1 olügmnmeii van lieden. Nederland. lid van't N. O. G. en de heeren Veldkamp en Kiestra, leden van ft hoofdbestuur van 't N. O. G., alsmede enkele ledien van de Noordlhollandsche propaganda- conimissie. Besloten werd aan alle gemeentebesturen in West- Fr 'Sland een adres en memorie van toelichting te zei en, waarin wordt aangedrongen op een voldoende saL rieering van het geheele onderwijzend personeel. Getracht zal worden te komen tot de vorming van een kring „West-Friesland" van onderwijzers, waarin de gemeenschappelijke belangen kunnen worden be sproken. UIT PURMEREND. Tot lid van het Dagelijksch Bestuur van de Banne Purmerend is herkozen de heer K. Haan te Ilpendam. UIT BROEK OP LANGENDIJK. In de week van 611 December werd aan de vei ling aangevoerd 47400 bloemkool, 69200 roode kool, 133700 gele kooi, 13000 witte kool, 1 waggon kool, 135 baal uien, 159 baal wortelen en 7100 ramenassen. UIT WIJDENES. Zaterdag is voor de Zuiderkogge, omvattende de dorpen VenhuizenHem, WijdenesOosterleek en Schellinkhout een centrale groente- en fruitveiling, ge naamd „de Zuiderkogge," opgericht. Aanvankelijk zijn 162 leden toegetreden. DE DUITSCHE DESERTEURS TE BERGEN. De Tel. verneemt, dat de minister van Oorlog aan de söc.-dem Kamerfractie op haar verzoek, om vrijla ting der deserteurs, verzekerd heeft, dat zij niet aan de Duitsche overheid zullen worden uitgeleverd, ook niet na afloop van den oorlog UIT B RGEN. ln den nacht van Zaterdag op Zondag zijn de bei de uit het intemeeringjkamp alhier ontsnapte Duit sche officieren te Rotterdam aangehouden door de Amsterdamsche recherche. Zij zijn na e ennacht in het hoofdbureau te Rotterdam te hebben doorgebracht, gisteren pér auto naar hier vervoerd, waar ze in het geïnterneerden-kamp zijn ondergebracht in de oude officieren-barak, waarin tof dusverre 12 man vertoef den, die geweigerd hadden telkens wanneer ze het kamp verlieten hun eerewoord' te geven niet te ontvluch ten. Dezen zijn nu naar het kamp bij de Mecklenbur- gers ondergebracht. UIT SCHAGEN. De dames N. Wit en A. Keuris te Schagen hebben beiden te Haarlem het diploma voor Kraamvrouwver pleegster behaald. KORTE BERICHTEN. In de te Sittard gehouden raadsvergadering heeft de burgemeester meegedeeld, dat Ged. Staten goedkeu ring onthouden hadden aan het raadsbesluit, waarbij de heer A. de Wever als raadslid toegelaten werd. De raad teekende hiertegen hooger beroep aan. Donderdag is te Nunen een naaktlooper aange houden, die de boschwegen aldaar sedert eenige we ken onveilig maakte. De man is herkomstig uit Hel mond. Toen de reeder van den te Hamburg binnenge- sleepten stoomtrawler „Sint Nicolaas" zich derwaarts wilde begeven tot het regelen van zaken, weigerde het Duitsche consulaat te Amsterdam den gevorderden pas af te teekenen, omdat bedoelde heer een zoon is van den Britschen vice-consul te IJmuiden. Men meldt uit Lochem aan het N. v. d.' D., dat ds. M. C. van Wijhe, te Barchum, na daartoe verlof van den territorialen bevelhebber te hebben verkre gen, in zijn gemeente teruggekeerd is. I> Ned. Journalistenkring zal a.s. Zondag in Utrecht een algemcene vergadering houden ter bt spreking van het geval-Schröder. E>e te Rotterdam bijeengeroepen Belgische jour nalisten hebben besloten aan den heer Schroder een betuiging van hartelijke collegialiteit en levendige sympathie te zenden. Gistermorgen is door een boschwachter in een dichtbegroeid bosch aan den Arnhemschen straatweg, tusschen Beekbergen en de Woeste Hoeve, een lijk van een man gevonden. In de nabijheid bevond zich een rijwiel. HET DUITSCHE LEGERBERICHT. BERLIJN 13 Dec. (Officieel.) Westelijk oor logsterrein Niets nieuws. Oostelijk oorlogsterrein: Legergroep von Hindenburg: Op verschillende