FEUILLETON. Purper en fijn Linnen versteend ben." Ondertusschen onderzoekt de politie de zaak; de hoofdcommissaris van politie heeft daarvoor een paar van zijn ondergeschikten uitgekozen die zelfs voor den diuivel niet bang zijn. Hoe dapper evenwel genoemde heeren ook zijn, de stille kracht-historie blijft ook voor hen een „enge" geschiedenis. UIT HOORN. De op initiatief van den Nederlandschen Dambond uitgeschreven wedstrijden voor West-Friesland wer den Zondag in café J. Pz. Coen te Hoorn gespeeld. De uitslag is ais volgt: le kl. Groep A. D. Eeken (Hoorn) 120 J. Geusebroek (Oosthuizen) 120 T. C. Mantel (Grootebroek) 000 A. v. d. Wolff (Twisk) 2—2—2 le kl. Groep B. K. de Vos (Hoorn) 010 K. Mantel (Enkhuizen) 220 C. Schimmel (Twisk) 101 G. Renooy (Lambertschaag) 221 De diploma's van den Ned. Dambond zijn dus be haald door den heeren V. d. Wolff en Renooy. De wedstrijd voor de 2e kl. spelers wordt 19 Dec. voortgezet. UIT BERGEN AAN ZEE. Hedenmorgen spoelde alhier aan de kust een nog levende haai van ongeveer 1.550 M. lengte aan. De ku 'wacht doodde het dier, dat reeds van de ingewan- de; ontdaan is. Een mooi aanwinst voor het „Duin- mt'seum." UIT- BROEK OP LANGENDIJK. In de week van 29 November4 December werd aan de veiling aangevoerd 25500 bloemkool, 53200 toode kool, 167100 gele kool, 13500 witte kool, 1 waggon kool, 61 baal wortelen, 1250 ramenassen en 1000 bieten. UIT St.-PANCRAS. Herbenoemd tot diaken der Ned. Herv. Gemeente alhier de heer C. de Wit en benoemd tot ouderling de heer A. Wagenaar. UIT WIERINGERWAARD. Aan den burgemeester alhier is door den minister van landbouw machtiging verleend de maximum melk prijzen vast te stellen op 10 cent per Liter. UIT ZUID-SCHARWOUDE. Vrijdagavond vergaderde de raad dezer gemeente voltallig. Van Ged. Staten zijn goedgekeurd terugontvangen de gemeentere';. - d""- over 1914 en de begrooting voor 1916. Dit laats- .-.iet een kleine aanmerking. De voorzitter deelde mede, dat de opbrengst van het Broeker spoortje was over Juli 1115 en Augus tus 1600. De kasopname bij den gemeenteontvan ger gaf aan een kasgeld 4182, 7814 overeenkomstig der boeken. De rekening van de Leesinrichting van het Nut waar voor van gemeentewege een subsidie wordt verleend van 35.gaf aan een ontvangst van 45,14 en een uitgaaf van 45.54. Ged. Staten maakten aanmerking op een verorde ning inzake uitbetalen van salaris aan miliciens- en landweefsoldaten-onderwijzers. Hoewel de raad meende, dat in alle opzichten de neest zuivere en rechtvaardige weg was bewandeld zagen Ged. Staten liever dat voor de landstormers de vergoeding werd bepaald voor ongehuwden niet-kost- winners 25 pet. van het salaris en alle andere 75 pet. afgescheiden van het salaris, dat door hen als mili tair wordt genoten. Besloten werd in dezen geest te handelen met terug werkende kracht vanaf 1 Jan. 1915. Het hoofd der school verzocht om verhooging van salaris met het oog. op zijn pensioen, welk salaris met 100 verhoogd zal worden, waardoor het aanvangsa- laris 1000 wordt en het eindsalaris boven 18_ dj. 1300. De verhoogingen geschieden om de 3 jaren telkens met 50. Daarna kwam ter tafel een adres van de afd. Heer- hugowaard van den B. v. N. O. ter verbetering der salarisregeling. B. en W. adviseerden afwijzend te beschikken. Besloten werd met algemeene stemmen, de salaris sen met 500.te verhoogen. Van het fanfarecorps was een adres ingekomen met het verzoek van gemeentewêge een muziektent te mo gen krijgen. B. en W. meenden dat het niet op den weg der ge meente ligt, een tent te bouwen. De heer de Boer wilde toestemming geven, hiertoe bij de burgers met een lijst rond te gaan, hetgeen B. en W. goedkeurden. Vervolgens kwam in behandeling het adres van den Proef- en Schooltuin te Alkmaar om, een subsidie van 15.