DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. LANDWEER, LANDSTORM en MILITIE. Van het west# oorlogsterreln. k m Uitbetaling vergoeding No. 299 Honderd en zeventiende Jaargang. 1915 Stoirasmeittpriis pt 3 mantis f t—.Ir. p. post 11.25. ftdrertfuitleprils 10 ct. p, tegel, poote letters naar plaatsruimte. Briew Ir, N. Boek- ea Bamtelsirakkeril HE5B». CnSTERSZOOM, Mm CS. ToMoonnr. 3. DIN SU AG 21 DECEMBER Vflfl hP.t Zlluftk Oflr Omrc n ven van hun inzicht, dat, hoezeer zij ook op hun qui- VAIIIA. AI,KM AAR, 21 December. Het belangrijkste bericht van heden is wel, dat de Britsche troepen van Gallipoli zijn teruggenomen, dat dus de Dardanellen-actie als geëindigd kan wor den beschouwd. Dit einde was te voorzien. Dezer da gen namen wij een beschouwing van den Franschen generaal Lacroix uit de Temps over, waarin de des kundige schrijver verklaarde, dat de 100.000 Engel- schen maar van de Dardanellen moesten worden weg genomen, daar ze toch 99 kansen op de 100 hebben om in zee te worden geworpen. En een maand gele den verklapte een Engelsch Hoogerhuis-lid, dat sir Charles Munro, de opperbevelhebber aan de Darda nellen, had aangeraden deze actie op te geven en ver moed werd toen, dat het rapport, waarin deze raad werd gegeven, het ernstige bericht is geweest, dat de Britsche regeering den 3den November had ontvam gen en dat haar deed besluiten lord Kitchener uit te zenden. Het ligt voor de hand dat tot een erkenning van onmacht als het opgeven dezer expeditie is, niet zou worden overgegaan dan aa advies van ets des kundige alt lord Kitchener. Wat het opgeven der Dardanellen-actie beteekent ervaart men het best, wanneer men nog eens raad- pleegt hetgeen er bij den aanvang van deze operatie is gezegd. Het was de Fransche minister van marine, Augagneur, die destijds verklaarde, dat Engeland en Frankrijk niet zouden rusten voordat Konstantinopel gevallen was, dat men door de Dardanellen zou ko men en dat de val van Konstantinopel stellig een keer punt in den oorlog zou brengen. Van Engelsehe zijde werden dergelijke verklaringen afgelegd en er werd gezegd, dat de aanval, eenmaal begonnen, tot eiken prijs tot een goed einde mpest worden gebracht, om dat de politieke en militaire beteekenis buitengewoon groot zouden zijn. Een vloot van de nieuwste en sterkste Fransche en Engelsehe oorlogsschepen zou in Februari door vuuroverwicht de forten aan de Dardanellen verpletteren. Enkele oudere forten wer den tot zwijgen gebracht, maar de Turksche verdedi ging, geleid door den Duitschea generaal Liman von Sanders, bleek tegen het scheepsgeschut uitnemend be stand. De Engelsehe vloot verloor bij deze actie den 18den Maart de Irrestible en de Fransche de Bouvet, eveneens een slagschip. In Mei verschenen er Duit- sche onderzeeërs, die de Triumph en de Majestic tor- pilleerden. Zoo kon de actie niet voortgezet worden. In het laatst van April was besloten tot het landen van troepen. Voornamelijk Australiërs, Nieuw-Zeelanders en Britsche troepen werden hier voor aangewezen, die vermoedelijk uit Egypte kwa men. De landing slaagde voortreffelijk. Maar zij werd niet onmiddellijk door snelle operaties gevolgd. En later schoot men evenmin op. Toen werd in Augustus een nieuwe landing ondernomen, bij de Soewla-baai Weer slaagde de landing bij verrassing prach tig, maar weer bleef het daarbij. Enkele kilometers van de landingplaats kon men zich vastnesteien, doch verder kwam men niet. Ten zuiden van de Soewla- baai, was er een punt dat naar