"\7" ergadering Gemeenteraad van Alkmaar, op Woensdag 22 December 1915, nam. 1 uur. Telegrammen van hod en. De eenige veronderstelling die ons in dezen aanne- meiijK voorkomt, is de volgende: Volgens art. 227 Wetb. van Strafv. kan de rechtbank in eiken stand van üet geding op het verzoek (o. a. var beklaagde diens invrijheidsstelling bevelen. Ver- moi elijk hebben beklaagde en zijn raadslieden zulk een verzoek ingediend, maar heeft de rechtbanx éérst bescnikt op de voordracht van den rechter-commissa- ris van dezeilde strekking. Nadat deze was algewe zen, zal dan het verzoek van beklaagde zijn onder zoent en dit bevatte wellicht zulke motieven, dat zij de rechibank bewogen op haar vroegere beschikkin gen terug te komen. Men kan zich b v. voorstellen, dat, indien vrees voor herhaling van het ten laste gelegde misdrijf de beweeg reden voor de arrestatie is geweest, de heer Schroder zoodanige toezeggingen heeft gedaan en waarborgen verstrekt voor den tijd der aanhangigheid van zijn rechtsgeding dat vrees voor herhaling dientenge volge zou zijn uitgesloten, althans aanmerkelijk ver zwakt. Dit zou dan de (nieuwe) overweging hebben kunnen zijn, op grond waarvan de rechtbank op haar beslissing is teruggekomen. 1 BINNENLAND. TWEEDE KAMER. De beraadslaging over de begrooting van biuAen- landsche zaxen werd gisteren voortgezet. De heer van Wijnbergen (r.-k., Eist) be sprak de subsidie-voorwaarden der cursussen voor de opleiding voor de hoofdact De minister van mnueniauasche zaken beantwoord de den spreker. Na re- en dupliek sprak de heer Koster (v. d. Assen) naar aanieiding van de kosten over iichanielij Ke opvoeding en bewegingsspelen over het weinige nut, dat het subsidie blijkbaar uitwerkt. Spr. drong verder op behartiging van de sport in ret algemeen aan. De heer de Visser (c.-h., Katwijk) zette uit een, waarom hij vreest, dat de lichamelijke opvoeding te veel een soort voor-opleiding voor den militairen dienst is geworden. Men moet haar geheel op zich zelf als volksbelang beschouwen en den band met art. 70 militiewet doorknippen. De heer Eland (u.-l., Arnhem) meende dat de slechte uitwerking meer te zoeken is in de tegenwer king, welke de inspecteur van de cursussen ondervon den heeft. De minister was het in vele opzichten eens met de kritiek op de cursussen, maar ontkende dat hij de zaak niet ernstig zou opvatten. Hij is voornemens zoodra mogelijk een algemeene organisatie zoowel voor de gymnastiek als voor de bewegingsspelen te maken. De heer de Visser drong nogmaals op het doorknippen van den band met art. 70 militiewet aan. Na eenige discussie over een geschrapt subsidie aan den r.-k. schoolraad, klaagde de heer van W ij n- bergen (r.-kEist) over te groote bezuiniging op de afdeeling kunsten en wetenschappen. De heer Sasse v. Ysselt (r.-k., den Bosch) uitte zijn spijt, dat de regeering nog maar steeds niet kan zeggen, wanneer het wetsontwerp tot regeling van het archiefwezen kan worden tegemoetgezien. De minister weet dit aan de omstandigheden en verdedigt vervolgens de bezuiniging op de afdee- ling kunsten en wetenschappen. Besloten werd op Donderdag, als dan niet bij dag reeds blijkt, dat men toch niet klaar komt, de verga dering voort te zetten. De begrooting van binnenlandsche zaken en voor de landsdrukkerij werden z. h. st. aangenomen. Vervolgens werd de begrooting van landbouw, nij verheid en handel behandeld. De heer Feenstra. betreurde het, dar de agrarische wetgeving is blijven liggen. De heer T y d e m a n (v. d. Tiel) was het eens met de leidende gedachten in de uiteenzetting van den mi