FEUILLETON. Purper en fijn Linnen Telegrammen Tan heden. Nederland. ■an preventieve hechtenis, voor zoover deze gesteld s op misdrijven door middel van de drukpers ge- jleegd, op zichzelf niet valt aan te merken als aan randing der persvrijheid; „dat intusschen volgens het oordeel van gezagheb bende juristen gegronde twijfel aanwezig is, of het feit ter zake waarvan de journalist Schroder wordt vervolgd een zoodanig misdrijf oplevert; „betuigt haar leedwezen over diens inhechtenisne ming;, „spreekt in het belang der persvrijheid de verwach ting uit, dat, zoolang niet onherroepelijk is beslist dat een dergelijk feit valt onder eenige strafbepaling ter zake waarvan preventieve hechtenis kan worden toege past, herhaling van het gebeurde uitgesloten zal blij ven; „en besluit deze motie ter kennis te brengen van den minister van Justitie." Vervolgens kwam in. stemming de volgende motie van den heer Elout c.s. „De vergadering van den N. J. K„ kennis genomen hebbende van het bericht der preventieve arrestatie van den heer J. C. Schroder, hoofdredacteur van „De T elegraaf", „overwegende dat haar de gegevens ontbreken, noo- dig ter beoordeeling van de redenen, die de Regee ring wellicht hebben genoopt tot «Enig initiatief in deze en, in dat geval, tot afwijking van het in de Me morie van Antwoord betreffende hoofdstuk I der Staatsbegrooting ten aanzien van de Pers ingenomen standpunt, derhalve zich onthoudend van het uitspreken van eenig oordeel over het gebeurde zelf, „vindt nochtans in dit gebeurde aanleiding om als haar oordeel in 't algemeen te kennen te geven: eenerzijds dat, in de buitengewone en gevaarlijke omstandigheden waarin ons land zich bevindt, de Pers in den vorm van haar uitingen een buitengewone matiging in acht behoort te nemen, „anderzijds, dat de pers-vrijheid ook in dezen tijd behoort te worden hoog gehouden en dat in 't bijzon der van het middel der preventieve hechtenis in zake persdelicten slechts bij uiterste noodzakelijkheid ge bruik dient te worden gemaakt, „besluit deze verklaring ter kennis te brengen van den minister van Justitie en van den tijdelijken voor- zitt r van den Ministerraad, „en gaat over tot de orde van den dag." Deze motie is met 34 tegen 33 stemmen aangenomen en daarna de vergadering door den voorzitter gesló ten. STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. No. 415, 1000.—, Nrs. 4756, 5555, 10183, 16665, 400.—, Nrs. 6900, 8161, 200.—, Nrs. 130, 9999, 14207, 15233, 17668, 17933, 100.—. STADNÏEUWS. jFIR. MR. P. VAN FOREEST. Gisteren, op zijn zeventigsten verjaardag, heeft het Jhr. Mr. P. van horeest niet aan blijken van belang stelling ontbroken. In den morgen kwam het geza menlijk vaste personeel op „Nijenburg" werkzaam den jubilaris gelukweuschen en hem een fraaien iukt- Kuken met inscriptie aanbieden. In den ,-loup van den middag kwamen tal van belangstellenden persoonlijk hun gelltkwenschen aanbieden, terwijl vele schrifte lijke en telegrafische betuigingen ontvangen werden. Van de vele fraaie bloemstukken noemen we er een van de Vrij-Liberale Kamerclub, een van de leden van bet Hoofdbestuur der Hol mdsche Maatschappij van Landbouw en een van de Provinciale Commissie tot Bevordering van de Veefokkerij. Over Jhr. Mr. P. van Foreest schrijft Mr. de Beau fort in de „Fakkel" o. m. Er zijn er zeker weinig in Noord-Holland, voor wie hij geen goede bekende is en die hem niet ont moetten in de vele vergaderingen, aan landbouw en tvetenschapsbelangen gewijd, waarin hij, presideeren- Je, met vermijding van onaangename botsingen, dank zij zijn gemoedelijke intervenLie, de zaken weet af te doen. Het dienen van deze algemeene belangen is zijn le venstaak, en de