DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. FARINE LAGTEE NESTLE M l'I.K VOOIS/I HMMi. 10 cent per liter. Purper en fijn Linnen No. 270 Honderd en zeventiende jaargang. 1915 Sbonnementspiiis per 3 maanden f 1.—, Ir. p. past 1.1.25, Advertentieprijs 10 et. p. regel, groete letters naar plaatsruimte. Brieven Ir. li. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.k. HERIHs. COSTER S ZOON, Vnordant C 0. Telelnonnr. 3. WOENSDAG 17 NOVEMBER. FEUILLETON. Spaarzaam en zuinig in het gebruik In iedere Ik het beste Apotheek of GLvoedingsmiddel drogisterij Voor Kinderen voorhanden De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt hierbij ter algemeene kennis dat door hem, met bekomen machtiging van den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, ingaande 22 Novem ber a.s. de maximumprijs voor de door de melkverkoopers aan de consumenten te leve ren consninptlemelk is vastgesteld op Alkmaar, den 16 November 1915. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. UIT HARENKARSPEL. Gistermiddag half twee vergaderde de raad dezer gemeente voltallig. Van den heer Smeets was een dankbetuiging ingekomen voor de gunstige beschik king op zijn schrijven betreffende het benoemen van een 4en leerkracht. Van mej. Harmsen was bericht ingekomen, dat ze haar benoeming als onderwijzeres in het Waarland aanneemt. Van den schoolopziener kwam een schrijven in dat hij zich niet kan vereenigen met de benoeming van een tijdelijke leerkracht in het Waarland, daar geen der drie punten, genoemd in art. 33 van de wet op het la ger onderwijs, voor de aanstelling van een tijdelijke leerkracht aanwezig is. Aanstelling van een vaste leerkracht was daarom aan te bevelen. De voorzitter zei te meenen dat art. 33 deze tijdelij ke benoeming niet verbiedt. Voorzitter en secretaris hebben een bespreking ge hóuden met -den schoolopziener en daarna vergade ring gehouden met de wethouders. Het resultaat hier van is, dat B. en W. voorstelden mej. Kudders, die tijdelijk benoemd is, voor vast te benoemen. Daarom stelden ze voor het besluit van de vorige vergadering in te trekken en een voordracht op te maken als volgt-. 1. Mej. Kudders. 2. Mej. Blom. 3. Mej. Brinkman. De heer Groot vroeg of de raad hierdoor niet in moeielijkheden kan komen, door een mogelijke ver plichting van het bijbouwen van een lokaal. De voorzitter zei, dat de raad niets verplicht is, zoo lang er geen 145 leerlingen zijn. De heer Hoogland vroeg of de raad bevoegd is eventueel een leerkracht over te plaatsen, welke vraag door den voorzitter bevestigend werd beantwoord. De heer Doekes vroeg of B. en W. al eens overwo gen hebben voor het Waarland een volontair te be noemen. Met algemeene stemmen werd vervolgens besloten het besluit van de vorige vergadering in te terekken en werd mej. Kudders met algemeene stemmen benoemd. Daar de benoemde reeds op 13 Nov. in functie getre den is, werd de benoeming op dien datum bepaald. Van den heer Smeets, hoofd der school te Waarland was een schrijven ingekomen, gericht aan den voorzit ter, doch met verzoek het schrijven in openbare zitting voor te lezen. In dit schrijven beklaagt adressant zich', dat in het verslag van de Schager Courant wordt gezegd, dat het onderwijs van inej. Jongsma slecht was en dit kan noch door den voorzitter noch door een der raadsle den gelegd zijn. De voorzitter zei niet direct te gelooven dat ge noemd verslag niet juist weergeeft, wat gesproken is Hij las bedoeld gedeelte uit de Schager Courant voor, waaruit bleek, dat er in staat, dat het onderwijs in de laagste klassen niet in orde is. Dit was echter niet de schuld van de onderwijzeres, daar het met naar het Engelsch door LILLIAS CAMPBELL DAVIDSON. 