DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN, Van liet zuidelijk oorlogtoin Van list westelijk oarlogsterrein. No. 281 Honderd en zeventiende jaargang. 1915 DINSDAG 30 NOVEMBER Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor AUkmamr f t,s franco door het geheele Rijk f!,25. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ALKMAAR, 30 November. De zending van lord Kitchener ia geëindigd. De be kwame Engelsche militair heeft eerst te Saloniki den stand van zaken waargenomen en te Athene besprekin gen gehouden met de Grieksche regeering, heeft ver volgens zich op de hoogte gesteld van het krijgsbedrijf aan de Dardanellen, hierna gesproken met de Itali- aansche regeering en den Italiaanschen opperbevelheb ber Cadoma en is te Parijs ontvangen door den Fran sdien president en waarschijnlijk ook wel door een of meer militaire specialiteiten. En dan zal hij het Kanaal weer oversteken en terugkeeren naar Londen, waar hij het departement van oorlog, naar den 5den dezer werd medegedeeld, verliet, omdat, gelijk de re geering later verklaarde, zij twee dagen te voitn een ernstig bericht had ontvangen, dat haar deed besluiten tot uitzending van den deskundige. Er zijn aan deze reis allerlei veronderstellingen vastgeknoopt, maar thans krijgt men den indruk, dat deze militaire des kundige de fronten in het Oosten heeft bezocht en het resultaat van zijn bevindingen aan den Italiaanschen en Franschen bondgenoot heeft medegedeeld en te Londen zijn eigen regeering zal inlichten en boven dien de Russische militaire missie, welke zich in de Engelsche hoofdstad bevindt. Zal er thans door éénheid in de actie der verbon- genomen, zal er door éénheid in de actie der verbon denen een andere strategie worden gevolgd, zullen er ingrijpende maatregelen worden genomen om den oorlog met meer succes dan tot heden te voeren? Wat lord Kitchener van zijn bevindingen heeft ge rapporteerd, zal, er moge misschien iets van uitlek ken, wel grootendeels geheim blijven. Maar uit nieuwe ondernemingen of het opgeven van reeds be- gonnene zal de aard van het advies van den militairen zendeling kunnen blijken. Zoo is 't mogelijk, dat de troepen van de Dardanellen worden weggenomen een daad, waartoe de Engelsche regeering stellig niet dan op den raad van een lord Kitchener zou overgaan. Maar ook is het niet geheel uitgesloten, dat Servië in den steek wordt gelaten en men in Bulgarije of in Turkije den tegen/duiders een gevoelige, zoo niet doo- delijke, wond hoopt toe te brengen. De grootste waar schijnlijkheid is echter, dat er in de eerstkomende da gen zich een vinnige strijd om het bezit van Saloniki zal ontwikkelen. Saloniki toch is voor beide partijen als basis een zeer begeerd doel. De entente slooft zich uit om de haven in haar macht te krijgen. En nu er zooveel troepen vrijko men, is de kans groot, dat ook de centrale mogendhe den hun best zullen doen dit punt in bezit te krijgen, door zoo spoedig mogelijk daarheen op te rukken, En niet alleen, ten einde verdere landing van Fran schen en Engelschen te beletten, maar ook om andere redenen is het bezit van Saloniki voor de midden- mogendhedea van groote beteekenis. Zooals Antwer pen is genoemd het Duitsche pistool op de borst van Engeland, zoo kan Saloniki heeten de bedreiging van de heerschappij der entente over de Middellandsche Zee. Te verwachten valt dus een felle strijd om Saloniki tussehen beide partijen, waarvan de entente het voor deel heeft van de aanwezigheid van oorlogsschepen en de centrale groep dat van de mogelijkheid, om snel troepen naar dit gebied te zenden. Of Griekenland daarbij tenslotte in het gedrang zal komen dient afgewacht. Het heet, dat de tweede en tente-nota thans is