plaateen hadden kleine gevechten van vooruitgeschoven posten met vijandelijke verkenningsafdeelingen plaats. Hier bij gelukte het den Russen een zwakke Duitsche post bij verrassing te nemen. Legergroep von Beieren: Een vruchtelooze aanval tegen onze posities bij Wulka kostte den Russen ongeveer 1000 man en bloedige verliezen aan gevangenen. Balkan oorlogstooneelDe toestand heeft geen bizondere veranderingen ondergaan. Bij het leger van von Kövess werden gisteren meer dan 900 Serviërs binnengebracht. Bij Ipek zijn 12 stukken modern geschut veroverd, die de Ser viërs aldaar begraven hadden. Achter ons front werden in de laatste dagen meer dan 1000 ver strooide Serviërs opgepikt. In Macedonië heeft het leger van generaal To- dorow de dorpen Dorian en Gewgelu bezet, geen Engelschen en Franschen bevinden zich meer in vrijheid op Macedoj isch grondgezied. Bijna twee Engelsche divisies zijn bij deze gevechten in de pan gehakt. HET ITALIAANSCHE LEGERBERICHT. ROME 13 Dec. (Officieel.) De schitterende acties hebben tot resultaat gehad, dat wij de krachtig versterkte hoogten hebben bezet, waar door wij het gebied van het Bezecadal volkomen beheerschen. De laatste loopgraven en werken zijn met de bajonet genomen. HET FRANSCHE LEGERBERICHT. PARIJlS 13 Dec. (Officieel.) Communiqué van gisteravond 11 uur: Er heeft- een levendig gevecht met loopgraaf- mortieren plaats gehad, waarbij het vijandelijk geschut tot zwijgen werd gebracht. Een Engelsche vrachtboot die op de Belgische kust gestrand was, werd door drie Duitsche wa tervliegtuigen aangevallen, die bommen hebben geworpen. Eenige vliegtuigen van de geallieer den zijn toegesneld en hebben de Duitschers ver dreven, terwijl Fransche torpedobooten uit Duin kerken de stoomboot onder het vuur eener Duit sche batterij op het strand sleepten. HET RAPPORT VAN GENERAAL FRENCH. LONDEN 13 Dec. (Officieel.) Rapport van Generaal-Veldmaarschalk French 16 Vliegmachines hebben bommen geworpen op het voorradendepót te Miromont en net vlieg kamp te Merviliy. Naar men meent werden bei den ernstig beschadigd. Onze artillerie heeft de beschieting van de vijandelijke linie voortgezet en op tal van plaatsen bressen in de borstwering ge schoten. Onze artillereie heeft gisteren het vuur geopend op Cite St. Eloy, dat in den namiddag nog brandde. Een klein aantal bommenwerpers drong binnen in een krachtig verdedigde Duit sche loopgraaf bij Neuve Chapelle, vernielde een machinegeweer en stelde vele vijanden buiten ge vecht. Van onze troep werden slechts 4 man ge wond. DE STRIJD TEGEN SERVIë. PARIJS 13 Dec. (Officieel.) De geallieer den zetten terugtocht in den Balkan voort. Ver scheidene vijandelijke aanvallen werden gisteren afgeslagen. DE NEDERLANSCHE AMBULANCE, 's GRAVENHAGE 13 Dec. De Nederland- sche ambulance voor Duitschland en Oostenrijk- Hongarije heeft als plaats voor haar werkzaam heden aangewezen gekregen Beuthen (zuid-oost Silezië) benevens Boedapest. POGING TOT DOODSLAG, 's GRAVENHAGE 13 Dec. Het O. M. bij de Haagsche rechtbank vorderde heden wegens po ging tot doodslag 2 jaar gevangenisstraf tegen dén, 25-jarigen Urker varensgezel S. H., die den 17 Oct. j.l. te Scheveningen zijn gewezen meisje met een mes zoodanig verwónilingen toebracht, diat haar rechteram nog geheel verlamd1 is. t MOORDAANSLAG. ECHT 13 December. Zaterdag heeft de 19 ri e K. twee revolverschoten gelost op zijn vr ei n vriend, den 21-jarigen W. v. H. in de w- ag van zijn zwager aan de Abstederdijk. v. :rd a i n h akerpols en boven het oog get' ifi. u en .id. in de rijksklinieken alhier aan de gevolgen overleden. De jongemannen hadden kwestie gekregen over geld, dat K. aan v. H. schuldig was. VERKIEZING GED. STATEN VAN LIMBURG. MAASTRICHT 13 Dec. De