Purper en fijn Linnen FEUILLETON. Telegrammen van heden. Nederland. VOETBAL. De drie Alkmaarsche elftallen hebben zich gisteren best gehouden en vijf van de zes punten binnenge haald. Holland speelde een zeer goeden wedstrijd tegen S H. B. S. uit den Helder. In de eerste helft was 't zeer spannend. Beide elftallen deden hun best en ga ven uitstekend spel te zien. De voorhoede van Hol land was aardig op dreef, dank zij de goede buiten spelers. Met de rust was 't 21 voor Holland. Daarna maakte S. H. B. S. gelijk, doch zij verslapte langzamerhand, terwijl Holland bleef doorwerken en haar ijverig volhouden tegen 't einde dan ook ruim schoots beloond zag. Binnen vijf minuten werd het Heldersche doel tweemaal doorboord en 't einde was een mooie 42 overwinning voor onze derdeklassers. Alcmaria II verrichtte verdienstelijk werk door W. F. C. III met 1—0 te kloppen. Ook Alcmaria I kan met den uitslag 3—3 tevreden zijn, aangezien zij met eenige invallers naar D. V. V. moest, wat altijd van invloed is. Bovendien is D. V. V. op haar eigen terrein lang geen gemakkelijken tegenstander. Zon dag a s. een thuiswedstrijd van Alcmaria I tegen V. U. C. (Rijswijk, den Haag.) 2e AFSTANDSMARSCH. Gisteren heeft, de op 14 November j.l. wegens de weergesteldheid uitgestelde 2e afstandsmarsch plaats gehad, begunstigd door zeer fraai herfstweer. Aan dfezen marsch werd deelgenomen door parti culieren, padvinders en leden van den vrijwilligen landstorm terwijl ook weder eenige leden van de trans portcolonne van het Rondte Kruis onder leiding van Dr. R. J. v. d. Heide den troep vergezelde. Om 9 uur verzamelden de deelnemers zich op het Dodenveld en vertrokken vandaar onder leiding van den gymnastiekleraar, den heer J. J. Poll. De afstand was dezelfdte als van den marsch die heeft plaats gehad op 17 October j.l., doch in omge keerde route werd afgelegd, doch de weg thans liep over de de dorpen Heiloo, Egmondbinnen Egmond a/d Ho F, Bergen, Schoort, Schoorldam langs Koedijk naai Alkmaar, waar de troep ongeveer 4 uur 15 min. weder op het Dodenveld arriveerde. Alle deelnemers van den tocht hadden dezen weer, even als de vorige maal, tot het einde toe volbracht, en hierdoor gelogenstraft de bewering van sommigen, dat men tegenwoordig niet meer loopen kan. Na een woord van dank aan alle deelnemers, door den heer P. G. Jung, die hun tevens meedeelde dat de deelnemers binnen enkele dagen een herinnering-me daille zal worden toegezonden, werd de stoet ontbon den. HET CONCERT VAN ALKMAAR's DUBBEL MANNENKWARTET „HARMONIE." Het bestuur van bovengenoemd concert meldt ons, tot zijn groote spijt de teleurstellende mededteeling te moeten doen, dat het concert met medewerking van den heer Messchaert op den gestelden datum (14 Dec.) niet kan doorgaan. Het bestuur ontving n.l. een schrijven van den heer M., waarin deze mededeelde, dat hij deze maand bij zijn laatste optreden te' Amsterdam een ernstige ver koudheid heeft opgedaan en wel van dien aard, dat zijne doctoren hem aanraden geen concerten meer te geven in niet verwarmde lokalen of kerken. Hij ver zekerde het bestuur echter, dat hij, wanneer deze het concert wilde uitstellen tot het a.s. voorjaar, (omstreeks April of Mei), dan zijn medtewerking zou willen ver- leenen. Het bestuur heeft dit aanbod gaarne aan vaard en het zal al het mogelijke doen om te zorgen, dat dit uitsel geen afstel wordt. MYRA HESS. Over deze pianiste, die zich Woensdag a.s. op het Oushoorn-concert zal doen hooren, schrijft de N. R. Ct. van Vrijdag j.l.: „Ook hier is men in de gelegenheid geweest op te merken, dat Myra Hess zich tot een der eerste vrou welijke pianisten van dezen tijd ontwikkeld heeft. Zoo poëtisch en van