beantwoord in een geest, die een bevredigende regeling mogelijk maakt. Hetgeen, dus wil zeggen, dat de gestelde eischen nog niet zijn inge willigd. Voorloopig houdt Griekenland vast aan zijn onzijdigheid en volstaat het met een strijdperk in huur af te staan, ten einde de plannen der entente niet te be lemmeren. Dit denkbeeld moet voor Roemenië zoo groote bekoring hebben gehad, dat volgens een Ber- lijnsch bericht dit rijk aan de Bulgaarsche grens een 3 K.M. breede „neutrale" zóne heeft afgestaan om de Bulgaarsche operaties te vergemakkelijken. Komen er nu buiten dit gebied projectielen op Roemeenschen bodem, dan zal de schade na het einde van den oor log vastgesteld worden. Deze overeenkomst heet door de vertegenwoordigers van beide regeeringen te Boe karest te zijn geteekend. Het is mogelijk maar we wachten toch maar liever de bevestiging van dit be richt af. Het Fransche legerbericht meldt, dat de Servische bezetting van Monastir nog niet is aangevallen en dat sneeuw de actie der Bulgaren belet. Een rapport van generaal French zegt, dat bij Middelkerke een Duitsch onderzeeër door een Engel schen vlieger vernield is, geconstateerd werd, dat de U-boot in tweeën brak. Duitsche onderzeeërs vernielden twee Fransche stoomschepen (de „Omara", groot 430 ton en de „Al- gérien") en een Engelsche n.l. de „Tanis", groot 3650 ton. De Duitsche Keizer heeft den grijzen Keizer-Koning van Oostenrijk-Hongarije bezocht en is naar Berlijn teruggekeerd. In de Duitsche hoofdstad werd de ope ning van den Rijksdag op heden met bijzondere ver wachting tegemoet gezien. Verondersteld wordt dat de verordeningen op de pers, het recht van vergade ring, vooral de misstanden bij de voorziening van le vensmiddelen en ook de kwestie van het oorlogsdoel in behandeling zullen komen. Heden zal waarschijn lijk de Rijksdag na een heel korte vergadering 8 dagen verdaagd worden, om de beraadslagingen der com missies mogelijk te maken. Daarna zullen de voltallige vergaderingen plaats hebben, bij het begin waarvan de rijkskanselier een lange rede zal uitspreken over de buitenlandsche en binnenlandsche politiek, in" het bijzonder ook over de voedingsmiddelenkwestie. De vergaderingen zullen vermoedelijk tot 17 De cember duren, om daarna tot Maart te worden ver daagd. DE STRIJD TEGEN SERVIë. Het Oostenrijksche hoofdkwartier berichtte giste ren: Ons offensief tegen het noordelijk en noordoostelijk gedeelte van Montenegro wordt voortgezet. De Oos- tenrijksch-Hongaarsche troepen dringen voorwaarts over den Metalkapas ten zuiden van Priboj. De Bul garen zetten de vervolging voort in de richting van Prizren. Het Bulgaarsche stafbericht van 27 November meld de: Aan het Seriusche front vervolgen wij den vij and krachtig ondanks het zeer ongunstige weder. Op onzen opmarsch naar Prizren namen wij 3000 man gevangen van het overschot van de Donau-Drina- Sumaya-divisie en maakten wij acht kanonnen buit, De Serviërs vernielden bij hunnen terugtocht in de richting naar Montenegro alle nog aanwezige zware en veldkanonnen. Het overblijfsel van het Servische leger trekt alleen met bergkanonnen terug. Onze op marsch naar Prizren duurt voort. Aan het Zuid-Macedonische front bezetten onze troepen op 26 November de laatste Servische stelling aan de Crna Rjeka aan den weg van Prilep naar Mo nastir. Bij Alince, 11 K.M. ten zuidwesten van Pri lep, trekken de Serviërs zich in de richting van Mo nastir terug. Ten gevolge van de krachtige vervol ging door onze troepen konden de Serviërs de brug over de Crna Rjeka niet vernielen. Aan genoemden weg hebben de Franschen bij hunnen terugtocht naar den rechteroever van de Cerna den spoorwegbrug over de Wardar en de brug bij Vozerei, negen K.M. ten