No. 273. Honderd en Zaterdag 20 Noyeber. In het Testgebied. medici, nog sieed» een ietwat ovetdreveu tute van de gevaren, die men in 't algemeen m een l^eSLbaee.v loopt -r- en vooral is _ro- deze meelang onjuist vwi ue 1 builenpest betreft - j men dus vrjj zeker de uitbreiding onder nieuwe fami- n.l. als vergoeding voor de schade 10 ets. per dag uitbetaald, en waar de dessa's hiet soms 4 k 5000 in woners tellen, kunt u begrijpen, dat we zooveel moge lijk anddre middelen zoeken; in dit geval betrof 't maar een 300 mensdien en toch kost dan zoo'n af sluiting gedurende eene maand1 nog een 1000! Hierom wordt de laatste maanden ook een andere weg gevolgd: alle inwoners worden n.l. 2 maal per dag door politiebeambten, (onder leiding van den me dicus 'of den „mantri-pest" een ontwikkeld Javaan, die eene opleiding heeft genoten in pest-zaken on derzocht: alle zieken (koortseude en hoestende men- schen vooral natuurlijk) worden direct geïsoleerd, in de barakkenkampen en door den dokter onderzocht op die manier worden alle zieken dadelijk, nog vóór ze hoesten en opgeven, al geïsoleerd en voorkomt waarvan ik gerust uuii beweren aai zij al heel wei urn „besmettingsgevaar opleven voor den blanke mus men zorgt., niet tn kamponghuisjes en dergelijke ie wonen, of ie s.apen i (.bat vooral de zgn.. „Staats- bmd-Europeauen in uü opziuit nog al eens zondi gen zal ieder die eenigszins met Indische moraal en >t gehalte dezer kampong „Europeanen" bekend is. kunnen begrijpen! Door de escapades of t meer vaste verblijf dezer heeren wn'dt zoo nu en dan nog wel eens een „blanda" 't slachtoffer van de nauwe re laties die hij met de kampong onderhoudt. Maar in één opzicht hadden b.v. de Hoog- en Zeer geleerde heeren, die op de laatste vergadering van ^Tropenartsen" hunne waarschuwende stem over die toch niet weg te cijferen gevaarlijkheid van 't pestbe- striidingsvak, toch wel eenigszins gelijk: als er eens een gro Ir 'uitbreiding van de longpest-gevalien kwam a '1 eens eene echte longpest-epidemie werd --.p lava z' oa:s b v in Mantsjoerije voor eenige ja ren - dan z <u de kans op besmetting zeer zeker on- eindig veel rooter worden, ook voor de artsen, en al le anderen, .die dagelijks met de patiënten in contact komen! En als men nu vraagt: hoe staat 't daar nu mee met de verhouding van builen- en longpest, dan is 't zeker merkwaardig, dat de laatste weken soms meer gevallen van longpest dan van builenpest ople verden'! Maar gelukkig: d't komt niet door eene lies en gezinnen. Eliervoor is een groot barakken kamp noodig wij lieten zoo snel mogelijk een 20 ziekenbarakjes en eun 30 gezins-woningen bouwen; maar waar alle materiaal den heuvel moest worden opgevoerd (eenige kilometers ver,_ oen zeer primitief, glibberig bergpad op), en lang niet alle koelies voor dit werk in eene longpest-dessa zijn te vinden daar duurt 't wel eenige dagen, vóór 't kamp klaar, en alles geregeld is, zoodat je niet meer staat te springen van r_ ergerms als je 's morgens alle barakken vol vindt, en nog een paar zieken, die nog dood-leuk te midden hunner familie zitten te hoesten en dan kunnen die arme kerels, die dat toelieten omdat er ruimte te kort was, 't immers ook al niet helpen, want eiken dag wordt de helft van hun werk weer ongedaan ge maakt immers alle ziekenbarakken worden zoo gauw mogelijk na den dood van den patiënt afge brand! óe zult me vragen: worden dan die