Van liet zuidelijk oorlogsterreln M.J.H.KESSELS Van liet westelijk oorlogsterreln. No. 297 Honderd en zeventiende Jaargang» 1915 M ftliDMentspnls m 3 mwM I l -Jr. p. post i i'A IJYorteDtiepnis 10 et. p. regel groote lettors naar plaatsruimte. Brieven Ir, N. I Boek- en EantfeisMkenj v.!i, HEüs. CöSIER 5 ZQM, Yoordara CB. Tfil^ooner. 3, ZATERDAG 18 DECEMBER V ©rg-adering Gemeenteraad van Alkmaar, op Donderdag 22 December 1919, nam. 1 uur. CT nummer bestas* uit 4 bladen. AW TL tonfö\m0aiËm\ jbmü».imh roag ihiiiihw wmmm t0P®\ ALKMAAR, 18 December. Van geen der oorlogstooneelen valt er iets nieuws te melden. Er schijnt thans alleen in Montenegro ge vochten te worden, waar de Oostenrijkers langzame vorderingen maken. Het Grieksche probleem wordt nog steeds van alle kanten bekeken en beschreven. In Griekenland zelf toont 't publiek voor dit probleem de grootste belang stelling, terwijl men zich met de Kamerverkiezing, die morgen plaats heeft, weinig bemoeit. Volgens de Daily News zijn er omstreeks 450 candidaten gesteld voor 333 zetels; allen zijn aanhangers van de regeer ringspartij, daar, zooals bekend is de partij van den heer Venizelos zich van het stellen van candidaten heeft onthouden. Van veel belang_ zijn dus de verkie zingen blijkbaar niet. Naar de Temps meldt, heeft de aanvoerder van het vijfde Grieksche legercorps aan generaal Sarrail, de aanvoerder der Fransche troepen op den Balkan, een geschreven formeel protest overhandigd tegen het ontwerpen van verdedigingswerken door de entente om Saloniki overhandigd. Alweer dus een formeel protest! Naar de Köln. Ztg. uit Sofia verneemt, zal, ingeval Bulgarije deelneemt aan den strijd tegen de entente troepen op Grieksch grondgebied, dit geschieden on- aer de verplichting, dat Saloniki niet door de Bulga ren wordt bezet en de Bulgaarsche troepen terstond na de vervulling van hun taak achter de Bulgaarsche grens terugkeeren, waarvoor de minister-president Ra- doslawof borg blijft. Nu verschillende stoomvaartmaatschappijen den ouden weg om de Kaap nemen en het Suez-kanaal dus niet meer passeeren, nemen de geruchten over een mo gelijke actie in Egypte toe, al verklaren bedoelde maatschappijen, dat wijziging alleen geschiedde uit vrees voor gebrek in de kolenstations der oude route. In Engeland en Frankrijk wordt algemeen hulde ge bracht aan Sir John French voor hetgeen hij in de af- geloopen maanden heeft gedaan, en de verwachting wordt uitgesproken, dat zijn jeugdige opvolger, Sir Douglas Haigh, zijn werk op schitterende wijze zal voortzetten. Terwijl de vrede thans verder verwijderd schijnt can ooit, wordt er toch in de oorlogvoerende landen meer over geschreven en gesproken dan verleden jaar om dezen tijd en wordt er althans gezinspeeld op de mogelijkheid van vrede en de voorbereiding van vrede. Wij hebben gezien hoe er zich in Duitschland on der de sociaal-democraten een andere stemming open baart. In Duitschland niet alleen, zooals blijkt uit hetgeen de heer Philip Snowden, het sociaal-democra tische lid van het Engelsche Lagerhuis, in het blad de Labour Leader schrijft. Hij geeft als zijn mee ning te kennen, dat het uitzicht op vrede thans be moedigender is, dan op eenig ander tijdstip sedert het begin van de vijandelijkheden. De uitingen der eerste ministers in de verschillende landen en de toon in de pers en in invloedrijke kringen, zijn milder geworden en vooral de'Louding van de sociaal-democraten in den Duitschen Rijksdag, heeft een straal van hoop ge wekt. „Nooit is