DAGBLAD VOOR ALKMAAR EM OMSTREKEN, Van M westelijk oorlogsterreln. No. m Til lit «tslljl iirlipiiTÉ. lieawjaarswenschen. Onderwijzeres Honderd en zeventiende Jaargang, 1915 AbonnwiÈprijs m reanHtenfi,—,6. p. f1,E AMnflppifli ID et p. reset pote lettere naar plaatsruimte. Mum fr. H V. Bosk- en BiB^kireWrer!! HFRSs. C8STER58I98, C& Tdefem l MAANDAG 27 DECEMBER IEMRLAMB. Nieuwjaarswenschen "V ergadering: Gemeenteraad van Alkmaar, op Woensdag 29 December 1915, nam. 1 nur. assaamz»2> ALKM AAR, 27 December. De Kerstdagen zijn voorbij gegaan en ze hebben het aanzien der dingen niet veranderd. Er is uit de oorlogsberichten ook niet veel over Kerstmis te halen en dat is maar goed ook! Koning George van Engeland heeft een Kerstgroet gezonden aan leger en vloot, waarin hij verklaart, dat het hem verheugt te weten, dat men het doel, waar naar gestreefd wordt, genaderd is, en waarin hij den wensch uitspreekt, dat God de officieren en manschap pen en hun ondernemingen moge zegenen. En zijn min. van munitie, de heer Lloyd George, heeft een „Kerst rede" gehouden te Glasgow, omdat hij onVerwijld menschen noodig heeft voor de vervaardiging van zware kanonnen en projectielen, waarbij hij zeide, dat er niet langer gepingeld moest worden en dat er met een oorlog evenmin als met een aardbeving ge sjacherd kan worden. De Tsaar van Rusland heeft telegrafisch zijn dank betuigd voor het hem toegeken de oorlogskruis met de palmen „voor militaire ver diensten" en de president heeft dien Tsaar verzekerd, ciat diens telegram den Franschen officieren en solda ten diep zou treffen. Ook Koning Peter van Servië, die thans in Italië is aangekomen hq is 71 jaar en reeds eenigen tijd ziek heeft dit kruis ontvangen. Dit zijn de eenige officieele gebeurtenissen, die met Kerstmis in ironisch! vefband gebracht kunnen worden. De Engelsche bladen bevatten natuurlijk artikelen over het tweede Kerstfeest, waarover de oorlog zijn schaduw heeft geworpen. Zij zijn van meening en wie denkt er anders over? dat van een „Merry Christmas", een vroolijke Kerstmis, thans geen sprake kon zijn. Wel echter is er reden voor dankbaarheid en vertrouwen. De Daily Chronicle bijv. vergelijkt den binnenlandschen toestand in Duitschland met dien in Engeland, eên vergelijking die zéér in hetvoordeel van laatstgenoemd land uitvalt; desondanks spoort het blad zijn lezers aan in 1916 de uiterste spaar zaamheid in acht te nemen. Ook van een militair standpunt blikt de Chronicle met vertrouwen in de toekomst en. het waarschuwt tegen zwartgalligen. Ook de Duitsche bladen geven artikelen, waarin met lof over het verleden en met vertrouwen over de toe komst wordt geschreven. Voorts bevatten zij beschou wingen van allerlei vooraanstaande personen, wien over een of ander onderwerp met betrekking tot den oorlog naar hun meening is gevraagd. Zoo heeft de redactie van „der Tag' de vraag opgeworpen: „sind unsere Siege auch ein Sieg der deutschen Frau?' een Berlijnsche hoogleeraar in de theologie bezingt den lof der Duitsche vrouw in 32 bijbelteksten 1 De Lok. Anz.. vroeg, waarom men vast op Duitsch land's toekomst mag bouwen en de redactie plaatst de Oostersche antwoorden voorop: generaal Liman von Sanders, de Duitsche opperbevelhebber van het Turk- sche leger op Gallipoli, herinnert aan een Turksch spreekwoord, volgens hetwelk het paradijs onder den schaduw der zwaarden ligt, dan volgen de Turksche gezant te Berlijn en de Turksche minister