fl DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 291 Honderd en zoventionde jaargang. 1915 ZATERDAG 11 DECEMBER. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar fl—franco door het geheele Rijk f 1,25. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. STADNIEUWS. VEREEN1GING VAN MELKVEEHOUDERS. Gisteravond ten 7 ure vergaderde in het „Gulden Vlies" van den heer W. Mooij aan de Koorstraat, de vereeniging van Melkveehouders. De opkomst was evenals ne vorige malen groot. De voorzitter, de heer Borst, zeide in zijn openings woord, dat de melkveehouders veel be- en veroordeeld worden door menschen die niet op de hoogte zijn. Spreker wees op het ingezonden stukje van den heer S. in de Alkmaarsche Courant, waaruit bleek, uat deze niet op de hoogte was. De opmerking van een' anderen inzender, zekere D., raakte kant noen wal. Ook ontving het bestuur- uit- uoocuging van de S. D. A. P. om met den heer de Mi randa te debatteeren. Het bestuur meende hieraan geen gevolg te moeten geven, maar het bleek wel uit het verslag, dat ook deze van het bedrijf van een zoetboer niets wist. Spreker meende dus thans die heeren bij 4ezen de gelegenheid te moeten aanbieden om zich eens bij nem over het bedrijf op de. hoogte te stellen. Zij kun nen dan dlle inlichtingen krijgen, en, als zij eenige da gen bij spr. geweest zijn, een berekening maken. Spr. is overtuigd, dat zij dan hunne beschuldigingen niet meer zullen herhalen. Het woord „melkschandaal" was een blaam die de melkveehouders niet verdiend hadden. Bij den boer wordt hard gewerkt. De Alkmaarsche melkveehouders zijn geen melkknoeiers. De secretaris, de heer Roderwijn, las hierop de no tulen der vorige vergaderingen, die onder applaus 'werden vastgesteld. De voorzitter zeide hierop, dat de minister bericht- had, geen termen te kunnen vinden om den maximum melkprijs te verhoogen. „Dus, mijne heeren", aldus de voorzitter, „er is af wijzend op beschikt." Algemeene stilte volgde er op, waarop de voorzit ter zeide, alvorens verder te gaan, in de courant gele zen te hebben, dat om Hoorn de melk met cent verhoogd was. Officieel werd na ingewonnen inlich tingen medegedeeld, dat de minister Kien burgemeester van" Hoorn machtiging verleend had, om den prijs voor de melk aan de melkslijters te leveren, op 9 Yt ct. te stellen. Indien de slijters aldaar de melk van de fa briek halen, moeten zij 10 ct. betalen, Hoorn, ons ten voorbeeld gesteld, staaj nu boven ons en daar. heeft men de voederproducten goedkoo- per. Het bestuur wenscht nog niet direct voor te stellen om het voorstel van den heer de Geus te vol gen. Eerst wil men de vergadering hooren. De heer Kramer is er voor om dit te handhaven en niet meer te leveren beneden 10 ct. Op een vraag van den heer Beudeker zeide de voor zitter, dat in de conferentie met den burgemeester niet besproken was, den melkprijs op 9i/2 cent aan de slij ters, en 12 cent aan de verbruikers te stellen. Wel had den de melkslijters te kennen gegeven, dat 2 cent per liter voor hen te weinig was. De heer Beudeker zeide, dat hem dit ter oore geko men was; spr. wilde een beetje in het midden blijven, aangezien de kaasprijzen ook niet meer zoo rooskleu r'g waren. De voorzitter zeide dat hij, toen hij 11 cent mocht nemen, den melkboer 10K cent liet betalen. Het lag niet op den weg om de melkventers te beknibbelen. Wij wenschen een loonend bedrijf; dit vragen wij en dit hebben wij met 9 cent niet. De heer Beudeker stelde voor om voor 9i/£ cent te leveren, opdat de venters dan voor 12 cent kunnen le veren. De