DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van het zuidelijk oorlogster» Van liet westelijk oorlogsterreln. No. 275 Honderd en zeyentiende jaargang. 1915 DINSDAG 23 N 0 Y E M B E R. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor AJJkoaa&r f I,franco door het geheele Rijk f 1,25. Afzonderlijke nummers 3 Cents, Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. NEDERLAND. Dit nummer bestaat uft 2 bladen. ALKMAAR, 23 November. Naar uit Saloniki aan de Daily Telegraph wordt gemeld, acht men daar in Fransch-Engelsche militaire en maritieme kringen den toestand 'van het leger der verbondenen van dien aard, dat men dien uit strategi sche overwegingen geen oogenblik langer mag dul den, daar het blootgesteld is aan gevaren, die geen veldheer zou willen loopen. Er is dan ook reeds door een deskundige gezegd, dat dit leger verkeerd in de positie van een gijzelaar. Men weet, dat er verschillende maatregelen ter sprake zijn gebracht, om de veiligheid van dit leger te verzekeren en ook te voorkomen, dat op Grieksch grondgebied gedrongen Servische troepen in het zicht van Fransch-Engelsche soldaten, zouden wor den ontwapend. Thans is door de entente de economische en com- mercieele blokkade tegen het rijk van koning Kon- stantijn afgekondigd. Officieel is hiervan mededee- ling gedaan en hieraan is de verklaring toegevoegd, dat het niet in de bedoeling der verbonden mogend heden ligt om Griekenland te nopen tot prijsgeving zijner onzijdigheid, waardoor het zijn belangen het best meent te dienen. Evenwel waren de regeeringen dier mogendheden getroffen door enkele toespelingen op de mogelijkheid van maatregelen, die, indien ze door de Grieksche regeering mochten worden geno men, in tegenspraak zouden zijn met de verzekeringen welke zij hebben ontvangen bij de ontscheping der troepen op Grieksch grondgebied. Zoodra hun twijfel, misschien te wijten aan een misverstand, te dien aan zien zal zijn weggenomen, zullen de mogendheden aanstonds de belemmeringen, die zij thans den koop handel van Griekenland in den weg leggen, wegne men en alle faciliteiten, die met normale betrekkingen samengaan, herstellen. De Londensche pers is zeer verheugd over dezen maatregel, die, naar zij -hoopt, den Griekschen koning tot nadenken brengen zal en hem zal doen inzien, dat van de twee gevaren, welke zijn land bedreigen, dat van een breuk met de mogendheden, die de Middel- landsche Zee beheerschen, zeker niet het geringste' is. Over den indruk, dien de maatregel te Saloniki heeft gemaakt, lbopen de berichten uiteen. V»olgens de Echo de Paris is de nota te Athene met openlijke onverschilligheid opgenomen, de Daily Tel, verzekert evenwel dat er een kritieke toestand döor is gescha pen, waaruit ernstige verwikkelingen kunnen voort vloeien. De Daily Mail heeft een verslag van een on derhoud met den Hrieksche minister van Justitie Ral lis, die zeide, dat de troepen eventueel niet ontwapend zullen worden, dat Griekenland binnen vier en twin tig uur zal demobiliseeren, wanneer de entente-troepen Saloniki maar verlaten hebben. De minister beklaag de zich over de houding van de Britsche regeering en verklaarde, dat het eenige wat Griekenland verlangt vrede is. „Gij echter wilt ons dwingen oorlog te voe ren, gij wilt ons uithongeren, zeide hij. Wij houden van Servië, maar als uw vader, vrouw en broeder ver drinken, wilt ge ook zelf te water springen, ge dient dan echter zeker te zijn, dat de diepte niet te groot is en de inspanning geen noodelooze opoffering zal zijn." De correspondent van dit blad verzekert voorts, dat de geheele toestand in Griekenland wordt samengevat door het woord „vrees." Maar een medewerker van de Daily Telegr. te Rome, dr. Dillon, meldt, dat Grie kenland het eiland Cyprus heeft geweigerd, omdat het van de verbondenen zal krijgen Monastir, waarnaar de Grieken steeds reikhalzend