westen van Kawadar, vernield. AAN HET ITALIAANSCH-OOSTEN- RIJKSCHE FRONT. Uit Weenen werd gisteren officieel gemeld: De slag aan de Isonzo duurt voort. Ook in de he vige gevechten van gisteren handhaafden onze troe pen zich in al hunne stellingen. Tegen het bruggehoofd van Görz brachten de Itali anen wederom nieuwe troepen in het veld; ondanks de verliezen, die zij leden, volgde de eene bestorming op de andere. Alleen bij Oslavija en op de Podgora- hoogte gelukte het den vijand onze stellingen binnen te dringen; hij werd er echter weder uitgeworpen. Overigens mislukten alle aanvallen reeds door ons kanonvuur. Het gebied ter weerszijden van den Monte Michelo werd eveneens door zeer sterke Italiaansche troepen aangevallen. Aan den sector van de noordelijke Isonzo werden hevige aanvallen op onze bergstellingen ten noorden van Tolmein afgeslagen. DE ITALIAANSCHE-OOSTENRIJKSCHE OORLOG. Uit het Oostenrijksche perskwartier wordt gemeld: De dagelijksche berichten van den generalen Staf melden ons thans niets van de met kloven bezaaide Karsthoogten van den Krn, het noordelijkste punt van het ïsonzofront. De loopgraven strekken zich daar uit in sneeuw, die 1 Meter hoog ligt, terwijl de troepen stand houden bij een koude van 8 graden. De sneeuw bedekt reeds de ijzerdraadversperringen, zoodat men nieuwe moest aanleggen. Onze soldaten gebruiken als dekking zandzakken die door de koude steenhard zijn geworden. Men moet hier niet alleen met den vijand strijden maar ook met de hooge sneeuw. Gehee- le afdeelingen moeten onophoudelijk met schoffels de wegen vrij houden. Aan de sterke hellingen heeft men groote muren van planken opgetrokken om de toe gangen te beschermen tegen neervallende lawinen. De tegenstanders zijn zeer dicht tegenover elkaar, 200 a 100 zelfs 20 Meter. Ook thans hebben artilleriegevech ten plaats en evenzeer kleine infanteriegevechten. De lijken van hen die in de loopgraven gesneuveld zijn en die der Italianen, welke voor de stellingen zijn blijven liggen, kunnen niet begraven worden. Toen de daar zich bevindende Hongaarsche troepen des nachts Italiaansche dooden, die tot ontbinding waren overgegaan, gingen begraven, vuurden de Italianen op hen. Deze kunnen evenwel ook hunne gewonden -niet in veiligheid brengen en des nachts hoort Men vaak het jammeren van hen die in de sneeuw bevrie zen. Daar de tegenstanders zich zoo dicht tegenover elkaar bevinden, trachten de Italianen zich door pant- serschileden te beveiligen. Daarvan hebben zij twee soorten in gebruik; een zware om onder bescherming daarvan sappen aan te leggen, terwijl de lichtere soort dient bij stormaanvallen. Beide pantsers zijn van staal, zwart en vierhoekig. Zelfs zijn zij met pantserhelmen uitgerust die echter door onze geweerkogels gemakke lijk doorboord worden. Even moeilijk is voor onze troepen de strijd met de koude. Onophoudelijk zijn duizenden lastdieren op weg om de hoogten te voor zien van proviand en munitie. Verder moet nog plan ken-materieel voor de dekkingen, warme kleederen voor de troepen, brandhout voor de sectiekachels naar boven worden gebracht om tegen verrassingen van den winter gevrijwaard te zijn. De soldaten moeten bij deze koude dubbel goed gevoed worden, terwijl zij ook rijkelijk voorzien worden van middelen om zich tegen de koude te beschutten; elke man heeft drie de kens, wollen mutsen, borstrokken. Elke sectie heeft een kachel. DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche communiqué meldde gistermiddag: Melding wordt gemaakt van gevechten met hand granaten in Artois, aan den weg naar Rijssel en in Lotharingen, bij Reillon. Nieuwe bijzonderheden om trent den gisteren beproefden verrassenden aanval te gen een van onze werken