DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van het zuidelijk oorlogsterrein Brood- en Meelkaarten. Gloedkoope Groenten. No. 287 Honderd en zeventiende jaargang. 1915 Atoiwwntsprijs pp? 3 nwrteii f 1—, (r. p. post1.25. SdTsrWepiiis 10 ct. p. regel, posts tetters naar plaatsruimte. Brieves fr. II. V. Boek- ea Haiidelsdrakkerii v.k. HERitls. COSTER S ZOON, ïoordim C 0. lelefootar. 3. DINSDAG 7 DECEMBER Ter zee. ENGELAND. NEDERLAND. ALKMAAR, 7 December. In het Britsche Lagerhuis heeft de minister-president Asquith verklaard, dat er maatregelen zijn getroffen voor een inniger militaire samenwerking met Frank rijk en dat dergelijke maatregelen worden overwogen, wat betreft de andere bondgenooten. De eerste oor logsraad der entente is 6 December te Parijs gehou den, Rusland, Italië, Servië, België, Engeland en Frankrijk waren vertegenwoordigd. Voorts is geble ken, dat den 30sten November een verklaring is ge- teekend, waarbij Engeland, Frankrijk, Italië, Japan en Rusland zich hebben verbonden geen 'afzonderlijken vrede te sluiten, en geen vredesvoorwaarden te stel len, zonder de voorafgaande instemming van elk der andere bondgenooten. Hieruit blijkt opnieuw, hoe vastbesloten men is om den oorlog voorttezetten. In de taal van veldmaar schalk v. Hindenburg heet dit, dat de tegenstanders nog niet „murw" geslagen zijn. Volgens een tele gram zou hij hebben gezegd, dat de oorlog niet mag eindigen, voordat de drie hoofdschuldigen, Enge land, Servië en Italië hun gerechte straf hebben om dergaan. Nu, met het kleine Servië is men klaar ge komen, maar met Engeland lijkt het er niet veel op en met Italië evenmin dat ook Italië den strijd wil voortzetten is gebleken uit de stemming in de Kamer, waarbij een motie van vertrouwen in de regeering werd aangedomen met 405 tegen 48 stemmen, van wie de laatsten wel voornamelijk tot de socialisten zullen behooren. Inmiddels heeft in Italië toch een vredesstem ge klonken n.l. in het Vaticaan. In zijn toespraak tot het consistorie heeft de Paus gewezen op de eenige mid delen, die spoedig een einde zouden kunnen maken aan den oorlog en „een vrede zouden kunnen verzekeren, die de geheele menschheid vurig wenscht, n.l. een vre de die rechtvaardig is en duurzaam en niet voordee- lig voor een der beide oorlogvoerende partijen alleen." „De weg die zeker tot dit gelukkige resultaat zou leiden, is die welke reeds vroeger in soortge\ijke om standigheden de juiste is gebleken, n.l. de recht- streeksche en indirecte gedachtenwisseling, gebaseerd op welwillendheid, kalm overleg, gepaste erkenning van 't streven van allen, en rekening houdend met wat rechtvaardig en mogelijk moet worden geacht. Een schikking zal moeten worden verkregen door de po gingen der strijdende partijen, waarbij het beslist noodzakelijk is, dat van weerszijdenconcessiënworden gedaan van ganscher harte en zelfs ten koste van eeni ge opofferingen,' daar een voortduren van dit bloed vergieten voor Europa het begin van verval zou be- teekenen. Dit zijn de gevoelens van onze zielen ten aanzien van den oorlog in verband met de ongelukki gerwijs daarbij betrokken volken." De Paus wees er verder op, dat verschillende bij het Vaticaan geaccrediteerde vertegenwoordigers ge dwongen waren Italië te verlaten, terwijl de toenemen de moeilijkheden in het verkeer met de katholieke we reld de zaken nog ingewikkelder hadden gemaakt. In een officieuze mededeeling der Italiaansche regeering wordt dit evenwel tegengesproken en daarin