DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN, Van tiet zuidelijk oorlogsterrein Van Hat oostelijk oorlogsterrein. Van hot westelijk oorlogsterrein. LANDSTORM, LANDWEER en MILITIE. Uitbetaling vergoeding No* 284 Honderd on zeventiende jaargang. 1915 Abonuenientgprlls psr 3 ppienft—ffr, p, post\M, Adtertgnilepriis 10 et p, regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven Ir. N. V, Boek- en Handelsdrukkerij v.fe, HERiïls. COSTER 4 ZOON, Yoordim C9. Telefom i VRIJDAG 3D EGEMBER VARIA. NEDERLAND. Broodvoorziening. mmsm ALKMAAR, 3 December. Er is alweer geen nieuws. Aan het Isonzo-front, waar den laatsten tijd nogal hardnekkig gevochten werd, belemmeren regen en mist nu ook al de opera ties. De berichten over den stand van zaken in het Servische Monastir loopen uiteen. Het Fransche le- gerbericht zegt, dat de Serviërs deze stad nog op 1 December hadden, daarentegen meldt de Times, dat de stad gevallen is en dat een gemengde Oosten- rijksch-Duitsch-Bulgaarsche troepenmacht er binnen gerukt is. Het Duitsche legerbericht maakt echter geen melding van den val der stad, dié dan ook nog wel in Servische handen zal zijn. Gezonken is het Grieksche stoomschip „Zarifis" (2900 ton). Een Wolff-bericht spreekt nogmaals het bericht te gen, dat een Duitsch onderzeeër door een Engelschen vlieger is vernield. Indien de verkregen inlichtingen juist zijn, is er een onderzeeër der entente vernietigd, zoo beweert dit bericht In de Italiaansche Kamer heeft de minister van bui- tenlandsche zaken gesproken over Italië'» aandeel in den oorlog. Hij heeft daarbij het herstel van de on afhankelijkheid van Servië een onverbiddelijke voor waarde voor het beëindigen van den oorlog genoemd. „Italië zoo zeide hij, kan niet ongevoelig blijven voor den angstkreet, welke tot ons komt van over de Adriatische Zee. Wij zullen dus ten spoedigste alles doen wat in onze macht ligt, ten einde hulp te bieden aan het Servische leger, door in samenwerking met de bondgenooten, de approviandeering en de voorzie ning ervan met munitie te verzekeren, door de samen trekking ervan te vergemakkelijken, in afwachting van het oogenblik der weerwraak en van de kómst van onze vlag op den anderen oever der Adriatische Zee." De spreker verzekerde, dat Italië vastbesloten is, den oorlog voort te zetten met alle kracht en ten koste van elke opoffering, tot aan de bekroning van zijn hei lige nationale wenschen en de verzekering der alge- meene voorwaarden van onafhankelijkheid, veiligheid en wederzijdsch ontzag der volkeren, welke alleen de grondslagen kunnen vormen van een duurzamen vrede eh welke de reden van bestaan uitmaken van het Ver bond dat Italië en zijn bondgenooten verbindt. Van de verhouding tot Duitschland sprak de minis ter niet. Door de oorlogspartij van het parlement is een motie aangenomen, waarin wordt gezegd, dat van de regeering een verklaring wordt verwacht, welke eiken twijfel opheft, terwijl daarin voorts de meening wordt uitgesproken, dat Italië tegenover Duitschland slechts als oorlogvoerende mogendheid kan staan. De heer Sonnino had met zijn rede veel succes, al leen van de zijde der socialisten werden luide tegen werpingen gemaakt, hetgeen anderen aanleiding gaf hen als .Oostenrijkers" en „vijanden van het vader land" te betitelen. Een vroolijke noot komt thans uit Amerika. De automobielen-fabrikant Ford heeft een vredes-expedi- tie naar Europa uitgerust onder de leuze: „Uit de loopgraven met Kerstmis om er