patiënten, die longpestlijders, niet behandeld? - Ja, we hebben t al ettelijke malen, bij verschillende epidemieën gepro beerd: maar, helaas, eigenlijk altijd zonder succes Ook bij deze epidemie heb ik nog eens weer eenige lijders 'n "groote doses pestserum ingespote n— helaas, het helpt nietWel blijven ze soms een of een paar dagen langer er door in leven, maar is dit wel een voordeel te achten? Iets anders is 't met de prophylactische serum-m- van alle gezonde personen, die met 200—250 aanzienlijke uitbreiding van 't getal longpestgevallen I [j^ieken in contact kunnen komen; ik geloof zeker, - maar de laatste maanden is 't wekelijksch getal jn yele gevauell behoedt voor infectie hoe builenpestgevallen zóó sterk gedaald, dat er b.v. m meer longpest ik zag, lioe meer m'u overtuiging zeker- cen week 7 longpest- en slechts 5 builenpestgevallen ]ieic] natierde, dat deze serum-injectie ook groote waar- voorkwamen! Ide heeft, om contactpersonen voor ziek-worden te be- /oodat we dan ook mogen zeggen, dat de laatste deQ. mit3 tijdig en >t groot toegepast. (Anderen za- maanden de pest slechts sporadisch meer voorkomt m gen geen resultaten van de prophylactische injectie i Malangsche (in Soerabaja, Kediri, Madioen is dil u begrijpt, dat er meer strijdpunten zijn wat de pest geval geweest). en hare bestrijding betreft. aaa oco Ik heb die dagen zeer velen, in totaal een 100 menschen, 10 c.c. serum ingespoten; toen er (zeer na tuurlijk!) toch enkelen van dezen stierven die b.v. reeds vóór de injectie geïsoleerd waren werd steeds lastiger de vrees voor den prik te overwinnen, en daar de epidemie reeds afnam, was 't ook beter niet al te veel aan te dringenvooral bij Madoereezen komt men ver, als men met ze praat, en tracht te over reden door op hun pienterheid te speculeeren: maar dwingen tegen hun zin ho maar!! In totaal ziin in dat gehucht van een goede 300 inwoner pl.m. 100 menschen gestorven, bijna allen in een blok wonend, en veelal familie van elkaar. Hee- le gezinnen stierven uit, zoodat van 9 leden b.v. alleen twee kinderen van 2 en 3 jaar overbleven. Eiken dag moesten die overblijvenden dan worden onderzocht, en als we dan weer zoo'n stumper, die „panas" (warm, koortsig) was, er uit haalden, en htj naar de barak moest dan werd hij toch wel bleek onder z'n bruine huid, en angstig schitterden die glau- Gewillig ging zoo'n kerel, wiens eigenlijk altijd 't Terwijl er 't vorige jaar wekelijks pl. m slachtoffers waren, is ditmaal een paar maanden lang 20 a 25, en nu de laatste weken nog minder; en waar uier de woningverbetering met geregelde schoonmaak tic (waaraan enorm wordt gewerkt:) met de week, met den dag beter opschiet, en waar we allen t volste vertrouwen in deze methoden hebben die alle tot doel hebben: den rat 't nestelen in of bij de huizen onmogelijk te maken, daar hopen en verwachten wij aiien dat de pest voorloopig slechts nog sporadisch zaï blijven optreden, en dat deze plaag ovei een twee jaar geheel van Java zal zijn vei dreven Waarschijnlijk zal deze overtuiging ook in Holland, no r wel niet geuit zijn - ook hier in lndie is deze 'unstige verwachting en 't buitengewoon gunstig verloop der pest niet gepubliceerd: vooral omdat de Indische Pers, die niets liever doet dan schelden, zoo véél mogelijk buiten alle pest-bemoeienissen wordt ge ■Om echter op de longpest terug te komen natuur lijk levert deze uiterst besmettelijk