Provinciale Sta ten van Limburg kozen heden met 27 stemmen tot lid van Gedeputeerde Staten de heer E. Regout HOOG WATER. MAASTRICHT 13 Dec. De stand van de Maas is thans stationnair 418 c..M. De wegen en velden om Maastricht staan blank, enkele dor pen gedeeltelijk onder water. EEN MOORDAANSLAG. WINSCHOTEN 13 Dec. Gisteravond is de 18-jarige dochter van den aannemer H. door een onbekend' jongmensch aangevallen en onverhoeds met een mes gestoken, Hedennacht is zij aan de gevolgen overleden. SI ADNIEUWS. DE MELKKWEST1E. Heden was het de eerste dag, waarop het Vrijdag avond geuumen besluit van de Vereemging van Melk veehouders in practijk zou worden gebracht en dus de melk slechts tegen 1U cents per liter aan de melkventers zou worden geleverd. Het bleek, dat ver- seneiden melkboeren liet voornemen hadden, rnetk te sturen naar een inneming te Amsterdam. Biijktiaar „as hierop van uificiecle zijde gerekend, aithans de iieer G. Diost, be las i met de distributie van levens middelen, was bij de Noord-Hoilandsche Iramweg- maatsenappij aanwezig en toen verschillende leveran ciers kwamen om hun melk met de tram van 5 uur 30 ut o uur 40 te doen verzenden, werd hun melk dooi oen heer Drost in beslag genomen. De betrokkenen protesteerden wel tegen het in beslag nemen, doch zij verzetten zich hiertegen verder niet, zoodat gelijk ook niet anders te verwachten viel de eerste ope ratie in dezen „melkoorlog' zeer kalm in haar werk ging- Achtereenvolgens werd melk aangehouden van de ueeren E. Govers (101,5 L.), J. Zwart (11 L.), W. Kla ver Kz'n. (54 L.), C. Peperkamp (36 L.), P. Roskam (58 L L. Berger (88 L.), J. Morsch (40 L.), T. Morsch (40 L). De in beslag genomen melk werd getaxeerd door de heeren dr. F. P. Keijzer, directeur van het gemeen- tesiachthuis en J. Heinis, zuivelfabrikant, die de waar de schatten op 9 cents per liter. Zoo spoedig moge lijk werd de voorzitter van de Vereeniging van Melk- slijters, de heer J. Greeuw, gewaarschuwd, met wiens bemiddeling cmstrecks kwart na zeven de verdee ling'van de melk aan verschillende venters plaats vond, zoodat deze weinig later dan andere dagen de melk naar hun klanten konden brengen. De andere venters konden zich naar de fabriek Uithoorn aan den Helderschen Weg (voorheen Condensed Milk Co. ltd.) begeven, waar hun 3200 liter werd verstrekt. De directie dezer fabriek heeft verklaard, dat zij geen te genwerking zou bieden en bereid zou zijij elke be- noodigde hoeveelheid te leveren, waartoe zij in staat is. omdat deze fabriek veel meer melk verwerkt, dan ir. deze gemeente gebruikt wordt Abusievelijk hebben we Zaterdag gemeld, dat in het laatste adres van het bestuur der Vereeniging van Melkveehouders is gezegd, dat de winterprijs der melk met 2 cents verhoogd zou mogen worden; dit had moeten zijn met 1,5 h 2 cents. OP DE VOORDRACHT. B. en W van Amsterdam plaatsten ter benoeming van eei erwijzeres aan school No. 102 aldaar, op de voo ht mej. A. C. Abcouwer, onderwijzeres al hier. RECHTERS-VACATURE. De or iissements-rechtbank alhier heeft, ter ver vullen ei r vac tri van rechter in haar college, de navol/ de .ijst v in eling opgemaakt: mrs. C. II. Beekhuis, advocaat en procureur te Leiden; H. Kingma Boltjes, kantonrechter te Onderdendam; dr. N. Muller, substituut-griffier bij het gerechtsof te Am sterdam. PLAATSELIJK ARBEIDERS SECRETARIAAT. Alhier is opgericht een plaatselijk Arbeiders Secre- traiaat waarbij zijn aangesloten dé Federatieve Bouw vakarbeiders, Meubelmakers, Sigarenmakers, Trans port en Arbeiders. Voorzitter is de heer G. Peere boom, secretaris de heer C. Swaerts, Uitenbosch- straat 19. BOND VAN R. K. KAASHANDELAREN. Er zullen pogingen worden aangewend om in over leg met het hoofdbestuur van „de Hanze" een bond van R. K. Kaashandelaren in het Bisdom Haarlem op te richten. VOETBAL. Doordat de terreinen van A. F. C. in Amsterdam en van Holland alhier werden afgekeurd, concentreerde zich alle belangstelling bij den wedstrijd Alcmaria II Holland II, die wel doorging, ofschoon het terrein ook niet schitterend was. 