DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN, Van liet zuidelijk oorlogsteriÈ Van liet westelijk oorlogsteneln. 288 Honderden zeventiende jaargang. 1915 AterniMeirtsptils per 3 mmimI V Ir, p, post 11.21 !H»ert8Pt!eprijs 10 et. p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven Ir. N. Beek- en HanJelsilrifcfeeii! r.k- HERffls COSTER 4 Z80N, Veerfai C8. Telefeew. WOENSDAG 8 DECEMBER Yerkrijgbaarstelling Tan Gezouten of Yatgroenten. NEDERLAND. ALKMAAR, 8 December. De Grieksche koning heeft blijkbaar aan verschil lende journalisten een onderhoud toegestaan. Gisteren maakten wij melding van een verslag, dat daarom trent in de Times stond. Heden dient de aandacht ge vestigd op een verslag, door een Amerikaansch nieuwsbureau (de Associated Press) verstrekt. In dit verslag komen de volgende zinsneden voor: „Koning Konstantijn verklaarde persoonlijkzijnwoord „ie hebben gegeven aan de Entente, dat de Grieksche „troepen de Entente-troepen niet zullen aanvallen, „indien de Entente de verzekering wil geven, zoo haar „troepen in Griekenland zullen worden teruggedre ven, zij weder scheep gaan en de Balkan-campagne „als geëindigd beschouwen. Hij zou hun de bescher ming van zijn geheele leger waarborgen tegen een „aanval der Duitschers. „Gedurende de inscheping zou hij niet zijne troepen „van Saloniki en van de grenzen terugtrekken en ook „zou hij niet toestaan, dat Griekenland gedwongen of „verleid zou worden, om de neutraliteit op te geven." Deze verklaring lijkt van groot gewicht. Immers geeft de entente de gevraagde verzekering, dan wil dit zeggen, dat Griekenland het niet met de entente, maar evenmin met de middenmogendheden te kwaad zal krijgen. Doch wanneer de verzekering niet wordt ge geven dat de entente-troepen, over de Grieksche grens geworpen, zullen worden ingescheept, staat de Ko ning er niet voor in, dat de Grieksche soldaten de en tente-troepen niet zullen aanvallen. Wanneer het entente-leger dus terug moet, kan het in een hachelijke positie geraken. Gisteren werd reeds gemeld, dat de Franschen zich in deze streek al een weinig hebben moeten terugtrek ken voor de omvattingspogingen hunner tegenstan ders. Een Bulgaarsche communiqué getuigt thans, dat de Franschen in het begin van November getoond hebben, dat zij het uitvoeren van terugtrekkende be wegingen voortreffelijk verstaan, wijl zij zich uit de greep van de tang, waartusschen de Bulgaren hen wil den vatten, wisten te bevrijden. Maar het is niet on mogelijk, dat het terugtrekken thans niet minder ge vaarlijk wordt dan het standhouden. Wanneer ten minste de verklaring van den Griekschen koning juist is weergegeven. Het bedoelde Bulgaarsche communiqué heft voorts de onzekerhèid van Monastir op door de mededeeling, dat deze stad 4 December door de Bulgaren is bezet. De koning, die verklaarde de verzekering te hebben gekregen, dat Duitsche en Bulgaarsche legers de Fransch-Britsche troepen tot in Griekenland zouden vervolgen, indien de militaire noodzaak dit vereischte, zeide dat de entente minstens over 400.000 man zou moeten beschikken, wilde zij iets in den Balkan uit voeren. Gevraagd, wat Griekenland zou doen, als de en tente dwangmiddelen ging toepassen, antwoordde de koning „Wij zullen tot de geheele wereld een protest rich ten, dat onze souvereine rechten zijn geschonden. Wij zullen lijdelijk weerstand bieden, zoolang menschelijk mogelijk is, tegen pogingen om ons een weg op te drihgen