DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van het zuidelijk oorlogeterrein Vil kit mtslljk itrle'sttrrtln Kippen-, Boter- Kleine Kaas- en Eiersnmarkten Veemarkt. No. 298 Honderd en zeventiende Jaargang» 1915 MoiMeitsp® m 5 matad— .!f. p. post1.25. Advortentloprits 10 et. p. tepel, groote letters naar plaatsruimte. Briewn ft. 0. V. Beet- ea BanfleMrekkeiii t.li. HEBSIe, COSIER SZOBii, Voonta C9. leletooner, 8. MAANDAG 20 DECEMBER NEDERLAND. niet zal worden gehouden. ssm ALKMAAR, 20 December. Er is heel weinig nieuws vandaag. Op tweeërlei uitlating dient echter de aandacht gevestigd. In de allereerste plaats op den afscheidsorder van maar schalk French aan de troepen, waarin de gewezen be velhebber van de Engelsche strijdmacht in het Westen de stellige overtuiging uitspreekt, dat het einde der heldhaftige pogingen niet ver meer verwijderd is. Een dergelijke verklaring heeft lord Derby op een open bare vergadering afgezegd, toen hij zeide, dat het einde van den oorlog waarschijnlijk eerder zal komen, dan velen denken. Men heeft de laatste dagen voortdurend vernomen, dat er op het Westelijk oorlogstooneel iets vernacht wordt. Het heette, dat het weer slechts moest om slaan, dat de wind oostelijk moest worden, dat het moest beginnen te vriezen en dat dan de Duitschers, die zich reeds sinds geruimen tijd versterkt hadden onder het voordeel van gasaanvallen uit hun loop graven zouden komen. Het Engelsche communiqué van hedenmiddag geeft te verstaan, dat er gisterochtend zoo iets heeft plaats gehad, Noord-Oostelijk van Yperen werden gaswol ken op de Engelsche linie afgezonden, en werd er te gelijkertijd hevig geschoten, waarna een aanval werd beproefd. Op enkele punten uitgezonderd, waar ze werden teruggeslagen, voordat zij de Engelsche linies hadden bereikt, werden de Duitschers door de Engel- schen verhinderd hun loopgraven te verlaten. De En gelsche maatregelen tegen het gas bleken het ge- wenschte resultaat te hebben, de Engelsche linie is overal intact gebleven zegt het Engelsche communi qué. Het geen hier gezegd wordt, wijst wel op een voorbereiding van een offensief op een plaats, welke daarvoor door de geruchten reeds was aangeduid, een voorbereiding dan, die geheel mislukt is. Het is echter ook mogelijk, dat de Duitschers zich' in het Westen zoo versterkt hebben, omdat zij een aanval van de te genstanders vreezen. Op een dergelijk Engelsch initi atief zouden de bovenaangehaalde verklaringen van maarschalk French en lord Derby kunnen duiden. In elk geval is het zeker, dat er binnenkort wat op het Westelijk oorlogstooneel verwacht wordt. Uit Griekenland komt weinig bijzonders. Volgens de Engelsche berichten versterken de geallieerden de verdedigingswerken van Saloniki, waar hun legers zich onder bescherming van de kustbatterijen en van de kanonnen der oorlogsschepen zullen concentreeren Naar verluidt zijn twee Grieksche schepen, de Dirfis en de Pandia Rolli, door de Grieksche regeering uitge zonden om graan uit Amerika te halen, in Algiers aangehouden, daarna vrijgelaten, vervolgens weer aangehouden. De Grieksche regeering zou hiertegen krachtig geprotesteerd hebben en gevraagd hebben, met welk recht de groote mogendheden den handel van een kleinen staat belemmeren, die tot dusverre niets anders dan welwillendheid aan de entente betoonde. Naar het Wolffbureau meldt heeft de koning van Zweden verklaard, dat de oorlog zich langzamerhand uitbreidt, dat het gevaar voor dat rijk steeds nader komt en dat eendracht in den lande gewenscht is. Nu is niet in te zien, op welke wijze de oorlog Zweden zou naderen, maar de kans, dat dit rijk in den oorlog wordt betrokken, kan natuurlijk wel steeds grooter worden. Volgens de berichten uit Washington gaat het spannen tusschen de Vereenigde Staten en Oostenrijk en hangt het al of niet verbreken van de diplomatieke betrekkingen tusschen beide rijken aan een zijden draadje. De tweede Ancona-nota is reeds uit Wasr hmgton verzonden en men verzekert, dat het eenige middel om het afbreken der diplomatieke betrekkingen te voorkomen is, dat de regeering te