DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van het zuidelijk oorlogsterrein Luxe Automobielen ïao het westelijk oorlogsterreln. M.J.H.KESSELS Van liet oostelijk oorlogsterreln. Adres: JAC. MET. Kippen-.Boter-KleliiBïaas-enEisrenmarkten Veemarkt. No. 291 m mmmw besfi,at u,t 3 b,af1en- Honderd en zeventiende jaargang, 1915 ZATEK1) AG' 11 DECEMBER niet zal worden gehouden. SlioiMWitsrts p«> 3 nndafl.,tr. f. post f 155 ttnMpti 10 oL p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brreven fr. K. V. Boek- eo Bandeisdrskhsrii tJl HêRIs. COSIER S ZOO», ïaordam CS. lalefooar, 3. mm rmsmk ALKMAAR, 11 December. Wij moeten heden allereerst nog even op de zitting van den Duitschen Rijksdag van eergisteren terugko men. Nu wij de Duitsche bladen met de uitvoerige verslagen in ons bezit hebben, blijkt ons, dat de so ciaal-democratische afgevaardigde Haase namens de minderheid zijner fractie heeft gesproken en deze kor te, afwijkende rede was niet opgenomen in de Berlijn- sche telegrammen. De heer Haase zeide o. m. het volgende: „Juist na de onbepaalde, algemeene, voor vele uit leggingen vatbare uitingen van den rijkskanselier en na de laatste woorden van den heer Spahn, is het noo- dig, dat ons volk en de wereld verneemt, dat zeker niet de geheele Rijksdag met deze redevoeringen mee gaat. Neen, mijne heeren, ik verklaar voor mijn per soon, dat ik de gemeenschap met de inzichten, die hier worden uitgedrukt, met alle beslistheid afwijs en ik weet, dat ik daarin één ben met de overweldigende meerderheid van ons volk. Mijne heeren, wilt gij dan werkelijk dat uit deze slachting, die zeker door ieder wordt betreurd, tenslotte als resultaat een Europa te voorschijn komt, dat een puinhoop is, gedrenkt met tranen en bloed? Wij verlangen een verklaring van afstand van alle veroveringsplannen, van welke zijde zij ook komen, en in welken vorm zij ook worden ge uit. Wij wenschen den vrede." De „Vorwarts", het sociaal-democratische orgaan, meldt van de minderheid der sociaal-democratische rijksdagfractie een verklaring te hebben ontvangen, gebaseerd op hetgeen de heer Haase in den rijksdag heeft gezegd en tot dusverre door 31 afgevaardigden onderteekend. De redactie van dit blad schrijft: „Wij wilden over de zitting van den rijksdag een artikel geven, dat de beraadslagingen van ons stand punt uit aan een beoordeeling onderwierp. Helaas zijn wij niet in staat, dit artikel ter kennis van onze lezers te brengen. Wij moeten het daarom aan de partijge- nooten overlaten, zich op grond van het verslag der zitting zelf, een oordeel over de historische gebeurte nissen van dezen dag te vormen." De hoofdredacteur van het „Tageblatt", de heer Theodor Wolff, schrijft over de kwestie van de cen suur: i „Terwijl, zegt hij, op de rijksdagtribune het woord vrij is, is het gedrukte woord tegenwoordig aan vele beperkingen onderworpen en men kan het juist ge achte standpunt (ten aanzien van de vredesvoorwaar den) niet in bijzonderheden uiteen zetten, kan niets motiveeren, kan slechts afgesleten algemeene zinswen dingen bezigen. Wij moeten tevreden zijn met te zeg gen, dat wij het noch eens kunnen zijn met degenen, die in geen enkele richting iets willen, noch met de genen, die niet kunnen besluiten tusschen zichzelf en de heele-wereld-veroveraars een sterke grensstreep te trekken. De heer von Bethmann Hollweg heeft, even als vroeger, de noodzakelijke beveiliging tegen vijan delijke overvallen verlangd. Dat wenscht ieder ver standig Duitscher. Maar menigeen meent, dat men half Europa of meer moet bezitten, om de grenzen van Duitschland te beveiligen en ziet dan voorbij, dat men daardoor den oorlog in de eerste plaats duurzaam maakt (verewigt) en ten tweede toch weer nieuwe grenzen te beveiligen heeft Het is zeker wensche- lijk, dat de tegenstanders, zooals de heer von Beth mann Hollweg zegt, niet meer over uitvalspoorten te- gèn Duitschland beschikken, maar wanneer