de beginplaats der daar gelegerde troepen (Australische Nieuw-Zeeland- sche Armee-Corpsen) Anzac werd genoemd. In het zuiden, bij Sedul Bahr had men nog het meeste succes behaald men bezette daar een terrein als een nagel- fragment van een vinger. Blijkbaar wil men zich hier nog trachten te handhaven. Op de beide andere pun ten heeft men den strijd opgegeven, heeft men de troe pen laten terugtrekken de Turken maken daar da delijk een groote overwinning van, vertellen, dat zij een algemeenen aanval hebben gedaan, de tegenstan ders op de vlucht hebben gejaagd, grooten buit heb ben gemaakt maar niet veel gevangenen in handen hebben gekregen vanwege den dikken mist. Ook zonder zulk een overdreven voorstelling hebben de Turken echter reden tot juichen. De Dardanellenactie heeft aan de entente niets dan verliezen en teleurstellingen opgeleverd begin Oc tober waren er volgens de officieele Engelsehe opga ven 96.899 man gesneuveld, waarvan 1185 officieren Nu eens heette het, dat er te weinig troepen beschik baar waren, dan weer dat de aanvoering niet deugde, of dat men geen goede land- en zeekaarten had. In het Lagerhuis ia door een luitenant-kolonel, die zelf meevocht, deze' expeditie gedobbel genoemd Thans is zij geëindigd. Nu de Duitschers den Oos terspoorweg vrij hebben gemaakt en dus Konstantino pel door de fabrieken van Krupp van geschut en muni tie zal kunnen worden voorzien, scheen kans op meer der succes uitgesloten en leek het verstandiger de ex peditie maar op te geven en de troepen in veiligheid te brengen, dan ze aan nog grooter gevaren bloot te stellen, bijv. aan de mogelijkheid, dat ze in zee wer den gedreven. Bovendien de troepen, die hier geen voordeel meer zouden behalen, kunnen elders nog goede diensten bewijzen. Zij zijn met de artillerie en de voorraden naar een ander gevechtsterrein overga bracht. Waar dit terrein ligt, is nog niet bekend ge maakt. Zouden de troepen ook zijn gezonden naar het gebied vanwaar ze oorspronkelijk kwamen, Egyp iedereen prinses Alice genoemd. Zij was de leven digste en meest excentrieke bruid, van wie gehoord is Evenals haar vader deed zij alleen wat zij zelve te waar volgens de geruchten een Duitsche exoedtie wilde, onafhankelijk van ceremoniemeesters en bruids onder leiding van maarschalk von der Goltz te ver-1 meisjes. Op de receptie was een kolossale bruidskoek. wachten is? Of naar Mesopothamië, of naar Saloniki? Nadere berichten zullen hieromtrent zekerheid ge ven. In het Westen wordt de artillerie-strijd weer leven dig, in het Oosten blijft de toestand dezelfde, daar is de winter begonnen, woeden sneeuwstormen uren achtereen, is de bodem hard bevroren, zijn de kleinere rivieren reeds met een dikke ijskorst bedekt en stroomt alleen de Dwina even woest als anders. Naar uit St. Petersburg wordt gemeld is generaal Hoessky van zijn co— over de op he. noordfront ontheven. Voorts wordt uit de Russische hoofdstad gemeld, KORTE BERICHTEN, dat de Duitsche kleine kruiser Bremen en een groote De Servische staatsschat, die 18 millioen frs. be- torpedoboot in de Oostzee in den grond geboord wer- draagt, is uit Saloniki te Marseille aangekomen en zal dm, welk feit dezer dagen door de Duitschers is be-1 naaLde Fransch-Semsche bank te Panjs overgebracht Zij moest die doorsnijden, maar zag nergens een mes. aat daarvoor geschikt was; zij greep toen den sabel van een der militaire attaché's en sloeg er mee op los op dezelfde wijze als haar vader getracht heeft tiran nieke trusts of niet rechtschapen millionnairs te lijf te gaan. Ik herinner mij, schrijft de correspondent, den schrik op het gezicht van haar bruidegom, die scheen te bemerken, welk een mannetjesputter hij zoo even had getrouwd. Het is echter een feit, dat er geen gelukkiger en meer bemind paar in de Vereenig- de Staten leeft, ondanks de grappige omstandigheid, dat de heer gemaal bij de laatste verkiezing Taft heeft gesteund, den regelmatig benoemden candidaat, ter .