DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 4IOe Staatsloterij. No, 279 Honderd en zeventiende jaargang. 1915 ZATERDAG 27 NOVEMBER. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaai1 f 1,franco door het geheele Rijk fl,25. Afzonderlijke nummers 3. Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C9. STADNIEUWS. BOND VAN MELKVEEHOUDERS. Gisteravond vergaderde in het„Paardshoofd" van den heer Woke de vereeniging van melkveehouders, in verband inet de ministerieeie beschikking. De voorzifter deelde in zijn openingswoord mede, dat het het bestuur aan tijd had ontbroken, om de ver gadering uit te schrijven. Per bode was ze daarom oekend gemaakt; het verheugde spreker, dat allen evenwel present waren. Spr. bracht in herinnering, hoe in de vorige vergadering reeds verschillende le den den melkoorlog maar het liefst direct op touw hadden willen zetten, doch op grond van het vertrou wen, dat zij in het bestuur stelden, maar op het be stuursvoorstel hadden gestemd. En dit, niettegen staande de groote strop, die men hierdoor had gekre gen. Allen zijn evenwel trouw gebleven aan het besluit. Spr hoopte, dat men. eveneens trouw zou blijven aan de thans te nemen besluiten. Reeds Zaterdagmorgen deelde het bestuur aan den burgemeester en. den heer Biickman het besluit van de vorige vergadering mede. In het schrijven aan den burgemeester wees het bestuur er op, dat dit besluit was genomen, om het bewijs te leveren, dat de ver eeniging den melkoorlog zooveel mogelijk wil voor komen. Hierop kwam om 3 uur het reeds in ons blad van Zaterdag vermelde antwoord in. Maandagmorgen zijn wij hierop, aldus de voorzitter, verzocht om bij deu burgemeester te komen. De ontvangst was nu heel goed. De burgemeester erkende, dat de ontvangst den vorigen keer, als een gevolg van drukke werkzaamhe den, niet goed was geweest; bovendien meende hij, de zaak goed geregeld te hebben. Het onderhoud duurde 2 uur en werd ook bijgewoond door den voorzitter en den secretaris van de melkventersvereeniging. De bur gemeester stelde ons er mede in kennis, dat hij het re quest, dat wij aan den Minister Donderdag hadden verzonden, in handen had gekregen. Met het oog hierop had hij ons ontboden, om t% bewijzen, dat hij de stukken niet met opzet, zooals de heer Covers in de vorige vergadering veronderstelde, dat hij wel zou doen, een paar dagen zou achterhouden. Het onder houd leverde weinig resultaat op. Wij hielden vast aan den prijs van 10 cent, omdat deze niet anders dan billijk is en de melkventers wenschten, dat zij ons 8I/9 li 9 cent moesten uitbetalen. Wij deden nog het voorstel, om den prijs voor ons tot januari op 10 cent te zetten, doch de burgemeester kon zich daar mee niet vereenigen. Wel wenschte hij wat te verhoo- gen, doch dat hij onzen zin zou doen, daarop be hoefden wij niet te rekenen. En het gevolg is ge weest, dat wij thans voor de ministerieeie beschikking stssn De heer Roderwijn constateerde nog, dat in dezen de weinige medewerking van de melkslijters mede naar voren was gekomen. De voorzitter van de melk- slijtersveteeniging had nog wel verklaard, persoonlijk Iets voor een vaststelling van 10 cent tot Januari te gevoelen. De secretaris las hierop de ministerieeie beschik king voor. waaruit bleek, dat aan den burgemeester van Alkmaar overeenkomstig diens voorstellen, mach tiging was verleend, om den maximumprijs van de door producenten te leveren consumptiemelk aan melkverkoopers te bepalen op 9 cent en van die, door laatstgenoemden te leveren aan de consumenten, op 11 cent per