zuiver muzikaal gevoel doortrokken is haar spel, dat men er terstond van onder de beko ring geraakte. Niet minder bewonderden wij de begaafde kunste nares in Cesar Franck's machtige Variations Sympho- niques, een der meest doorwrochte edele stukken van het moderne piano-repertoire. De enorme techniek van Myra Hess wekte terechi verbazing; ?ij beheerschte de Variaties geheel en al, bewees ook liet werk geestelijk in zich opgenomen te hebben. Er was grootheid in de uitbeelding, karakter en kracht, ook een helderheid, die het volgen gemakke lijk maakte en duidelijk worden deed, dat de pianiste 's componisten bedoeling diep verstaan heeft. De concert-bezoekers, onder den indruk van dit voortreffelijke spel, hebben Myra Hess met warm ap plaus gehuldigd." DE P. V. V. Men deelt ons mede, dat in verband met het vertrek van Mevr. N. Boelmans ter Spill-Boon uit onze stad, het bestuur der P. V. V. als volgt is samengesteld1: Mej. J. Cohen Stuart, presidente; Mevr. A. Visser- Rotgans, vice-presidenteMej. A. v. d. Sluijs Veer, penningmeesteres; Mevr. J. Holsmuller-Zaadnoordijk, Mevr. A. Aukes-Timmers, secretaresse. ALKMAARSCH-WARENHUIS. Alkmaarsch-Warenhuis heeft zeer in het voordeel dezer zaak een inwendige reorganisatie ondergaan. Door de verandering dter bovenmagazijnen is het winkeloppervlak met 350 M3 oppervlakte vergroot, waardoor men thans alle mogelijke artikelen keurig uitgestald in oogenschouw kan nemen. naar het Engelsch door LILLIAS CAMPBELL DAVIDSON. 8) ,,'k Heb de opdracht een onderhoud te hebben met menschen die Ellery heeten. Zij komen uit Exeter. Kan u mij ook zeggen of zij op 't oogenblik in het hotel zijn? Zij moeten hier gisteren gearriveerd zijn." ,,'k Zal eens zien, sir." Zij sloeg de bladen van het vreemdelingenboek om en keek toen op. „Ja, zij zijn gisteravond gekomen. Een heer en een kleine jongen, niet waar? Ik zal laten informeeren of zij op hun ka mer zijn. Zij riep de picolo, die op de stdep zat te luieren. No. 85 en 86 en vlug wat. Een heer wenscht ze te spreken." De lange magere man stond ter zijde van het loket geduldig te wachten. De dikke, pafferige kellner in de vette, zwarte jas, kwam met den onhoorbaren tred, aan zijn slag eigen, terug. Hij hield in zijn hand een oud koperen blaad je, waarop de sigarettenkoker lag. Die was gepoetst totdat het vuil was verdwenen en het zilver echt zilver was 't, dat zag men nu duidelijk, glansde on danks vele krasjes en schrapjes. Hij overhandigde hem aan het meisje in het bureau. Ik heb mijn best gedaa miss, maar hij moet, als er tijd voor is, nog eens ,v er onder handen genomen worden." Het meisje glimlachte en nam, hem dan- De breede trap met zeer gemakkelijken opgang leidt den bezoeker als het ware van zelf naar boven. Ook de gaanderij is door een belangrijke verbreeding thans eens uitnemend voor het doel geschikt winkelop pervlak geworden. De luxe zaak heeft mede een belangrijke verbetering ondergaan en de aldaar in koper gevatte geheèl uit spiegelglas bestaande uitstalkasten zullen bewonde ring wekken. De keifrige luxe goederen komen voortaan heel wat beter tot hun recht, mede door de doelmatige en over vloedig aangebrachte electrische verlichting. De heer Kalverboer, als architect heeft eer van dit werk. De firma Genefaas mag voor de electrische instal latie, waardoor het Warenhuis des avond een treffen- den indruk maakt, genoemd worden. Ook de uitvoering van het schilderwerk dient ge noemd. REÏNCARNATIE. In de Unie trad Vrijdagavond voor een weinig talrijk publiek en op uitnoodiging van het centrum Alkmaar van de Theosofische vereeniging op de heer G. de Boer, met het onderwerpReïncarnatie. Na opening door den heer G. D. van Maanen, ver