DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van liet zuidelijk oorlogsterrein No. 294 Honderd en zeventiende jaargang. 1915 aSjonnfifflentiprlis m 3 maanden f t,fr. p, post f Ui Miertantlpi 10 et p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr, V, Boek- en HanttdfPkkerii y.L HEPJs. COSTER 5 ZOON, Voordam Ci. ïslsf». I WOENSDAG DUITSCHLAND. NEDERLAND. 15 DECEMBER Landstc rm. Keurings Jaarkl se 1916. ALKMAAR, 15 December. Van verschillende kanten wordt bericht, dat Bulga ren Grieksch grondgebied hebben betreden, doch het laatste Parijsche communiqué meldt uitdrukkelijk, dat Bulgaarsche troepen de Grieksche grens nog niet heb ben overschreden Volgens telegrammen uit Saloni- ki aan Italiaansche bladen heeft generaal Sarrail ech ter verklaard, dat het Grieksche leger zich niet zou verzetten tegen het betreden van Grieksch grondge bied door Duitsche of Bulgaarsche troepen. In Grieksch-Macedonië zal zich dus thans naar alle waarschijnlijkheid een strijd ontwikkelen tusschen Franschen, Engelschen eener-, Bulgaren, Duitschers en Oostenrijkers andererzijds. Daarbij zal het wel hoofdzakelijk gaan om het bezit van Saloniki. In een Reuter-bericht uit die stad wordt medegedeeld, dat de in den vorm van. een grooten halven cirkel erom gele gen heuvels ingericht zijn als een uitgestrekt brugge- hoofd en dat deze stevige natuurlijke stelling daar nog versterkt wordt door de hand van den man' der technische wetenschap. Ook komen er, volgens dit be-, richt, steeds niéuwe versterkingen met grooten spoed re Saloniki binnen. Stellig zal de entente, wil ze de stad' krachtig verdedigen, moeten zorgen, dat een flink leger fluks ter plaatse is. De Fransche generaal Lacroix heeft in de Temps betoogd, dat de 100.600 Engelschen maar van de Dardanellen moeten worden weggenomen, die toch 99 kansen op de 100 hebben om in zee geworpen te worden, dat Italië met 50.000 man moet bijspringen en dat anders de reserves uit Engeland of Frankrijk moeten worden aangesproken. Drie maal honderd duizend man acht deze deskundige voor een succesvolle Saloniki-expeditie nog niet ge noeg. Dat komt wel overeen met hetgeen de Grieksche Koning onlangs in een persgesprek zeide, dat n.l. de geallieerden, willen ze iets op den Balkan uitrichten, er een leger van tenminste 400.000 man moeten heb ben. De Fransche generaal becijfert dat er nu 150.000 man ter verdediging van Saloniki aanwezig zijn. Vol gens het Bulgaarsche legerbericht hebben aan den Wardar en de Tsema 79.000 Franschen en 73.000 En gelschen gestaan, dat zou dus ruim 150.000 man zijn, maar deze hebben zware verliezen geleden, zoodat er nog geduchte versterkingen noodig zullen zijn, die wel niet van de Dardanellen zullen worden gehaald, maar vermoedelijk wel hoofdzakelijk uit Engeland zul len komen, waar de regeering thans een aanvullings- crediet heeft aangevraagd voor nog een millioen solda ten, waardoor de werkelijke sterkte van het Engelsche leger, waarin de begrooting voorziet, op 4 millioen wordt gebracht. In den Duitschen Rijksdag is een wetsontwerp behandeld tot het verleenen van een nieuw crediet van 10 milliard mark, waarbij de rijks minister Helfferich een redevoering heeft gehouden, waarin hij betoogde, dat Duitschland sterk staat, doch dat op de gouden pijlers van het Britsche wereld rijk in vlammend opschrift het „mene tekel" geschre ven staat de melodie is bij zulke gelegenheden in alle landen gelijk, alleen de woorden wisselen! Na tuurlijk werd het gevraagde crediet toegestaan van de sociaal-democraten stemden 65 leden er