wordt gezegd, dat de vertegenwoordigers der centrale mo gendheden Rome op eigen hand verlieten, ondanks de duidelijke verzekeringen van de Italiaansche regeering ten aanzien van hun veiligheid en voorrechten. In Amerika heeft de oud-minister Bryan een vredes- manifest uitgegeven, waarbij president Wilson met klem wordt uitgenoodigd onmiddellijk als bemidde laar tusschen de oorlogvoerenden op te treden. Vol gens de Times heeft tegelijkertijd een nieuwe lezing van de Duitsche vredesvoorwaarden te Nieuw-York het licht gezien, welke aldus luidt: Ten eerste moet Duitschland volledige macht heb ben in den Balkan, zoodat het den weg naar Konstan- tinopel en Klein-Azië vrij krijgt en een plaats onder de zon onafhankelijk van de Britsche macht ter zee. Ten tweede, tusschen Duitschland en Rusland moeten buf ferstaten worden gesticht o.a. een nieuw koninkrijk Polen, terwijl Roemenië sterker moet worden. Ten derde: herstel der oude grenzen in het Westen, met volkomen vrijheid voor België en mogelijk zelfs een kleine tegemoetkoming aan Frankrijk wat betreft de Fransch sprekende deelen van den Elzas. Uit artikelen in de Duitsche pers blijkt, dat er naar alle waarschijnlijkheid in den Duitschen Rijksdag over het einddoel van'den oorlog en de voorwaarden van den vrede zal worden gesproken al zal de regeering zich dan ook buiten deze bespreking houden. Wat de verhouding tusschen Duitschland en Ameri ka betreft wordt gemeld, dat de Duitsche regeering opheldering heeft gevraagd over de wegzending der Duitsche attache's Boyed en von Papen, doch dat de Amerikaansche regeering niet verder op deze kwestie in zal gaan en met name niet zal mededeelen van wel ke zijde zij haar inlichtingen over deze personen heeft ontvangen. De toestand in het Zuiden van den Balkan blijft maar onduidelijk. Het nieuwste is nu, dat volgens het Italiaansche blad de Secoio op het station te Mo nastir dë Grieksche vlag is geheschen! De Italiaan m sche pers blijkt bijzonder gebeten op Griekenland. Zoo schrijft de Corriere della Sera, dat de bedoelingen van koning Konstantijn en den generalen staf onopge helderd blijven en dat Grieksche officieren openlijk de middelen bespreken, die toegepast kunnen worden te gen de handelsblokkade. De Echo de Paris acht ver der onderhandelen doelloos, de entente moet toonen, dat zij de sterkste is of de heele zaak laten varen. Inmiddels heeft de Koning een Times-correspondent ontvangen en dezen verklaard, dat Griekenland niet in staat is tot verraad der entente, dat het nimmer zijn onzijdigheid zal prijsgeven, wat ook dfe plannen der entente zijn. Met den toestand van België voor oogen, wenschte hij Griekenland te vrijwaren .oor een ramp. En alleen dan zal hij vechten, wanneer het bestaan van het rijk wordt bedreigd of.wanneer de over winning zoo zeker is, dat de te behalen voordeden de te brengen offers rechtvaardigen. De koning ontken de het bestaan van een Grieksch-Bulgaarsch verdrag, maar hij beklaagde zich over de vaagheid van de Bal kan-politiek der entente. Volgens de Engelsche bladen worden sterke Bul- gaarsche troepenafdeelingen samengetrokken bij Stroemnitza en werken twee Duitsche divisies met de Bulgaren samen. Dit laatste is niet onmogelijk: waarschijnlijk is het Duitsche leger van generaal v. Gailwitz thans reeds aan het zuidelijk front aangeko men terloops zij gemeld, dat er volgens Fransche berichten ook nieuwe Duitsche troepen in België zijn aangekomen. De Franschen moesten het Tsema en Wardarfront