kreeg de heer de Boer het woord, die begon met te zeg gen dat het vraagstuk wat er is geweest vóór de ge boorte en na den dood, door alle eeuwen heen tot de brandtende vraagstukken heeft behoord. Altijd door heeft men zich reeds afgevraagd: waar om toch dit leven, dat de een in ellende, de ander in weelde doorbrengt. Vooral in dezen tijd, nu zooveel levens afgesneden worden komt dit vraagstuk weer op den voorgrond. Waaróm toch dat moorden, waaróm! En als we daar een antwoord op vragen, dan is het niet voldoende, te zeggenhet is Gods wilDat kun nen we niet meer geloöven, en we komen ertoe om te zeggener is geen God, of altans geen liefderijk God. Geen wonderWanneer we zien hoe de een in weelde en geluk, de ander in armoede en ellende, door het leven moet gaan, dan komen we onwillekeurig tot het zeggen: dat kan Gods wil niet zijn, of er is geen God. Doch daar komen ze weer van terug, alle. Wan neer ze zien al dat wonderlijke, rondom zich, dan ko men ze tot de erkenning: ja, er moet toch iets hoogers bestaan. Hoe toch komt het dat de een verstandig en begaafd is en de ander onbeschaafd en ruwhoe komt het dat de een heer en heerscher en de ander dienaar en slaaf isde een gezond en krachtig, de ander zwakkelijk en ziek? Hebben ze dat allemaal verdiend in dit leven? Op al die vragen wordt een antwoord gevraagd. Som migen vinden liet in hun godsdienst, anderen begrijpen het niet, en denken er niet over, het kan hun niet sche le, ze zijn nu eenmaal zoo. Doch meer en meer komt er een groep menschen die verbetering trachten te verkrijgen van dit stoffelijke, waarvan velen echtér tot de conclusie komen dat het alles maar ten deele helpt, daar de ware bevrediging er niet is. Er zit nog iets meer achter, dat ze niet be grijpen. Ofc Génestet drukte het zoo juist uit in zijn gelichtïzensmoede. >aar is geen priester Die hem verklaart lil raadselen wandelt I >e mensch op aard. Wie 't licht van Heden Ook jubelend eer, Dat licht doet smachten. Vooral naar meer! Want ach, wat nevel Van Dwaling vlied' De zon der Kennis, Zij schijnt hier niet. Het eind der wijsheid Blijkt altoos meer; Wij weten weinig Te weinig, Heerl Ze zoeken meer licht, en komen dan tot de predikers, menschen die zeggen meer van die dingen te weten. Die menschen zeggengelooft, gelooft1 doch dat kun nen die zoekenden niet, en ze antwoorden: We heb ben al zoolang geloofd en toch vonden wij geen licht! Toen gingen zij luisteren naar andere stemmen, die uit het Oosten klonken, het Boeddhisme en de gods dienst der Indiërs, die beide leeren van reïncarnatie, evenals de kerkvaders, b.v. Origenes. En dan, ook de Bijbel wijst op reïncarnatie, zoo als Matt. 11:14, en Joh. 5:514, waar gesproken wordt van de man die 38 jaren ziek was en nooit in het genezing gevende water van het badhuis te Jeru zalem kon afdalen. De apostelen vroegen Jezus toen of zijn ouders of hij zelf een misdaad had be gaan, wat wijst op het geloof in reïncarnatie, daar de zieke in zijn leven geen misdaad had gepleegd, waar van deze zware ziekte het gevolg kon zijn. E>e eerste tekst vertelt van het geloof der Joden, dat Johannes de Dooper de profeet Elia zou zijn geweest. Onder de Joden was het begrip reïncarnatie dus wel degelijk aanwezig en in de eerste jaren van de Christelijke godsdienst heeft dat begrip voortbestaan. Doch op het Consilie van Konstanz is de reïncarnatie verworpen en is ieder die eraan vasthield, zooals b.v. de Albigenzen, op allerlei wijze door de kerk vervolgd. Reeds in de I'/e eeuw was er weer een opleving der reïncarnatieleer waar te nemen. Granville, Kapelaan van Karei II schreef er een boek over: Lux Orientalis, terwijl tegenwoordig het „Karma en Reïncarnatielegi- kend, den