voor en 41 er tegen, waaruit opnieuw blijkt, dat de minderheid der sociaal-democratische fractie meer aanhang krijgt Eenige vragen van den heer Liebknecht, of de regee ring bereid is tot het instellen van een parlementaire commissie ter onderzoek van het officieele bewijsmate riaal over het ontstaan van den wereldoorlog, en of zij wil indienen een ontwerp, om de buitenlandsche politiek openbaar te maken en de beslissing over oor log en vrede aan de volksvertegenwoording te bren gen, werd^i door de regeering bij monde van minis ter Jagow ontkennend beantwoord. Op andere vragen (of de regeering bereid is door de regeling van de productie het algemeen belang en door inbeslagne ming en gelijkmatige verdeeling van den voorraad de belangen des volks te behartigen, voorts den binnen- landschen politieken koers in Duitschland en de kiesrechthervorming in Pruisen betreffende) werd door de regeering geweigerd te antwoorden, terwijl het stellen van sommige vragen door den president niet toegestaan werd en de woorden van dezen afge vaardigde tenslotte in het tumult verloren gingen. Eenige sensatie werd in het Engelsche Lagerhuis veroorzaakt door de verklaring van de regeering, dat Sir Percy,Scott niet langer belast is met de verdedi ging van Londen tegen aanvallen uit de lucht, daar deze is gebracht onder controle van het departement van oorlog. De verklaring kwam ten eenenmale als verrassing, een nadere uitlegging werd niet gegeven. DE STRIJD TEGEN SERVIë. Uit Weenen meldde men gisteren officieel: Ten zuiden van Plevlje bestormden onze troepen de Montenegrijnsche stellingen op den Vrana Gora. In de streek ten noorden van Berana werden weder 2300 gevangenen gemaakt. Het Bulgaarsche legerbericht luidde gisteren: Den 12den December bezette het leger de laatste drie Macedonische steden, die nog in handen van den vijand waren. E>oiran, Gevgheli en Struga. De laatste gevechten met de Engelschen, Franschen en Serviërs hadden plaats aan de oevers van de Doi- ran- en Ochridai-meren. De vijand werd overal ver slagen. Macedonië is bevrijd. Op Macedonischen bo dem bevindt zich geen enkel vijandelijk soldaat meer. Na de nederlagen aan de Engelschen en Franschen op den rechteroever van de Vardar toegebracht, trok de vijand zich terug naar het neutrale Grieksche ge bied door onze troepen vervolgd tot aan de Griek sche grens. Te 5 uur 20 's namiddags werd de stad Gevgheli door onze troepen bezet. De Franschen staken voor hunnen terugtocht de kazernes en de stad met twee ziekenhuizen in brand en lieten de spoorwegbrug over de Vardar ten zuiden van Gevgheli in de lucht vliegen. Het aantal gevangenen en de buit zijn nog niet geteld. Het leger van generaal Sarrail is van de linie DoiranGevgheli teruggeslagen naar de Griek sche grens. Erkend moet worden, dat de Fransche troepen veel dapperder streden dan de Engelsche. De laatste, overblijfselen van het Servische leger, die van Bitolia over Ochrida en Struga naar Albanië te rugwijken, trokken zich na de nederlaag bij Ochrida terug naar den linkeroever van de Zwarte Drin, waar bij zij alle bruggen over deze rivier vernielden. Zondagochtend in de vroegte trokken onze troepen bij Struga over de Drin. Ten zuiden van deze stad vielen zij de Servische troepen met kracht aan, namen 400 man gevangen en maakten geschut buit. De ver volging in de richting van El Basan wordt voortge zet. IN DEN RIJKSDAG. De sociaal-democraat Liebknecht stelde gisteren in den rijksdag de vraag of de regeering, indien de ande re oorlogvoerenden hiertoe bereid zijn, ook van