Telwrranmiftn van heden. Tan liet westelijk oorlogsterrein gen uitgebracht, zoodat wederom het vereischte aan tal van de helft plus één niet was bereikt. De vergadering ging hierop uiteen tot heden lluur. DE RIJKSMIDDELEN. Het overzicht van de opbrengst der Middelen over de afgeloopen maand October maakt een heel wat be ter figuur dan dat over October 1914. Hieruit blijkt, dat op verschillend gebied de, toestanden allengs tot het normale gaan terugkeeren, ook al blijven nog ver schillende bronnen van inkomst traag vloeien. In het geheel bracht de maand October 15,283,759,5/ in de schatkist Waar October van het vorig jaar 14,304,279.59% opleverde, zijn we dus met 979,479.97 vooruitgegaan. Bij de beschouwing van deze cijfers dienen echter eenige omstandigheden in aanmerking genomen te worden, welke een zuivere vergelijkihg der beide maanden bemoeilijken. In de eerste plaats de ver vanging van bedrijfs- en vermogensbelastingen door de nieuwe inkomstenbelasting. Waar beide eerstge noemde belastingen in 1914 nog 3,893,039.70 op brachten, werd in de afgeloopen maand slechts J y54,536.7014 ontvangen. De inkomstenbelasting leverde deze maand 1,281,377.39% op, zoodat in het geheel uit dezen hooide 1,657,125,60 minder werd ontvangen dan in October 1914. Voorts is in het totaal van verleden jaar begrepen de opbrengst van posterijen, telegraaf en telefoon, te zanten bedragende 2,067,521.58, terwijl dit bedrag thans niet meer in het overzicht voorkomt, maar af zonderlijk wordt vermeld. Het was dit jaar J 2,2/6, 928, dus 209,396.42 meer. Minder leverden op de personeele belasting het be drag van 92,140 77, het recht op de mijnen 2500 (de afgeloopen maand werd niets ontvangen); de wijnaccijns 1 706 43, het gedistilleerd 195,793.17 en de bieraccijns 5,874.93. Over de eerste 10 maanden van dit jaar bedroeg de opbrengst 133,136,215.53, tegen 138 089,652.79 in hetzelfde tijdperk van 1914 Het nadeelig verschil, dat de vorige maand 5,932,917.23% groot was, is thans dus verminderd tot 4,953,437.26. (N.Crt.) PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Gedep. Staten van Noord-Holland stellen voor, de volgende subsidies te verleenen: le. 200 met ingang van 1916 aan de Vereen, tot stichting en instandhouding eener avondschool voor Handelsonderwijs, te Huizen. 2e. 50 met ingang van 1916 aan de Vereen. „E>e Hanze," Roomsch-Kath. vereeniging van den Han- deldrijvenden ea i.ndustrieelen middenstand te Krom menie, voor haar handelscursus. 3e. 80 voor 1916, aan de Vereen. „Ieder voor al len", te Wijdenes, ten behoeve van haar cursus in het k/cin tklossen 4e. een bijdrage van 36.595.12%, voor de herstel ling van de door den stormvloed van 29 December 1914 aan de haven, beoosten het Oude Schild, op Texel, toegebrachte schade. jemengd Nieuws DE STAKING OPGEHEVEN. Met algemeene'stemmen is in de gistermiddag ge houden vergadering van wevers der Hengelosche bontwcrkerij, firma Hulshoff Pol, besloten de staking aan die weverij op te heffen. Hiermede is automa tisch de aangekondigde uitsluiting op de andere we verijen, die al reeds een week uitgesteld was, verval len. UIT PURMEREND. Op de heden gehouden Najaarspaard^nmarktwaren aangevoerd 164 paarden. Werkpaarden f 300 a f 450, slachtpaarden f 120 a f 180. Handel matig. KORTE BERICHTEN. In Vlieland is aangespoeld een reddingsboei. Volgens het merk „H. M. S. „Laurel" zou deze af komstig zijn van een Engelsche torpedojager. Door het bestuur der afdeeling Wieringen, Hol- van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, werd besloten, het Gemeentebestuur aldaar te verzoe ken een najaarsvee- en paardenmarkt te willen doen houden op Dinsdag 23 November 1915 en tevens te verzoeken, den datum der veulenmarkt voortaan