de tragedie van de houding der Britsche arbeiderspartij ten opzichte van het internationalisme zóó duidelijk geweest als thans, zegt de heer Snow den. Er-is geen sterke socialistische fractie in het Britsche parlement, die het moedige streven naar vre de van de Duitsche, Oostenrijksche en Italiaansche so cialisten ondersteunt. De verandering in de houding van dat deel der Duitsche sociaal-democraten, dat oorspronkelijk den oorlog heeft ondersteund, bewijst dat de Duitschers dezen oorlog als een aanval op hun land hebben beschouwd en dat thans, nu de macht van Duitschland om den aanval af te slaan, is gebleken, het volk in het algemeen vrede wenscht en entruiming van het veroverde grondgebied. Was het waar, dat het Duitsche volk leefde in het geloof, de wereld te moeten overheerschen, dan zou het Duitsche militairisme het gevoel van het Duitsche volk hebben vergiftigd en het zou den oorlog willen voortzetten om nog meer te veroveren. Dit is echter niet waar en het internationalisme in Europa is nog niet dood. Nu de Duitsche socialisten zijn begonnen, moeten de En- gelsclien de toegestoken hand aannemen. Het is dwaas om den oorlog te willen voortzetten tot Duitschland om vrede smeekt op de voorwaarden van Engeland. Het is even dwaas te willen wachten tot Duitschland economisch is uitgeput. Wij moeten trachten tot een wederkeerig begrip van den geest dei- volkeren te komen." Aldus oordeelt dit Engelsche Parlementslid. In En geland zelve zal hij nog wel weinig bijval vinden, doch bij zijn partijgenooten en geestverwanten in de andere oorlogvoerende landen wellicht meer. DE STRIJD TEGEN SERVIë. Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisteren: Ten zuidoosten van Celebic verdreven wij de Mon- tenegrijnen van de laatste strook Bosnisch gebied, dat zij nog bezet hielden. Onze troepen bereikten ook ipe den Tarakloof. Bjelo Polje is sedert gisteren in ont handen. De Oostenrijksch-Hongaarsche troepen na' men die stad in een omvattenden aanval na zware ge vechten. Zij maakten tot den avond 700 krijgsgevange nen. De vervolging van den ten westen van Ipek ach- -teruittrekkenden vijand is aan den gang.De Monte- negrijnen steken op hunnen terugtocht overal de door Mohammedanen bewoonde plaatsen in brand. AAN HET ITALIAANSCH-OOSTENRIJKSCHE FRONT. Uit Weenen werd gisteren gemeld:^ Aan het kustfront hebben de Italianen hunne aan vallen op groote schaal niet hervat. De gevechten kunnen dus als de vierde slag aan den Isonzo samen gevat worden. Meer nog dan in de vroege slagen was het pogen van den vijand gericht op de verovering van Görz. In verband daarmede ageerden ten slotte tegen het brug- geho-ofd alleen ongeveer zeven Italiaansche divisies. De bestorming door deze talrijke legermacht stuitte echter evenals alle aanvallen in massa in de naburige sectoren af op de beproefde standhaftigheid onzer troepen, die het bruggehoo-fd van Görz, de hoogvlak te van Doberdo, ja al hun stellingen behielden. Door de vernieling der stad werd de bevolking ziwaar getroffen. In de vierde gevechtenreeks in het kustland verloor het Italiaansche leger volgens zekere berekening 70.000 man aan dooden en gewonden. Gisteren werd aan het Isonzo-front een aanval ge daan op de noordelijke helling van den Monte Miche- le; aan het Tiroolsche front werd een aanval van een- bataljon Alpenjagers op den Gol di Lana afgeslagen. DE STRIJD IN BELGIë en NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche m-iddagcommuniqué meldde gisteren In België bommengeveebt