(.end gemaakt. Uit Johannesburg komt het verblijdende bericht, dat generaal de Wet en 118 andere gevangenen, die we gens hoogverraad waren veroordeeld, in vrijheid zijn gesteld. Zij moeten hun boete betalen en zullen tot na afloop van den opgelegden straftijd niet mogen deel nemen aan de politiek of aan éenige openbare verga dering en bijeenkomst en zij mogen him district niet verlaten zonder vergunning. Generaal de Wet verliet den „tronk" in blakende gezondheid. Volgens Reuter gewaagde hij van de noodzakelijkheid voor Hollandsche Afrikaanders en worden. Volgens -de verlieslijsten heeft het Pruisische le ger reedis 2 */4 millioen man aan verliezen geleden. De eigenaren van de Daily Telegraph hebben be sloten om kosteloos advertenties op te nemen van sol daten die een arm of een been hebben verloren en naar een betrekking zoeken en ook van hen die aan zulke verminkte soldaten betrekking aanbieden. BINNENLAND. DE ZAAK SCHRöDER. De Haagsche N. Crt. betoogt -dat de Nederlandsche Journalisten alle reden hebben om tevreden te zijn over hun vergadering. E>e Journalistenkring heeft zich onthouden (zelfs een poging -daartoe werd in de vergadering niet gedaan) Engelschen om samen te leven in vrede en vriendschap I van dwaasheden als door particulieren en enkele ver en zeide, dat oneenigheid en misverstand thans geëin- eenigingen zijn begaan, om van de Regeering de ,,on- dig4 moeten zijn - verder maalde hij geener.ei to. sSSSSdïi i«S SfiSS speling op de politiek. J verzaking van haar eerste constitutioneele plichten niet zou kunnen doen. i,.i i Maar bovendien hebben de journalisten blijk gege- IUÜ HUI AU1UUUJIV UUIlUgOIUUUIU Live zijn en blijven waar het de vrijheid geldt van hun DE STRIJD TEGEN SERVIë. beroep, zij zich in de zeer ernstige omstandigheden van Uit Ween-ea werd gisteren officieel gemeld: dezen tijd hadden te onthouden, tenzij volkomen zeker- De troepen van generaal von Kövess namen stor-1 heid van de noodzakelijkheid bestond, van elke uit- menderhand de krachtig versterkte stellingen aan den spraak die de moeilijke onzijdigheids-taak van 's lands - - worden Tara ten zuidwesten van Bjelo Polje en bij Godusa ten noorden van Berane. In de gevechten aan den Tara werden drie bergkanonnen, twee veldkanonnen en 1200 geweren buitgemaakt. Het Duitsche legerbericht luidde gisteren: Bij de Regeering kon verzwaren of tegen haar kon geëxploiteerd Ook voor buitenlandsch gebruik is de beslissing on geschikt. In geen enkel opzicht geeft zij voet aan de ac tie, ter zake van Schröders gevangenneming in een aantal vreemde bladen door een intellectueel maar Zij, die zich met 1 Januari op dit blad abonneeren, ontvanger} de tot dien datum verschijnende nummers franco en gratis. DE DIRECTIE. De Burgemeester van Alkmaar brengt te kennis van belanghebbenden, dat de uit- keering der vergoedingen, loopende ovc liet tijdvak van 16 tol en met 3S Decembe zal plaats hebben ten Stadkuize, op Vrij dag, 3-1 December a. s., voor zooveel de DAVDWJËER en den EAVDSTOBM aangaat van 10—11 uur en voor zooveel de MILITIE betrelt van 11—13 nur. Alkmaar, 21 December 1915. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. gevechten ten noordoosten van Tara zijn, gelijk nog J sterk eenzijdig voorgelicht -en vooringenomen publiek nadfer wordt gemeld) drie bergkanonnen en twee veld kanonnen buitgemaakt. Gisteren hadden bij Mojko- vatsj verdere voor de Oostenrijksch-Hongaarsche troe pen gunstige gevechten plaats. Vele honderden ge vangenen werden gemaakt. Van de Duitsche en Bul- gaarsche legerafdeelingen geen nieuws. (In een deel onzer vorige oplaag vermeld.) GALLIPOLI TEN DEELE DOOR DE GEALLIEERDEN ONTRUIMD, Officieel werd gisteren uit Londen gemeld, dat alle I aansporing vanSchroder's "meer directe collega s bij troepen aan de Soedlabaai en in de Anzao-zone, met eenkwamen om te spreken over zijn „zaak", is geen hun kanonnen en voorraden, met goed gevolg overge- meerderheid te vinden geweest -die nu eens, wat -men bracht zijn naar een ander terrein van operatiën. zo-o.noemt, wilde „getuigen." Geen zweem van gloeien- Het Engelsehe ministerie van oorlog maakte nog de of lyrische verontwaardiging a la Speenhoif, de bekend, dat het groote leger is teruggetrokken uit de Dageraders of de Amsterdamscti-e straatreinigers. Wij tegen de Nederlandsche Regeering opgezet. En eindelijk heeft de Journalistenkring door de aan neming van 'de motie geweigerd ook maar uit de verte het geringste aandeel te nemen aan het woeste pers bacchanaal, door De Telegraaf in de laatste weken aangericht en in open hof voor iederen voorbijganger onderhouden. Heft N. v. d. D. schrijft: „Onder de bijna zeventig journalisten nu, die op zones, die het op het schiereiland Gallipoli bezet hield, ofschoon het op sommige punten in aanraking was met den* vijand, zonder dat deze het bemerkte. Ten gevolge van deze samentrekking van het front zullen de operaties op andere punten van de linies krachtiger voortgezet worden. Generaal Monro, de nieuwe opperbevelhebber, brengt warme hulde aan de bevelvoerende generaals en aan de marine voor de bekwame wijze, waarop de troepen overgebracht zijn. DE STRIJD IN BELGIë en NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche communiqué meldde gistermiddag: In Artois gevechten met handgranaten ten noorden van het Bois-enBache. Tusschen Somme en Oise ar- tilleriestrijd in de streek van Fey. De Franschen brachten een vijandelijke batterij tot zwijgen bij St. He- coade. Aan den noordelijken oever van de Aisne ont ruimden de Franschen gisteravond een kleinen post, dien ze op 15 dezer bij verrassing hadden vermeesterd, ten zuidoosten van Vailly. De sectie die haar bezette keerde binnen -de Fransche linie terug. In Woevre bij het Mortmarebosch en het Lè Prêtre- bosch zetten de Fransche batterijen bij herhaling krachtige beschietingen voort van de vijandelijke stel lingen. WederzijdSche canonnade in de sectoren No- meny en Bioncourt. Het Duitsche hoofdkwartier berichtte gisteren: Het vuur van -onze kustbatterijen verdreef vijandelijke mo nitors, die gisternamiddag Westend-e beschoten. Aan het front deden onze troepen, naast levendige artillerie-actie, verschillende mijnen met succes sprin gen. Een van onze vliegtuigeskaders deed een aaüval op Poperinghe, waar tal van verbindingswegen van den vijand samenkomen, trekken daaruit de slotsom dat de kwestie reeas nu tot haar ware proporties -teruggebracht is iets, waar van het orgaan, dat vroeger den heer Schröder tot ver antwoordelijk hoofdredacteur had-, wel geen bijzonde ren