- Besloten werd dit uit te stellen tot de begrooting voor 1917. Het adres van het drankweercomité om eenige subsidie voor de betrokken vereenigingen ging denzelfdcn weg op. Van de vooruitstrevende vrijzinnige kiesvereeniging was verzoek ingekomen om een andere regeling inza ke de heffing van den H. O. naar het Engelsch door LILLIAS CAMPBELL DAVIDSON. 16) Ofschoon zijn hart daarbij zwol van verrukking, of schoon hij nog altijd duizelig was van het wonder baarlijke, van zijn blijdschap over en den trots op zijn positie ofschoon hij opgewonden en als dronken was van den plotselingen overgang van de hel naar het rijk van glorie, toch welde er een diepe treurig heid, een soort van pijnlijke lusteloosheid en een ge voel van eenzaamheid in hem op. Hij was heer van dit alles koning van Revelly meester van een huis en een inkomen, die men hem zou benijden. En toch, en toch zat hij daar al leen. Geen hart, dat hem geluk kon wenschen, geen ziel waarvoor hij stamelend zijn verbijsterde verruk king kon uitspreken. Het kwam hem voor, dat zijn nieuw lot hem in gelijke mate vreugde en droefgeestig heid had toegemeten./ Het verlangen om tegen iemand te spreken, die vol sympathie en medelijden naar hem luisteren wilde, liet hem niet los en werd hem bijna te machtig. Nergens in deze wijde wereld was een belangstellend hart, dat zich met hem ver heugde of begaan was me het onbehagelijke dat zijn positie hem gaf. Op eens, terwijl hij daar zat temijmer en met som ber gelaat, waarop geen verrukking te lezen stond, schoot hem als een verblindende lichtstraal de gedach te door 't hoofd aan de typiste op het kantoor van Barclay en Penton, aan het meisje, dat zoo goed voor hem was geweest. Het kenschetste het karakter van Sylvia Martin dat iedereen dien zij op haar levensweg' ontmoette instinct matig maar zeker voelde, dat zij iemand was bij wie men medegevoel en in wie men een vriendin, een ver- B. en W. stelden voor in den loop van 1916 met voorstellen te dier zake te komen, om dan met de be grooting voor 1917 hiermee te kunnen rekening hou den, welk voorstel met de stem van den heer Berkhout tegen, werd aangenomen. De vereeniging Volkswoning vroeg een leening van pi.m. 30.000 voor het bouwen van 13 woningen, waarvan 6 met koolberging. In de toelichting werd gewezen op de groote be hoefte die aan goede arbeiderswoningen beestaat. B. en W. vonden het vreemd, dat dit adres nu weer in komt. Een half jaar geleden is er ook een adres ge weest waarop toen geantwoord is dat B. en W. er in principe niet tegen zijn doch het aantal te groot is. Op voorstel van B. en W. werd met 1 stem, die van den heer Berkhout tegen, besloten, tot den vrede te wachten. Een verzoek van de afd. van de vereeniging voor vakonderwijs om 35 subsidie werd tot de begroo ting ter zijde gelegd. Met algemeene stemmen werd besloten op een adres van de afd. S. D. A. P. tot beschikbaarstelling van goedkoope cokes niet in te gaan, met de meening dat het niet ligt op den weg van de gemeente. De gratificatie voor extra politietoezicht werd be paald als het vorig jaar, evenzoo de regeling voor het herhalingsonderwijs. Bij de rondvraag wees de heer de Boer op het van gemeentewege beschikbaar stellen van melk en kaas. Wat het eerste betreft, zei de voor zitter toe, te zullen ingrijpen als de prijzen hooger worden. De heer Bekker zei gehoord te hebben, dat er ge meenten zijn, waar de polderbesturen gezamenlijk met de gemeente de straat onderhouden, hetgeen misschien ook voor deze gemeente mogelijk zou zijn. De heer Slot sloot zich hierbij aan. De zaak zal worden onderzocht. De heer Berkhout had gaarne dat de leden voortaan vooraf inzage van de concept-begrooting kregen. Men kwam dan meer beslagen ten ijs.Dit werd goedge vonden. Hierna