te willen stellen op den laatsten Zaterdag in Augustus en voortaan den laatsten Dinsdag in Octo ber en de drie daarop volgende Dinsdagen vaste vee- en paardenmarkten te doen uitschrijven. Verleden week alleen zijn er te Best (N.Br.) on geveer 500.000 paar klompen besteld. De oorzaak is de duurte van leder voor schoeisel. De orders kun nen evenwel niet worden uitgevoerd wegens gebrek aan werkkrachten. I e Rotterdam ontstond brand in de lading co- prah van het daar lossende s.s. Losna. Nadat het brandende ruim was volgepompt werd men het vuur pas meester. Bij Ootmarsum werd een smokkelaar in het been geschoten. Bij aanhouding bleek hij een Duitsch mi litair in uniform te zijn. STADNIEUWS. REMONSTR. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Tot predikant bij bovenstaande gemeente is heden uit het tweetal, bestaande uit de heeren ds. W. Mac kenzie, te Zwammerdam en dr. K. H. Roessingh te Boskoop, door de stemgerechtigde leden gekozen de heer ds. W. Mackenzie. SCHEI-VEEMARKT. Op de heden gehouden Schei-veemarkt bedroeg de aanvoer 1375 stuks. De handel was redelijk. Vorig jaar bedroeg de aanvoer 1063, in 1913 91*0 stuks. BENOEMD. Bij K. B. is met ingang van 16 December benoemd tot directeur van het telegraafkantoor alhier de heer A. G. Brumsen, thans id. te Vlaardingen. Onze vroegere stadgenoot de heer R. van der Kop is bij resolutie van den Minister van Koloniën gesteld ter beschikking van den Gouverneur eGneraal van Nederl. Indië ten einde daar te lande te worden be noemd als opzichter bij het mijnwezen. MOND- EN KLAUWZEER. Bij den heer Kuilboer te Oudorp is op diens erf, gelegen naast dat van den heer van Buren, mond- en klauwzeer geconstateerd onder diens varkens. Al zijn varkens, 17 in getal, zijn afgemaakt in het slachthuis alhier. MIDDENSTAND. Morgenavond 8 uur zal in het lokaal van den heër Mooy Koorstraat, een vergadering worden gehouden, belegd door de besturen van de Vereeniging voor den Handeldrijvenden- en Industriëelen Middenstand en van de R. K. Middenstandsvereeniging „de Hanze." Deze vergadering wordt gehouden naar aanleiding van de oprichting van een bureau van advies voor den middenstand, opgericht door den Rijksnijverheidscon- sulent, in opdracht van den minister van Landbouw, Handel en Nijverheid. Dit bureau heeft ten doel alle mogelijke adviezen aan middenstanders te verstrekken op administratief, rechtskundig en technisch gebied, terwijl h'et den mid denstander behulpzaam zal zijn bij de invoering en instandhouding der boekhouding in zijn bedrijf. PHYSICA. Maandagavond hield het natuur- en letterkundig Genootschap „Solus Nemo Satis Sapit" een- vergade ring in het Alkmaarsch Bioscoop Theater, waar de neer 1. L van Hasselt, le luitenant u. 1. L. een reexs interessante kinematografische opnamen over Inme, voornamelijk over Batavia (de oenedenstad, Rijswijk, Meester Comelis) en de Preanger behandelde. Na de opening aoor den voorzitter van het genoot- scuap, de heer dr. H. N. J. Moitzer, die erop wees dat tie leden van het genootschap op wetenschappelijk gebied altijd het nieuwste te zien krijgen (o.a. oraacl- tooze teiegrafie en het springen van een torpedo), weid net eerste beeld op het doek gebracht: de aan komst van de „Rembrandt" te Tandjong Priok. Duide- .ija was op oeze hun te zien het itven aan boord van zoo'n Oceaan-stoomer en hoe het er toegaat wanneer t-s» land in zicht komt. Het volgende beeld bracht een autotocht door ge heel Batavia, waarbij de opname vanuit de auto was geschiedt, zoodat het beeld aan duidelijkheid wel eens wat te wenschen overliet. Dit euvel werd echter volkomen verholpen door de glasheldere voordracht van den heer van Hasselt, die alles verklaarde wat er op liet doek te zien was, vanaf