11'kir rammen van heden. Nederland. terwijl men anders een vrij. hooge contributie moet ,etalen. De organisatie der middenstanders zal er dus ook wèl bij varen. Vervolgens vestigde de heer Cloeck nog eens de aandacht op de Middenstandscredietbank. Thans zijn 120 aandeelen geplaatst, het is echter te bejammeren, dat, behalve de 40 eerste, geen enkel aandeel meer vrij willig is ingekomen. De Bank heeft 37.000 aam cre- dieten verstrekt en heeft 34.000 in deposito. Ook bij eten administrateur Schenk is nog niemand geweest om zijn boekhouding te laten nazien en in orde te ma ken. De voorzitter' betreurde dit diep. Voorts deelde de voorzitter mede, dat binnenkort de circulaire om trent het Borgfonds verzonden zal worden en vestigde hij de aandacht op een belangrijk artikel in de Nieuwe Courant van Donderdag 16 December: „Credietmaat- schappij, Borgmaatschappij en Advies-Bureau". De heer Pels zou wel willen, dat de voorzitter de voordeelen van het leenen van geld bij de Midden standscredietbank nog eens uiteen zette. Deze instel ling toch is nog niet tot de middenstanders doorge drongen, en, onbekend maakt onbemind. De heer Cloeck beloofde dit, waarop de heer For tuin nog een lofrede op den heer Schenk hield, hem in ieders vertrouwen aanbevelend. Met een woord van dank aan de aanwezigen sloot de voorzitter vervolgens de vergadering. DE MELKKWESTIE. Ook heden had de inbeslagname van de melk door de politie alhier onder gewone omstandigheden plaats; van de zijde der boeren en- de fabriek „Uit- Hoora" werd weer geprotesteerd. In totaal werd in- beslaggenomen ruim 900 L. bij de boeren, terwijl de rest werd aangevuld door de inbeslagname van onge veer 3000 Liter melk aan de fabriek „Uithoorn", aan den Helderschen Weg. Met het bestuur der vereeniging van fabrieken van Melkproducenten is een regeling getroffen, zoodat de benoodigde melk voortaan wordt betrokken van de fabriek „Zeelandia" te Zaandam, van de fabriek „Uit hoorn" alhier en van de melkfabrieken te Hoorn en Purmerend. Onder de bij de boeren inbeslag genomen melk be vond zich één bus van minderwaardige kwaliteit. In verband met een mededeeling in de \Xjoensdag gehouden vergadering van melkveehouders, alsof de net Drost zou hebben gezegd, dat de burgemeester verkla'ard had, dat de gemeente het zou winnen, al zóu het haar 4000 kosten, vernamen we, dat de heer Drost deze mededeeling pertinent tegenspreekt; nóch heeft de burgemeester zich aldus tegenover hem uitge laten, nóch heeft hij zelf het hem toegeschreven ge zegde gebezigd. De heer Drost is bereid deze tweele dige tegenspraak ondep ambtseed te bevestigen. Ook de burgemeester ontkent beslist, dat hij bovenbedoel de uitspraak heeft gedaan. Voorts kunnen we mededeelen, dat ten onrechte in die vergadering opnieuw ter sprake is gebracht de le vering van melk voor 9 ct. p. L. tot Mei. .Onlangs heeft de burgemeester zich bereid verklaard, om den minis ter bij wien immers de regeling berust, terwijl de burgemeester enkel met de uitvoering der ministeriee- le maatreglen is belast te verzoeken een dusdanige regeling te aanvaarden. Nu echter de vergadering der melkveehouders zich niet heeft kunnen vereenigen met een dergelijke poging, om de kwestie in der minne te schikken, is ook de bereidverklaring van den burge meester vervallen. DE KAASMARKT. Ondanks het druilerige Decemberweer vertoonde de markt heden een heel wat vroolijker aanblik dan in weken het geval was geweest Verschillende expor teurs waren in het bezit gekomen van consenten, zoo dat de vraag groot was. Veel meep kaas was er aan gevoerd dan anders in dezen tijd van het jaar het ge val is, waartoe natuurlijk de slechte markten, die aan deze voorafgingen, het hare hebben bijgedragen. De kaas ging vlot van de hand en de-prijzen liepen tot 73 op. Voor velen zal het intusschen