7) V. Wendt uw oog naar mij gezegende Voorzienigheid en maat mijn beproeving evenredig aan mijn krach' ten. Milton „Cornus". De eerste ontdekking, die Wynmstanley had gemaakt ten opzichte van Engelsche gewoonten en gebruiken, was dat men in de hotels op dte wasch tafels voor het doel onpractiscfae kannen en kommen had in plaats van kranen met warm en koud water en marmeren „kantelend bakken." Dan had hij opgemerkt, dat als de kanten ordijnen in de city elk spoor van hun origi- neele tint hadden verloren, zij nog altijd beschouwd werden als volkomen geschikt om voor de ramen te blij ven. De derde ontdekking betrof het verrijzen 's mor gens van de Engelsche natie en hij kwam tot de con clusie, dat als de menschen in Canada zoo laat op stonden als in Londen, rij achteraan zouden komen in hun handel met dte rest van het heelal. Want toen hij om half tien met een gevoel van schaamte, dat hij zich verslapen en zijn kans voor dien dag verspeeld had, zich op het eerste kantoor van zijn citylijst vertoonde, werd hem meegedteeld, dat de chef daar niet voor half elf of elf uur zou wezen. Hij wachtte en wachtte, totdat het hem toescheen, dat het tijd was voor zijn middagmaal eer hij rijn ondterhoud had gehad De eerste poging gaf nul op 't request. Mr. Grig- son, oudste firmant van Grigson, Parker en Co., keek niet eens naar de teekeningen en het kleine model, dat Wynnstanley met teedere zorg uit zijn portefeuille te voorschijn haalde. Het speet hem zeer, bepaald zeer. Zeer verplicht voor dte aanbieding, maar de firma was er niet op ingericht zich met octrooien in te laten. Zij was daarin volstrekt niet partijdig, maar nieuwe ideeën waren altijd gewaagd. De firma gaf er de voorkeur aan op den oudien, vasten, zekeren weg voort ruim 60 leerlingen niet mogelijk is, het onderwijs naar behooren te geven. De voorzitter verklaarde, dat dit de woorden waren die door hemzelf gesproken zijn en bij kon er niet in zien, dat daarin iets beleedigends voorkomt. Het was ook niet de bedoeling geweest, mej. Jongsma te beleedigen; integendeel had spr. steeds beweerd, dat men in haar een uitstekend onder wijzeres had. Spr. hoopte dat, mocht ze zich gekrenkt gevoelen, deze woorden haar de noodige voldoening zouden geven. Hierna ging de raad in comité om aan te hooren de uiteenzettingen van den heer Memelink, ingenieur van de Kennemer Electrische Centrale, die voor dit doel ter vergadering aanwezig was. UIT HOORN. De Burgemeester van Hoorn heeft, na machtiging van dien minister van Landbouw, Nijverheid en Han del de maximum-melkprijzen met ingang van 18 de zer vastgesteld als volgt: a. voor de melk, welke door dte melkproducenten aan de melkslijters wordt geleverd op 9 cent per L. en voor de melk, die door de melkslijters van de N. V. West- Friesche Gecondenseerde melkfabriek wordt betrok ken op 10 et. per L. b. voor de melk, welke door cfë melkslijters in deze gemeente aan de ingezetenen wordt verstrekt, op 10M> cent per L. UIT OUDKARSPEL. De afd. OudkarspelN.-Scharwoude van den Bond voor Staatspensionneering zal ook dezen winter weer de propaganda zoo krachtig mogelijk ter hand ne men. Donderdagavond wordt te Oudkarspel opge voerd een tooneelstuk in 3 bedrijven „Poppenkastje," dat 8 December ook te N.