die voor de vrijheden en het geluk van ons volk gevaarlijk is. „En als we niet langer vol kunnen houden zullen wi] onze legers hebben te demobiliseeren en den loop der gebeurtenissen hebben af te wachten. Wat kun nen we anders doen?" Bij Valona, een haven van Albanië werd, volgens een officieel Oostenrijksch bericht een kleine Italiaan- sche kruiser in den grond geboord door een Oosten- rij kschen onderzeeër. Volgens berichten uit Londen zijn de Engelsche Commodore (5900 ton, gebouwd in 1916) en de Ame- rikaansche Communiparo (5700 ton, gebouwd in 1892) gezonken. President Wilson heeft in zijn boodschap aan het Congres aangedrongen op het toestaan van gelden voor uitbreiding van leger en vloot, voor de stichting van grootere inrichtingen in het belang der landsver dediging. Hij is zeer scherp uitgevallen tegen de Duitsch-Amerikanen, die hij wel niet heeft genoemd maar toch bedoeld, waar hij sprak over burgers „ge boren onder andere vlaggen, doch genaturaliseerd in Amerika, die getracht hebben het gezag en den goe den naam onzer regeering in opspraak te brengen, on ze nijverheid te vernietigen, waar het ook maar aan hun wraakgierige bedoelingen dienstig kon zijn haar te treffen, en onze politiek te verlagen tot werktuig voor vreemde kuiperijen." De president verklaart ver der, dat, hoewel hun aantZl gering is in vergelijking met de andere, machtige groepen van vreemde immi granten, hun aantal nog altijd groot genoeg is om de hulpmiddelen der wet op hen te moeten toepassen. „Amerika had nimmer vernacht dat mannen van zulk een afkomst, die uit vrije keuze trouw hadden gezwo ren, ooit zouden overgaan tot een kwaadaardig ver zet tegen een regeering en een volk, die hen als welko me burgers hebben behandeld." De heer Wilson spoorde het Congres aan om de noodige wetten vast te stellen, die dit kwaad zullen beteugelen. „Dergelijke creaturen van hartstocht, on trouw en anarchie moeten vernietigd worden." De president keurde het verder scherp af, dat som mige Amerikanen zich hebben geschaard ter eene of ter andere zijde in den strijd. „Zij prediken zelfs trouweloosheid metterdaad en ik mag niet van ande ren spreken, zonder ook van dezen te gewagen. Ik dien uiting te geven aan de groote minachting die elk va derlander moet gevoelen, wanneer hij denkt aan deze dingen, die ons in opspraak brengen." DE STRIJD TEGEN SERVIë. Uit Weenen werd gisteren officieel gemeld: Ten zuiden van Plevlje sloegen wij Montenegrijn- sche aanvallen af. In het grensgebied ten noorden van Berane vielen onze troepen der Montenegrijnsche hoofdstellingen aan. Gisterenmiddag bestormden ze de verschansingen bij Sutrodol. Ten zuiden van No- vi Bazar werden nog 1300 gevangenen gemaakt. De streek ten oosten van Ipek was gisteren weder het too- neel van hevige gevechten. De vijand werd overal te ruggeworpen. Hij verloor zes kanonnen. Hedenmor gen vroeg drongen we Ipek binnen. Djakova is door de Bulgaren bezet. Het officieele Bulgaarsche bericht van 4 E>ec. meld de: De afdeeling, die de bezetting van Monastir den terugtocht moest afsnijden, noodzaakte de Serviërs op 3 Dec. om Monastir te ontruimen. Heden werd de stad door ons bezet. Andere afdeelingen rukken op naar Ochrida en Prizren. Ten westen van Prizren wordt de opmarsch naar Djakowa voortgezet. Hedenmiddag is een af deeling onzer troepen over de Witte Drin getrokken en hedenavond heeft zij de stad Djakowa in bezit ge nomen. DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche communiqué luidde gistermiddag: In den loop van den nacht een vrij hevige kanonnade en een plaatselijk gevecht in de omgeving van een voor uitgeschoven Franschen post. KORTE BERICHTEN. Het Zweedsche stoomschip „Swend", dat op 24 November van Engeland naar Malmö is vertrokken, is tot dusverre nog niet aangekomen. Men vreest, dat het schip op een mijn gestooten en te gronde gegaan is. i De „Daily Telegraph" meldt dat het Engelsche stoomschip „Commodore" is gezonken. 