van binnen- iandsche zaken, en eindelijk komen, de Duitschers en Oostenrijkers aan de beurt. Het Tageblatt geeft enkelen hoogleeraren gelegen heid hun wrenschen voor Weihnacht 1316 uit te spre ken. De een wenscht een vreedzamen vrede, de ander verantwoording, een derde zegt, dat de leiders der Duitsche toekomst vooral zullen hebben te letten op werkelijkheidszin en menschelijkheid Een Pruisische oud-officier herinnert er in de Lok. Anz. aan, dat verleden jaar het groote Champagne- offensief der Franschen tegen het Kerstfeest was mis lukt, dat de Engelschen en Franschen in den nacht van 24 op 25 December eed laatste poging tot den aanval deden en dat voor het Oosten het Duitsche legerbe- richt van 24 December luidde: „Onze troepen zijn opnieuw tot het offensief overgegaan". De Duitsche legerberichten maken geen melding van een offensief, zeggen alleen, dat voortdurende re gen het vechten verhindert, terwijl de Engelsche en Fransche communiqués enkel van artilleriegevechten gewagen, die geleverd werden bij bekende plaatsen (Bailleul, Atrecht, Woevre, La Bassée, Albert). In het Oosten zijn bij Tsartorisk (in Wolhynië) de Russen een offensief begonnen. Zou het tot dergelijke belangrijke resultaten lei den als het Duitsche offensief, op dit tijdstip verle den jaar begonnen, heeft opgeleverd of zou het blijven tot het kleine plaatselijke voordeeltje, waarvan nu melding wordt gemaakt (het verdrijven van een Duit sch en vooruitgeschoven post?) Van belang is verder op te merken, dat de opvolger van generaal Joffre, generaal de Castelnau, te Salonikl het veldtochtsplan der entente in het Oosten heeft hel pen vaststellen en dat hij heeft verklaard, dat de vei ligheid der expeditie-troepen verzekerd is. De heer Goenaris, vermoedelijk de nieuwe minister president in Griekenland, heeft zich door een man der Daily Chronicle laten ondervragen. Hij zeide dat beide partijen het recht van Griekenland, om onzijdig te 'blijven, erkennen, maar dat de neutraliteit slechts wordt gehandhaafd zoolang de integriteit en de soe vereiniteit worden gehandhaafd. Zoo deze gorden aangetast zal Griekenland de tot dusver gevolgde hou ding opgeven. En de koning van Roemenië heeft verklaard, dat de groote belangen van zijn rijk met wijsheid en kracht verdedigd zullen worden. „Wij kunnen, zeide hij, ons met vertrouwen verlaten op het leger, als op een machtigen grondslag, die steeds voor zijn taak bete kend zal zijn." Verrassingen op den Balkan zijn dus steeds nog niet uitgesloten DE STRIJD IN BÊLGIë EN NOORD-FRANKRIJK. De Duitsche staf meldde gisteren: Bij het voortdurende regenweer was de gevecbtsac- tie op het grootste deel van het front slechts gering. Levendiger 'was de actie in de streek ten noorden van Albert, op enkele plaatsen in Champagne en in de Vo gezen, ten noorden van Sennheim. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. De Duitsche staf meldde gisteren: Duitsche patrouille-ondernemingen in de streek van Dunaburg hadden succes." Sterkere Russische verken- nings-afdeelingen werden ten noordwesten van Tsar- torysk en bij Berestiany teruggedreven. Het Oostenrijksche legerbericht van gisteren luidde: In het moerasgebied van Poljesië werden op ver schillende plaatsen sterke verkenningsdetachementen teruggeslagen: Overigens geen nieuws. Het Russische hoofdkwartier berichtte: Ten zuidoosten van het station Tschartorysk verdre ven wij een Duitschen wachtpost en deden wij met suc