haar zijde bereid is op den grondslag van een afzien van annexaties toe te stemmen in onmiddellijke vredeson derhandelingen. De staatssecretaris von Jogow wei gerde de beantwoording van deze vraag. Ook op een aantal andere vragen werd hem het antwoord ge weigerd en viel de president hem in de rede. Verder vroeg de heer Liebknecht of de regeering be reid was een wetsontwerp in te dienen, waarbij de ge heime diplomatie wordt vervangen door een onder controle van de openbare meening staande buiten landsche politiek en de beslissing over oorlog en vre de over te laten aan de volksvertegenwoordiging. De staatssecretaris verklaarde, dat de regeering niet be reid was de daarvoor noodige wijziging van de grondwet voor te stellen. Vervolgens stelde de heer Liebknecht de vraag, of de regeering bereid is door regeling van de productie volgens het algemeen belang, door inbeslagneming en gelijkmatige verdeeling der voorraden in de behoeften van het volk te voorzien. De „Ministerialdirektor" Lewald weigerde die vraag te beantwoorden. (Bijval.) Liebknecht wilde ter aanvulling nog een vraag stel len. (Algemeene hilariteit.) De voorzitter verklaar de, dat dit een nieuwe vraag is. Ten slotte stelde de heer Liebknecht nog een vraag betreffende de richting der binnenlandsche politiek De heer Lewald weigerde onder bijval ook deze vraag te beantwoorden. Nader vroeg Liebknecht, welke houding de regeering aanneemt tegenover de kies rechthervorming in Pruisen. (Luidruchtig gelach.) De voorzitter: „Dat is een nieuwe vraag." Liebknecht: „Dat is geen nieuwe vraag." (Algemeen rumoer, waar in Liebknechts woorden verloren gaan.) Bij de eerste lezing van het wetsontwerp betreffende het supplementair crediet van 10 milliard Mark ver klaarde de minister van financiën Helfferich onder in stemming, dat het toestaan van het gevraagde crediet het bewijs zal zijn, dat het vertrouwen der tweedracht, moeheid en honger, valsch is. Onder levendig bravo zei de minister verder, dat „de vijand moet weten, dat wij ons al wat overtollig is ontzeggen en liever allen nood lijden, dan ons door den vijand de wet laten stellen." Het ontwerp werd tenslotte in handen van de be- grootingscommissie gesteld. KORTE BERICHTEN. Uit krantenpapier, gedrenkt in parafine, worden- in Italië kleine toestellen gemaakt om de rantsoenen der soldaten warm, te houden. Door het geheel Italië worden thans vlijtig kranten verzameld. De pers kan dus, zegt de Romeinsche correspondent van de Mor ning Post, zelfs in deze dagen van censuur nog van nut zijn. Lloyds meldde gisteren dat het Engelsche stoom schip „Orteric" gezonken is; de bemanning werd aan land gebracht, behalve twee Chineezen die gedood zijn. Een schoenmaker te Fgnton (Eng.) had van eeni ge vrienden aan het front een granaat cadeau gekre gen. Eenige dagen geleden ontplofte de granaat en de ongelukkige eigenaar werd aan stukken gescheurd. Het aantal krijgsgevangenen in het Britsche rijk bedraagt 21,205. Generaal Smith-Dorrien zal het bevel voeren over de Britsche troepenmacht tegen Duitsch Oost-Afrika. DE VOORLOOPIGE HECHTENIS VAN DEN HEER SCHRöDER. De Telegraaf meldt: Na onderzoek van de zaak, waarvoor onze hoofd redacteur in voorloopige hechtenis genomen is, heeft zijn wij goed ingelicht de rechter-commissaris, mr. A. JL van Royen; een request aan de rechtbank inge diend, waarbij hij verzoekt, den heer J. C. Schroder uit de voorloopige hechtenis te ontslaan. Maandagmiddag heeft de tweede kamer der recht bank, na dagen lang dit verzoek te hebben aangehou den, het van de hand gewezen, in overeenstemming met het requisitoir van het O. M. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. De algemeene beschouwingen over de staafebegroo- ling werden gisteren voortgezet met de replieken. De heer Marchant (v.-d., Deventer) repliceerde namens den heer Bos en zette uiteen wat deze in zake het maken van oorlogswinst bedoeld heeft. Spr. roer de het geval van De Telegraaf en de vrijspraak van den heer Schröder voor een der tegen dat biad inge stelde vervolgingen aan. Daarna behandelde de heer Marchant nog eens de positie van de regeering in ver hand met die van de Staten-Generaal. De heer Heeres (u.-l., Leiden besprak .de motie, welke naar aanleiding van de debatten zijn ingediend en verklaarde zich voor het eerste deel van de motie- Helsdingen en tegen de motie-Ketelaar. De minister van binnenlandsche zaken zette het het standpunt der regeering nogmaals uiteen. Blij vende salarisverbetering boven het aangebodene kan niet worden overwogen. De regeering is echter be reid iets in de richting van den duurtetoeslag te be proeven en acht dus stemming over de motie-Ketelaar overbodig. De minister van landbouw, nijverheid en handel weersprak nader de door den heer Bichon geuite per soonlijke beschuldiging tegen een zijner ambtenaren. De heer Ketelaar (v.-d., Amsterdam V) trok wegens de verklaring van den minister van binnenlandsche za ken zijn motie in. Het eerste deel van de motie-Helsdingen betreffen de de salarisverbetering van het lagere personeel in 's rijks dienst werd verworpen met 42 tegen 20 stem men, waardoor de voorsteller het tweede deel als ver vallen beschouwde. Hoofdstuk I van de begrooting werd hierop goed gekeurd. Aan de orde was daarna het suppletoir crediet op de landbouwbegrooting wegens beschikbaarstelling van levensmiddelen en veevoeder en de kosten der tij delijke rijksbureau's. De heer Drion (v.l., Ridderkerk) zei niét te weten, hoe de gel den tot dusver zijn besteed. Ofschoon spr. niet meeging met veel kritiek, die er is uitgeoefend, achtte hij het toch niet wenschelijk op dezelfde wijze voort te gaan. De prijzen waren hier te lande door gaans 7 tot 8 pet,, hooger dan in Engeland. Ook zijn daar de schommelingen niet zoo groot als de regee ring bij vrijen invoer vreest. De regeering zou ech ter moeten zorgen, dat de stoomvaartmaatschappijen geen buitensporige vrachtprijzen vragen. De heer Van Vuuren (r.-k., Zevenbergen) vroeg evenals de heer Drion om vrijlating van den graanin- port. De heer De Jong (u.-l., Hoorn) verdedigde de hou ding van de regeering tot dusverre en vroeg ook, dat de vrijlating zal worden overwogen. De minister antwoordde uitvoerig met de geschiede nis van de graanpolitiek waarna het wetsontwerp zon der hoofdelijke stemming werd aangenomen. Hoofdstuk II (hoqge college's) werd zonder be raadslaging of hoofdelijke stemming aangenomen, evenals verschillende wetsontwerpen. Aan de orde was hierna het wetsontwerp nopens machtiging tot het aangaan van eene overeenkomst met de naamlooze vennootschap Koninklijke Paket- vaart Maatschappij te Amsterdam, betreffende het on derhouden van stoómvaartverbindingen in Neder- landsche-Indië gedurende de jaren 1916 tot en met 1925. De heer Hugenholz (S. D. A., P., Weststellingwerf) wenschte dat bij troepenvervoer,, de manschappen, zoo ze bij 4 of 5 tegelijk gaan, tweede klasse zullen reizen. In de 3de klasse toch staan ze bloot aan een be handeling gelijk die der oosterlingen. De heer Fock (u. 1. Haarlem) had de grief, evenals de vorige spreker, dat het ontwerp te laat was inge