DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Yan liet zuidelijk oorlogsterrein Yan liet osstelljk oorlopterreln. Van het westelijk ooriogsterreln. Kamer Yan Koophandel an Fabrieken No. 280 Honderd on zeventiende jaargang. 1915 MAANDAG 29 NOVEMBER Openbare Yergadering Nederland! Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ft,— franco door het geheele Rijk f!,25. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Bil nummer bestaat uit 2 bladen. ALKMAAR, 29 November. Heelemaal in den haak is het tusschen de entente en Griekenland nog niet, al valt het moeielijk te zeggen wat er hapert. De telegrammen uit Athene geven wei nig licht. Van drie Reuterberichten uit de Grieksche hoofdstad noemt het eene den toestand ernstig, het tweede twijfelachtig en het derde bemoedigend. Wij weten, dat de Grieksche regeering op de nota, waarin de entente haar eischen stelde, welwillend heeft geantwoord. Maar daarop is er een tweede no ta gevolgd, waarin naar het eenerzijds heet de inge willigde eischen nader worden uitgewerkt, terwijl aan den anderen kant wordt gemeld, dat deze nieuwe nota het karakter van een ultimatum draagt, in zoo verre zij Griekenland een korten termijn voor aanne ming zonder voorbehoud of weigering van de eischen stelt. Opvallend is het, dat juist nu, volgens een Havas- telegram, de Bulgaarsche militaire attaché uit Athene is vertrokken. Met belangstelling mag men nader nieuws afwach ten. Eenig nieuw licht op de gebeurtenissen van de voor de Grieksche geschiedenis zoo gewichtige Sep temberdagen werpt een verslag van een onderhoud met den ex-minister-president in Griekenland. De heer Venizelos verklaarde n.l. dat hij destijds de entente had gevraagd of zij bereid was een troepenmacht te zenden naar Servië, er bij zeggende echter, dat hij niet zeker was van de instemming van den koning en derhalve van Griekenlands tusschenkomst. Hieruit blijkt allereerst dat de heer Venizelos inderdaad ge handeld heeft buiten den koning, die over oorlog of vrede te beslissen heeft, dus ook buiten de grondwet, zoodat zijn daden de Grieksche regeering niet binden. Maar aan den anderen kant is de toenmalige minister president toch niet zoo ver geggan als dit van Engel- sche officiëele zijde is gezegd hij heeft de mogelijk heid van een afwijkende meening van den koning vooropgesteld. En het formeele protest, dat de heer Venizelos tegen de troepenlanding heeft uitgesproken, is het protest geweest van den koning, door den mi nister-president ter kennis van de entente gebracht, is dus geweest het grondwettelijke protest van de Griek sche regeering. De Grieksche regeering heeft getoond een zeer wel willende houding ten opzichte der entente te willen aannemen. Maar blijkbaar is er bij al het gescharrel voor gezorgd, dat die houding zoo correct mogelijk is gebleven en dat zij den weg voor de regeering naar beide kanten vrij laat. De minister-president Skoedoelis heeft in een ge sprek met een Temps-vertegenwoordiger verklaard, dat Griekenland het gevoel heeft, tusschen hamer en aambeeld te zitten en dan ook in een moeielijke en ge vaarlijke positie verkeert. Hij zeide voorts dat het ministerie zal trachten de welwillende neutraliteit te genover de entente te handhaven en de taak der ver bondenen zooveel mogelijk te vergemakkelijken. Maar de entente moet begrijpen, dat Griekenland haar ver trouwen waardig is en dit waardig wil blijven. Hij verzekerde voorts, dat er een misverstand bestond, doordat overwegingen van uitsluitend theoretischen aard zijn opgevat als werkelijkheid. Heel duidelijk is deze laatste toevoeging niet en men blijft in het duis ter tasten omtrent den aard van dit „afschuwelijk mis verstand." Een Reutertelegram uit Athene meldt nog, dat de