vorm der pest ceni zende koortsoogen. M* - fatale termijn van 1Ü dagen (zoolang kan de ïncuba risico op, als men met de zieken in nauw contact j üetijd der ;?iekk, d,uren) bijna om was, naar de barak, „omt. En toch ook bij de bestrijding der longpest, m er jjggen) 0m te sterven. fooi ik hem den volgenden morgen bezocht, had hij uit eigen beweging al op een stuk pisangblad gehoest, en liet 't zelf zien „Darah, kandjing": „Bloed, meneer" De m- tens-treurige toon, waarop dit werd gezegd, en de uit drukking van z'n gelaat, berustenddroevig, bleef me een paar dagen bij En dat zegt iets immers je went zoo gauw aan alle misère, die je een jaar lang dagelijks zietl Een collega; pas uit de West gekomen, die veel mi sère van tropen-ziekten enz. daar had gezien, stond toch versteld, toen hij eenige dagen met me mee reed - eerst den prachtigen rit te paard,"door de kali, den berg op, in de frissche ochtendlucht en dan die intens droevige tooneelen, van heele families, die je den eenen dag gezond zag, en met wier kinderen je grapjes maakte, die eiken dag méér hoop kregen en die je dan den volgenden morgen zag: 61 reute lend, en bloederig, schuim op den mond, öf al dood en zelfs' bij" de behandeling van longpestlijders, kan men zéér goed zorgen, de besmettingskansen zoo klein mogelijk, ja minimaal te maken maar dan is tuurtiik oppassende boodschap. (mi u eenig idee te geven, hoe 't verloop en de be strijdingswijze van zoo'n longpest-eruptie is, wil ik ii in 't kort iets meedeelen over de epidemie, die hall April op den Boereng (een heuvelrug dicht bij de stad Malang gelegen, door eene Madoereesche bevol lcine bewoond) uitbrak, en waarvan de eerste gevallen, helaas, niet onmiddellijk door den toen daar werkza- men arts werden herkend. Ik had toen t vooriecht (als zoodanig voel je 't vooral, als de zaak weer ach- Vr den rug "is!) met de bestrijding dier epidemie te V worden belast, en zag daar de eerste dagen de men schen in werkelijkheid „als ratten" sterven bij tien- Den Hten Aprii waren de eerste slachtoffers (niet- Bond van Ned. Onderwijzers, eveneens behelzende een verzoek om verhooging van salaris. Hiertoe werd besloten. Verder was ingekomen een verzoek van de Schooi en Proeftuin „Kennemenand' om 20 subsidie. B. en- W. stelden voor 10 te geven. De heer Schilder vrm-g of er ook leerlingen uit de ze gemeente op de scu >1 waren en, op liet ontken tiend antwoord van tteu voorzitter, zou hij het wel vvenscüelijk achten dat cieze school werd bezocht. Nadat ook de heer Overtoom verklaard had het een zeer nuttige instelling te vinden, werd besloten 10 subsidie te- verleenen. Na de aanneming van eenige teruggekomen stuk ken van Ged. Staten, werd behandeld het verzoek van den nieuwen gemeente-geneesheer Spiering, om de in richting van zijn huis te verbeteren door zijn tegen woordige keuken te laten inrichten als wachktamer, en dan achter zijn huis een keuken te laten bijbouwen. Het is een kwestie van ongeveer 500 600. Den heer Overtoom bevreemdde het, dat de nieuwe dokter nu direct reeds verbeteringen kwam eischen. De vroegere, dokter Post, heeft het er 30 jaar in uit gehouden en nog nooit geklaagd. Als hij er wat aan wilde laten veranderen, inoest hij dat zelf maar beta- len. De heer Wijnker was het volkomen met den heer Overtoom eens. De voorzitter vond, dat er wel verbetering noodig was. Dat dokter Post nooit geklaagd had, kwam door