de sados tot het paleis van den militairen bevelhebber toe, en daartusschen door vertelde hij nog van zijn ervaringen in Indië, wanneer dit zoo te pas kwam. Thans ging het langs schilderachtige en lommerrij ke wegen per auto door de Preanger ;we zagen de sa- wah's, de rijstuitzaaiing, de rijstoogst, het oogstfeest, de karbouwen, en steeds verklaarde de heer van Has selt. We kregen een kijkje in het dagelijksch leven van den Javaan eri zijn gezin, zijn zeden, gebruiken en gods dienst; het gebed in de Misigit op Vrijdag vooral was indrukwekkend, alleen begrijpt men niet hoe ieder uit dié honderden muilen, daar voor den tempel door een gesmeten na afloop van het gebed weer zijn eige ne moet zoeken Gebeurde zoo iets- hier, dan zou ei zeker een ruzie ontstaan als die welke het gevolg was van de grap van Tij 1 Uilenspiegel. Het battikken, dat daarna geprojecteerd werd, was vooral zeer belangwekkend. Hoe het doek eerst mei een patroon bedekt wordt, hoe vervolgens het laagje was wordt gebracht op hetgeen niet gekleurd moet worden, dit alles kregen we te zien. Daarna wordt, dc sarong in de vloeistof gedoopt, soms tot 10 maal toe, om de kleur, indigo b.v.j waschecht te maken, waarop het doek wordt uitgespoeld en de was wordt verwijderd om het doek opnieuw dezelfde bewerking te doen ondergaan Maandenlang duurt het soms eer een dergelijke sarong, die naarmate het patroon inge wikkelder wordt, in gelijke mate duurder wordt, ge reed is. Van de kleurstoffen, die nooit verbleeken, bezit al leen de inlander het geheim. Tot slot kregen we te zien den krater van een der op Java zoo veelvuldig voorkomende vulkanen, waar de woeste natuur, de zwavelgassen en warme modder- bronnen duidelijk uitkwamen Met een woord van hartelijken dank aan den cau seur sloot dr. Moitzer te elf uur de vergadering. HOLLANDS NOORDERKWARTIER. De Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier vergaderde heden 'in het gebouw de „Unie". De voorzitter, de heer J. Best Nz. wees er in zijn openingswoord op, dat men nog steeds onder de bui tengewone omstandigheden leefde. De wc srh in de vorige vergadering uitgesproken dat mt dm volgenden keer buiten den oorlog zou zijn, .is s niet vervuld. Tengevolge van den oorlog zijn er - rr :t-conjuncturen ontstaan, waardoor som mige a kelen buitengewoon in prijs zijn gestegen. De i rk kennr :kt zich echter door onzekerheid. Als Nederlanders, aldus spreker, brengen wij onze Re geering voor haar wijs beleid bij de handhaving on zer neutraliteit onze oprechte hulde. De belangen der consumenten èn de algemeene landsbelangen hebben de regeering vele malen op krachtige wijze doen ingrijpen, hetgeen van veel in vloed op de belangen van den landbouw is geweest. De maatregelen inzake de export-belangen en de voorziening in de binnenlandsche behoefte meende spreker niet te moeten beoordeelen, al was er veel over te zeggen. De taak der regeering oordeelde hij moeilijk; daar tegenover past een houding van vertrouwen en een weloverwogen oordeel. Spreker hoopte dat de regeering de verschillende hindernissen zou kunnen overwinnen. Met den wensch, dat de vergadering zich mocht ken merken door een geanimeerde stemming opende spre ker de vergadering. De secretaris deed hierna de volgende mededeelin- gen: lo. dat besloten is om de plannen inzake arbitrage voor de pachtcontracten te laten rusten; 2o. dat voor het instellen van een onderzoek naar de mogelijkheid van de pasteurisatie van de wei eene commissie is ingesteld bestaande uit de heeren Dr. L. T. C. Scheij, H. J. Avis, W. K. Koster, D. Stam, J. Best en Dr. Bakker; 3o. dat ten behoeve van de aanstelling van een veeteelt-consulent voor de provincie N.