't Is niet te hopen, dat er gisteren toeschouwers zijn geweest, die nog voor de voetbalsport moesten ge wonnen worden, want de allermisselijkste parodie, die er gisteren vertoond werd ep waaraan alle begrip van sport vreemd was, bracht zelfs volbloed enthousias ten er toe voor den tijd het veld te verlaten. Tot deze ontaarding werkte zeer zeker mee het weifelend, zwak ke optreden van den scheidsrechter. Waarom voor zoo'n plaatselijke ontmoeting iemand aangewezen zonder routine en nog wel uit Alkmaar! Spelers en publiek hadden wondergauw gemerkt, dat er nu wel wat gebeuren kon. In 't veld schopte men steeds in 't wilde weg, zonder te zien of men den bal op de bee- nen van zijn tegenstander een flinken trap gaf. Ver keerde aanmoediging van 't publiek sterkte de spelers in hun manier van werken. Dat er bij een plaatselij ke ononoeting wrijving is tusschen spelers en tus schen de twee partijen onder 't publiek, is te begrij pen. Maar gisteren werd het vooral na de rust een niemand en niets ontziende scheldpartij, wat een aan tal bezoekers zulk een afkeur inboezemde, dat zij tri bune en terrein verlieten, 't Is niet te verwonderen dat enkele lichte spelers van Alcmaria II van de ruwe partij voetbal weldra de dupe werden. Twee kon den tenminste na de rust slecnts met moeite meekomen. Eerst werd het dan ook een tiental en tegen 't einde een negental. Over de kwestie van het al of niet toe staan van een invaller zullen wij hier het zwijgen toe doen. Voor de rust en daarna maakte Holland twee doel punten, zonder dat Alcmaria er, ondanks vele pogin gen in kon slagen daar een puntje tegenover te stel len. 40 voor Holland II was 't einde. BOND VAN NEDERLANDSCHE ONDERWIJZERS. Men meldt ons: Zaterdagavond vergaderde de Afd. Alkmaar van den Bond van Ned. Ond. in café Central alhier. De voorzitter gaf een kort relaas van de bestuursbe- moeiingen in zake de gevoerde salarisactie en consta teerde, dat men over het'verloop daarvan tevreden kon zijn. Niet alleen had ze een onmiddellijke verbe tering tengevolge, maar wat van meer beteekenis is, de Gemeenteraad bleek in zijn geheel van gevoelen, dat een meer afdoende regeling der salarissen van de on derwijzers noodzakelijk is. Een opdracht daartoe te gen de volgende begrooting werd door B. en W. gaarne aanvaard. Met waardeering werd van een en ander melding gemaakt, terwijl een afzonderlijk woord van huiüc werd gebracht aan de heeren Cloeck, Stoel en Verkerk voor ue indiening en de uitnemende verdediging van 't amendement CloeckStoel. Voorts kwamen in deze vergadering ter sprake de jongste bemoeiingen van onderwijzend personeel. Was er met bevreemding kennis van genomen, dat bij de voordracht voor onderwijzers aan de Burgerschool de eenige sollicitante uit de stad is gepasseerd en deze over de motieven, die daartoe hebben geleid, geheel in het onzekere is gebleven, pijnlijk was men getroffen door wat de heer Cloeck naar aanleiding van 't uit blijven der voordracht voor onderwijzer met verplich te hoofdacte aan de 6e Gemeenteschool, in de Raads vergadering noemde „een trap aan de Alkmaarsche onderwijzers." De bespreking hiervan gaf aanleiding tot de volgen de motie, die met algemeene stemmen werd aangeno men. De afd. Alkmaar van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, bijeen in huishoudelijke vergadering op 11 December 1915,5 spreekt er hare verontwaardiging over uit, dat het hoofd