DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN, Van het zuidelijk oorlogsterrein Van het westelijk oorlogsterreln. Van liet oostelijk oorlogsterrein. E Uitbetaling vergoeding LANDSTORM, LANDWEER en MILITIE. No. 292 Honderd en zeventiende jaargang. 1915 Abonnementsprijs per 3 panden f fr. p, post fU Ad?ortent!eprils 10 ct. p. regel groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr, N. V, Boek- en Bsndeisdrakkerij y.h HERMs. COSTER d ZOON, Yöordai C9. Telefooim. I MAANDAG 13 DECEMBER ALKMAAR, 13 December. Van beide kanten worden er verklaringen gegeven van den terugtocht der entente-troepen in ZYiid-Mace- donië, vlak bij de Grieksche grens. De Bulgaarsch- Duitsche voorstelling blijft, dat de Fransch-Engelsche troepen den op hen uitgeoefenden sterken druk niet kunnen weerstaan, dat zij zich in erbarmelijken toe stand op de Grieksche grens en op Grieksch gebied te rugtrekken. Maar de, eveneens officieele, Engelsch- Fransche voorstelling zegt, dat de terugtocht geschied de, wijl een verbinding met het Servische leger toch niet tot stand gebracht kon worden, en dat zij in dus danige orde uitgevoerd werd, dat alle materieel kon worden meegenomen. Men weet, dat van Bulgaar sche zijde nog het buitmaken van 10 Engelsche ka nonnen is gemeld, een mededeeling, welke van En- gelschen kant noch toegegeven nóch tegengesproken is, maar tegen welker publicatie door de Engelsche censuur die thans gewijzigd is, daar het censor schap vanwege het ministerie van buitenlandsche za ken is afgeschaft en de verantwoordelijkheid van be richten over buitenlandsche aangelegenheden wordt gelegd op' de directeuren van couranten en nieuws agentschappen geen bezwaar is gemaakt. Volgens het laatste Duitsche legerbericht is een deel van de Fransch-Engelsche leger reeds over de Grieksche grens getrokken. Wat zal er nu met die troepen, met hun kanonnen, gebeuren? Zullen ze naar Saloniki worden gezonden om daar ingescheept te worden, of zullen ze, indien dit niet in het voorne men der entente ligt, geïnterneerd worden? Het een klinkt al even onwaarschijnlijk als het andere! En alle berichtgevers houden een slag om den arm. De een verzekert, dat wanneer de Bulgaren de entente-troepen vervolgen op Griekschen bodem, de Grieksche soldaten zich zullen terugtrekken maar tegelijker tijd heet het, dat de Duitschers het werk hier zelf zullen doen. Een ander meldt, dat een gedeeltelijke demobilisatie van het Grieksche legerernstig* wordt overwogen. Weer een ander, dat Vrijdag j.l. nieuwe Engelsche afdeelingen te Saloniki.zouden landen. En nog weer een ander meldt, dat de enten- te-eischen zijn ingewilligd.behoudens zeker voor behoud. Enz. enz. Stelliger is het Reuterbureau te Londen met zijn mededeeling, vernomen uit diplomatieke bron, die boven allen twijfel verheven heet, dat de verbonden mogendheden hebben besloten zich niet uit Saloniki terug te trekken. En ook volgens een Tempsbericht hebben de verbondenen besloten te Saloniki te blijven en er voldoende troepen heen te zenden om het offen sief onder gunstige voorwaarden te hervatten. De Daily Chronicle, die evenals andere Engelsche bladen, den terugtocht onaangenaam, maar onvermij delijk noemt zegt, dat men minstens 250.000 man en buitengewoon sterke artillerie noodig zal hebben om de stelling in de havenstad te versterken en te behouden. „Wanneer wij, aldus dit blad, de plaats willen behou den, moeten wij beginnen met al de agenten en de spi onnen van den vijand, waarvan het als het ware we melt, te verwijderen en het Grieksche leger op een be hoorlijken afstand houden. Indien wij Saloniki