ten westen van Berry au Bac bevestigen het échec van den vijand. Met handgrana ten aangevallen moest een Duitsche afdeeling vluchten met achterlating van vele dooden en gevangenen. Gis teren vlogen vier Duitsche vliegtuigen boven Verdun. Ze wierpen enkele bommen zonder schade aan te rich ten. Ter weerwraak wierpen vijf Fransche vliegers een twintigtal bommen op het station van Brielies, ten zuiden van Steway. De spoorlijn werd vernield en een trein, die in de richting van de zee op weg was moest ijlings terugkeeren. KORTE BERICHTEN. Van twee Spanjaarden en dertien Duitschers van het te Coruna geïnterneerde schip „Belgrano", die in eeq boot zaten, welke omsloeg, zijn een Spanjaard en tien Duitschers verdronken. - De Paus heeft, naar men verzekert, den wensch uitgesproken, om opnieuw te beproeven gedurende Kerstmis tussehen de oorlogvoerenden een wapenstil stand in katholieke en orthodoxe landen tot stand te brengen. De „Vossische Zeitung" brengt het eerste num mer van een nieuw feuilleton: „Flamische Erde, Ro man von Stijn Streuvels, berechtigte Uebersetzung von Martha Sommer" Keizer Wilhelm van Duitschland heeft gisteren een bezoek gebracht aan keizer Franz jozef te Schönbrunn. Volgens een Lloydsbericht zijn gisteren gezon ken: het Fransche stoomschip Algérie, het Fransche stoomschip Omara en het Engelsche stoomschip Tanis. De Duitsche Bondsraad nam gisteren een veror dening aan, bepalende dat de verordening tot regeling van de prijzen van varkens voor de slachtbank en voor varkensvleesch niet van toepassing is op uit het buitenland ingevoerde varkens en versch varkens vleesch en vet, dat uit het buitenland wordt geïmpor teerd'. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. De beraadslaging over de Indische begrooting werd gisteren hervat. De Minister van Marine verklaarde de Indische be grooting te verdedigen op verzoek van den voorzitter van den ministerraad, wegens de ongesteldheid van den Minister van Koloniën. Daar nu principieele de batten onmogelijk zijn, werden eenige posten van principieelen aard voorloopig teruggenomen. Over de begrooting voerden dan de heeren San- nes (S. D. A. P., Veendam) en Mendels (S. D. A. P., Schoterland) het woord. De eerste klaagde over de koelie-werving, de tweede over de toestanden op rechtsgebied. De heer Heeres (u.l. Leiden) achtte het oogen- blik voor dte invoering van een nieuw strafwetboek in Indië niet gelukkig gekozen. De vraag over de hand having van de doodstraf in Indiië moet nog wel eens onder de oogen worden gezien. De heer van Hamel (u.l. Amsterdam IV) sloot zich bij het betoog van den heer Heeres aan. De heer Fock (u.l. Haarlem) achtte de bepalingen der koeli-ordonnantie nog zeer onvoldoende; de heer Bogaerdt (r.k. Breda) achtte afschaffing dier doodstraf in Indië practisch niet uitvoerbaar. De minister van marine (de heer Rambonnet) zou >de gemaakte opmerkingen aan minister Pleyté overbrengen. Bij onder-afdeeling 69 (Chineesdie Zaken) zei de heer Knobel (v. 1. Zwolle) tie betreuren, dat de dienst der ambtenaren voor Chineesche Zaken is over gebracht van het departement van justitie naar dat van Binnenlandisch Bestuur. Hij betoogde, dat hier door de betrokken belangen zijn geschaad. De ambte naren zullen daardoor geen voeling kunnen houden met de Ghineezen en niet met de belangen, die zij moeten dienen, in contact kunnen blijven. In de avondvergadering kwam in behandeling af. 5, onderwijs en eeredienst. Enkele onderafdeelingen werden z.h.s. aangenomen. Bij onderaf deeling 124 sprak de heer Gerhard (S. D. A. P. Amsterdam II) over de inspecties der Mulo-scholen, waaraan een afzonderlijke inspecteur is aangesteld. Hij stelde de volgende motie voor: De Kamer, van oordeel, dat in het belang van het zich uitbreidende M. U. L. O. in Ned.