koker aan, dien zij Wynnstanley toereikte. „Hij ziet er nu beter uit, hé? U zal uw eigendom ternauwernood herkennen", zei ze vriendelijk. „Ik heb u wel gezegd, dat James er raad op zou weten." Wynnstanley bedankte naar, waarop hij den koker op het marmeren blad van liet loket legde en in zijn zak tastte voor den eerbiedig wachtenden James. Het dubbeltje, dat hij den kellner gaf, had hij den volgen den morgen voor zijn lunch kunnen besteden. Maar het lag niet in zijn aard karig te zijn ten koste van an deren, zelfs niet met zijn laatste kopergeld. Het meisje boog zich naar voren. „Hé, uw naam komt nu helder en duidelijk uit, niet waar?" zei zij. ,.'t Is werkelijk veel beter geworden." De oogen van de stijven, afgemeten man, die nog altijd op den heer Ellery stond te wachten, werden door den glans van het zilver aangetrokken, terwijl zijn oor onwillekeurig de gewisselde woorden had op gevangen. Ja, zij had gelijk. De kleine koker blonk als een nieuwe sixpence. Langzaam, met de ver strooidheid van iemand die wacht, volgde zijn blik dien van de boekhoudster, toen zij die opmerking over de duidelijkheid van den gegraveerden naam maakte. Hij spelde dien onbewust voor zich zelf. „Philip Wynnstanley." Met een schok, die het bloed naar zijn correcte en beenige - gen dreef, keerde hij lotseling tot de wer- kelijkhe rug, richtte zich met een ruk op, keerde zich or n staarde de verdwijnende gestalte van Wynns na, die met den koker in de hand op de trap tc a] te. Hij volgde hem met een verbijsterd uiterlij' -c paar stappen, maar toen Wynnstanley's been c' boch van de trap verdween, keerde nij naar het 'loket tei g. „Ik vraag u wel excuus", zei hij, het woord tot het meisje richtend. „Maar zou u zoo goed willen zijn oen" en „De Ster in het Oosten" van zich doen spre ken. Ook de Theosofie (Theo=God, Sophia=Wijsheid) neemt ze weer aan, ofschoon in een meer moderner kleed gestoken. Zij is het lichaam, dat tracht de din gen te zien zooals ze zijn, onbeperkt. Doch dit is slechts op een manier mogelijk, en dat is op dezelfde voorwaarde als Jezus ze leerde: Heb God lief boven alles, en Uw naaste als U zelve. Jezus heeft deze ge boden naast elkaar gesteld, en daar we allen een deel van het Goddelijke in ons hebben moeten we eerst ons zelf zoeken, en dan pas kunnen we intreden tot de astrale wereld, alleen geschikt voor het astrale lichaam Het astrale lichaam is echter wear doortrokken door een nog ijlere stof, het verstandslichaam, dat op zijn beurt weer dient tot woonplaats van het oer-atoom, het ik. Als de mensch sterft, legt hij zijn stoffelijk lichaam af, doch hij leeft voort in astraal-,1'verstands- en oor zakelijk lichaam.In het astraal-lichaani leeft de mensch voort met dezelfde hartstochten als in zijn stoffelijk lichaam. Een dronkaard b.v. zal voortdurend met zijn geest in kroegen en op plaatsen waar gedronken wordt ver toeven, en te zien, doch niet te mogen meegenieten, is voor hem in den waren zin des woords een hel. Doch langzamerhand sterven ook deze neigingen af en het individu trekt zich terug in zijn verstandslichaam, een toestand van volkomen gelukzaligheid. Doch ook dit zal eindigen en er zal niets meer blijven dan het oer-atoom, dat weer neiging gaat vertoonen om te le ven. Het trekt om zich verstandslichaam en astraal lichaam, alles nieuwe stof, totdat weer in een stoffelijk omhulsel geboren te worden en volgens de wet van Karma, in dat leven goed te maken wat ze in hun vo rig leven voor slechts deden. Met een opwekking om zich aan te sluiten bij de te geven Theosofische cursussen, eindigde spreker zij re de. Na de pauze werd druk gebruikt gemaakt van de ge legenheid tot vragen stellen, waarop de