DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van liet zuidelijk oorlogsterreln ïin liet westelijk oorlogsterreln. Van het oostelijk oorlogsterreln. No. 296 Honderd, on zeventiende jaargang. 1915 ftboüBeifintsprljs pi» 3 maiwtei f 1,—Ir. p. post 11.24 Adiertatisprljs 10 ct. p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. H. Beek- ea Handelsdrukkerij HERIn. CGSTES 4 ZO0K, Vinrfa C 8. Talefoo®. 3. VRIJDAG 17 DECEMBER NEDERLAND. 4LKMAAR, 17 December. Eindelijk komt er een klein beptje licht in de Griek- sche kwestie misschien blijkt het later slechts be- driegelijke schijn te zijn, maar op het oogenblik wordt de toestand er toch eenigszins door opgehel derd. De*lichtstraal komt uit Sofia. Terwijl Berlijn en Weenen de laatste dagen hun officieelen mond dicht hielden, komt Sofia los en vertelt ons: „onze troepen staan aan de Grieksche grens, nadat zij de vervolging van den vijand voorloopig gestaakt hebben." Wij wis ten uit de Duitsche en Weensche legerberichten reeds enkele dagen geleden, dat er geen Engelschman en geen Franschman meer in Macedonië was, maar nu komt het Bulgaarsche legerbericht ons bovendien ver zekeren, dat de vervolging gestaakt is vóór de Griek sche grens. Men trachte zich daar eens even goed in te denken: een leger zet een ander leger met succes na; hoe langer de vervolging duurt, des te grooter de voordeelen daarvan beloven te worden; ineens echter wordt halt gehouden en wordt den .tegenstander ge legenheid gegeven zich in veiligheid te begeven, d. w. z wordt hij in staat gesteld zich later andermaal te yertoonen onder voor hem allicht veel gunstiger om standigheden. liet is te begrijpen, dat dit niet zoo maar gebeurt, doch dat daar heel wat aan vast zit. Een aannemelijke verklaring is de volgende-: Bul garije heeft de zijde der midden-mogendheden geko zen om hen te helpen Servië te bedwingen ea een niet-bedreigde spoorwegverbinding BerlijnKon- stantinopel tot stand te brengen. ITet een zoowel als het ander is gelukt. De veldtocht in Servië is zoo goed als afgeloopen, het Bulgaarsche gebied is met 50.000 vierk. K.M. vergroot, de treinen loopen reeds van Duitschland naar Turkije of zullen dit over enkele dagen doen. Bulgarije's taak is hiermee volbracht. Het Bulgaar sche leger heeft zich verder niet te bemoeien met de entente-troepen op Griekschen bodem, het blijft nu met het geweer aan den voet aan de Grieksche grens staan, om de Engelsch-Fransche legermachten aan te vallen, zoodra deze pogen het bezette gebied te herne men of den spoorweg aan te tasten. Is deze veronderstelling juist, dan krijgt de eisch van Koning Konstandjn aan de entente, dat de troepen zich vrij mochten bewegen over Grieksch gebied, zoo ze, eenmaal teruggeslagen, dadelijk zouden worden ingescheept, zoodat dan de expeditie geëindigd zou zijn, bijzondere beteekenis.' Dan zou het inderdaad wel kunnen zijn, dat er een afspraak heeft bestaan tusschen den Griekschen en den Bulgaarschen Ko ning, met of zonder toedoen van den Duitschen Kei zer tot stand gekomen, waardoor de Grieksche Ko ning zekerheid had, dat de midden-mogendheden het hem niet lastig zouden maken, zoodat het er voor hem slechts op aankwam de entente van zich af te schui ven. Dit nu heeft de Koning beproefd door de entente bovenbedoelden eisch te stellen. Toen deze daarop echter niet inging, moest hij kiezen of deelen. Hij heeft toentot deelen besloten. Griekenland stond het ge deelte grondgebied van Saloniki—Doiran af voor de operaties der entente-troepen. Maar als men den een iets toestaat, kan men toch den ander bezwaarlijk iets weigeren. En zoo is het dan gebeurd, dat