Liter. Tevens was de burgemeester ge machtigd tot het in beslag nemen van de melk en het benoemen van schatters, alles volgens de onteige ningswet. Nog voegde de minister aan deze beslissing de me- dedéeling toe, dat deze beslissing genomen was, na nauwkeurige kennisname van onze mededeelingen en na het inzage nemen van over de honderd cotracten inzake de melklevering over het vorig jaar. De voorzitter deelde mede, dat de minister vanwege het bestuur slechts twee contracten had ontvangen en wel van taxsleverancierS. Spr. wees er op, dat de melk venters een honderdtal contracten hadden overgelegd en deelde mede, dat de vereeniging slechts 66 leden telt, waarvan de meeste niet volgens een bepaald kwan tum verkoopen, wat bij de niet-leden zeker niet het ge val is. De heer Govers zeide, de vorige maal misschien wat al te brutaal te zijn geweest. Thans kon hij zich verheugd toonen. De burgemeester heeft erkend het bestuur,, in hun kwaliteit zeer slecht te hebben ontvangen. Hij is dus beter, dan spr. hem de vorige maal schilderde. Rid derlijkheid schijnt, hoewel een inzender in de Nieuwe Courant daaraan twijfelt, nog een van zijn deugden. Deze deugd is blijkbaar bedekt met het vernis, velen zeeofficieren eigen, n.l. bruutheid. Het was spr. aan genaam, dat gebleken was, d'at de burgemeester de vereeniging niet onwelwillend gezind was en hij hoop te, dat dit tot een aangenamer samenwerking mocht leiden. De voorzitter zeide dat de veehouders Mors een van de eersten was die reeds ingevolge de ministerieeie be schikking een schrijven van den burgemeester aan de. veehouders had ontvangen. Spr. deed voorlezing van dit schrijven. Wij hebben in deze week dus al een sprong van een cent gemaakt. Spreker hoopte, dat in de komende week ook de andere cent ingewilligd zou worden. De heer J. Bijman (Oudorp) bracht het bestuur na mens de leden dank voor zijn bemoeiingen. Spreker was het met het bestuur eens, dat 9 cent kort genoeg was, men kon er evenwel mede komen, al gaf het een sober loontje. Volgens spreker was men echter niet geroepen om den melkoorlog in het leven te roepen. Spr. was dan ook voor een bemiddelingsvoorstel. Wanneer oerenct worm, ctai wi] tut i Mei voor 9 cent kunnen leveren, clan hebben wij de eerste 2i/2 maand wel een sober loontje, doch in de maanden Maart en April zal het gemakkelijker gaan. De voorzitter zeide het met den* spreker niet eens te zijn, dat men voor 9 cent een sober loontje zou heb ben, z. i. had men dan heeiemaal geen loon. in de conferentie met den burgemeester stelde de secretaris van de Melkventersvereeniging den burge meester de vraag of de prijs niet tot Mei op 11 cent voor den verkoop vastgesteld kon worden, waarop ik vroeg of het zijn bedoeling was om ons tot dien tijd, ook al dalen de kaasprijzen, 9 cent uit te betalen. De heer Kieft knikte evenwel van neen en de burgemees ter zeide deu melkprijs niet tot 1 Mei te kunnen vast stellen. Den heer Govers bevreemdde dit ten zeerste. De melkveehouders om Amsterdam hebben wel een vast contract tot 1 Mei tegen den door hen gewilden prijs veroverd. Spr. ziet niet in waarom dit hier niet zou gaan. Men verkeert hier geenszins in gunstiger condi ties dan in de omgeving van Amsterdam. Spr. wees op de pachtprijzen, die in de omgeving van Amster dam in doorsnee lager zijn. Men kan daar de pulp gemakkelijker bekomen. In de buurt van Aalsmeer en Buiksloot zit men onder den rook van. de olieslage rijen, de koeken kan men zich daar dus ook minder kostbaaf verschaffen. Spr. gevoelde het als een grove onbillijkheid