verklaring, dat hij op zijn leeftijd op zoo veelzijdige wijze en met zoo jeugdige opgewekt heid aan die taak kan arbeiden, ligt in die onverstoor bare gemoedelijkheid, die hem nooit in den steek laat Aan dien man is niets gemaniereerds. Hij geeft zich volkomen zooals hij is, hetzij hij H. M. de Koningin op Haar verzoek inlichtingen geeft over den maat- schapjpelijken toestand in zijn provincie, hetzij men hem aantreft, verpoozing zoekende onder de schoone beuken van „De Nijenburg", hetzij hij rondwandelt onder de boeren op de Alkmaarsche koemarkt, hij is overal dezelfde. Hoogstens wordt in het eerste geval het debiteeren van een pas opgedanen Witz nagelaten, omdat hij den primeur hiervan meestal bewaart voor zijn intiemere kennissen en vrienden. Naast de groote waardeering voor hetgeen door hem in het algemeen belang wordt gedaan, ligt in deze zoo kenmerkende eigenschap het geheim van zijn groote populariteit in de provincie, welker belangen hij op zoo velerlei wijze dient en velen, zeer velen, ook buiten den kring van zijn meer intieme vrienden en kennissen, zullen hem op dien dag gedenken, hem van harte toewenschende de kracht en opgewektheid om nog lange jaren te kunnen voortwerken aan zijn levenstaak, d. i.de bevordering van de belangen van den landbouw en van de gewichtige waterschappen, die hij, voortzettende de taak van vele leden uit zijn voorgeslacht, heeft te besturen. DE MELKKWESTIE. Evenals vorige dagen werd ook Zondag en heden bij verschillende veehouders melk in beslag genomen. Ditmaal in mindere hoeveelheid. De melk bleek naar het Engelsch door LILLIAS CAMPBELL DAVIDSON. 21j Wie en wat konden deze indringers zijn? Duizend wilde gedachten gingen Wynnstanley door 't hoofd. Vrienden van de huishoudster, van mr. Wilson? On mogelijk T Vreemden die gevraagd hadden het kasteel O zien? Maar waarem dan den hoed afgezet en ge daan alsof dit alles hen toebehoorde?? Hij kwam door gissen niet tot een bevredigend re sultaat En toch. en toch, bracht het probleem hem in verrukking, vervulde hem met innige belangstelling rukte hem uit zijn apathie. Eindelijk, toen een keurig net dienstmeisje met een muts op en boezelaar voor uil de openstaande deur kwam, en den stoel van dc oude dame in het torentje schoof, zoodat zij uit het ge zicht verdwenen kon Wynnstanley er toe komen zijn observatiepost bij het vooruitspringend raam te verla ten Zelfs het hondje, dat nog altijd snuffelend bleef toeven, ^was een voorwerp van ijverige beschouwing en r speet hem toen ook dat verdween. soms van mindere kwaliteit, zoodat bij drie veehou ders de waarde der in beslag genomen melk op 5 ct., bij twee op 7 ct. en bij een op acht ct. werd geschat Bij twee veehouders werd een bus melk afgekeurd, de ze melk werd door de deskundigen als waardeloos aangemerkt. Men verzoekt ons te melden, dat de heer Snijders, die op de j.l. Woensdag gehouden vergadering het woord voerde, niet woont in den Egmondermeer maar aan den Huiswaard. AANKOOP GROND AAN DEN SCHERMER- WEG. Door den heer C. M. van Latum is aan B. en W. vergunning gevraagd een burgerwoonhuis te mogen bouwen op het kadastrale perceel Sectie B.. No. 3680, aan den Schermerweg, welke vergunning bereids is verleend. Bij dit verzoek verklaarde de heer van Latum zich genegen aan de gemeente in eigendom over te dragen een strook grond1, ter oppervlakte van pl. m. 200 M3., gelegen tusschen den zijgevel van het te bouwen per ceel en de zich ter plaatse bevindende sloot, welke sloot reeds gemeente-eigendom is. Volgens het uitbreidingsplan der gemeente zal deze sloot in de toekomst worden gedempt en, met den thans aangeboden en den in de toekomst nog aan te koopen grond, een zijstraat vormen van den Schermer- weg. Het komt B. en W. in verband hiermede wenschelijk voor van deze aanbieding, tegen den prijs van 1 per M3., gebruik te maken en zij stellen den Raad voor te besluiten tot den aankoop over te gaan. DE STEUN AAN POLEN. De actie alhier ten bate van de slachtoffers van den oorlog in Polen is met zooveel succes gevoerd, dat na aftrek der onkosten 876.80 aan het Hoofdcomité kan worden afgedragen. VOETBAL. Alcmaria Victrix—Spartaan 211. De beschrijving van deze lijdensgeschiedenis kan ditmaal zeer kort zijn. 