nister omtrent de subsidiën. De minister van landbouw, nijverheid en handel, de heer P o s t h u m a betreurde het eyenzeer dat er aai den werkgevenden arbeid niets meer gedaan kon worden. Gemengd Nieuws. DUOR DE WARMTE. Men scnnjU uit Sittarü aan de Mso. iu ae naounge gemeente K. gebeurde dezer dagen het volgenüe: Met ae post arriveerden op het postkantoor een sta peltje houten doosjes met ingebrand etiquet, als in- uoud chocolade vermeldende. De doosjes waren ech ter te dicht bij de kachel gekomen en tot zijn schrik constateerde de postdirecteur plots dat de inhoud ge- smohen was en wegliep. Het bureaupersoneel cun- stateerde echter dra, dat de inhoud geen chocolade, maar 5 kg. margarine was, waarna de fiscus er be slag op legde. SCHILDERSVERGADERING. De schildersvereeniging „Westfriêsland" hield Dins dag hare algemeene wintervergadering in het café ,,Het Oude Slot," van den heer P. Roggeveen te behagen. De voorzitter, de heer C. Berkhout, Zuidscharwou- dt, opende de vergadering met een hartelijke wel komstgroet. De daarop volgende werkzaamheden waren geheel van huishoudelijken aard. De notulen van den secretaris, den heéi J. Dirkmaat, Noordschar- woude, werden onder dankbetuiging onveranderd goedgekeurd. De rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer J. Kooiman, Kolhorn, gaven een ontvangst van 276,39 en een uitgaaf van 146.28 aan. Tot lid van het bestuur werd herkozen de heer J. Kooiman en tot lid der commissie van het klim- en stellingmateriaal de heer E. Bakker, Winkel Bij deze laatste verkiezing drong de voorzitter er ten sterkste op aan, dat genoemd materieel geregeld zeer zorgvuldig zal worden onderzocht, daar eene opper vlakkige inspectie in geval van een ongeluk tot moeie- lijkheden en tot financieel nadeel van den gekwetste kunnen leiden. Daarna werd door den voorzitter als afgevaardigde naar de algemeene vergadering te Dordrecht een zeer breedvoerig en punctueel verslag uitgebracht, dat de algemeene goedkeuring der vergadering ontving. Bij de sluiting sprak de voorzitter den wensch uit. dat in het nieuwe jaar de schilders, die nog buiten de organisatie staan, zich bij haar zullen aansluiten want slechts bij eene alegeheele samenwerking zijn afdoende verbeteringen in verschillende aangelegenhe den van het vak te verkrijgen. TYPHUS. Aan alle naar Krommenie met verlof vertrekkende militairen en aan allen, die aldaar zijn ingekwartierd, worden strenge orders gegeven om zich niet in met typhus besmette woningen te begeven. Onder deze voorwaarden kunnen verloven naar en van Kromme nie worden verleend. sneeuwbuien weinig gevechtsactiviteit, een klein stuk van den Hilsenfirst te nemen. Een UIT SCHOORL. Door het bedanken van H. H. de Zeeuw als Kerk voogd is door de Nitabelen dezer gemeente gekozen S Hoogverst. KORTE BERICHTEN. De plaatselijke commissie van toezicht op het la ger onderwijs te Haarlem vraagt met grooten aan drang opheffing of sterke beperking van het huiswerk, zoowel 'ter wille van de lichamelijke als van de geeste lijke ontwikkeling der jeugd. Van de militieplichtigen der lichting 1916, die Vrijdag te Haarlem werden in dienst gesteld, heeft de milicien D. D., uit Schoten, onmiddellijk dienstgewei- gerd. Hij is in afwachting van zijn overbrenging voor den krijgsraad in voorloopige hechtenis gesteld. In het schroefraam van de boot Stad Leiden, van den stoombootdienst der firma Planjer te Leiden, is Maandag het lijk gevonden van iemand die ongeveer 4 weken geleden is verdronken door overvaring van zijn roeiboot op den Ouden Rijn door een motorvracht boot. Een Juffrouw, wonende op het Barbarahofje te Amsterdam had het ongeluk op het Thorbeckeplgin uit de tweede verdieping op straat te vallen. Zij was onmiddellijk dood. Gisteren viel bij de Haagpoort te Breda J. M. uit Princenhage van zijn rijwiel en geraakte onder een zwaarbeladen kar. E>e dood trad bijna onmiddellijk in. STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. No. 4221, 5000.