DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN, Van liet westelijk oorlogsterreln. EN Gemeente-archief. Van liet zuidelijk oorlogsterreln Van tint oostelijk oorlogsterreln. No. BOO Honderd en zeventiende Jaargang, 1915 h.„fr. j, int '1lifarWifli H «t L WA sraste letten m jljatsriiieita, bfcm fr, 1. V, Boek- m tafcMnttaf iX SBfflfe COSTERSZQOH, leetat CS. WstMin. I WOENSBAG 22 DECEMBER DUITSCHLAND. NEDEKLAND. E»i nummer bestaat uit S bladen. ALKMAAR, 22 December. Zoowel de Engelsche als de Duitsche pers is over het geheel genomen ten zeerste verheugd over hetgeen er op Gallipoli heeft plaats gevonden. Beider vreugde is echter geenszins dezelfde. Zij verschilt hemels breed, hetgeen hieraan moet worden toegeschreven, dat men omtrent de oorzaak van het gebeurde een ge heel verschillende voorstelling heeft. De Duitsche pers is van meening dat de entente op Gallipoli een „vernichtende Niederlage" heeft gele den en dat de Turken een „groszen Sieg" hebben be haald bij hun welgelukten aanval op de Engelsche troepen en zij brengt deze meening van de vernieti gende nederlaag en de groote overwinning op uitbun dige wijze tot uitdrukking. De Engelsche pers is niet minder tevreden en ook niet minder voldaan» „A great Gallipoli movement, a wonderful ambarkation, a miracle of careful manage ment and skill", zoo roept zij luide, de terugtrekkende beweging op Gallipoli prijzende als een wonder van zorgvuldig overleg en bekwaamheid en de inscheping wonderbaarlijk noemende, zonder daarbij echter de erkenning voor zich te houden, dat deze oplossing van het Dardanellen-probleem „a sigh of relief", een zucht van verlichting doet slaken en komt als een op luchting. Vooropstellende, dat de Dardanellen-actie zoo goed als mislukt is, gelooven we, dat de Engelsche pers heel dicht bij de waarheid en de Duitsche er erg ver af is. De nadere berichten bevestigen deze opvatting Uit niets blijkt, dat de Turken het initiatief hebben ge nomen. En alles pléit ervoor, dat de Turken door deze gebeurtenis verrast zijn en dat de Engelschen een weloverwogen, welvoorbereiden terugtocht schitte rend hebben uitgevoerd en na vele ontactvolle, onge lukkige operaties er eindelijk in deze streek een met buitengewonen tact en zeldzaam geluk ten uitvoer ge bracht hebben. Zonder dezen terugtocht was het mo gelijk geweest, dat de Dardanellen-actie, welker ver liezen tot den 9den dezer maand op 106.610 man worden opgegeven, was geëindigd met het in zee drijven van de heele rest van de landingstroepen. En wat is er thans bij den terugtocht verloren gegaan? Minister Asquith heeft gisteren de verliezen in het Lagerhuis meegedeeld: twee militairen en een mari nier werden gewond, kleine voorraden en 6 kanon nen werden, na vooraf onbruikbaar te zijn gemaakt, achter gelaten (grappig is het dat de Turksche leger- berichtschrijver de fictie van een groote overwin ning maar volhoudt, schrijft dat de telling van oor logsmateriaal en militaire uitrustingstukken nog niet geëindigd is en dan mededeelt, dat men drie kanon nen, geweren, muildieren, munitiewagens enz. buitge maakt heeft). Is het wonder, dat men in het Lagerhuis het bericht van de welgeslaagde ontruiming met ge juich heeft ontvangen, dat een der sprekers, de Ier Redmond, zijn bewondering en dankbaarheid te ken nen gaf voor de wijze, waarop deze terugtrekkende beweging is uitgevoerd? De Daily Telegraph is echter niet geheel tevreden. Een leek op militaire zaken, zegt dit blad, zou nu maar het liefst zien dat ook nog de laatste stelling op Gallipoli werd ontruimd, maar indien men haar wil handhaven, zal dit zeker geschieden op aanraden van lord Kitchener. Indien het waar zou zijn, dat de entente-troepen zich bij Atschi Baba alleen hebben vastgeklampt omderwille van het „vertoon," zou dat algemeen bittere verontwaardiging wekken, maar het biad gelooft niet, dat het land tot zulk een gevolgtrek king zal komen. De „Times" schrijft: „Het publiek zal pijnlijk ver rast zijn bij het vernemen dat een deel der Britsche