-Indië, met het oog op de onderscheidene onderwijsbelangen van de Europeesche' en inlandsche belangen het noodzakelijk is, dat dit onderwijs gegeven wordt in inrichtingen van verschillenden aard en met verschillende bestem ming, gaat over tot de orde van den dag. Intusschen wenschte spr. niet, dat dieze mode in behandeling kwam, waar dte minister van Koloniën afwezig is. Bij onderaf deeling 127 verklaarde de heer Gerhard er bezwaar tegen te hebben, dat al het onderwijs in Indië in het Nederlandsch gegev* wordt. De heer Ter Laan (S.D.A.P. den Haag) vroeg verhooging van de gratificatie bij Te uitzending van onderwijzers. Voor de onderwijzeressen vroeg hij een gelijke salarieering als de onderwijzers genieten. De heer Scheurer (a.r. Sneek) maakte bij onder- afdeeling 138 opmerkingen over de in Indië verspreid de volkslectuur. Bij onderafdeeling 155 betoogdte die heer van Leeuwen (S. D. A. P. Utrecht II) de dringende noodzakelijkheid verschillende ziekten te bestrijden. Bij onderafdeeling 207 waarschuwde de heer A1 b a r- da Enschedé) tegen bezuinigingen op irrigatieuitga ven. De heer d e M u r a 11 (v.l. Oostburg) betwijfelde of het rapport betreffendte de havenwerken van Makasr sar wel objectief was en betwistte de bevoegdheid der betrokken commissie. De heer Bogaerdits (r.-k. Roermond) bepleitte een soort van fusie tussehen den Indischien en den Nederlandschen Rijkswaterstaat. De heer Al bar da (S. D. A. P, Enschedé) sloot zich in het algemeen bij dte vorige sprekers over het rapport inzake de havenwerken aan. De heer Fock (u. 1. Haarlem) constateerde, dat het vertrouwen in de commissie geheel verloren is ge gaan. De heer Nierstrasz (v. 1. Amsterdam IV) vroeg den minister, bij onderafdeeling 226 inlichtingen be treffende de houding van den minister van koloniën inzake een draadlooze telegraafverbinding tussehen Indië en Nederland, welke niet in het belang van hi land werd geacht. De vergadering werd tenslotte verdaagd tot heden ochtend 11 iiur, wanneer met de Xe afdeeling, Marine, zou worden begonnen. KORTE BERICHTEN. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is uit een der compagnies-bureaux in de Oranjekazerne in Den Haag, een kist, inhoudende 1400, welke een ser geant-majoor onder zijn berusting had, gestolen, doch later met het geld weer teruggevonden. De zaak is in handen van de politie gesteld. De politie te Aerdenhout heeft aangehouden een 25-jarigen schildersknecht, die zich daar en te Heem stede heeft schuldig gemaakt aan naaktloopen. Een koude liefhebberij thans! Door de douane te Oldenzaal werd aangehouden een wagonlading stopverf, omdat deze lijnolie be vatte. De zending was afkomstig van Enschede. De Minister van Justitie heeft het parket te Am sterdam opgedragen een vervolging in te stellen tegen „De Telegraaf", naar aanleiding van hetgeen dit blad in zake het „Melkschandaal" schreef over minister Posthuma. Te Schoonhoven is Zaterdag onder het garni zoen een geval van roodvonk voorgekomen. Vele mili tairen moesten tot hun teleurstelling vernemen, dat in zes weken geen verlof werd verleend de stad te ver laten en alle permissiën werden ingetrokken. - Naar het Rott. Nieuwsbl. verneemt heeft de heer J. H. Speenhoff het leiderschap van „De Ware Jacob" neergelegd, omdat-zijn drukke werkzaamheden hem in een geregelde zorg voor de wekelijksche uitgaven belemmeren. De gedeeltelijke staking bij den pontdienst Enk huizenStavoren is geëindigd. De vasté werklieden, die na ontslag van de beide losse arbeiders tot sta- I king waren overgegaan, hebben zich op één na weder ALKMAARSCHE COURANT Rïavi

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1