't Was een spel van kat en muis tusschen een prima tweedeklasser en een zwakke derdeklasser, want zoo was inderdaad de verhouding in spelkwaliteit. In alle onderdeden van 't spel wa ren de Amsterdammers de baas. Wij brengen hun hier hulde voor wat wij hier in de laatste drie jaren gezien hebben. En dan 't zijn elf menschen die wat voor hun vereeniging gevoelen. Alcmaria kwam bij dezen thuiswedstrijd met vier invallers uit. Haar kee per, wien in Amsterdam door 't publiek een ovatie werd gebracht, speelde gisteren als iemand die voor 't eerst tusschen de palen staat. En bovendien was dit van invloed op 't geheele elftal. De Spartanen gleden tenminste geregeld door de verdediging heen zonder dc minste moeite. Na tien minuten stond het 30. Met de pauze 51. In de tweede helft deed zich 't eigen aardige geval voor dat de scheidsrechter een kwartier te vroeg liet eindigen. De stand was toen 7—1. De fout werd echter opgemerkt en de spelers werden weer in 't veld gefloten. Zonder de minste inspanning pas seerde de Spartaansche voorhoede Alcmaria's keeper nog viermaal, terwijl na de tiende goal der Amster dammers Alcmaria nog een tegenpunt wist te maken. Moge deze 11—2 nederlaag (elf-twee) een gevoelige les voor de vereeniging Alcmaria zijn en moge zij te vens spo. ig de kans krijgen zich tegenover de Alk- maarsci etballiefhebbers te rehabiliteeren. Enkele spelers ren gisteren tot het bittere einde gezwoegd, speciaa en rechtsbinnen. Ook de invallers deden hun be. Van „de Spartaan" willen wij niemand in 't bijzc .er noemen. Iedere speler was uitstekend en 't geh i sl t als en bus. Voor de beide Kerstdagen heeft Alcmaria ge zorgd voor twee vriendschappelijke wedstrijden n.l. te gen V. V. A. (Amsterdam) voorafgegaan door een ve teranen wedstrijd en tegen W. F. C. de leiders in de derde klasse r. PROEF- EN SCHOOLTUIN KENNEMERLAND. Vrijdag had de algemeene najaarsvergadering van bovengenoemde vereeniging plaats in het café „Cen tral' alhier. De voorzitter, de heer van der Stok (de Rijp) open de de vergadering en heette de aanwezigen welkom Hij deelde in zijn openingsrede mede dat van een obli gatielening niets kon komen, wat de schuld is van de uuidige tijdsomstandigheden. Men zal nu trachten van rijkswege een rentegarantie te verkrijgen, om daar- uoor aap het benoodigde kapitaal te kunnen komen. De exploitatie was over 1915 gunstig, men kreeg steun uoor leden, donateurs en toezegging van subsidies, terwijl verschillende bakken er nog bijgemaakt moes ten worden. Spreker betreurde het evenwel, dat de school door niet één leerling van den Langendijk wordt bezocht. Als bestuursleden werden hierna herkozen de hee- ren P. Gootjes en F. Pletting. Vervolgens gaf de heer van der Veen, daar de heer Hazeloop verhinderd was, een overzicht over het cul tuurplan 1916. Van de verschillende vakken waarin de grond is verdeeld, zal er één gebruikt worden om een schuur op te bouwen, wat er dan nog over is, ze ven aren, wordt beplant met specerijkruiden, aal- en kruisbessen en vroege groenten (wortelen), terwijl nier ook snoeiproeven zullen worden genomen. Vak 2 en 3 (samen 26 aren) zullen vroege aardappe len, en, na hèt