vergadering te ruim half elf werd gesloten. Gemengd Nieuws. EEN KLEIN MISVERSTAND. Schouwburgbezoeker zit zich liederlijk te vervelen tijdens de saaie vertooning. Voor hem zit een bulte naar. Schouwburgbezoeker zegt tot zijn buurman: „Ik wou dat het uit was"; waarop de bultenaar veront waardigd opspringt en vraagt: „mijnheer, wat hebt u van mijn „uitwas te zeggen?" (Maasb.) VERSTOORDE RUST. In de Herv. kerk te Metslawier (Fr.) is een diepe grafkelder, waarin het kurkdroog is. Men vond er drie vermolmde lijkkisten in, waarin geraamten. Men vermoedt dat het de familiekelder is van den burcht heer die in vroegeren tijd de nabijgelegen State Ropta bewoonde. KORTE BERICHTEN. De Justitie te Leeuwarden heeft instructie ge opend tegen eenige predikanten, die het dienstweige ringsmanifest hebben onderteekend. Ged. Staten van Groningen stellen voor aan het personeel, in dienst der provincie, voor zoover dat nog geen toeslag ontving en niet meer verdient dan 2000, een toeslag te geven van een maand salaris, echter niet meer dan 100. Te Huizen (N.H.) is door den burgemeester de melkprijs op 9 cent per liter gesteld. Men hoopt dat hierdoor de melkoorlog ten einde is gebracht. De oude prijs was 8 cent, de melkboeren verlangden 10 cent per liter. Het Voorloopig Verslag is verschenen nopens het 8e Hoofdstuk (Oorlog) der Staatsbegrooting voor 1916. De Regeering heeft nader voorgesteld dat het aantal opcenten op de dividend- en tantieme-belasting ten behoeve der gemeenten van 25 tot 40 zal bedra gen. Oorspronkelijk waren deze getallen 100 tot 160. De Vereeniging tot Bevordering der, Paardenfok kerij heeft in een adres van de Tweede Kamer mede werking verzocht tot opheffing van het totalisator-ver- bod Zaterdag staakten op het stoompontveer tusschen Enkhuizen en Stavoren eenige werklieden omdat zij naar hun meening te weinig loon krijgen en te veel moeten overwerken. - Te Enschede is gisteren aan den Leijdsweg het 2-jarig dochtertje van den arbeider Meijlink in een onbewaakt oogenblik in de waschtobbe gevallen en verdronken. Te Hoorn zijn aan het bureau van politie te be vragen 4 koeien, welke „vergeetachtige" handelaar op dte laatste koemarkt heeft achtergelaten. Te Leeuwen, (Maas en Waal) vermiste eten land bouwer een portefeuille met 900. De portefeuille werd gevonden, doch het geld bleef weg. Na 10 da gen vond hij evenwel het geld weer in de brievenbus, dat de dief daar, Öang voor de politie, had ingewor pen. Een 11-jarig meisje te Budel is eergisteravond bij een brand omgekomen. Haar broer haalde haar met levensgevaar van haar slaapkamer, doch het was te laat. Ze stierf denzelfden nacht. Op een telegrafisch verzoek van een landbouwer te Staphorst aan den Minister v. Landbouw, om zijn volbloed stamboekvee, dat door mond- en klauwzeer aangetast was, niet af te maken, is afwijzend beschikt. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. No. 14680 20.000; No. 2400 2000; Ns. 10392 en 9491 1500; Ns. 11285 en 13307 10.000; Ns. 7355 mij den naam te zeggen van den heer die hier een mi nuut geleden was. Ik bedoel dengeen aan wien de si garettenkoker toebehoort, die hier een minuut geleden lag. Ik heb er een bijzondere reden voor waarom ik dat vraag." „Hij zal er d'unkt me wel niets tegen hebben, dat u dien weet." Het meisje had door haar ambt voorzich tigheid geleerd. „Het is een mr. Wynnstanley een mr. Philip Wynnstanley. Hij heeft hier de laatste week gelogeerd en is juist uit Canada gekomen." „Canadabracht hij hijgend uit en greep zich vast aan. het marmeren blad van het loket. „Zou u zoo vriendelijk willen zijn mij den datum van zijn komst te zeggen. Ik ik zou gaarne het vreemdelingen- boek eens inzien, als dat mag. 