de Grieksche regeering aan de Bulgaarsche heeft mede gedeeld, dat zij bereid was om op voorstel van dien kant in te gaan, tengevolge waarvan beide rijken hun troepen 2 K.M. van de gemeenschappelijke grens zul len terugtrekken, zoodat er een neutrale zóne is ont staan, die rechthoekig staat op het aan de entente af gestane gebied. En nu is het de vraag wat er verder met Saloniki zal geschieden. De entente maakt zich daar zeer sterk. Men heeft voortdurend naar de haven gekeken én haar een groote beteekenis toegekend ih het krijgsbe drijf. Maar als. de midden-mogendheden nu hun tegenstanders zich blind staren op die stad, zullen po gen elders hun slag te slaan? Vermeerderen niet de geruchten, welke gewagen van een 'grooten slag, die in het Westen zal worden geleverd, zoodra het weer maar wat opklaart? Een van die geruchten komt uit Londen en zegt, dat prins Albrecht van Wurtemberg, de legeraanvoerder, een proclamatie heeft uitgevaar digd, welke aldus luidt: „Gij zult weldra een schok moeten verduren, waarvoor gij allen uwe energie zult moeten vereenigen, teneinde den vijanden een beslis- senden slag toe te brengen, die u den weg zal openen naar de kust en dan naar de overwinning. Binnen en kele dagen zal uw keizerlijke meester zich in uw mid den bevinden om u tot nieuwe triomphen aan te spo ren. Bewijst hem uwe aanhankelijkheid en uwen vas ten wil de vijanden van het vaderland te terpletteren, zoodat door Gods genade onze wapenen de wereld voortdurenden vrede kunnen brengen en de dank baarheid der toekomstige geslachten van alle natiën verwerven." Het is best mogelijk, dat deze proclamatie verzon nen is en dat al de geruchten over troepenverzendin gen naar het Westen verzonnen zijn. Wij wezen dan ook slechts op een mogelijkheid, waar wel iets van te zeggen valt en die een verkla ring kan vormen voor veel, dat anders nog geheel on begrijpelijk is. DE STRIJD TEGEN SERVIë. Het Duitsche hoofdkwartier berichtte gisteren: De strijd in Noord-Montenegro wordt met succes voortgezet. De Oostenrijksch-Hongaarsche troepen staan dicht bij Bjelopolje. (In een deel onzer vorige oplaag vermeld.) De Oostenrijksche staf meldde gisteren Onze troepen drongen den vijand gisteren ook ten zuidoosten van Glibaci en de Tarakloof terug. An dere Oostenrijksch-Hongaarsche colonnes vermeester den onder hevige gevechten de hoogten onmiddellijk ten noorden van Bijelopolje en het terrein halverwe ge Rozaj en Berane. Ten westen van Ipek begon de vijand den terugtocht in -de richting van Plav en Goe- sinje. Het aantal gevangenen gisteren meegedeeld, steeg nu tot 900. DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche communiqué meldde gistermiddag: De beschieting door de Duitsche artillerie was zwak in den afgeloopen nacht van de Noordzee tot aan de Vogezen. De Fransche batterijen antwoordden overal krachtig, voornamelijk tusschen Oise en Aisne, waar door het loopgraafgeschut een Duitsch ammu- nitie-dépót werd in de lucht geschoten bij Quenneviè- res. Het Britsche hoofdkwartier in Frankrijk berichtte gisteren, dat doorgedrongen werd in vijandelijke loopgraven bij Armentières en met de bezetting werd afgerekend. De Duitsche verliezen worden op 70 ge sneuvelden geschat. Onze verliezen zijn onbeteekend. Er hadden gevechten met bommen plaats bij Ype- ren. Het Duitsche draadlooze bericht, dat wè vier vlieg tuigen verloren, is onjuist. Zooals we in een deel onzer oplaag van gisteren meldden, berichtte het Duitsche hoofdkwartier: Levendige artilleriegevechten en groote actie van vliegers over het grootste deel van het front. Bij Vailly werden twee kleine posten op