niet weer in terug te keeren". De heer Ford meent, dat hij met veel bomba rie er in zal slagen den oorlog te doen eindigen en het militarisme te dooden. De heer Ford zou morgen aan boord van het stoom schip „Oscar II" vertrekken en de hoop meenemen, dat de oud-minister Bryan als leider zal optreden van de vredesapostelen op het tweede stoomschip, de „Frederik VIII". Amerikaansche bladen melden, dat de heer Ford een telegram gezonden heeft aan den Paus, met het verzoek zijne vredeszending te steunen. Het telegram was geadresseerd aan Z. H. Paus Benedictus VII. Eerst na het verzenden vernam de heer Ford, dat Be nedictus VII al in het jaar 983 overleed. Als het niet waar is, is het toch aardig gevonden! De man met het goede hart, een dikke portemon- naie en een zonderling plan heeft echter een teleurstel ling ondervonden, die heel wat erger is dan de kleine bespotting, waaraan hij werd blootgesteld. De Ame rikaansche minister van buitenlandsche zaken, de heer Lansing, heeft n.l. geweigerd aan de leden der vre- des-expeditie paspoorten te geven naar de oorlogvoe rende landen, wel werden er 75 paspoorten uitgereikt voor neutrale landen, maar ook werden deze aan ver scheiden leden geweigerd. De motiveering van deze weigering is nog al grappig: de minister verklaart, dat er slechts paspoorten worden verstrekt aan hen, die zaken van dringenden aard hebben te behandelen! AAN HET IT AU AAN SCH-OO STENRIJKSCHE FRONT. Uit Weenen werd gisteren officieel gemeld: De Italianen vernieuwden hun aanvallen op het bruggehoofd Tolmein en op onze bergstellingen ten noorden daarvan. Voor de Mrzli Vrk mislukten drie, voor de bergruggen ten noorden van Doljen twee aanvallen van den vijand. In het bekken van Tol mein verwoestte de Italiaansche artillerie plaatsen achter ons front. Het bruggehoofd stond gedeeltelijk weder onder roffelvuur, maar werd door zeer sterke strijdkrachten herhaaldelijk tevergeefs aangevallen. Bij Oslavya trachtte de vijandelijke infanterie odder bescherming van den nevel door te breken. Afdeelin- gen van ons infanterieregiment No. 57 sloegen hier drie bestormingen af. Overigens kwam het niet tot grootere infanteriegevechten. DE STRIJD TEGEN SERVIë. Het Oostenrijksche stafbericht meldde gisteren Hedeinmorgen vroeg rukten wij Plevlje binnen. De inneming dter stad' was het resultaat van hardnekkige gevechten. Een over de Metalkazadel voortrukkende colonne wierp gisteren den vijand bij Boljanio terpg. De over Priboj oprukkende groep bestormde de hoog ten ten noorden van Plevlje, een derde groep verdreef de Montenegrijnen bij Jaboeka. Onze troepen werden door de Mohamedaansche bevolking met gejubel be groet. De terugtocht der Montenegrijnen nam voor een deel het karakter van een vlucht aan. Ten zuid westen van Mitrowitsa maakte een Oostenrijksch-Hon- gaarsch halfbataljon 4000 Serviërs gevangen. Twee kanonnen en 100 paarden werden buitgemaakt. De Bulgaren zetten de vervolging voort in de rich ting van Djakova. Het Bulgaarsche legerbericht van 30 Nov. meldde: Onze troepen zetten het offensief voorbij Prizrend voort. Sedert den aanvang van dén oorlog tegen Servië op 14 October tot de inneming van Prizrend op 29 November namen we 50.000 Serviërs gevangen; onze buit bedroeg in dat tijdvak: 265 kanonnen, 136 artilleriemunitiewagens, ongeveer 100.000 geweren, 36.000 granaten, 3 millioen geweerpatronen, 2350 spoorwagens, 63 locomotieven. Na de inneming van Kitsjwas Kroesewos bezetten we Brodi aan den weg