DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Van tiet M.^.H.KESSELS Luxel Automobielen n* Adres: JAC. MET. No. 885 HonderdgenJ zeventiende jaargang. 1915 ZjA T|E R1) A 0 4 DECEMBER YARIA. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 1,franco door het geheele Rijk fl»25. Afzonderlfjke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. JflJEUfilUiAJRl). Dit nurimw bestaat oft 3 bladen. ALKMAAR, 4 December. Is Monastir gevallen? Ja, blijven verschelden courantenberichten zeggen. Maar de officieele mededeelingen hebben de verove ring van deze stad in Macedonië nog niet gemeld. En al schrijft een Italiaansch correspondent met een teekenende uitdrukking, dat Monastir sinds eenige da gen ligt te stuiptrekken, zoolang er nog geen officieel overlijdensbericht is verschenen, is het niet juist het verlies der stad met stelligheid aan te nemen. Daarbij komt, dat de courantenberichten aardig uiteenloopen. Het eene telegram zegt, dat Duitsch-Oostenrijksche le gers de stad zijn binnengedrongen en er slechts de Oostenrijksche vlag hebben gefaeschen, het andere meldt daarentegen, dat de Bulgaren Monastir zijn binnengedrongen. En beide Intochten heeten 2 Decem ber reeds te zijn geschied. Wij weten dus per slot niets met zekerheid van het lot, dat Monastir ten deel gevallen is al betreft het hier hoogstens uitstel van executie. En ook weten wij nog niets zekers van de houding van Griekenland. Het eene bericht zegt, dat men hoop heeft op een op lossing ten genoege van de entente, een ander evenwel zegt, dat de entente de beperkende bepalingen, gericht tegen den Griekschen handel, opnieuw heeft inge- ateld. Opvallend is het, dat volgens een Wolff-bericht uit Bulgarije de onderhandelingen tusschen Turkije en Griekenland over eenige economische vraagstuk ken zeer vlug van stapel liepen en dat de leiders der politiek in beide landen hartelijke telegrammen heb ben gewisseld. Duidelijk is de'houding van Griekenland nog steeds niet Het lijkt er echter wel heel erg naar, dat Koning Konstantijn handelt naar het stelsel, dat door Vondel aldus werd omschreven: „Een krijgheman wint ge- noegh, al wint hij niet dan tijd". Verder verdient de aandacht, dat het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken officieel bekend gemaakt heeft, dat het de terugroeping van de twee Duitsche attaché's heeft verzocht. Het betreft hier kapitein Boyed, den Duitschen ma rine-attaché, en kapitein von Papen, den militairen at taché, die door de Amerikaansche regeering niet meer aannemelijk worden verklaard, wijl zij laakbaar zijn opgetreden in militaire en marine-aangelegenheden. Den heer von Papen wordt verweten, dat hij betrok ken is geweest bij plannen tot belemmering van den arbeid in de Amerikaansche munitiefabrieken, en den lieer Boyed, dat hij deel heeft genomen in een samen zwering van de ambtenaren der Hamburg-Amerika- lijn. Men herinnert zich, dat onlangs de Oostenrijksche gezant dr. Dumba ook door de Amerikaansche regee ring niet meer aannemelijk werd verklaard en dat deze werd teruggeroepen. Natuurlijk zal deze mededeeling van de regeering te Washington de wrijving tusschen Duitschland en de Vereenigde Staten nog doen toene men, maar tot ernstige gevolgen zal zij wel niet lei den. Toch wordt er in een deel der Amerikaansche pers op aangedrongen, dat in de volksvertegenwoordiging een motie zal worden voorgesteld, waarin president Wilson wordt verzocht de diplomatieke betrekkingen met Duitschland af te breken totdat de Duitsche re geering de Lusitania-misdaad zal hebben verloochend, haar verontschuldiging zal hsbben aangeboden voor de krenking van de Amerikaansche eer en zal hebben toegestemd de kwestie der geldelijke schadeloosstel ling voor de bedreven moorden te onderwerpen aan 't Haagsche hof van arbitrage. Zoodanige gedragslijn, erkennen