dat men hier voor 1 cent minder dan in Amsterdam moest leveren. Uitvoerig betoogde spr. waarom Alkmaar niet met Hoorn vergeleken kon worden. Taxievering is daar onbekend. Voor kort voer heeft ieder boertje daar zijn bouwerij. Spr. kon zich niet met den vast- gestelden prijs vergenoegen. (Applaus). Hierna ontspon zich een kleine discussie tusschen den heer Bijman, den voorzitter en den heer Govers over de positie van den boer in de omgeving van Am sterdam en die van Alkmaar. Als verschil bleek dat die van Amsterdam de melk in Amsterdam zelf leveren. De heer Roderwijn deelde mede, dat de melkfabriek- hem hiervoor 25 cent per 100 Liter vergoedt. De heer Meijer deelde mede, dat een met hem be vriende boer in de omgeving van Amsterdam 10 cent aan huis maakt. De lieer S. de Geus betoogde, dat bij het toegeven aan de bepaling een tekort aan melk in Alkmaar het gevolg zal moeten zijn, de een zal een koe verkoopen en de ander zal zuiniger gaan voeren en daardoor minder melk krijgen. Waar zal dit tekort verhaald moeten worden? vroeg spr. De voorzitter zeide, dat men in gewone gevallen naar den heer Frans ging. Verleden jaar ging men naar de „Prins Hendrik" aan de Westdijk. Het zal dus op den weg van den burgemeester van Alkmaar lig gen om alsdan aldaar de melk in beslag te nemen. Dit deed men in Rotterdam ook, doch men betaalde voor deze melk 10 cent. De heer Govers deelde mede, van den heer Lubbe vernomen té hebben, dat de Minister het verschil maar gedeeld had. Dat wij taxleveranciers voor 9 cent •noesten leveren, kwam hem voor geen normale rege ling te zijn, hij begreep dat wij hiertoe niet zouden overgaan, aldus spr. Nog deelde de Keer Lubbe aan spr. mede, dat de burgemeester bij een melktekort, volgens een circulai re van den Minister, dit tekort kan betrekken bij de kaasfabrieken in de omgeving of in zijn gemeente. Werd daarvoor meer betaald, dan men ontving, dan zou het overige door de regeering gerestitueerd wor den Spr meende dat zoo iets moest leiden tot op roer. Ons wordt de melk afgenomen zonder eenige toeslag op den prijs van de regeering en indien ze van de kaasfabrieken gehaald wordt, zullen we er maar over zwijgen hoe ze dan is, dan zou deze een toeslag ontvangen tot de waarde van de zuivelberei ding. Ons bloed moet dan bruisend, zoo niet kokend worden. Van een directeur van een kaasfabriek vernam spr., dat deze bij een inbeslagname ook op het lijstje stond, zij zouden alsdan de melk afleveren zooals ze aan de fabriek komt, dat is half geroomd. Spr. vroeg of de zoetboeren met een dergelijke levering ook konden volstaan. De voorzitter veronderstelde, dat men bij een inbeslagneming ook wel met 9 cent tevreden zal moeten zijn. De'heer de Geus wenschte vooreerst met een prijs van 9 cent geen genoegen te nemen. Een vaststelling van den prijs tot Mei ging z. i. bezwaarlijk. Spr. was er voor om den prijs de eerste drie maanden voor den consument op 12 cent te houden. Spr. stelde voor om de melk in beslag te laten nemen. De voorzitter zeide, dat bij een inbeslagneming be taald zal moeten worden naar waarde volgens des kundigen. Men behoefde geenszins bevreesd te zijn dan minder dan 9 cent te ontvangen. Spr. deelde mede dat een bestuurslid vau de Melkventersvereeuiging toegang wenscht. Aangezien zij evenwel niet die sa menwerking betoond hadden die noodig was, werd besloten om dit bestuurslid niet toe te laten, doch hem na afloop de uitslag mede te deelen. Op een vraag van den heer Kaandorp zeide de voorzitter, dat het op den weg van de Melkveehou ders-venters ligt