voorzitter wees er op, dat dit niet in behandel ling kan komen, aangezien de regeering voor Alk maar den melkprijs had vastgesteld. De heer Beudeker bleef op bemiddeling aandringen en wees op de kaashandelaren, die voorgaan met zich niet aan de regeeringsmaatregelen te storen. De voorzitter wees er op, dat de meeste melkventers 's winters te weinig melk hebben en het ontbrekende dan voor dén verkoopsprijs moeten bijkoopen. Indien zij van hun boer 's winters hun kwamtum kunnen krij gen met 2 cent winst, dan zijn zij' blij. Spr. deelde mede, dat aan de regeering dan ook ge-, vraagd was om den prijs voor taxleveranciers op 10 en voor de anderen van 9 tot 10 cent te stellen. De heer Kaandorp merkte op, dat men alleen kiezen of deelen kon door blijven leveren of stoppen met le veren. Een tusschenweg bestond er niet; de regeering had den prijs vastgesteld en deze alleen kan ze wijzi gen. De boeren konden alleen gehoorzamen of niet gehoorzamen. De heer Beudeker hield daarna nog een onsamen hangend betoog over kaashandelaren, waarop de voorzitter zeide daarop niet te zullen ingaan. De heer de Geus zeide door de beslissing van den minis ter teleurgesteld te zijn; wel is toestand dopr de kaasbeweging niet gunstiger geworden doch spr. had gehoopt dat het bemiddelings-voorstel van den heer Lubbe aangenomen was geworden. Spr. meende, waar men a gezegd had ook b moest zeggen; men moest zoo lang mogelijk voor zijn rech ten opkomen. Ook de melkslijters moesten door het doorzetten wat meer wil lep samenwerken. Óf het inbeslag laten nemen zou baten, weet spr. niet, maar een, kleine melknood zal de melkventers wel een beetje meer kracht laten ontwikkelen. „Wij kunnen aldus spr. onze productie gaan inkorten.". De melkslijter krijgt dan schade en ongerief en zal ons dan meer steunen. Wij vorderen niet meer dan ons bil lijkheidshalve toekomt en wij hebben dus het recht om met deze maatregelen door te gaan." Spreker bleef er voor, om Zaterdagochtend dc melk thuis te houden en in beslag te laten nemen en dan zoo weinig mogelijk te leveren. Met verzoekschriften komt men nu niet verder. Dit moeten nu maar anderen doen. De voorzitter zeide, dat wanneer men inzag dat men het zou verliezen, men geen b behoefde te zeggen. De inbeslagname zal evenwel niet zoo gemakkelijk gaan. De burgmeester zal wel trachten de melk elders te krijgen. Om minder te gaan melken was z.i. zeer gemakkelijk. De heer Govers bracht de ingekomen stukjes van S. en den heer J. ter sprake. De eerste gaf blijk er niets van te weten, doch de bewering van den tweeden die veronderstelde, dat de boeren tot melkvervalsching zouden overgaan, wees spreker met kracht terug. Juist de vereeniging had reeds voor twee jaar bij B. en W. in Alkmaar op een melkkeuring aangedrongen. Dezen verdienden eerder de beschuldiging; nu wordt er in Alkmaar melk gevent die reeds een dag oud is, wat zeer schadelijk is voor zuigelingen. Spr. wees op de melk van de gecondenseerde melk fabriek, die eens per dag aankomt in allesbehalve aai - lokkelijke bussen. Een groot deel van die melk is 24 uur oud. Dit is wel de slechtste melkvoorziening. Spr. noemde het „Melkschandaal" om de melk bene den den productieprijs af te willen nemen. (Applaus.) Spr. wenschte evenwel de keerzijde van een melkoor- log onder de oogen te zien. Hij wees op den oorlog tusschen den Amsterdamschen wethouder Wibaut en den minister. De minister stond daar aan de zijde van melkveehouders. In Hoorn was de burgemeester zeer welwillend. Men gaf daar aan de veehouders aanvankelijk