hebben uitgezien. En de Italiaansche pers meent allerlei slechte voorteekenen waar te nemen nopens Griekenlands houding. Na de Engelsche minister lord Kitchener zal de Fransche minister Denijs Cochin andermaal door den Griekschen koning in audiëntie worden ontvangen. Wij hebben hier de voornaamste berichten en be schouwingen samengevat. Uit het bovenstaande blijkt, dat de juiste eischen, welke de entente aan Grieken land stelt, nog niet bekend zijn, maar ook, dat het Griekenland even moeie'lijk valt daaraan te voldoen als ze botweg af te slaan. Wat de Grieksche regeering zal doen is dus heden nog evenzeer een open vraag als het dit gisteren was. Oorlogsnieuws is er niet. Aangeteekend zij Slechts, dat Russische torpedobooten bij Windau in de Oost zee een Duitsch wachtschip tot zinken hebben ge bracht, en dat de beide Britsche stoomschepen Mer ganser (1908. groot 1900 ton) en Hallamshire (1907, groot 4400 ton) getorpilleerd zijn, terwijl de opvaren den werden gered. DE STRIJD TEGEN SERVIë. Het Bulgaarsche legerberichit van gisteren luidde: Het offensief wordt met kracht voortgezet. Onze legers zijn, na verbitterde gevechten, Pristina van het noorden en het oosten genaderd. Wij hebben nog 1800 man gevangen genomen en bovendien een half escadron cavalerie. Uit Weenen werd gisteren officieel gemeld: De in het gebied van Cajnice strijdende Oosten- rijksch-Hongaarsche troepen wierpen de Montenegrij- nen uit de stellingen aan de noordelijke helling van den berg Goles. Ook ten oosten van Gorazde is een gevecht aan den gang. Een Oostenrijksch-Hongaar- sche groep uit Nova Varos nadert Prijepolje. In Novi Bazar maakte het leger van generaal von Kövess 50 mortieren, acht veldstukken, vier millioen geweerpatronen en een groote hoeveelheid ander oor- logstnaterieel bult. De nog ten oosten van de stad staande vijanden werden door dfe Duitsche troepen verdreven. E>ezen maakten 300 man krijgsgevangen. Een in het dal van Ibar voorwaarts rukkende Oos- tenrijkseh-Hongaarsche colonne nam gisteren stormen derhand 20 K. M. ten noorden van Mitrowitza drie achter elkander gelegen Servische stellingen. In de duisternis maakten zij zich nog meester van een vierde en nam daarbij 200 man gevangen. Zes kanonnen, vier machine-geweren, een munitie-colonne en een groot aantal paarden werden buitgemaakt. Het leger van generaal von Gallwitz nam in gelukkige gevechten ten zuiden van den Prepolak-pas 1800 Serviërs gevangen. Ten oosten en ten zuidoosten van Pristina wint het eerste Bulgaarsche leger, ondanks den zeer hardnek- kigen tegenstand der Serviërs, met zijn aanval voort durend terrein. AAN HET ITALIAANSCH-OOSTENRIJKSCHE FRONT. Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisteren De Italianen zetten zonder succes huil hardnekkige aanvallen op het bruggehoofd van Görz voort. Zeer verbitterd werd gevochten in den sector Oslavija, waar de Dalmatische landweer met steun van een in- fanterie-regiment uit Krain, een eergisteren nog in handen van den vijand gebleven gedeelte van onze stelling geheel en al heroverde. Op het zuidelijk gedeelte van Podgora werd vijf maal een aanval gedaan. De wanhopige aanvallen der Italianen werden tén deele door artillerie-vuur en ten deele in gevechten met handgranaten gestuit. In den sector van de hoogvlakte van Doberdo richt te de vijand zijn aanvallen voornamelijk op de streek om San Martino. Na een krachtige artilleristische voorbereiding gelukte het den Italiannen ons gevechts front binnen te dringen. Door een nachtelijken tegen aanval herwonnen wij echter het verloren terrein op een klein vooruitspringend stuk loopgraaf na. Ten noorden van het bruggehoofd van Görz trok ken niet sterke vijandelijke detachementen ten zuiden van Zagora over de Isonzo. 