ces een aanval op een te hulp snellend detachement. In de streek van Pugatschewka, ten noorden van het dorp Murawitze, omsingelden wij een afdeeling ver kenners en namen ze gevangen. Ten noorden van Butschasch drong een onzer af deelingen het dorpPetlikowtzke, waar zich een Oos tenrijksche post bevond, binnen. In het daarop vol gende gevecht werd een gedeelte der Oostenrijkers ge dood, terwijl de rest op de vlucht werd gedreven. KORTE BERICHTEN. De Tsaar van Rusland is Zaterdlag naar het le ger te velde vertrokken. Te Weenen zal een oorlogstentoonstelling geor ganiseerd1 worden, die in de eerste plaats ten doel heeft de overwinningen der techniek in* dezen oorlog aan te toonen. Dfe tentoonstelling wordt half Mei 1916 geopend. Dieven hebben zich toegang weten te verschaffen tot het bisschoppelijk paleis van Trapan! (Italië) ener een bedirag van 350.000 lire, alsmede waardevolle pa pieren bemachtigd. De. directeur van het Weensche Bacteriologisch instituut te Buenos Aires, prof. dr. Rudolf Kraus, heeft een serum tegen kinkhoest ontdekt. Koning Oeorge van Engeland heeft een Kerst groet aan leger en vloot gezonden. Koning Peter van Servië is gisteren van Valona in Italië aangekomen. In Duitschland is de voorraad van koffie, cacao en thee opgenomen, daar in dén laatsten tjjd de prij zen buitengewoon gestegen waren. Een Fransch stoomschip, dat door een onderzee- er werd nagezet, is bij den mond van de Ebro op het strand geloopen. DE PAUS EN DE.VREDE. De Paus, antwoordend op de door den kardinaalde ken ter gelegenheid van het Kerstfees them gebrachte wenschen, wees op den verschrikkelijenk oorlog, die Europa verscheurt; op de onmetelijke slachtingen, die er het gevolg van zijn en op de daden van wreedheid', die bedreven zijn en die zonder weerga zijn in de ge schiedenis. De Paus uitte nogmaals zijne vurige wenschen voor dien vrede en herinnerde er aan, dat hij beantwoor dend aan den door vele geloovig-en geuiten wensch, had toegestaan aan de Litanie van Loreto een aanroe ping toe te voegen aan de Koningin des Vredes," Wier tussdienkomst naar genoopt wordt, eindelijk on ze wenschen zal verhoonen. BELASTING OP OORLOGSWINST. In de gisteren door den heer J. H. Schaper te Am sterdam gehouden Kerstrede van de S. D. A. P., die andere jaren door mr. P. J. Troelstra werd uitgespro ken, doch die nu door zijn ziekte niet in de gelegen heid was zijn gebruikelijke Kerstrede uit te spreken, heeft de heer Schaper meegedeeld, dat binnenkort een wetsontwerp is te wachten van de commissie in zake een belasting op de oorlogswinst (waarin ook de heer Schaper zitting heeft.) Dit ontwerp zal, naar de heer Schaper eraan toevoegde, eenige millioenen afhalen van degenen, die extra-winsten hebben gemaakt. BOfMIMLUfl». de bacteriën maar tot de protwoën (S. 8) deeld worden bij de Euflagellaten in m onadinen (S. 55). inra en. moet in- e groep der Msawa. DE VERWEKKER VAN HET MOND- EN KLAUWZEER GEVONDEN. De heer Th. E. an der Drift te Delft schrijft d.d. 23 December aan de N. Gt. „Voor mij- li-gt de brochure van dr. Hinrich Stauffa- cher te Fraueenfelcj (Zwitserland) getiteld„Der er- reger der Maul- una Klauenseuche," Leipzig 1915, overgedrukt uit het Zeitschrift für wissenschaftliche Zoologie, Bd. CXV, 1. Heft. De geleerde schrijver deelt ons daarin mede, dat het hem gelukt is, den verwekker van het mond- en klauw zeer te ontdekken. Hij behoort volgens hem niet tot De uitvinder heeft hem