diend. De minister van marine, w.n.d. minister van kolo niën, (de heer Rambonnet) zegt verschillende verbete ringen toe De heer Fock verdedigde een amendenmt om in 't contract te voegen, dat de Mij. verplicht zou zijn een zoodanige dienstregeling te maken dat het verkeer met de tusschenstations voldoende wordt geregeld. De heer Nierstrass (v. 1. Amsterdam VI) zeidë dat in dit contract reeds een soortgelijke bepaling voorkomt. De ministér van marine, waarnemend minister van koloniën (de heer Rambonnet,) verklaarde dat de Paketmij. tegen een dergelijk amendement was en ver klaarde dat het onmogelijk zou zijn die bepaling in te lasschen. De minister heeft evenwel reeds een af doende regeling vastgesteld. De Voorzitter stelde voor wegens de wijzizing door de regeering in het contract en dus in het ontwerp ge bracht dfe verdere discusies te verdagen tot hedenmor gen, waartoe werd besloten. Het wetsontwerp betreffende een overeenkonjst aan te gaan met de-Handelsmaatschappij voor den verkoop in Nederland' van de voor landsrekening in Ned. Indië gewonnen voortbrengselen van land- en mijnbouw werd aangenomen. Evenzoo het wetsontwerp tot herziening der wette lijke bepalingen omtrent de betaling van het accijns op het gedistilleerd. Vervolgens was aan de orde het wetsontwerp tot verhooging van de landbouwbegrooting voor 1914, wegens kosten voor het Nationaal Steuncomité. De heer Spiekman bepleitte de zittingneming in de Steuncomité's door vertegenwoordigers van vakveree- nigingen. Minister Posthuma antwoordde, waarop het wets ontwerp zonder h. s. wordt aangenomen. Hierop werd de vergadering verdaagd tot heden morgen 11 uur. De vergadering wordt verdaagd tot morgen 11 uur. Mocht dan nog geen eindverslag over Marine zijn uit gebracht, dan zal met Waterstaat worden aangevan- gen. Gemengd Nieuws. 1 VEREENIGING VAN BURGEMEESTERS EN SECRETARISSEN IN NOORD-HOLLAND. In de Raadszaal van het Stadhuis te Amsterdam Zij, die zich met 1 Januari op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers franco en gratis. DE DIRECTIE. De BURGEMEESTER O neente ALKMAAR brengt ter kennis van de 'la inplichtigen van de jaarklasse 1916 dat op MA/. AG 17 JANUARI a s. des voorm. te 9 uur, ten Si; Jhuize alhier gelegen heid bestaat om zich aan een geneeskundig onderzoek omtrent hunne geschiktheid voor den dienst te onder werpen. Voor het geval zij zich voor een anderen keurings raad aan het onderzoek wenschen te onderwerpen be hoeven zij daartoe toestemming van den Voorzitter van den keuringsraad alhier. Zij worden er op gewezen, dat hun welbegrepen eigenbelang het zeer wenschelijk maakt, dat zij zich voor het onderzoek aanmelden o. a. omdat zij ingeval zij ongeschikt mochten blijken nadat zij in werkelijken dienst- zijn gekomen en alsdan weer huiswaarts wor den gezonden, daarva moeilijkheden kunnen onder vinden ten aanzien van hun maatschappelijke of studie- belangen. Onderwerpen zij zich aan een onderzoek bij den keuringsraad en blijkt daarbij voldoende van ongeschiktheid, dan worden zij van den dienstplicht bij den landstorm terstond ontslagen en staan zij nie meer bloot aan de kans om als landstormplichtigen ir werkelijken dienst te worden opgeroepen. Het ondergaan eener keuring als bovenbedoeld sh niet uit de bevoegdheid om ontslag van den dienr plicht bij den landstorm te vragen wegens het behe zijn met daarvoor aangewezen ziekten en gebreken. Nader zal worden bepaald wanneer de landstorm plichtigen der jaarklasse 1916 in werkelijken dienst moeten komen. Alkmaar, den 14en December 1915. De