Weenen het rap port van de Oostenrijksche marine verloochent. Duit- sche diplomaten moeten alle mogelijke moeite doen om een uitweg te zoeken, daar de verbreking der Oos- tenrijksch-Amerikaansche betrekkingen natuurlijk van invloed zou zijn op de verhouding tusschen Duitsch- land en de Vereenigde Staten. De Duitsche regeering zou dan ook reeds aan de Amerikaansche hebben la ten weten, dat zij niets te maken heeft met Duitsche samenzweerders in Amerika, en dat zij nooit eenige daad heeft gesteund, waaraan Amerika aanstoot zou kunnen nemen. Uit Berlijn wordt medegedeeld, dat vlootonder- deelen in de laatste week in de Noordzee naar de Engelschen hebben gezocht en daarna ter bewaking van den Duitschen handel op 17 en 18 December in het Skagerak hebben gekruist. Hierbij werden 52 schepen onderzocht; één stoomschip met contrabande aan boord werd opgebracht. Gedurende den ganschen tijd was de Engelsche zee macht nergens te zien, zegt deze officieele mededee- ling. Maar in de Oostzee heeft de Duitsche marine wel kennis gemaakt met een vijandelijke, doch op minder aangename wijze: de kleine kruiser „Bremen" (1903, snelheid 24 knoopen, inhoud 3250 ton) is door een onderzeeër in den grond geboord, waarbij het groot ste gedeelte der bemanning werd gered. Eigenaardig is het, dat dit feit tot dusverre alleen nog maar van Duitsche zijde bekend is gemaakt en niet door de na tie, welker onderzeeër erin slaagde den kruiser te tor- pilleeren. lende met de bedragen der vorige lijsten een totaal bedrag aan ontvangen bijdrage en toezeggingen van 3,417,377.14^. BINNENLAND. DE STRIJD TEGEN SERVIë. Uit Weenen werd gisteren officieel gemeld: De gevechten in Montenegro verloopen gunstig. Wij maakten gisteren ongeveer 800 Montenegrijnen en Ser viërs krijgsgevangen. Bij gevechten tegen de Montenegriinen kwam het voor, dat de vijand veinsde zich over te geven en met opgeheven armen en zwaaiende met doeken op ons toesnelden, waardoor hij ons bewoog tijdelijk het vu ren te staken, terwijl hij dan onze linies van zeer nabij piet handbommen bestookte. Het spreekt vanzelf, dat pp dergelijke schandelijke krijgslisten scherpe afstraf fingen volgden en ook in de toekomst volgen zullen. DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche middagcommuniqué van gisteren meldde: De wederzijdsche artillerie betoonde zich gedurende den nacht weinig actief. In de buurt van Vauquois duurt het mijnengevecht voort en verloopt in het voordeel van de Fransche troepen. De besto- dng van de verdedigingswerken en kantonnementen van den vijand in den sector Aprement ten zuidoosten van St. Mihiel werd gedurende den avond met gunsti- gen uitslag voortgezet. In den nacht van 17 op 18 Dec. deed een escadrille van vier vliegtuigen opnieuw een aanval op de stations van Metz en Sablon en wierp ongeveer 40 bommen op de stationsgebouwen. Het Engelsche hoofdkwartier in Frankrijk meldde Zaterdag: Het was heden mistig weer, niet zeer ge schikt voor artillerie-acties. Daardoor was het in het algemeen kalmer. Toch steunde onze artillerie de Fransche nog krachtig en bracht vijandelijke kanonnen ten noorden van Yperen tot zwijgen. De Duitsche staf berichtte gisteren: Van het front vallen geen belangrijke gebeurtenis sen te berichten. Op Metz werd in den afgeloopen nacht opnieuw een aanval gedaan door vijandelijke vliegers. Alleen gebouwen werden beschadigd, gezonken. Elf man van de équipage en de loods zijn er KORTE BERICHTEN. Vrijdag is de Duitsche kleine kruiser Bremen en een torpedoboot in de Oostzee door een onderzeeër in den grond geboord. Een aanzienlijk deel der beman ning is gered, meldt de Dtiitsche marinestaf. Het vrgdesschip van Ford is Vrijdagmiddag van Kirkwall naar Christian-ia vertrokken. De „Berliner Lokal-Anzeiger" en de „Tag" zijn Zaterdag geschorst. Een Fransche torpedoboot heeft twee Duitsche watervliegtuigen vervolgd. Een is getroffen en omge slagen. De twee marine-officieren die er in zaten zijn gevangen genomen en het vliegtuig buit gemaakt. Een Fransche kruiser heeft Zaterdag de Duit sche fabriek van oorlogstuig te Haifa (Palestina) be schoten en geheel vernield. De White Star-lijn heeft zich bereid verklaard 1.536.000 te betalen als schadeloosstelling aan de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers van de ramp met de Titanic. „Het Noorsche stoomschip „Nico" is gisteren aan wal gebracht." EEN MUISJE MET EEN STAART. Men schrijft uit Limburg aan het Handelsblad: Het is gebeurd in het dorp Tegelen. Eindelijk had den de liefhebbers van een pretje er weer eens een ont dekt, die wel graag het smokkelen wilde leeren. Lus tig hadden ze de smokkelduiten laten rammelen, om hem dol belust te maken op een mooien slag. 