sluiting. VEILING TE WARMENHUIZEN. In de week van 29 Nov. tot 4 Dec. j.l. werden aan gevoerd 122200 stuks roode kool, 84900 stuks witte kool, 36400 stuks gele kool. totaal 243500 stuks; 329 zak kool 3 wagons roode kool, 41 wagons witte kool. KORTE BERICHTEN. het station Heerenveen heeft 8 dagen lang een w. met regeeringsgroenten gestaan; men kon maar t e weten komen, voor wie de groenten be stemd ren. I o mmandant van het veldleger, het militair gezag te enenc in Noord-Brabant, enz., heeft aan den gr A rntal er >nen toegestaan in het hun als verblijf ontzegde gebied terug te-keerén. Iemand, dlie onbekend wenscht te blijven, beeft voor de Evangelisatie aan het villa-dorp De Bilt Station, onder zekere voorwaarde, èen terrein geschon ken, benevens 10.000 voor den bouw van een kerkje. De Gemeenteraad van 's-Hertogenbosch heeft, op voorstel van jhr. mr. Schade van Westrum, met 19 tegen 1 stem besloten in 1916 geen carnaval te doen houden. i De Maas is onrustbarend aan het wassen, in de laatste 24 uren 69 c.M., en bereikte gisteren een hoog te van 3.05 M. of 45.06 boven N. A. P. De Uiter waarden en een gedeelte van het Stadspark te Maas tricht staan onder water. Gisteravond omstreeks 5 uur is bij het groote rangeerterrein te Maam een goederentrein ontspoord, naar vermoedt wordt door het breken van de as van een deel der wagens. Een jachtopziener uit Miero schoot gisteren in het jachtveld aldaar op een bekenden strooper uit Stra tum, toen deze het hazenpad wilde kiezen. De getrof fene overleed. t STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. No. 13285, 20.000, No. 7511, 5000, No. 1211, 2000, Na 7582, 1500, No. 14815, 1000, No. 14788, 400, Nrs. 1079, 1931, 5440, 6098, 100.— STADNIEüWS. DE GEMEENTELIJKE ASSCHEPOES. De stoornis, welke gisteravond omstreeks half elf, toen alle electrische lampjes uitgingen, in de stroom- levering plaats had, is in de stad door velen gesteld op rekening van het gemeentelijk eltctrisch bedrijf. Unze gemeente heeft er echter part noch deel aan, daar deze stoornis zich ook in andere deelen van het groote K. E. M.-net voordeed en haar oorzaak wel licht in IJmuiden moet worden gezocht. Toch zijn zulke uitlatingen, die men overal kan op vangen, teekenend. Men weet in de stad, dat het elec- trisch bedrijf nu eenmaal de gemeentelijke Asschepoes is. Men weet het, omdat men het ervaart. Wanneer men bijv. om half twaalf de gasfabriek telefonisch me dedeelt, dat men in zijn bedrijf plotseling van stroom verstoken is en men krijgt dan van een juffrouw te hooreu, dat dit zal. worden medegedeeld zoodra de be trokken ambtenaar terugkomt, dan krijgt men niet den indruk dat men te cfoen heeft met een flink, frisch trouwde kon vinden. Aldus kwam zij Wynnstanley voor nu hij daar in de eenzaamheid van zijn groot huis zat. zij zou met een armen kerel te doen heb ben, zij zou begrijpen hoe hij zich voelde. Als men maar een paar woorden met haar kon spreken. Dan zou zij je helpen. En toen, op het zelfde oogenblik, dat die gedachte bij hem opkwam, viel zijn oog op de telefoon bij de schrijftafel en hij sprong op eens energiek en verheugd overeind. Dat was 't. liij zoti haar opbellen. En een paar oogenbhkken later was hij in contact met Barclay en Penton en na om miss Martin ge vraagd te hebben, luisterde hij met een eigenaardig ge voel van voldoening en verlichting naar haar. „Ja? Ik ben hier. Wie verlangt mij te spreken?" „O, hoe maakt u het, miss Martin? Heeft u de postbewijzen in goed orde ontvangen? Ik wou u dat vragen. Dat is goed. Ik ben blijk, dat u ze heeft ge kregen. Ik kan u niet genoeg danken, dat u mij dien dienst heeft bewezen. Neen dat is niet alles ik moest u daarvoor niet alleen hebben. Wacht een oogenblik, wilt u? Ik zeg ik had geen flauw ver