men han delt naar de buitensporige denkbeelden der „over- annexisten", staat men, zelfs al ging men tot aan het einde van de wereld, altijd weer voor een nieuwe uit- valspoort. Maar 't is, het zij nog eens herhaald, niet mogelijk, dit zeer veelzijdige probleem nuttig en ver standig te behandelen zonder tegen de bestaande voorschriften te zondigen en van toespelingen, die licht tot misverstand kunnen leiden, ziet men liever af. Degenen echter, die eiken vrede, welks resultaten niet bovenmatig zijn, te voren verwerpen, maken wij opmerkzaam op de meening van den Oostenrijkschen veldheer Karei, die den oorlog van nabij heeft leeren kennen en die aan 't einde van zijn leven vond, dat ook de roemrijkste vrede slechts in de zeldzaamste geval len een algeheele schadeloosstelling voor de nadee- len van den oorlog kan zijn." De schrijver betoogt verder, dat alle redevoeringen hierop neerkwamen, dat Duitschland sterk staat, in zijn onverwoestbare kracht onaantastbaar en hij zegt voorts, dat wie bij den tegenstander van de zwakte van het Duitsche volk praat, met zulk gebazel slechts zich zelf, zijn hoorders en zijn lezers bedriegt. Het fengelsche blad „de Daily News" beschouwt al wat de rijkskanselier heeft gezegd over Duitsch- land's vredeswerk en zijn militaire bedrijven als bluf. De „Daily Chronicle" zegt, dat de entente Duitsch land niet als onoverwinlijk beschouwt en het ook niet zal doen omdat -dr. von Bethmann Hollweg het verzekert. Zij stelt er zeer veel belang in te weten, hoe Duitschland er aan toe is wat zijn voedsel, zijn olie, zijn rubber en zijn katoen betreft, zij zal echter niet naar den rijkskanselier gaan om inlichtingen te vra gen en zij kan gerust glimlachen over den overvloed van katoen, die den Donau afkomt van een der klein ste katoenbronnen der wereld. Het blad zegt tenslotte, dat indien de Duitsche rijkskanselier meent dat woor den van hem op dit oogenblik de geallieerden er toe kunnen brengen om zich over te geven of om onder elkaar te gaan twisten, hij geheel den invloed van zijn welsprekendheid overschat. Gemeld wordt, dat de entente-mogendheden thans krachtige stappen zullen doen om Griekenland te dwingen de bekende waarborgen te geven. Tegelijker tijd seint Reuter, dat de steenkolenschaarschte in Griekenland ernstig gevoeld wordt en dat de Griek- che regeering Engeland's aandacht gevestigd heeft op de ernstige gevolgen van het verbod van de leve ring van steenkool, ondanks de bestellingen, in Ame rika gedaan; o. a. wordt reeds stopzetten van stoom bootdiensten, ook door de regeering gesubsidieerde en de post vervoerende, overwogen. Het Engelsche ge zantschap te Athene heeft een lijst van de artikelen openbaar gemaakt, welke in aanmerking komen om op zee in beslag genomen en voor het prijzenhof ge bracht te worden, tenzij blijkt dat zij niet van den vij and afkomstig zijn. Met deze laatste toevoeging klopt intusschen niet hetgeen hierboven is gezegd omtrent steenkool uit Amerika en het heeft er alle! schijn van, dat het nu inderdaad zal komen tot zoo iets als een economische blokkade van Griekenland. De Parijsche correspondent van de Daily Mail" deelt mede, dat de meeningsverschillen tusschen Frankrijk en Groot-Brittanje betreffende de voortzet ting van de Balkan-expeditie thans opgeheven zijn, dat men na de aankomst van sir Edward Grey en lord Kitchener tot overeenstemming is gekomen en dat het eerste bewijs van de eenstemmigheid van opvat ting is de krachtiger houding jegens Griekenland. Waarschijnlijk zal, volgens dezen berichtgever, om aan den twijfel omtrent de houding van koning Kon- stantijn een einde te maken te Athene een gemeen schappelijke nota worden aangeboden, waarin duide lijk en onmiddellijk antwoord wordt gevraagd op de reeds ingediende voorstellen. Terwijl de Engelsche en Fransche berichten de voorstelling geven, dat het terugtrekken der troepen in het Zuiden van Servië geschiedt volgens een te