der 6e Gemeenteschool, de heer J. Eits, blijkens een Uitlating van den heer J. Cloeck iu de raadszit ting van Woensdag, 8 December 1915, zich veroor- looit in zijn rapport aan den Raad over de sollicitan ten naar de betrekking van onderwijzer met verplichte hoofdacte aan genoemde school, zonder meer, neer te schrijven, dat allerminst daarvoor een Alk- uiaarsdi onderwijzer geschikt moest worden geacht; van oordeei. dat genoemd rapport aan een ergerlijke oppervlakkigheid mank gaat en in zijn oppervlakkig heid een beleediging inhoudt aan het adres der Alk maarsche sollicitanten, waaronder mannen, die reeds jaren bij het onderwijs in Alkmaar werkzaam zijn, en op wier werk nimmer aanmerking is gemaakt; geeft te kennen, dat een gezond promotiestelsel eischt, dat onderwijzers in de gemeente naar anciënni teit tot zoodanige betrekking worden bevorderd, en besluit deze motie te publiceeren op te zenden aan den Gemeenteraad. SCHEEPSWERF „NICOLAAS WITSEN." Van dte scheepswerf „Nicolaas Witsen" van de fir ma W. F. Stoel Zoon, alhier, werd met goed gevolg te water gelaten. Een stalen vrachtmotorboot, lang 45 voet. breed 9 voet, met een 1-cylinder petroleum-motor van 8 P.K. gebouwd voor rekening van den heer A. Hoogland Jzn. te Broek op Langendijk. NATUURWETENSCHAP EN GODSDIENST. Na door ds. H. Westra te zijn ingeleid sprak Vrij dagavond voor de vereeniging „de Middaghoogte" de heer Felix Ortt over natuurwetenschap en godsdienst. Er zijn manschen, begon spreker, die meenen dat deze twee dringen niets met elkaar te maken hebben en absoluut onvereenigbaar zijn. Het eerste toch is een gevolg van het verstand, het tweede irtt gevolg van den ziel en van het gevoel. Dit is echter niet zoo. Het heelal moet beschouwd worden als een éénheid. Het geheele denken en voe len van het menschdom gaat uit naar één godheid, zelfs de filosofen van volkeren met een veelgodendom •zijn tot deze waarheid gekomen. Het monisme vind dan ook meer en meer aanhangers onder de geleerden van den tegenwoordig entijd. Alles heeft slechte een grond: het zijn, hoewel de kennis van het zijn ons langs verschillende wegen bereikt. Of die weg nu godsdienst of natuurwetenschap is, per slot van reke ning komt het toch tot het eene, het zijn. Thans staat het begrip energie op dén voorgrondin tegenstelling met een halven eeuw geleden. Een populaire definitie van dat begrip energie is: de energie is hetzelfde als arbeidsvermogen, doch deze bepaling is niet geheel juist, krachten toch zijn ongelijksoortige grootheden terwijl energie slechte één grootheid is. Bij elk energe tisch proces blijft de som der energieën gelijk. De energie nu bouwt op, doch dezelfdie energie ook breekt weer af, en alles op de wereld toont een neiging tot vervlakking. Een boom groeit en vergaat, een huis wordt opgebouwd' doch wordt weer met dén grond gelijk, en zoo gaat het'voort. De energie ver liest in de natuur gestaag aan waarde. De meest natuurlijke toestand in de natuur is wel de onordelijke, doch de mensch schiep er een ordelijke van, en geor dende energie kan veel meer kracht ontwikkelen dan ongeordende. Een voorbeeld is de eleotriciteit. In plaats nu van te zeggen de wereld bestaat uit stof en kracht moeten we zeggen: ze bestaat uit stof, energie en een ordenend beginsel of entelegie. Nu heeft een electroon geen massa, dus er bestaat geen enkele reden, om aan te nemen dat er stof is. Blijven dus over energie en enfelegie. Na een vergelijking te hebben getrokken tusschen na tuurwetenschap en godsdienst, kwam spr. tot de con clusie dat het Zijnde dus is de Godheid. De natuurwetenschap en de godsdienst steunen el kaar, en de hoogste plicht en zedelijke eisch voor de menschheid is liefde en heiligheid. Alle bijbelsche