DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Honderd en zeventiende jaargang. JNo. 281 1915 DOSDAd 30 K 0 Y E M B E R. FEUILLETON. Purper en fijn Linnen Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 1,franco door het geheele Rijk fl,25. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. UIT HENSBROEK. Onder leiding van den heer D. Schuijt hield gister avond het Onderling Veefonds alhier zijn algemeene vergadering ten lokale van den heer Gunder. Na ope ning en voorlezing der notulen bracht de secretaris penningmeester verslag uit over het tijdvak Maart December 1015. Hieruit het volgende: Het aantal ge waarborgde koeien bedroeg in Maart 469, in Novem ber 560, de omslag per koe geheven gedurende het geheele jaar had bedragen 1.65. Afgekeurd waren 8 koeien, waarvoor het fonds ontving 758.50 en uit betaalde 1398.75. De rekening sloot met een batig saldo van 87.25 en werd nagezien en in orde bevon den door de heeren J. Vriend en D. Wit. Hierna werd overgegaan tot de verkiezing van twee plaats vervangende taxateurs in de plaats van de heeren D. Schaak en K. Reinders, die volgens reglement de af tredende taxateurs D. Schuijt en J. Bommezij, als zoodanig opvolgen. Gekozen werden bij meerderheid van stemmen de heeren D. Wit en C. van der Laan Vervolgens werd bij acclamatie als secretaris-pen ningmeester herkozen de heer K. Kamp. Een ingeko men schrijven van de Maatschappij „Ceres" over her verzekering van vee tegen brand- en bliksemschade werd na eenige bespreking voorloopig voor kennis geving aangenomen, terwijl besloten werd stappen te doen om verlof te verkrijgen voor den veeverloskun- dige Hoogewerf. UIT WIERINGERWAARD. De nieuw opgerichte vereeniging voor Vrouwen kiesrecht afd. Wieringerwaard vergaderde op Maan dagavond onder leiding van mevrouw Haringhuizen. Een concept-reglement door 't voorloopig bestuur op gemaakt, werd voorgelezen en na een kleine wijziging vastgesteld; het zal aan het hoofdbestuur ter goed keuring worden toegezonden. Tot bestuursleden wer den gekozen de dames Haringhuizen-Boon, Hazeloop Eerlman, Bamouw-Reijst, Blaauboer-Vos en Pe. Bak ker. Tot presidente werd hierna gekozen mevrouw Haringhuizen-Boon. Ingekomen was van het Centraal Comité van de N.-H. Vereeniging een schrijven met verzoek tot aansluiting. Besloten werd hierop thans nog geen beslissing te nemen, doch aan te houden tot de eerstvolgende vergadering, opdat het nieuw geko zen bestuur alsdan praeadvies zal kunnen uitbrengen DOOR DE BRUG. Gisteravond omstreeks 7 uur is een automobiel, ver moedelijk een regeeringsauto, door de brug over den Moerdijk gezakt, waardoor de treinenloop over de brug gestremd is. Bij Lage Zwaluwe werden de trei nen opgehouden. Men is onmiddellijk aangevangen om de auto te verwijderen, waardoor reeds gisteravond het verkeer hersteld was. Naar de N. Rott. Crt. verneemt, hebben er geen persoonlijke ongelukken bij plaats gehad. naar het Engelsch door LILLIAB CAMPBELL DAVIDSON. 14; Zij maakten een wending en hadden nu groote, wijd geopende hekken voor zich hekken tusschen oude bemoste zuilen, hekken van prachtig, kunstig ge smeed ijzerwerk met schilden en familiewapens. Er stonden steenen reigers op die hooge zuilen, die stee- nen schilden vasthielden met dezelfde half verweerde blazoenen. Zij gleden -er tusschen door, gingen door een lange, lange laan met groen blijvende heesters, groote uitbottende rhododendrons, azalia's, die spoe dig met gloeiende kleuren zouden prijken. Daar tusschendoor zag Wynnstanley uitgestrekte groene velden, waar herten zeker dat waren hér ten! hij wist niet, dat er in Engeland herten waren! hun koppen omhoog staken en als schaduwen weg vlogen op het geluid van den muzikalen hoorn met zijn drie opeenvolgende tonen. Zij snelden voort, tot dat zij eindelijk om een scherpe bocht heendraaiden. Wynnstanley keek nu stom van verbazing uit het por tier. Want zij waren bij een ouden muur gekomen, die tot bovenaan met klimop was begroeid en waarin zich vreemde kleine spleten