dat hij het bouwplan zelf had goedgekeurd en er nu dus moeielijk over kon klagen. De heer Met vond dat er niets tegen was verbete ringen aan te brengen, vooral daar de dokter bereid was desnoods rente en aflossing van het kapitaal te geven. Hij stelde*voor de behandeling van dit ver zoekschrift te verdagen tot de gemeente-opzichter was gehoord Hiertoe werd besloten Dan was nog ingekomen een verzoek van den con troleur der gemeente-electriciteitswerken, den heer Kwantus, om verhooging van zijn salaris met 75, zoodat het dan 200 wordt. De reden hiervan is de .net derr winter komende vermeerdering van werk zaamheden. B. en W. stelden voor om het salaris op 150 te brengen. De heer den Hartogh vond de tegenwoordige rege ling van het electriciteitsbedrijf te omslachtig cn wenschte te zien dat de heer Kwantus, gelijk met het opnemen van den meter de kwitantie van de vorige maand aanbood. Dit wint hem een loop uit. De heer Met was van meening dat de regeling her zien moest worden en was er tegelijkertijd niet op te gen den heer Kwantus verhooging te geven. B. en W. stelden hierop voor aan den heer Kwantus 150salaris te geven en omtrent de regeling de commissie van bijstand te raadplegen, hetgeen werd aangenomen. Voorts vroeg het R. C. Kerkbestuur om evenals voor de gemeentescholen gedaan wordt, ook voor hare scho len een subsidie voor prijsuitdeeling toe te kennen. Besloten werd hiervoor 40.beschikbaar te stel- len. Punt 1 der agenda behelsde het verzoek van de afd H.-Hugowaard van den Bond van Ned. Onderw. om verhooging der salarissen voor het onderwijzend per soneel. B. en W. meenden te moeten adviseeren tot verwer ping van het verzoek aangezien de salarissen niet zijn leneden die van dé omliggende gemeenten en omdat de Regeermg met deze kwestie doende is. Wel wilden B. en W. den Raad in overweging geven een duurtetoeslag toe te staan. De heer Poland vond, dat, zoo het salaris werkelijk te laag was, hierin verbetering moest komen. Eveneens achtte hij het onderwijs per kind' wel wat duur. Zou de gemeente het niet afkunnen met één gemeenteschool plus de twee bijzondere? De onderwijzers zouden dan meer salaris kunnen krijgen terwijl ook de gemeente er nog een voordeeltje bij had. Aangenomen werd' het voorstel van B. en W. om het salaris'niet te verhoogen, doch een duurtetoeslag te geven. Deze zal bedragen voor den gehuwden ouder wijzer 50.— en voor den ongehuwden en de onder- Vervolgens werd besloten dat B. en W. binnen 14 dagen met bepaalde voorstellen zullen komen. De voorzitter sprak zijn vreugde uit over de geno men besluiten en ging over tot de rondvraag. De heer Dapper vroeg een onderzoek te doen naar het gewicht van het roggebrood, daar hier nogal eens mee geknoeid wordt. De voorzitter zegde het onderzoek toe. Hierna slui ting. E>e verhuring der landerijen van de Hervormde Ge meente alhier bracht 121 meer op dan die van het jaar L911. UIT AKERSLOOT. Voor het gisteren te Amsterdam gehouden examen vrije- en orde-oeféningen slaagde de heer P. Bosch- inan, alhier. UIT SINT PANCRAS. Bedankt voor het beroep bij de Ned. Herv. ge meente alhier door den heer P. Hekman, cand. te Zuidbroek. li erkend geweest, in 17en waren een 15-tal fa nu he- 0p de baleh-baleh in de kleine barakjes.met hun leden en „contactpersonen" ongeveer tegelijk ziek ge- voedsel nog naast hen, hun door een venstertje door -1 den l de wachters aangereikt Ge