in den duinsector. Enke le patrouillegevechten ten zuiden van het werk bij Givenchy en tusschen Somme en Oise. In Champagne ten oosten van de Butte-de-Mesnil is aan de beschie ting van de Fransche loopgraven een einde gemaakt door beantwoording van de batterijen op het front NouvenyAnloy. KORTE BERICHTEN. Lloyds meldde gisteren, dat het Italiaansche stoomschip „Porto Said" gezonken is. Bij het spoorwegongeluk te South Shields (En geland) zijn tien personen gedood. De Duitsche socialist, dr. Liebknecht, die reeds geruimen tijd in het militair hospitaal werd verpleegd, is daaruit genezen ontslagen. De krijgsraad te Lugano heeft den Zwitserschen majoor Zunini tot twee en een half jaar tuchthuisstraf veroordeeld, daar hij in dagbladartikelen de plannen van -den generalen staf gekritiseerd, en den minister van oorlog beleedigd heeft. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Aan de orde was gisteren de voortzetting van de behandeling van de begrooting van binnenlandsche zaken. Op voorstel van den voorzitter werd besloten, dat bij Volksgezondheid ook gesproken mag worden over de lijkverbranding, maar alleen ovèr de vraag of de Begrafeniswet al dan niet moet moet worden gewij zigd. De heer Beumer (a.-r., Kampen) betoogde dat de wet de lijkverbranding verbiedt en dat de minister de wet moet handhaven. De minister van binnenlandsche zaken, antwoordde dat de justitieele belangen zijn gewaarborgd en er dus een urgentie voor wetswijziging is. Moet spr. de djzigen, dan zou hij lijkverbranding uitdr lijk willen toestaan. Dit wil de heer Beumer niet waarom dringt hij dan aan op een wetswijziging, waar hij tegen zal zijn? Waarom een discussie ge opend, die de gemoederen warm zal moken? Waarom hebben de rechtsche ministers de doodstraf en de Zondagsheiliging niet geregeld, toen zij aan het bewind waren? De heer Lohman (c/h., Goes wees er op, dat de Hooge Raad de lijkverbranding ongeoorloofd heeft verklaard. E>e minister moet öf de wet wijzigen, waar door overtreding voorkomen wordt, öf het verbodene in een nieuwe wet geoorloofd maken. Spr. betwistte, dat de justitieele belangen gewaarborgd zijn. De heer Loeff (r.-k., Waalwijk) sloot zich bij den heer Lohman aan. Wij hebben hier te doen met het verlies van de wettige waarheid. Urgent is het al tijd, de wet te doen eerbiedigen. De heer Van Hamel (u.-l., Amsterdam IV) noem de de wet kwestieus en de Hooge Raad heeft verklaard, -dat de bedoeling van den wetgever in de wet niet tot uiting is gekomen. Het verbod staat niet in de wet Spr. stemde volkomen met' den minister in. De vrij heid moet altijd prevaleeren. De heer Lohman (c.-h., Goes) constateerde dat de minister, en de linkerzijde niet dhrven komen met een wetsvoorstel. De minister wees er op, dat over het hoofd wordt gezien, dat de wet daar ligt zonder sanctie. Spr moet de wet uitvoeren, kan dat niet met „beginselen" doen. De heer Loeff (r-k., Waalwijk meende dat gebruik had kunnen worden gemaakt van politierechtelijke sanctie, preventief optreden. De minister ontkende, dat deze sanctie hier aanwe zig is, tegen wie zou de politie moeten optreden? En uit ethisch oogpunt zou hiertegen ook groot bezwaar zijn. De heer Roodenburg (v.-d., Beverwijk) bepleitte- be vordering door de overheid van vacantiekolonies, enz. I NEDERLr.MD.SGHEFABRIEK ¥11 R||Bfï 1 VABMUZIEfclNSTRUMENTfN I IbUUIlU HWi's' de eenitte za.sk gedreven daorKessek zelf den oprichter der in Nederland zoo 6e> lende FABRIEK 1'M MUZIEKINSTRUMENTEN ten bate van de bestrijding van tuberculose. Bij de afdeeling Hooger Onderwijs wees de heer Lohman (c.