KitsjewoPrilep. Aan het front der Engelsch-Fran- sche troepen geen verandering. DE STRIJID AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Russische stafbericht meldde gisteren: Een vijandelijk bivak, dat op 1 Dec. werd opge merkt aan den linkeroever van de Dwina bij de hoeve Souvenhof tusschen Friedrichstadt en Jacobstadt, werd onder vuur genomen door onze artillerie. De Duitschers namen de vlucht met achterlating van on geveer 100 dooden en gewonden. Aan den linkerover van de Styr werd de vijand naar het ziudoosten van Khriask teruggedrongen. Aan andere punten van het front geen verandering. DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche legerbericht van gistermiddag meld de: In den loop van den nacht werd de artillerie- strijd met minder intensiteit voortgezet in verschillen de sectoren, voornamelijk in Artois, in den omtrek van Frise, en in Champagne bij Tahure. Het Engelsche hoofdkwartier meldde gisteren: Wij bombardeerden in de laatste vier dagen met succes de vijandelijke loopgraven, steunpunten en ge- schutstellingen en brachten aanzienlijke schade toe. Het antwoord van de vijandelijke artillerie was zwak. DE STAD GöRZ. De stad Gorizia of Görtz wordt om zijn mild kli maat, door de toeristen het (heerlijkste plekje van Oos tenrijk genoemd. De stad staat in nauw verband met de geschiedenis van de Fransche Bourbons; in een Franciskaner kloos ter aldaar rusten de overblijfselen van Karei X van Frankrijk, de laatste dter regeerende Bourbons, van den hertog van Angoulême, zijn zoon en van den her tog van Chamberd, die in 1883 overleed. Onder Oostenrijksch bestuur was Görz de hoofdstad van het kroonland Görz Gradisca. Tegen het einde van de 10e eeuw komt de naam voor het eerst in de geschiede nis voor, toen het aan dte kerk geschonken werd. Het is nog steeds dte zetel van den aartsbisschop en zijn eigenaardige en misschien ook belangrijkste industrie is langen tijd geweest het drukken van Hebreeuwsche boeken voor het Oosten. KORTE BERICHTEN. hl Wilhelmshaven zal eerdaags een Jjzeren" Tirpitz worden opgesteld. Er is plaats voor 250.000 spijkers. De Orieksche stoomboot „Zarifis" is gisteren ge zonken. Dé bemanning is gered. Officieel werd gisteren uit Londen gemeld, dat een onlangs schuldig bevonden spion doodgeschoten is. Volgens dte Morning Post is dte Zweedsche schoe ner Sabrina, op reis van Schotland, naar Halmstad met een lading steenkool, in de Noordzee doop een Duitschen onderzeeër getorpilleerd. Het Engelsche stoomschip „Colenso" is gisteren gezonken. De bemanning is gered. Het Engelsche stoomschip „Oranje Prince" is gisteren gezonken. Verscheidene Chineesdie nieuwsbladen deelen medte, dat de ex-keizer van China zich officieel heeft verloofd met een dochter van Yoeansjikai. KON. NAT. STEUNCOMITé. De 66ste lijst van ingekomen bijdragen van 14 tot en met 20 November, voor het Kon. Nat. Steuncomité 1914 wijst een totaal aan van 3266.60, makende met het totaal der vorige lijsten ad 3.396.446.4,714, een totaal aan ontvangen bijdragen en toezeggingen van 3.399.713.07i/2. WAT HET SMOKKELEN AAN HET RIJK KOST. Men schrijft uit Winterswijk aan de N. Crt.: In het begin van dit jaar waren 9 gesmokkelde paar den van zekere Mulder en Snijder te Winterswijk in beslag genomen. Er volgde een langdurige procedure op, die dezer dagen in hoogste instantie beslist is. De dieren bleven als gesmokkeld beschouwd en werden dus ten voordeele van het Rijk verbeurd verklaard. De ze week zijn ze verkocht en brachten 3495 op, doch het Rijk had aan onderhoud en andere kosten pl. m. 6000 te betalen. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. De algemeene beschouwingen over de Staatsbegroo- ting werden gisteren voortgezet. De heer de Beaufort (v.-l., Amersfoort) bracht de pers een woord van lof ondanks het optreden van Te legraaf en Toekomst, waarvan de politieke /beteekenis trouwens niet groot is. Spr. hoopte, hoe begrijpelijk hij de gewekte ergernis ook acht, dat geen vervolging van de Telegraaf naar aanleiding van de uitlatingen over een geheim tractaat met Duitschland zal worden ingesteld. De heer Notens (r.-k., Venlo) bleef het kabinet ex tra-parlementair beschouwen en erkende, dat gedu rende het bestand de regeering aan de concilantie is ge-trouw gebleven. Ook in de eedskwestie was de re geer' ;g niets te verwijten, wel de linkerzijde. Spr." bestreed den heer Schaper en meende, dat de maatregelen van de regeering in dezen crisistijd tus schen het individualistische en het socialistische in staan. Spr. wees er op, dat nu het gevaar zoo lang duurt, het politiek bestand zijn samendrijvende kracht heeft verloren. Het voornaamste voordeel van het bestand was, dat conflicten werden vermeden, welke öf Ka merontbinding of ministercrisis ten gevolge konden hébben. Spr. wilde regeering lof niet onthouden maar men is er nog niet en hij wachtte dus liever wat met zijn lof. Ook de pers verdient lof, alleen de Telegraaf heeft geweigerd de regeering te steunen. Spr. wees er op, dat een referendum in ons land over de kwestie, of wij aan dten oorlog zouden moeten deelnemen, geen tientallen bevestigende antwoorden zou krijgen. Inzake de economische maatregelen staan ook weer de beste stuurlui aan wal. Spr. zou er den voorkeur aan geven, indien het poli tiek bestand! in den zin, dien het in het begin van den oorlog had nog eenigen tijd gehandhaafd bleef. Men zou dan niet met de grondwetsherziening moeten aanvangen, althans niet zonder het onderwijs artikel. Spr. erkende echter, dat deze regeering moei lijk weerstand kan bieden aan den aandrang naar kiesrechthervorming. Velen krijgen het gevoel, dat de Kamer in deze tijden eenigszins overbodig schijnt ge worden en men wil nu een seniorenconvent, dat de ge heimen zou vernemen. Spr. voelde er niet veel voor; wel is hij niet tegen een comité-generaal, hij geloofde niet, dat zooveel zal kunnen worden gezegd. Komende op de vraag, hoe spr. en zijn vrienden te genover de regeeringsvoorstellen staan, wees hij er op, dit de taak van de regeering om onze onzijdigheid te handhaven hooger staat dan die om -met de Kamer sa men te werken aan de wetgeving. De regeering stelle de rechterzijde niet tegenover voorstellen, waarmee zij het principieel oneens is en wenschelijk ware het dus geweest, dat met de kiesrechtregeling de onderwijsre- geling was aan de orde gesteld. Wanneer men de bevredigingscommissie rustig wil laten voortwerken, dan zou spr. over het kiesrecht nog willen praten, on der voorbehoud van de on derwijs-regeling. Misschien is het nog mogelijk, dat de voorstellen omtrent art. 80 en art. 192 van de grondwet tegelijkertijd de af deelin gen bereiken. Van de verzekeringswetten zal in dteze wetgevende periode zeker niet veel tot stand komen. Spr. betreur de dat ook niet. en kwam er tegen op dat de minister nalaat de noodige voorbereidende maatregelen te tref fen tot uitvoering van art. 411 van de ouderdomswet. Inzake den voorrang van