moeden, dat dit zoo'n buitengewoon prachtig land goed v s! Ik voel er mij als een neergesmeten worm in. K u de buitenplaats niet? Wel zij heet Revel ly en naar ik het er voor houdt, grooter dan eenig paleis n de oude Romeinsche keizers en honderd maal e: r. Het is als uit een sprookjesboek. En en. m et wen u, dat ik vroeger nooit geld had of of s. Ik voel tl ij juist als een verdwaald kind, dat midden in een groot bosch is neergezet, ik verlies er mij in, dat is het heele geval. Het is verschrikke lijk om zooveel geld.te hebben 1 't Is alsof het je ten einde raad brengt." „Wat zegt u? U verheugt u om mijnentwil? O dank uIk wist wel, dat u dat zou doen ik wist het, hoe dan ook. Maar er schijnt geen ruimte in te we zen voor opgewektheid hoe groot het ook is. Het is al te ontzagwekkend Nu klonk haar stem, zulk een heldere, lieve stem, als het gekwinkeleer van een roodborstje op een winter morgen. gemeentebedrijf, waarin de beteekenis van den electri- schen stroom voor de stedelijke nijverheid wordt be seft, en waarin men er op uit is, om dienovereenkom stig te handelen en de afnemers zoo vlug en vlot mo gelijk te bedienen. En wanneer men hoort, dat er door sommigen weken en weken moet worden ge wacht, voordat zij aansluiting kunnen krijgen, dan krijgt men alweer niet den indruk, dat de zaken gaan zooals dit behoort. De schuld L.ervan berust natuur lijk niet bij de betrokken ambtenaren, maar schuilt in het systeem, dat van dezen tak v n dienst een Assche poes heeft gemaakt, die stiefmoederlijk wordt behan deld. De gasfabriek niet waar, dat is de bevoorrechte zuster die er een aardig spaarpotje op na houdt, dat ter gelegener tijd uit den nood kan helpen, al brengt het misschien ook wel eens' ongelegenheid. „Zoolang het electrisch bedrijf een verlies oplevert", zeggen B. en W. in hun memorie van antwoord van 27 Novem ber en zulk een uitlating doet alweer denken aan de moeder, die over haar verwaarloosd kind spreekt. In werkelijkheid staat zóó slecht het gemeentelijk elec- crisch bedrijf er niet voor hoe kan men anders de begrooting van het bedrijf, dienst 1916 goedkeuren met een winst van 2653.50? Hiermee is echter geenszins gezegd, dat de toestand niet veel gunstiger had kunnen zijn. Wij hebben eenige hoop, dat, wan neer de regeling van de K. E M. als provinciaal be drijf gereed zal zijn de gemeente als detailverkoopster haar ontslag zal krijgen, omdat het groot-bedrijf zelf zijn zaken beter zal kunnen waarnemen en grooter af name zal weten te verwerven. Maar het kan nog een heelen tijd duren voor het zoover is en intusschen zou het voor den Alkmaarschen handel en de Alkmaarsche nijverheid een goed ding zijn. wanneer althans eenige verbetering werd aangebracht Dit lijkt ons in elk geval van eenig meerder algemeen belang dan de vraag of een ambtenaar of beambte eenige salarisver- hooging al of ni?t moet worden toegekend. Het zal Woensdag bij de behandeling der begroo ting blijken of er in den Raad ook zoo over gedacht wordt, of iemand het voor Asschepoes zal willen op nemen en daardoor zal willen pleiten voor een niet te onderschatten Alkmaarsch belang. STAATSLOTERIJ. Bij res. van den Min. van Fin. is met ing. van de 412e Staatsloterij, benoemd tot collectrice der Staats loterij te Alkmaar mej. J. A. W. Bondam, thans id. Je Heerenveen. VOETBAL. Alcmaria VictrixAjax 20. Dank zij de activiteit van 't Alcmariabestuur ('t veld was een eind verlegd en eenige meters smaller gewor den) kon de wedstrijd tegen Ajax, Leiden, doorgaan. Had deze verlegging niet plaats gehad, dan had men het terrein beslist moeten afkeuren. Nu was 't speel veld wel wat glad, doch verder alleszins voldoende. Alcmaria begon met 2 invallers voor keeper en rechts binnen. Ajax met 10 man waaronder één invaller. 