-Scharwoude zal worden ge geven, op welken avond de rentetrekkende oudjes van beide plaatsen zullen worden uitgenoodigd om daar in eenigszins feestelijke stemming te herdenken den eersten dag dat de rente werd uitgekeerd. Pogingen worden in het werk gesteld voor dezen avond een spreker te krijgen. UIT NOORD-SCHARWOUDE. De afd. Langendijk van den Algem. Ned. Geh Ont- houdersbond hield gisteravond een prachtig geslaag den propaganda-avond ten lokale van den heer D. Stam. Ds. Harrenstein van Noordscharwoude trad voor genoemde afd. op met het onderwerp „De achterbuur ten van Londen en Berlijn en de alcohol." Veel wist spreker te vertellen van de toestanden die daar tenge- gevolge van het alcohol-gebruik bestaan. Veel had spr. daar van de ellende gezien en duidelijk en een voudig werd aan het talrijk opgekomen publiek de groote ellende voor oogen gebracht. Spr. meende dan ook, dat het, wanneer men deze toestanden beschouwt, eigenlijk overbodig is te vra gen, waarom men geheelonthouder moet zijn. Na een opwekking om de idee van matigheid toch eindelijk eens te laten varen, eindigde spr. zijn zoo duidelijke en eenvoudige rede. UIT OUDE-NIEDORP. Tot notabelen bij de Ned, Herv. Gem. zijn gekozen de lieeren A. van Zoonen en J. Glas, in de plaats van de heeren H. Kooij en T. Hooiveld. UIT HENSBROEK. Het electriciteitsbedrijf in onze gemeente is thans in zooverre klaar dat de huisinstallaties door de ven nootschap Scholten uit Hoorn zijn aangebracht en het transformatorgebouw gereed is. Op een enkele uitzondering na zijn alle woningen aan den dorpsweg aangesloten. Het wachten is nu op de bovengrond- sche geleiding, die van Rustenburg uit ons dorp van stroom moet voorzien. STADNIEUWS. te gaan. O, ja, hij twijfeldte er niet aan. Hoogst waarschijnlijk waren de aanspraken die mr. hem, met een blik op het kaartje bij rijn elleboog, mr. Wynnstanley voor zijn uitvinding maakte, volkomen gerechtvaardigd1. Maar de firma was niet genegen met iets nieuws te beginnen, als zij zich wel bevond bij het oude. Goedten morgen. De tijd presseert een wei nig." Bij die woorden keek hij naar den stapel onge- opendte brieven naast zich. Wynnstanley hield de opmerking voor, dat de tijd niet zoo zou presseeren als men wat eerder bij de hand was. Daarna kwam een lange vermoeiende reeks van be sprekingen. Enkele van de groote firma's die gas- gloeikousjes fabriceerden, hadden geen kantoren in de stad. Hij zou probeeren later een onderhoud met hen te hebben. Achtereenvolgens ging hij naar de ver schillende adressen, die zijn vriendelijke raadsman uit Toronto voor hem uit een Londensch adresboek had opgetekend), doch langzamerhand begon rijn hoogge spannen verwachting wat te verflauwen. Allen schenen zoo langzaam, zoo loom, vergeleken bij het zaken-doen in Canada. Het had er veel van alsof men was teruggegaan naar de dagen van Char les of de Georges, naar dte tijden, waarvan in steen en zerk de groote stadsgebouwen, waar bij langs wandel de, gewaagden. Men scheen hier sinds dien niet in het minst vooruit gekomen te zijn. Ten laatste bleef er op zijn lijst slechts nog de naam van een firma over en wel die van de firma, waar van zijn vriend te Toronto de beste verwachtingen had gekoesterd. Met een hart waaruit vrijwel alle hoop volle opwinding was verdwenen, klom