ontruimen teneinde omsingeling te voor komen. In Montenegro werd Ipek door de Duitsche boepen bereikt. Van Duitsche zijde is thans bekend gemaakt, dat er van 1 Januari a. st. af voorloopig tweemaal per week sneltreinen zullen loopen tusschen Berlijn en Konstantinopel en München en Konstantinopel, die den naam van Balkanbeinen zullen dragen. Dit wil dus zeggen dat men den „Grand Orient" over eenige weken geheel hersteld denkt te hebben. Een Fransche onderzeeër is door een Oostenrijksch oorlogsschip tot zinken gebracht, een Engelsche on derzeeër vernielde in de zee van Marmora een Turk- schen torpedovemieler en eenige schepen met oorlogs- voorraden, een Oostenrijksch flottielje deed hetzelfde met Italiaansche stoom- en zeilschepen, welke geladen met oorlogsmateriaal, in de haven van San Giovanni di Medua lagen. DE STRIJD TEGEN SERVIë. Het Qostenrijksche legerbericht meldde gisteren: Onze boepen zijn thans ook ten westen en ten zuid westen van Nowi Bazar en aan den van Mibowitza uaar Ipek leidenden weg op Montenegrijnsch gebied doorgedrongen. In het Karstland van de Pestera zijn Montenegrijnsche troepen teruggeslagen naar hunne hoofdstellingen. Ten oosten van Ipek versloegen wij een Servische achterhoede. Onze voorhoeden naderen de stad. In de gevechten van gisteren zijn meer dan 2100 man krijgsgevangen gemaakt. AAN HET ITALIAANSCH-OOSTENRIJKSCHE FRONT. Uit Weenen werd gisteren officieel het volgende ge meld: Aan het Isonzo-front duurde het vijandelijk geschut vuur voort. Eenige punten, speciaal het bruggenhoofd van Görz, werden van tijd tot tijd vrij sterk onder vuur genomen. Ook het aan Görz grenzende plaatsje St. Peter werd met geschut van allerlei kaliber bescho ten. In den sector van de hoogvlakte van Doberdo ging de vijand overdag bij Redipuglia en Polazzo en 's nachts bij San Martino tot den aanval over. Hij werd echter overal teruggeslagen. Aan het Tirool- sche front breidde de actie der vijandelijke artillerie te gen het versterkt gebied van Lardaro zich uit tot aan de daaraan grenzende stellingen ten. noorden van het Ledro-dal. Het Italiaansche communiqué meldde gisteren: Po gingen om onder bedekking van den mist onze linies binnen te dringen werden verijdeld. Door den flink uitgevoerden opmarsch van onze infanterie behaalden wij nieuwe voordeden op het Karstplateau. OOSTENRIJKSCHE SCHEPEN IN ACTIE. Een officieel bericht uit Weenen meldde: In den vroegen ochtend van 5 December boorde onze kruiser „Novara" met eenige torpedojagers bij San Giovanni di Medua drie groote en twee kleine stoomschepen en vijf groote en een aantal kleine zeil schepen, terwijl zij ooflogsmaterieel landden, door ge schutvuur in den grond. Een der stoomschepen vloog in de lucht. De flottilje werd door 20 kanonnen op het land zeer hevig, maar zonder succes, beschoten. In de nabijheid daarvan vernielde de „Warasdiner" den Franschen onderzeeër „Fresne" en nam den com mandant, den tweeden officier en 26 man gevangen. Een ander flottilje vernietigde in dten nacht van 22 op 23 November met drie schoten een gewapend Itali- aansch stoomschip en een groote Italiaansche motor zeilboot, beide geladen en op reis van Brindisi naar Durazzo, nam de overlevenden van het stoomschip, waaronder vier man behoorende tot de oorlogsmarine, gevangen en liet de bemanning van motorzeil-boot in booten vertrekken. OPERATIES VAN EEN ENGELSCHEN ONDERZEEëR. De Engelsche Admbaliteit berichtte gisteren het volgende omtrent de operaties van een Engelschen on