1 opvarende verdronk. Uit Rome wordt gemeld dat de Amerikaansche tankboot „Communiparo" ter hoogte van Tripolis door een onderzeeër van onbekend gebleven nationaliteit tot zinken is gebracht. KON. NAT. STEUNCOMITé 1914. Blijkens de 67e lijst is van 2127 November voor het Kon. Nat. Steuncomité ontvangen 2,025.5414, makende met de bedragen van de vorige lijsten een to taal van 3,401,740.62 aan bijdragen en toezeggingen. DE HOOFDREDACTEUR VAN DE TELEGRAAF. De Telegraaf bevatte hedenmorgen 12 kolom druks met protesten tegen de gevangenneming en sympathie betuigingen voo-r den heer Schroder. Velen abonneer den zich om te toonen dat zij; sympathiseeren met het streven van de Telegraaf. De Tijd zegt dat deze inhechtenisneming ontegen zeggelijk een schok heeft veroorzaakt, begrijpelijk on der een volk, dat gewend is aan het vrije woord en aan de vrijheid van gedachten-openbaring. Er is vroeger in de pers en op de publieke spreektribunes al heel wat anders en wat scherpers gezegd aan het adres van Ministers en Regeeringen, dan wat in het Telegraaf-artikeltje gestaan heeft. Maar men zal zeggen, dat het toen geen oorlogstijd was en men heeft gelijk. Het is de oorlogstijd, die alles veran derd heeft en die nu aan die Regeering, de Administra- tien en de Justitie een taak heeft aangelegd, die tot andere daden blijkt te voeren dan in gewone tijden. Over het algemeen zijn wij, zegt dit blad, felle te genstanders van het geheele Telegraaf-bedrijf, vóór als tijdens den oorlog; maar wat nu gebeurd is, raakt een algemeen persbelang, waarbij de vrijheid van spreken, een kostbaar nationaal goed, betrokken is. Als ooit de Fransche stelregel „ni eet excès d'hon- neur ni cette indignité," dat wij met het Holland- sche spreekwoord: „zachtjes aan, dan breekt het lijntje niet" zouden willen vertalen van toepassing ware geweest dan was het nu. Gevaar voor ontstemming in Duitsohland, oorlogsgevaar om een zij het stelselma tige en onbesuisde critiek in een, zegge 1, Nedér- landsch blad, dat geen enkele der politieke partijen achter zich heeft, dat alleen een overmatige zucht heeft om haantje-de-voorste te spelen en dat daarbij soms succes heeft, zooals b. v. bij zijn hardnekkigen recherchedienst van groote en grove smokkelarijen, lijkt ons volkomen uitgesloten. Er blijven dus over een op zich zelve begrijpelijke wraakneming der Regee ring en een geweldige uitbarsting van sympathie-be tuigingen der lezers van het blad, waarop zijn redactie nu groot gaat. Zoo staat nu dé zaak-Schröder mis schien voor eindeloozen tijd op de rol en bederft de pu blieke opinie, die reeds lang de Telegraaf-methode met een lodderoog bekeek. De thans verantwoordelijke leider van de Telgraaf, dé heer Holdërt verklaart, „dat de houding van de Te legraaf" niet zal veranderen". Hij schrijft: „Ik ver klaar hierbij pro-gealieerd te zijn, en alles te zullen doen om dé zaak der geallieerden te verdedigen." Naar aanleiding daarvan