't Ging al heel gemakkelijk. Uit de loods van een pannenbak- kerij het klaarstaande vrachtje weghalen, den weg oversteken, dan dwars de spoorlijn over en daar den zak aan den kant klaar leggen. 23 Mark was er mee te verdienen. Wie, die het spel niet doorzag, zou niet zwichten voor zoo'n aanbod? En 't was nog wel 'ne Pruus, die er op inging, ne Pruus dè altijd schimpfte op dè dummen hollander. Op het afgesproken uur was hij present. De kame raden hielpen hem den zak rijst op de schouders til len; zand zat er in. Zelf pakten ze ook een zak rijst; strooisel en kaf was het. Toen schoven ze behoedzaam in 't pikdonker den weg over naar de spoorlijn. Maar natuurlijk, 't was direct mis. Daar klonk al het bevel door de stilte: Halt! Ambtenaren!.. En het hollen begon... langs de lijn, een veldweg op, dwars door de beek, over veld en akker. Tot de stak ker doodop, met de tong uit de keel, in de armen liep van een militaire patrouille. Er hielp niets aan. De militairen stelden hun eisch: zes gulden dokken, of ze brachten hem de grens over naar Pruisen. Met 314 gulden stelden ze zich ten slotte tevreden. Voor een eerste smokkelles niet te duur. Maar het slachtoffer schijnt bemerkt te hebben, dat hij er in was geloopen. En er volgde een aanklacht bij de politie wegens afpersing. Wel werd het geld daar op spoedig teruggeven, maar de marechaussees en de militaire superieuren zijn reeds hun onderzoek be gonnen. Men is benieuwd naar den afloop. Misschien Reeft de Pruus nog gelijk met z'n schimpfen op die dummen Hollander. KON. NAT. STEUNCOMlTé. Blijkens de 68ste lijst is van 28 November tot en met 4 dezer voor het Kon. Nat. Steuncomité aan bij bedrag aan ontvangen bijdragen en toezeggingen van PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Eenige commissies uit de Staten hebben rapport uitgebracht over ingediende voordrachten, o.a. over subsidies. Inzake de voordracht van Ged. Staten om aan de vereeniging tot ontwikkeling van den Land bouw in Hollands Noorderkwartier en den Bond van Zuivelfabrieken in Noord-Holland, ten behoeve der vakschool voor kaasmakerij te Hoorn met ingang van 1916 tot wederopzeggens een subsidie te verleenen tot ten hoogste 500 per jaar, stelt de commissie voor, om dit subsidie alleen voor 1916 toe te staan, omdat door belanghebbenden niet voldoende wordt bijgedra gen en omdat het in de practijk blijkt, dat zulk .een hooge subsidie niet noodig is en dan ook niet wordt geïnd door den subsidieaanvrager. De commissies adviseeren voorts de subsidievoor drachten voor den cursus in het kantklossen van de vereeniging „Ieder voor Allen" te Wijdenes, de vak school ovor meisjes van het departement Den Helder der Maatsch. tot Nut van 't Algemeen en den handels cursus van den Neutralen Middenstandsbond te Enk- huiz engoed te keuren. G. RODENBURGH. t- Zaterdagnacht overleed plotseling te Haarlem de heer G. Rodenburgh, district-schoolopziener aldaar. De heer Rodenburgh, Amsterdammer van geboorte, was aanvankelijk civiel-ingenieur en werd in 1892 be noemd tot arrondissements-schoolopziener te Hoorn. In 1895 werd hij schoolopziener in het voormalig dis trict Hoorn en werd hij in 1901 te Haarlem benoemd. De heer Rodenburgh was officier in de orde van Oranje-Nassau. De teraardebestelling heeft morgen te Haarlem plaats. ■VEREENIGING VOOR VROUWENKIESRECHT. Te Groningen werd Zaterdag en gisteren de alge- meëne vergadering van de Vereeniging voor Vrouwen kiesrecht gehouden. Mevrouw dr. Aletta H. Jacobs hield een