If n- ti liinimi n. s. BK t. Goede kwaliteiten. Groote sorteering. - Billijke prijzen. Nieuwe modellen. JèC* Jf H3cL £3» Alkmaar, Telef. 212? Zondags tot 12 nor geopend. Alkmaar, Telef. 212. Zondags tot 12 uur geopend. Telegrammen Tan heden. Tnn het westelyk oorlogstërrein. Tan het oostelyk oorlogsterreiii. LAAT, hoek Boterstraat, Eigen werkplaatsen a/1», magazijn. LAAT, hoek Boterstraat, Eigen werkplaatsen a/li. magazijn. gebouw der Remonstr. Gem. a. .s. Donderdagavond 6 Januari stampvol zal zijn. CARBID-ON1 PLOFFING. Te Wehe (gem. Leens, prov. Groningen) is Zater dagnacht ongeveer half één, ten gevolge van een car- bid-ontploffing, het hotel „de Marne" als 't ware uit elkaar geslagen en totaal afgebrand. De zoon van de eigenares, mej. de Roo, bekwam ernstige brandwon den. Den geheelen nacht duurden de ontploffingen voort ten gevolge van de hoeveelheden brandbare stof fen, als dranken, oliën, enz. Alles is verbrand, ook tien fietsen, benevens de garderobes van de leden der rederijkerskamer „Unitas", welke juist in het hotel eene voorstelling had gegeven. Ook het belendend café van den heer R. Litmaat werd ernstig beschadigdde voorgevel is naar binnen gestort. j. De toestand van den heer de Roo is zorgelijk. Het verbrande was verzekerd. MOND- EN KLAUWZEER. Naar verluidt, is weldra te verwachten de indiening van een wetsontwerp inzake bestrijding van het mond- en klauwzeer. Nadere bijzonderheden konden wij nog niet te weten komen. UIT URSEM. Niettegenstaande het ruwe weer v?as den tweeden Kerstdag des avonds het vriendelijke Protestantsche kerkje te Ursem goed bezet. In hel midden der kerk prijkte een versierd denne boompje als symbool der onvergankelijkheid. Een dameskoor onder leiding van mej A Bakker, organiste zon? niet onverdienstelijk eenige Kerstlie deren; de predikant sprak over den invloed der mu ziek op de strijdende menschheid de kinderen genoten van de hun aangeboden versnaperingen en gingen met een kerstgeschenk huiswaarts De heer Ankringa dankte allen, die hadden meege- werk tot het welslagen van dit kinderfeest UIT HEER HUGOWAARD. De avond van den 2en Kerstdag is voor de leerlin gen der Zondagsschool een mooie avond geweest, ter wijl door de ouderen genoten, werd van deze kinder vreugde. Werd er met graagte genoten van de ge presenteerde versnaperingen grooter vreugde nog straalde er uit de glinsterende oogjes toen de kerstge schenken werden uitgereikt. 'Lief werden door de leer'ingen tweestemmig eenige kerstliedjes gezongen, terwijl door een koor van jongelieden ter afwisseling vierstemmig werdén gezongen: „Eere zij God" en „Halleluja, Looft den Heer/' Natuurlijk bracht ook de kerstboom de kinderschaar in verrukking. terwijl door stem: KORTE BERICHTEN. Het water in de Dinkel (Overijsel) is de laatste vierentwintig uren onrustbarend gestegen, zoodat voor een doorbraak bij Denekamp ten zeerste wordt gevreesd- Eenige heeren te Schiedam hebben bij Ged. Sta ten der provincie Overijsel consessie aangevraagd tot he! ontginnen van zout over een uitgestrektheid van ongeveer 3300 H.Ape'erai te Buurse in de gemeen ten Haaksbergen en Lonneker. Te Rotterdam hebben twee dronken huzaren een vrouw doodgestoken en haar broer verwond In den afgeloopen nacht zijn aan de Bouchaut- sche haven (Zeeuws-Vlaanderen) twee Duitsche mili tairen, die wilden deserteeren, met den electrischen draad in aanraking gekomen en gedood. Wetsontwerpen zijn ingediend om van rijkswege een bijdrage te verleenen in de kosten van gemeente besturen, voortvloeiende uit de beschikbaarstelling