vertoonden, in het klimop en in de steenen daar achter. Voor hen bevond zich een statige, gewelfde poort, die gekroond i#erd door een rond, loodrecht in tweeën gedeeld venster, onder de uitgetande kanteelen, hoog in de lucht. Tusschen her. en de gewelfde poort bevonden zich weer andere muren, lagere, die de zijkanten vormden van een soort brug, welke over een water heenlag, dat de breedte had van een kanaal. Langs die brug stonden steenen figuren. Aan eiken kant van de boog die den ingang vormde, stonden op hooge palen groote ijzeren manden. Onder de boog door zag men groene grasvelden met perken croc'ussen, narcissen en muurbloemen. Daar achter was nog een poort, eveneens gewelfd1, die openstond, De auto vloog door de buitenpoort en stond daarop, KUNST iviA 11GE LEDEMaIEN VAN HARDE GUMMI. De eischen die men tegenwoordig aan kunstmatige ledematen stelt, werden steeds hooger. Bij de enor me vraag, die er tegenwoordig naar is, bestaat er dan ook tusschen de verschillende concurrenten een ware wedstrijd. Het nieuwste is het gebruik van harde of gevulcaniseerde gummi. Deze stof verkrijgt men, door in gewone, zachte gummi zwavel te laten inwerken bij hoogen gasdruk. Vooral de randen zijn hard, in het geheel zou men het kunnen vergelijken met een versch gebakken brood. Van de elasticiteit heeft de gummi niets verloren. Met beulp van holle vormen, geeft men de gummi tijdens de vulcanisatie het juiste model. Het groote voordeel van dit materiaal is zijn licht gewicht, dat soortelijk nog geringer is dan kurk, gevoegd bij zijn duurzaamheid. De harde gummi ver vangt in een arm of been het gebeente. De spieren Worden vervangen door zachte gummi. Bij gebruik van gevulcaniseerde gummi heeft men geen metaal draad noodig. Om. brandbaarheid te voorkomen voegt >men aan de gummi verschillende chemische stoffen toe. Door bijvoeging van ammoniak kan men ten slotte de harde caoutchouc buigzaam maken. Over het nieuwe materiaal is men alom zeer voldaan. DE BEZUINIGING IN DE STAATHUIS HOUDING. Evenals in ons land heeft ook Noorwegen door den oorlog allerlei extra-kosten. De landsverdediging eischt weliswaar niet zulke enorme bedragen als hier, maar het economisch leven is in Noorwegen geschokt, én de Staat helpt iedtereen, die Staatshulp van noode heeft. Derhalve heeft de Noorsche Regeering besloten, haar eigen huishoudinkje zoo goelkoop mogelijk in te richten. Waar bezuinigd kan worden,, zonder dat al gemeene belangen worden geschaadi, daar moet bezui nigd worden, meent de Noorsche Regeeriug. Naar verluid zouden thans enorme bedragen be spaard worden, doordat onder leiding van de Noor sdie Regeering een soort coöperatieve inkoopsorga nisatie is tot stand gekomen, waarvan lid zijn dé g meenten, instellingen van algemeene nutte, enz. De gasfabrieken koopen voor gezamelijke rekening kooien in, de cerschillendte administratie-bureaux koopen we derom gezainentlijk hun bureaubehoeften, zelfs een on- noozele vloermat wordt ingekocht door de coöperatie, waarbij tussdieupersonen zooveel mogelijk worden uit- geschkekld. Gemiddeld zou op deze wijze 30% wor den bespaard. Merkwaardig is, dat de coöperatie niet officieel is, maar een particulier karakter draagt. Men heeft deze vorm er aan gegeven, om de tusschenpersonen niet te ergeren. STALEN DRIJFRIEMEN. Het is reeds lang bekend, dat men inplaats van le déren drijfriemen zeer goed stalen gebruiken kan. Een bezwaar tegen de algemeene invoering van deze stalen drijfriemen was tot dusver, dat ze moeilijk te be vestigen waren. Volgens een bekend technisch tijd schrift is men er nu echter in geslaagd, dh bezwaar op te heffen. De stalen riemen zijn over hun lieele lengte van systematisch gerangschikte gaten voorzien met een fraaien, bevalligen zwaai stil. Wynnstanley was versteend van verbazing. Dat was hoogstwaarschijnlijk een paleis. Het buitenverblijf van den koning van Engeland. En toch leek het niet precies op de photographieën van Windsor in het ho tel-album. Zij gingen hier zeker in 't