derzeeër in de Zee van Marmora: Op 2 Dec. werd een trein op den Ismid-spoorweg beschoten en beschadigd. Op 3 Dec werd de Turksche torpedojager „Yarhis- sar" buiten de Golf van Ismid getorpedeerd en tot zinken gebracht. Twee officieren en 40 man van de equipage werden opgepikt en op een zeilschip ge bracht. Op 4 Dec. werd een stoomboot met levensmiddelen bij Pandermo door kanonvuur in den grond geboord en vier zeilschepen met levensmiddelen vernield. DE SAMENWERKING DER GEALLIEERDEN. Eerste minister Asquith deelde gisteren in het La gerhuis mede, dat de maatregelen tot nauwer militai re samenwerking met Frankrijk zijn beëindigd, terwijl over de samenwerking met de andere bondgenooten nog besprekingen worden gevoerd. De eerste minister verklaarde verder dat de mede deeling van bijzonderheden omtrent die maatregelen niet in het openbaar belang zouden zijn, wijl de vij and van het medegedeelde gebruik zoude kunnen ma ken. KORTE BERICHTEN. E>e eerste oorlogsraad' der geallieerden is giste ren te Parijs gehouden onder voorzitterschap van ge neraal Joffre. Italië, Servië, Groot-Britannië en Bel gië waren vertegenwoordigd. In Nümberg-Steinbühl zal een Katholieke oor- logsgedachteniskerk voor Beieren gebouwd worden. Koning Ludwig heeft het protectoraat op zich geno men. Het gemeentebestuur van Berlijn heeft verschil lende maatregelen getroffen om de worsffabricage te beperken, opdat er genoeg versch varkensvleesch be schikbaar blijft. Een deel van de bemanning van het Engelsche stoomschip „Omesda" is te Malta geland. De Keizer van Oostenrijk heeft het kruis van mi litaire verdienste toegekend aan den Oostenrijkschen opperbevelhebber, aartshertog Ferdinand. KAASUITVOER. De Minister van Landbouw heeft nader bepaald, dat met ingang van heden wederom de gelegenheid wordt geopend kaas uit te voeren onder voorwaarden ver meld in zijne beschikking van 17 Nov. met dien ver stande, dat 40 pCt. van inkoop of productie van alle kaassoorten met uitzondering van Leidsche en Delft- sche komijnekaas voor binnenlandsch verbruik be schikbaar moeten blijven. EEN VERBANNEN PREDIKANT. Daar het gedeelte van de gemeente Laren (Gld.) be doeld in het Kon. besluit van 3 dezer (Staat van be leg) ook Barchem omvat, zal ds. H. C. van Wijhe al daar gedwongen zijn de gemeente te verlaten. Zooals bekend is, werd ds. Van Wijhe het verblijf ontzegd in het in staat van beleg verklaarde gebied, wegens een rede te Winterswijk gehouden. BINNENLAND. COMMANDANT VELDLEGER. Bij K. B. is: ing. 8 Dec., onder toekenning van het recht op pensioen, aan luit.-generaal G. A Buhlman, comm. v/h veldleger, op aanvrage, ter zake van lang- durigen dienst eervol ontslag verleend uit den mil. dienst en hem H. M. bijzondere dank betuigd voor de uitnemende dienstten door hem gedurende zijn iangdurigen diensttijd in verschillende gewichtige be trekkingen aan den lande bewezen en benoemd, mede met ing. van 8 Dec., tot luit.-generaal, comm. van het veldleger, gen.-majoor W. H. van Terwisga, comm v/d Ille div. DE KAMERZETEL VOOR NIJMEGEN. Naar het Centrum met zekerheid verneemt is Mr. M. J. C. M. Kolkman voorloopig candidaat gesteld in de R. K. kiesvereeniging „Recht voor Allen" te Nijme gen, en heeft hij verklaard, zich een eventueele verkie zing gaarne te willen laten welgevallen. De heer Kolkman heeft reeds vroeger, in 1884 n.l., het district Nijmegen vertegenwoordigd. CORRUPTIE? De Haagsche berichtgever van De Tijd schrijft: „In de Tweede Kamer heeft de heer Schaper het ver