ver laten, moeten wij zorgen, dat de Grieksche kust niet de basis zal worden voor vijandelijke onderzeeërs. In elk geval moeten de verbondenen op een fermen toon tegen Griekenland spreken. Dat wij gefaald hebben in onze onderhandelingen met Griekenland is niet weinig te wijten aan de op den Balkan heerschende overtuiging, dat de Duits'chers zouden straffen, wie hen weerstond, en dat wij dat niet zouden doen. De Balkanstaten hadden het lot van België en Servië voor oogen en wisten wat Duitsche wraakneming beteeken- de. Zij hebben gerekend op onze vriendschap, zooals Duitschland rekende op zijn terrorisme. Wij moeten de volkeren die aan onze zijde geleden hebben, duide lijk maken, dat de weg, om aan het lijden te ontsnap pen, niet die is, dat zij zich tegen ons wenden. En Griekenland moet tot zijn verstand gebracht worden, opdat andere onzijdige staten niet hun verstand ver liezen." Ook de Daily Telegraph betoogt, dat het nu tijd is, dat Engeland en Frankrijk Griekenland aanzeggen, dat het kleur moet bekennen en dat zij die niet vóór de entente zijn tegen haar zijn. Het is duidelijk dat het vroeg of laat daartoe moet komen, en het militaire be lang van de entente alleen moet de leidende overwe ging zijn bij hen die verantwoordelijk zijn voor de hoofdbeslissing. Hetzij de entente, hetzij de'centrale mogendheden moeten Saloniki bezetten. Zoo de en tente het doet, krijgt Griekenland het aan het eind van den oorlog terug; zoo de centralen het doen, is het voor altijd voor Griekenland verloren, zegt dit blad. Volgens de laatste berichten, zet de entente den te rugtocht in den Balkan voort. De Daily Telegraph deelt mede, dat de Bulgaren, hoewel over een aanzien lijke meerderheid beschikkende, al hun aanvallen za gen mislukken en bij Demir Kapoe zware verliezen le den. Dat is natuurlijk alleszins mogelijk, maar het heroveren van deze toegangspoort tot het Wardardal zal, wanneer er ooit sprake van zal zijn, de entente ze ker niet gemakkelijk vallen en niet zonder een groote overmacht en ernstige verliezen kunnen geschieden. In het Westen is een actie voorgevallen, waarvan zoowel in het Engelsche als in het Duitsche legerbe richt melding gemaakt wordt, doch welke nauwelijks noemenswaard schijnt. Alleen de naam (Nieuw Ka- pelle) wekt herinneringen op: De correspondent van de Daily Mail te Rotterdam voorziet, dat terwijl de gealliëerden hun aanvallen eventueel zullen uitstellen tot het voorjaar van het vol gend jaar, de Duitschers onmiddellijk hun slag zullen trachten te slaan wanneer door harde vorst de grond begaanbaar is geworden voor infanterie en artillerie. Indien dit juist zou blijken, dan zou de groote slag, zegt hij, zeer waarschijnlijk omstreeks nieuwjaar plaats hebben. Zonder den minsten twijfel zal de ar tillerie dezen geweldigen strijd beslissen. Meer ka nonnen dan ooit zullen in het vuur worden gebracht, een vuur, dat niet minuten of uren zal duren, maar dagen, ja zelfs weken, zonder .een enkel oponthoud. De Duitschers zijn in den laatsten tijd bezig, het Wes telijk front geweldig te versterken. De Belgische bevol king wordt weggevoerd en nieuwe sporen worden aangelegd. Zij beweren over nieuwe kanonnen te be schikken, die zwaarder in kaliber zijn en minstens even snel als de beroemde Fransche 75-ers. Misschien weet deze correspondent iets meer dan een ander, misschien is dit niet zoo, doch in elk geval meenden we zijn meening wel even te mogen vermel den. De opperbevelhebber Joffre heeft tot chef van den Franschen generalen staf aangewezen generaal Cas- telnau, die zijn rang van bevelhebber van een leger groep