strijdkrachten van Gallipoli is teruggetrokken. De po sities bij de Anzac en Soewla baai zijn verlaten en geen pogingen zullen meer worden gedaan om de Darda- nellen te forceeren. Van Krithia is niets gezegd, maar aldaar zal men waarschijnlijk blijven standhouden. De officieele berichten hebben steeds den waren toe- stand bemanteld. De groote moeilijkheden en de herhaalde mislukkingen zijn nooit medegedeeld, zoo dat het bericht van den terugtocht velen zal doen ont stellen. Daarentegen moeten zij die reeds lang inza gen dat hij onvermijdelijk was, zich verlicht gevoelen dat hij zoo behendig is volvoerd. De troepen zijn met kanonnen en materieel afgetrokken met onbeduidende verliezen. Zij die voor de onderneming aansprakelijk zijn, moeten bedenken dat de natie de onderneming als een af geloop en incident zal beschouwen." Er is voorts wel betoogd, dat men nu bij Seddoel Bahr, de zuidwestpunt van Gallipoli, veel troepen kan samentrekken, maar dat kunnen de Turken, die nu soldaten vrij kregen, toch ook. De eind-indruk is dus, dat de entente zich op Galipoli in een gevaarlijke positie gewerkt had, maar er zich gelukkig weer uit gewerkt heeft, door de troepen op twee plaatsen terug te trekken en dat de geheele actie niets andersheeft opgeleverd dan een klein stukje grond, hetwelk men alsnog hoopt te behouden. Over Griekenlands houding komen er de laatste dagen geen berichten van beteekenis, welke er be trouwbaar uitzien. Het heet, dat de Grieksche regee ring een scherp protest bij de entente heeft ingediend tegen de versterking van Saloniki en de verdere maat regelen worden genoemd „nieuwe inbreuken, die de entente op het punt staan te ondernemen tegen de on schendbaarheid van Griekenlands bodem en tegen de neutraliteit en de aan het koninkrijk verschuldigde achting." Zoo heet het tenminste of het waar is, is iets anders. Er is melding gemaakt van een Grieksch-Bulgaarsch incident van geringe beteekenis (een Bulgaarsche af- deeling zou Grieksch grondgebied hebben binnenge drongen en dit zou tot een botsing hebben geleid, maar later werd geseind, dat de botsing, waarbij nie mand gedood werd, op Albaneeschen bodem plaats had, terwijl daarna is bericht, dat er een officier en verscheiden Grieksche soldaten gedood of gewond zouden zijn.) De aanhangers van den heer Venizelos verheugen zich over de slechte opkomst bij de stembus: men schat, dat er slechts een derde van de 700.000 kiezers, die dezen zomer stemden, aan deze verkiezing hebbent deelgenomen. In Athene bijv. zijn volgens de Times 7000 stemmen uitgebracht tegen 20.000 in Juni. Hier bij moet er echter rekening mee gehouden worden, dat de helft van het aantal kiezers wegens dienstplicht niet in staat is aan de verkiezingen deel te nemen. Op een paar na zijn alle gekozenen ministerieelen wat te voorzien was bij de omstandigheden, waaronder de verkiezing plaats had Een Russisch oorlogsschip met 2 torpedobooten hebben Wama (Bulgaarsche haven aan de Zwarte Zee) gebombardeerd. Volgens de Daily Chronicle is de stad platgeschoten en zijn er daarna Russische troepen geland, hetgeen echter nog niet bevestigd is. Verdere acties hebben er niet plaats gehad in het Westen werden de operaties belemmerd door het slechte weer, in het Oosten spreekt men wel van her nieuwde actie, doch uit de communiques is deze tot dusverre niet gebleken. Het Duitsche communiqué roeldt dat de Franschen den befaamden Hartmanns- weilerkopf hebben veroverd, en nog een anderen top, die ten deele teruggenomen werden. Getorpilleerd werden de Engelsche 'Huntly (vroeger de Duitsche Ophelia) metend 1150 ton, en de Duitsche Keros, welke laatste door een Engelschen onderzeeër in de zee van Marmora in den grond geboord werd. Men blijft van vrede spreken. Niet enkel in verband met de Ford-expeditie, waarvan veel belachelijks wordt gemeld. Maar ook heet het, dat President Wil son besloten heeft „nogmaals den heer E. M. House naar Europa te zenden, die, teneinde in het belang van het tot standkomen van den vrede werkzaam te zijn, binnen veertien dagen zou vertrekken." Wij hebben, voorzoover wij ons herinneren, nimmer van dien heer gehoord. In den Duitschen rijksdag is namens de minderheid der sociaal-democratische fractie, 19 leden, die tegen het oorlogscrediet stemden, door den heer Geyer ver klaard, dat de Duitsche regeering, wijl zij met haar bondgenooten in den gunstigsten toestand verkeert, den eersten stap tot den vrede moet doen, een vrede zonder veroveringsplannen. De soc.