grondwetsherziening of de financieele ontwerpen vroeg spreker 'n duidelijker ver klaring dan de Memorie van Antwoord geeft. De regeering kan op spr.'s partij rekenen voor alles, wat in verband staat met handhaving van onze onzij digheid; ten aanzien van al het andere behoudt zij zich volkomen vrijheid voor. Mocht eens iemand op dte buitengewone tijdsomstandigheden speculeeren ten aanzien van de rechterzijde, dan zou die speculatie op teleurstelling uitloopen. Gemengd Nieuws. NIET VERLEENEN VAN HULP. Het openbaar ministerie bij het kantongerecht te 's-Gravenhage eischte gisteren tegen Arie Pronk, schipper van den logger „Gerardina" Sch. 243, van de reederij van de wed. J. den Duik Gzn., te Scheve- ningen, wegens het niet verleenen van hulp aan dte be manning van het Deensche stoomschip „Lilian Drost" op 19 Mei j.l. in de Noordzee, toen dat schip op een mijn was geloopen en de bemanning in een open sloep ronddreef en in gevaar verkeerde, twee maanden hech tenis. JACHT IN NOORD-HOLLAND. In de provincie Noord-Holland is door den heer Commissaris der Koningin den belanghebbenden het volgende ter kennis gebracht: a. de jacht op klein wild met uitzondering van die op houtsnippen, zal worden gesloten "op Vrijdag 31 December 1915, met zonsondergang; b. de jacht op houtsnippen, alsmede die op grof wild zal worden gesloten op Maandag 31 Januari 1916, met zonsondergang; dat alzoo, op grond van het bepaalde bij het eerste lid van art. 27 der aangehaalde wet, het verkoopen, te koop uitstallen en vervoeren van klein wild met uitzondering van houtsnippen uiterlijk tot en met 14 Januari 1916 en van houtsnippen en grof wild uiter lijk tot en met 14 Februari 1916 zal mogen plaats hebben. MOND- EN KLAUWZEER. Het lid der Tweede Kamer, de heer Duymaer van Twist, heeft tot den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel de volgende vragen gericht: lo. Is het den Minister bekend, dat bij den veehou der Westerhof te Blankenham de geheele stal met vee is afgemaakt en begraven, terwijl hoogstens vijf stuks vee aan mond- en klauwzeer lijdende waren? Zoo ja, wat was daarvan de reden en hoeveel stuks vee van et De Burgemeester van ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden: dat het den houders van Brood1- en Meelkaarten ten strengste verboden is om kaarten in bewaring- of ter bezorging af te geven aan de leveranciers van brood of meel dat de houder van een kaart, die dteze in bewaring geeft aan zijn leverancier, verstoken zal worden van het recht een BROOD- of MEELKAART te verkrij gen en dat bakkers en meelhandelaren, die in strijd met bo venstaand voorschrift handelen of brood of meel ver strekken op een kaart, welke voor het loopende tijdvak niet is afgegeven, geen goedkoop meel zullen kunnen betrekkep. r De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. De Burgemeester van Alkmaar brengt te kennis van belanghebbenden, dat de ul betaling der vergoedingen, loopende ove, het tijdvak van 36 Nov. tot en met 5 Dec., zal plaats hebben ten Stadlinize, op Baandag, 6 Dec. a.s., voor zooveel de LANDWEER en den EANDSTORB aangaat van 1011 nnr en voor zoover de BLL1TXE betrelt van 11—13 nnr. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. Alkmaar, 24 November 1915. ke soort werd afgemaakt of begraven? 2o. Kan de Minister eene opgave verstrekken van het aantal stuks vee van elke soort dat sedert 1 Janu ari 1915 lijdende aan en verdacht van mond- en klauwzeer is afgemaakt? 