behoudt. De generaal is 64 jaar, zijn miltiaire bekwaamheid wordt naast die van lord Kitchener ge steld, maar hij heeft anti-republikeinsche neigingen en in de Fransche Kamer moet dezer dagen er over ge sproken zijn, dat hij omgeven is door conservatieve raadgevers. De aandacht verdient een Times-artikel over de rede van den rijkskanselier, waarin wordt gezegd, dat de Engelsche traditioneele politiek reeds twee eeuwen voordat Pruisen een koninkrijk was, was dat geen groote mogendheid' de kusten der lage landen tegen over Engeland zou bezitten. Een eeuw geleden heb ben Engeland en Pruisen Napoleon bevochten, Enge land vecht thans voor dezelfde zaak en met denzelfden moed als toen, doch Pruisen heeft de aanmatiging van den tyran aangenomen en zal tenslotte hetzelfde lot ondergaan. Amerika zond aan Oostenrijk-Hongarije een nota over het in den grond boren der Ancona, waarin wordt geëischt de wraking van dit feit als een onrecht matige, onverdedigbare daad, de bestraffing van den betrokken commandant en'schadevergoeding voor de Amerikaansche. burgers, die gedood of gewond zijn. Het heet, dat men te Nieuw-York overtuigd is, dat de nota het afbreken der diplomatieke betrekkingen tengevolge zal hebben. Door het Amerikaansche mi nisterie van buitenlandsche zaken is den gezanten van Engeland en Frankrijk verzocht een vrijgeleide voor' de Duitsche attaché's Boy-Ed en von Papen DE STRIJD TEGEN SERVIë. Uit Weenen werd gisteren officieel gemeld: Ons offensief tegen het noordoosten van Montenegro leid de gisteren tot beschieting van Korita en Rozej en tot achterhoedegevechten 12 K. M. ten westen van Ipek. Wij namen in deze gunsig afgeloopen gevechten 6100 man gevangén en maakten Ipek en Rozaj 40 Servische kanonnen buit. De Duitsche staf meldde gisteren: Aan de Oosten- rij ksch-Hongaarsche colonnes, die in de Albanische grensgebergten den vijand vervolgden, vielen in de jongste twee dagen meer dan 6500 gevangenen in han den. Tusschen Rozaj, dat gisteren werd genomen, en Ipek heeft de vijand 40 stuks geschut moeten achterla ten. Na de beslissende nederlagen, die het leger van generaal Fodorof in de laatste dagen in een reeks stoutmoedige gevechten aan de Franschen en Engel- schen heeft toegebracht, zijn deze in ellendigen toe stand op den terugtocht naar de rGieksche grens en over deze heen. De verliezen van den vijand aan sol daten, wapens en materieel zijn, volgens het rapport van onzen bondgenoot, buitengewoon groot. De Bulgaarsche staf meldde 9 Dec.: Wij zetten de vervolging aan beide zijden van de Yardar ten zuiden van Kosturino voort. Onze colonnes, die den vijand langs beide oevers van de Vardar vervolgen, zijn reeds door den pas bij Demir Kapu getrokken en aangekomen aan het spoor wegstation Wirowce. Aan den rechteroever maakten wij gevangenen, behoorende tot vier verschalende Fransche regimenten. Onze troepen, die ten zuiden van Kosturino voor waarts rukken, hebben de Koluzdara bereikt en de' dorpen Calkali, Tatarei, Rabrowo, Walandowo en Hu dowo, waar het hoofdkwartier van generaal Sarrail was gevestigd, bezet. De Franschen staken de stati ons van Hudowo en Mirowos in brand. Wij maakten bij het station van Hudowo 500 kisten patronen, veel proviand en verplegingsbenoodigdre- den en bij het station Mirawce 30.000 K. G. tarwe, vaten met cocosboter, wijn en veel andere zaken van de Franschen buit en van de Engelschen vijf machine geweren en veel andere geweren. Aan het Servische front rukten onze troepen na de inneming van Ochrida aan den noordelijken oever van het Ochridameer in de richting van Struga op. De oostelijké helft van de stad aan den rechteroever van de Drina i.