openingsrede, waarna het jaarverslag over 1915 werd uitgebracht, waaruit bleek, dat het ledental op het oogenblik 18.500 bedraagt. Nieuw opgericht werden o.m. de afdeelingen Noord-Zijpe, Venhuizen en Wieringerwaard. Het aantal afdeelingen bedraagt 136. De winst- en verliesrekening sloot met een voor- deelig saldo groot 340. De begrooting voor 19151916 sloot met een te- cort Van 5000 in verband met de te voeren propa ganda. Tiel werd aangewezen voor de zomervergadering omdat de Tweede Kamer-afgevaardigde van Tiel de grootste vijand is van de vereeniging. Daarom moet Tiel worden bewerkt, opdat de kiezers Tydeman zul len dwingen voor vrouwenkiesrecht te stemmen. Het hoofdbestuur had voorgesteld de bijdrage der afdeelingen aan het hoofdbestuur op 50 ets. per lid te bepalen. Naar aanleiding van een voorstel der afd. Almelo, die een quotum wilde naar gelang van het aantal le- echter algemeen te kras werd gevonden, den, diende de afd. 's-Gravenhage een motie in, welke De afdracht aan het hoofdbestur werd bepaald op 50 ets. per lid. In de gistermorgen heropende vergadering kwam de afd. Amsterdam met een amendement om betoogingen te houden onder de petitionnementsleuzegrondwette lijke gelijkstelling voor man en vrouw. Na uitvoerige discussie verklaarde het hoofdbestuur te kunnen meegaan met een motie van mevrouw VerweyMejan, waarbij het hoofdbestuur bij elke actie, die het zal voeren, strijden zal voor grondwette lijke gelijkstelling van man en vrouw en -dat dit betee- kent op dit oogenblik algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen. In stemming gebracht, werd de motie aangeomen met 117 tegen 20 stemmen. De voorzitster drong vervolgens aan op krachtige propaganda naar buiten. Het perscomité -dat het vorige jaar weinig of niets had uitgevoerd werd aangespoord wat meer en beter werk te doen. De presidente der afdeeling Amsterdam zeide, gelet op den uitslag der besprekingen omtrent de kwestie der grondwettelijke gelijkstelling genoodzaakt te zijn te bedanken voor de vereeniging. De vergadering, die wegens het vergevorderde uur reeds begon te verloopen werd daarna -d-oor mevrouw Jacobs gesloten onder -dankzegging aan de afdeeling Groningen voor de mooie ontvangst en -de Timbertown Folies voor hun medewerking. BESTRIJDING VAN HET MOND- EN KLAUWZEER. Te Utrecht is Zaterdag onder voorzitterschap van den heer J. Jl. F. Dhont, uit Rotterdam, een samen komst gehouden van de Maatschappij ter bevordering dter Veeartsenijkunde in Nederland, tot het houden van besprekingen van maatregelen ter bestrijding van het mond- ai klauwzeer. De vergadering was zeer druk bezocht. Onder de aanwezigen werden o.a. opgemerkt de heeren P. van Hoek, directeur-generaal van den landbouw, dr. H. Remmelts, inspecteur van den veeartsenijkundigen dienst, dr. W. P. Ruysch, voorzitter van -den Centra- len Gezondheidsraad. Dr. A. A. Overbeek, districtsveearts te Roterdam, hield een inleiding over de bestrijding van het mond en klauwzeer, waarbij hij o.m. de volgende conclusies verdedigde. De ervaringen bij de bestrijding van het mond- en klauwzeer hebben geleerd: dat een gewone epidemie met politiemaatregelen zonder afmaken van aangetaste veebeslagen, niet is te keeren 4 In verband met de uitbreiding van het mond- en klauwzeer, ook van het eene land naar het andere, is het van groot belang, dat het eenig -doeltreffend be- strijdingsstelsel, d.w.z. waarbij de aangetaste veebe slagen worden afgemaakt, internationaal toepassing vindt. Zij, die zich met 1 Januari Of, dit blad abonneeren, ontvanges de tot dien datum verschijnend nummers franco en gratis. DE DIRECTIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente ALKMAAR brengen ter algemeene kennis: 1. dat de wekelijksche kippen-, boter-, benevens kleine kaas- en eieremuarkten dit jaar in plaats van op Zaterdagen 25 December (len Kerst dag) en 1 Januari (Nieuwjaarsdag) zullen worden gehouden op Donderdagen 23 en 30 Decem ber tevoren; 2. dat de gewone wekelijksche veemarkt op Zater dagen 25 December (len Kerstdag) en 1 Januari (Nieuwjaarsdag) niet doorgaat en dus Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPIN® Voorzitter. DONATH, Secretaris. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van ALKMAAR bren gen ter algemeene kennis, dat bij hun college is inge komen een verzoekschrift van G. KLOP, aldaar, om verlof tot -den verkoop van alcoholhoudenden anderen dan sterken drank in het perceel Schoolstraat, B. 6. Binnen twee weken na deze bekendmaking kunnen tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bezwa ren worden ingediend. Alkmaar, .20 December 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. In dte tegenwoordige omstandigheden is het aange wezen-, -dat d'e in -de gang zijnde bestrijdingsproef in Nederland consequent wordt -doorgevoerd. Vervolgens was het woord aan prof. dr. D. A. de Jong, buitengewoon hoogleeraar te Leiden, -die alleen zijn persoonlijke meening uiteenzette en tot de volgen de conclusies kwam Dat de noodzakelijkheid eener bestrijding van mond en klauwzeer in het algmeeen belang nader of beter dient te worden aangetoond; dat de mogelijkheid van een afdoende bestrijding vo-orloopig niet is bewezen dat het meet worden afgekeurd, indien het weten schappelijk weten in verband mei politiemaatregelen tegen mond- en klauwzeer en am re ziekten uitslui tend' als aan de directie van da f .dbouw behoorend, wordt aangenomen. Bij het debat zeide de heer Hoek het onjuist te achten, dat prof. De Jong zou' rel grieven heeft ge uit tegen de directie van den Landbouw. Nadat dr. De Jong had gerepliceerd, werd -door een der aanwezigen een motie voorgesteld om den minis ter te verzoeken een commissie te benoemen die zal on derzoeken of door actieve immunisatie het mond- en klauwzeer niet kan worden bestreden. Besloten werd deze motie in een volgende vergade ring te behandelen. HET TOTAL1SATORVERBOD. In de Memorie van Antwoord zegt de Minister van Oorlog dat naar zijn meening de fokkerij van voor den legerdienst geschikte paarden ongetwijfeld schade lijken invloed ondervindt van het totalisator-verbod. Aangezien hij daardoor de belangen voor het leger be nadeeld acht, heeft hij met zijn ambtgenoot van Justi tie overleg geopend nopens de mogelijkheid van op heffing van bedoeld absoluut verbod. Deze heeft se dert zijn standpunt uiteengezet in de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Ka mer betreffende de Justitie-begrooting voor 1916, zoo mede in de vergadering der Kamer van 7 December 1915, zoodat de Kamer met de zienswijze van dien ambtgenoot volledig bekend is. Gemengd Mieuwj. DE ZAAK SCHRöDER. Van het vonnis van de 4e kamer der rechtbank, d.d. 14 December, waarbij de hoofdredacteur van de Tel., de heer J. C. Schroder, werd vrijgesproken in zake het bekende artikel: „De schurken van Euro-pa," is de substituut-officier mr. L. Th. Jorissen, in appèl ge gaan. De Rotterdamsche joumalisten-Vereeniging heeft de volgende motie aangenomen, nadat een motie, van sympathie-betuiging met den heer Schroder was ver worpen „De vergadering acht zich tot een oordeel over de voorloopige inhechtenisneming van den heer Schrö der alsnog onbevoegd." DE ARRESTATIE SCHRöDER. Onder voorzitterschap van mr. L. J. Plemp van. Dui- veland heeft gister te Utrecht de Nederlandsche Jour nalistenkring eene buitengewone algemeene vergade ring gehouden, ter bespreking van de gevangenne ming van den heer J. C. Schroder, hoofdredacteur van „De Telegraaf". De vergadering was zeer druk bezocht. Na uitvoerige besprekingen werden achtereenvol gens een drietal moties in stemming gebracht. Verworpen werd met 44 tegen 22 stemmen eene mo tie-Keiler, luidende: „De vergadering, enz., in aanmerking nemende de bijzondere omstandigheden waaronder ons land ver- keert; „door de voorloopige hechtenis van den hoofdre dacteur van „De Telegraaf' de vrijheid van drukpers niet bedréigd achtende; „onthoudt zich over die voorloopige hechtenis een oordeel uit te spreken." Eveneens verwierp de vergadering, en wel met 34 tegen 33 stemmen, eene motie-Belinfante c.s., luiden de: „De vergadering, enz., van oordeel, dat toepassing ALKMAARSGHH COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1