om de melk voor 11 cent te verkoo pen. Deze konden straks blanco stemmen, doch waren gehouden om indien besloten werd niet vdor 9 cent te ieveren aan de slijters, ook hun kwantum, dat zij aan dezen leveren, in te houden. De heer Roderwijn merkte nog op, dat de melkven ters bij het verschaffen van de 100 contracten, den winterprijs van 1914 hadden laten rusten. In tegenwoordigheid van den burgemeester vroeg spi aan den voorzitter van de Melkventersvereeniging of deze niet verklaard had, dat de verkoopsprijs der melk ook zonder oorlog 10 cent moest zijn, wilde het bedrijf loonend zijn. Men kreeg van hen toen weer een lange redeneering, en eeh bewering over de ab normale tijden. De heer Dekker zeide, dat het voorstel van den beer Bijman hem slecht aanstond, spr. gevoelde meer voor het voorstel-de Geus, doch wenschte tot Dinsdag a.s. voor 9 cent te leveren om in dien tusschentijd een be tere regeling te verkrijgen. Gelukt dit niet, dan wenscht ook spr. de melk voor 9 cent te weigeren. Spr wees er nog op, dat de heer Bijman juist de man was geweest die de beweging om meer geld te verkrij gen in het leven had geroepen. De heer Bijman merkte op, dat men toen rekening hield met de kaasfabrieken, thans stond men voor een noodzakelijkheid. Spr. zette nog eens zijn voorstel uiteen. De heer Roderwijn wees nogmaals op het standpunt van den secretaris der Melkventersvereeniging inzake den prijs tot 1 Mei. De voorzitter bevestigde ook, dat het niet in dé be doeling van den heer Kieft lag om, indien de kaasprij zen zouden dalen, tot Mei 9 ct. aan de veehouders uit te betalen. De heer Roderwijn oordeelde dit een be wijs voor het feit dat de melkslijters het eene oogen- blik wel a zeggen, doch het andere oogenblik er niet toe kunnen komen b te zeggen. De heer Govers hoewel niet sympathieseerende met het voorstel van den heer Bijman, meende toch dat dit wel levensvatbaarheid bezat. Spr. veronderstelde, dat de burgemeester geen bezwaar zou maken om den prijs tot 1 Mei vast te stellen. Spr. zette nogmaals uitvoe rig uiteen waarom z.l. 9 ct. te weinig was. Al was het evenwel waar, dat men een sober loontje kon ha len, dan nog noemde spr. het zonderling, dat de mi nister op deze wijze onder de boeren socialisten kweekt. De minister toch neemt maatregelen om de arbei dende stand te helpen. Een arbeider kan evenwel over het algemeen slecht een liter per dag koopen en be spaart alzoo door den regeeringsmaatregel 7 ct. per week. Onder de heeren aan den Kennornerstraatweg en in het Nassaukwartier zijn er waar 10 liter per dag genohiea wordt, die sparen door dezen maatregel 70 ets. per week. Zijn wij nu geroepen, aldus spr. om de kapitalisten het geld in den zak te laten houden Moet daarvoor een boer zijn winst met 14 per week zien ingekrompen? (Applaus.) De heer Bijman veronderstelde, dat de ■burgemees ter voor een vaststelling van den prijs tot 1 Mei nog wel te vinden zou zijn. De melkslijters, waarvan men al lang weet dat zij een wispelturig karakter hebben, zullen wel volgen. De heer Fekke betoogde nog, dat zijn melk in Maart en April niet goedkooper was dan in Januari en Fe bruari. De voorzitter beaamde dit. De heer de Geus verdedigde nogmaals uitvoerig zijn voorstel. Hierop volgde nog een bespreking over de taxsleve- ring waarbij-de heer Stolp deed uitkomen dat de bil lijkheid medebracht, dat deze iets duurder was. De voorzitter zeide, dat de niet-taxsleveranciers al tijd nog met hun slijters konden marchandeeren. Hierna werden de beide voorstellen in stemming ge bracht. Voor het voorstel