® reeds in onze handen. De vijand verniel de de brug in de stad en biedt tegenstand aan den linkeroyer der rivier. Het Fransche middagcommuniqué meldde gisteren: In Macedonië worden de bewegingen van de troe- en der geallieerden in de beste orde en de grootste almfe volbracht. In tegenspraak met tendentieuse be richten verspreid door Duitschers, Oostenrijkers en Bulgaren moet verklaard worden, dat de vérliezen der Bulgaarsche troepen veel zwaarder zijn dan die der Engelsche en Fransche. De terugtrekkende beweging werd noodig geoordeeld, 'toen gebleken was, dat geen aansluiting met het Servische leger kon worden ver kregen. Daar de positie van onze troepen voor Kriwo- lasj het ons onmogelijk maakte een gunstig front in te nemen, moest meer naar achteren een geschikt terrein gezocht worden. Zoodra dit terrein ontdekt was, had onmiddellijk de terugtocht plaats en wel in zoo goede orde, dat de geallieerden al het materieel konden me de nemen. DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Het Duitsche legerbericht meldde gisteren: Ten oosten van Neuve Chapelle en ten zuidwesten van Rijssel stuitte een poging van een Engelsch detache ment van betrekkelijk geringe getalsterkte om onver hoeds onze stelling binnen te dringen af op onze ver sterkingen. In de Vogezen hebben enkele weinig be langrijke patrouille-gevechten plaats gehad. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Duitsche legerbericht meldde gisteren: Niets talrijke Russische afdeelingen, die in de streek van het Warsung-meer en ten zuiden van Pinsk onze stellin gen trachtten te naderen, werden afgeslagen. De Russische staf meldde 11 Dec.: De toestand is aan het geheele front onveranderd gebleven. Op 10 Dec. poogde de vijand uit de streek van Kupschintse aan de Strypa ten westen van Tamopol tot een aan val over te gaan, hij werd echter afgeslagen en trok naar zijn loopgraven terug. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. IJSBOND HOLLANDSCH NOORDER KWARTIER. Te Schagen vergaderde gisteren in het „Noordihol- landsch Koffiehuis" de IJ. H. N. De voorzitter, de heer Minnema van Amsterdam opende de goed bezette vergadering en herinnerde er aan dat dit de 20ste algemeene vergadering is. Tien jaar geleden telde de Ijsbond slechts 75 afdeelingen en nu, met haar 20-jarig bestaan reeds 130, zoodat zoo goed als geheel Noord-Holland is aangesloten. Thans grenzen de distristen aan Zuidholland en Utrecht. De IJ. H. N. heeft overeenkomsten aangegaan met den Z.-Hollandschen en Stichtschen Ijsbond, zoodat de leden vrij rijden hebben op hunne banen en dezelfde boodskaarten bezitten. Waaraan die .uitbreiding te danken is? Kort gezegd: de Bond is populair. 'Hij zorgde voor iets waaraan behoefte bestaat: goede ba-, nen, zonder kosten voor het publiek. De dichterlijke woorden van onzen len secretaris, den heer Jl. Cock, zei de voorzitter, voorkomende op den beschrijvings brief, geven zoo juist den groei in de populairiteit van de IJ. H. N. aan, n.l. „De Ijsbond nam een groo te vlucht. Hij groeide in 20 jaar geducht, van oost tot west, van noord tot zuid, sloeg IJ. H. N. zijn vleug'len uit." Met voldoening, aldus spr. kunnen de oprichters, die in 1895 te Oudendijk de vereeniging stichtten, op hun werk terugzien. Na eenige. oude getrouwen, die der vereeniging zijn ontvallen herdacht te hebben, opende de heer Minne- ma de vergadering. Vervolgens kreeg de heer Lap, voorzitter van 'der afdeeling Schagen het woord, die dan voorzitter denkte voor zijn rede en zijn gelukwen- schen aanbood voor het 20-jarig bestaan