-dem. rijksdagfractie heeft daarna met 63 te gen 15 stemmen de verantwoordelijkheid voor elke afzonderlijke actie en de politieke gevolgen, die daar uit zouden kunnen voortvloeien, van zich afgewezen. In den rijksdag zelf had de sociaal-democratische heer Ebert verklaard, dat het Duitsche volk aaneenge sloten zich moet verweren. De rijksdagzitting werd met de beste wenschen voor Kerstmis en Nieuwjaar verdaagd tot 11 Januari. In Frankrijk en in Engeland is in de volksvertegen woordiging eveneens aangespoord tot eenheid, tot volhouden en in het Lagerhuis werd vooral gewezen op de schitterende resultaten van de recruteerings-ac- tie en werd er zelfs desondanks gesproken over invoe ring van algemeenen dienstplicht. De Nederlandsche regeering heeft aan de Britsche onverwijld teruggave van de aan boord van de „Fri- sia" en twee andere Nederlandsche schepen door dë Engelsche overheden in beslaggenomen brievenmalen verzocht en de verwachting uitgesproken, dat tegen herhaling zou worden gewaakt inmiddels is echter een herhaling reeds voorgekomen! van ons front liggend gehucht Dekshi, ten. zuiden van Widsy. Zij: werd echter gisteren weder daaruit ver dreven. Tep zuiden van het Wygonowskoje-meer en bij Kos- ciutnowska, ten N. W. van Tsartorysk, werden vijande lijke verkenningsafdeeUingen verdreven. (In een deel onzer vorige oplaag vermeld.) Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisteren: Tegenover Rafalowka aan den Styr is een Russisch verkennings-detachement uiteengedreven. Overigens hier en daar artilleriegevechten. DE STRIJD IN BELGIë en NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche middagcommuniqué meldde gisteren: De artilleriebeschieting verminderde aanmerkelijk in den loop van den nacht in Artois. Ten noordwes ten van hoogte 140 deden de Duitschers een mijn springen voor onze loopgraven, die geen schade berok kende. De Franschen bezetten den rand van den kra ter. Tusschen Somme en Aisne hadden eenige patrouille gevechten plaats. Een Duitsche patrouille, onder vuur genomen door de Franschen in de streek van Lyhons, vluchtte met achterlating van eenige gewonden. Öp het plateau Van St. Léocade, ten zuiden van Moulin-sous- tout-vent, vernielden Fransche loopgraafkanonnen een Duitschen post. In Lotharingen werden eenige gelukkige salvo's ge lost door Fransche artillerie op Avancourt en Blamont, waar troepenbewegingen werden waargenomen. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisteren: Ten westen van Hulluch nam een Duitsche afdee- ling een Engelsche sappe, en sloeg daarna een vijande lijken nachtaanval af. Op verschillende plaatsen aan het front hebben levendige artillerie-gevechten plaats. Overigens geen gebeurtenissen ven beteekenis. (In een deel onzer vorige oplaag vermeld.) IN DEN RIJKSDAG. In den gisteren gehouden zitting van den Rijksdag ferklaarde de sociaal-democraat Geijer namens de minderheid, 19 leden van de soc. dem. fractie o. m.. „Evenals wij door de regeeringspartijen van andere landen vooropgestelde veroveringsplannen bestrijden, keeren wij ons ook tegen de Duitsche annexatié-staat- kuride, die eveneens een beletsel is voor vredesonder handelingen. Wij kunnen, omdat wij vrede willen en tegen verove ringsplannen zijn, niet voor de nieuwe oorlogscredie- ,ten stemmen". (Bijval bij de soc.-dem. minderheid.) De oorlogscredieten werden daarna in tweede en derde lezing aangenomen. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden dat de eerstvolgende verwisseling van meel- en broodkaarten zal plaats hebben sp VRIJDAG 31 DECEMBER 1915 dat op dien datum aan bakkers en meelhandelaren geen meel zal kunnen worden verstrekt dat nieuwe aangiften voor meel- en broodkaarten dagelijks kunnen geschieden ten kantore HöUTTII. No. ltt alhier, welk kantoor iederen werkdag van 9—1 en van 2—5 uur geopend is; dat voor houders van meelkaarten met ingang van Januari a.s. het benoodigde meel A f 0,14 per Kilogram verkrijgbaar is bij de navolgende leve* ranciers J. DE WIT, Appelsteeg. Fa. ALB. HEYN, Fnidsen. J. VAN ZALINGE, Druivenlaan. J. v. d. POL, Lindenlaan. Coöp. Ver. „ONS BELANG", Huigbroü- werstraat. Fa. LISSONE, Laat. dat de binnen deze gemeente wonende groente handelaren en venters uiterlijk op WOENS» DA© 39 DECEMBER a.s.. 'an voormeld kan toor op kunnen geven hetgec ij benoodigd zijn voor de eerstvolgende twee wc 1 en dat de distributie van pi vruchten en vet op een nader te bepalen de zal plaats hebben. De Burgermeester voornoemd, G. RIPPING. In de week tusschen Kerstmis en Nieuw jaarsdag is het archief voor bezoekers alleen toegankelijk op Maandag, Woens dag en Donderdag 27, 29 en 30 De cember van 9 tot 12 uur. DE STRIJD TEGEN SERVIë. Uit Weenen werd gisteren officieel gemeld: De vervolgingsgevechten tegen de Montenegrijnen leidden gisteren opnieuw tot bestorming der vijande lijke stellingen, ten noorden van de Berana. Onze troe pen maakten in de jongste twee dagen ongeveer 600 gevangenen. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. In den nacht van 19 op 20 December nam een voor uitgeschoven Russische afdeeling het in de nabijheid KORTE BERICHTEN. De Fransche regeering benoemde Louis Raemae- kers tot Ridder in het Legioen van Eer. Het Engelsche stoomschip „Huntly" vroeger het Duitsche s.s. „Ophelia" is gisteren gezonken. Het Engelsche stoomschip „Belford" van Glas gow" is gisteren gezonken; de bemanning is gered. Heecongres van de Fédération Socialiste de la Seine te Parijs heeft gisteren met 9947 stemmen tegen 545 het voorstel tot hervatting der internationale be trekkingen verworpen. Fransche bladen maken melding van een geval van smokkelarij van Frankrijk naar .Duitschland. In het station Pontarlier zijn n.l. 80 wagons met alu minium-pyriet aangehouden, die voor Duitschland be stemd waren. De „Compagnie de Navigation Mixte" is officiee in kennis gesteld van het zinken van het Fransche stoomschip „Djurjura", dat den 14en bij Malta in bot sing is gekomen met een Britsch stoomschip. Alle pas sagiers zijn gered. DE INVRIJHEIDSTELLING VAN DEN HEER J. C SCHRöDER. De Telegraaf schrijft: Gisteraovnd omstreeks half acht kreeg de heer J. C. Schroder in het Huis van Bewaring bezoek van den substituut-officier van justitie, mr. Jorissen, die hem mededeelde, dat <de rechtbank, naar aanleiding van het verzoekschrift j.i. Vrijdagmorgen door de advocaten mr. J. Kappeijne van de Coppello en mr. L. van Gigch Jr. ingediend, besloten had hem uit de preventieve hechtenis te ontslaan. Dientengevolge kon de heer J. C. Schroder onmid dellijk het Huis van Bewaring verlaten. Er werd een taxi gerequireerd, waarmede hij zich naar zijn woning spoedde. Iedere lezer en lezeres van ons blad zal zich de vreugde wel kunnen voorstellen, waarmede de heer Schroder door zijn echtgenoote en de kinderen ont vangen werd. Wij zuil enniet trachten deze ontmoe ting te beschrijven Als een loopend vuur ging het bericht' van de goede tijding door Amsterdam. In de koffiehuizen, in de schouwburgen, overal werd het blijde nieuws met ge jubel ontvangen. Onmiddellijk werd de woning van den heer J. C. Schroder door vrienden, bekenden en belangstellenden belegerd. De telefoon stond niet stil. Bloemen werden aangedragen. Er heerschte feeststemming na de vele Jagen van spanning en bange verwachting. Ook in de bureaux van ons dagblad werden we tot diep in den nacht van alle zijden opgescheld en door alle belangstellenden gelukgewenscht met de invrij heidstelling van den heer J. C. Schroder. De hechtenis heeft 17 dagen geduurd. Het Handelsblad geeft de volgende opheldering: Het artikel van