schrijft „De Nederlan der". Meent de heer Holdert dat dé vrijheid om dit te doen wordt aangerand)? Gelukkig bestaat in ons land drukpersvrijheid. Doch „behoudens iedérs verantwoordelijkheid vol gens de wet", zooals in art. 7 der Grondwet luidt. Indien „De Telegraaf" niets tegen de wet heeft ge daan, zal haar hoofdredacteur vrij uitgaan, doch an ders niet., Wij mogen in ons land zoowel de zaak der Gealli eerden als die dér Centralen verdedigen. Maar wij mogen niet handelingen plegen het publiceeren van gedachten en feiten is ook een handeling die ons and, tegen zijn wil,in den oorlog zouden kunnen be trekken. Wij mogen geen „misdrijven plegen tegen de veiligheid van den Staat." Evenmin „tegen hoofden en vertegenwoordigers van bevriende Staten". Vermits onze wet zulke handelingen met straf bedreigt, zou het stilzitten dér Nederlaodsdie regeering bij het ple gen van zulke misdrijven door de bevriende Staten als een „onvriendelijke" daad onzer Regeering moeten worden beschouwd. De Regeering is daarom, meer nog dan anders, verplicht de wet te handhaven. Dat wij hier met feiten te doen hebben waarop zwa re straffen staan, is duidelijk; want anders kon er niet voorloopige aanhouding hebben plaats gehad. Of strafbare feiten gepleegd zijn, zal de rechter uit maken. Wij hebben dat rustig af te wachten, maar la ten ons door dé groote woorden van mannen, die zich gaarne voordoen als martelaars voor een schoone zaak, niet van het rechte spoor leiden. Vrijheid van drukpers, heel mooi. Maar ook de Staat der Nederlanden heeft zijn rechten. De Nieuwe Courant schrijft: Met een oordéel over de beschikking van de rechtbank kunnen wij niet zoo vlug zijn als sommige onzer collega's die er een aan slag op de vrijheid van drukpers in zien. Het blad zegt dat het hier immers niet de groote campagne geldt die met groote heftigheid reeds lang door de Tel. tegen Duitsohland en Duitschers wordt gevoerd, maar de reeks beschuldigingen tegen de Ne- derlandsche Regeering gericht, met het doel om de meening ingang te doen vinden dat zij onder het mom van neutraliteit een der oorlogvoerenden opzettelijk en aanhoudend begunstigt. De Nieuwe Courant gelooft niet dat het staken van het landsgevaarlijke drijven van de Telegraaf van den heer Schroder afhangt, vindt zijn vrijheidsberooving onnoodig en hoopt dat er spoedig een eind aan zal komen. Ook de buitenlandsche pers wijdt lange artikelen aan de gevangenneming van den hoofdredacteur van de Telegraaf. De Matin" hoopt dat hij spoedig weer zijn plaats zal innemen aan het hoofd van den onbaatzuchtigen kruistocht tegen Duitsche corruptie qn ruwheid. De „Petit Parisien" noemt de gevangennneming smartelijk voor de vele vrienden van Nederland in Frankrijk. De „Petit Journal" hoopt met dé geheele Fransche Pers dat de arrestatie van den heer Schroder niet ge handhaafd zal worden opdat hij vrijelijk zal kunnen voortgaan met de verdediging van de zaak die voor gestaan wordt door alle naties die aan het Duitsche juk wenschen te ontkomen. De Engelsche „Globe" vindt dat achter dit alles meer zit, dan maar een technische breuk op de neutra liteit. „De „Pali Mall Gazette" heeft geen reden om haar opvatting te wijzigen dat de hoedanigheid der Neder- landsche neutraliteit grootendéels bepaald wordt door het rechtsgeding tegen Schroder. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt tér algemeene kennis, dat bij de reeds vroeger gepubliceerde winkeliers in groenten de navolgende gezouten of vatgroenten verkrijgbaar zijn tegen de daarachter vermelde maximum-prijzen Pronksnijboonen per i/s K.G. 9 ct., per K.G. 18 ct. Zuurkool h 12 Dubbele spersieboon. 9 18 Enkele spersieboon. 11 22 Andijvie (heele kropp.),, 6i/a 13 Andijvie (gesneden) 7 14 Alkmaar, 8 December 1915. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. de lijkverbranding en vond dat het noodig was om de uittreksels uit den Burgerlijke Stand te laten zijn, zoo als ze nu zijn. Immers er zijn gevallen denkbaar, waarbij een kind tijdens huwelijk geboren, meer rech ten heeft, dan wanneer het eerst later werd gewettigd. Om half één werd de vergadering verdaagd tot Woensdag elf uur. STATEN VAN NOORDHOLLAND. In de gister gehouden winterzitting van de Provin ciale Staten deelde op een vraag van den heer van Benthem, Mr. Kappeyne van de Coppello namens Ge deputeerde Staten mede, dat de zaak van de verstoring van den Zaandamschen communicatieweg bij Gedepu teerden in voorbereiding is. De zitting werd' hierna tot Dinsdag 21 December verdaagd. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Gisteren werden de debatten over de Staatsbegroo- ting voortgezet. Aan de orde was Hoofdstuk IV, Ju stitie, waarover de algemeene beraadslagingen wer den voortgezet. De heer Juten (R.-K. Bergen op Zoom) besprak de bepaling dat er op de uittreksels uit den Burgerlijke stand zich ook kantteekeningen moeten bevinden waaronder dus ook die opens eventueele wettiging, zoodat de betrokkene die zulk een uittreksel aan vraagt, vaak op die wijze tot zijn smart öntwaart, dat hij van buitenechtelijke geboorte is. Het heeft hem te leurgesteld, dat de Regeering blijkt geen wetswijziging ten deze te willen uitlokken. Hij gaf in overweging hét in te richten zooals in België, waar die kantteekeningen niet per se op het uittreksel behoeven te staan. De heer Van H a m e 1 (U. L. Amsterdam) hoop te dat de minister al het mogelijke zal doen om tege moet te komen aan het euvel dat nu bestaat bij de uit voering van de gewijzigde auteurswet wegens de moeilijkheid om de eerste uitgaaf te bewijzen. Hij meende voorts dat onze begrafeniswet de lijk verbranding wel toelaat. De heer Schim van derLoeff (U.-L. Dor drecht) betuigde zich ingenomen met de administratie ve rechtspraak. De heer Kleerekoper (S.-D. Amsterdam VIII) besprak de militaire censuur, toegepast op de „Tiel- sche Courant," welke hij afkeurde. De heer S m e e n g e (U. L. Meppel) wilde evenals de heer Kleerekoper de deurwaarders van Staatswege S'ilEriccrcn De heer Ter L a a n (S. D., Rotterdam V) be sprak de rechtspositie der ambtenaren in verband met het dienstweigeringsmanifest. De heer v a n W ij n b e r g e n (R. K. Eist) sprak over verboden advertentiën en over de lijkverbran ding. De heer Duynstee (R. K. Druten) besprak de verbetering van het nu geldende stelsel van toeschat- tiug van getuigengelden. De heer Eland (U.-L., Arnhem) vroeg in het be lang van de paardenfokkerij overweging of het totali- satorverbod moet blijven gehandhaafd. De minister vaan justitie, de heer Ort, beantwoorde de vragen en verwijten betreffende STADNIEUWS. DE ONTVLUCHTE DUITSCHE OFFICIEREN. Naar wij vernemen zijn de twee Maandagavond uit het intemeeringskamp te Bergen gevluchte officieren de kapitein Schmidt van de onderzeeboot en luitenant MüIIer bestuurder van de vliegmachtne die op de Wadden-eilanden in beslag genomen werd. De ontvluchting geschiedde onder