vandaag een latertje worden, want niet alleen dat er veel kaas was die gewogen moest worden, maar de nieuwe regeling waarbij 40 pCt. van het verkochte onmiddellijk aan het regeeringspakhuis moest afgeleverd worden, vermeer derde de arbeid niet weinig. Van de verkochte stapels werd dadelijk 40 pet. door daartoe van rijkswege aangestelde ambtenaren van een merk voorzien, dat het vetgehalte van de kaas aangaf ook minderwaardige kaas werd op deze wijze gemerkt en naar een der regeeringspakhuizen \ervoerd. Als zoodanig zijn in gebruik de oude pak huizen .van de heeren Goes en Kool. Ongeveer 100.000 K.G. kaas was heden als regeeringskaas afgeleverd. Op deze markt waren 3 van rijkswege benoemde amb tenaren in functie, t. w. de heeren D. de Boer, van Stompetoren, Th. v. d. Meer, van Heerhugowaard en A. Dijkstra, van Opmeer, benevens eenige nog niet officieel benoemden. In den loop van deze week zul len er nog eenige heeren aangesteld worden. De heer A. Sellemans is benoemd tot hoofdadmini strateur bij de kaaspakhuizen, terwijl de heeren Schar dam, Beek, Schut en Wartel administrateurs zijn. GESLAAGD. Aan de universiteit te Leiden slaagde voor het cand.- examen rechten de heer J. W. Bok, vroeger alhier. HULP AAN SERVIë. Men meldt ons, dat dank zij milde bijdragen tot le niging van den nood van het Servische volk, een som van 286,kon worden opgezonden aan den heer T. Th. Oleichman, Heerengracht 216, Amsterdam, penningmeester van de Ned. Commissie tot steun van liet Servische Roode Kruis en de noodlijdende Servi sche bevolking. De zeer actieve commissie heeft reeds de vorige week telegrafisch een belangrijke som aan een vertrouwd persoon in Saloniki overgemaakt, om in den eersten dringenden nood te voorzien, 'terwijl voor een even aanzienlijk bedrag warme kleeren zijn aangeschaft, die deze week worden verzonden, terwijl aan den minister verlof is gevraagd voor de versche ping van 300 balen meel en rijst. HET SPRINGEN VAN EEN MIJN. Men heeft wellicht Woensdagavond ruim half acht een knal gehoord "en gemerkt, dat de ruiten rinkelden. Onze correspondent te Schoorl schrijft ons over de oor- zaa van dezen knal het volgende interessante be richt: Maandag 1.1. kwam uit de richting Petten langs ón ze kust met volle vaart een mijn aandrijven. Twee soldaten, die haren loop op een afstand volgden, had- den moeite om haar in 't oog te blijven houden, zoo snel dreef zij voort, medesleepende een stuk staaldraad van pijn. 35 M. Om de hoofden in zee te Camp tolde zij heen en weer tot groote vrees van de kustbewoners, dat zij door die capriolen op de steenen hoofden zou springen. Woensdag was zij eindelijk zoo ver, dat zij op 't strand geraakte en in 't zand bleef steken. In den namiddag (om 4 uur 30) kregen de nabijwonen- den bericht, dat men om 7 uur de -mijn zou laten sprin gen, waarom hun werd bevolen de woning.te verla ten, na deuren en ramen geopend te hebben en al wat til- en breekbaar was in verzekerde bewaring te heb ben gebracht. Om 7 uur 40 hoorden al de bewoners een hevigen knal, waardoor de glasruiten rinkelden en de grond dreunde, ooggetuigen hadden nog nooit zoo iets vreeselijks gezien en gehoord; 'een breede hemel- hooge vuurzuil, gevolgd door een ontzettend dreunen den loial. De miin lag niet ver van het café Wognum verwijderd te Camp. Gelukkig waren de bewoners uit het perceel gegaan en met hun goed in veiligheid. Toen de mijn gesprongen was, zagen de teruggekeer de bewoners de pannen van het dak, een muur van bo ven tot beneden gescheurd, de zich naar .binnen openen de warande-deuren naar buiten geslagen. Door den geweldigen luchtdruk binnenshuis waren de met een ijzeren boom gesloten luiken naar buiten gedrukt met de glasscherven in die luiken. Men vermoedt, dat de mijn, die vol bulten was, een Engelsche was. De nacht werd natuurlijk niet door de bewoners in 't ca fé maar elders doorgebracht. Velen zal dezen avond lang in 't geheugen blijven. Van de staaldraad was Donderdagmorgen nog niet te zeggen, waar zij gebleven is. KERKDIENSTEN. De godsdienstoefeningen in de Doopsgezinde Kerk en in die der Evang. Luthersche gemeente zullen a.s. Zondag niet, als gewoonlijk, des morgens 10 uur doch des avonds om 7 uur worden gehouden. PREDIKBEURTEN. 