't Begin van den strijd was eenechte surprise. Di rect na den aftrap speelde de rechtervleugel goed sa men, de rechtsbinnen zette voor, Ajax' keeper sloeg den bal voor de voeten van den linksbinnen en 't was 10. Na deze overrompeling herstelde Ajax zich en moes ten de middenlinie en achterhoede van Alcmaria meer malen de vlugge aanvallen onderbreken, vooral toen de elfde speler van Ajax in 't veld was gekomen. Jammer genoeg werd de rechtsbuiten van Alcmaria door een ongeval op halve kracht gesteld en tot rust scharrelde hij nog zoo'n beetje mee. Voor de tweede helft stelde Ajax zeer sportief een invaller toe en daar Alcmaria's keeper juist gearriveerd was, nam deze zijn plaats in als doelverdediger, terwijl de reserve-keeper naar de voorhoede verhuisde. Doelpunten werden er tn de eerste helft niet meer gemaakt. Vermelding ver dient nog een schot van den rechtsbuiten, dat als voor zet bedoeld tegen de bovenlat ketste en een prachtige doorbraak van den' linksbinnen. De eerste twintig minuten na de rust zouden we wil len noemen een periode van pech en knoeierij voor en door Alcmaria. Ajax was finaal ingesloten, keeper, paal en bovenlat wisten er echter voor te waken, dat de score niet hooger werd opgevoerd. De linksbuiten (rapte een meter voor 't doel nog naast. Telkens als men reeds dacht dat de bal zat, was het toch nog mis. De rechtsback van Leiden, die zeer goed speelde, red de een paar malen verdienstelijk, toen de keeper uit het doel was. Zeer gevaarlijk waren de vlugge uitval len van de Leidsche voorhoede. En tot viermaal toe moest de keeper van Alcmaria in benauwde oogen- blikken redden. Éénmaal had Alcmaria geluk toen de linksbinnen van Ajax een zeker doelpunt door hoog overschieten verknoeide. De keeper zette onmiddellijk door zijn verre uittrappen de voorhoede we?r aan '1 werk. Eindelijk gelukte het Alcmaria's linksbinnen met een zuiver onhoudbaar schot den Leidschen kee per van dichtbij te passeeren. Daar de wedstrijd zeer laat begon werd 't laatste gedeelte in 't halfduister gespeeld. Weldra klonk 't eindsignaal en had Alc maria met 2—0 gewonnen. Had Alcmaria werkelijk over een tweede klasse voor hoede beschikt, 't ware zeker 50 of 60 geweest. De rechtsbinnen werkte hard, de linkervleugel soms, „O, maar geld is toch zulk een zegen 1 Bedenk eens hoe gelukkig het u zal maken, als u anderen vreugde kunt bereiden. Hoeveel hoeveel ellende u uit de we reld kunt helpen en hoeveel geluk u er In kunt bren gen. Mij dunkt u is te benijden, weet u dat wel? En niet te beklagen ofschoon het mij voor u spijt als het nu eerst in het begin zoo is, als u zegt. Het moet iemand van de wijs brengen." „Van de wijs brengen, dat was het rechte woord er voor. Het verwonderde hem, dat hij er zelf niet op gekomen was. Hij trachtte verder met haar te praten, maar dat lukte hem niet. Zij zei alleen nog: „Het spijt mij zeer, maar men heeft mij noodig. Ik moet gaan. Goeden dag dus!" Dat was een grappig idee! Anderen gelukkig te maken en daardoor zelf gelukkig te worden. Hij be greep niet recht, hoe hij dat moest bewerkstelligen. Al die bedienden te Revelly schenen welgesteld en zeer te vreden. 'Zij moesten goed doorvoed, goed gehuisvest, en goed gekleed zijn en zij konden niet veel te doen hebben, want er waren er zoovelen I Hij peinsde over het probleem, dat haar woorden bevatten. Doch spoedig vergat hij die, daar hetgeen er nu volgde van meer belang was. Het nieuwe pur per en fijn linnen was in ongelooflijk korten tijd voor handen. Stokes had' daarvoor gezorgd. Wynnstan ley, gestoken in kleeren, die hij tot nog toe voor win kelramen had gezien, of met een glimp bij het pas seeren van rijken, vond zichzelf een nieuw wezen. Zijn toilettafel schitterdte van 'nieuwe zilveren benoo- digdheden. Hij