genoemd. Aphthomonas In- festanta (S. 55). Toen deze geleerde den parasiet ge kweekt 'had, heeft hij daarmede dien heer Gubler, districtsveearts te Fraueenfeld, een onderhui dsche in putting laten verrichten bij een koe. Den vierden dag aama 'vertoonden zich bij het proefdier de typische verschijnselen van het mond- en klauwzeer: koorts (40.1 gr.), zeer sterk speekselen, gebrek aan eetlust en blaren op die tong, aan den binnenkant van de boven lip en op het slijmvlies van de wangen. Vervolgens werd uit een versche blaar de inhoud gehaald en ge bracht op den voedingsbodem, en twee dagen later we melde het daar van dezelfde diertjes, die de reincul tuur bevatte. (S. 54). Over deze gewichtige ontdekking nu is op de verga dering, te Utrecht gehouden den 18en December 1.1. en uitgeschreven door de Maatschappij tot bevorde ring der Veeartsenijkunde in Nederland, ter bespre king van maatregelen ter bestrijding van het mond en klauwzeer in het geheel niet gesproken. Hetgeen mij te eenenmale onbegrijpelijk voorkomt. Nu immers de verwekker van het mond- en klauwzeer gevonden is, bestaat er een ernstig', reden te meer om tenminste niet alle zieke dieren af te .aken, daar er anders voor des kundigen geen gelegcheiid bestaat proeven te nemen in de richting van dr. Stauffacher en men zoodoende wellicht het oogenblik vertraagt, waarop een serum of entstof als voorbehoedmiddel gevond enis." ERNSTIG TRAMONGELUK. Gisteravond om 10 minuten voor negen heeft op de lijn van de stoomtram 's-GravenhageVoorburg na bij Voorbuig tengevolge van bet door een wissel rijden van de tram een ernstige botsing plaats gehad tus- schen dé 'tram welke uit de richting den Haag en die uit de richting Voorburg kwam. De laatste kreeg de meeste schade en juist deze zat zeer vol met militairen. De machinist van den trein uit Voorburg werd aan het been gewonddie van de andere tram, de botsing ziende aankomen, was van zijn machine in de sloot gesprongen en kwam er met den schrik en een nat pak af. In het geheel zijn, behalve enkele passagiers met lichte kwetsuren, een twaalftal personen min of meer ernstig gewond', waarvan de meesten beenbreuken be kwamen, Acht hiervan zijn in het zikenhuis SI Anthonms Hove te Voorburg binnengebracht. Naar de Maasbode verneemt is een vriuw, die zich in een der tramrijtuigen bevond, ontijdig bevallen en in een particuliere woning binnengedragen. De ge- neesheeren te Voorburg waren spoedig ter plaatse om de eerste hulp te verleeneo, terwijl in den loop*van den avond de officier van justitie bij de rechtbank te 's-Gravenhage, mr. Carsten, en substituut-offier mr. Bijnen te Voorburg verschenen om met den waame- menden burgemeester Van den Berg een justitieel on derzoek in te stellen. NOORD-HOLLANDSCHE BOND VAN VERGUNNING- EN VERLOFHOUDERS. Den 23sten dezer werd ten huize van den heer Rol te Schelliakhout, de jaarvergadering gehouden van den NoordrHollandschen bond van vergunning en verlofhouders. Na een woord van welkom door die voorzitter, de heer Has te Hoog woud, werden door den secretaris de heer Beers te Medemblik, de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. Eveneens werden goedgekeurd (te rekening en' de verantwoording, waarvoor door den voorzitter dank gebracht werd. Verder werd door den voorzitter verslag uitgebracht van de werkzaamheden van het bestuur en kon hij tot groote voldoening der aanwezigen mededeeten, dat er zeer belangrijke resultaten waren bereikt