der bond. Hij 'dankte het dagelijksch bestuur der gemeente Schagen. voor hun aanwezigheid. Nu ook de afd. Schagen haar 20-jarig bestaan viert meende zij dteze vergadering een eenigszins geestelijk karakter te moeten geven. In de pairl zal Schagens Harmonie-ka pel zich doen hooren, terwijl na afloop een bioscoop voorstelling wordt aangeboden, op wintersport betrek king hebbend. De burgemeester van Schagen, Jhr. J. P. W. van Doom verklaarde namens het dagelijksch bestuur de invitatie op hoogere prijs te stellen. Hij sprak zijn sympathie uit met de vereeniging die de bdangen dter typisch Nedierlandische wintersport op zoom uitnemen de wijze behanddelit. Ook in hem vond de IJssport een warm voorstander. De 1ste secretaris, de heer J. Cock, deelde mede, dat ei 13 leden van het Hoofdbestuur aanwezig waren en 80 afdeelingen met 120 afgevaardigden. Ook de Stichtsche Ijsbond was aanwezig. Uit het uitgebreid jaarverslag over 1914 stippen wij aan, dat de Ijsbond Hollands Noorderkwartier thans 20 jaar bestaat en den 3en Maart 1895 te Oosthuizen is opgericht met 8 afdeelingen, t. w. Oosthuizen, War der, Middelie, Purmerend, Edam, Hoorn, Schermer- horn en Oudendijk. Nu telt dé Bond 139 afdeelingen. De toenmalige voorzitter, de heer Minnema, bekleedt ook thans nog deze functie. In 1902 werd besloten tot districts-indeeling. De voorzitter deelde mede, dat de heer B. H. Jur- gens te Purmerend, voorzitter van dat district, we gens omstandigheden had bedankt; bij acclamatie werd hij tot eerelid benoemd. Ook de heer Hille te Ursem, die als bestuurslid bedankte, werd tot eerelid benoemd. De heer H. B. Cortie, van Hoogcarspel, exposeerde eenige reddingsmiddelen, a. een verbeterde red- dingshaak, en gaf hierbij toelichtingen. Na de pauze kwam de, mededeeling dat als leden van het bestuur herkozen zijn de heeren C. L. T. Sar- let, D. Stam, W. Dil Jzn. en A. Silver, en gekozen de De Burgemeester van Alkmaar brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de uit betaling der vergoedingen, «opende over het tijdvak van O tot en me 15 December, zal plaats hebben ten Sta mlze, op Don derdag, Ift December a.s., .or zooveel de LAJfDWJEER en den LAf rOKM betreft van 1011 uur en voor el de MIDITIE aangaat van 11—12 uur. Alkmaar,. 13 December ldl De Bui. oeester voornoemd, G. RIPPING. heeren C. Grandaham te Purmerend, B. W. H. Klein- Schmidt te Hoogsorspel en K. Spaan te Ursem. Uit de rekening en verantwoording van den pen ningmeester, den heer P. Preijer Jr. te Krommenie, welke werd goedgekeurd, bleek dat de ontvangsten J 1089.6014 en de uitgaven 988.86 bedroegen, aldus een batig saldo van 50.741/2, waarbij nog komt de belegging bij de R. P. S. 102.38, zoodat het geheel bedraagt 153.1234. De begrooting sluit in ontvangst en uitgaaf met 2240.25. Het voorstel van de afdeeling Oterleek: „De alge meen te vergadering Van den IJ. H. N. noodigt het hoofdbestuur uit, aan de burgemeesters der gemeen ten in Noord-Holland, met uitzondering van Amster dam, Haarlem, Alkmaar en den Helder, te verzoeken, gedurende den tijd, dat het ijs behoorlijk berijdbaar is, aan lokaalhouders geen vergunning te verkenen tot het geven of doen geven van openbare dansmu ziek daarin, op werkdagen vóór zonsondergang, be halve bij ijs'feesten of wedstrijden", lokte bestrijdin; uit van de afdeeling Alkmaar (de heer Cloeck), di meende, dat deze zaak buiten de bemoeiingen van d IJ. H. N. valt. Hetzelfde meenen de afdeelingen Aals meer en Zaandam. De voorzitter was eveneens van oordeel, dat de invloed van den IJ. H. N. gering zal zijn en de afdeelingen op dit gebied zelfstandig moe