-H. een ver zoek aan de regeering is gericht om den heer Dr. Bak ker als zoodanig te benoemen; 4o. dat voor het instellen van een onderzoek voor eene doelmatige inrichting van ierkelders eene com missie is benoemd, bestaande uit de heeren C. Nobel, Dr. B. R. de Bruijn, H. J. Avis en W. Metzelaar; 5o. dat het Bestuur met Dr. Bakker de wet op het veeartsenijkundig staatstoezicht heeft besproken, mei het gevolg dat een adres aan de regeering is gezon den, van welk adres alle leden een afschrift hebben ontvangen 6o. dat voor de aaT'appelrooimachines eene be proeving in voorbereid.ng is; 7o>. dat het uiterst moeilijk zal zijn om het diplo ma voor ploegen uit te breiden tot'een diploma van bouwknecht, omdat de juiste beoordeeling van de vraag of iemand een goed bouwknecht is, zooveel moeielijker is dan het beoordeelen van het -werk dat iemand levert als ploeger; 8o. dat dit jaar in verband met het groot getal ge- mobiliseerden, de gelegenheid niet zal worden open gesteld voor een ploegdiploma te verkrijgen; 9o. dat aan de door Dr. Scheij destijds gedane toe zegging. om een brochure te schrijven over de voorzie ning van goed water is voldaan door de mededeclin- gen omtrent gedaan in een reeks van artikelen: „Hoe verhoogt de kaasmaker de kans geregeld een best pro duct te bereiden?"; lOo. dat aan de regeering een verzoek gericht werd om de grenzen open te stellen voor den uitvoer van schapen, kalveren en vaarzen naar het buitenland. De heer Kruseman zeide bij de mededeelingen, dat de Duitsche regeering Nederland tot het afgeven van begeerde artikelen weet te dwingen door het gebrek aan kali, dat in Nederland heerscht Thans staat men sterker tegenover Duitschland, omdat in de grootste behoefte voorzien is. Voor „super" oordeelde spreker het wenschelijk, dat belanghebbenden via den handel het geld aan de kunstmest-commissie zenden, ook voor zwavelzure ammoniak is dit gewenscht, beide artikelen zijn ge vaarlijk voor den oorlog, waarom besloten is niet meer dan de helft toe te zenden aan de aanvragers van hetgeen bestelden, om te maken, dat allen houden wat zij ontvingen. De commissie heeft besloten de chilisalpeter onge- malen te verkodpen, omdat men geen voorraden bij den handel wil opleggen. Men heeft te maken met 200000 boeren, ieder heeft 5 kaarten voor klachten, die zou men onmogelijk kunnen behandelen, men moet dan ook maar ontvangen wat men krijgt. Men kan zich er niets van aantrekken of bij de een het per centage eens een procent met dat van den ander ver schilt. De voorzitter zegde den heer Kruseman onder ap plaus dank voor zijn mededeelingen. Dr. Scheij deed eenige mededeelingen aangaande de proef over de weipasteurisatie. De vraag van het Ned. Landbouwcomité, in hoever re het wenschelijk geacht wordt om door te gaan met het afmaaksysteem werd tot het einde der vergadering aangehouden. Aan het bestuur werd inzake de hooger onderwijs kwestie voor den landbouw vrij mandaat gegeven. Hierna kwam ter sprake waar de volgende vergade ring gehouden zal worden. De heer Teengs begreep niet, waarom de heer Vis ser niet aanwezig was, om zijn voorstel, om uitslui tend in de steden te vergaderen, toe te lichten. Spre ker veronderstelde dat deze de bui niet aandurfde en stelde onder applaus voor om in het voorjaar in de kleine plaatsen te blijven vergaderen en in het najaSr in de steden. Het bestuur ging hiermede accoord en de voorzit ter stelde Berkhout als plaats voor de volgende ver gadering voor, aangezien de laatste vergadering in 1888 aldaar had plaats gehad. Dit voorstel werd bij acclamatie aangenomen. Mede werden bij acclamatie op voordracht van het bestuur tot leden der commissie van onderzoek der re kening van dit jaar en de begrooting van het volgen- dë jaar de heeren Dr. J. J. Ott de Vries, P. Stapel Cz. en D. Schoenmaker gekozen. Tot lid van het bestuur werd de heer K Zijp Kz. te Wieringerwaard, tot voorzitter de heer P. Stapel Cz. te Hoogkarspel, gekozen. De heer P. Eriks Jr., Hoorn bracht rapport uit over het bevorderen van goed melken. 