voorbijgaan aan om iets of iemand te halen. Hij bleef stil zitten totdat het portier van de auto wijd geopend werd en de knecht in de blauwe livrei er kaarsrecht naast stond. Van de stoep, die slechts een paar treden hoog was en naar een met ijzer beslagen deur leidde, kwam haastig een man toesnellen om hem te begroe ten. Het was de hofmeester een personage van wier functie Wynnstanley nog nooit had gehoord. Met een eerbiedige buiging ging liij den nieuw aangekomene voor naar een laag gewelfden, ietwat onbeduidenden ingang Revelly was gebouwd toen deuren van ka steden dingen waren, die men met jaloerschheid be waakte en niet om met roekelooze vrijheid wijd open te worden geworpen ten einde den doorgang te ver- grooten. Binnen in de halve schemering van een groote ge welfde ruimte stonden lange rijen menschen man nen in blauw en zilver, sommigen met een wit hoofd. Wynnstanley kwam half onbewust tot de conclusie, da* het bedienden moesten zijn evenals de twee van de auto. Sommigen van 'hen waren dus oude mannen. Hij juichte in zijn beneveld brein de vriendelijkheid toe die in dit vreemde land mannen in een en denzelf den dienst hield totdat zij grijs van ouderdom waren. Deze gedachte stemde hein aangenaam door haar lief derijke barmhartigheid. Er stonden ook vrouwen in rijen met aan 't hoofd een deftige dame in zwart sa tijn en een kanten muts op. Had de overleden mr. Whitney een moeder, die bij hem had ingewoond? Achter hen zette de lijn van jonge dienstmeisjes met boezelaars en mutsen zich voort, die allen even eer biedig bogen als de mannen. Wynnstanley herinnerde zich met een plotseling op komend gevoel van vroolijkheid, ondanks zijn ver bluftheid en verrassing een scène die hij op het too- neel van een klein theater had gezien, waarin hij op een goedkoope plaats had gezeten. Hij werd er voor bewaard den kamerheer de hand te drukken en hem „sir" te noemen, doordien die hoogsteerbiedwaardige persoonlijkheid hem zeer een of meerdere rijen, al nar dé breedte. De ijzeren riem heeft op dien leeren drijfriem voor, dat hij veel duurzamer is. Bovendien is hij bestand tegen elk kli maat en kan dus ook in de Tropen gebruikt worden. Stalen riemen zijn bovendien vee! goedkooper dan lee ren riemen, en ten slotte staat het materiaal in bijna onbegrensde hoeveelheid ter beschikking, hetgeen in oorlogstijd zijn waarde heeft. De riemen kunnen roest vrij afgeleverd worden. VERKEERDE ZUINIGHEID. In een beschouwing over den binnenlandschen toe stand in Engeland zegt de Saturday Review, dat er wel moet worden gespaard, maar niet op verkeerd ge bied. Zoo hoorden wij van openbare biblotheken, zegt het blad, die weigeren boeken te koopen, welke zij moesten bezitten. Thans is het tijd om Duitsche tech nische boeken te koopen, over verfstoffen bijvoorbeeld, en over verschillende andere industriëele onderwer pen. EEN VEEL GEZEGEND PRESIDENT. La Croix bericht, dat dezer dagen de president'van de Oiineesche Republiek werd verblijd met zijn 31ste kind. Iiij is thans vader van 16 jongens en 15 meis jes. DE PAPIERPRIJZEN. De stijging van het papier schijnt voort te duren. Er zijn nu al soorten 50 pet. duurder dan vóór den oorlog, o. a. cyclostyle-papier (dat bijna uitsluitend uit Engeland komt en waarvan de markt gestegen is van 25 per 100 K.G. tot 37 per 100 K.G. Inmid dels is de* uitvoer klein, verschillende Amsterdamsche copieer-inrichtingen zitten reeds zonder papier. DE EERSTE WINTER. Het mooie wiuter-hoogweer is voorbij. Deskundi gen verzekeren ons, dat een depressie, die met groote snelheid van het Westen is komen opzetten, een einde heeft gemaakt aan den eersten winter. In eik geval, het is thans gewoon Sinterklaasweer met natte stra ten en wat wind. Wij wachten thans een tweeden winter af. Van één ding kunnen wij, Alkmaarders, daarbij verzekerd zijn: van de activiteit van het Quint-bestuur, dat de vlag op de baan laat wapperen, zoodra het maar eenigszins mogelijk is. Jammer, dat het wakkere bestuur ditmaal zoo weinig voldoening