termen zou men in de gebezigde kunnen overzettenhet Zijnde is God, de energie is de kracht Gods, de entelegie is de geest Gods, het Niet of Chaos is de Satan, enz. Slechte wanneer men streeft naar eenheid is men op den waren weg naar het geluk, of men die eenheid zoekt in godsdienst of in de wetenschap blijft gelijk. Ds Westra dankte den heer Ortt voor diens rede en sloot de vergadering. ,,'t NUT." Op de ledenvergadering van het Departement Alk maar der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, Woensdagavond a s in „de Unie", zal mej. Joh. Cam- bier van Nooten eennige voordrachten houden. Van verschillende kanten wordt mej. Cambier van Nooten, die ö.a. Lioba van Fr. van Eeden en den Meinacht van de Bussel zal voordragen, zeer gunstig beoordeeld. Het Nieuws van den Dag zegt van haar: Een bijzonder goeden indruk maakte de voordracht van Mejuffrouw Cambier van Nooten. Met welluiden de stem, goede uitspraak (bijzonder veel werk maakt zij van de consonanten), passende klankkleur, en juia- ten intonatie droeg zij hare gedichten voor. En de Delftsche courant: Mejuffrouw Cambier van Nooten heeft letterlijk al les in haar voordeel, zoowel haar sympathiek uiterlijk als haar wijze van voordragen. Maar die stem! Spreekster heeft van natuur een geluid gekregen zoo heerlijk en machtig, diat schier alles er mee te berei ken is. Daarbij is de stem zoo buigzaam en smijdig, dat zoowel de uitingen van den hevigsten hartstocht als het teederste fluisteren volkomen tot zijn recht komt. Mej. Cambier van Nooten heeft den schat In haar keel blijkbaar met de uiterste zorg ontwikkeld en beheerscht zoowel de ademhaling als de stem volko men. Vandaar dat het luisteren naar haar .voordracht een voortdurend genot is. INGEZONDEN STUKKEN. Alkmaar, 12 Dec. 1915. Aan den Heer Redacteur der Alkmaarsche Crt. De ondergeteekende verzoekt beleefd alsnog opname van de volgende regelen Melkoorlog en melkschandaal, bah, wat een woor den. Ik zou het melkgeschil of melkprijzengeschil willen noemen. Wie kent een beter? Het bestuur der vereeniging van melkveehouders bleef mij Haar antwoord op mijn ingezonden stukje van 29 November schuldig, doch nu lees ik in het verslag van de laatstgehouden vergadering van voor noemde vereeniging, dat men gezwegen heeft, omdat ik niet op de hoogte was. Nu is negeeren gemakkelijk en zonder meer te zeg gen, dat een ander het niet weet, nog gemakkelijker, doch dat maakt de zaak niet beter. O mhet bedrijf van den heer Borst enkele dagen te controleeren ontbreekt mij den tijd. Ik kan niet an ders zeggen, dan diat ik de houding van de heeren Borst en Rodterwijn, die ik als bezadigde, kalme men- men zeer goed ken, niet verklaren kan. Zou de geld buidel het van het gezond verstand gewonnen hebben? O, dat zoete oorlogswinstje! Ik kan*me niet voorstel len, dat voornoemde heeren met de hand op het hart dtirvem te verklaren, dlat de melk hen dezen winter 1 U a 2 ct. duurder kost, dan te het voorgaande gure jaar getij. De argumenten van den heer Govers zal ik onbe sproken laten. Ik heb goeden moed, dat onze burgervader minder zal zeggen, maar spijkers met koppen zal weten te slaanhij is er de man niet naar, zich te laten dwin gen, als de zaak hem rechtvaardigtoesciiijnt. Reeds lang moet het iedfer denkend mensch duide lijk zijn geweest, waar de schoen (knelde De kaasprij- zen waren abnormaal hoog, afgunst op die hooge prij zen dat was het en anders niet. De boeren zijn den heer Lubbe grooten dank schul dig, al is hij niet geslaagd Maar dat het bedrijf anders niet loonend is, och kom hoe durfden al die vergaderden dat vol te hou den? Hebben de boeren vooral dit jaar niet veel hooi ge teeld? Hebben de zoetboeren vooral, niet weinig per soneel in