een toeslag uit de gemeentekas. Toen er desondanks stagnatie kwam meende de burgemeester daar tot een halve cent verhooging te moeten adviseeren. Dit werd ge accepteerd, en men kan daar dus er mee toe. Hier begon het met tegenwerking van den burge meester, die het later aan den minister overliet. Deze ging van a op b, maar zong geen c; wij hebben au geen medewerking van een van beiden en staan er dus het slechtst voor. Wat nu aan de gecondenseerde melkfabriek gebeurt moet voor ons ook een waarschuwing zijn. Men levert daar steeds meet af voor 9 cent, terwijl men daar zelf 93/« voor betaalt. Dit is oneerlijke concurrents. Dc daar geleden schade wordt dubbel en dwars vergoed doof verstrekte kaasconsenten, waardoor men daar toch 12 cent voor de melk krijgt, spr. rekende dit voor. Spr., in beginsel vóór melkoorlog, meende er toch tegen te moeten waarschuwen. De heer Hopman zeide, dat men van de geconden seerde, melkfabriek geen melk van 24 uur oud kreeg Spr. vond het sympathiek, dat men daar melk kan be komen. Deze was zeer goed en bij het groote tekort was er anders melknood. De voorzitter trok niet in twijfel, dat de heer Hop man goede melk betrok van de fabriek. De melk die komt van de boeren vlak om Alkmaar, is voor de con sumptie allemaal goed. Wanneer men daarvoor de melk moet gebruiken die eenmaal per dag geleverd wordt uit de Zijpe of Warmenhuizen, dan is die daar voor niet goed. Deze melk is dan beslist een 20 uur oud. De heer Hopman zeide, dat de melkventers die thans de melk van de fabriek betrekken, nog melk van 's morgens krijgen, maar stemde toe, dat wanneer alle melk daar betrokken werd, de zaak anders zou staan. De voorzitter noemde een melkboer die aan de fa briek reeds meermalen koude melk kreeg, dit moest avondmelk zijn. De heer de Geus merkte op, dat het er niet op aan komt wat voor melk er geleverd wordt door de fa briek en op welke wijze de melkslijters deze krijgen; de vraag is: waar burger en melkboer het beste mee gebaat zijn. Spr. wilde den melkslijters doen inzien, dat een prijs van 12 cent voor hen ook beter was dan 11 cent. Wanneer we de slijters op onze hand krijgen staan we sterker. De heer Roderwijn zou zeggen: „er op of er on- der", we hebben lang genoeg gewacht, de melkventers zijn beslist tegen een melkprijs van 12 cent gekant. Spr. heeft hen nog onder het oog willen brengen, dat 12 cent voor hen beter is, maar bij den burgemeester stuurden ze op 11 cent aan. Het algemeen belang is in botsing gekomen met het particulier belang. Het algemeen belang wil la ge melkprijzen, de boer wil een loonend bedrijf. De voederprijzen stijgen nog steeds. Onze strijd, aldus spr., gaat niet tegen den minister, maar tegen den bur gemeester; indien de burgemeester meewerkte en den maximumprijs op 10 cent stelde, dan zou de minister dit wel goedkeuren. Menschen die geen 12 cent kun nen betalen, kunnen ook geen 11 cent geven; voor hen moeten er melkkaartcn komen. Spr. noemde het kras, dat in Hoorn de maximumprijs 9J4 cent is en hier 9 cent. Het deed den voorzitter genoegen, dat de zaak ook van den anderen kant wordt bekeken ep de bezwaren tegen den oorlog te berde werden gebracht. In een paar dagen is de oorlog niet afgeloopen, dat duurt wel 2 weken. In dien tijd moeten de koeien toch voer hebben. Niet alle leden kunnen dat blijven betalen als ze geen geld voor hun melk krijgen. De heer Roderwijn stelde voor kaas te gaan maken en die voor regeeringsprijs af te leveren. Ze zal vlug weggaan. De heer Klaver vroeg of er geen mogelijkheid is, dat de regeering