Grieksche regeering nog niet heeft geantwoord, dat zij de nadere voorstellen in dezelfde rust wenscht te bespreken als bij het antwoord op de vorige nota en dat Griekenland in beginsel bereid is elk verzoek in te willigen, dat geen openlijke schending is van de neutraliteit of te kort doet aan de Grieksche souverei- ne rechten. In een buitengewone zitting van het parlement heeft de koning van Roemenië een troonrede voorgelezen, waarin hij niet heeft gesproken over de handhaving van de Roemeensche neutraliteit, wel echter over de handhaving der Roemeensche belangen, over de ver vulling der behoeften van het „dierbaar" leger, waar op thans meer dan ooit de positie berust, die aan Roemenië toekomt en waarin hij, vervuld van ver trouwen in de toekomst van het rijk den hoogsten ze gen over de werkzaamheden van het parlement heeft afgesmeekt. In het Duitsche legerbericht wordt verklaard, dat met de vlucht van het Servische leger in het Albanee- sche gebergte de groote operaties tegen de Serviërs geëindigd zijn, dat het doel, de verbinding van de centrale mogendheden met Bulgarije en Turkije be reikt is, dat de taaie tegenstand der Serviërs is gebro ken en dat meer dan 100.000 man van het Servische le ger gevangen genomen is. Let welde groote operaties in Servië zijn ge ëindigd. Wat er van het Servische leger is overgeble ven kan in een guerilla den centralen mogendheden nog heel veel last veroorzaken, als de entente ten minste haar belofte van voeding en bewapening tij dig vervult. Hetgeen er in Zuid-Servië geschiedt, waar de Franschen, die zich aan den linkerkant van het riviertje de Tsjema bevonden, zich op den rechter oever hebben teruggetrokken, rekent de Duitsche com muniqué-schrijver blijkbaar niet tot de groote opera ties. In elk geval is de Fransch-Engelsche hulp daar tot dusverre voor de Serviërs van bitter, bitter weinig beteekenis geweest. Het lot van Monastir is dan ook thans bezegeld. Volgens de Daily Tel. heeft kolonel Vassitsj aan zijn regeering geseind, dat niet slechts het Servische leger terugtrekt naar Skoetari en Durazzo, van de artillerie vernielend wat niet kan' worden meegevoerd, maar dat ook alle hoop op Monastir tegenover een vijfmaal sterkeren tegenstander te behouden is opgegeven, dat de stad is ontruimd, dat de verdediging tot hedeh zou standhouden, doch dat de troepen daarna op Albanië zullen terugtrekken. De Times meent, dat de overmacht der legers wel iets ontneemt aan de glorie van de krijgsverrichtingen, hoezeer die er echter op berekend zijn om op de an dere Balkanstaten invloed uit te oefenen. Vermoedelijk zal dit oordeel der Times op de bedoelde Balkanstaten toch altijd nog iets minder invloed heb ben, dat dit succes in Servië. Immers in dezen tijd zal tot die rijken alleen spreken de macht, ook en mis schien vooral de overmacht. Een groote betooging, te Parijs gehouden ter nager dachtenis van Miss Cavell gaf den Franschen minister van onderwijs gelegenheid het zelfvertrouwen der en tente in schoone woorden nog eens tot uiting te bren gen. De heer Painlevé zeide dat zoolang Duitschland geen schaamte en berouw over deze misdaad zal heb ben betoond, er geen vrede mogelijk zal zijn tusschen dat land en de menschheid. Vervolgens legde hij na mens de bondgenooten de plechtige gelofte af, dat de dood van Miss Cavell zal worden gewroken door de geteisterde landen te herstellen in grootere macht, en door een nieuwen dageraad te doen ontstaan, waarin het beeld van miss Cavell in zachten glans zal stralen, omdat de gerechtigheid dan zal hebben getriomfeerd en de barbaarschheid overwonnen zal zijn. Hij ein digde met een eerbiedigen groet aan de nagedachtenis van de heldhaftige pleegzuster, die hij huldigde als de baanbreekster van de