den zuidelijken oever van de Aisne 's nachts door de Franschen over vallen. Luitenant Immermann bracht gisteren boven Valenciennes het zevende vijandelijke vliegtuig, een Engelsche eendekker, ten val. De Fransche vliegeraanval op Mülheim in Baden had, volgens de Frailsche berichten, de daar gelegen stationsemplacementen ten doel; daarop zijn echter geen der geworpen bommen gevallen, doch wel in de stad, waardoor een burger gedood, een andere bur ger gewond werden. De militaire schade bleef be perkt tot het breken van een vensterruit in een hospi taal. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Duitsche legerbericht meldde gisteren: Legergroep-von Hindenburg: De Russische afdee- lingeri die ten noorden van het Driswiaty-meer tot in onze stellingen doordrongen, werden door een tegen aanval teruggedreven. In de streek van de monding der Beresina mislukte een vijandelijke aanval in ons infanterie-vuur. Legergroep-prins Leopold van Beieren: De toe stand is onveranderd. In den nacht hadden kleine pa trouille-gevechten plaats. Legergroep-von Linsingen: Bij Berestiany mislukte een vijandelijke aanval. Een Russisch vliegtuig moest ten oosten van Luzk in het bereik van de Oosten rijksch-Hongaarsche troepen landen. (Reeds in een deel onzer vorige oplaag vermeld). Uit Weenen wer$ gisteren officieel gemeld: In de streek van de Koraimbeek sloeg het leger van aartshertog Joseph Ferdinand een Russische aanvals- poging af. Ten zuidwesten van Olyka werd een vij andelijk vlieger tot landen gedwongen en gevangen genomen. Een van onze vliegeskaders wierp bommen op de aan den spoorweg MiedwiszeSamy gelegen stations Antonowka en Klewan. De actie had succes. Bij Klewan ontstond brand. Alle vliegtuigen keerden ongedeerd terug, ondanks de hevige beschieting. KORTE BERICHTEN. De Engelsche trawler „Yarmouth", die op 8 No vember uitvoer moet als verloren worden beschouwd. Men vermoedt, dat het vaartuig op een mijn is geloO- pen. De Deensche regeering heeft tegen Conrad Holm, schrijver van een artikel: „Pruisisch" in het blad „Vortland", een aanklacht ingediend wegens het in gevaar brengen van de Deensche neutrality. VAN EEN ONDERZEEBOOT AFKOMSTIG. In een kreek aan de Zuidzijde van den Nieuwen Rotterdamschen Waterweg is een langwerpig ronde bus met verzegelde schroefsluiting aangedreven, wel ke door de vinders voor een mijn werd aangezien, maar na door een militair ingesteld onderzoek een soort tank bleek te zijn van pl m. 100 L. inhoud en welke een soort benzol bevatte. Het vermoeden bestaat, dat de tank, waar Duitsche merken op staan, toebehoord heeft aan een onderzee boot. LIEFDE EN VADERLAND. Een meisje uit Silvolde (G.) was verleden week te Bienen (Rheiüland) gehuwd met een Duitsch militair, die daarvoor met verlof van het front naar zijn ge boorteplaats was gekomen. Het ging hem evenwel aan het hart, zoo direct het huwelijksgeluk vaarwel te moeten zeggen. Na eerst van de betrokken autoriteiten verlof te hebben gekregen om zijn meubels naar Ne derland over te brengen, heeft hij thans zelf de wijk naar ons land en zijn intrek bij zijne schoonouders genomen. Toen men daarvan in zijn Heimath de lucht kreeg, werden zijn vader en de pastoor van Bienen naar Silvolde afgevaardigd om hem te bewegen, het vaderland weer te dienen. Hun gang was echter tever geefs. De liefde voor zijn vrouwtje ging boven die voor zijn vaderland en hij verkoos daarom maar in ons land als deserteur te blijven. STADNIEUWS. ALKM. VER. VOOR DEN HANDELDRIJ- VENDEN EN INDUSTRIEELEN MIDDENSTAND. Gisteravond vergaderde ten huize van den heer van der Sleesen de Alkmaarsche Vereeniging