rooien, bloemkool, rammenas en kom kommers leveren. Verschillende leden bevalen hun bekende, zeer goe de bloemkoolsoorten aan, o.a. stelde de heer Kaan gratis zaad beschikbaar. Vak 4 en 6 (15 aren) zullen roode kool produceeren (suikerbroodkool). Later zullen er kassen op worden gebouwd. De heer Zeeman beval Hannoveraansche kool aan, v/at in overweging zal worden genomen. Op vak 5 en 7 (19 aren), zal 4 soorten vroege bloemkool onder glas worden uitgeplant, daartus- schen kropsla en een door kruising verkregen soort Toen Norton nu met een handvol brieven en acten binnenkwam, vond hij hem nug geheel in verbazing. „Ik wou u over deze dingen spreken", begon de rentmeester. „Uw toestemming is noodig vóór wij die nieuwe haag zetten om die lager gelegen weiden. Wat? hè? O, ja! Dal denk ik wel." Wynnstanley liet hem met ongeduld, slechts uit be- ieefdheid spreken en brak eindetijk zijn explicaties af „Ik wou u ook iets vragen, 'k Heb zoo juist iets buitengewoons gezienKan u mij ook zeggen, wie de menschen kunnen zijn, die op een der terrassen hier beneden wandelen en geheel doen alsof zij hier thuis nehooren? Een jonge dame en een oude! Ik kon niet gelooven, dat ik niet droomde." O", zei Norton, zijn wenkbrauwen optrekkend, zooals zijn gewoonte was. Hij had eerst verschrikt gekeken, doch nu lachte hij. U bedeelt toch niet de dames Belversdale? Wel, heeft men u dat niet verteld! Ik dacht natuurlijk dat men dat doen zou- Twee dames, een bejaarde, de an der jong en knpp? Op het terras hier beneden? O, dat zijn ze zeker." „De jonge dame was meer dan knap Uit Wynn- stantev's stem klonk bijna iets als ontzag. „Zij was subliem mooier dan ik ooit iets gezien of ge- dinomd b Weet "p Norton snel een scherpen blik op hem En pic -ling kwam een lumineus idee bij hem op. araadlooze snijboonen voor den inmaak. Vak 8 10 aren) is beplant met vruentboomen, daar- tusscnen worden 3 soorien stamalaboonen en als na- teelt 2 soorten spruitkool geplant. Vak 9 (16 aren) zal bakken met komkommers en pos telein krijgen, en daarna eenige koolsoorten. Op vak 10 en 11 (17 aren) zullen onder glasramen winterkropsia, bloemkool, asperges, raapstelen, enz. worden geplant. Als nateelt stamslaboonen. Vak 12 (3 aren) wordt beplant met bloembollen en eenjarige bloemgewassen voor de cursisten, benevens Brusselsch witlof. De heer Glas wilde proeven nemen met den teelt van Gladiolussen voor den verkoop. De voorzitter antwoordde, dat men hierover reeds overleg pleegt met den proeftuin van Lisse. Vak 13 (3 aren) wordt beplant met spinazie en knolselderie (dit is zeer voordeelig), vak 14 (9 aren) met Schotsche muizen en Brusselsch witlof, vak 15 (10 A are) met augurken en peulgewassen; vak 16 (2 A are) kan dan gebezigd worden voor bergplaats van tuinmengsels en er lnmnen b.v. mispels en wijn bessen op worden geteeld. Vak 17 (7 are) wordt gebruikt om pootuien op te plaatsen, langs het hek komen vruchtboomen, kropsla en tomaten. Besloten werd een selectie-proef te nemen met uien-soorten. De begrooting, sluitend in ontvangst en uitgaaf met J 4450, (met een post van onvoorzien van 281.50), werd goedgekeurd. Aan de bestuursleden werd een vergoeding toege staan van 1.50 per persoon en per vergadering, aan welke bepaling terugwerkende kracht werd verleend. De toetreding tot den Nederl Tuinbouwraad werd aan het bestuur overgelaten, (indien de bijdrage niet meer dan 45 bedraagt), daar men nog niet wist, hoe hoog deze bijdrage hiervoor is. Tenslotte werd medegedeeld, dat iedereen vrijen toegang heeft tot den proeftuin, zoolang er geen mis bruik van wordt gemaakt, waarna de vergadering werd gesloten. LIJK GEVONDEN. Uit die Nieuwlandferaingel, tusschen, de Kneppel- brug en