-h., Goes) op de noodzakelijkheid, dat aan de openbare universiteiten hoogleeraren zijn van ver schillende richtingen zij behoeven niet de godsdien stige begrippen van deren te eerbiedigen. Bij de be noeming dient men n t te letten op de richting. De practijk is echter and s. Spr. besprak, in dit Verband de benoeming van de heeren Noordtzij en Lehman en de niet-benoeming van een kath. geleerde, die zeer zeker in aanmerking kwam voor den stoel in het staatsrecht. Eigenlijk wordt iemand, die aan God en de Open- braring vasthoudt, als wetenschappelijk minderwaar dig aangezien. Wanneer de regeering voorgaat de menschen van christelijke huize uit sluiten, dan moet het rijk dezèn in staat stellen afzonderlijke leerstoelen op te j ichten, aan 3e openbare universiteiten of geheel afzonderlijk. Spr. vroeg geen antwoord, -daar de zaak niet in de stukken is behandeld, maar hoopte dat na de pacifi catie -de schoolstrijd niet naar het hooger onderwijs wordt overgebracht. Een levendig debat werd nog gevoerd, waarbij de heeren Aaibers (r.-k., Almelo) en Visser van Ijzen- doorn (v.-L Gorincham) verandering in de studie voor de rechtswetenschap bepleitten. Beiden wen- schen minder plaats te zien toegekend aan het Ro- meinsch recht. De heer Visser van IJzendoom en de heer Nolen (r.-k., Venlo) bepletten buitendien verhooging van het salaris van de hoogleeraren. De heer Albarda (S. D. A. P., Enschedé) bepleit te betere salarieering van de leeraren bij H. B. S.' en extra vergoeding voor het leiden van paralelklassen. Ook vond hij het niet goed1 dén leeraren bij sollicita tie naar hun politieke overtuiging te vragen. Den heer van der Molen (A.R., Sliedrecht) Veront rust het dat de Regeering van gemeenten die bezwa ren ondervinden bij het verzorgen van het middelbaar onderwijs de H. B. S. overneemt op kosten van het Rijk. Dan moet de regeering zich ook het bijzonder middelbaar onderwijs aantrekken. De rijks-subsidie voor een bijzondere H. B. S. is te gering. De heer van Vu-uren (R.-K., Zevenbergen) klaagde over de samenstelling van de examencommissie voor middelbare akten, letter B. Spr. gaf toe, -dat er eenige verbetering -is gekomen, maar er is wel degelijk reden tot klagen sedert het aftreden van den vorigen minis ter, zooals deze in de stukken zegt. De minister van binnenlandsche zaken, de heer Cort van der Linden wees op den te verwachten arbeid van de bevredigings-commissie. Bezwaarlijk kan men verandering brengen in de subsidieering van bijzon dere scholen. De zaak van het salaris, ook van hen, die niet in de plaats van de school kunnen wonen, zal worden overwogen. Spr. keurde het af, dat men in eenige plaatsen een sociaal-democraat principieel uitsluit, doch het kan zijn, dat de geest van de bevolking op enkele plaatsen van dien aard is, dat iemand van bepaalde richting, socialist, liberaal of clericaal, niet de aangewezen man kan zijn. Dat is heel iets anders dan een principieele uitsluiting. Aan het euvel, dat de examencommissies wel eens eenzijdig worden saamgesteld, is spr. zooveel mogelijk tegemoet gekomen. In de commissie voor middel baar Fransch B zijn 5 leden van confessioneele rich ting. Dat is toch niet zoo weinig. Na eenige vragen over subsidies werd in de avond vergadering voortgegaan met de behandeling van de begrooting Waterstaat. De heer Smeenge vroeg eenige inlichtingen over den aanleg van wegen in Drente. De heer Hugenholtz (S.D.A.P., Weststellingwerf) pleitte voor steun aan de vereeniging die zich ten doel stelt verbetering en aanleg van een verharden weg tus schen Vledde en Noord-wolde. De minister van Waterstaat, de heer Lely had geen bezwaar subsidies te verleenen. De heeren de Jong (U.