Wynnstanley de stoep en de nauwe trap naar idiat kantoor op. In het eerst werd rijn hoop plotseling weer aange wakkerd en kreeg voedtesel. De groote man wilde de uitvinding zien, hij liet ten opzichte daarvan zelfs eenige nieuwsgierigheid blijken. Wynnstanley voelde rijn keel droog worden, toen hij de onderdeelen en het model op tafel legde en begon uit te leggen. „Zooals u ziet het bevordert dten duur van de gloeikous vijftig percent op zijn laagst berekend en vermeerdert de lichtsterkte in dezelfde mate. Dat staat vast. Ik sta daar voor in en wil met een proef de deugdtelijkheid bewijzen." De ander boog er zijn root bruin hoofd over heen, onderzocht het en schoof et zachtjes van zich af. „Ja, ja, ik zie 't. Zeer waar, ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Zitting van Dinsdag 16 November. DIEFSTAL. H. B., arbeider te Grootebroek heeft met een zeke ren Lens in Juli 6 zakken aardappelen gestolen van bet land van Zwart en 4 zakken met aardappelen van Vet. Ze hebben toen bij een rietboschje de zakken met aardappelen omgestort, zoodat ze thans de aardap pelen in hun eigen zakken hadden. Later heeft hij ze alleen op de markt te Grootebroek verkocht. Bekl. gooide de heele schuld op Lens, wat niet wegnam dat hij de gansche opbrengst van de verkoch te aardappelen ten eigen bate aanwendde. Mr. Hijmans betreurde het dat hij geen vat had op Lens en vroeg, met in aanmerking neming van ver zachtende omstandigheden, 1 maand gevangenisstraf. MISHANDELING. G. B., barbier te Amsterdam, thans zeeman, had te Bovencarspel den conducteur van den tram Hoorn Enkhuizen, Grooteman, mishandeld. De tram stond stil en Grooteman stond op het achterbalcon toen hij zich bij zijn. naam hoorde noemen. Hij draaide zich om en kreeg van bekl., die achter den tram liep, een klap in z'n gezicht. Bekl. beweerde het niet gedaan te hebben, daar hij een groot vriend van Grooteman was. De Officier eischte bekrachtiging van het vonnis, 15 boete of 10 dagen. MISHANDELING. C. B., voermansknecht te Texel, heeft Brouwer, van beroep werkman of, zooals hij zelf zei, „boerenzoon", met een mes gestoken. Oorzaak: cherchez la femme. Er waren twee meisjes en een jongen; Brouwer wilde aan de conversatie deelnemen, wat die jongen, zekere Wonder, niet duldde. Brouwer begon Wonder te plagen, wat bekl. de opmerking ontlokte, dat hij niets met Wonder had te maken. Bij de hierdoor ontstane ruzie stak bekl. get. Brouwer met het mes in den rug. Op het ter zitting vertoonde overhemd zat een bloedvlek van ongeveer een vierkanten halven meter. De Officier vroeg 6 maanden gevangenisstraf. BELEEDIGING. C. B., smid te Uitgeest, was naar de Akerslooter- kermis geweest, met nog een aantal andere Uitgeester jongelui. A. Blokker stond yoor zijn Woning toen dit troep je voorbij ging, daar hij van de vorige kermis geen aangename herinnering had. B. heeft hem toen uitge scholden voor eenige leelijke dingen. De Officier eischte 15 boete of 10 dagen hechtenis. MISHANDELING. P. J. K., scheepsbouwer te Bergen (Limb.), en J. B., schippersknecht te Broek op Langendijk, wilden te Zuid-Scharwoude een café-chantant bezoeken. De con troleur, Zeeman, vroeg hun geld om het kaartje te be talen, waarop hij werd aangegrepen en door den etnen bekl. met een stoel en door den anderen met een bierfleschje geslagen. Tegen beide beklaagden werd één. maand gevange nisstraf geëischt. DIEFSTAL. B. J. K., schoenmaker