de Touwbanen is gisteren het lijk opgehaald van den 64-jarigen heer M. Mannheim, die sinds enke le dagen vermist werd. Hij had 'smorgens 100. ontvangen en is, na 's avonds een boodschap in den Kooltuin te hebben gedaan niet meer thuis gekomen. Aanvankelijk vermoedde de politie dat er misdaad in het spel zou zijn geweest, daar M. den vórigen dag geweigerd had aan een onbekend individu geld te ver strekken. Den avond van de verdwijning is hij door een meisje en een vrouw gezien terwijl hij druk in ge sprek was met iemand op de Laat. Deze man is door de politie aangehouden, en het meisje herkende hem beslist, dóch daartegenover staat de verklaring van de vrouw, die zegt dat de man beslist niet degene is, die met den heer Mannheim stond te praten. Dit vermoe den werd aanvankelijk nog versterkt, toen men ondek- te dat van het lijk horloge met ketting en het geld ver dwenen waren. Het horloge is echter thuis gevon den, dóch het geld is nog weg. Ook in andere rich ting werden vermoedens geopperd, waarbij de vrees voor een schuldeischer veel zou kunnen verklaren. De politie zet haar onderzoek voort. NEDERLANDSCHE AMBULANCE NAAR DUITSCHLAND EN OOSTENRIJK. Men verzoekt ons de aandacht te vestigen op de he denavond in hotel Proot te houden bijeenkomst welke ten doel heeft; te komen tot de oprichting van een sub-comité Alkmaar van het centraal-comité voor het zenden van een ambulance naar Duitschland en Oos- tenrijk-Hoogarije. Alle belangstellenden worden uit- genoodigd deze bijeenkomst te bezoeken. PROEF-MIDDAG. Deze middag was de eerste van de vijf proef-midda- gen, (Maandag, Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag, van 2 tot 5 uur namiddags) die de Oliefa- brieken Calvé-Delft te Delft organiseerde voor de Alk maarsche dames, ter kennismaking met haar produc ten, de Delftsche slaolie en het Delftsch Plantenvet Delfia. In de bovenzaal van het café „het Wapen van Mun ster" van de fa. Peperkamp stonden de lange tafels keurig gedekt versierd met asters en hulst. In het midden bevonden zich het confoor, de kok en diens in grediënten, benevens de explicateur. De kok bakte, de explicateur verklaarde, en onze neus rook de heerlijk ste geuren die opstegen uit pannen en potten en de omzittende dames smulden en waren vol lof over het baksel, kooksel en wat dies meer zij. Ook wij hebben geproefd, en, we kunnen het met ae hand op t hart verklaren, 't was heerlijk! Laten onze Alkmaarsche huisvrouwen toch niet verzuimen deze middagen bij te wonen, die buitengewoon leer- en belangrijk zijn. Het receptenboekje, dat aan de zaal gratis verkrijg baar is, geeft een schat van inlichtingen en verklarin gen, terwijl het ten duidelijkste de groote besparing aantoont, welke het gebruik van Delftsche slaolie en van „Delfia" opleveren. JUBILEUM. Heden herdacht d eheer J. Heino, opzichter-machi nist bij de H. IJ. S. M. alhier, den dag, waarop hij voor 25 jaren bij deze maatschappij in dienst trad. Van destations- en de tractie gebouwen wapperde dan ook de driekleur. Ten pl.m. 11 uur werd de jubilaris en zijne familie, nadat hij eerst per rijtuig van zijne woning daar het station was gebracht, van daar met een feesttrein naar de locomotiefremise gevoerd, welke voor dezen heuge- lijken dag door het tractie-personeel op een keurige wijze was versierd. Na aankomst in de remise werd de jubilaris ontvan gen met een welkomstlied, hetwelk werd gezongen on der begeleiding van een strijkorchestje dat was ge vormd uit het Alkmaarsche H. S. M.