82 personen legden proeven van bekwaamheid af, waarvan 27 vrouwen en meisjes en 43 deelnemers boven de 20 jaar. Het percentage geslaagden was hooger dan het vo rig jaar. Vanaf 1904 zijn 560 diploma's door Hol lands Noorderkwartier uitgereikt. De voorzitter bracht dank aan den zuivelconsulent en zijn staf voor de diensten in deze bewezen. De heer Metzelaar bracht rapport uit over het grep- pelploegen, 8 deelnemers hadden zich opgegeven. Met vier ploegen was een proef genomen. Bij het einde bleek niet één volmaakt, en was men nog weinig verder dan twee jaar tevoren. De heer Stapel Cz. rapporteerde over den aankoop van Fokstieren. Aangekocht werden Pieter 8, Frans 12, en Thomas, deze stierf tengevolge van kopziekte de twee anderen voldeden zeer. Over de in 1914 aangekochte stieren kwamen goe de rapporten in. Eén moest echter wegens kwaadaar digheid worden afgemaakt. Spreker hoopte dat op deze voor den landbouw be- lanrijke wijze zou worden doorgegaan. De heer Kooij gaf in overweging om stieren die goede erfeigenschappen bezaten langer aan te houden. De heer Kaan meende, dat de voorwaarden van ver koop voorzien in die wenschende commissie kan der gelijke stieren altijd' weder inkoopen. Hierna werd een half uur pauze gehouden. Na de pauze de«d de heer C. Nobel eenige mede deelingen over aardappelrooimachines. Een com missie van 3 personen was hiervoor naar Groningen geweest, aangezien men. daar reeds veel met dergelij ke machines had gewerkt. De heer Nobel woonde daar in Musselkanaal een wedstrijd bij van aardappelen zoekmachines. De rooimachines verspreiden de aardappelen over den grond, 14 personen vinden dan werk om het op zoeken bij het werk van een machine bij te houden. Voor het opzoeken heeft men nu ook een machine uitgevonden, n.l. een rol die ze opprikt. Dit kon daar omdat men daar teelt voor de fabrieken. Een viertal rooimachines zijn in Groningen in ge bruik. Voor het in den mand brengen van aardappelen zijn ook reeds wedstrijden gehouden, spreker gaf hiervan een uiteenzetting. Het resultaat was evenwel, dat hoewel die machines aardig werk leverden, ze niet voor toepassing geschikt bleken. De heer Kaan deelde nog mede, dat men een der machines ook in de Anna Paulownapolder had laten werken. Voor het klein bedrijf aldaar bleek ze niet geschikt. De heer Visser, Nieuwe Niedorp zeide reeds 3 jaar een ideaalmachine te gebruiken. Bij het-werken daar mede is het groote voordeel dat men 1 hierbij met ongeschoolde krachten voor het opzoeken kan wer ken. De bezwaren bij het gebruik waren z.i. niet zoo groot. De secretaris de heer G. Nobel leidde hiiema de werkzaamheden over het Bemiddelingsbureau van den Landbouw in Noord-Holland in. Het kwam spreker voor dat Z. Ex. den minister van Landbouw een woord van dank toekomt voor de wijze waarop de verloven voor den landbouw zijn geregeld. Geheel goed was de regeling evenwel nog niet. Het telkens vragen voor verschillende perioden is zeer las tig. Indien de mobilisatie nog lang duurt dan moet hierin voorzien worden. Verloven die noodzakelijk zijn moeten verleend worden. Dat personen die de verloven niet noodig hebben thuis komen verbaasde ve len. Ten behoeve van deze kwestie waren 10.000 brieven verzonden. Spreker bracht dank aan de 150 ver trouwensmannen, die het werk steunden. De voorzitter bracht onder applaus dank aan den secretaris voor het enorm vele werk in deze door hem verricht. De heer W. Metzelaar stelde namens de desbetref fende commissie