-L., Hoorn) en Dolk (U.-L., den Haagll) pleitten voor eenige verfraaiing achter het nieuwe kamergebouw en van den Haag. Ook de heer Tydeman (U.-L., Tiel) steunde het denkbeeld eed groene square aan te leggen. Na eenige discussie omtrent dit onderwerp, kwa men de spoorwegen in behandeling. De heer Smeen ge vroeg bij het sam' tellen van dienstregelingen re kening te houden nr het vervoer van militairen en uitte voorts nog enkek klachten. De heer Koster (V.-D., Assen) vroeg den aanleg van de lijn Assen—Friesland te bevorderen. De heer De Jong (U.L., Hoorn) besprak de vele klachten over de dienstregelingen van de treinen-. Door het inladen van de fietsen en -de bagage ontstaat zeer veel vertraging. Na zestien maanden had men toch wel eens kunnen zorgen dat de militairen met Kerst mis hun verlof hadden kunnen krijgen. Spr. vroeg als nog maatregelen te willen nemen, desnoods nachttrei nen. Tenslotte bepleitte hij verbetering van het station Hoorn, die al zoo lang op zich laat wachten. Spr. hoopte dat het hiermede niet zal gaan als met vele stukken tijdens het bewind vaü zeker wethouder van den Haag, die de gewoonte had op lastige aanvragen te schrijven de letters k. i. r., hetgeen beteekent: kluit je in het riet. (gelach). De heer Ter Laan (S.D.A.P., Rotterdam V) be sprak de vacantiekaarten. Spr. wenschte ze den aan staanden zomer weer ingesteld te zien ook al is er nog oorlog. De heer Fleskens (R.-K., Helmond) klaagde over de dienstregeling op het baanvak EindhovenVenlo, die zeer slecht is. De heer Heeres (U.-L., Leiden) pleitte voor verbe tering van het station te Leiden. De bouw van een geheel nieuw station is in overweging. Spr. vroeg wat dat beteekent. Is in principe reeds tot een nieuw ge bouw besloten? Voorts vroeg spr. of de minister alles Zij, die zich met 1 Januari op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers franco en gratis. DE DIRECTIE. De Burgemeester van ALKMAAR brengt hierbij ter kennis van de groothandelaren van peulvruchten in deze gemeente dat voor de verstrekking van GOED- KOOPE BRUINE BOONEN en GROENE ERW TEN eene lijst zal worden aangelegd van groothan delaren, die zich met de aflevering ervan willen,belas ten en dat de gelegenheid om op die lijst te worden ge plaatst zal zijn opengesteld ter gemeentesecretarie tot en met DONDERDAG 23 DECEMBER a.s., tus schen 9 uur 's voorm. en 2 uur 's nam. Van de voorwaarden, waaronderde beschikbaar stelling en de aflevering -dezer peulvruchten zal plaats hebben, kan ter secretarie inzage worden bekomen. Alkmaar, 18 December 1915. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. ran den Punten van behandeling: 1. Vaststelling der notulen van de vorige vergade ring. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Voorstel tof wijziging der Verordening op het heffen van een belasting naar het inkomen. (Bij lagen nrs. 105, 133, 136, 144). 3. Behandeling van reclames tegen aanslagen in den hoofdelijken omslag, dienst 1915. zal doen om te voorkomen dat de tijdelijke werken niet zullen dienen om de definitieve verbetering tegen te houden. De heer Duymaer van Twist (A.