's Avonds was echter de linkeroever der rivier weder gezuiverd van deze Italia nen. Aan het Tiroolsche front heeft de vijand' het in den laatsten tijd vooral voorzien op den Col di Lana. Het geschutvuur der Italianen was hier gisteren heviger dan ooit. Drie aanvallen op den top van den berg werden afgeslagen. DE STRIJD IN BELGIë en NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche communiqué meldde gisteren: Men meldt eenige gevechten met handgranaten in Artois en patrouille-ontmoetingen in Lotharingen. Veldmaarschalk French rapporteerde gisteren: On ze artillerie heeft gedurende de jongste vier dagen ver scheiden gedeelten van het front van den vijand zeer hevig beschoten. De artillerie van den vijand trad in actie ten noorden van Loos, ten oosten van Armentiè- res en ten oosten van Yperen. Een Duitsche aëroplane landde op 19 Nov. binnen onze linies. De bestuurder en de waarnemer werden krijgsgevangen gemaakt. Het toestel was onbeschadigd. KORTE BERICHTEN. De twee Britsche stoomschepen „Merganser" en „Hallamshire", zijn gisteren gezonken. De beman ningen zijn gered. De Engelsche mailboot „Salsette", is gitseren in de Golf van Suez gestrand, doch weder, vlot gekomen. Het Noorsche stoomschip San Miquel is gisteren in de Noordzee gezonken. Vermoedelijk is het op een mijn geloopen. De bemanning is gered. Het Noorsche stoomschip Öxfjord is buiten de haven van Isle Houat (Fransche kust) gezonken. Van dte bemanning zijn zes verdronken. Zondhg vierde de Paus zijn 61 sten verjaardag. UITVOER VAN BOTER. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald, dat de bewijzen van toelating tot uit voer van boter, afgegeven door de Rijkscommissie van Toezicht op de Botervereeniging, voorloopig zulten gelden tot Dinsdag 30 November 1915, 's middags 12 uur. TABAKSVERSCHEPINGEN. Naar door de N. O. T. werd medegedeeld heeft de ze gistermiddag door bemiddeling van de presidenten van de Kamer van Koophandel in Amsterdam en Rot terdam de volgende mededeeling aan de beurzen laten bekend maken: „De N. O. T. doet voorloopig mededeeling dat zij zoo even bericht ontvangen heeft namens de Engel sche regeering dat tabaksverschepingen naar neutrale havens voortaan aan geenerlei restricties meer onder worpen zullen zijn." HET DIENSTWEKjERINGS-MANIFEST. De '"alpbesteller der posterijen, H. Kapteyn, te Utrecht, is in verband met de niet-herroeping van zijn handteekening onder het bekende manifest in zake mi litaire dienstweigering, met ingang van 1 Januari door den minister van waterstaat ontslagen. Eenige predikanten in Friesland, onderteekenaars van het bekende dienstweigerings-manifest, zijn, naar het „Leeuw. Nieuwsblad" vermeldt, door den rechter van instructie te Leeuwarden in verhoor genomen. DE N. O. T. EN ENGELAND. In het Engelsche Lagerhuis heeft de afgevaardigde Rees gevraagd, of er niet een schikking viel te treffen, waardoor Engelsche reeders en kooplieden vertegen woordigd werden in de Nederlandsche Overzee-Trust- Mij. Robert Cecil, onderminister van buitenlandsche za ken, verklaarde, dat dit denkbeeld in overweging was genomen. Daar de Trust echter een zuiver Neder landsche instelling is, opgericht door Nederlandsche kooplieden met het doel toezicht te oefenen op den Nederlandschen handel en dezen te regelen naar de toestanden, door den oorlog in het leven geroepen vrees ik - aldus Cecil dat het denkbeeld niet kan worden aanvaard. BINNENLAND. Vijl EN 1'WIN "11G JAAR kUNINUiN. Heden, Zó November, voor Zo jaar overteeü Koning Willem ill, zuodai dus vandaag Koningin Wiiiieumna cene kwan eeuw koningin over ons laiiu is. De Haagsdie „Nieuwe Git.sclirijti hierover: „Het is tiians geen Lijd van jubileeren. 