— No. t9 1500.— Nis 9' 13795, 1000— No. 1841-, 200. _JNrs;J2276JJ78É^^ STA0NIEUWS. VEREENIGING VOOR LANDBOUW- HUISHOUDONDERWIJS. Hedenmorgen vergaderde de bovengenoemde veree- niging in de Unie. De heer C. Nobel opende als voorzitter de vergade ring. Spr. constateerde een niet zeer groote opkomst, wat wel aan het feit zal liggen dat dames niet zoo ge makkelijk een dagje uit kunnen breken als heeren, te meer tiaar het niet zoo zeer gewoonte is dat dames vergaderingen bezoeken. Den wensch uitsprekend dat deze vergadering moge strekken tot bevordering van het landbouwhuishoudonderwijs opende spr. de ver gadering, waarop de secretaris de notulen las. Ingekomen was een schrijven van den heer Leliman uit Amsterdam houdende de tnededeeling dat hij geen voordracht kon houden door drukke werkzaamheden. Op een volgende vergadering wil hij evenwel gaarne spreken overde ontsiering van stad en lande. Voorts déelde de voorzitter het een en ander mede omtrent de vereeniging. In 't begin van het jaar tel de zij 80 leden, thans 104. Zij is dus in haar 2-jarig bestaan voortdurend gegroeid. Omtrent de cursussen in het landbouwhuishoudon derwijs deelde spr. mede dat te Hoorn thans een der gelijke cursus bestaat met 20 leerlingen. Spr. bracht een woord van hulde aan het gemeentebestuur van Hoorn voor de medewerking. De cursus in Barsingerhom bestaat nog steeds, zij telt 15 leerlingen. Die te Schagen telt 14 leerlingen. Ook de planen om te Grootebroek een cursus op te richten zijn tot uitvoering gekomen. Er zijn 33 leer lingen. De cursus te Andijk telt 19 leerlingen, die te Berhout 12. In Oostwoud is dé zaak misgeloopen. Daar zouden 2 cursussen worden gehouden, doch de bevolking is daar nog niet rijp voor dergelijke nieuw heden. Beide cursussen moesten worden opgeheven. Op verzoek van eenige vrouwen aldaar is nu een korte cursus van 20 lessen gehouden, die bezochtwordtdoor 8 leerlingen, getrouwde vrouwen. De onderwijscommissie, bestaande uit 9 leden, be hartigt de onderwijszaken der vereeniging. Door het opheffen van den N. H. Boerenbond is een van de commissieleden vervallen. Ter vervulling van deze vacature werd besloten aan de R. K. Land- en Tuinbouwvereeniging te vragen een lid te benoemen. Omtrent de financiën deelde'de voorzitter mede dat de subsidie van het rijk over 1915, 2880; van de provincie 720; van de gemeente Berkhout 150; idem Hoorn 100; idem Alkmaar 100; idem Andijk 300; Oostwoud 261idem Grootebroek 150; idem Schagen 150; idem Barsingerhom ƒ- 150 be droeg, totaal 4961. De begrooting der vereeniging over 1916 kwam ver volgens in bespreking. De .som der contributies bedraagt 110. De ont vangsten en uitgaven werden tot dit bedrag goedge keurd. Vervolgens was aan de orde de verkiezing van een lid van de onderwijscommissie, inplaats van mej. A. Brugman-Beyneveld, die niet herkiesbaar was. Ge kozen werd mevrouw J. Zijp. Het bestuur stelde vervolgens voor om de le alinea van art. 7 der statuten te wijzigen als volgt: „De contributie bedraagt voor een lid minstens 1.per jaar, behoudens v«or leden wien dit te be zwaarlijk is." Dit werd goedgekeurd. Hierna deed mej. J. L. Niemeyer, eenige mededee- lingen over den aankoop van benoodigdheden zooals