-R., Steenwijk be sprak het vervoeren van de verlofgangers met Kerstdagen en het Nieuwe jaar. Spr. vroeg den n nister naar de redenen van de genomen maatregc die de verlofregeling hebben gewijzigd. Was het n mogelijk zoodanig maatregelen te nemen dat de ver ven kunnen dóórgaan, desnoods met beperking va het gewone verkeer? De heer Bichon van IJsclronde (wild C.-H., Om men) klaagde over de ver ning in de wagons. Of het is er snikheet of het is ijs koud. De samenstelling" van de treinen is vaak heel treu rig. Voorop gaan de goederenwagens, achteraan hangen -de personenwagens, die aan het Staatsspoor station te 's-Gravenhage komen te stoppen voorbij het station. De dames moeten daar uit de wagens ge tild worden. Vele treinen komen te laat aan. Duitsche treinen komen op tijd aan de grens aan en onmiddellijk op Hollandsch grondgebied zijn zij te laat. Spr. illu streerde dat met verschillende voorbeelden. De minister antwoordde: De stof 's rijk; dertien sprekers hebben het woord gevoerd. Allen vergeten, de een meer, de ander minder, in welke mate de tijds omstandigheden de dienstregeling beïnvloeden. Ook vergat men dat de mobilisatie den invloed van den mi nister van waterstaat zeer heeft verminderd. De mi nister kan niet meer beheeren, alleen slechts toekijken. Voor het station Hoorn erkende hij dat dringende verbetering noodig is. Na goedkeuring der begrooting werd de vergade ring verdaagd tot Maandagmiddag. Qemmgé Nieuws. EEN WAARSCHUWING. De Hoofdcommissaris van Politie te '6-Gravenhage vvaarschuwt tegen de handelingen van personen, die nu eens zich bedienen van den naam „Haagsch Prijs kampkantoor", dan weder achter dien van „Versandr haus Mercurius", door middel van advertenties in provinciale of gemeentelijke bladen: a. opwekken tot deelneming aan een prijskamp om uit een opgegeven woord het grootst aantal andere woorden samen te stellen; b. aanbieden koekoekklokken en andere artikelen te gen matige prijzen (bij vooruitbetaling) te zullen le veren. Het is gebleken, dat relaties met deze instellingen steeds leiden tot schade van het publiek; het vooruit zenden van gelden wordt ten sterkste ontraden, De hoofdcommissaris van politie te 's Gravenhage waarschuwde tegen een vreemdeling, zich noemende Harry James Mc. Garry, die zegt te wonen te Sint Francisco (Cal.), Nassau- street 27. Onder 't voorgeven te be- hooren tot -de vrijmetselarij tracht hij leden dier ver eeniging -te bewegen tot afgifte van gelde en bedient zich daarbij van valschelijke opgemaakte stukken. Hij is van het negertype, vermoedelijk gekroesd haar en spreekt verschillende talen. Het is niet onmogelijk, dat hij- nog op ander gebied oplichting zal trachten te plegen. VAKSCHOOL VOOR KAAS-MAKERS TE HOORN. Van de 17 kaasmakers verwierven 11 het diploma; voor één van hen moet de beoordeeling der practische bekwaamheid wegens de mobilisatie uitgesteld wor den. De eenige toehoorder J. Koster Kz. uit de Lee- kermeer Gem. Berkhout kreeg het getuigschrift. Geslaagd zijn de volgende kaasmakers: N. Blokker, Uitgeest, C. Dekker, Venhuizen, Joh. Ens, Groet, gem. Schoorl, M. G. Hiemstra, Beemster, S. Kossen, Breezand, gem. Anna Paulowna, H. de Ruiter, Lambertschaag, A. J. de Reus, Heer-Hugo- waard, K. Schouten, Ilpendam, P. Smit, Egmonder- meer, P. Visser, Beemster, Beemster H. Walaa, Heer- Hugowaard. Door de regelingscommissie werd besloten het aan tal lesuren van den theoretischen cursus belangrijk te vermeerderen. Deze duurt thans van midden Sept. tot midden Maart (4 uur per week) behalve de prac tische oefeningen in melkonderzoek. Het plan bestaat

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1