te Hoorn, was baas van het ledermagazijn van W. M. Bloem. Getuige Venverloo vroeg hem eenige malen om leer, en daar bekl. medelijden had met hem, (hij is zeer arm) gaf hij hem eenige stukken. Later trad Venverloo brutaler op en dreigde met aanbrenging zoo hij geen leer gaf. Uit vrees gaf hij toen stukken volkomen waar. Zei u niet, dat u die van uit Canada heeft meegebracht?" „Ja, ik heb het daar uitgevonden. Men heeft mij echter aangeraden er mee naar hier te gaan. Elec- trisch licht wordit daar veel meer gebruikt dan gas zelfs in de kleinste dorpen op de farms zelfs. Men kan daar rijn eigen-stroom maken. En aldus bere deneerde men, dat, wijl hier nog zooveel gas gebruikt wordt, het beter zou zijn het ding hier te lanceeren. En daarom ben ik overgekomen." „En is u hier nooit eerder geweest? Heeft u nooit naar de Engelsche markt geïnformeerd?" En hij keek hem scherper doordringend aan. „Ik begrijp het. Dan moet men het als een zeer vreemd toeval beschouwen. Want uw uitvinding ik zeg niet, dat die niet goed, niet bruikbaar en vernuftig is is reeds op de markt. Zij is ongeveer achttien maanden geleden aangebo den en ik wou, dat wij de firma waren, die de onder neming had aangepakt. Ik hoor, dat rij er verbazend goede zaken mee maakt." Aangeboden! Reedis voor achttien maanden op de markt gebracht? De kamer zwom in een nevel voor Wynnstanley's ontstelde oogen. Doch hij yermande zich. OnmogelijkHet kon de zijne'niet wezen. Zijn stamelende, onsamenhangende woorden verrieden den indruk, dia deze tijding op hem maakte. Maar mr. Wright trok slechts zijn breedte, goed gekleede schou ders op. „Het is volkomen correct. Ik zal het u laten zien als u het verlangt. Wij hebben een paar van de kous jes hier en ik heb een handelsjoumaal, waarin het octrooi daarvan wordt aangegeven." En opstaande begaf hij zich naar de boekenkast, terwijl Wynnstanley als versuft ter neer zat. Hij kon zich nog niet voorstellen wat dit voor hem beteekende, als het waar was. Ondergang vernietiging el lende. „Ja, hier is het." Mr. Wright had een boek uitge zocht, dat geopend en de bladrijden omgeslagen. Hij kwam nu terug met zijn duim tusschen de bladen. „Ik zal het u voorlezen als u 't goedvindt", want hij had het wezenlooze staren in de oogen van den ander opgemerkt. Hij deed denken aan een blinde. „Kan u het zelf lezen? O, heel goed." En hij reikte hem het boek toe. Wynnstanley staarde er op de teekening voor hem bestond uit vurige lijnen in rijn ooren suisde het. leer af als Venverloo er om «roeg. Getuige W. M. Bloem legde" zeer gunstige verkla ringen af omtrent beklaagde, die hij nog steeds in dienst heeft. Getuige Venverloo wilde de schuld van zich afschui ven en het doen voorkomen alsof beklaagde hem tel kens voorsloeg leer te stelen. De officier, nagaande de schuldenregisters van be kl en van getuige Venverloo zeide dat de tweede ge tuige veel ongunstiger bekend stond dan beklaagde, die, volgens de inlichtingen is ijverig en werkzaam. Hij meende voorts, niet veroordteeling te moeten vra gen wegens diefstal gepleegd in dienstbetrekking, doch alleen wegens diefstal, waarbij hij dan een geldboete kan opleggen- Hij eischte derhalve 50 boete of 10 dagen hechte nis. DIEFSTAL. J. W. V. schoenmaker te Hoorn, wordt ervan be schuldigd in gezelschap van vorige beklaagde leer gestolen te hebben bij de firma Bloem. De verklarin gen waren dezelfde als in de vorige zaak. De