voor om de aandacht aan de aard appelrooimachines te blijven schenken. Hiertoe werd besloten. De heer G. Nobel besprak hierna de vraag of de regeling bij de veearbitrage wel een goede is. De gewenschte samenwerking bestaat nog niet. Wil de veearbitrage kans van slagen hebben dan moet het een punt van bijzondere zorg worden. De heer Schoenmakers vroeg hoe het mogelijk is, dat men de twee afgevaardigden en den bond hierin niet heeft gekend. De voorzitter deelde mede dat een van hen, de heer Kaaskooper, uitgenoodigd was om dit punt in te lei den, doch te kennen had gegeven, waarvoor geen tijd te hebben. De heer van Genderen Stort meende dat in Hol land dezelfde manier van handelen als in Friesland gevolgd moest worden. Spr. gaf een uiteenzetting van den stand van de veearbitrage. Spr. waarschuwde er voor om een afzonderlijke vereeniging op te richten en drong er op aan, te koopen en te verkoopen onder vee arbitrage. De heer C. Nobel meende, dat men de aan de kwestie verbonden kosten niet uit het oog moest verliezen. De heer Schoenmakers deelde mede dat de nieuwe vereeni ging in de kosten wil bijdragen. De heer Stapel verklaarde, dat het bestuur met alles accoord ging wat de veearbitrage kan bevorderen. De secretaris zeide van den secretaris der veearbitra gecommissie vernomen te hebben, dat de samenwer king er niet is. De heer Kaaskooper meende, dat al les een gevolg was van de laksheid der landbouwers en stelde voor er maar niet verder over te spreken. De voorzitter vroeg of de vergadering het ermee eens was, dat hef bestuur, gehoord de uitvoerige be spreking, de zaak nader onder de oogen zou blijven zien. De heer van Genderen Stort bleef het gevaar lijk achten een bijzondere vereeniging op te richten, aangezien de landbouwers niet overtuigd' zijn van het belang van veearbitrage. Een proef moet daardoor mislukken, de weg van de Friesche Maatschappij van Landbouw bleef spr. aanbevelen. Overeenkomstig het voorstel van den voorzitter werd hierna besloten. De voorzitter vroeg voor het bestuur machtiging om het melkexamen voortebereiden. Hiertoe werd beslo ten. Mede werd besloten de post 200.voor de bro chure van Dr. Scheij, reeds in zijn artikelen in de bla den behandeld, op de begrooting te blijven handha ven. De bespreking van den toestand van het veehouders- bedrijf, met het oog op de beschikking van veeartsenij- kundige hulp, kwam hierna ter sprake. Hierbij kwam de vraag naar voren of de veeartsen geheel in de behoeften van het veehoudersbedrijf aan veeartsenijkundige hulp voldoen en of de veehouders om hulp bij den veearts te bekomen wel voldoende ge bruik maken. De heer Kooij zeide wel eens bij het enten van var kens een 24 uur op de veeartsen te hebben moeten wachten De heer Oiy deelde mede dat het Hoofd bestuur besloten heeft een uitvoerige enquête over de varkensenting te doen houden en daarover in de voor jaarsvergadering met een rapport te zullen komen. De heer Visser meende, dat de veehouders zich de be schikbare hulp van den veeartsenijkundigen dienst niet voldoende ten nutte maakten. Spr. stelde daarvoor zijn denkbeelden, die hij des tijds hierover ontwikkelde aan het bestuur voor 'een volgende vergadering beschikbaar. De heer Wester uit Utrecht zeide dat een zeer groot aantal veeartsen binnen korten tijd hunne diensten zullen kunnen aan bieden. Besloten werd om de zaak te laten zooals het is. Het schrijven van het Ned. Landbouwcomité vóór 20 Nov. te antwoorden op de vraag of met de maat regelen van de regeering bij het afmaaksysteem inza ke mond- en klauwzeer moet worden doorgegaan, kwam hierna ter sprake. De heer C. Nobel meende het met het oog op het succes bij deze methode onge- wenscht om hiermede niet door te gaan, aangezien