vo ren opgemaakt en in volkomen goede orde uitgevoerd plan, spreken de Bulgaarsche legerberichten van een gedwongen terugtocht van verwarring en wanorde bij den tegenstander en van het vermeesteren van stel lingen, welke bij het begin der ontscheping waren versterkt en gemaakt tot een verdedigingslinie van den eersten rang. In elk geval de ententetroepen gaan terug, zij naderen hoe langer hoe meer de Grieksche grens. Of het waar is, wat Reuter uit Saloniki meldt, dat n.i. twee Duitsche divisies onder bevel van generaal von Gallwitz Ghevgeli (dat vlak aan de Grieksch-Servische grens is gelegen) hebben bezet, weten we op dit oogenblik nog niet, maar waar de Daily Chronicle bericht, dat een hoeveelheid munitie en artillerie op Grieksch grondgebied zijn overgebracht, daar blijkt duidelijk, dat het Grieksche probleem thans wel zeer acuut is geworden. Voorts zij aangestipt, dat generaal Pau op weg is naar St. Petersburg, dat de oorlogsraad der entente voortaan dagelijks zal vergaderen, en dat nu ook het Engelsche hoofdkwartier dagelijks legerberichten zal uitgeven» Gezonken is het Italiaansche stoomschip „Dante Alghieri" (200 ton, gebouwd in 1891). DE STRIJD TEGEN SERVIë. De Oostenrijksche staf meldde gisteren Ten zuiden van de Montenegrijnsche noordgrens werden de vervolgingsgevechten voortgezet. Het Montenegrijnsche communiqué van 8 Dec. meld de: Ondanks de hardnekkige aanvallen van den vij and hebben wij hem overal teruggeslagen en hem te ruggeworpen naar de overzijde van de Dubascica. Hi; liet een aantal dooden achter. Wij maakten ongeveer 100 man krijgsgevangen. AAN HET IT AL IA AN SCH OO STEN RIJ KSCH'E FRONT. Uit Weenen werd gisteren officieel gemeldAan het kustfront was het gisteren, behalve -dat er eenige klei nere gevechten plaats hadden, rustig. De actie van den vijand voor het versterkte gebied van Lardaro en Riva duurt voort. In den middag deed' Italiaansche infanterie een aanval op onze stellingen op den Monte Viso en ten westen daarvan. Zij werd met zware verliezen geheel en al teruggeslagen. DE STRIJD IN BELGIë en NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche communiqué van gistermiddag .meld de: In Champagne werd gisteren het gevecht met handgranaten voortgezet. De vijand werd in de hoog ten ten zuiden van St. Soupfaet teruggedrongen. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisteren: Hier en daar gevechten van weinig beteekenis tus schen verkenningsdetachementenoverigens is het rustig aan het front. KORTE BERICHTEN. Na een kort bezoek te Lemberg inspecteerde kei zer Wilhelm de Duitsche troepen aan de Strypa, zoo wordt officieel gemeld. Volgens een Lloyds-bericht is het Noorsche stoom schip „Nereus" gisteren gezonken. Een stuurman wordt vermist, de rest der bemanning is aan wal ge bracht. Volgens een Lloyds-bericht is gisteren hét Itali aansche stoomschip „Dante Alighieri" gezonken. Lloyds berichtte gisteren -dat het Deensche stoomschip „Minsk" wegens een ontploffing aan de kust van Lincolnshire op het strand is gezet. Te Erie (Pennsylvanië) is een half millioen bus hels tarwe gereed liggende om verscheept te worden naar landen der geallieerden, vernield door een brand in een elevator. De schade bedraagt bijna twee mil lioen gulden. De aanvang van de behandeling van het strafge ding tegen Raoul Villain, de moordenaar van den Franschen socialist Jaurès is op 20 Dec. bepaadd. TE HUUR tegen billijk tarief. Telefoon 572. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente ALKMAAR brengen ter algemeene kennis: 1. dat de wekelijksche kippen-, boter-, benevens, kleine kaas- en eierenmarkten dit jaar in plaats van op Zaterdagen 25 December (len Kerst dag) en 1 Januari (Nieuwjaarsdag) zullen worden gehouden op Donderdagen 23 en 30 Decem ber tevoren} 2. dat de gewone wekelijksche veemarkt op Zater dagen 25 December (len Kerstdag) en 1 Januari (Nieuwjaarsdag) niet doorgaat en dus Alkmaar, 10 December 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G RIPPING Voorzitter. DONATH, Secretaris BINNENLAND. TWEEDE KAMER. De algemeene beschouwingen over de staatsbegroo- ting werden gisteren voortgezet. De minister van landbouw, n. en h. weerlegde eerst een door den heer Bichon van IJsselmonde ter sprake gebrachte persoonlijke beschuldiging en verklaarde daarna in beginsel er niet tegen te zijn, in zake -de comptabele kwestie omtrent de brooduitreiking den weg te bewandelen welken de heer Tydeman heeft aange wezen. Spr. lichtte de door hem ten aanzien van de uitvoer- consehten en in het algemeen van den economischen toestand gevolgde politiek nader toe. Breedvoerig ver dedigde hij ook het beleid van de regeering met de op richting van. het kolenbureau en het beleid van dit bu reau zelf. De minister eindigde met den landbouw en de posi tie van de boeren in verband met de binnenlandsche verbruikers te bespreken. De heer K e te 1 a a r (v.-d., Amsterdam V) ant woordde den heer van Wijnbergen o-p diens opmer- ing, dat spr. -thans zijn initiatief-voorstel kan doen no pens de on-derwijzerstractementen. Het bezwaar tegen den toeslag aan ambtenaren voelde spr. niet. Hij stelde een mede door de heeren de Meester, Ty-depian, Teenstra, de Jong en Drion on- derteeende motie voor, om de ambtenaren in rijks dienst een -dergelijken duurte-toeslag te geven. Na de pauze werd besloten op Vrijdagavond te ver gaderen en ook Hoofdstuk IX in behandeling te ne men. Op voorstel van den heer KI eerekoper (S.D. A.P., Amsterdam VIII) besloot -de Kamer de positie van het spoorwegpersoneel nader afzonderlijk te be handelen. Een voorstel om dén spreekduur te beperken, trok de v o o r z i 11 e r om den tegenstand, dien het onder vond in. De Kamer z-ette de replieken over de Staatsbegroo- ting voort. Gemengd Nieuws. PROTESTVERGADERING. Gisteravond heeft er te Amsterdam een protestver gadering plaats gehad tegen de gevangenneming van den heer J. G. Schröder, hoofdredacteur van de „Tele graaf", waarin de heeren F. Domela Nieuwenhuis en D. Wijnkoop het woord voerden en een motie werd aangenomen, waarbij de arrestatie „een lage aanslag op dé vrijheid van het woord' en een onbeschaam de poging om de drukpers aan banden te leggen" wordt genoemd en uit dien hoofde op onmiddellijke invrijheidstelling wordt aangedrongen. HET WACHTEN MOE. Voor ongeveer twee jaar besloot de gemeenteraad van Schoteriand- tot vestiging van een telefoonkantoor te St. Johannisga en werd een kan-toorho-udere be- noemd-.- Nog nooit is met het maken -der telefoonlei- d'ing begonnen. De kantoorhouder, het wachten moe, heeft nu den Raad medegedeeld, dat hij zich niet meer voor die betrekking disponibel stelt. DE KERK MOET GEOLIED WORDEN. 't Gebeurde op het bureau van een grenswacht-com mandant aan de Oostgrens van Twenthe, Donderdag. Grenscomman-d-ant afwezig; plaatsvervanger-lui tenant peresent. Er wordt op de bureau-deur geklopt. Kloppende wordt binnengelaten. Wat hij verlangt? Een geleibiljet voor vervoer van lijnolie. Waarheen Naar de grens. Maar dat is verboden. Ja, ziet ge, heer luitenant, ben zonder werk en nu zei onze pastoor: weet je wat, man, haal wat lijnolie en strijk daarmee onze kerk van buiten eens flink in. Dan heeft de nattigheid er zoo geen vat op. Maar je moet er gauw bij zijn't weer is nu nog goed. Haal dus wat olie; een viertal bussen is voldoende. Dan ben je niet zonder weric en zonder verdiensten. Daarom vraag ik beleefd een geleibiljet daarvoor. Dat moet ik imers hebben voor vervoer van o-lie naar de kerk te O., gemeente L. Plaatsvervangend commandant oppert bezwaren, verzoekt belanghebbende to wachten, tot commandant komt. Aanvrager daartoe bereid, maar 't weer is nu nog goed; wellicht vanavond nog regen en storm. En dé pastoor heeft haast. Luitenant geeft geleibiljet voor er bussen lijnolie. Olieman onder dank af, gaat naar inkelier B., koopt vier bussen lijnolie, verdwijnt