hoogere menschelijkheid /en het zegevierende recht. Even vóór het afdrukken van het blad ontvingen wij uit Londen het telegram, meldende, dat zoowel Engel- sche als Fransche troepen de Duitsche kolonie Kame roen (in Afrika, aan de golf van Guinea, grenzende aan Britsch Guinea, Fransch Kongo en het Fransche Oebangi-gebied) zijn binnengedrongen, den verdedi gers zware verliezen toebrengend. DE STRIJD TEGEN SERVIë. De Duitsche staf meldde gisteren: De vervolging wordt voortgezet. Ten zuidwesten van Mitrowitza werd Rudnik bezet. Meer dan 2700 gevangenen vie len in handen van de troepen der bondgenooten en een groote hoeveelheid oorlogsmateriaal werd buitge maakt. Met de vlucht van het geringe overschot van het Servische leger naar het Albaneesche gebergte zijn de groote operaties afgeloopen. Het naaste doel, de opening van een vrije verbinding met Bulgarije en het Turksche rijk, is bereikt. De bewegingen van de onder opperbevel van gene- raal-veldmaarschalk Mackensen staande legerafdee- lingen werden begonnen door het Oostenrijksch-Hon- gaarsche leger, onder bevel van generaal von Kövess, dat door Dui-tsche troepen versterkt was, in de rich ting van de Drina en de Save, door het leger van Gallwitz in de richting van den Donau bij Seftiendria en Ram en Bazias op den 6den October en door het Bulgaarsche leger van generaal Bojadjef op de linie NegotinPirot op den 14den October. Op denzelfden dag begonnen ook de operaties van het tweede Bulgaarsche leger onder generaal Todorow in die richting van Skóplje-Veles. Sinds dien tijd zijn de troepen der bondgenooten niet alleen in het ge zicht vand en vijand over de Donau getrokken, terwijl de overtocht tevens belemmerd werd door het vroegtij dig optredën van den gevreesden Kossowa-stonn, en dé vijandelijke steden Belgrado, Zajecar, Knjazewatsj en Pirot, die in de handen van onze dappere Bul gaarsche bondgenooten vielen, spoedig genomen, maar ook de tegenstand van den vijand1, die, gewend als hij was aan den oorlog, dapper streed, en bovendien steun vond in den eigenaardigen toestand van het terrein, totaal gebroken. Noch onbegaanbare wegen noch ontoegankelijke diep onder de sneeuw bedolven gebergteq, noch het ontbreken van reserves er van schuilplaatsen hebben het voorwaarts dringen ook maar eenigszins kunnen beletten. Meer dan 100.000 man, d.i. bijna de helft van het geheele Servische leger, zijn krijgsgevangen gemaakt. Kanonnen, waaronder zware, en een op het oogen'blik nog niet te schatten hoeveelheid oorlogs- materieel, werden buitgemaakt. De verliezen der Duitschers, hoezeer zij ook te be treuren vallen, kunnen matig wordën genoemd. Van ziekten heeft de troep in het geheel niet te lijden ge had. AAN HET ITALIAANSCH-OOSTENR1JKSCHE FRONT. Uit Weenen werd gisteren officieel gemeld: De Italianen zetten vergeefsche aanvallen op het geheele kustfront voort. Vooral gisteren kwamen deze hun op bloedige verliezen te staan. Het hevigst was het gevecht aan het bruggehoofd van Görz, waar de vij and door onophoudelijke aanvallen met steeds weder versche, sterke troepen, vooral bij Oslavija, langs den weg poogde door te breken. Gedurende korten tijd was de bergtop ten noordoosten van de stad in han den van den vijand. Na een hevig vuur van onze ar tillerie heroverden onze troepen echter al hunne oor spronkelijke loopgraven stormenderhand. Ook in het zuidelijk gedeelte van de Podgora-stelling drongen de vijanden binnen, ze Berden er echter uitgedreven en daarna nog krachtdadig beschoten. Het terrein voor het bruggehoofd is met lijken van vijanden bezaaid. Bij Oslavija alleen liggen er meer dan 1000. Aan den rand van de hoogvlakte van Doberdo be paalden de vijanden zich tot een aanval ten zuidwes ten van San Martino. Deze werd afgeslagen. Even vruchteloos waren alle aanvallen in den noordelijken Isonzo-sector, bij Zagora, Plava, op verschillende pun ten van het bruggehoofd van Tolmein aan de Mrzlj Vrh, waar 400 dooden voor ons front liggen, en op de Vrsic-stelling. De toestand is overigens onveranderd. Het Isonzo-front is geheel en al in handen onzer troe pen. Aan de grens van Tirol werd een aanval Op on ze stellingen aan de westelijke helling van den Monte Piano en bij de grensbrug van Schluderbach bloe dig afgeslagen. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Duitsche legerbericht van gisteren luidde. Legergroep von Hindenburg: Een vijandelijk vlieg tuig werd bij Buschhof door machine-geweren naar be neden geschoten. Het viel neder tusschen de beider- zijidsche stellingen «en werd gedurende den nacht door onze patrouilles geborgen. Legergroep-prins Leopold van Beieren: Ten noord oosten van Baranowitschi werd een vijandelijke aan val afgeslagen. De Russische staf meldde gisteren Afgezien van een nieuwe, maar mislukte poging der Duitschers om de onlangs verloren loopgraven ten noorden van het Swenten-meer te heroveren, was het gisteren rustig op het geheele front. Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisteren: De aan de noordelijke grens van Montenegro strij dende Oostenrijksch-Hongaarsche troepen sloegen den vijand terug over den Metalka-pas. Ook het grensge bied van Celebic werd van vijanden gezuiverd. Er werden wederom 300 man krijgsgevanen gemaakt. De Bulgaren bezetten Goles-Brdo ten zuidwesten van Pristina en de hoogten ten westen van Perizowitsj. Het officieele Bulgaarsche bericht van 26 Nov. luid de: De vervolging der Serviërs door onze troepen en die onzer bondgenooten in de richting van Prizrend en Ipek duurt voort. Wij hebben 3500 man gevangen genomen en acht kanonnen, vijf munitiewagens en veel materiaal buit gemaakt en bovendien op de lijn FerisovitsjPristina drie locomotieven en 100 wa gons. DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche middagcommuniqué meldde gisteren: In Artois een veelbewogen nacht, gevechten, werpen van torpedo's en granaten op het fortje van Givenchey en in de streek tusschen Rocklincourt en Chanteclair. Ten noorden van het Labryrinth deed de vijand, na- da: hij een mijn had laten springen voor één onzer werken, een aanval met één compagnie. Het hevig ge vecht liep gunstig voor ons af, het gelukte den vijand niet onze loopgraaf te bereiken, hij kon alleen den trechter bezetten. Gisteren wierpen onze vliegtuigen 90 bommen op het station van Troyon en noodzaakten twee kabelbal lons tot dalen. Hedenochtend schoot een onzer vliegers ten noord oosten van Thezoy St. Martin in de streek van Pont-a- Mousson een vijandelijk vliegtuig naar beneden. Het viel binnen de linies van den vijand. Het Duitsche hoofdkwartier berichtte gisteren: Onze troepen bezetten, nadat zij met succes een mijn hadden laten springen in de buurt van Neuville den ontstanen trechter en maakten eenige krijgsgevan genen. Op verschillende punten van het front ge vechten met handgranaten en werpmijnen In Cham pagne en Argonne betoonde de vijandelijke artillerie levendige activiteit. te ALKMAAR. ten STADHUIZE, op Woensdag 1 Dec. 1915, des avonds half negen A. PRINS Az., Voorzitter. Mr. J. VERDAM, Secretaris. KORTE BERICHTEN. HetNoorsche stoomschip Klar is in den grond geboord. Van de bemanning zijn acht koppen ge red. In Pruisen heeft de overheid besloten bijzondere maatregelen te nemen tegen de vermenging van boter met water, welke als gevolg der hooge prijzen door verschillende handelaren wordt toegepast. Volgens Russische dagbladberichten is de dich ter Maxim Gorki ernstig ziek. Zijn toestand is zqc verergerd, dat op het eind moet worden