die bladen, kan wèl, en kan géén oorlog be- teekenen, maar het is een gedragslijn, die behoort te worden gevolgd zónder te letten op de gevolgen. Volgens de Times heeft de Nederlandsche regeering door middel van den Nederlandschen gezant den heer Ford doen weten, dat zij niet kan toestaan, dat Ne derland tot middelpunt gemaakt wordt van een actie om invloed uit te oefenen op de soldaten der oorlog voerende mogendheden. Heel waarschijnlijk klinkt dit Times-bericht echter niet. Tenslotte dient een in den grond geboord schip te worden vermeld, n.l. de „Langton Hall", een En- gelscli stoomschip, metend 4450 ton. DE STRIJD TEGEN SERVIë. Uit Weenen werd gisteren officieel gemeld: Ten westen en ten zuiden van Novi Bazar namen Oostenrijksch-Hongaarsche afdeelingen, bij welke zich vele gewapende Mohamedanen hadden aangesloten, gisteren 3500 Serviërs gevangen. Bij de gevechten in het grensgebied tusschen Mitrowitza en Ipek vochten aan onze zijde een groot aantal Albaneezen mede. AAN HET ITALIAANSCH-OOSTENRIJKSCHE FRONT. Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisteren Na de wederom totaal mislukte vijandelijk^ aanval len der laatste dagen op het bruggehoofd van Tol- mein en op onze bergstellingen ten noorden daarvan, is daar gisteren kalmte ingetreden. Bij Oslavija werd hedennacht opnieuw een aanval afgeslagen. Ook mis lukten aanvallen op den Monte San 'Michele. Aan de noordelijke helling van dezen berg bij San Martino werd een Italiaansche afdeeling, die achter zandzak ken had weten naderbij te komen, vernietigd. Görz werd zeer levendig beschoten en vooral in de binnen stad werd opnieuw belangrijke schade aangericht. SCHOENEN ZONDER LEER. In Duitschland is men tegenwoordig bezig schoenen zonder leer te fabriceeren. Deze zijn op de volgen de wijze samengesteld: Zolen en hakken bestaan uit hout; hiervoor gebruikt men dunne waterdichte hout- lagen. Wel zijn zulke zolen in het begin zeer hard, maar door het loopen worden ze vrij snel zacht zoo dat het geklos slechts korten tijd duurt. Het boven deel van de schoen bestaat uit grijs of zwart zeildoek, zooals die soldaten dat voor hun ransels hebben, en is evenals dé zolen waterlicht. Deze schoenen, die veel goedkooper zijn dan leeren laarzen, moeten nog het voordeel hebben, dat ze veel wanner zijn. KORTE BERICHTEN. Het Engelsche stoomschip „Lontonghall is giste ren gezonken, een gedeelte dér bemanning is aan land gebracht. Generaal Joffre is benoemd tot opperbevelheb ber van alle Fransche legers, uitgezonderd de strijd krachten welke opereeren in de koloniën. KAAS. De Rijkscommissie van Toezicht op de beschikbaar stelling en den uitvoer van kaas maakt bekend, dat zij eiken Zaterdag van des middags half twee tot half vier zitting houdt in haar bureau te 's-Gravenhage, Prins Hendrikplein No. 11, tot het geven van inlich tingen en het aanhooren van eventueele bezwaren. DE KAASKWESTIE. Door het bestuur van de Vereeniging van Kaashan delaren in Noord-Holland is een. adres gericht tot li. M. de Koningin, waarin o. m. wordt gezegd: dat, bij besluit van Zijne Excellentie den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van den 21en October 1915 de uitvoer van kaas met ingang van 24 October d.a.v. is verboden; dat, Haar hunne overtuiging, bedoeld verbod van uitvoer geheel onnoodig zou ziin geweest, indien - alvorens tot opheffing van het Rijks Centraal Bureau over te gaan, behoorlijk voor eene nieuwe regeling voor beschikbaarstelling en distributie van kaas voor binnenlandsch gebruik en die voor den uitvoer van kaas ware zorg gedragen; dat zich op verzoek van den Minister heeft geconstl tueerd eene vereeniging van deskundigen, welke ten slótte blijkt als onmondig te worden beschouwd, ter wijl boven die vereeniging door den Minister eene Commissie van Toezicht werd geplaatst