bij distilla teurs en wijnhandelaren, de meest bevredigende wa ren echter wel van bierbottelaars verkregen, die zich bereid verklaarden, den bond in alle opzichten in zijn streven te steunen. Ook kan worden geconstateerd, dat men ten aanzien van de betaling voor het ophan gen van reclamebiljetten, op den goeden weg is, al wordt dan ook door enkelen in dat opzicht, niet al tijd volgens reglement gehandeld, wat waarschijnlijk de gevolgen zijn van het niet tegenwoordig zijn op de vergaderingen, waar dergelijke belangen uitvoerig worden besproken. Met groot genoegen werd aange hoord, dat het ledenta1 zich reeds tot 128 had uitge breid en dat de bond i 73 plaatsen was vertegenwoor digd, wat door alle aanwezigen een zeer verblijdend teeken werd genoemd. Het adres aan de gemeente besturen, inzake het doen doorgaan der kermis, werd op vier plaatsen met goed gevolg bekroond. In deze zeer geanimeerde vergadering werd beslo ten, op denzelfden voet door te werken en te trachten den bond steeds zooveel mogelijk uit te breiden om dan zoo noodig afdeelingen te vormen. Ook werd gewezen, op het noodzakelijk vereenigd strijden tegen zulke leveranciers, die naar alter meening, zich van termen bedienen, die de goedkeuring nimmer kunnen wegdragen, alsmede tegen de zeer dikwijls minder net te handelwijze van muzikanten, kermisreizigers, too- neelgezelschappen, enz. Na nog een gezellige discussie, werd de vergadering onder dankzegging en met een opwekking tot aanslui ting gesloten. EEN VERGISSING IN DE AKTEN VAN DEN BURGERLIJKEN STAND. In een buitengewone zitting deed de rechtbank te Leeuwarden Vrijdag uitspraak in de zaak van een ambtenaar ter secretarie, tevens ambtenaar van den burgerlijken stand der gemeente 't Bildt, te St. Anna- parochie, die een vergissing had begaan bij het in or de houden der registers van overlijden, door op 7 Sep tember 1914 een acte van overlijden in te schrijven en daarbij vermeldende, dat op 7 Maart aangifte werd ge daan van het overlijden op 6 dezer, terwijl de maand September was bedoeld. Een duplicaat van deze acte werd ter griffie der rechtbank ingeschreven en van de ze gelegenheid om de fout te herstellen werd geen ge bruik gemaakt. Wel wilde men eerf register met minder fouten in ruil geven. De rechtbank heeft hem veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen hechtenis. De eisch luidde 25 boete of 5 dagen hechtenis. In het nummer dat VRIJ DA© den 3lsten DECEMBER verschijnt, zal weder om gelegenheid bestaan tot het plaatsen van 25 cents a contant. De Directie. van dien Punten van behandeling: 1 Vaststelling der notulen van de vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2 Verdeeling van den Raad in afdeelingen. Aanvul ling van raadscommissiën enz. (Bijlage no. 146). 3 Voorstel tot aankoop van grond aan den Schermer- weg (Bijlage no. 143). 4 Idem tot wijziging van eenige verordeningen betrek kelijk bet openbaar lager onderwijs (Bijlage no. 145). 