Burgemeester van Alkmaar, G. RIPPING. kwamen op Maandag 13 dezer de leden samen der bovenvermelde Vereeniging. Een groot aantal heeren was opgekomen. De eere-voorzitter, de burgemeester der hoofdstad, was tegenwoordig. De burgemeester van Haarlem nam den voorzitterszetel in. Tot bestuurslid werd herkozen met algemeene stem men op één na de heer C. D. Donath, secretaris van Alkmaar. De heer J. A. Zaalberg, directeur der vereeniging „Het Nederlandsche Registratuurbureau", hield een voordracht over het decimale-registratuurstelsel bij de gemeente-administratie. Zijn rede werd met het ver- toonen van een aantal lichtbeelden besloten. CENTRALE DRINKWATERVOORZIENING MIDDEN-NOORD-HOLLAND. Gistermiddag werd in 't gebouw „Amicitia" te Pur- merend een groote vergadering gehouden onder lei ding van den heer H. J. Calkoen, burgemeester van Edam, voorzitter van het comité betreffende de stich ting eener Centrale Drinkwatervoorziening van Mid den-N oord-Ho 1 land. Aanwezig waren de burgemeesters, wethouders, se cretarissen en eenige raadsleden uit 28 Verschillende gemeenten uit Midden-Noord-Holland, benevens de Gezondheidscomissiën, de medici,' de directeur van 't Rijksbureau voor watervoorziening, de ingenieur van dat bureau, de heer Bijl, die met het ontwerpen van het plan werd belast, en de hoofdinspecteur en inspec teurs van de Volksgezondheid. Nadat de voorzitter de vergadering om één uur met een welkomstgroet aan de talrijke aanwezigen had ge opend, werd het woord verleend aan den heer Bijl, die breedvoerig het plan eener waterleiding duidelijk uit eenzette en aan de hand van een lijvig rapport een technische en' financieele beschouwing gaf. Vervolgens voerden het woord de directeur van 't Rijksbureau, de hoofdinspecteur der Volksgezondheid en de heer D. Kooiman, secretaris van het comité, bur gemeester van Wormer. Verschillende aanwezigen vrocr en nadere inlich tingen. Ten slotte achtte de voorzitter d -.aak voldoende be sproken, waarna de secretaris,lens 't comité, de volgende motie voorstelde „De vergadering van gén sturen te Purmer- end bijeenkomen op 14 Dec. „overwegende, dat de v eiding geacht moet worden ten zeerste te zullen su i.ken in 't belang der gemeenten „dat gewenscht is, zooveel mogelijk waarborgen te bekomen „dat voor de te sluiten leening ten behoeve der wa terleiding geen gelden behoeven te worden gevonden uit de belastingpenhingen der ingezetehen, ook niet na verloop van jaren „besluit met algemeene stemmen de stichting eeher waterleiding volgens de plannen van het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening, in hunne gemeenteraden ten krachtigste te bevorderen, onder voorbehoud dat het Rijk, de Provincie of anderen terugbetaling van eventueele verliezen bij ijze van renteloos voorschot volledig waarborgen." De voorzitter bracht daarop de motie in stemming, welke met algemeene stemmen op één na werd aan genomen. Hierop werd de vergadering door den voorzitte' gesloten met de verzekering, dat het comité de zaal verder zou uitwerken, terwijl de directeur van 't Rijks bureau de toezegging gaf, dat hij een ingenieur zou b schikbaar stellen voor die gemeentebesturen, welfo over eenige punten betreffende hunne gemeenten nad' wenschten ingelicht te worden. UIT OTERLEEK. De heer A. de Reus, kaasmaker aan de fabriek „Ons Belang" te Heer-FIugowaard, Rustenburgerweg, thans in garnizoen te Haarlem heeft, na volbrachten leeftijd aan den cursus van Dr. Scheij te Hoorn met gunstig ALKMAARSC COURANT

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1