moeden van corruptie zelfs in de kringen der Kamer leden openlijk durven uitspreken. „Hij herinnerde o.a. aan hetgeen De Telegraaf in ditzelfde verband o.a. heeft geschreven over het Ka merlid De Jong. „Naar ik verneem, heeft de minister van Landbouw naar een en ander een uitvoerig onderzoek ingesteld en alles als laster bevonden. „Men verwachte daarover rehabiliteerende mede- deelingen van den Minister bij de behandeling van hoofdstuk X." PREVENTIEVE HECHTENIS. Mr. H. Louis Israëls schrijft in de „Tel." van he denochtend onder bovenstaanden titel om. over de aan houding van den hoofdredacteur van dat blad, de heer Schroder, in verband met het wetsartikel betref fende preventieve hechtenis „Door het openbaar-gemaakt bevel tot deze voorloo- pige hechtenis heeft men alle gegevens tot beoordee ling van het feit. Het bevel werd gegeven tegelijk met het verleenen van rechtsingang tegen den heer Schro der wegens overtreding van Art. 100 eerste lid, eerste gedeelte, W. v. S.„het in gevaar brengen van de on zijdigheid van den Staat," een misdrijf, waartegen eene gevangenisstraf van hoogstens zes jaren is be dreigd. De voorloopige hechtenis werd gemotiveerc door gegronde vrees le. voor ontvluchting, 2e voor herhaling van het misdrijf. Geen enkel feitelijk gegeven wettigt te veronderstel len, dat de heer Schroder eene ontvluchting beraamde. Integendeel, de omstandigheid, dat hij bij de vervol ging wegens dezelfde verdenking prompt ter terecht zitting is verschenen, spreekt daar tegen. Maar bovendien, nu onze grenzen zoo nauwkeurig zijn bewaakt is het bezwaarlijk aan te nemen, dat een bekende figuur als de heer Schröder, alleen door het uiterste middel der opsluiting belet kan worden aan de Nederlandsche rechtsmacht te ontsnappen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alk maar brengen ter algemeene kennis, dat van heden af, tot nadere aankondiging, de verstrekking van brood- en meelkaarten nitslnitend zal geschieden in het daarvoor be stemde perceel Houttil 16, en dat daarvoor gelegen heid bestaat op eiken werkdag van des voormid dags 9 tot des namiddags 1 uur. Alkmaar, 6 December 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. De BURGEMEESTER der gemeente Alkmaar brengt ter kennis van winkeliers en handelaren in groenten, aan wie goedkoope groenten worden verstrekt, dat zij van heden af, tot nadere aankondiging, hunne opgaven van de benoodigde hoeveelheid voor eene volgende zending, moeten inzenden aan het kantoor in perceel^Houttil 16, uiterlijk op den Woensdag van elke week, vóór des middags 5 uur; aanvragen na genoemd tijdstip ingekomen, blijven buiten be schouwing, Alkmaar, 6 Dec. 1915. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. Wat betreft de vrees voor herhaling van het misdrijf, is de motiveering nog veel zwakker. Het is toch zeer de vraag of het den heer Schröder ten laste gelegde misdrijf wel begaan kan worden. Onder verwij zing naar het pleidooi van mr. Ka >eyne van de Cop- peilo, 1.1. Dinsdag voor de Am. damsche strafka mer gehouden, moet ik nog herb ren, dat in weten schappelijke kringen er ernstige vijfel bestaat, of iemand, die, zooals de heer Schr er, een privaat per soon is, en geen ambtenaar, noci tijdelijk bekleed met eenig staatsgezag, wel in staat is, 't lands onzijdig heid in gevaar te brengen en dus bedoelde strafbepa ling te overtreden. Het hiërarchisch hoofd van het O. M. in Nederland, de procureur-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Noyon, schrijft