19 December 1915. Oroote Kerk, 10 uur, Ds. Kloosterman. Kapel, 10 uur, Ds. Vinke, avond 6 uur, Ds. Ver waal. Evang. Luth. Kerk, avond 7 uur,' Ds. Makkink. Doopsgezinde Kerk, avond 7 uur, Ds. Westra, Koor.) »Rem. Oeref. Kerk, 10.30 uur. Ds. J. A. Beyerman, rem. pred. te Amsterdam. Oeref. Kerk, 10 uur en avond 5 uur, Ds. Meijer. Hersteld Apostolische Gemeente. Vergadering 's morgens 10 en 's avonds 5 uur. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. De beraadslaging over de begrooting van marine werd gisteren voortgezet. Na een rectificatie van het Analytisch Kamerver slag door den minister van marine, maakte de heer v. d. Voort v. Zijp (a.-r., Tietjerksteradeel,) aanmerking op de informeele behandeling van de begrooting. Spr. protesteerde ertegen, dat de contracten voor den aan bouw van de torpedobooten niet in discussie gebracht kunnen worden. Hij vreesde dat het verschil in kos ten veel hooger dan 3 ton zal zijn. Meer dan ooit was spr. overtuigd, dat er een vlootcommissie moet komen. De heer de Savomin Lohman (c.-h., Goes) verklaar de zich ten aanzien van de verantwoordelijkheid voor den aanbouw van de torpedobooten bij den vorigen spreker aan te sluiten. De heer Hugenholtz (S. D. A. P., Weststellingwerf) meende, dat de minister een overdreven opvatting heeft van een raad van advies voor strafzaken en van de door spr. bedoelde propaganda. De heer Boissevain (v.-l., Amsterdam VI) zei. dat het van zeer groot belang is, dat .onze schepen hier té lande gebouwd worden. De heer Duymaer v. Twist (a.-r., Steenwijk) sloot zich ten aanzien van de wijze van inlichting omtrent den torpedoboot-bouw bij den heer v. d. Voort v. Zijp aan. De minister van marine zei, dat die contracten nooit gepubliceerd worden. De snelheid is gegarandeerd. Bij de kruisers is geen gemis aan toelichting geweest. Na dat spr. op enkele andere punten inlichtingen had ge geven, en de algemeene beschouwingen gesloten. Bij c 22 vroeg de heer ter Laan (S. D. A. P. Rot terdam vaarom niet beter is gezorgd voor de werk lieden ie opgeheven marinewerf, van wie de meeste e i werk kunnen vinden en die' niet van hun pensic kunnen Lven. Spr. keurde af, dat het zieken geld ae O- u wal vei1 minder is dan het loon. De minister antwoordde dat hij uitkeering van zie kengeld uit een fonds, door de belanghebbenden te be- heeren, overweegt. De heer Hugenholtz (S. D.' A. P., Weststelling werf) en van der Voort van Zijp (a.-r., Tietjerkstera deel) zouden het betreuren, als de vroegere magazij nen te Willemsoord tot kazerne voor matrozen werden ingericht. De minister antwoordde dat nog niets beslist is. De heer van Nispen (r.-k., Rheden) bepleitte meer vrijen tijd voof de kustwacht. De heer van der Voort van Zijp (a.-r., Tietjerkste radeel) klaagde over vermindering van subsidie aan een paar christelijke Tehuizen. De heer Hugenholtz (S. D. A. P., Weststelling werf) herinnerde aan de opmerking van de commissie van rapporteurs, dat na het afdeelingsonderzoek deze post zoo belangrijk is verhoogd (van 5000 op 40.000.) De heer de Meester (u.-l., den Helder) had geen bezwaar, in plaats van rente en aflossing voor een leening dadelijk het kapitaal te geven, wat de heer Duymaer van Twist (a.-r.. Steenwijk) betwistte. De heer de Visser (c.