de schade door het rijk wordt gedragen. Ook vond spr. het aangenaam vernomen te hebben, dat de regee ring bij waardevol Stamboekvee afzondering in over weging wil nemen. De heer v. Genderen Stort zeide, dat het van 1838 af gebleken was, dat de maatregelen veel geld kosten, doch de voordeden zijn vier a vijfmaal grooter. De minister wil evenwel welen of de landbouwers de rggeenngsmaatregelen op prijs stelden en of de veehouders niet tien veeartsenijkundigen dienst zullen in aaksysteem. Zeggen de landbouwers „ja" dan is de minister te genover de Kamer gedekt en zal deze de gelden wel weder voteeren. De heer Wester, leeraar veeartsenijschool, zeide des tijds pessimistisch te hebben gestaan tegenover het af- maaksusteem. Dit jaar is de smetstof virulent en toch bleek het afmaaksysteem zoo goed, dat er geen discussie noo dig zou zijn indien de veehouders de ziekte niet te veel verzwegen. De heer Olij meende ook dat de bestrijdingswijze succes heefh De bestrijding kan beter op de stal dan in de weide worden uitgevoerd. Spr. meende, onder applaus, dat geadviseerd moest worden, om, gelet op de resultaten en gezien het melkvraagstuk, met het af maaksysteem door te gaan. De heer Visser sprak als zijn overtuiging uit, dat in deze nog veel te veel fraude wordt gepleegd. De heer Zijp meende, dat het succes twijfelachtig was. Men kon de boeren niet van alles de schuld ge ven. Spr. hoopte, dat gelden voor het uitvinden van serum tegen de ziekten, beschikbaar gesteld zouden worden. De heer Wester geloofde, dat dit nog wel zou 'uit blijven, omdat proefnemingen daartegen zooveel be zwaren bevatten. Het veeartsenijkundig staatstoezicht kan hierop niet wachten en doet goed met de te nemen maatregelen. Spr. zette een en ander uitvoerig uiteen. Geconclu deerd werd, dat de groote meerderheid der vergade ring mede ging met het idee om de regeering te ad- viseèren, met het afmaaksysteem door te gaan. Bij de rondvraag vroeg de heer Jongejans of er een klein lichtpunt is over den uitvoer van kaas. De heer G. Nobel zeide te vertrouwen, dat binnen korten tijd dé kaaskwestie goed geregeld zal zijn (al gemeen gelach). De heer Wonder sprak de wensch uit, dat de vol gende vergadering te Berkhout zoo goed mogelijk zal slagen en deelde mede bij slecht weer voor voer tuigen te zullen zorgen. De vobrzitter deelde mede dat dit gaarne gewenscht zal worden en bracht hierna een schrijven van den heer Wonder uit Hoorn over het nieuwe belastingstel sel ter'sprake. Inzender oordeelde het gewenscht het vraagstuk in studie te nemen. Men was niet verplicht alles te aanvaarden en het was van veel belang te weten wat de belasting op het bebouwde en onbebouwde eigen dom zou brengen. Besloten werd, dat het bestuur de zaak in studie zal nemen. D voorzitter sloot hierop met een woord van dank de vergadering. De heer Jongejans bracht onder applaus der verga dering aan den scheidenden voorzitter dank voor het vele dat hij voor de vereeniging had gedaan. HET DUITSCHE LEGERBER1CHT. BERLIJN, 17 Nov. (Officieel). Westelijl oor- logstooneel: Afgezien van artillerie- en mange vechten op enkele gedeelten van het front is niets van beteekenis te berichten. Oostelijk oorlogsterrein: Russische torpedoja gers beschoten gisteren aan het noordelijk punt van Koerland Petraggi en de streek ten zuid-wes ten daarvan. Overigens is de toestand onveran derd. Balkan-oorlogstooneelDe vervolgingen in het gebergte schrijden goed voort. De Serviërs kon den hier nergens noemenswaard stand houden. Meer dan 200 gevangenen, 1 machinegeweer en 2 stukken geschut bleven in onze handen. HET FRANSCHE LEGERBERICHT. PARIJS, 17 Nóv. (Officieel). Avondcommuni qué van gisteren

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2