in zijn werk over ons strafrecht: „han delingen van particulieren kunnen niet onder het be reik van het nu behandelde gedeelte van Art. 100 val len." Zal er inderdaad, zoo zegt hij verder, in onze volks vertegenwoordiging, die zich de vorige week zoo druk met „Dte Telegraaf" bezig hield, niemand opstaan, die zegt: Vriend of vijand, ik verdedig de persoonlijke vrijheid Hij zou dan den minister van Justitie kunnen herin neren, dat ook diens oordeel omtrent de voorloopige hechtenis is, dat bij een al té krachtig strafproces „de rechten en vrijheden van het individu, niet alleen van de verdachten, doch ook van anderen, zeer in het ge drang kunnen komen en meer dan noodig worden prijsgegeven." De formeele elementen voor de preventieve hechte nis zijn aanwezig. Of de materieele rechtskundige elementen dit eveneens zijn, is hoogst twijfelachtig' Dat de noodzakelijkheid afwezig was, zal niemand be twisten en toch gaat het hier om het vrije Nederland sche woord! Gemengd Nieuws. DE GEVANGENNEMING VAN DEN HEER SCHRÖDER. Naar de „Tel." verneemt, heeft het lid' der Tweede Kamer, dë neer J. E. W. Duijs, gisteren een langdu rig onderhoud gehad met den minister van Justitie, mr. Ort, in diens kabinet, en zulks naar aanleiding der inhechtenisneming van haar hoofdredacteur, den heer Schröder. Het blad heeft den heer Duijs ge vraagd, of hij over dat onderhoud eenige mededeelin- gen zou kunnen doen. Voorloopig moest hij daarte gen echter bezwaar maken. Tevens hoort de „Tel." dat ook enkele andere Ka merleden stappen zullen doen, om zoo mogelijk te komen tot de invrijheids-stelling van haren hoofdre dacteur. Het blad spreekt er zijn genoegen over uit, dat aldus spontaan uit parlementaire kringen ten gunste van den heer Schröder wordt gewerkt. Het Handelsblad schrijft over de arrestatie van den heer Schröder: Het zal van belang zijn thans te hooren wat de Re geering op de opmerking van de heeren Lohman en De Beaufort te antwoorden heeft en waarom zij aan den raad van den heer De Savomin Lohman de voor keur heeft gegeven bovten dien van den vrijzinnigen heer De Beaufort. Wellicht kan de Regeering mede deel ingen doen, 'die het gebeurde dus meer begrijpe lijk maken. De juridische zijde van de zaak laten wij voorloo pig ter zijde. Alleen dit: de arrestatie is een zeer merkwaardig novum. Dat iemand, die bij herhaling i ets do et, wat volgens dfe meen ing van zeer velen en krachtens de bestaande jurisprudentie geen misdrijf is, in hechtenis genomen wordt, om verdere herhaling te voorkomen, is waarschijnlijk nog nooit voorgeko men. Het Volk schrijft onder dien titel: De slechte me- thodë, o.m.: „De regeeringspersomen in Den Haag schijnen af gesloten te zijn voor wat er leeft onder het volk, an- dters hadden zij niet een zoo weerzinwekkende daad1 op hun geweten geladen als 'de arrestatie van dien heer Schröder. Zij zijn blijkbaar niet in staat, zich reken- sohap te geven van dte stemming, die hiermede gewekt moest worden in dte breedle massa. Ons blad is het eerste geweest, dat het schadelijke en gevaarlijke van het geschrijf van „De Telegraaf" heeft gesignaleerd1. Wij hebben dus recht van spre ken. En wij zouden meenen, on." plicht te verzui men, indien wij niét tegen de 1 atie zelf, en tegen de manier, het oogenblik, w; zij geschiedde, krachtig protest deden hooren." Het blad acht dit een slechte regeer-methode, waar door allereerst sympathie wordt gewekt voor dte ver- ALRMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1