de volgende om standigheden: De oihcieren kunnen zich op woord vrijelijk be wegen. Het is hun door hun enng evenwel niet geoorloofd voor den gansche; ur van de intemee- ring hun eerewoord te geven. i doen dit dan ook slechts voor een dag, een halven dag of den duur van een wandeling. Dit geschiedde ook Maandag. Met zijn vijven trokken de officieren aan den wan del en met zijn vijven keerden zij ook weer terug. Spoedig daarop vroegen vier van hen onder eere woord opnieuw verlof. Zij teekenden volgens het voorschrift de verklaring doch één van hen ging niet mede, voor hem ging in de schemering een ander, n.l. luitenant Müller, die, niet geteekend had, zoodat deze zich dus zonder eerewoord buiten het kamp bevond. Spoedig daarop was tot 5 min. voor 6 uur, het electrisch licht verstoord en van deze gelegenheid maakte kapitein Schmidt (wien het ook reeds gelukte om uit zijn interneering in Denemarken te vluchten) gebruik door achter den rug van den wacht met een daarvoor geschikte schaar, die hij zich voor dit doel in den tijd, dat hij onder eerewoord vrijheid genoot, en dus had beloofd, dat hij in dien tijd geen pogingen tot ontvluchten zou voorbereiden, de puntdraadaf- scheiding te verbreken. Hoewel beiden in uniform gekleed het kamp verlie ten, heeft een spoedig ingesteld opsporing nog get resultaat gehad. Zij moeten in het dorp dan oc reeds helpers opgesteld hebben. Een der tramconducteurs moet 's morgens den sta tionchef op z. i. eenige verdachte personen opmerk zaam gemaakt hebben doch op dezen werd verder helaas geen acht geslagen. De foto's van de gevluchten zijn spoedig overal heen gezonden. DE NIEUWPOORTSLAAN. Gisteravond vergaderden in het café van den heer M. Dekker, Nieuwpoortslaan, de bewoners en eigena ren der perceelen, gelegen in die Laan en de Nieuw- poortsteeg. Duidelijk bleek, naar men ons mededeelt, dé ont stemming onder de aanwezigen, ontstaan door den slechten toestand van bedoelde straten en werd blijk gegeven dat alle bewoners zich stiefmoederlijk be deeld gevoelden wat betreft de besteding van hun be lastingpenningen. Er werd dan ook staande de vergadering een ver zoekschrift aan den Gemeenteraad opgemaakt en ge teekend, om dit nog vóór de behandeling der begroo- ting in te dienen. VAN DIEFSTAL AFKOMSTIG. Heden werd ten politiebureele door de eigenaars een rijwiel en een gouden heeren-horloge-ketting, als zijnde van diefstal afkomstig, herkend. ALGEMEENE BEWAARSCHOOL. In de gister gehouden vergadering werd de begroo ting voor 1916 in ontvang en uitgaaf vastgesteld op 4050. Het aftredend bestuurslid Mr. K. A. Cohen Start werd herbenoemd, terwijl tot 1ste onderwijze res benoemd werd mej. Janknecht, onderwijzeres aan bovengenoemde school. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE ALKMAAR. Zitting van Dinsdag 7 December. VERZET. H. J. G. bakker te Alkmaar, heeft zich in dronken schap verzet tegen den agent van politie 2e klasse te Alkmaar A. G. v. d. Werf. Bekl. verklaarde zoo dronken te zijn geweest dat hij er niets meer van wist. Eisch: bevestiging van het vonnis van den kanton rechter, 14 dagen gevangenisstraf. OVERTREDING UITVOERVERBOD. D. M., schipper te Spanbroek, heeft gepoogd 2 zakken kippenvoer zonder consent uit de stelling Am sterdam te voeren. De militair Rus had het feit geconstateerd. Eisch: 10.boete of 10 dagen hechtenis. ALKMAARSCBB COURANT. aw».-.-.". n wr'iHBr

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1