't Zal u geen minuut ophouden." „Dat maakt niets uit," zei ze goed geluimd. „Wij hebben het niet zoo druk óp dezen tijd van den dag. Daar." Zij had een paar bladen teruggeslagen en wees met haar vinger naar een naam. De magere man boog zich naar voren en las, waarbij het lorgnet, dat aan een zwart koord om zijn hals hing, terecht schoof. Zijn blik was vol spanning, gretig, bijna triomfante lijk „Dat is hij, zooals u ziet." En de man las met toe- nemendte voldoening: „Philip Wynnstanley Frevers- berg, Canada." „Ik vond het zoo dwaas klinken voor den naam van een stad," ging het meisje voort." „Ik vroeg"hem wat voor soort plaats het was. Er gaan tegenwoordig zooveel menschen naar Canada, dat men er belang in begint te stellen. Hij beweert, dat die zich sinds hij een kleine jongen was zoo heeft uitgebreid, dat het nu bepaald een groote stad is. En hij is nog niet heel oud, naar zijn uiterlijk te oordeelen.,Grappig hoe snel al les daar gaat, vindt u nit?" (Wordt vervolgd.) en 11919/ 200; Ns. 133, 1723, 2714, 8489, 14288, 16511 en 18345 100. HET FRANSCHE LEGERBERICHT. PARIJS, 22 Nov. Officieel). In het communi qué van gisteravond worden slechts bijzonderhe den vermeld omtrent artillerie- en mijnacties op verschillende punten, en dat de verdedigingswer ken van den vijand ernstig te lijden hebben van de Fransche artillerie. Zuidoostelijk oorlogstooneelNadat de tegen aanval der Bulgaren op de Fransche stellingen in de richting van Kosturina waarbij de vijand be langrijke verliezen leed, waren afgeslagen, is het rustig geworden aan het Fransche front in Mace donië. De ontscheping van Engelsche en Fran sche troepen te Saloniki gaat geregeld voort, zon der dat er iets bijzonders bij voorvalt. HET ITALIAANSCHE LEGERBERICHT. ROME 22 Nov. (Officieel.) Wij hebben een reeks belangrijke successen behaald en o.a. het dorp Oslavia ten noordwesten van Görz en de aangrenzende hoogten bezet. De Oostenrijkers verlieten hun loopgraven na wanhopigen tegen stand. Wij maakten 459 krijgsgevangenen en vonden de vijandelijke loopgraven vol dooden. Op dte Podgora-hoogte en den Calvaria-berg ten zuiden van Oslavia namen wij twee rijen loopgra ven. Op de hellingen van de Monte San Miche- le bleven wij ondanks den hevigen tegenstand vorderingen maken en verdreven den vijand van loopgraaf tot loopgraaf, waarbij wij 137 gevan genen maakten. Onze vliegers wierpen meer dan 100 bommen op het Oostenrijksche vliegkamp te .Ais ovizza HET DUITSCHE LEGERBERICHT. BERLIJN, 22 Nov. (Officieel). Westelijk oor logstooneel geen bijzondere gebeurtenissen. De vijandelijke artillerie toonde levendig activiteit in Champagne, tusschen Maas en Moezel en ten oos ten van Lunéville. Oostelijk oorjogstooneelEen zwakke omvat tende beweging der Russen-tegen het kerkhof van Illoetsk werd afgeslagen. Balkan-oorlogstooneelBij Sokaniki in het Ibar-dal werden de Serviërs achtervolgd en terug geworpen. De uitgang van het Lab-dal is aan beide zijden van Podujevo geforceerd. Gisteren werden meer dan 2600 man gevapgen genomen, 6 stukken geschut, 4 machinegeweren en talrijk oorlogsmateriaal buitgemaakt. In het arsenaal van Novi-Bazar vielen 50 groote mortieren en 8 stukken geschut van oud model in onze handen. EEN NEDERLAAG DER BULGAREN? ATHENE 22 Nov. De Serviërs hebben den Bulgaren een nederlaag toegebracht op de lijn Nisj—Leskowatsj. Het gevecht heeft drie dagen geduurd. "De Bulgaren moesten in wanorde te rugtrekken en waren genoodzaakt groote voorra den oorlogstuig achter te laten. Daarna bezet ten de Serviërs de stellingen op de heuvels ten noorden en ten zuidten van Lestowatsj, waar zij het Bulgaarsohe offensief kunnen bedreigen, dat in de laatste dagen schijnt te verslappen. BEMANNING AAN WAL GEBRACHT. LONDEN, 21 Nov. Te Plymouth is gister aangekomen de Caledonia met een deel der be manning van het stoomschip „Don," die op 11 dezer was aangetroffen in de Middellandsche zee in twee booten waarin de mannen 5 dagen had den rondgezworven. Omtrent het lot van 'de rest der bemanning is nog niets bekend. UITVOER VAN FOKVEE VERBODEN. 