ophef zal maken." Het Volk zegt o.m.De Journalistenkring heeft gis teren het bewijs geleverd, dat het buigen voor den re gent aan al te veel Nederlanders nog in merg en nie ren zit. Het blad vindt dat de regeering tegenwoordig aan I absolutisme doet, aan een systeem, dat in een vrij volk steeds grooter onwil en wrevel wekt, en dat slechts duurzaam wordt gedragen door een volk van slaven. De Journalistenkring, de bij uitstek geroepene, om van 's morgens tot 's avonds tegen -dit stelsel te strijden, I heeft met haar motie verklaard: wij willen wel zoo, en heeft daarmede voor de buitenwereld Nederland ten toongesteld als hét volk van de slappe rug." STADNIEUWS. INSPECTIE-CADETTENSCHOOL. Heden werd door den nieuwbenoemden Inspecteur van het Militair Onderwijs, Generaal-Majoor Kem- per, eene inspectie gehouden over de Cadettenschool. ARRON DISSEMENTS-RECHTB ANK. Uitspraken van heden. P. D., koopman te Alkmaar, heling, 1 jaar en maanden gevangenisstraf. C. C. H., glazenwasscher te Alkmaar, verzet tegen de politie, 10 boete of 10 dagen hechtenis. C. K., schipper te Egmond-Binnen, beleediging. 7 boete of 7 dagen hechtenis. Th. M., landbouwer te Grootebroek, diefstal, vrij gesproken. C. S., arbeider te Bovencarspel, beleediging van een politiedienaar, 8 boete subs. 10 dagen hechtenis. N. C. H., koopman te Medemblik, frauduleuze uit In een luchtgevecht werd een Engelsehe tweedekker voer, 50 boete of 10 dagen hechtenis, met verbeurd- bij Brugge omlaag geschoten. De inzittenden kwa-1 verklaring der goederen. men om. HUWELIJKEN IN HET WITTE HUIS. De Daily News geeft eenige bijzonderheden over de I huwelijken op het Write Huis, die door zijn corres pondent zijn bijgewoond. Het merkwaardigste was I het huwelijk van een dochter van Roosevelt, door' N. C. H., koopman te Medemblik, frauduleuze uit voer, 50 boete of 10 dagen hechtenis, met verbeurd verklaring der goederen. D. v. d. P., slager te Oudendijk, vernieling, 7 dagen gevangenisstraf. T. K. en J. M., visschers te Zuid-Scharwoude, over treding vischrecht, elk 14 dagen gevangenisstraf en verbeurdverklaring van het net. S. A. D., schipper te Alkmaar, overtreding uitvoer verbod, 1 boete of 1 dag hechtenis. A. de W., timmermansknecht, de Rijp, 14 dagen ge vangenisstraf. H. D., visscher te Egmond aan Zee, mishandeling, 3 maanden Tuchtschool. D. H., veehouder te Venhuizen, diefstal, 14 dagen gevangenisstraf. NEDERLANDSCHE AMBULANCE NAAR DUITSCHLAND en OOSTENRIJK-HONGARIJE. Gisteravond had in het hotel Proot een bijeenkomst plaats om te komen tot de oprichting van een sub-co mité Alkmaar van het centraal comité voor de zending van een ambulance naar Duitschland en Oostenrijk- Hongarije. Aanwezig waren -het voorloopig comité ett eenige belangstellen-den. E>e voorzitter van het voorloopig ootnié Mr. D. Bas- tert, zeidé dat het, zooals het -in de circulaire van het hoofdbestuur zoo krachtig is uitgedrukt, -de plicht van de neutralen is de rampen -door den oorlog geslagen te lenigen. Spr.