goedkoop veevoer beschikbaar stelt. De voorzitter zei, dat juist door de hooge voeder- prijzen de melk niet zoo goedkoop kon geleverd wor den; de minister zal daar dus wel allereerst zijn aan dacht aan hebben geschonken. Blijkbaar is er niets aan te doen, de prijzen blijven hoog. De lieer Zeeman verklaarde geen heil in den melk oorlog te zien. De heer de Wit stelde voor den oorlog Maandag te beginnen en voor dien tijd alles in gereedheid te brengen om te gaan kazen. De heer Kaandorp stelde voor, te beproeven, even als in Hoorn, cent opslag te krijgen. De voorzitter zei, dat alles in het werk is gesteld om den prijs op 10 cent te krijgen. Dat is mislukt, de vergadering moet nu beslissen of ze oorlog wil of niet. De heer de Geus bemerkte, dat er bezwaren zijn om zijn voorstel van de vorige vergadering (dadelijk den -11 December tot oorlog over te gaan) te handha ven, en stelde nu voor den oorlog een week uit te stel len, inaar in dien tusschentijd zoo wéinig mogelijk te leveren. De-melkslijters zullen dan wel inzien, dat ze schade hebben bij den tegenwoordigen toestand en tot samenwerking met de boeren komen. De voorzitter is beslist tegen een uitstel van een week, in welken tijd de gemeente zich kan voorberei den hij stelde voor tot Maandag te wachten. De heer Klaver merkte op, dat vele leden niet kun nen kazen en wilde trachten een fabriek te vinden waaraan de melk kan geleverd worden. De voorzitter zei dat hij geen kans ziet dat in 3 dagen klaar te spelen. Hij verwonderde zich erover dat de leden nu bezwaar maken hun melk thuis te hou den; men was er toch op voorbereid. De heer de Geus vroeg of de melk in beslag wordt genomen. De voorzitter zei dit niet te gelooven; misschien ge beurt het bij enkele boeren b.v. bij hem. Maar regel zal 't niet zrjn. Hij vroeg of iemand een voorstel wil doen tegen dat van de heer de Geus.De zaak is nu van alle kanten bekeken, de bezwaren tegen den oor log zijn naar voren gebracht en hij geloofde, dat dit wel eenige leden tegen den oorlog gestemd zal heb ben. De heer Govers wenschte nu het voorstel van den burgemeester, dat op de vorige vergadering verwor pen is, n.l. om tot Mei op contract, de melk voor 9 cents te leveren te doen aannemen. De voorzitter verklaarde hier weinig voor te gevoe len. Het voorstel van den burgemeester is op de vo rige vergadering flink naar voren gebracht, het is toen met groote meerderheid verworpen, om het nu aan te nemen scheen spr. niet de juiste handelwijze toe. De heer Roderwijn zei dat het voorstel van den bur gemeester practisch onmogelijk is. Als er voor Mei te veel melk komt, kan de burgemeester ze toch niet ne men, al geeft hij 10 eerewoorden. Na nog eenige discussie werden de voorstellen de Geus en Govern tegen elkaar in stemming gebracht; het eerste verkreeg 19 stemmen, het tweede 15 en 4 stemden blanco. De voorzitter vroeg, of de leden den oorlog aandur ven met deze kleine meerderheid. De heer Roderwijn vroeg of de minderheid zich bij de meerderheid neerlegt. De heer Govers verklaarde: „Als er oorlog komt, vecht ik mee." De voorzitter zei dat de minderheid met de meerder heid mee moet gaan. Nu er zooveel tegenstemmers zijn, .wenschte spr. echter wel zekerheid. Uit de discussie die volgde bleek, dat sommige le den de motie de Geus niet goed begrepen hebben. De voorzitter lichtte deze nog eens toe, Maandag wordt geen melk geleverd, ook niet voor 10 ets., tenzij de maximumprijs daarop gesteld wordt. Vele leden konden zich hiermee niet vereenigen, zoodat besloten v/erd, het voorstel de Geus zoodanig