begrijpt dat men bij eene zóó doodelijke epide mie ook zelf voorzichtig is en niet noodeloos lang bij de zieken blijft; toch is 't alleen nauw contact, dat de besmetting veroorzaakt door 't uithoesten der sputa, die ontelbare baccillen bevatten, worden vooral de familieleden of buren, die den patiënt helpen en steunen in z'n laatste uren, geïnfecteerd; en hierom nemen wij ook geen bijzondere maatregelen: geen af schrikwekkende maskers en andere gelaat-bedekkingen worden hier gebruikt; óók heeft zelfs geen mijner mannelijke collega's zich laten inspuiten om een long pest-epidemie: immers wij kennen 't gevaar, en zorgen ook bij patiënten-onderzoek, niet vóór hen te staan of te zitten, als ze hoesten; en alleen bij de serum-mjec- tie van verwarde, woelige lijders, die zich verzetten tegen den prik, heb ik de assisteerende verpleegster en mezelf een snelverbandje voor den mond en neus la ten bindenimmers toen bestond de mogelijldieid, dat we sputum in ons gelaat zouden kunnen krijgen. Na pl.m. 14 dagen, was deze epidemie, die door z'n groote hevigheid nog al wat schrik verspreidde onder de bevolking, bedwongen; wel kwamen nog een 20-tal gevallen in de dessa's in de omgeving voor die 't gevolg waren van „uitgewekenen" van onzen heuvelrug, en die ons natuurlijk haast net zoo vee zorg baarden als de oorspronkelijke epidemie maar cok hier werd dezelfde weg gevolgd, en werkte de bevolking flink mee. En nu is de bevolking er druk bezig, hunne, nogal vuile Madoereesche huizen (die anders nog niet aan de beurt der „officieele" woningverbetering waren) rattenest-vrij te maken en te reinigenwant ze krijgen door zoo'n epidemie en 't snelle stuiten er van na ons ingrijpen wèl respect voor de kennis en macht der Blanda's die immers de Booze Geesten op de vlucht drijven Malang, 7 Juni 1915. worden, en binnen eenige uren overleden en lOen daarop vonden de controleur van loempang (in wiens district de aangetaste dessa is gelegen) en ik een ontvolkte kampong, met enkel het vee en de kippen rundloopend op de erven en in de „tegals (droge nist-velden) de gevluchte bewoners, in hutten en on der hunne ossekarren gekampeerd, en onder hen eeni- ce doodzieken, bloed-hoestende stakkersten dootle gedoemd en dit wetend door de voorbeelden hun ner pas-gestorven familieleden! En weet ge, wat ons, Westersch-nerveus geslacht dan weer treft, ons onbegrijpelijk en onmogelijk lijkt? Die, althans schijnbare, volkomen kalmt, 't afwezig zijn van alle doodsangst, als ze je vertellen: „In kih, bêtoek darah" „Ja, ik hoest bloed op. Tn zelfs h'er, waar de menschen toch als in een paniek uit hunne huizen waarin zij de oorzaak van de ziekte dachten) waren gevlucht hier waren de nog gezon den toch maar weer aan 't werk geg;aan, en zag je ze op de velden, of met hun sapi's (koeien) bij de kali... En ze laten hun zieken niet alleen: ze blijven hun hoestende vrouwen, of haar man en kinderen helpen en bijstaan uit domheid? of fatalisme of. liefde?? Wie zal 't zeggen maar zeker is 't, dat t mij eenige malen gebeurde, dat een man vroeg, bij z'n vrouw in het zieken-barakje te mogen blijven, of dat eene vrouw haar man of kifid niet alleen wilde la ten sterven.en natuurlijk mag je zoo'n verzoek dan niet weigeren: we zouden zelf in die omstandigheden eischen wat zij als eene gunst vragen. Den volgenden morgen vind je dan de eene dood en een paar dagen later yolgt de ander Bij een