officier vroeg 2 maanden gevangenisstraf. MISHANDELING. K. M. jager te Andijfc, is niet versdienen. Hij heeft, ter gelegenheid van een Floralia te Andijk den militair J. Groot geslagen. Eisch ƒ15 boete of 10 dagen hechtenis. DIEFSTAL. Ook K. S. werkman te Krommenie is niet versche nen. Hij heeft bagger weggenomen onder de gemeen te Uitgeest. Eisdi 5 boete of 2 dagen hechtenis. VERDUISTERING. W. B. werkman, en C. P. varensgezel te Alkmaar, hebben een broche verduisterd. B. had 't gouden sie raad geyonden en het laten zien aan P. die het bij C. Plas, horlogemaker te Alkmaar verkocht. Aan B. stelde hij 1.10 ter hand, voorgevende dat het de ge- heele opbrengst was. Dit geld hebben ze samen ver brast. Later bleek dat P. nog ƒ1.had achterge houden voor zichzelf. Eisch 25 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak in deze zaken na 8 dagen. 'BADHUIS „HET WITTE KRUIS." In de week van 8 tot 13 November zijn in het bad huis van het Witte Kruis genomen: 79 kuipbaden, 84 regenbaden le klas, 268 regenbaden 2e klas, te zzmen 431 baden. INGEZONDEN STUKKEN. (KINDERMEEL) Ja. Het was waar, maar al te waar. Daar was zij afgebeeld, 't Was wel niet geheel rijn uitvinding, maar zij had er toch zooveel van, dat rij hem den grond onder de voeten wegnam, en de zijne nutteloos, waardeloos maakte. In enkele opzichten was het een verbetering. Hij moest dat toegeven en merkte dat op met een stekend gevoel kt rijn hart. Zijn uitvinding was reeds bekend, reeds in gebruik. Zijn schetsen waren scheurpapier, rijn kasteel was in eengestort, zijn hoofd zonk diep weg in dte draaikolk. Met moeite, als iemand die wakende droomt, stond hij op, begaf zich naar de deur, zeidte iets, hij heeft nooit geweten wat en ging heen Mr. Wright moest hem met zijn portefeuille en rijn papieren achterna snellen. Hij had ze vergeten en op de tafel laten lig gen en was reeds halfweg dte trap voor de ander hem inhaalde. „Hier u hebt uw portefeuille en uw aanteekenin- gen achtergelaten." Wynnstanley keerde zich in het slecht verlichte voorhuis om en nam de aangeboden voorwerpen van mr. Wright aan als iemand die in een droom ver keert. Hij duwde dte papieren in den eenen zak en de portefeuille, een groot versleten toeren ding, in den an deren. Naar buiten gaande liep hij een drukke, van menschen wemelende straat in, zonder iets te zien of te hooren. Hij wandelde een paar straten door, richt te rijn schreiden westwaarts zonder te weten waar hij was. De slag was te hevig, verpletterend geweest. Hij was er geheel door geknakt. Was het maar iets anders! Het kwam hem voor, dat hij aan iets andters, wat dan ook, het hoofd had kun nen bieden. Afwijzing, koelheid, gebrek aan sympathie voor zijn geliefde uitvinding, zijn troetelkind, dat alles had hij reeds ondervonden. Hij zou dat hebben kun nen verdragen, zou zich hebben kunnen harden tegen a)l die teleurstellingen, totdat hij omhoog geklommen zou zijn en den gouden eindpaal zou hebben bereikt. Maar dit! Het had den grond, dten solieden grond on der zijn voeten weggetrokken. Een mijn was gespron gen en hij was bij die ontploffing verbrijzeld. De we reld, die hij zich gedroomd' had was verdwenen, in duizend fragmenten uiteen gespat. Zijn uitvinding reeds aan den man gebracht! Een andter hem voor geweest! O bitterheid, bitterheid van het totale, onherstelbare fiasco! Met deze vreeselijke

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 5