3o. Kan de Minister mededeelen tot welke bedra gen ten laste van den dienst 1915 assignaties zijn toe gezonden aan de burgemeesters voor afmaking van vee ten gevolge van het mond- en klauwzeer? 4o. Is reeds met de uitbetaling van de bedrijfscha- de een aanvang gemaakt, en zoo ja, hoe ver is deze uitbetaling gevorderd? 5o. Is de Minister in staat en bereid een volledige opgave te doen van wat in andere landen van regee- ringswege geschiedt om het mond- en klauwzeer te bestrijden en met name of ook elders en op welke wijze het systeem van afmaken wordt toegepast? UIT SCHERMERHORN. Tot bestuurslid van de banne Noord-Schermer en Schermerhom van den Eilandspolder is herbenoemd de heer J. Klerk te Schermerhom. UIT OUDORP. Gisteravond vergaderde ten huize van den heer M. Morsch de IJsclub „Oudorp". Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de inkomsten over 1915 135.141/2 hebben bedragen en de uitgaven 23.27. De aftredende commissarissen, de heeren P. Bregman, A. Bloothoofd en C. Moejes, werden bij acclamatie herkozen. De heer J. Helder, die vanaf de oprichting der IJsclub als penningmeester heeft ge fungeerd, had wegens vertrek naar Alkmaar als zoo danig bedankt; in diens plaats werd gekozen de heer H. Smidts. Als plaatsvervangend afgevaardigde werd aangewezen de heer W. Hoogzaad. Met het oog op de dure tijden werd besloten van de leden alleen contributiete vragen, wanneer er ijs komt. UIT WINKEL In deze gemeente te Lutjewinkel zal worden gesticht een stoomzuivelfabriek voor pl. m. 2500 koeien, de grootste die dan in Noo d-Holland zal be staan. Het fabrieksgebouw, met machinegebouw, kaaspakhuis en weigebouw, is gisteren aanbesteed geworden, waarvoor door 26 aannemers was inge schreven. Het werk is gegund voor 87775, aan de Gebrs. P. en J. Wind te Medemblik. De begrooting was 80.000. Bij deze fabriek zal ook worden gesticht een direc teurswoning en zes arbeiderswoningen, waarvan de aanbesteding plaats heeft op 9 December a.s. UIT URSEM. B. en W. van Amsterdam hebben voor de benoe ming van een onderwijzeres aan school No. 126 al daar op de voordracht geplaatst mej. M. M, Smit, alhier. UIT EGMOND. De heer A. Met is herbenoemd tot Dijkgraaf van den polder de Egmondermeer. KORTE BERICHTEN. De kosten van aanleg der Heerenveensche water leiding hebben in plaats van 85.000 120.000 be dragen. De gemeenten garandeeren de rente en dus ook voor haar is dit een tegenvaller. De 24-jarige H. Geuzinge te Westenesch (Dr.) zou wat koren van de balken werpen en stortte daarbij ook naar beneden. Zwaar gekwetst werd hij opgeno men en is aan de gevolgen overleden. Onder Roptazijl (Fr.) heeft een patrouilleeren soldaat een lijk gevonden, vermoedelijk van een ze- man. Het hoofd en een arm ontbraken. Het stoffelijk overschot is te Firdzum ter aarde besteld. De Tijd meldt, dat Dinsdag zijn correspondent, re heer B. H. Kempef, die 2 October j.l. op Belgisch grondgebied in hechtenis was genomen, in vrijheid .ge steld is na bemiddeling van de Ned'erlandsche regee ring. Het vluchtelingenkamp te'Gouda, herbergende ruim 2000 Belgen, is gesloten wegens het heerschen van roodvonk in het kamp. Een 15-tal gevallen heb ben zich voorgedaan. Geen der Belgen mag het kamp uit. De commandiant van het regiment grenadiers heeft aan de Nationale Vereeniging tot steun aan mi liciens 2500 toegezonden, als opbrengst van de toe gangsgelden tot de loopgraven, in het park Zorgvliet in den Haag aangelegd- ALRMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1