den aankoop van Weck-inmaakflesschen, enz. Zij deelde m dat de leden door middel van de vereeni ging hi ventaris kunnen inkoopen, wat belangrijk goedkoi r is. Verv< ;es werd een geanimeerde discussie gevoerd over ee onvast schoteltje en bracht de voorzitter de cornmi.' e mej. Niemeyer dank. Mej. ei n vr -g ui het niet op de weg der ver eeniging lag om cursussen voor kraamvrouwen- en zuigelingenverpleging te houden en té bevorderen. Vele vrouwen zien op tegen den tijd dat de baker wég zal gaan. Met het kindje wordt dan alles ge- piobeerd; het wordt een soort proefkonijntje. Gaat het goed dan gaat het goed, doch het kan ook verkeerd loopen, vooral door ondoelmatige voeding, kleeding en behandeling. Het is hard noodig dat in dezen toe stand verbetering komt. Dit kan door een dergelijke cursus, gegeven door een vakkundige. Spreekster stelde voor dat de vereeniging pogingen doe om den eersten stoot te geven. De cursussen moeten gegeven worden door gediplo meerde vroedvrouwen of door gediplomeerde kraam vrouwen, terwijl behalve moeders en jongemeisjes ook bakers deze cursus moeten volgen. Winkel en de Beemster zijn voor dergelijke cursus sen der meest geschikte plaatsen. Besloten werd dat de vereeniging pogingen in het werk zal stellen. Het bestuur zal die zaken overwe gen. De heer Nobel sprak vervolgens over het lezen en het verspreiden van lectuur en las het oordeel van den Engelsche filosoof Ruskin voor, dat deze velt over le zen. Bij de rondvraag werd nog even de kwestie van de convocaties behandeld. Eenige leden hebben geen uitnoodiging ontvangen. Als vergaderingen werd 10 uur als aanvangstijd het meest geschikt geacht voor het bestuur, doch hiertegen gingen uit de vergadering stemmen op. Hierna slui ting. JUBILEUM-HEINO. In aanvulling van het bericht in het blad van 20 dezer betreffende jubileum van den heer J. Heino, op zichter machinist bij de H. IJ. S. M. alhier, dient nog gemeld dat de jubilaris van te voren door den heer Rovers, Ingenieur der Tractie onder aanbieding van de gebruikelijke oorkonde en een pakketwaarde, na een zeer waardeerende toespraak, geluk was ge- weüscm namens de Directie üer H. S. M. NED. ONDERWIJZERS GENOOTSCHAP. Men schrijft ons: De afdeeling Alkmaar van het N. O. G. heeft in haar vergadering op 21 dezer o.m. behandeld het tot haar gerichte verzoek van den Bond van Ned. Onder wijzers, aid. Alkmaar, üe motie, voorkomende in dit mad van 12 Dec. j.l. en gezonden aan den Raad onzer Gemeente, in zake benoeming van een lsten onderwij zer aan de 6de Gemeeentescnool, te steunen. De afd. van het N. O. G., waardeerende het beroep op samenwerking,*heeft echter gemeend, aan dit ver zoek niet te mogen voldoen. Het bleek haar onmoge lijk, „verontwaardiging" uit té spreken over een rap port, welks geheelen inhoud en juiste formuleering ze niet kent. Zouden wat mogelijk is de daarin oeoordeelden door den beoordeelaar, na ambtelijk onderzoek, niet op hun werkelijke waarde zijn geschat, aan acht toch de afdeeling zich niet aangewezen om, zonder opdracht en gegevens die taxatie te corrigeeren. Echter is ze bereid te gelegener tijd liet in de voren bedoelde motie naar voren gebrachte ancienniteitsbe- ginsel bij bevordering in een vergadering van het Alkmaarsche Onderwijzerscorps nader onder de oogen te zien. van den Voorzitter de Burgemeester de heer G. Ripping. Secretaris de heer Donath. Aanwezig 18 leden. Afwezig de heer Sluis wegens ongesteldheid. De notulen worden goedgekeurd. Aan de vergadering wordt medegedeeld, dat is in gekomen a. een motie van de afdeeling Alkmaar van den Bond van