-h., Katwijk) bestreed-de verlaging van de subsidies aan de christelijke Tehuizen, omdat er bioscoopvoorstellingen gegeven worden. Tegenover den heer 'Hugenholtz verdedigde spr. de christelijke Tehuizen. De begrooting van marine werd ten slotte aangeno men. Alleen de socialisten hebben tegengestemd met den heer Bichdn van IJselmonde (wild c. h., Ommen). Een aantal wetsontwerpen werden daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen, waarna een begin werd gemaakt met de begrooting van binnenlandsche zaken. De heer Kleérekoper (S. D. A. P., Amsterdam VIII) besprak de politietoestanden te Arnhem. Hij diende de volgende, motie in „die Kamer, „van oordeel, dat een herziening van art. 190 der Gemeentewet noodzakelijk is ten einde aan den ge meenteraad nadrukkelijk de bevoegdheid te verleenep de rechtspositie der gemeentepolitie te regelen; „gaat over tot de orde van den dag." Besloten werd deze motie te behandelen op een na der te bepalen dag. De heer van Leeuwen (S. D. A. P., Utrecht II) be handelde de toepassing van' artikel I van het vesti gingsverdrag met Duitschland, een zaak, voor de ar beiders van groot belang. De minister van binnenlandsche zaken, de heer Cort van der Linden, zei niet in bizonderheden te kunnen treden omtrent de politie-toestanden in Arnhem. Dat de rechtspositie der politie dient verbeterd te worden gaf de Minister den heer Kleerekoper toe. Hoe dat moet geschieden, kan bij de behandeling der motie worden besproken. Bij de afdeeling volksgezondheid constateerde de heer Albarda (S.D.A P, Enschedé), dat de centrale gezondheidsraad zoo langzaam werkt. De minister erkende, dat deze molen langzaam maalt, maar de wind is hem uit de zeilen genomen door andere zaken van dringendten aard. Hij zal in tusschen bij den centralen gezondheidsraad op spoed aandringen. Daarna werd de vergadering tot hedenbehtend 11 uur verdaagd. DE RIJKSMIDDELEN. De maandstaat over November wijst een totaal aan van 17,290,920, 55. Voegen we hierbij de op brengst in deze maand van posterijen, telegrafie en telefonie ad 2,193,201, dan komen wij tot 19,484,121 55. De invloed van de tijdsomstandigheden laat zich dus not lucht gelden. Want letten wij op de op- brengs November 1913 en November 1912, toen achtere gens 21,879,970.91 en 20,384,540 69 werd c -e gen, dan blijkt dat er nog steeds groote achters id is meldt de N. Crt. Ook November van het vorig jaar heeft meer dan dit jaar in de schatkist gebracht. Toen toch was de ontvangst 17,907,274.91, dus 616,354.36 meer. Doch dit verschil is spoedig verklaard, daar de di recte belastingen in 1914 ongeveer 12 ton meer heb ben opgebracht (de nieuwe inkomstenbelasting kan nog niet opleveren, wat verleden jaar bedrijfs- en ver mogensbelasting hebben geschonken), terwijl voorts het successierecht wel 5 >4 ton beneden.de opbrengst van het vorig jaar bleef. Dit alles in aanmerking nemende, kan niet van een slechte maand gesproken worden. De meeste bron nen van inkomst bereikten hooger cijfers dan in No vember 1914. Alleen de suikeraccijns bleef met 158.581.66, die op den wijn met 5.790.96, de suc cessierechten met 554.965.2114 en de Staatsloterij met 155.009.91 beneden het vorig jaar. De overige middelen gaven beter uitkomsten. De grondbelasting bracht meer op: 136.607.2414, de personeele belasting 14,211.4814, het recht op de mijnen 3500, de invoerrechten 315.558.6914, het gedistilleerd 40.621.40, de zoutaccijns 53.577.89, die op bier en azijn 25.409.93 en die op het ge slacht 215,747.37, de belasting op gouden en zil veren werken 43.315.99, ae zegelrechten 280.855.9214, de registratierechten 435.792.5(fl4, de hypotheekrechten 38.369.86, de domeinen 9.134.9914 en de loodsgelden 9.951.21. Afzonderlijk worde vermeld dat de nieuwe inkom stenbelasting in November opbracht 2,823,789.6914, terwijl nog uit bedrijfs- en vermogensbelastingen werd ontvangen 1,201,158.1314. Verleden jaar brachten laatstgenoemde belastingen op 5,388,478.6914 