voor den Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand, on der voorzitterschap van den heer Jb. Cloeck. De heer Cloeck herdacht in zijn openingswoord het overlijden van den heer Meuwsen, de 'voorzitter van den Bond. Hij herinnerde er aan, dat vóór 15 jaar voor 't eerst door de middenstanders er aan werd ge dacht zich te organiseeren, wat voorheen door hen als iets minderwaardigs werd beschouwd. Het wat toen op initiatief van den heer Meuwsen dat de Am- sterdamsche Winkeliersvereeniging werd opgericht. Destijds vroeg de middenstander zich af of het feite lijk wel noodig was zich te organiseeren; nu heeft hij dit wel ingezien en door den bouw van verschillende inrichtingen en scholen getracht de organisatie te be vorderen. Op het congres in Middelburg zagen wij aldus de heer Cloeck de heer Fenijn en ik, reeds dat de man die daar stond ziek was. En nu is hij gestorven. Vinnige en onverdiende aanvallen heeft hij moeten verduren, doch alleen de luiaard blijft daarvan verschoond. De nagedachtenis van den heer Meuwsen moet worden ge huldigd en dit doen wij het beste door zijn eerst begonnen werk voort te zetten. Men spreekt er over een monument voor hem op te richten, doch geen schooner monument kan hem gesticht worden dan dat. Nu zijn we er voor in de gelegenheid. De op richting van het bureau van advies was zijn laatste denkbeeld. Wanneer er een dergelijke instelling hier verrijst, hadden we hem geen grootscher standbeeld Kunnen stichten. Na den aanwezigen welkom te hebben geheeten gaf de voorzitter het woord aan den secretaris, tot lezing der notulen en uitgegane en ingekomen stukken. Uitgegaan waren twee brieven, een aan het bestuur van den Handeldrijvenden en Industrieelen Midden standsbond en een aan mevrouw Meuwsen, beide een condolatie bevattend met het overlijden van den heer Meuwsen. Ingekomen was een schrijven van de R. K. Midden- standsvereeniging „De Hanze" te Alkmaar, waarin deze mededeelde op haar algemeene vergadering van Dinsdag 14 December in principe besloten te hebben tot de oprichting van het Bureap van Advies voor den Middenstand op de voorwaarden, reeds door ons vermeld in het Woensdagnummer en ook al eerder. Vervolgens had de heer Meijer een verzoek gedaan om loonsverhooging, daar zijn werk als bode voor de Vereeniging meer bezwaren opleverde dan voor heen. De heer Cloeck was er voor dit toe te staan. De heer Fórtuin vroeg hierop het woord voor een persoonlijk feit. In de Alkmaarsche Courant heeft hij gelezen, dat „de Hanze" besloten heeft voortaan geen communiqué's meer te verstrekken aan met-Kaüiouekt bladen, en evenmin verslaggevers van de andere bla den toe te laten. Hij verbaasde zich ten zeerste over dit besluit, dat z. i. voor de saamhoorigheid met zeer bevorderlijk is. En des te meer veroaasue mj zicü er over nu het komt in dezen tijd, nu zulke groote din gen als het Bureau van Advies op het spel staan. Spr. Kon zich met deze handelwijze in 't geneei met vex- eenigen en vond dat dit veel te ver gaat. Met genoe gen iiad hij gelezen het stuk van de Aikmaarscne Cou rant, zelf zou spr. echter nog veel scherper zijn ge weest. Hij teekende protest aan tegen een dergelijke handeling die zoo zeer in strijd is met de openbare saamhoorigheid. Spr verzocht aan den voorzitter te willen gelasten dat de verslaggever voor „Ons Blad' de zaal zou verlaten. Dergelijke handelingen vond spreker, die zich zeer opwond, schandelijk, en, mijn heer de voorzitter, vervolgde hij, ik maak er een voor stel van den verslaggever van „Ons Blad" den toe gang tot de vergadering te ontzeggen. Doet „de Han ze" zoo, dan moeten wij ook