tb- (ee naar Overdirir kei, laat „de kerk in 't midden" stapt er mee over de grens, 't Geleibiljet bsscher; hem voor alle mili taire „aanvallen". En de kerk aat nog ongeolied, trotseerende wind- en regenvlagen. De pastoor van O. kan zeer zeker niet vermoed' heb ben, dat er in zijn onmiddellijke omgeving nog men- schen gevonden, worden, die zijn kerk „in de olie" wil den zetten. (Hbld.) CENSUUR EN PINK PILLEN. Aan een der in de omgeving van Harderwijk ver schijnende weekbladen werd door de Militaire Autori teiten dé opname verboden van een serie advertentiën, waarin als reclame melding wordt gemaakt van de ge nezing van eenieg geïnterneerde militairen door de Pink Pillen. KORTE BERICHTEN. Te Winterswijk zijn niet minder dan 12 krijgsge vangenen 8 Franschen en 4 Russen, over de grens ge komen. Zij werden door de Duitschers beschoten, maar wisten toch veilig over de grens te komen. De Amsterdammer de M., die aangehouden was in verband met de smokkelzaak te Rilland Bath, is thans weder op vrije voeten gesteld. Donderdag is de 19-jarige knecht van den land bouwer de B. te Tjerkgaast bij het smeren van eer windmotor, met zijn kleeren in aanraking gekomer mét een kamwiel. Hij was opslag dood. Het bestuur van De Amsterdamsche Pers heeft uit Havre een telegram ontvangen, waarin uit naam van den Belgischen Journalistenkring protest wordt aangeteekend tegen den „aanslag op de vrijheid van drukpers" door de gevangenneming van den heer Schröder en dezen sympathie betuigd. De heer P. T. H. M. Dobbelman te Nijmegen, wiens naam voorkomt op de lijst van candidaten van de kath. kiesvereeniging „Recht voor Allen" aldaar, zal geen mandaat voor de Tweede Kamer aanvaarden. Donderdagavond hoorde de huisvrouw van A. de Zeeuw te Oude Tonge, terwijl zij in haar woonver trek bezigheden verrichtte, een verdacht geluid voor haar deur en onder het venster. Vóór zij de voordeur had bereikt, viel een schot. De kogel was de kamer binnengedrongen in de richting waar de Zeeuw ge woon was te zitten. Van den dader is geen spoor ge vonden. De Belgische vluchtelingen, die thans nog te Haarlem vertoeven en door de regeering worden ge steund, hébben de aanzegging gekregen, dat zij 21 dé; zer naar het kamp te Ede kunnen vertrekken. Doen zij dit niet, dan houdt 20 dezer de steun van de regee ring op. Slechts enkele vluchtelingen, die behooren tot de z.g. pauvres honteux, zijn daarvan uitgesloten. Door -de politie te Arnhem is in een volksloge- ment aan de Hoogstraat aldaar aangehouden J. Ker sten uit Nijmegen, verdacht van verduistering van een partij leder -ter waarde van 25.000, ten- nadeele van een Duitsche firma. Gisternamiddag is tengevolge van het ruwe we- dér in de Laakhaven te Rotterdam een schuit, zwaar beladen met steenen, omgeslagen en gezonken. Twee personen, die zich aan boord bevonden, zijn verdron ken. Te Haatten (Gelderland) waar Zaterdag nacht de ramen van de Herv. pastorie werden stuk ge schoten is, Woensdagmorgen een biljet aangeplakt gevonden, waarin de melkslijters gewaarschuwd wor den geen melk aan -dén predikant en aan een der kerk voogden te leveren. PREDIKBEURTEN. BROEK OP LANGENDIJK. Herv. Kerk 9.30 en 2.30 uur, Ds. Dijk. Geref. Kerk 9.30 en 2 uur, Ds. de Jong. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 2.30 uur, Ds. de Bruin. Donderdagavond 6.30 uur, dezelfd ZUID-SCHA RWOUD EHerv ierk, 's morgens geen dienst, avond 7 uur, Ds. Ter!- - NOORD-SCHARWOUDE. 't v. Kerk, 9.30 uur, Ds Stcicil OUDKARSPEL. Herv. Kerk 9.30 uur, Ds. Ter- let, van Zuid'-Scharwoude. SCHERMERHORN. Ned. Herv. v.m. 9.30 uur, Ds. Zijlker. Ger. Kerk 9.30 uur, Preéklezén. ALRMAARSCHÉ COURANT. Hwtsarsaaas het juist -> no r r.um.;-1 NEDERUNDSCHEFABRIEK Til RIIRG J V4N MUZIEK-INSTRUMENTEN I I k S UII \i Wis Je eenige zaak gedreven door Kesseta zelF den oprichter der in Nederland zoo be. lénde FABRIEK VAN MUZIEKINSTRUMENTEN

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1