De opcenten, geheven van de directe belastingen, ac cijnzen en zegelij, registratie- en hypotheekrechten ten bate van het Leeningfonds 1914 hebben in November 2.682,867.94 opgeleverd. Ovyr de eerste elf maanden van dit jaar is nu ont vangen 150.427,136.08, met posterijen, telegrafie en telefonie medegerekend 173.157.117.08. Ter vergelijking met deze cijfers deelen wij nog me de, dat de eerste elf maanden van 1913 182,191,048.59 en die van 1912 172.602.908.6114 opleverden. Gemengd Nieuws OUD-LEERLINGEN .RIJKSLANDBOUW SCHOOL SCHAGEN. E>e Vereeniging van oud-leerlingen der Rijksland- bouwwinterschool te Schagen hield gisteren haar 29ste algemeene vergadering. Uit het jaarverslag bleek dat de Vereeniging thans 117 leden en 4 donateurs telt. In de algemeene vergadering, in Mei te Amsterdam gehouden, werd een tweetal bezwaren tegen den gang van het onderwijs aan de Rijkslandbouwwinterschool te Schagen ingebracht. Zij betroffen a, den directeur der school, die, door drukke ambtsbezigheden als rijkslandbouwleeraar daartoe genoödzaakt, zoo vaak afwezig is en het lesgeven voor een groot deel aan een assistent moet overlaten; b. het onderwijs in veeteelt, waarbij niet voldoende rekening* wordt gehouden met de nieuwe inzichten op dit gebied. Het bestuur der Vereeniging heeft aan deze bezwaren nader zijn aan dacht geschonken. Het deelt als zijne meening mee, dat wat punt a. betreft het ongewenscht wordt geacht dat de directeur zoo vaak afwezig moet zijn, wat op de leiding invloed kan hebben. Verder werden de les sen van den Rijkslandbouwleeraar noode gemist. Waar deze toch dagelijks met de praktijk in aanraking komt, kunnen aan deze lessen een veel grootere waa' de wor den toegekend, dan aan die, door een assistent gege ven, die mét de omstandigheden en de gebruiken in de Provincie vaak niet of zeer onvoldoende op de hoog te is. Wat het tweede punt aangaat, meent het bestuur, dat het in het vak veeteelt gegeven onderwijs veel te wenschen moet laten, waar dit gegeven wordt door een veearts, die door eep drukke praktijk niet in staat is geweest zich op de hoogte te "houden van de vooral in de laatste jaren, zeer veranderde inzichten op dit gebied.- Zeer zeker mogen toch de leerlingen verlan gen in datgnerte te worden onderwezen, wat de weten schap op het oogenblik als het meest juiste aanneemt. Het bestuur heeft gemeend een en ander onder de aan dacht te moeten brengen van de commissie van toe zicht op de Rijkslandbouwwinterschool en van den in specteur van het Landbouwonderwijs. Besloten werd de zomervergadering te houden ie Winkel of Opmeer. In de plaats van de heeren A. D. Groneman, Wieringerwaard, en V. Kaan Kz., Anna Paulowna, aftr. bestuursleden, niet herkiesbaar, wer den gekozen de heeren Jm. Blaauboer Kz., Kolhom en C. Vierdig, Hoorn. Na de huishoudelijke aangelegenheden werd een voordacht gehouden door dr. B. L. Bakker, districts veearts Alkmaar, over „De toepassing van de weten van Mendel in de praktijk." De erfelijkheidstheorieën door Mendel 'ontwikkeld, zijn eerst na 1890 aan een wetenschappelijk onderzoek ontworpen. Spreker gelooft, dat bij een voortgaande studie zal blijken, dat landbouw en veeteelt groot be- ,lang bij hare toepassing zullen hebben. Daarna worden verschillende mededeelingen ge daan. De heer J. Blaauboer, Kolhom, deelt mede, dat van 't. Station voor Melkonderzoek voortdurend een groo- ter gebruik wordt gemaakt; de commissie voor het verbeteren van zaaizaden verklaart bij monde van de heer P. Kistemaker, Kolhom, dat de haverproef met succes wordt voortgezet; de heer C. Raap, Dirkshom, constateert, dat de controle op voeder en meststoffen nog lang niet algemeen plaats heeft. De commissie hoopt evenwel, dat ook daarin een geleidelijke verbete ring zal komen. MOORD TE WINSCHOTEN. Onder groote belangstelling