dezen weg volgen. Ik heb geen geestelijk adviseur, maar ik zou wel willen voorstellen om het voorbeeld te volgen. De voorzitter, den heer Fortuin antwoordend, be gon met te zeggen, dat hij het ten zeerste op prijs stel de, dat „Ons Blad" gevolg heeft gegeven aan de uit- noodiging om deze vergadering bij te wonen. Ik ben, zei spreker, altijd de meening toegedaan geweest, en zal het altijd blijven, dat de pers dient de publieke zaak. Het is de plicht van iedere vereeniging om het publiek op de hoogte te houden van haar vereeni- gingsleven. Ik vind dat „de Hanze" wel eenigszins gelijk heeft door geen verslaggevers van bladen op haar vergaderingen toe te laten. Zoo lang zij commu niqué's verstrekte deed ze wat van haar standpunt haar plicht was. Behalve een Middenstandsvereeni- ging toch is „de Hanze" ook een Katholieke vereeni ging, en daar werden wel eens zaken, kerkelijke b. v., behandeld, die voor de niet-Katholieke Alkmaarders van niet 't minste belang waren. Daarom had „Ons Blad" deze bijzonderheden *wel, doch de Alkmaarsche Courant niet. We hebben ons tegenover „de Hanze" niets te beklagen. Ik ben evenwel ook van meening, dat „de Hanze" door het niet meer verstrekken van communiqué's een fout begaat. Doch we kunnen haar daarvoor niet tegenwerken. Wanneer op verzoek van den heer Fortuin de verslaggever van „Ons Blad" de vergadering moet verlaten, dan zal ik vanaf dat oogen blik hebben opgehouden voorzitter van de Alkmaar sche Vereeniging voor den Industrieelen en Handel- Zij, die zich met 1 Januari op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers franco en gratis. DE DIRECTIE. drijvenden Middenstand te zijn. De heer Fortuin was het volkomen met den voor zitter eens, hij wilde slechts een bespreking uitlok ken. Verkeerd vond hij het, dat de heer Cloeck op een voorstel dat hem onwelvallig is, dadelijk de portefeuillekwestie stelt. Hierdoor zou men, uit vrees aen voorzitter te zullen verliezen, dergelijke voorstelr len niet mogen doen! Tegenover de handelingen van „de Hanze" moeten ook daden worden gesteld. De heer Fenijn maakte de opmerking, dat „Ons Blad" daaraan toch niets kan doen! ,pns Blad" is- „de Hanze" niet. Den heer Pels speet het, dat de heer Fortuin zoo heftig is uitgevallen. Spreker zou wel willen dat de heer Fortuin zich nader verklaarde; het eene oogen blik staat hij lijnrecht tegenover den voorzitter, het andere oogenblik zegt hij het volk'-men met dezen eens te zijn Spr. verklaarde als ei '.g aanwezig R. K. lid en als lid van „de Hanze", dat iiij op de bewuste vergadering van „de Hanze" tege het besluit heeft geprotesteerd. Hij beschouwde als een fout van ,de Hanze", die wel zoo spc mogelijk weer zal hersteld worden. De voorzitter betoogde ten zeerste de wenschelijk- heid de pers tot vriend te houden. Bij de oprichting van onze vereeniging hebben wij gedacht, we span nen dé pers voor den wagen, dan wordt het publiek belang het meest gediend. Spreker staat nog op dit standpunt en is er daarom tegen een der kranten te weren. De heer Fortuin bedoelde niet een persoonlijken strijd tusschen hem en „Ons Blad". Verre van daar, de veslaggever hindert hem niets en kan er gerust blijven zitten. Hij wilde alleen maar zeggen dat hij het een zeer krassen maatregel vond dat kranten als de Alkmaarsche Courant en de Nieuwe Courant in het vervolg geen verslagen van de vergadering der Hanze mogen hebben. De heer Pels wees er op,- dat het deze Vereeniging onwaardig is de fout van „de Hanze" op een zooda nige wijze als de heer Fortuin voorstelt aan haar te wreken. De secretaris, de heer Trijbefz, wenschte als be stuurslid ook