5 Idem tot vaststelling eener suppletoire begrooting voor den Hout en de plantsoenen, dienst 1916 (Bij lage no. 147). Idei 6 Idem in zake het transport van kaas op de Vrijdag- sche markten (Bijlage no. 149). Idem in zake ingebruikgeving Tuinbouwwinter- school (Bijlage no. 148). Aan de Eerste Gemeenteschool (Hoofd de Heer J. A. ZWARTEVEEEl) wordt gevraagd eerta vooA de vakken ak. Jaarwedde f 725 met driej. period, verh. van f 75,—. Voor hoofdakte bovendien f 150, Stukken (adres op zegelin te zenden aan het Gemeentebestuur vóór 10 Januuri a.s. Persoonlijk bezoek kan niet Worden afgewacht. Sollicitanten naar de bereids begeven betrekkingen van onderwijzeres aan de Burgerschool en aan de 6e ®emeenteschooI zullenbehoudens tegenbericht, als sollicitanten voor deze betrekking worden aan gemerkt. SCHIPBREUK, •Door den stoomtrawler „Zaanstroom II", schipper L. Groen, zijn gistermiddag te IJmuiden aangebra twaalf schipbreukelingen van het houten Zweeds stoomschip „Export", welk stoomschip met een laa cokes van Emden - aar Christinehamn op de Noord door den storm totaal wrak geslagen is en In zink den toestand door den awler, die ook door cl, storm eenigszina uit den >ers was gedreven, wei aangetroffen. UIT DE :jp. MerP schrijft uit De R d. d. 24 Dec. 0an het N. v. d. D.: Het aantal typhuspatiëmen is thans tot ongeveer dertig gestegen, en nog steeds worden er verdachte ge vallen geconstateerd, zoodat van een tot staan komen van een epidemie nog niet gesproken kan worden. Een barak met twaalf bedden is in gebruik genomen, eit met den bouw van een tweede zal zoo spoedig moge lijk worden begonnen. Met de algemeene leiding der verpleging in de barakken, is belast de gemeente-ge neesheer dr. P. M. S. van Leeuwen; voorloopig is aan een viertal zusters de verzorging der zieken .opgedra gen. Behalve de doktersrekeningen, komen alle kosten pok die van voeding inbegrepen, geheel ten laste van de gemeentekas. Aan het gemeentebestuur komt in dezen zeker een woord van lof toe, om de flinke maatregelen, die het heeft genomen, om zoo mogelijk, de ventere versprei ding der ziekte tegen te gaan. HORS D OEUVRE UIT DE MAASBODE. Het sneeuwt, en moeder vertelt aan Jantje het tradi- tioneele „de Engeltjes schudden hun bedje op." Den anderen dag regent het en vraagt Jantje: „Moe, wat doen de Engeltjes nu?" Waarop moe der het antwoord schuldig moet blijven. UIT WARMENHUIZEN. 't Fanfarecorps T.A.V.E.N.U. gaf Zondagavond j.l. eene uitvoering in de kolfbaan van den heer C. v. d. Geus Az. alhier, met medewerking van de Tooneelver- eeniging.„Excel»ior" te Alkmaar. De leden van T.A.V.E.N.U. in militairen dienst, zijn allen bij ver schillende muziekkorpsen aangesloten. Velen waren thuis met verlof, en izoo maakte T.A.V.E.N.U. een goed figuur en werden de verschillende nummers goed ver tolkt. Het blijspel „Keesje", door „Excelsior" gege ven, viel ook in den smaak, even als het nastukje „De Burgemeester leert dansen." Door den heer E. de Wandelaer, werd nog ten beste gegven. „De Werksta king, (van E. Wertheim). Genoemde heer had met deze voordracht veel succes. 't Was een volle, en goedgeslaagde avond, want on danks minder gunstig weer was ook 'de kolfbaan flink bezet. Vrijdagavond j.l. ontstond brand in het door 2 gezinnen bewoonde boerenhuis te Krabbendam, bewo ners: Th. Geding en K. Giftjes. Met achterlating van 'n gedeelte huisraad en klee- ren, moesten de bewoners het brandende perceel ver laten. Beide gezinnen werden spoedig aoor hulp vaardige buren onder dak genomen. Voor beide fa- mi'liën is de avond vóór Kerstmis om nooit te vergeten. 'UIT ANNA PAULOWNA. De verplaatsing'van den commies bij de belas tingen le klas J. W. Eichmer, van Wolvega naar hier, is ingetrokken. KO ITE BERICHTEN. r De waarde var: e Amsterdamsche bestrating be draagt volgens een bekening van het Hbld., 121/» mil- lioen gulden. r.rm >*^i^-gwaigatt^iK3Bl

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1