dergelijke epidemie, waar de misschien ge- infecteerde familieleden en buren reeds gevlucht zijn en andere d'essa's kunnen hebben geïnfecteerd, is na tuurlijk eene uiterst strenge bestrijdingsdienst noodig: en alleen volkomen samenwerking van Bestuursambte naren en den medischen dienst kan nog snel e zeker de uitbreidig stuiten. Om te beginnen kan men dadelijk de heele dessa af sluiten: bij alle in- en uitgangen, bruggen en derge lijke worden politieposten geplaatst, en geen inwoner der kampong mag zich dan buiten die grens begeven. Ook bij onze kampong werd deze maatregel onmid dellijk getroffen daar 't in dit geval zeer gemakke lijk ging immers aan de eene zijde was een natuur- lijke'afscheiding door een ongeveer 30 M._ breede, ruim een meter diepe kali, en aan de andere zijden van den heuvelrug, die ongeveet 300 M. hoog is, was ook maar één bruikbare weg. 't Is anders een dure zaak alle inwoners krijgen v. L. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. UIT HEERHUGOWAARD. Gisteren vergaderde de Raad voltallig. Na opening door den voorzitter en lezing der no tulen werd medegedeeld, dat ingekomen was een ver zoek van de afd. Heerhugowaard van het Ned. Onder wijzersgenootschap, om verhooging van salarissen. De voorzitter stelde voor dit adres te behandelen tegelijk met dat van de afd. Heerhugowaard van den STADNIEUWS. wijzeres 30.- Voorts stelden B. enW. nog voor den gemeenteveld wachter 50.— toeslag te geven en den ambtenaar van den Burgelijken Stand 25.hetgeen werd aan genomen. Thans werd de verdeeling van het gemeentewerk over de verschillende ambachtslieden geregeld. 1 lierbij stelden B. en W. voor den gemeente-opzich ter niet meer met de uitvoering van gemeentewerk te jciasten, zijn salaris te verhoogen tot 200.— en te vens zijn instructie uitvoerig vast te stellen. Tot het eerste werd besloten; zijn salaris zal later worden be paald, wanneer zijn instructie is vastgesteld. Vervolgens werd nog besloten dr. Post J 100te vergoeden voor de achterlating van zijn gasinstallatiè, terwijl het Pl. Steuncomité 36.38 krijgt voor de geleden schade bij den spekhandel. Deze posten zullen gevonden worden uit „onvoor zien." De rondvraag niets opleverende sloot de voorzitter de vergadering. UIT SCHOORL. Gisteren vergaderde de Raad voltallig. De voor zitter opende de vergadering en gaf het woord aan den secretaris, ter lezing van de notulen. Ingekomen was een adres der onderafdeeling Schoorl van de V. P. N., Vereeniging tot verbetering van de Pluimveeteelt, die te Schoorl cursussen wil houden tot veredeling van de Pluiniveeteelt. Zij vroeg nu om 10 subsidie. De heer Couwenhoven vroeg of het niet op de weg lag van de leden om in de kosten bij te dragen. De voorzitter vond het een gemeentebelang. Er werd besloten de subsidie te verleenen. Punt 1 van die Agenda bevatte de intrekking van het Raadsbesluit van 4 Juni 1915. waarbij besloten werd te wachten met indienen van definitieve voorstel len omtrent de voorziening van electriciteit van Schoorl tot na de mobilisatie. Aanleiding hiertoe was het bezoek van een inge nieur der K. E. M. die aanbod de geheele installatie te leggen voor een som van 40.000 gulden, verdeeld als volgt: - Transformatie-inrichting 28600, 250 huisaanslui- tingen 2500, 250 meters a 13 3250, 750 gratis lichtpunten 4500, afronding 1250. Totaal 40.000, De heer Go-uwenberg stond eenigszins perplex dat