ten handelen. De.motie werd daarop met groote meerderheid verworpen. Een voorstel van den heer W. C. Visser, Nieuwe- Niedorp, om de verkeerswegen op de ijskaarten door cijfers aan te duiden, een onderwerp dat spr. reeds voor 6 jaar te Haarlem besprak, kwam vervolgens in behandeling. De ijskaart voor NoordLHolland is thans uitver kocht, door de verandering aan te brengen zal die nieuwe in duidelijkheid veel winnen. Ook het over zicht op de ijsberich'ten zal duidelijker worden. Een ontwerp van dte verkeersbanen heeft spreker ge reed. Hij meent dat de beraadslaging hierover wel kan geschieden in het dagelijksch bestuur. 'Hiertoe werd bij acclamatie besloten. Het voorstel van het H. B., 'de algemeene vergade ring machtigt het Dag. best. om, naar bevind van za ken eene nieuwe collectieve verzekering te sluiten met een andere Mij., indien zulks te doen dienstig is ip het belang van den Bond, werd aangenomen, zoo- dat het D. B. dus zal onderzoeken of het zijn ambtena ren bij eene 'nieuwe maatschappij voordeeliiger kan verzekeren. Met groote instemming werd Anna Paulowna als plaats der volgende algemeene vergadering aangewe zen. Bij 'de rondvraag stelde een afgevaardigde de vraag of de commissarissen van de Ijsbanen in de uitoefening hunner functie nliet verzekerd kunnen wor den tegen ongelukken. Het bestuur zegde toe dit te zullen onderzoeken. De voorz. deelde mede dat dit jaar wijzigingen in de statuten kunnen plaats hebben. Voorstellen daartoe moeten voor 1 Febr. zijn ingekomen. Hierop bracht de heer Dijkstra, afgevaardigde van den Stichtschen Ijsbond den voorzitter den dank over van zijn vereeniging voor die uitnoodliging, tevens ddnkte hij voor de gelegenheid hun geboden om met de IJ. H. N. kennis te maken. Daarna sloot de voorzitter, met dank aan allen voor hun opkomst en met het verzoek aan den heer Dijk stra, de beste wenschen naar Utrecht mede te nemen, de vergadering, waarna men nog een gen tijd gezellig samen bleef. WIJLEN J. S. MEUV >EN. De radactie van Winkeliers- Handelsbelangen bereid verklaard het initiatief te en tot het doen verrijzen van een monument tet gedachtenis van den heer Meuwsen en zet in mmer van heden haar denkbeelden daaromtrent n. De vorm van het monument later gekozen wor den als: le. een gedenkteeken op iet graf; 2e. een mo nument te plaatsen in Amsterdam en dat ten geschen ke aan te bieden aan het gemeentebestuur; 3e. het stichten van een Meuwsenfonds voor een goed doel op Middenstandsgebied. HET GRAPJE VAN DE WEEK. Jan van de Munt vertelt in dte „Leeuw. Crt." het volgendte grapje: Een professor, wiens naam in den laatsten tijd nog al eens genoemd wordt, heeft in zijn gang een spreuk hangen: „Men wordt verzocht mijn kinderen niet te kussen." Dat kussen van kindteren door Jan en Alleman vindt hij onhygiënisch. Hij heeft gelijk. Maar niet on gelijk had de'student, die op een avond dat bordje meenam en het ophing in de vestibule van een anderen professor, die juist een diner gaf, waarbij ook zijn drie volwassen dochters aanzaten. UIT HOORN. Zondag werd ^lhier een vergadering gehoulen, waartoe alle onderwijskrachten bij het O. L. onderwijs in West-Fries land waren 'uitgenoodigd. Deze vergade ring was belegd door een daartoe benoemd comité be staande uit de heeren J. Ebels te Schellinkhout, P Butter te Wijdenes, J. H. Steggerda te Oosterleek, P Swart te Andijk en T. v. d. Blink te Hoorn. Hoofddoel van die vergadering was het bespreken van een in West-Friesland te voeren salarisactie. Aan wezig waren o.a. de hr. A. Voerman Volters, honorair ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1