uit alle kringen werd gisteren het stoffelijk overschot van de vermoorde onderwijzeres, mej. A. Heikens, ter aarde besteld. De aangehoudene, Johannes Kant, blijft ontkennen. Woensdag kwam een schrijven in bij de justitie, dat een ingezetene inlichtingen omtrent den moord zou kunnen verstrekken. Bijzonderheden daaromtrent- zijn niet bekend. Door den rechtercommissaris zijn twee school gaande meisjes gehoord, die j.l. Zondagavond in dé nabijheid der plaats, waar dienzelfden avond de moord werd gepleegd, werden lastig gevallen. UIT WARMENHUIZEN. De heer B. A. Eijkelkamp, tijdelijk ambtenaar ter gemeente-secretarie alhier, werd benoemd tot 1ste ambtenaar ter secretarie te Losser (O.). Tot 1ste kaasmaker aan de fabriek te Abbekerk werd benoemd de heer J. Nieuwenhuizen, werkzaam aan de kaasfabriek ,,de Eendracht", alhier. UIT BERGEN. De verkoop van regeeringsvisch welke hedenmor gen alhier voor het Raadhuis door de vereeniging „Bergens Belang" werd gehouden had een goed resul taat. De commissie had 100 K.G. laten komen, welke te gen den prijs van 10, 1214 en 15 ct. per pond spoedig aan de vele liefhebbers was verkocht. Dat deze wijze van verkoop boven een afslag de voorkeur verdient, blijkt wel uit het feit, dat de commissie op deze wijze ook ruimschoots voor de onkosten gedekt werd, waar door het mogelijk is blijvend met het beschikbaar stel len van regeeringsvisch door te gaan. De „Berger Dilletantenclub" hield gisteravond in „De Rustende Jager" haar eerste bijeenkomstavond. De Mandolineclub, wier spel zeer gewaardeerd wordt, gaf allereerst eenige nummers ten beste, waar door zij het bewijs leverde zeer vooruit gegaan te zijn. Ook de beidé zangnummers liedjes van Catharine van Rennes, vielen in den smaak. Hierna kwam het zeer goede blijspel in drie bedrij ven en Trui van Nieuwkamp van J. Alexander aan de orde. De rollen bleken ih goede handen er werd vlot gespeeld. Het stuk sloeg zeer in, ook de aankleeding van het tooneel was zeer goed. De door „Bergens Dilletantenclub" georganiseerde avond was dan ook voor zeer velen een genotvolle. De zaal was goed be zet. Op het bal amuseerden zich hierna nog velen. EEN NEDERLANSCHE „MESSE." Naar Het Centrum vefneemt, is in de Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat het plan opgekomen tot het organiseeren van een Nederlandsche „Messe", zooals die voor Duitschland jaarlijks te Leipzig wordt ge houden en sinds het uitbreken van den oorlog ook in Engeland is georganiseerd. Het is de bedoeling, op die jaarmarkt een geheel volledig beeld te geven van de Nederlandsche nijver heid op alle gebied en aldus de inlandsche industrie en haar relaties, ook met het buitenland, te bevorde ren. Deze Nederlandsche jaarmarkt zou dan in het mid den des lands, en wel te Utrecht, worden gehouden. .KORTE BERICHTEN. De bond van Friesche veehandelaren heeft aan den commissaris der Koningin in die provincie ver zocht de invoer van vee uit andere provinciën te ver bieden. De bond heeft een sympathie betuiging aan den minister gezonden om door te gaan met het af- maaksysteem. Naar de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaat schappij mededeelt zijn voor den extratrein naar Zwitserland niet voldoende aanvragen ingekomen, zoo dat de verwezenlijking van het plan wordt uitgesteld. Doordat de invoer van grondstoffen, noodig voor de papier-industrie, vele moeilijkheden onder vindt, zijn Nederlandscne papierfabrikanten er toe over gegaan, in de gemeenten Drunen, Baardwijk, Loonopzand en Waalwijk uitgestrekte mastbosschen aan te koopen. Naar wij in verschillende bladen lezen, zou de gemeente-secretaris van Roterdam, de heer Heynsius, van een onder hem staanden ambtenaar, den heer Honnef, een der onderteekenaas van het dienstweige ringsmanifest geëischt hebben, zich geheel uit het openbare