Nederlandsche onderwijzers, waarin wordt te kénnen gegeven, dat een gezond promotiestelsel eischt, dat onderwijzers in de gemeente naar an cienniteit worden bevorderd tot onderwijzers met verplichte hoofdakte; De voorzitter zegt niet te kunnen constatee- rem hoe de heer Cloeck zich heeft uitgedrukt. Men kan wel peggen wat er staat in het bericht van het hoofd' der school. Er staat in onder de sollicitanten zijn geen uitmun tende krachten en allerminst Alktnaarsche. Dit is dus wel iets anders. De heer Cloeck zegt naar aanleiding hiervan, dat Mj een brief heeft ontvangen van het Bestuur der af deeling van den Bond, waarin wordt medegedeeld, dat de sollicitanten hun stukken hebben teruggekregen, en nu komt het hun voor, dat er wel wat zelfoverwinning toebehoort om zijn stukken opniewu te zenden. De voorzitter wil de kwestie der zelfoverwin ning daarlaten maar zegt dat het gebruik er indien de zaak wat lang duurt de stukken terug te zenden. Alle sollicitanten hebben hun stukken teruggekregen. Niets belet hun om ze, wanneer er een nieuvfe oproe ping komt en daartoe zal worden overgegaan, kun nen sollisiaties weer in te zenden. De heer van den Bosch merkt op, dat de motie wel wat algemeen is gesteld. Het bericht van het hoofd gold niet de Alikmaarsche onderwijzers in 't al gemeen. De motie wordt voor kennisgeving aangenomen. b. het Proces-verbaal van kasverificatie op 20 Decem ber J.l. Voor kennisgeving aangenomen. c eén schrijven d.d. 20 December 1.1., van de Vereeni ging voor Kindervoeding, houdende dankbetuiging voor de voor 1916 verleende subsidie; Alsvoren. q een adres d.d. 20 December 1.1., van de afdeeling Alkmaar van den Ned. R. K. Bond van personeel, in dienst van openbare lichamen en bedrijven „St. Paulus," om herziening van het raadsbesluit van 14 Juni 11., inzake duurte-toeslag; De heer van den Bosch hoopt, dat B. en W. spoedig met prae-advies zullen komen. De voor zitter zegt dit toe, waarna het adres naar B. en W. wordt verzonden. e een schrijven d.d. 20 December 1.1. van Mej R. M. Brunsmann, houdende dankbetuiging voor nare be noeming tot onderwijzeres aan de Burgersciiooi 1. een adres d.d. 20 December 1.1. van den Aig. Ned. Opzichters- en Teekenaarsbond, te 's-Gravenhage, houdende het verzoek de jaarwedden van de op zichters en teekenaars dezer gemeente met ten minste 15 pet. te verhoogen; 4. een schrijven d.d. 20 December 1,1. van de héerén Vos, Kloos, Tauber en Hartog, houdende dankbe tuiging voor de verhooging hunner jaarwedden als opzichters en boekhouder-teekenaar bij den dienst der gemeentewerken; h. een schrijven d.d. 20 December 1.1., van den heer C. A. Grootegoed, houdende dankbetuiging voor de verhooging zijner jaarwedde als directeur der gemeentereiniging. i. een schrijven d.d. 21 December 1.1. van de afd. Alk maar van het Ned. Onderw. Genootschap, hou dende dankbetuiging voor de verbetering der on- derwijzersjaarwedden j een schrijven d d 20 December 1.1. van Mej. J. F. J. Dubois, houde Je dankbetuiging voor hare benoe ming tot onderwijzeres aan de 6de Gemeente school c.j. voor kennisgeving aangenomen, k een adres d.d. 20 December 1.1., van Mej. J. F. J. Dubois, houdende verzoek om ontslag als onder wijzeres aan de 1ste Gemeenteschool. Eervol verleend. 