het Wetboek van Sstrafvordering dat op deze invrijheidsstelling betrekking heeft, is art, 227. Het luidt: In eiken stand van het geding, zoowel gedurende den loop van de instructie als van het onderzoek ter terechtzitting en bij de einduitspraak, kan de rechtbank zoowel ambtshalve als op de voordracht van den rech- ter-commissaris, zoolang deze met de instructie is be- iast, op de vordering van den officier van justitie of op liet verzoek van deu beklaagde, de invrijheidstel- ung van dezen, indien hij in verzekerde bewaring is eii, eveneens ambtshalve of op de vordering van den officier van justitie, in de gevallen en op de gronden in art. 86 vermeld, de gevangenneming of gevangen- nouding van den beklaagde bevelen. Op de bevelen van gevangenneming of gevangen houding is het tweede lid van art. 93 toepasselijk Zij zijn uitvoerbaar niettegenstaande elk beroep. Op de bevelen tot invrijheidsstelling is het laatst' lid van art. 138 van toepassing. Art. 138 zegt, dat het openbaar ministerie van dt bevelen tot invrijheidsstelling (behalve dan wegens onvoldoende aanwijzing van schuld) de uitvoering kan opschorten gedurende den termijn, binnen welken het tegen de beschikking kan opkomen, en indien het van de bevoegdheid gebruik gemaakt heeft, tot de be slissing daarover, mits binnen den daarvoor gestelden tijd gegeven. In art. 94 van het Wetboek van Strafvordering wordt het opkomen van het openbaar ministerie tegen de uit spraak der rechtbank geregeld. De officier van justitie kan dit doen binnen den tijd van 24 uren na de uitspraak van de rechtbank, door middel van een verklaring ter griffie der rechtbank af gelegd. De akte van verzet moet, benevens de proces stukken, desnoods vergezeld van een memorie, bevat tende de redenen, voor zooverre die niet bij de akte zelve zijn uitgedrukt, bfnnen de volgende vier en twintig uren door den officier van justitie aan den procureur-generaal bij het gerechtshof worden opge zonden, welke, binnen drie dagen na de ontvangst, dezelve met zijn verslag en requisitoir indient bij het hof. Het hof, samengesteld uit vijf leden, zal binnen drie dagen daarna de uitspraak der rechtbank goedkeuren of te niet doen en bevelen hetgeen bevonden zal wor den te behooren. Binnen drie dagen na de uitspraak zal de procureur- generaal het arrest van het hof aan d enofficier doen toekomen. Het bovenstaande wettigt de conclusie, dat de offi cier geen gebruik heeft gemaakt van zijn bevoegdheid om in verzet te komen tegen de invrijheidsstelling van den heer Schroder. Het N. v. d. Dag merkt op, dat uit de invrijheidstel ling van den heer Schroder nog niet volgt, dat hij cok buiten vervolging is gesteld en dat van een slui ting van de instructie in zijn zaak nog niets is verno men. De mare van de invrijheidstelling van den heer Schroder, zoo meldt de N. R. Crt., had zich spoedig door Amsterdam verspreid. Vele rijtuigen en auto's brachten in den loop van den avond belangstellenden aan, die den heer Schroder de hand wenschten te drukken, doch door de telefoon en aan de deur heette het onverbiddelijk: de heer Schroder is voor niemand te spreken. Het doet ons genoemen, zegt de Haagsche N. Crt., üat de rechtbank aan de gevangenhouding van den heer Schroder een einde heeft gemaakt. De noodzake lijkheid van deze arrestatie hebben wij nooit kunnen inzien en de uitwerking van den "aatregel op de pu blieke opinie in binnen- en bui! ïland is allerminst gunstig geweest. Het eerste wat men zich afviragt bij het vernemen van de invrijheidstelling, is hoe het mogelijk is dat de tweede kamer van de Amsterdamsche rechtbank, na op 4 December op requisitoir van het Openbaar Ministe rie de arrestatie van den heer Schroder te hebben ge last en op 13 December.naar bericht werd het request van den rechter-conlmissaris tot invrijheidstel ling, overeenkomstig het advies van het H. M. te heb ben van de hand gewzen, op 21 December aan de ge vangenhouding een einde heeft gemaakt. COURANT

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1