was daaraan in een week gewend. Hij begon zijn hoofd rechtop te houden door te ver trekken en gangen van zijn groot huis te wandelen alsof hij daar eenig recht had. En toen toen kwam de wolkbreuk. Hi' bevond zich in het kleine studeervertrek, dat nog altijd zijn geliefoosde verblijfplaats was en hiêld zich onledig met rooken en lezen. Stokes kwam bij hem met iets smeekends in zijn voorkomen. Hij hield iets in zijn hand en toen hij den stoel, waarop Wynnstan ley languit lag, was genaderd, schraapte hij zijn keel. doch lang niet altijd. De middenvoor was gisteren zeer zwak. De middenlinie was best, zonder uitzon dering. Backs en keeper zeer betrouwbaar, ofschoon de rechtsachter dit seizoen betere wedstrijden heeft ge speeld. Bij Ajax waren keeper, rechtsback, spil en linksbüiten uitstekende spelers. BOND VAN NEDERLANDSCHE ONDERWIJZERS. (Vervolg). De onderwijzer moet een voorbeeld kunnen zijn en daartoe heeft hij noodig een beschaafde vrouw. Doch daarom ook heeft hij weer verschillende behoeften zooals een werkman ze niet kent, en om tot voorbeeld te kunnen strekken mag hij niet onder zorgen gebukt gaan. In verscheidene onderwijzersgezinnen is spr. geweest, gezinnen, waar de armoede nauwelijks voor de buitenwereld verborgen kon blijven. En in die gezinnen konden alleen vader en de kinderen een beet je knap gekleed gaan, terwijl moeder de deur niet uit kon omdat ze niets had om aan te trekken wat toon baar was. En omdat de kinderen dan netjes zijn zegt men: dat onderwijzer-zijn is toch nog zoo'n slecht baantje niet; jullie laat het je kinderen toch telkens maar weer worden. Ja, aldus spr., we laten onze kinderen onderwijzer worden, omdat dit het eenigste voor ons bereikbare is, hoe gaarne we ze ook iets anders dan onderwijzer zagen. Doch ook geestelijke armoede wordt er geleden. De onderwijzer moet toch muziek kunnen, en ermede op de hoogte zijn, terwijl hij toch ook een tooneelstuk dat zijn gansche land in beroering brengt moet kunnen gaan zien. Spr. komt wel eens op Bronbeek, waar onze oud- Indische militaireü ondergebracht worden. Zijn broer leidt hem dan rond en is er trotsch op dat alles daar zoo prachtig is ingericht, het eten b.v. Nu, ik zeg u, vervolgde spr., dat het eten dat daar gebruikt wordt, in geen enkel onderwijzersgezin op tafel komt, het zou het maandelijks budget van meni- gen onderwijzer verre te boven gaan. Een vriend van spreker, koopman, zeide tegen hem: 't Is toch maar mooi hè, zoo'n vast salaris van den on derwijzer. De vriend liet zijn grootboeken zien en re kende spreker voor zijn maandelijksche uitgaven, zoo veel aan dit, zooveel aan dat en zooveel voor onvoor zien, gooi ik 't nu over den balk? Neen zteker niet, hij gooide het niet over den balk, maar toen zei spr. tegen zijn vriendBedenk nu eens dat een onderwijzer van de helft van dat geld moet leven en daarvan zijn onvoorzien en verschillende extra's ook nog moet be talen. Spreker bracht de afdeeling Alkmaar er hulde voor dat deze niet zooals hij op verschillende andere plaat sen had gezien, een kostenlijstje bij haar adres aan den raad had gevoegd, zooveel voor zijn brood, zooveel voor zeep, dat voor den barbier, enz. Dat is niet noo dig. Men heeft slechts wat er uitgaat en wat er in komt te beschouwen, 't Is voor den onderwijzer de geheele maand door een goochelen, hoe zal hij het cene eind aan het andere brengen. Steeds kwamen de salarisverhoogingen -wanneer de nood op z'n hoogst was en de onderwijzer met z'n salaris eenvoudig niet meer toekon, want de tijd ging vooruit en eischte steeds meer. 