te wijzigen, dat tot Zondagavond voor 9 ets. geleverd' wordt en na dien tijd! voor 10 cents. De heer Govers had nu nog een voorstel. In alle steden waar melkoorlog is geweest, ondervonden de boeren tegenkanting van de S. D. A. P. en men voelde dat deze wel eenigszins gelijk heeft; de mindere man kan geen 12 cents betalen. Spr. stelde daarom voor om, zoolang de melkoorlog woedt voor houders van cokeskaarten melk beschik baar te stellen a 9 ets. per L. afgehaald aan de boer derij, zoo doende blijk gevend van den goeden wil der boeren. Het voorstel Govers werd aangenomen met 18 te gen 17 stemmen, 3 stemmen blanco. In de discussie die nu volgde bleek echter dat aan het voorstel van den heer Govers onoverkomelijke be zwaren verbonden waren, waarom de voorzitter den heer Govers verzocht zijn voorstel alsnog in te trek ken. De heer Govers verklaarde zich hiertoe bereid, maar zei het niet te doen terwille van de melkslijters, daar die de boeren ook nooit ter wille zijn geweest. Hij ver klaarde verder den voorzitter te willen bedanken voor de kranige wijze waarop deze de rumoerige vergade- hing heeft geleid. (Applaus.) Hierna volgde sluiting. REGELING KAASVOOZIENING NOORD-HOLLAND. BESCHIKBAARSTELLING EN DISTRIBUTIE. In de heden gehouden vergadering van de Noord- HoIandsChe emmissie voor de kaasvereeniging werd die volgedie regeling vastgesfld De Kaasvereeniging, houdt zich op de hoogte van de beschikbaren voorraad en belast zich met de over name en het reserveeren van de hoeveelheid kaas voor binnenlanidsch gebruik van 40 pCt. vet in de droge stof. Zij neemt maatregelen om aan de fabrieken het pro duct van 16 dagen in voorraad te houden tot eventu- eele aanvulling van dén voorraad in d_e pakhuizen ten behoeve van het binnenlandsch gebruik. Alle kaas, welke in Noord-Holland, benoorden het Noordzee-kanaal, wordt geproduceerd moet op de er kende markten (Alkmaar, Hoorn, Purmerenr, Edam) women verkocht, uitgezonderd' die van de als expor teur ingeschreven fabrieken en van die fabrieken waar andere kaas dan in Edammer vorm wordt gemaakt. Exporteurs, grossiers en andéren mogen niet anders koopen dan op dé markten Alkmaar, Hoorn, Purmer- end en Edam, uitgezonderd van ide producenten, die zelf als exporteur zijn ingeschreven. Van elke hoeveelheid kaas op genoemde markten ge kocht'moet het door den Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel vastgestelde evenredige deel wor den afgestaan en geleverd aan de Kaasvereeniging. Zelf exporteerende fabrieken en fabrieken waar an dere kaas in Edammer vorm wordt gemaakt, moeten iedtere week het door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel vastgestelde evenredige deel der kaasproductie in gewone Edammer of Gouda-vorm, weegbriefje en verder verlangde gegevens franco leve- en in het naastbij gelegen Rijikskaaspaikhuis. Deze kaas moet van beslist goed kwaliteit zijn, de prijsbe paling en betaling geschiedt op de voorwaarden na der genoemd. Indien aan genoemde fabriken lunch-, brood- of andere soorten kaas worden gemaakt, moet kaas in Edammer of Gouda-vorm worden geleverd. Alle producenten of verkoopers van kaas moeten een overeenkomst aangaan waarin zij zich verbinden kaas te verkoopen en te leveren met minstens 40, 30 20 pet. vet in de droge stof. De monstername van de kaas zal door daartoe aan gestelde personen op genoemde markten, aan de fa brieken of bij levering aan de Rijkspakhuizen geschie den, terwijl het onderzoek van de monsters zal wor den* uitgevoerd door de afdeeling kaascontrole van den Bond van