nog gaarne even het woord over deze kwestie. Den laatsten tijd hebben wij, aldus spreker, zeer veel samengewerkt met „de Hanze", en de beide besturen hebben dikwijls met elkander moeten verga dderen ter bespreking van verschillende huishoudelijk! dingen, welke nu niet zoozeer den leden ter oore kwamen, doch ik kan u verzekeren, mijne heeren, dat deze samenwerking en de gecombineerde vergaderin gen altijd zeer aangenaam waren. Ik geloof, ver volgde spreker, dat „de Hanze" zelf haar fout zal in zien en we hebben slechts "af te wachten wat verder gebeurt, vooral daar zulke groöte dingen als het Bu reau van Advies op het spel staan. De heer van Vuure wilde even op den voorgrond doen treden dat de scherpe uitval van den heer For tuin, wanneer ze tegen „de Hanze" was gericht ge weest, op haar plaats zou zijn. Nu is ze dat niet De heer Englander ging niet mede met den voor zitter en vond dat er van de vereeniging een krachtig protest moet uitgaan en dat het aan „de Hanze" moet worden onder de oogen gebracht, dat men het niet eens is met het genomen besluit. Wij hebben hen niet noodig. Wij liggen niet op een genadebroodje bij „de Hanze'', zeide spreker. Deze heeft daarentegen ons wel noodig. Samenwerking is heel mooi, maar ze moeten niet te ver gaan De heer Cloeck: We hebben „de Hanze" wèl noo dig. Iedere Middenstandsvereeniging hebben wij zeer noodig. Met wat „de Hanze" doet hebben wij niets te maken. Met deze woorden sloot hij de discussies over dit onderwerp en gaf het woord aan den heer Trijbetz, die verslag uitbracht van het Bondscongres te Utrecht gehouden, waarvoor de voorzitter hem dank bracht. Thans was men genaderd aan punt 4 van de agen da: de bespreking van de oprichting van het Bureau van Advies voor den Middenstand. De voorzitter, er op wijzende, dat de zaak vrijwel van alle kanten bezien en overwogen is, stelde voor in beginsel te besluiten tot oprichting en de besturen der beide vereenigingen te machtigen de noodige stap pen te doen. Hij deed omtrent dit Bureau nog eenige mededeelingen. De uitgaven zijn per jaar ongeveer 1100, en het personeel bestaat uit een directeur en een loopjongetje.' Wordt dit Bureau hier te Alkmaar niet opgericht, dan komt het toch te Enkhuizen, Hoorn, den Helder of Purmerend en om nü dadelijk de leiding te hebben, hebben wij het initiatief geno men. Wij toch hebben hier twee krachtige Midden- standsvereenigingen met rechtskundige adviseuren en wij zijn overtuigd, dat het belang van de Alkmaarsche Middenstanders het meebrengt, dat wij de leiding hebben. De heer Lewijt was niet tegen de oprichting van het Bureau, doch had wel eens willen ien dat het be stuur eerst eens bij de andere M i tdenstandsvereeni- gingen boven het IJ had geïnfomu rd of deze ge neigd waren lid van 't Bureau Advies te worden. Dit Bureau toch kost geld, en z net-ledenaantal niet groot is, zal Alkmaar de kosten moeten dragen. Spr. had informatie beter gevonden. De heer Cloeck: Het Bureau brengt voor ons geen kosten mee, het kan zichzelf bedruipen. Bij acclamatie werd hierop besloten in beginsel te zijn vóór oprichting van het Bureau. Bij de rondvraag deed de heer Appel de vraag of iemand, die b v. een fabriek wil inrichten en geen verstand heeft van electriciteit, zi-ch rechtstreek» tot het Bureau van Advies kan wenden of dat' lij zich door middel van de vereeniging, waarbij hij: is aange sloten, tot dit Bureau moet wenden. De voorzitter antwoordde dat dit juist de handig heid was; de aangesloten middenstander kan zich per soonlijk, en geheel kosteloos, tot het Bureau wenden,

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1