van zijn ijver heeft beleefd Misschien echter is het maar goed ook, dat het is gaan dooien. Allicht was er na Woensdag op het ijs gebrek aan de onontbeerlijke „warme melk" ge weest! KORTE BERICHTEN. In de Herv. Gemeente te Zutphen is de vraag, of diakenen verplicht zijn, te collecteeren, aan de orde. Diakenen wenschen daar het collecteeren over te dra gen aan een bezoldigd college van collectanten. Dé overige leden van den kerkeraad zijn het met deze op vatting van de taak der diakenen niet eens en zijn van oordeel, dat zij zelf moeten collecteeren. Het departement van Landbouw, Handel en Nij verheid heeft den Bond van Lederfabrikanten aange- taccvol ontweek. Zoo hij die fout niet ingezien en zich daardoor beschaamd gevoeld had, zou hij bij zijn eerste intrede in Revelly een beteren indruk hebben gemaakt. Het zou een gunst zijn geweest als hij mrs. Wilson en Trent, den majestueusen bottelier de hand had gegeven en men zou dat zeer op prijs hebben ge steld. Maar nadat Holmes, de vergissing van zijn meester inziende, achteruit was geweken, durfde Wynnstanley niets meer te doen. Hij liep in zijn ver legenheid en ontsteltenis stokstijf tusschen de buigen de rijen door. Door den hofmeester geleid, schreed hij door den kalen, gewelfde steenen ingang. Zij liepen om een groot, oud zwart uitgesneden scherm heen, met be schilderde en vergulde familiewapens er op en kwa men in éen ruimte zoo breed, zoo groot, zoo lan& en zoo hoog, dat Wynnstanley de moed ontzonk. Langs de eene zijde bevonden zich diepe vensternissen, waarop de tinten gloeiden van gekleurd glas tusschen steenen afscheidingen. En weer het bloedend hart en de vele kwartieren, die hem in 't oog waren gevallen op het oude eikenhouten scherm, dat dwars in het begin van de groote hall stond. De andere muur was geheel bedekt met verbleekte geweven behangsels, waarop nog flauw tafereelen van de jacht waren te zien te midden van onduidelij ke kransen en guirlandes van vruchten en bloemen. Door de geheele lengte van de hall liep een tafel van ruw zwart eikenhout, smal en zwaar van bouw. Ach ter in de hall was een verhoogde vloer, waarnaar een half dozijn treden met rood tapijt bekleed, heenleid den. Daar stond een gepolijste glimmende mahonie houten tafel met op den achtergrond, onder een stee nen schoorsteen een haard, zoo groot, dat men er twee ossen op had kunnen braden. Daarboven hing de gebeeldhouwde en ingevreten steen der galerij voor den minstreel. Sprakeloos en duizelig volgde Wynnstanley door een deur een gang en bleef staan aan het ondereind van een gebogen steenen trap met zwaar tapijt belegd. De'nrmte, waar zij zich bevonden, had een geweli met groote steenen ribben, aan de uiteinden uitgebei teld. Mr. Carter hoestte even. Wynnstanley's oogen keerden dadelijk van het gewelf boven hem terug. „De thee staat in het kleine studeervertrek klaar, sir. Ik dacht, dat u dat vandaag zou prefereeren, in sciucvti, bij ut Huidenclubs te Amsterdam en Rotter dam ten spoedigste 80.000 huiden aan te koopen. STADSNIEUWS. ONDERWIJZERSSALARISSEN. Dcior de raadsleden J. Cioeck en E. E. Stoel is het volgende voorstel bij den Raad ingediend: De jongste herziening der onderwijzerssalarissen in de gemeente Hoorn geeft ondergeteekenden de vrij heid uwen Raad óp het 22 October 1.1. ingediende voorstel van B. en W. tot herziening van de jaarwed den der onderwijzers een amendement voor te stel len, waardoor de tweede alinea in art. 2 van de ver ordening tot regeling der jaarwedden van de onder wijzers aan de openbare lagere scholen in de gemeen te Alkmaar, zooals die is vastgesteld bij Raadsbesluit van 21 April 1915 (Gemeenteblad No. 469) aldus zou worden gelezen: „Deze jaarwedden worden, tenzij daartegen over wegende bezwaren bestaan, waardoor echter, geen in breuk op het wettelijk minimum mag worden gemaakt, na 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14 en 16-jarigen dienst met 75 door Burgemeester en Wethouders verhoogd, den Ar rondissementsschoolopziener en de