Zuivelfabrieken in Noord-Holland. Aan allé leveringen van kaas op de markten ge kocht aan de Rijkspakhuizen, moet een weegcedul, aangevende het netto gewicht der geleverde hoeveel heid, tegen welken prijs gekocht en afgestaan, alsme de van wien gekocht, worden toegevoegd. Op de markten kan door de kaasvereeniging wor den aangewezen welk deel der partij kaas voor bin nenlandsch gebruik bestemd i6. Tot bestrijding van de kosten, ten behoeve van de regeling van de kaasvoorziening voor binnenlandsch gebruik zullen de producenten twee gulden minder ontvangen dan bij de regeeringsprijs voor den ver koop bepaald is, dit geldt voor kaas, gekocht voor hoogsten marktprijs tot en met twee gulden daar be neden en voor ae klasse waartoe de kaas behoort. Verder is het noodig dat rekening wordt gehouden met de mindere kwaliteit van de kaas, en zal voor kaas meer dan twee gulden tot en met vijf gulden be neden hoogsten marktprijs gekocht, voor het voor binnenlandsch gebruik bestemde deel de aan produ centen te betalen, naar de klasse, waartoe de kaas be hoort drie gulden lager zijn als voor den verkoop is bepaald; voor kaas van meer dan vijf gulden rot en met .acht gulden beneden hoogsten marktprijs ge kocht, wordt voor het binnenlandsch gebruik bestem de deel de prijs, aan producenten te betalen, naar de klasse waartoe de kaas behoort, vier gulden verlaagd; voor kaas meer dan acht gulden beneden hoogsten marktprijs gekocht, wordt voor het voor binnen landsch gebruik bestemde deel, de prijs der klasse waartoe de kaas behoort, vijf gulden verlaagd, in alle gevallen b'erekend per. 50 K.G. (netto gewicht) en wan neer de marktprijs boven Regeeringsprijs blijft. Wanneer de marktprijs der kaas beneden Regee ringsprijs daalt, daalt de te betalen prijs aan de pro ducenten voor het over te nemen deel, in gelijke mate. De kaas wordt in alphabetische volgorde van de le vering en, zooveel mogelijk veertien dagen na de overname betaald aan de leverancier. De verkoop geschiedt bij vooruitbetaling, uitgezon derd aan de Burgemeesters, die binnen 3 maal 24 uur na ontvangst der zending moeten hebben betaald aan de Kaasvereniging. De kaas wordt op kosten en voor risico van den kooper verzonden. Kosten van verpakking en verpakkingsmateriaal ko men geheel voor rekening van den kooper. Zoo spoedig mogelijk, doch uiterlijk zes dagen na het binnenkomen van de schriftelijke orders worden deze uitgevoerd, in de soorten die voorhanden zijn, n.l. Edammer, Commissie of Middelbare. De kaas wordt voorzien van een niet weg te ne men of voor andere kazen te gebruiken merkteeken, aangevende het procent vet in de droge stof der kaas. Het hoofdkantoor dier Commissie is gevestigd te Alkmaar, waar alle orders moeten inkomen, via het kantoor van de Kaasvereeniging, Kanaalstraat 2 den Haag. Door het kantoor te Alkmaar worden de orders van uit het pakhuis te Alkmaar uigevoerd of ter uitvoe ring opgedragen aan de bijkantoren te Hoorn, Puntner- end en Edam. Iedere week wordt van ieder pakhuis een overzicht opgemaakt van de ontvangegn en verzonden kaas en aan het hoofdkantoor ingezonden. G. NOBEL, Lutjewinkel. J. J. STUYT, Uurmerend. H. S. DE VRIES, Hoorn. H. K. KOSTER, wieringerwaard. BUREAU VAN ADVIES VOOR DEN MIDDENSTAND. De Besturen der beide hier ter stede gevestigde Middenstands-Vereenigingen zijn overeengekomen, alleen dan te willen meewerken tot de oprichting van een Bureau van Advies indien deze instelling mede zal bijdragen tot versterking van de Middenstands- ODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 9