de,gemeenteraad zoo plotseling voor een feit werd ge steld en wenschte nog liever te wachten. De voorzitter meende dat men dan nog vier jaar kan wachten daar de prijzen dan enorm veel hooger zullen zijn. De heer van Lienen vond, daar men er mettertijd toch toe moet komen, er maar dadelijk toe moest be sluiten. Hoe eerder hoe beter. De heer Frans wenschte eerst een onderzoek in te stellen bij andere aangesloten gemeenten, daar het vast staat dat eenige gemeenten met de K. E. M. onple zierige ervaringen hebben opgedaan. Nadat het besluit van 4 Juni 1915 was voorgele zen werd met 5 tegen 2 stemmen besloten het besluit in te trekken. uE rILM CABIRIA IN DE CINEMA AMER1CAINE. Het uiterlijk keurig verzorgde maar in minder dan middelmatig Nederlandsch geschreven tekstboekje Siaat in net teelten van vuur en vlam en wellicht dien tengevolge is de vertaling van d'Annunzio's lyrisch juuza gioeienden onzin geworden. De „opmerkingen oetreffende de handelingen" zijn zoo vol beeldspraak, dat de. vaak mueienjk valt den eigenlijken zin te on- ücrsui-iidtn en net onderlinge veroand vast te stellen, waaiutj nog nuint, dat de Kennis van net geschiedkun dig tijdperk, waarin de fabel van den Italiaanschen. dichter speelt, niet precies gemeengoed is, zoodat deze üistoriscne vizioenen lang niet gemakkelijk zijn te volgen. Zij verplaatsen den toeschouwer naar den tijd van den strijd tusschen het rijke, maar wreede warthago, waar den vuurgod Moloch honderd kleine, reine kindertjes in één offer worden gebracht, en het machtige Rome, dat in de bloedige worsteling een duur gekochte overwinning behaalt. De tweede Puni sche oorlog wordt hier op het doek gebracht, de oor log van den geweldigen aanvoerder Hannibal, zijn broeder Iiasdrubal en zijn bondgenoot Syphax, ko ning van West-Numidië (cirta) die in 'dfen grootschen strijd tegen Marcellus, den overwinnaar van Nola, Massintssa, koning van Oost-Numidië en vooral Sci- pto den Jongeren in den slag van Zama bij Carthago zijn beslissing vond. In dit heroïsche tijdperk heeft de schrijver den fabel geplaatst van de kleine Cabiria, het dochtertje van een géitenhoeder, dat bij een uit barsting van de Etna in handen valt van Plioenicische zeeroovers te Carthago als slavinnetje wordt ver kocht en door een opperpriester wordt bestemd als brandoffer voor den Moloch. .Een Romeinsch spion met ziju negerslaaf redden het kind van den dood en brengen het in den tuin van Hasdrubal en dit deelt de Romein, in zijn vaderstad teruggekeerd, aan haar va der mede, terwijl de gevangen genomen neger in Car thago met dwangarbeid aan den molensteen zijn le vensdagen doorbrengt. Maar de oorlog brengt den verspieder tien jaren daarna weer in die streek, hij redt den slaaf, die echter niets naders van het meisje weet. Het blijkt evenwel, dat izij de lievelings-slavin is geworden van Hasdrubals dochter, gade van Sy phax geworden. De rampen, over Carthago gekomen, worden door. den opperpriester toegeschreven aan de omstandigheid, dat Moloch ziju offer onthouden werd. Maar Syphax's gade, door Scipio als krijgsge vangene behandelt, geeft haar slaven de vrijheid en staat haar af aan hem, die haar lief heeft. Van acht tot half twaalf met slechts enkele minuten rust duurt de vertooning van deze film, door een be scheiden maar goed orkest uitnemend muzikaal geïl lustreerd. Wanneer er een aanmerking gemaakt kan worden, dan is het enkel deze, dat