leven terug te trekken. Zou hij hieraan niet voldoen, dgn zou hij „weer aan dezelfde armoede worden prijsgegeven, waar hij uit medelijden is uitgehaald." In een vergadering van een pas opgerichte Ver eeniging van Scheepsbouwers in Friesland is besloten te protesteeren tegen de aangekondigde belasting op luxe motorbooten, enz., daar deze heffing den scheeps bouw ten zeerste zal schaden. De Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht telt thans, naar haar maandblad meldt, 136 afdeelingen en 18 500 leden. Hedennacht is te Koog aan de Zaan dé oliefa- briek ,,'t Pruthuis" geheel afgebrand. De oorzaak is onbekend. Gisteravond liepen drie heeren langs den O. Z. Achterburgwal bij de Doelenstraat te Amsterdam te stoeien. Een hunner geraakte te water. Hij werd op het droge gehaald, doch de.pogingen om de levens geesten op te wekken mochten niet baten. HET DUITSCHE LEGERBERICHT. BERLIJN 17 Dec. (Officieel.) Westelijk oorlogsterrein: Ten zuidoosten van Amentières hebben kleine Engelsche afdeelingen gisteren met het aanbreken van den dag bij verrassing een aan val gedaan, die tot even vooronze loopgraven voortdrong. De vijand moest echter voor ons vuur terugtrekken. Meer zuidelijk werd een soortgelijke aanval door ons vuur belet. Op het overige front beperkte de activiteit zich tot hevige mijngevechten en beschieting met artil lerie en handgranaten. Oostelijk ooriogstooneelLegergroep-von Hin denburg: Russische aanvallên tusschen het Naref- meer en het meer van Miedzial in den nacht en vroeg in den morgen gedaan, mislukten onder ons vuur onder zware verliezen voor den vijand. Wij namen 120 Russen gevangen. Legergroep prins Leopold van Beieren: Niets bizonders. Balkan-oorlogstooneelBjelopolje in Monte negro is stormenderhand genomen. Ruim 700 man werden gevangen gemaakt. HET FRANSCHE LEGERBERICHT. PARIJS 17 Dec. (Officieel.) Communiqué van gisteravond Op verschillende plaatsen van het front kanon- nades en mijnontploffingen met het gevolg dat dan dé Duitsche verdedigingswerken weer groote schade is toegebracht. In Macedonië is alles rustig. DE EGYPTISCHE BEDOUïNENSTAMMEN. CAïRO 17 Dec. Geen nier.we incidenten heb ben zich voorgedaan in West-'Egypte. Een wel bekend Bedouïn heeft in een interview met een En- gelsch blad verklaard, dat zijn stam de houding van eenige westelijke Bedouïngnstammenwelke door Duitsch goud zijn omgekocht, met beslist heid afkeuren, en dat het Engelsche volk in het geheel rustig is. EEN TREINBOTSING. LONDEN 17 Dec. Hedenmorgen heeft een treinbotsing plaats gehad bij Jarrow, in het graafschap Druham. Drie wagons zijn verbrand, vijf zwaar beschadigd. Men is nog bezig met het opruimen der overblijfselen. DIENSTWEIGERING. 's-GRAVENHAGE, 17 Dec. A. s. Dinsdag zaï naar men verneemt de instructie aanvangen in zake de vervolging, ingesteld tegen het bestuur der vereeniging „Dienstweigering". VRAGEN. 's-GRAVENHAGE, 17 Dec. Het 2e Kamer-lid, de heer Duijjnaer van Twist, heeft tot den Minis ter van Oorlog eenige vragen gericht met betrek king tot de regeling van het Kerst- en Nieuwjaars verlof der gemobiliseerden, o. a. of die regeling is gewijzigd op verzoek van de spoorweg-direc ties, of voor inwilliging van dat verzoek termen aanwezig waren, welke de aangevraagde wijzi gingen zijn, en of, en zoo ja, waarom bij het 6e regiment infanterie de order is uitgevaardigd dat de verleven niet langer dan 27 December mogen worden verleend. DE ONTVLUCHTE OFFICIEREN. 's-GRAVENHAGE, 17 Dec De krijgsraad al hier heeft vrijgesproken* lo. F. F., musketier bij het 25e reserve-regiment infanterie van de Duitsche armee, thans geïnter neerd te Bergen, die terecht stond terzake van het behulpzaam zijn bij de ontvluchting van twee Duitsche geïnterneerde officieren uit genoemd kamp.

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2