gerekend. ^KONINKLIJK NATIONAAL STEUNCOMITé. Aan het Kon. Nationaal Steuncomité werden, blij kens de 65e lijst, van 713 November bijdragen ge schonken tot een bedrag van 28.334.23, makende met het gezamenlijk bedrag der vorige lijsten, ad 3.368.112.24J4 een totaal aan ontvangen bijdragen en toezeggingen van 3.396.446.4714. DE VUURPROEF. Het gebeurde aan de grens bij Glanerbrug. Met een vriendelijk „Morgen samen" passeert een gezet vrouw tje den soldaat op wacht, die haar, geen kwaad ver moedend, laat begaan. Maar vlak bij de grens wordt zij toch nog aangehouden door een oommies en mede genomen naar de wacht, waar zijn vrouw haar zal fouilleeren. In het wachtlokaal moet ze een half uurtje popelen bij de roodgloeiende potkachel tot het haar beurt is. Als ze haar dan komen halen, staat ze, aanmerkelijk vermagerd, midden in een groote vetplas BINNENLAND. Gemengd Nieuws. BEROEMDE MANNEN EN KATTEN. Verscheidene beroemde mannen hielden van katten kardinaal Richelieu en Victor Hugo onder andere maar waarschijnlijk was Chateaubriand wel de meest welsprekende verdediger van dit dier. „Ik waar deer in de kat," verklaarde hij, „haar onafhankelijke en bijna ondankbare aard, dat haar ervan afhoudt, zich aan iemand te hechten, de onverschilligheid, waarmee ze door huis loopt van de salon tot den nok van het dak. De kat leeft alleen, heeft geen gezelschap noodig, 'gehoorzaamt niet wanneer ze er geen lust in heeft, veinst te slapen om beter te kunnen zien en krabt, wat ze krabben kan." Bij een andere gelegenheid ging de groote schrijver zoo ver de hoop uit te spreken, dat hij, wanneer hij lang met katten had omgegaan, enkele van haar ka raktereigenschappen zou hebben overgenomen. UIT BROEK OP LANGENDIJK. De vroeg ingevallen vorst doet aan den Langen- dijk en omstreken enorme schade. Duizenden reuzen- bloemkoolen staan nog op de akkers, welke nu totaal waardeloos zijn. KORTE BERICHTEN. Het Pampus en de Zuiderzee zijn vol drijfijs. De visschers hebben voorloopig hun bedrijf gestaakt. Te Lochem is een dievenbende ontdekt, bestaan de uit jongens van 11 tot 16 jaren. Ze hebben reeds verscheidene diefstallen op hun kerfstok. De veelbesproken „driestarren" van dr. Kuyper hebben een collectief antwoord uitgelokt van mr. Ane- ma, dr. Bavinck, mr. Diepenhorst, mr. Heemskerk en mr. De Vries. Te Nijewirdum (Fr.) speelde een jongetje met zijn tante om de tafel heen, waarop een kan met heete koffie stond. De kan viel om en het jongsike kreeg de koffie over zich heen. Het is aan de bekomen brand wonden overleden» In Staatsmijn Emma geraakte een gehuwde mijn werker, vader van zeven kinderen, onder afvallend ge steente. Hij werd naar het Heerlensche hospitaal overgebracht, waar hij'overleed. Een slager te Peij (Echt), trachtte een koe met een revolver te dooden. Hij kreeg door een noodlottig toeval den kogel in het onderlijf. Zijn toestand is ern stig. In een Vrijdagavond te Amsterdam gehoudën vergadering is besloten tot het stichten van een ver- eeniging tot steun aan hulp- en credietbehoevende ge- mobiliseerden in Nederland. Te Vierroede (Fr.) overleed voor eenige dagen de 16-jarige K. de Boer. De justitie stelt nu een onder zoek in, wijl men denkt aan mishandeling. STADNIEUWS. IJS EN REGEN. Toen het in de laatste dagen, nadat er wat sneeuw was gevallen, zoo koud ging worden, met flinke vorst 's nachts en'later ook overdqg, was dit voor velen aan leiding genoeg om een herhaling van '90, hèt laatste voorbeeld van een „ouderwetschen" winter, te voor spellen. En toen die vorst aanhield, de temperatuur tot 12 gr. daalde, de bloemen 's morgens dik op de ruiten stonden en het ijs in de slooten en hier en daar ALIMAARSCIS COURANT RIA.V1 I

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1