1 rouwen» ai ware iiet dn wel, hel 2o-jarig koningschap zou m dn geval daartoe de meest geschilde gelegenheid niet bie- nen. Aciit jaien van de regeering onzer Koningin be- iiöor'en immers in den eigenlijken zin aan de Vrouw, die wij nog steeds het geluk hebben als eene der meest vereerde Nederlandsche vorstinnen, een met ons, deelend in het wei en wee der natie, in ons mid den te bezitten de gewezen Regentes van het Rijk, koningin Emma. Evenwel, de dag van 23 November 1915 mag toch me't aanbreken, zonder dat ons woord getuigt van dankbaarheid aan haar, die een kwart eeuw geleden in de rij van Neder land's koningen haar plaats krach tens grondwettelijk erfrecht kwam innemen. Meer dan ooit in dit jaar, nu ons zelfstandig volks bestaan bedreigd werd en nog steeds niet veilig is, gevoelen wij welk een schat aan ons volk in Koningin Wiiheimina werd geschonken. Als Nederland deze af stammelinge van het echt-nationale Oranjehuis eens niet meer bezeten had, toen de oorlogsorkaan over Europa losbrak.En hoe kloek en sterk heeft onze Koningin ziph gedurende heel den tijd1 die sinds dat hachelijk oogenblik verliep, gedragen; hoe heeft zij het leven van haar volk meegeleefd; welk een voor beeld heeft zij gegeven aan groot en klein! Waarlijk, het aandoenlijke woord dat zij bij haar inhuldiging in 1898 sprak: Oranje kan hooit, neen nooit genoeg voor Nederland doen is wat haar persoon betreft, reeds meer dan ingelost. Daarom kan het gevoel der natie op dezen 25sten gedenkdag van haar koningschap geen ander dan dat van diepe dankbaarheid en eerbiedige verknochtheid zijn. Zoo wij het geluk verdienen onze nationale on afhankelijkheid te behouden, voor een niet gering deel zal dat aan haar te danken zijn. Leve onze Koningin!" Gemengd Nieuws. EEN MISPLAATSTE RECLAME. In de Haagsche N. Ct. heeft de heer J. Schuyer on der dit opschrift een ingezonden stuk geschreven, waarin hij o.m. zegt: Velen met mij zullen zich Zaterdagavond' bij de op- voering_ van „Butterfly" geërgerd hebben over een slecht gekozen reclame. Een firma hier ter stede schijnt van de slechte tijds omstandigheden geprofiteerd te hebben, om een armen drommel daarvoor te gebruiken. In de fauteuils d'orchestre nam een man plaats, wiens geheele uiterlijk kenmerkte, dat hij daar niet thuis behoorde, met op het hoofd een blaas of huid, waarop een reclame te lezen stond. Dat de bezoekers van deze duurdere rangen niet erg gesteld waren op de aanwezigheid van dien persoon, bleek uit het feit, dat eenige dames en heeren die in zijn omgeving hadden gezeten, na de pauze niet meer op hun plaatsen zijn teruggekeerd. MIST EN NEVEL. Einde November is berucht om zijn mist. Het weer verkeert dan gewoonlijk in een overgangs-stadlumwe Zitten tusschen twee stormen, twee regen-periodes, twee wintertjes met wat ruigen vorst of twee andere nevel- strijdperken. Gedurende dit „tusschenweer" zijn de winden uiteenloopend en zwak. Hierdoor wordt de nevel- en mistvorming zeer bevorderd. De mist van Maandag was een eigenlijke goed-weer- mist. Zondag' bereikte de barometer een hoogte van boven de 780. In langen tijd was een dergelijke stand niet voorgekomen. Thans is dit hoog weer af nemende, maar de mist en nevel, die het veroorzaakt heeft, zal nog wel een tijdje blijven hangen. Alleen wanneer het hard waait schijnt het in November abso luut helder te kunnen zijn. UIT HOORN. In de gisteren gehouden vergadering van de afd. Hoorn van het Witte Kruis is tot wijkverpleegster be noemd mej. C. van Zwol te Hoorn. Deze verkreeg 33 st., terwijl op mevr. J. KiffenPoot te 's-Graven- hage 28 st. waren uitgebracht. KORTE BERICHTEN. Dr. Visser, de verdwenen Maastricbtsche leer- aar, is weer teruggekeerd. Hij was door dfe Duit- schers gevangen genomen, aangezien hij eenige kaar ten bij zich had. Te Groot-Ammers is gisternacht te 1 uur, ver moedelijk ontstaan door de kerkstoven, brand uitge broken in de kerk. Men was het vuur betrekkelijk spoedig meester, maar 7 banken zijn toch verbrand. De heete kerk is door de warmte geheel verfloos ge worden, terwijl pijpen van het orgel gesmolten en glasramen gesprongen zijn. De Prins werd heden voor één dag van het Loo in Den Haag