het wat te veel yan het goede, neen, van het uitstekende is. Want uitste kend is deze film ongetwijfeld van het begin tot het einde. Men krijgt een dieptreffenden indruk van den rijkdom en schoonheid van Carthago, haar sierlijke landhuizen en tooverachtige tuinen, haar monument van den wreeden godsdienst, den Moloch tempel. En naast den vuurgod van de overzijde, ziet men den vuurberg van Italië en naast de gloeiende Etna de be sneeuwde Alpentoppen, waar Hannibal met zijn troe pen en trossen overheen trekt en nog nooit hebben wij zoo'n indruk van de geweldigheid van een legerschaar gekregen als gisteravond. Natuurlijk zijn er oogen- blikken, waarop de nuchtere bewoner van de lage landen een glinllach niet kan onderdrukken, terwijl een zuiderling wellicht in extase geraakt, maar over het geheel is deze film zoo fraai, zoo indrukwekkend cn leerrijk, dat niemand er spijt van zal hebben, wan neer hij de vertooning gaat bijwonen. Wij vermoeden dan ook, dat het bezoek aan de Cinema Americain de komende dagen ook zeed druk zal zijn. G Y MN ASIASTENBOND. Alhier is eep Gymnasiastenbond opgericht, die aan gesloten is bij den Nederlandschen Gymnasiasten- bond. Het bestuur is als volgt samengesteld. Geert ter Laan, praeses, Henk Bos, vice-praeses, Jo Bosch, ab aci is, Hans Dorbeck, quaestor, Nelly Stuy, assessor. AFDEELING ALKMAAR DER VEREENIGINO TOT OPVOEDING VAN HALFVERWEESDE EN VERWAARLOOSDE KINDEREN IN HET HUISGEZIN. Gisteravond vergaderde bovengenoemde vereeni ging in de kleine zaal van het gebouw „de Unie". Aanwezig waren eenige bestuursleden en twee ge wone leden.- Door het overlijden van Mr. Boelmans ter Spill was de plaats van den voorzitter opengekomen. De heer Stoel, als aanwezig bestuurslid het langst aan de ver eeniging verbonden, opende de vergadering, de om standigheden betreurende, die er toe leidden dat hij de vergadering hedenavond moest leiden. Spreker hemnerde er aan, dat door het vertrek van as. de Regt de vroegere secretaris, de vereeniging een steunpilaar is ontvallen, terwijl zij ook door het vertrek van fiet bestuurslid de heer Van Soest veel verliest Ondanks dit alles dienen toch alle krachten te wor den ingespannen om de vereeniging staande te hou den, want er ^zijn kinderen die verzorgd moeten wor den. Ingekomen, was o.a. een circulaire van het hoofdbe stuur, waarin wordt aangedrongen op het houden van een liefdad'igheidsdag vanwege de vereeniging, ten einde op dien dag te trachten een aantal loten te ver- koopen voor de verloting die op 20 Dec. gehouden wordt. Het was wenschelijk dat door de afdeelin- gen samen ongeveer nog 16000 loten werden verkocht, daar de financiëele toestand van de vereeniging steeds moeilijker wordt. Wellicht zouden er jongelui te vin den zijn om deze loten met aandrang aan den man te brengen. De voorzitter verklaarde als penningmeester deze circulaire reeds gelezen te hebben, het nut van deze methode van geld bij elkaar te schrapen, niet in te zien en niet te gelooven, dat de pogingen in Alkmaar gevolg zullen hebben, immers er is al zooveel waar voor gevraagd wordt. De afdeeling heeft direct 500 loten gekocht en be- tapld, er zijn er nu 300 verkocht, mafir de verkoop gaat niet vlot meer. E)e heer Pool was het niet geheel met den voorzit- In Hoiidüu nail ïutii, oo»v uuua -.II n 1 li 1 xi'tri I 11*.1 /v^/\ /\,i> Ka fn lr Utlf1_

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 9