bestaande uit niet-deskundigen, welke Commissie daarentegen op' permachtig blijkt te zijn; dat naar eene goede en spoedige regeling echter nog steeds vergeefs wordt uitgezien dat vrees voor een tekort aan kaas voor binnen landsch -gebruik niet kan hebben geleid tot het ver bod van uitvoer, omdat op den dag van sluiting der grenzen, de voorraden aanwezig bij kaashandelaren en producenten zeer belangrijk waren, terwijl boven dien de belangrijke dagelijksche proauctie ook nog steeds ter beschikking bleef; dat blijkens ontvangene mededeelingen de regeling voor de beschikbaarstelling en voor de distributie van kaas voor binnenlandsch gebruik en de regeling voor den uitvoer van kaas reeds door de daarvoor aangewezen autoriteiten werden vastgesteld; dat de noodelooze belemmering van den uitvoer reeds groote schade heeft veroorzaakt vooral in ver band met de buitengewoon hooge inkoopsprijzen; dat de voorraden bij handelaren en producenten zich op onrustbarende wijze opeen stapelen; dat kaas, vooral najaarskaas, aan bederf onderhevig is, en indien deze toestand nog eenigen tijd be stendigd wordt ongetwijfeld groote hoeveelheden voor de consumptie ongeschikt zullen worden; dat het doel van alle Regeeringsbemoeiïügea in deze toch is, de Nederlandsche bevolking te voorzien van kaas tot billijken prijs, doch dat de tegenwoordi ge toestand de voorziening in die binnenlandsche be hoefte onmogelijk maakt; dat naar de overtuiging van adressanten het ont breken van den goeden wil bij de verantwoordelijke personen om tot eene spoedige goede oplossing te komen, oorzaak is.dat nu reeds gedurende meer dan vijf weken de buitenlandsche zoowel als de binnen landsche handel zoo goed als geheel stilstaat; dat'bovendien nog het groote gevaar dreigt, dat in het buitenland andere voedingsmiddelen zullen wor- NEDERLANDSCHE FABRIEK f II RIIDg YAN MUZIEKINSTRUMENTEN I IWUWlUll ren door Fessels der!an il zoo ba \BRIEK nH MUZIEKINSTRUMENTEN den geproduceerd, die onze kaas kunnen vervangen, waardoor in die toekomst de handel ernstig zal kun nen worden geschaad; dat een en ander, naar de bescheiden meening van adressanten, niemand ten goede komt; dat door den ernst der tijden de handel reeds ge heel'ontwricht is; dat de schade gevaar loopt te ontaarden in een ware catastrophe voor een groot deel der bevolking in de Provinciën Noord-Holland, Zuid-Holland en Friesland, vooral ook omdat de exporteurs noodge dwongen, zullen moeten overgaan tot het geven van ontslag aan een deel van het bij hunne zaak betrok ken personeel; dat adressanten zich, zeer tot hun leedwezen, reeds genoodzaakt hebben gezien, te besluiten, geen kaas te koopen, zoolang de onderwerpelijke bepalingen blij ven bestaan en de bestaande maatregelen gehandhaafd worden. Op grond van al het bovenstaande wagen adressan ten het, zich hoogst eerbiedig tot Uwe Majesteit te wenden met de bede, dat het Uwe Majesteit moge be hagen, Hoogstderzelver tusschenkomst te verkenen, opdat zoodanige maatregelen worden genomen, dat zonder verwijl een einde worde gemaakt aan de onbe grijpelijke willekeur, waarmede de belangen van een groot aantal Staatsburgers noodeloos ernstig bena deeld worden. Het adres is aan de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal medegedeeld met verzoek, voor zooveel mogelijk, te bevorderen, dat aan. het billijk verlangen van adres santen worde tegemoet gekomen. PERSDELICT. De firma Hoxel Visser, in oliën, boter, vetten, import en export, te Amsterdam, déelt aan het Hbld. mede dat zij naar aanleiding van een bericht in „De Telegraaf", Avondblad van 2.2 November 1915, onder het opschrift „Steler en Heler", een klacht tegen den heer H. M. C. Holdert, schrijver van dat artikel bij den officier van justitie heeft ingediend wegens grove beleediging. 