de Geus en Dekker werden 39 sternen uitgebracht. De boeren zullen hun melk dus, in afwaching van een adere regeling, tot 1 De- ceber voor 9 ct. aan de slijters afstaan en ze daarna indien er geen regeling komt in beslag te nemen. Twee stemmen werden blanco uitgebracht, terwijl het voorstel van den heer Bijman slechts 3 stemmen kreeg, wat deze deed uitroepen: „Daar ben ik be kaaid afgekomen". Mét applaus nam de vergadering van den uitslag keunis. Met algemeene stemmen werd hierna besloten om het nemen van verdere maatregelen aan het bestuur over te laten. Met de woorden: „Dus mijne heeren, als de Minis ter en de burgemeester ons niet tevreden wenschen te stellen en Woensdag de melkprijs niet op 10 cent wenschen te stellen, dan hebben wij besloten Woens dagmorgen onze melk niet te leveren", sloot de voor zitter onder applaus de vergadering. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. BEVROREN VOETEN. Nu de winter wederom in het land is, worden op nieuw de noodige maatregelen getroffen om de arme soldaten daarbuiten te vrijwaren voor koude en ellen de, en trekt men voordeel uit de opgedane ervaring. In de klaagliederen van „onze jongens" vormde het the ma „bevroren voeten" het bekende refrein. Het heeft dan ook raadgevingen en middelen tegen deze kwaal geregend. Thans zijn wij weer in staat een onder de aandacht der lezers te brengen, en wel een middel, dat onze betovergrootvaders reeds toepasten en dat door een bekend Duitsch geneeskundige als zeer heil zaam wordt geprezen. Men moet de voeten lijmen. De Lijder aan de kwaal omwikkelt zijn voeten en spe ciaal zijn teenen, wanneer ze normaal zijn met een doek, die vooraf bestreken is met warme, verschgekook- te meubelmakerslijm. De lijm moet dik zijn. Een paar weken mag de voet desnoods in zoo'n verband blijven. Om het te verwijderen, neemt men een warm voetbad. Bij bevroren of daarvoor gevoelige ledema ten kan men dezelfde methode toepassen. De lijm mag niet te hard worden. Geschikt is een mengsel van 500 Gr. glycerine, 350 Gr. water en 150 Gr. lijm; nog beter is 150 Gr. gelatine, 150 gr. glycerine en 300 gr. water. Dit laatste praeparaat-is ook meer hygiënisch. Lijm, die niet voor dit doeleinde is be reid, is natuurlijk lang niet zuiver. LIT EGMOND AAN ZEE. De Vereeniging ter bevordering van het Vreemde lingenverkeer hield Donderdagavond haar gewone najaarsvergadering in het hotel van den P. de Graaf. De voorzitter, de WelEerw. Heer H. F. van Vlij men, opende ongeveer 8i/2 uur de vergadering. Hij heette de aanwezigen hartelijk welkom. Het deed hem genoegen,- dat nog zoo velen waren opgekomen. Het afgeloopen seizoen was, hoe donker sommigen het ook inzagen, voor de badplaats niet ongunstig ge weest. Voorts wijdde de spreker eenige woorden van waardeering aan den afgetreden secretaris, den heer W. la Roy. Ingekomen was een schrijven van de Holl. Spoor. De vereeniging had bij genoemde maatschappij aan gedrongen op het verbeteren van enkele minder goede toestanden. Er waren grieven omtrent perronverlich ting, opening der wachtkamers, plaats in de tramwa gens, enz. Hetgeen de directie hierover schreef en de praktijk klopten niet geheel met elkaar. Vervolgens werd overgegaan tot het verkiezen van bestuursleden. In plaats van de naar elders vertrok ken leden, de heeren Leeuwenkamp en La Roy, werden resp, gekozen de heeren Maas en van Sonsbéeck. Het periodiek aftredend lid, de heer van Vlijmen, werd herkozen. De heeren van Vlijmen en Maas namen de benoeming aan. De heer van Sonsfceeck was niet aan wezig. 