dienst, zoodat ze goedkoop exploi toeren. En nogmaals: Wordt er niet weinig krachtvoeder ge bruikt, behalve bij den enkeling, zooals b.v. bij den beer Frans, die dan ook melk met groot vetgehalte boeren (kan? Zou ik weer geen antwoord krijgen Gaarne geef ik toe, dat het moeielijk is. een zwakke zaak te verdedi gen. Ten slotte niet geheel in ernst: Het meest wat me hindert is, dat de boeren ons burgers misschien voor dom aanzien. Prof. v. Hamel vertrouw ik enkele da gen controle niet toe, geleerdheid en wijsheid zijn twee; ik acht een kruiersjongen best in staat om een prof. een rad voor dte oogen te draaien, als het een oentenkwestie betreft en onze N. l i. boeren staan als slim bekend. Dank voor de opname. S. Geachte Redacteur Op de vergadering van melkveehouders, gehouden j.l. Vrijdag, hebben de voorzitter en den heer Govers gesproken over mijn ingezonden stukje van Maandag 6 December, 'geplaatst te Uw blad. Volgens het ver slag in Uw blad hebben ze gezegd dat' hef een beleedi ging is. Nu, als het werkelijk een beleediging is, d. w. z. als alle leden van de vereeniging van melkvee houders zich nooit aan melkvervalsching hebben schul dig gemaakt, dan wil ik de vereeniging recht hartelijk felkiteeren en bied ik mijn excuses aan. De geschiede nis van leverantiën aan de kaas- en melkfabrieken hebben ons wel eens anders geleerd, daar zijn wel eens overtredingen geconstateerd 'en zelfs daar waar een goede controle was; de laatste tijd hoorde men er niet zoo veel meer van. zeker omdat de melk zoo enorm duur is. En nu zal ik tusschen twee haakjes er nog bdj vertellen dat ik ook de eer heb gehad 25 jaar melkveehouder te zijn geweest. Toen ik hier in Alk maar kwam wonen, maakte ik dadelijk de opmerking „he, het is net of die melk hier anders is als bij ons op de boerderij," en of de schuld' hier nu ligt aan het land, of aan de koeien of aan dte melkveehouders of melkuitventers, dat weet ik niet, maar ik beschouw de melk hier van minder kwaliteit als wij van onzen eigen melk gewend waren. En dat zeg ik niet alléén,, maar hier in Alkmaar wonen nog veel meer oud-boe ren die wel weten wat of melk is. En om nog eens op mijn ingezonden stukje van j.l. Maandag terug te komen, het was ook mijn bedoeling om B. en W. er nog eens op te wijzen, dat een algemee ne keuringsdienst op de eerste levensmiddtelen' hier no gtot heden tot de vrome wenschen behoort. Dankzeggende voor de plaatsruimte, teeken ik mij, i J- Bloemendaal, 10 December 1915. Hooggeachte heer Redacteur! Vergun mij een enkel woord naar aanleiding van Uw stukje „De Gemeen te 1 ij ke Asschepoe s". Wellicht zal het velen Uwer lezers belang inboeze men om eens eenigszins nauwkeurig te hooren wat nu eigenlijk wel de oorzaak was van de plaats gehad heb bende storing in het electrisch licht 's avonds half elf van St. Nicolaas-avond. De oorzaak hiervan bleek te zijn een kabel-defect in onzen hoogspanningskabel te Beverwijk, waar die ka bel de Gemeentelijke rioleering van Beverwijk, onge veer een maand geleden gelegd, kruist. De bedekking van den ijzeren mantel om dien kabel vertoont duide lijk de sporen bewerkt te zijn met een pikhouweel of dergelijk werktuig, er bestaat dus de overgroote waarschijnlijkheid dat deze kabel bij het leggen van het riool in kwestie beschadigd is geworden, evenwel niet zoodanig dat onmiddellijk doorslag van den ka bel het gevolg was doch wel werd een ziek punt ge vormd dat voorbeschikt was om na korteren of lange- ren tijd door te slaan en die doorslag had nu onge lukkigerwijze plaats 's avonds 10 30 uur van St. Ni colaas. Nu was een week geleden gelukkigerwijze, de electrische verbinding tot stand gekomen van de Cen-

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2