8TADNIEUW8. DE ONDERZEEëR. Vanmiddag is de onderzeeër hier aangekomen van den Helder gesleept door een der sleepbooten van de fimna Gebrs. Goedkoop te Amsterdam. Het grijze vaartuig wacht nu in zijn loods het einde van den oorlog af, bewaakt door de kanonneerboot „Geep" en mariniers. POSTPAKKETTEN. Zondag 5 December a.s. worden gedurende de openstelling van het postkantoor geen postpakketten ter verzending aangenomen. RIJWIELDIEFSTAL. Van de zich op het bureau van politie bevindende rijwielen, van diefstal afkomstig, zijn een 4-tal weder herkend. Alsnog zijn door den inspecteur van politie alhier te Amsterdam in beslag genomen een zoo goed als nieuw gouden dames-horloge, een paar gouden oorbellen met juweelen en een gladde gouden heeren- ring. Een van de in beslag genomen gouden heeren-hor- loges is herkend door den eigenaar als een horloge dat hem door zakkenrollers is afhandig gemaakt. Een van de verdachten is herkend als de dader van een inbraak te Rhenen en als de dader van een dief stal van een rijwiel en een roeiboot te Wageningen. VOETBAL. Alcmaria Victrix te, a Ajax uit Leiden. Wij geloo- ven niet, dat wij de L< denaars hier al eens hebben zien spelen, 't Is een ploeg met uitstekende krachten en als zij er in slagen een volledig elftal naar Alk maar te brengen, is het meer dan noodig dat Alcmaria haar beste krachten geeft. Naar wij vernemen zal het speelveld van Alcmaria iets smaller worden gemaakt en wat verlegd worden naar de tribune. Dan kan die slechte kant er misschien afvallen, 't Is al zoo lang geleden, dat de liefhebbers een thuiswedstrijd van Alcmaria konden bijwonen, dat het ons niets zou ver wonderen als morgen mits het weer meewerkt een groot aantal toeschouwers zich langs de lijnen schaarde. Alcmaria zal met een zoo sterk mogelijk elf tal uitkomen. Holland heeft morgen geen wedstrijd. GEGUND. Aan den heer B. Wellingshoff, electrisch installeur alhier, is de electrificatie van het nieuwe post- en te legraafkantoor opgedragen. S. D. A. P. Gisteravond 8 uur had in de Harmonie een open bare vergadering plaats \fan de afd. Alkmaar van de S. D. A. P., waarbij als spreker optrad de heer S. M de Miranda van Amsterdam, met het onderwerp„De duurte der levensmiddelen en het melksichandaal". De voorzitter, de heer K. van 't Veer, opende de vrij goed bezochte bijeenkomst met een welkom aan de aanwezigen en den heer de Miranda. Spr. betreur de het, dat niet meer huismoeders waren gekomen, omdat de Bestuurdersbond had gemeend, dat het TE HUUR tegen billijk tarief. Telefoon 572. vraagstuk juist voor héér van veel belang was, omdat de melk een onontbeerlijk volksvoedsel is, waarvan een prijs van 9 cent, volgens deskundigen voldoen de is. Verder hoopte spr., dat op hetgeen de heer de Miranda zou zeggen, van de zijde der boeren critiek zou komen. De heer de Miranda, die vervolgens het woord ver kreeg, begon met te betoogen dat in Nederland, hoe wel het gespaard gebleven is voor den oorlog, toch vooral door het ijverigste deel der bevolking gebrek wordt geleden. Door een deel der bevolking worden enorme winsten gemaakt, maar aan den anderen kant blijkt er erger dan ooit tekort te heerschen, en vele gezinnen van ar beiders hebben te lijden van ondervoeding. Daarte- ;en willen dé socialisten zich verzetten, doch spr. oopte dat dóór de boeren dit verzet nier verkeerd zal worden begrepen, omdat het niet is een willekeurig en ;emotiveerd dwingen der arbeiders, maar omdat za zich aangetast gevoelen in hun leven De strijd ga. daarom hier niet tegen dé boeren, omdat ze niet al lereerst verantwoordelijk zijn. In de eerste pla; richtte spr. zich tegen minister Posthuma en teg dé regeering, die te laat of in het geheel niet ingrfj] Wel heeft de minister verscheidene uitnemende ma. regelen getroffen, maar hij verkeert te veel onder d toevo" invloed van één deel der