-personeel. Hierop werd de jubilaris toegesproken door den heer J. van Rijn, opzichter bij de lonomotief- en trein dienst alhier, welke in zijne rede deed uitkomen, hoe Wel zeker, als dat gebeurde, dat zou uitstekend we zen prachtig! Maar miss Belversdale! Miss Rosa mund! Zou het van haar standpunt gewenscht zijn? De geschikte dingen, de practische, verstandige din gen in dit leven waren juist de dingen, die nooit ge beurden. „O ja! Zij is een schoonheid. Lijkt op een van haar voorouders, ginds in de galerij. Er is er een met den arm om een lam geslagen, een brutale meid van het hof van Karei de Tweede, die haar portret had kun nen zijn! Het oude bloed komt sterk in haar uit, of schoon de naam verdwenen is. O Ja", voegde hij er bij, toen hij Wynnstanley's nog altijd verbijsterd ge zicht opmerkte, waaruit tevens eenig ongeduld sprak. „Natuurlijk, u weet dat niet. Zij zijn sir Arthur Re- velly's eenige zuster en haar dochter de laatste van den ouden stam, de allerlaatste. De oude families ver vallen af en toe leelijk tot armoe, als zij niet geheel ten onder gaan. De maatschappij heeft veel van een wipplank." .Maar hoe komen zij hier? Niet hij viel zich zelf in de rede „het spreekt van zelf, dat ik heel verrukt ben zr te zien. Moet ik hen vragen, of zij rk hier den lunch willen gebruiken of of zoo iets dte jubilaris zich dóór zijne 25-jarige getrouwe plichts vervulling de achting en waardieeriog had verworven van zijne superieuren zoowel als van zijne onderge schikten, en die hem, namens het corps ambtenaren, vereerde met een geschenk, bestaande uit 2 crapeaud's en eene canapé, 1 j Hierna nam de heer J. F. Hagmeister, machinist al hier, het woord; namens de ondergeschikten van den heer Heino, en wees er in zijne toespraak op, dat de ju bilaris zich door zijn humaan optreden in dienstzaken, die liefde van het personeel had verworven, hij sprak dó hoop uit, dat deze chef nog lang in dezelfde goede verhouding tot zijn personeel zijn locomotiefdepöt mocht besturen, waarna hij hem namens de onderge schikten van den heer Heino een tafel en 4 bekleede stoelen aanbood. Daarna werd dé familie en personeel door den heer Vlaanderen fotograaf, gefotografeerd. De jubilaris en zijn zoon dankten geroerd voor de eer him bewezen, waarna hij zijne familie weer in den feesttrein naar het station, en vandaar per rijtuig naar huis gevoerd werdén. PRIJZEN BEHAALD. Op de Groote Nationale Tentoonstelling van riuimvee, te Utrecht gehouden, behaalde de heer Prins met hoenders de 1ste prijs en twee 2de prijzen en de heer M. de Boer twee 1ste prijzen, 2 eereprijzen em één 2e prijs. GEZINSVERPLEGING. In de maand November verpleegden de zusters 61 patiënten, aan wie zij 880 bezoeken brachten. Van deze waren 14 klasse-patiënten, aan de overigen werd kosteloos hulp verleend, 36 van deze laatsten waren lid van het Ziekenfonds, 119 bezoeken werden aan de klasse patiënten, de overige 761 kosteloos gebracht, waarvan bij 504 aan de fondspatiënten hulp verleend werd. Zesmaal werd de hulp der zusters ingeroepen bij aflegging, eenmaal werd een dokter bijgestaan bij een patiënt. VERBETERING. In het ingezonden stuk van dé afd. Alkmaar van den Ned. Bond van Vakschoolleerarea en Leerares- sen, voorkomende in ons nummer van Zaterdag, is een fout gekomen. In de laatste alinea op de tweede pagina leze menen wanneer men dan een aanleiding zoekt om subsidie te weigeren, dan zegt men maar dat het bestuur niet zuinig genoeg is en dat is dan de stok om den hond te slaan." RECTIFICATIE. In een deel van de editie van Zaterdag is in het be richtje „Gemeente-ambtenaren" een fout geslopen. De laatste zin leze men als volgt „De secretarie-diensten eiscben tegenwoordig den heelen mensch, voor bijbaantjes is thans geen tijd meer, eindelijk wordt het tijd dat gemeente- ambtena- ren loon krijgen naar prestatie." HET DUITSCHE LEGERBERICHT. BERLIJN, 20 Dec. (Officieel). Westelijk