklassen voor negerkinderen en een kleine steen bakkerij en hij eindigde met een opvoedingsinrichting, waarin alle beroepen onderwezen en elke wetenschap toegankelijk gemaakt werd De Times wijst erop, da* de vijandelijke aanvallen, die hij te verduren had, zich juist öp deze practische richting van zijn werkzaam heid muntten. Hij bekommerde zich niet om de al gemeen e strijdpunten over de gelijkstelling van de ne gers mat de blanken, doch hij verwachtte alles van de opvoeding zijner leerlingen tot den arbeid. Ondanks deze beperking, was zijn invloed in Amerika en West- Indië buitengewoon en de negers van deze landen ver liezen in hem een algemeen geachten voorvechter. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Aan de orde was gisteren de Indische begrooting voor 1916. De heer Bogaardt (r.-k., Breda) wijdde een enkel woord aan den aftredenden en aan den nieuw-benoem- den gouverneur-generaal. Spr. meende, dat men een luitenant-gouverneur zou kunnen aanstellen, die Indië uit eigen beschouwing kent. Spr. kantte zich tegen de zgn. ethische politiek en gaf zijn eigen denkbeelden aan. Langs lijnen van ge leidelijkheid moet den inlander worden opgevoerd. Bij de decentralisatiewet is te veel gelet op de belangen van de Europeanen alléén. De gemeenteraden moeten geheel anders worden. Spr. gaf aan, hoe hij zich de organisatie der ge westen en gewestelijke raden denkt en-ontwikkelde zijn fedachten op het gebied der decentralisatie nader, lij betreurde ten slotte ten zeerste, dat de minister ge weigerd heeft art. 123 van het Regeeringsreglement te wijzigen. De heer Van Bylandt (c.-h., Apeldoorn) was dank baar voor hetgeen er de laatste jaren aan de ontwik keling der bevolking is gedaan. Ten aanzien van de zending vroeg deze spreker geen wijziging van het Re geeringsreglement. Wel wenschte hij, dat de minis ter aan den nieuwen gouverneur-generaal de instruc tie zal geven, het beleid van zijn voorganger voort te zetten. Vooral lette men op de verdediging. Spr. betreurde, dat men daarmede nog niet verder is dan met rapporten en plannen. De beer De Muralt (u.-l., Oostburg) achtte de ra ming van de uitgaven bedenkelijk hoog. Zoo had men in deze tijden niet mogen overgaan tot uitbreiding van het personeel. Zelfs aan de uitbreiding van het corps ingenieurs zou spr. nog niet willen meewerken. Daarentegen betreurde spr. liet, dat de minister een bedrag van een millioen op de irrigatiewerken bezui nigen wil. Spr. wild liever den post voor gebouwen verlagen. Ook de uitgaven voor plaatselijk en ge westelijk zelfbestuur zouden in dezen tijd geen 2% millioen hooger behoeven te zijn. Spr. meende dat het technische bureau in Den Haag niet tot zijn recht komt.- De minister zorge, dat alle bestellingen uit Indië het bureau passeeren. Het is noodig, dat ook in Indië een dergelijk bureau wordt opgericht. Spr. wenschte geen bezuiniging op de aankweeking van personeel en beval verder goede hygiënische maat regelen aan. Nadat de pauze was gehauden werden de werk zaamheden geregeld en stelde de voorzitter voor, om Maandag as. te vergaderen, teneinde de interpallatie- Sannes te behandelen. Daartegen kwam de heer Kooien (r.-k., Grave) op, die de interpellatie op Dinsdag bepaald wil zien. Blijkbaar omdat het quorum ontbrak, werd besloten later te stemmen. De stemming geschiedde nadat de heer Knobel (v. 1., Zwolle) over de Indische begrooting had ge sproken. Nu bleeken slechts 49 leden aanwezig, zoo dat de Kamer voor een half uur uiteen ging. Bij heropening van de vergadering om drie- uur werd wederom het voorstel des voorzitters in stemming gebracht. Alsnu bleken 34 stemmen voor en 16 te- GODRAN

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1