's-GRAVENHAGE 22 Nov. Naar wij verne men is de ministrieele beschikking van 23 Augus tus, waarbij gelegenheid werd gegeven tot uitvoer van fokvee, met ingang van heden, 22 November, ingetrokken. Dit besluit moet verband houden met het voorkomen van enkele gevallen van mond- en klauwzeer. DUITSCH WATERVLIEGTUIG GELAND. 's-GRAVENHAGE 22 Nov. Gisternamiddag ongeveer 4 uur is een Duitsch watervliegtuig op Schiermonnikoog geland, na eerst boven ons ter ritoriaal watergebied gevlogen te hebben en daar om door onze kustwacht beschoten te zijn. Het vliegtuig werd echter niet getroffen. VERONTSCHULDIGINGEN VAN - DUITSCHLAND. 's-GRAVENHAGE 22 Nov. Van de meest be- votegd'e zijde vernemen wij, dat dte Duiische re geering in een aan den Nederlandschen gezant te Berlijn gericht schrijven haar verontschuldigin gen heeft aangeboden voor het zich bewegen ho ven Nederlandseh gebied van twee luchtvaartui gen op 14 October j.l., de eene over Terschelling, de ander boven verschillende plaatsen in de pro vincie Zeeland. De Duiische regeering, die ver klaarde het gebeurde oprecht te betreuren, schrijft den zwaren nevel, die het oriënteeren der lucht vaartuigen bemoeilijkte. - STEUN AAN DE'VERLOFGANGERS. 's-GRAVENHAGE 22 Nov. Het Kon. Nat. Steuncomité heeft naar aanleiding van dte moge lijkheid welke voor de landweerplichtigen, lich ting 1908, geopend is, om 25 November met klein verlof de gelederen te verlaten,een circulaire'ge richt tot de steuncomité's in den lande, na daar in herinnerd te hebben, dat in Mei bij het met verlof gaan van de landweerlichting 1907 door het comité werd hangegeven dat er geen reden is dat zij die niet het vooruitzicht hebben werk te krijgen, van het verlof gebruik maken, wordt er in de circulaire op gewezen, dat het echter te begrij pen is, dat het voor menigeen noodig zal zijn, naar werk te zoeken of zijn bedrijf weder in orde te brengen, en dat het Kon. Nat. Steuncomité, aangezien onmiddellijk na het verlaten dter ge lederen de rijksuitkeering aan de gezinnen der onder de wapenen geroepenen ophoudt, bereid is aan allen, die aldus van het voorrecht van klein verlof gebruik maken, en die aan dteze ondersteu ning behoefte hebben een uitkeering te geven ge durende ten hoogste 3 weken'n.l. de eerste week eene uitkeering gelijk aan 3/4 van het bedrag dat aan het gezin van den landweerplichtige laatste lijk van rijkswege werd toegekend. De tweede en derde week zal dit bedrag op de helft dier uit keering bepaald worden. Het Kon. Nat. Steun comité heeft tot dte burgemeesters het verzoek ge richt, daarvoor de benoodigde gelden uit de ge meentekas te willen voorschieten. Zoo spoedig mogelijk zal dte restitutie geschieden. DE S. D. A. P. AMSTERDAM 22 Nov. Het Partijbestuur der S. D. A. P. heeft besloten een conferentie te houdtem van het Partij-bestuur, de Kamerfractie en dte redactie van „het Volk", ter bespreking van het wetsontwerpen inzake de grondwetsherzie ning, de belastingen en de sociale verzekeringen. Deze conferentie zal in December worden gehou den. Het Partijbestuur heeft besloten op de bei- dte Kerstdagen een buitengewoon congres te be leggen, zoo mogelijk te Utrecht, waar behalve de grondwetsherziening ook dte belasting- en de ver zekeringswetten zullen worden behandeld'.

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2