verwacht. Men is begonnen aan de voorbereidende werk zaamheden aan de achterzijde van hel Koninklijk Pa leis te Amsterdam voor het herstellen van den tym- pan. Gisteravond werd in den Rijn, onder Zoeterwou- de, een roeibootje door een motorboot overvaren. De inzittende, een jongmensch van 16 jaar, verdronk. Gistermiddag werd in het Noordzeekanaal bij Buitenhuizen een sloep, waarin drie personen zaten door de motorboot „Eendracht" overvaren. Twee in zittenden werden spoedig gered, doch naar de derde passagier, een zes-jarig meisje, werd tevergeefs ge zocht verneemt de „Tijd." Zaterdag kwam te IJmuiden binnen de stoom trawler Anna Josina, aldaar thuisbehoorend, met een besomming van 17.000, zoo hoog als nog niet is voorgekomen. En dat binnen 11 dagen! Zondagmiddag vergaderde te Hoorn het comité, aangewezen door de afdeelingen van het N. O. G. in West-Friesland, om de plannen voor een algemeene salarisactie voor dat van Noord-Holland nadfer uit te werken en vast te stellen. Het resultaat van de besprekingen zal onderworpen worden aan het oordeel van een algemeene vergade ring, van de afdeelingen van het N. O. G. in West- Friesland, welke vergadering zal worden gehouden op 12 Dec. te hoorn. Te Denekamp is een nieuwe methode van smok kelen beoefend. Een landbouwer vond in De Dinkel een autoband met een binnenband' opgepompt stroom afwaarts drijven met bestemming voor Duitschland. Tusschen buiten- en binnenband' vond men het vol gende briefje: „Wenn es gut ist angekommen bekom- men sie Griisse." Een hevige vechtpartij had gistermiddag f 's Gravenhage plaats tusschen eenige Chineezen, waai bij duchtig van het mes werd gebruik gemaakt. He vig bloedend uit hoofd en polsen, werd een der vech terbazen door een agent van politie weggebracht. De dader, eveneens ernstig verwond, werd naar het poli tiebureau gebracht. Een der Chineezen was door een ruit geworpen. Blijkens een mededeeling van het Engelsche hof, heeft Louis Raemaekers gisteren een verzameling van zijn oorlogsprenten H.H. M.M. ter bezichtiging voor gelegd. De heer von Kühlmann, hoofd van het Duitsche gezantschap te 's-Gravenhage, is gisterenmiddag voor korten tijd naar Duitschland vertrokken. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. Nos. 11238, 11260, 13289 elk 1000. Nos. 4610, 9451, 13940, 14337, 16733 elk 400. Nos. 8929, 17129 elk 200. Nos. 433, 629, 1275, 5298, 8659 elk 100. STADN1EUWS. DE MEI.KVOORZIENING. Gisteren had ten stadhuize over de melkvoorziening een bespreking tusschen den burgemeester en de be sturen van de vereeniging van melkveehouders en de melkventersvereeniging plaats. De burgemeester verklaarde, het nader rapport aan Z. Ex. den minister van H. L. en N. reeds verzonden te hebben. De heer Ripping zeide het in de melkveehouders zeer te waardeeren, dat zij er bovenal naar streefden tot overleg te komen, dientengevolge ook te betreuren, de ontvangst welke het bestuur van de melkveehou- dersvereeniging de vorige week zijnerzijds had onder vonden. Ditmaal duurden de besprekingen van 11 tot 2 Yx uur. Besloten werd de eindbeslissing van en minis ter van L. H. en N. af te wachten. Gedurende de bespreking kwam naar voren, dat het bestuur van de Melkventersvereeniging, in de ver onderstelling, dat het Rijk alsdan en toeslag zou ge ven, voor welken toeslag de regeering thans vol gens de mededeeling van den minister gisteren in de 2e Kamer inzooverre bereid zal zijn, wanneer de ge meenteraad besluit om indien voor kinderen en zie ken, de melk voor een prijs niet hooger dan den win- terprijs van het vorig jaar beschikbaar wordt gesteld Va van de daaraan verbonden kosten voor rekening van de gemeente te nemen aan de levensmiddelen commissie had voorgesteld om een zoodanige regeling te treffen, dat de melk voor 10 ct, uitgevent kon wor- MAARSGHE COURANT

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 3