1. een schrijven van den heer R. G. v. d. Veer ass. ha venmeester houdénde dankbetuiging voor de verhoo ging zijner jaarwedde. Alsvoren. m. een iedem van de afd. Alkmaar van den Bond van Ned1. Onderwijzers, houdende dankbetuiging voor de verhooging der onderwij zerswedde. Alsvoren. n. Een schrijven van mej. van 't Veer met verzoek om ontslag als onderwijzeres aan de 3e Gemeentschool (eervol verleend.) Alsvoren. o. Een schrijven van mej. van 't Veer houdende dank betuiging voor hare benoeming aan de 6e gemeente school. VERKORT' RAADSVERSLAG. In de hedenmiddag gehouden zitting van den raad dezer gemeente werd behandeld de Hoofdelijke.. Om- s';ag. De voorzitter gaf gelegenheid tot het houden van algemeene beschouwingen. De verdediging werd gevoerd door den wethouder Zaadnoordijk. De heer L u b b e, die het eerst het woord verkreeg, verklaarde zijn veranderde houding ten opzichte van het ontwerp, waaromtrent in het algemeen rapport verwondering werd uitgesproken. Spr. lichtte de tabel toe, door hem ingediend en zei, dat de 18 hoogst aan- geslagenen volgens dezen maatstaf 3900 meer zullen hebben te betalen. Dat de hoogstaangeslagenen het grootste gedeelte zouden moeten opbrengen van het verlies aan belasting ontkende spr. Op een opmerking van den heer Leesberg, die tiet met gewenscht achtte dat een lid van het college van B. en W. een afzonderlijk voorstel indiende, herin nerde de heer L u b b e er nog eens aan, dat hij zich, hoewel hij het in hoofdzaak met den heer Leesberg eens is, in principieele kwesties het recht voorbehoudt, voor zijn eigen inzicht op te komen. De voorzitter zei dat, als het voorstel den Boesterd er niet geweest was, ook de afwijkende mee ning van den heer Lubbe achterwege was gebleven. De heer Lubbe antwoordde, dat hij had afge wacht of er uit den raad een stem zou komen. De heer Cloeck bracht B. en W. hulde voor de toepassing van den kinderaftrek, waarna hij uitvoerig het voorstel van, den heer Lubbe en dat van B. en W. besprak. Ook volgens het voorstel-Lubbe hebben, zoo meen de spr., de groote inkomens niet te klagen, doch spr. oordeelde het billijker dan dat van B. en W. Spr. was van meening, dat de rijksten hier toch zullen blijven wonen, al wordt de belastingschroef wat aangedraaid, omdat hun belang het meebrengt. De heer U d o sloot zich aan bij de hulde aan B. en W. gebracht. Hij sprak vervolgens over de tarie ven. Belasting zonder progessie achtte spr. geen goe de belasting, hetgeen ook het oordeel is van B. en W., wat blijkt uit het stelsel van B. en W. Spr. was het echter met de bestrijding van dit stelsel door den heer Cloeck geheel eens. Ook spr. kan niet aanne men, dat groote inkomens om de belasting de stad zullen verlaten. Vooral bij de personeele belasting worden de hooge inkomens buitengewoon ontzien. De heer Verkerk zei door het schriftelijk ant woord van B en W. niet overtuigd te zijn, waarom het goed was de progressie niet verder door te voeren De heer van den Bosch verklaarde veel te gevoelen voor het voorstel-Lubbe, of van den heer den Boesterd De heer Leesberg verklaarde zich een voor stander van het tarief van B. en W. Spr. geloofde dat volgens het tarief van den heer Lubbe de inkomens van 1500 tot 7000 te-zwaar worden getroffen. Ook de heer Ringers was het met den heer Leesberg eens en ging mee met het voorstel van B. en W. De heer Cloeck bleef erbij dat het verschil van het farief-Lubbe met dat van B. en W. bij inkomens van 7000 zeer gering is. De heer Leesberg hield vol, dat iemand met een inkomen van 7000, 50. meer moet betalen. Na langdurige discussie werd het voorstel van den heer den Boesterd verworpen met 15 tegen 3 stem men. Vóór de heeren Verkerk, den Boesterd en IJ do. Het voorstel van den heer Lubbe werd met 10 tegen 8 stemmen verworpen. Vóór de heeren Luiting, Stoel, Verkerk, den Boesterd, IJ do, Lubbe, Cloeck en van den Bosch. Een voorstel van den heer Verkerk om het systeem