Vervolgens kwam spr. tot de melkkwestie. Bij prijsverhooging van dit artikel komt het volk in dé eerste plaats in verzetomdat melk is een onontbeerlijk volksvoedöel, en wanneer men dit aan de arbeiders klasse gaat onthouden, wreekt zich dit aan de ge zondheid van het tegenwoordige en het komende ge slacht. Spr. meende, dat dé boeren om Alkmaar, evenals die uit de omgeving van Amsterdam gaarne een groo- tere winst maken, wanneer ze er kans toe zien en nu kunnen ze zich op de beslissing van den minister in zake de melkvoorziening in Amsterdam beroepen en ook meer vragen. Vervolgens critiseerdé spr. het R. K. orgaan voor Alkmaar, „Ons Blad", dat opkwam tegen de inter pellatie Sannea in dé Tweedé Kamer op 22 Nov. In zake dé melkkwestie, hetgeen een slechte daad werd genoemd door dat blad. Daarna verklaarde spr., dat het bij de boeren om Alkmaar wel degelijk gaat om oorlogswinsten. Wa ren de voederprijzen werkelijk zoo hoog gestegen, dat de melk niet goedkooper verkocht kon worden door de melkboeren, dan, meende spr., moesten er maatregelen worden getroffen om dit te voorkomen. Maar spr. meende, dat het met de boeren zoo slecht nog niet staat. Verklaard is n.l., dat de koeien dit jaar meer melk geven dan voorgaande jaren, 1 omdat dit jaar een uitmuntend grasjaar was, en deze melkover- vloed bedraagt om Hoorn wel ongeveer 50 pet Om dat men nu in den zomer meer verdiende, wil men in den winter het volk laten opbrengen, wat er minder wordt ontvangen. De zoetboeren, zoo vervolgde spr., verdienen niet zooveel als hun collega's, die spr. „zuurboeren" noemde. Doch de, eersten hebben nu een kloek besluit genomen en zouden 1 December geen melk leveren voor minder dan 10 cent. Maar ze deden water in den wijn en bepaalden, dat, wanneer na 10 December hun eischen niet waren Ingewilligd, Alk maar géén melk krijgt. Alft deze tijden echter eens voorbij zijn, zal het volk zich de handelwijze der boe ren herinneren. De Minister heeft nu zijn ultimatum van de boeren thuis, maar, naar spr. meende, zou hij wel bakzeil ha len en de maatregelen der boeren goedkeuren. Spr. oordeelde, dat aan het voorstel om voor de 11000 Liter melk, die per dag in Alkmaar worden ge leverd, 550 Edammer kaasjes te ontvangen, een groo- ter winst zou zitten dan 1 cent per liter melk. Zoo doende zal men goedkoopere melk krijgen, doch kaas zal niet meer te koop zijn, omdat alles naar het bui tenland gaat. De prijzen der eerste levensbehoeften mogen echter, volgens spr., niet hooger worden, omdat de arbeiders bevolking dan minder kan koopen en te slecht ge voed wordt. De Minister had in de Kamer verklaard, dat hij wenschte het economische samenstel der pro ductie na den oorlog terug te geven, zooals het was vóór den oorlog. Maar de socialisten willen ook de arbeidersklasse weer na den oorlog opleveren, zooals ze voor dien tijd was. De prijsverhoogingen wreken zich op de gezondheid van het volk en hiervan zijn reeds ernstige teekenen waarneembaar, vooral in de grootere steden en de ondervoeding als gevolg hier van is duidelijk te constateeren en het aantal bedeel den b. v. In Amsterdam Is bij verleden Jaar vergele ken, meer dan verdubbeld. Spr. achtte deze teekenen .van economische inzin king ernstige waarschuwingen tot de regeering en de socialisten hebben met het vragen van lagere prijzen de belangen van het geheele volk op het oog. Tenslotte verklaarde spr., dat de burgerii van Alk maar niet afhankelijk behoefde te zijn van ae prijzen door de boeren bepaald. Het gaat hier niet om dien eenen cent, maar om het leven en het welzijn van de arbeidersklasse. Wanneer die niet goed gevoed won' gaat de industrie en de nijverheid achteruit. S hoopte, dat de Minister zal handelen in het bel a ALRHAARSCIE COURANT «ET JUIST; Ar-

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1