- geloofde dat ons volk zijn neutrali teit volledig bewaart als het alles in het werk stelt om die rampen te verzachten en daarom heeft hij met op gewektheid aan de uitnoo-diging van het centraal co mité gehoor gegeven om hier in Alkmaar te trachten een sub-comité op te richten. Spr. geloofde dat ook Allernaar wel het zijne zal willen bijdragen, om de am bulance te doen slagen. Spr. las vervolgens een circu laire van het hoofdeomité voor,"waarin het vertrouwen op Nederlands liefdadigheid uitgesproken en tevens gezegd werd dat alle giften zoowel in contanten als in vafcura (geconserveerde levensmiddelen, verbandstof- fan e.d.) met wannen dank zullen worden aanvaard. Dr Straver vroeg of het comité al eenige plannen had opgemaakt teneinde een en ander bij elkaar te krij gen. De voorzitter verklaarde, dat het voorloopig comité al van gedachten hieromtrent gewisseld heeft en dat het vooral het oog houd op den L; igendijk, waar in den laatsten tijd- zulke enorme winsten met den han del op onze oostelijke naburen beh 'ld zijn. Hij hoop te, dat zij, d'ie daar zulke winsten b bben behaald, ge negen zullen zijn, wat af te staan to--r deze ambulance. De heer Nannes Gorter stelde - or om, waar de Po lenavond, met Pisuisse, zoori? gr ot succes heeft ge had, weder iets dergelijks te o aniseeren. Nu b.v. met eenige Duitsche artisten eri ij, die in Amsterdam wel te bekomen zouden zijn. De heer Kuyper achtte het beter voor deze Neder landsche ambulance alleen Nederlandsche krachten te doen optrede^. Dit vond bijval in -de vergadering. Na nog eenige bespreking o-ver een eventueel te hou den feestavond steldé dr. Wicherink voor om eerst te trachten, geld bij elkaar te krijgen door middel van circulaires, daarna kan men nog altijd zien of het loo- nend' zou zijn, een avond te organiseeren. De voorzitter verklaarde dat een circulaire wel heel eenvoudig is, maar niet practised, 't andere slaat meer in, hij erkende evenwel dat het zonder circulaire heel moeilijk zal gaan. Dr. Wicherink zou door middel van de circulaire willen zien of er sympathie voor dé ambulance bestaat om, indien deze sympathie voldoende blijkt, een uitvoe ring te geven. Ons volk is nu eenmaal over 't alge meen niet pro Duitsch. Spr. vreesde daarom dat dé ze ambulance veel minder steun zal ondervinden dan indertijd de Fransche, en men kan zich toch 'niet, wat den avond betreft, aan een échec blootstellen. De voorzitter achtte juist een feestavond in -dit ge val het meest verkieselijk omdat, als het een pretj' geldt, de menschen hun principes wel zoolang op zk zullen zetten, waarvan bij een circulaire natuurlijk geen sprake is. De heer Kuyper stelde voor om eerst een aantal jon ge dames met circulaires te laten rondgaan, om aan, indien de opbrengst niet voldoende geacht wordt, een uitvoering te organiseeren. De voorzitter vroeg of 't niet wenschelijk zou zijn om, alvorens verder te gaan, een definitief suk-comité te-kiezen. Dr. Straver stelde vo-or het voorloopig comité daar voor aan te wijzen, het heeft immers getoond voor dé zaak te gevoelen. Het kan zichjzelf dan aanvullen met de meest invloedrijke personen uit Alkmaar. De vergadering verklaarde zich hier voor, verschei dene leden wensebt-en in het comité ook eenige docto ren te zien zitting nemen, waartoe \Verd besloten. De voorzitter vroeg nu of de vergadering er zich ia beginsel voor verklaart, dat door het sub comité een circulaire wordt ongesteld en dat het buitendien zal trachten een feestviering zooals in breede trekken is be sproken, te organiseeren. Na nog eenige discussie over het wezen van de feest viering stelde de voorzitter -de gebruikelijke rondvraag, van welke gelegenheid -dr. Noorduijn gebruik maakte om het comité dank te zeggen vo-or de moeite welke het zich getroost -en het veel succes toe te wenschen. Hierna volgde sluiting. MILITAIR TEHUIS. Op morgen, Woensdagavond zal in het Militaire Tehuis aan de Langestraat eene uitvoering worden

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1