'Tot secretaris werd daarna benoemd de heer Ad- dens, die mede de benoeming aannam. Aan de orde kwam nu de begrooting voor 1916. Ontvangsten 470, uitgaven 470. Bij het postgewijs bespreken van de begrooting werd o. m het volgende behandeld Het ten huize van de wed. Schreuder gevestigde in formatie-bureau. Het bestuur was van oordeel, dat het aan het gestelde doel beantwoordde. Enkele leden hadden bezwaren, spraken van partijdigheid in het geven van inlichtingen. De heer Addens bestreed zulks. Het geven van inlichtingen geschiedde door deu secretaris. Bij het informatie-bureau worden al leen adressen gegeven. Ook werd besproken, wat de vereeniging kan doen tegen het minder net handelen van pensionhouders. Besloten werd zulke personen te royeeren als lid der vereeniging en geen advertenties van hen meer op te nemen in de Badbode. Naar aanleiding van deze besluiten werd op voor stel van den heer v. d. Dussen het lid, mej. Alten burg als zoodanig geroyeerd. De vereeniging zal het volgende jaar weer een pros pectus verspreiden. Bij voortduring van den oor logstoestand1 evenwel zullen de boekjes blijven liggen tot het volgend jaar. De heer v. d. Dussen drong aan op het meer ver spreiden der bekende reclame-platen. Bij de rondvraag kwam nog ter sprake, de straat-' verlichting, welke onvoldoende wordt geacht, het rij den met slecht gesloten gierwagens, de tenten op hét strand, in verband met hun standplaats en het ge bruik van bier in die tenten, de plaats der badwagens op het strand. Het bestuur zal het besprokene overwegen en in een adres aan het Gemeentebestuur op verbetering van het een en ander aandringen. Hierna sluiting. Woensdag, 1 December, zal het nieuwbenoemde hoofd dei' school, de heer J. Bosschaart in functie tre den. UIT HEILOO. Hedenavond wordt op het terrein tegenover den voormaligen „Rustende Jager" het nieuwgebouwde winkelhuis van den heer Middelbeek geopend en zal voor het eerst de welvoorziene uitstalling van alle mogelijke luxe lekkernijen van koek, banket en chocola de in electrisch licht prijken. Deze nieuwe koekbakkerij voldoet aan alle eischen des tijdis. Zoo is 'n bakoven, naar de plannen van den heer Middelbeek Jr. gebouwd en bestaande uit drie boven elkaar liggende afdeelingen, alle verwarmd door heete lucht en voorts zijn er verschillende machi- neriën, o. a. een geraischlooze machine van eiwit- klutsers, en een amandelwrijfmachine. Bakkerij en werkplaats, koel gelegen, zijn dusdanig ingericht, dat als van zelf groote zindelijkheid moet worden be tracht, hetgeen een niet geringe aanbeveling mag hee- ten. KORTE BERICHTEN. Thans ook instructie geopend1 tegen de personen, aan wie onderteekenaars van het bekende manifest voer dienstweigering een exemplaar ter hand hadden gesteld. In October van dit jaar is in de Rijkspostspaar bank meer ingelegd dan terugbetaald 528.868.86. Trekking van Donderdag 25 Nov. 1915. Ie KLASSE 4e LIJST. Prijzen van f20. 374 Au rot UI Sol Sal 11343 13540 161142 19182 MAAR COURANT. No. 8373 en 16831 elk f 100. 7R 'vS ïïf? §J67 Ö5S3 11219 13441 15P80 19031 M7 9S4? r?nl ntnl o IS SZ'15 11700 13512 16062 19471 020 KKll l o S38 8602 11758 14402 16709 196S' 8/2 qjcl Ut 910 9883 12111 14519 16895 19706 lil!' RM5 mfs Iniï oïi 10404 12356 14861 17088 20219 201 2OT2 llll o292 10432 12371 14912 17949 20049 608 4087 el™ lc?o 9463 10408 13340 15199 18152 20797 950 0487 13397 15247 18475 ïyou 4326 6688 8166 9562 11082 13122 15752 18778 te Klasse 3e Lijst: 5237 m.i. 5235, 13089 mj. 13034

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 13