commissi van toe zicht op het lager onderwijs gehoord". Mocht uw Raad om de financieele gevolgen het niet wenschelijk achten, om bovenstaande regeling onmid dellijk in te voeren, dan zouden ondergeteekenden die aangenomen wenschen te zien met inachtneming der volgende overgangsbepalingen 1916: Aanvangssalaris 700, met 3 dienstjaren 775, met 6 dienstjaren 850, met 9 dienstjaren 925, met 12 dienstjaren 1000, met 15 dienstjaren 1075, met 18 dienstjaren 1150. Dit is het voorstel van B. en W. Het te bereiken maximum wordt verhoogd met 100, wat vooral den ouderen ten goede komt. 1917: Aanvangssalaris 700, met 2 dienstjaren 775, met 4 dienstjaren 850, met 6 dienstjaren 925, met 8 dienstjaren 1000, met 10 dienstjaren 1075, met 12 dienstjaren 1150. Hierdoor worden de perioden van opklimming ver kort, waardoor de jongeren, die weinig onmiddellijk voordeel hebben van het voorstel van B. en W. in betere conditie komen. Voor iederen sollicitant, die minder dan 12 dienst jaren heeft, brengt deze regeling reeds onmiddellijk de vodrdeelen der regeling Hoorn. De werfkracht zal dus in 1917 reeds gelijk zijn aan de regeling Hoorn. 1918: Aanvangssalaris 700, met 2 dienstjaren 775, met 4 dienstjaren 850, met 6 dienstjaren 925, met 8 dienstjaren 1000, met 10 dienstjaren 1075, met 12 dienstjaren 1150, met 14 dienstjaren 1225, met 16 dienstjaren 1300. Dit is de regeling Hoorn. Het maximum wordt verhoogd met 150. BADHUIS WITTE KRUIS. In dé week van 22 tot 27 November zijn in het bad huis van het Witte Kruis genomen 87 kuipbaden, 84 regen ba den le klas en, 196 regenbaden 2e klas, te sa men 367 badtn. plaats van in een der groote salons. Hij deed een deur open en Wynnstanley trad een gezellig vertrek binnen met een eikenhouten lambrizeering en een fraai uitgebouwd raam, waarop dezelfde alom te genwoordige wapens waren aangebracht. Een houtvuur brandde in den open haard. Revelly werd geheel verwarmd door heete pijpen, die zijn laatste eigenaar had laten aanbrengen. Maar als die niet verwarmd waren, dan maakte de kilheid van de groote oude steenen muren een vuurtje 's avonds zeer aangenaam, zelfs In het voorjaar. Er waren water- verfschilederijen, gemakkelijke stoelen en sofa's, boe ken op een lage, lange rij van planken, potten met bloeiende hyacinten en tulpen stonden op standers Het was zoo heerlijk warm in 't vertrek en 't zag er zoo gezellig en vriendelijk uit na de statigheid, pracht en praal van de groote hall, dat Wynnstanley er zich dankbaar voor voelde. De thee stond op een spillebeenig tafeltje bij het vuur. Wynnstanley ging daarvoor zitten toen de deur onhoorbaar werd gesloten. Hij nam den thee- warmer van satijn en kant van den glanzenden zilve ren theepot af en den zilveren deksel van een schotel met fijne warme gebakjes, die op een koperen com- foor stond, waaronder een lichtje brandde. Hij was aan boord gewend geraakt aan „afternoon tea." Hij verwonderde er zich niet meer over, dat men hier bij de thee zoo weinig te eten gaf nu hij wist dat er altijd een diner op volgde. Hij at een gebakje, dat lekker bruin en goed geboterd was en hij trachtte zich zelf te verzekeren dat hij wakker was en niet droomde. Door het raam met het geschilderde familiewapen scheen het daglicht steeds zwakker. Maar hij kon toch nog de toppen van hooge, oude boomen onder scheiden en heel in de verte een reeks van blauwe heu velen over een golvend park heen en een verwijderd dorp met roode daken. Het stond dus op een hoogte, dit geheimzinnige, overweldigende Revelly! Hij wist niet genoeg van kasteelen af om te weten dat dit gewoonlijk het geval was. Hij wist niet, dat het oude, platte dak, waaron der hij zat, in de burgeroorlogen een belegering had doorslaan en wel de helft der uitgeweken bevolking van den omtrek had geherbergd. Hij wist alleen dat hij het geërfd had! Hij was heer van Revelly! En hij was hij, zich zelf en niet het slachtofier van een be- driegelijk visioen. öir:.* 1 t{:mm

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 5