oor- logstooneel Het vuur van onze kustbatterijen verdreef vij andelijke monitors, die gisteren Westende bescho ten. Aan het front hadden, behalve levendige artil lerie-activiteit, verscheidene sucqesvolle ontplof fingen door onze troepen plaats. Een van onze vliegeskaders viel Poperinghe aan, waar talrijke verbindingen van den vijand samenkomen. Een Engelsche tweedekker werd in een luchtgevecht bij Brugge neergeschoten. De inzittenden waren gedood. Oostelijk oorlogstooneelToestand onveran derd. BalkanoorlogstooneelBij de gevechten ten noordoosten van Tara zijn, volgens latere berich ten twee stukken berggeschut en twee veldkanon nen buit gemaakt. Gisteren hadden bij Majkovac verdere gevechten plaats, die gunstig voor de Oostenrijksch-Hongaarsche troepen verliepen. Verscheidene honderden gevangenen werden bin nengebracht. Van de Duitsche en Bulgaarsche legerafdeelingen is niets nieuws te vermelden. HET RUSSISCHE LEGERBERICHT. SINT-PETERSBURG, 20 Dec. (Officieel.) Ten noorden van het meer Miadziol naderde een vij andelijke colonne op onvoorzichtige wijze de vuurzóne van onze artillerie. Zij werd uiteenge dreven waarbij zij groote verliezen leed. De vij and heeft op den 17en dezer des avonds 10 uur tweemaal een aanval gedaan op het station van Podscherewitschi, doch werd door ons vuur te ruggedreven. HET FRANSCHE LEGERBERICHT. PARIJS, 20 Dec. (Officieel). Communiqué van gisteravond 11 uur: Het FransciiÊ communiqué bevestigt dat van de Engelschen van gisteren over de gevechten in België. De Fransche artillerie is ook in actie ge treden in Artois, tusschen Somme en Oise en in Champagne, heeft daar loopgraven vernield en arbeidende groepen uiteengedreven. HET ENGELSCHE STAFBERICHT. LONDEN, 20 Dec. (Officieel). De vijand heeft hedenochtend op onze linie Noord-Oostelijk van Yperen gaswolken op onze linie afgezonden, ge paard gaande met hevige beschieting. Op enkele punten uitgezonderd, waar wij den vijand terug sloegen, voor hij onze linies had bereikt, verhin derden wij hem zelfs zijn loopgraven te verlaten. Onze maatregelen tegen het gas bleken het ge- wenschte resultaat te hebben. Onze linie is over al in tact gebleven. De vijandelijke artillerie be-, toont een buitengewone activiteit ten oosten van Yperen en ten westen en ten zuiden van Messines. DE TWEEDE ANCONA-NOTA. WASHINGTON 20 December. De tweede Ancona nota is reeds aan Oostenrijk toegezonden, men verzekert dat het eenige middel om het af breken der diplomatieke betrekkingen te voorko men is, dlat de Oostenrijksche regeering het rap port van dé Oostenrijksche marine desavoueert. Dr. P. BEYERS OVERLEDEN. BREDA, 20 December. Alh,ier is bericht ont vangen dat in het reservehospitaal te UsVidek (Hongarije) is overleden dr. P. Beyers. Hij was voor zijn vertrek arts te Breda en had zich met de Nederlandsche ambulance naar Servië bege ven. Daarna had hij zich verbonden bij de Oos tenrijksche ambulance. DE MOORDAANSLAG TE SCHEVENINGEN. 's GRAVENHAGE, 20 December. De Haag- sche rechtbank veroordeelde heden den Urker va rensgezel die in October j.l. te Scheveningen zijn gewezen meisje ernstig met een mes mishandelde, zoodat een harer armen nog lam is, tot één jaar gevangenisstraf. De eisch was twee jaar. MILITAIRE PASSEN VOOR DUITSCHLAND. 's GRAVENHAGE, 20 December. Van be voegde zijde wordt vernomen dat door den Rijks kanselier te Berlijn is bepaald dat paspoorten voor Nederlandsche militairen, die voor de mobi lisatie in Duitschland woonden, niet meer mogen worden geviseerd, teneinde een verleend verlof 'n Duitschland te kunnen doorbrengen. Slechts wanneer redenen en doel der reis vaststaan èn de- Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2