't Leven wijzigde zich steeds. Spr. zal thans niet over de heerschende levensmidde- lenduurte spreken. De onderwijzers weten het best, hoe ook voor den oorlog reeds, de prijzen gestaag de hoogte ingingen. Voor 20 jaar kon de onderwijzer met zijn toen zooveel kleiner salaris beter toe, dan nu met het tegenwoordige. Thans trad spr. in bijzonderheden over den toestand der Alkmaarsche onderwijzers. De afd. Alkmaar heeft hem toegezonden de nieuwe salarisregeling van Hoorn. Alkmaar en Hoorn zijn beide steden met de zelfde levensomstandigheden, en dezelfde behoeften. Alkmaar moest niet willen, dat zijn onlerwijzers naar Hoorn omzagen en misschien mettertijd wel vertrek ken ook, zoo er geen verandering komt. Spreker was eens op een vergadering van het Ne- derlandsche Onderwijzers Genootschap te 's-Graven- hage. Een van de sprekers zeide toen: Ik was eens bij mijn barbier en vroeg hem hoe hij zijn leerjongens toch scheren leerde. O, sprak hij, dat leeren ze Dins dags op de boeren. Zoo gaat het met de onderwijzers ook. Eerst gaan ze naar het een of andere boerendorpje om daar op de boerenkinderen het schoolmeesteren te leeren, en als ze zich dan wat capabel achten om een beter salaris te verdienen, gaan ze naar een grootere plaats. Komt er nü geen afdoende regeling binnenkort zal ze toch komen, en waarom dan niet nu in eens goed afdoen, dan tweemaal half. Hoorn is historisch. Laten de Alkmaarsche onder wijzers in Hoorn niet hetzelfde en eenigste redmiddel zien als Lambert Meliszoon. Ook te Alkmaar zijn er plannen. Minister Treub heeft gezegd dat er een geheel an dere regelini moet zijn voor de onderwijzers dan voor de and. e ambtenaren Zooals de salarisregeling op 't oogenblik te Hoorn is zuilen de onderwijzers daar ode zich httdi' neg 3 et in weelde baden. Met alle kracht evenwel moeten we ons verzetten te- „Neemt u mij niet kwalijk, sir. Maar Ik haaldie dat blauw pak van u voor den dag, dat u aan had toen u hier kwam om het mrs. Bilson voor de rommelver- koopig in de pastorie te geven, toen ik iets hards on der in de jas voelde. Ik bemerkte, dat het door een gat in de voering was gegleden. Het spijt me, dat ik het niet eerder heb ontdekt. Ik hoop, dat u het door de vingera zult zien, sir." En bij die woorden legde hij naast Wynnstanley s elleboog den zilveren sigarettenkoker op tafel, die reeds zulk een groote rol in zijn leven had gespeeld. Wynnstanley keek van zijn sigaret op, hij had nu af stand van zijn pijp gedaan en beweerde, dat het er niet erg op aan kwam, maar dat hij toch blij was, dat de koker was gevonden. Stokes ging onhoorbaar heen en Wynnstanley die er van uit zijn langen gemakkelij- ken stoel traag de hand naar uitstrekte, nam den klei nen koker op en beschouwde dien. Hij voelde er iets voor. En hij was reeds met zijn naam gemerkt. Stokes zou er toch zeker niet tegen ïebben, dat hij hem gebruikte? Hij nam een paar si garetten uit het kistje naast hem, hij wou het ding vul- k i en gébruiken. Hij liet de klep openspringen. Wat blonk het! De kellner in het hotel Kinnet had zijn be werking niet alleen tot- den buitenkant beperkt. De binnenkant blonk even als dé buitenzijde. Toen nij den koker omdraaide, viel een inscriptie op den bin nenrand, die hij nooit eerder had gezien, hem in het oog. Tot dusver had het vuil van jaren die bedekt. Hij draaide den koker langzaam in zijn handen om, ten einde het volle licht daarop te laten vallen en las „George Wynnstanley 1870." Een schok ging plotseling door zijn lichaam, de ko ker ontglipt aan zijn vingers en kwam onder het val len rinkelend tegen de armleuning van zijn stoel aan. Het bloed was hem naar het hoofd gestegen. Hij tastte naar den koker, raapte dien op en beschouwde hem weer, terwijl het bloed langzaam naar zijn nart terugvloeide. Hij had een gevoel alsof hij zou stik ken- „George Wynnstanley! Hoe had de oude Barclay zijn vader ook weer genoemd? Hij had dat als een

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2