van progressie van B. en W. ook na de 45ste klasse door te voeren werd met dezelfde stemmen vóór ver worpen. Daarna werd hef voorstel van B. en W, zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Hierna ging de Raad, alvorens de artikelen der verordening te behandelen over in een zitting met gesloten deuren ter behandeling van reclames tegen den hoofdelijken omslag. Na heropening der deuren deelt de voorzitter mede, dat de behandeling van de artikelen der benoeming zal plaats hebben in de avondzitting die te 8 uur zal aanvangen. HET DUITSCHE LEGERBERICHT. BERLIJN 22 Dec. (Officieel.) Westelijk oorlogstooneelDe Franschen vielen in den mor gén onze stellingen op den Hartmannweilerkopf en Kirzstein met aanmerkelijke strijdkrachten aan. Het gelukte hen den top van den Hartmannweiler kopf, die volgens officieuze Fransche berichten reeds sedert April in Fransch bezit zou zijn. en een klein stuk van den Hilsenfirst te nemen. Een deel van de verloren stellingen aan den Hart mannweilerkopf is hedenvoormiddag reeds her overd. Op het verdere front mistig weer en sneeuwbuien; weinig gevechtsactiviteit. Oostelijk- en BalkanoorlogstooneelNiets nieuws. BENOEMINGEN IN HET LEGER. 's-GRAVENHAGE 22 Dec. Naar wij met stelligheid kunnen mededeelen is de kolonel J. M. F. J. Latour, commandant van de 2e infante riebrigade, benoemd tot commandant van de 3e divisie van het veldleger, terwijl de kolonel JL van Delft, commandant van de 9e infanterie-brigade het commando krijgt over de le divisie vau het veldleger. Beide kolonels werden tevens be noemd tot generaal-majoor. VOOR DEN KRIJGSRAAD. 's-GRAVENHAGE, 22 Dec. De krijgsraad al hier veroordeelde G. T., landweerplichüg soldaat, afkomstig uit Alkmaar, terzake van het plegen van een daad van geweld tegen een meerdere tot twee maanden militaire gevangenisstraf, in te gaan 8 Nov.; J. W H., behoorende tot het eerste matrozen- artiilerie-regiment van de Duitsche marine, ge ïnterneerd te Bergen (N.-H.) terzake het zich zon der verlof begeven buiten het intemeeringskamp op 26 Sept. j.l. (hij werd 17 Oct. d. a. v. in bur- gerkleeding onder Soestdijk door de politie aan getroffen) tot 7 weken militaire gevangenisstraf met aftrek vad preventieve hechtenis van 8 Octo ber tot 26 November. DE ENGELSCHE GEÏNTERNEERDE OFFICIEREN. 's-GRAVENHAGE, 22 Dec. Naar wij verne men zullen de hier te lande geïnterneerde Engel sche officieren in den vervolge met machtiging van de Engelsche regeering op eerewoord mogen worden vrijgelaten. JHR. Mr. O. F. A. M. VAN NISPEN TOT SEVENAAR. 's-GRAVENHAGE, 22 Dec. De definitieve dag van vertrek van jhr. mr. O. F. A. M. van Nis pen tot Sevenaer, tijdelijk en' buitengewoon ge zant bij den Pauselijken Stoel, naar Rome, is thans vastgesteld op Dinsdag 28 December. De gezant zal uit Nijmegen vertrekken. HET KERSTFEEST TEN PALEIZE. 's-GRAVENHAGE, 22 Dec. Naar wij verne men zal de viering van het Kerstfeest ten Ko ninklijken Paleize dit jaar, evenals verleden jaar, met het oog op de tijdsomstandigheden achterwe ge blijven. Alleen zal wel voor prinses Juliana een klein Kerstfeest plaats hebben. H M. DE KONINGIN TE LEIDEN. LEIDEN, 22 Dec. H. M. de Koningin bracht hedenmiddag om half twee met klein gevolg per auto een niet-officieel bezoek aan Leiden. Het eerst werd de fabriek der Gebrs. van Dijk en Co. bezichtigd. Daarna werd een groote rit door de stad gemaakt. Tenslotte ontving H. M. op het raadhuis een 12-tal personen. Alsvoren. KRUITFABRIEK IN DE LUCHT GEVLOGEN. ENSCHEDé, 21 Dec. Gisteravond zijn te Mun-

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2