van melk voor kinderen en zieken tegen verminderde prijzen. In de Rijkspostspaarbank werd gedurende No vember meer ingelegd dan terugbetaald 792.524.05" Er waren op ultimo November 3209 spaarbankboekjes meer in omloop dan op ultimo October 1915. In den ouderdom van 79 jaar is gisteravond te 's-Gravenhage overleden mr. J. J. van Geuns, oud- president van het Gerechtshof aldaar. Het s.s. Nieuw-Amsterdam van de Holland- Amerikalijn is bij Fork-spit (Kent) aan deif grond ge- loopen. Het schip kon echter met eigen kracht vlot komen en is te Rotterdam aangekomen. STADNIEUWS. 40-JARIG JUBILEUM. Den len Januari a.s. herdenkt de heer J. Cock, al hier, den dag, waarop hij 40 jaar het leeraarsambt be kleedt. De jubilaris, die zijn ioopbaan den len JaQU" ari 1876 als leeraar in het handteekenen aan de Aca demie van Beeldende Kunsten „'Minerva'" te Gronin- gen begon trad 1 October 1877 in functie aan de Ko ninklijke Militaire Academie te Breda en is sinds 16 September 1893 werkzaani aan de Cadettenschool al- hier- Behalve in bovengenoemde betrekkingen was hij in Groningen bovendien werkzaam aan de school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes en aan de Nuts-Kweekschool voor onderwijze ressen; te Breda directeur van het Stads Teekeninsti tuut en leeraar aan de Gemeentelijke H. B S. en Bur geravondschool; te Alkmaar leeraar aan de Gemeente lijke Normaallessen en den Avondcursus van de Am- bachtsscnool, terwijl hij zoowel te Breda, te Hoorn en te Alkmaar vele jaren les gaf aan den cursus ter opleiding voor de acte voor hoofdonderwijzer. Maar ook buiten zijn werkkring heeft de heer Cock gelegenheid gevonden zich verdienstelijk te maken in allerlei functies. De belangrijkste betrekking, welke hij bekleedt, is wel die van secretaris van den Ijsbond Hollands Noorderkwartier", doch hoevele andere be stuurslidmaatschappen heeft hij wel niet vervuld van vcreemgmgen op zeer verschillend gebied? Als gebo ren organisator van feestelijkheden immers zijn aardige, oorspronkelijke denkbeelden, welker uitvoe ring altijd getuigt van goeden kijk op de dingen en met minder goeden smaak, zijn nimmer in gebreke blijvende opgewektheid, zijn anderen aanvurenden werklust vormen geen eigenschappen, die aangeleerd zijn! heeft hij talloozen vaak veel genoegen ver schaft, misschien ook wel, zonder dat ze het zelf wis ten. Wij twijfelen er dan ook niet aan of velen zullen den jubilaris op den eersten dag van het jaar hun op wachting komen maken. RAADSCOMMISSIëN. Aan de leden van den Raad is door de heeren E. E. Stoel en J. Cloeck het volgende voorstel ingediend: Om tot een gelijkmatige verdeeling te komen, geven ondergeteekenden den Raad in overweging aan de volgende staat de noodige aandacht te schenken en zoo mogelijk in zijn geheel aan te nemen. Afdeelingen in den Raad. Aantal /Sfe Sectie. NnST^0der de Burgemeester A. G. den Boesterd E. E. Stoel A. F. Thomsen Mr. Leesberg 2e Sectie. de Wit G. v. d. Bosch O. J. Verkerk A. W. Udo J de Lange 3e Sectie. G. G. Zaadnoordijk F. H. Ringers D. A. Luiting J. Cloeck Mr. Sluis 4e Sectie. 2 J. F. Lubbe 2 P. Leguit 6 8 2 A. Fortuin 1 Zweminr. 3 M. Ibink Meienbrink 3 3 D. J. Govers 2 3 Resultaat lo. in iedere sectie een of twee leden uit elke com missie De Commissies: 1. voor liet ontwerpen van strafverordeningen, de burgemeester, Mr. Leesberg, Mr. Sluis, A. Udo, A. Fortuin; 2. van bijstand voor het gem. slachthuis, J. de Wit, D. Luiting, D. Govers, Mr Leesberg, A. F. Thomsen, 3. van bijslana voor den Gem. Rein. dienst, C. Zaadnoordijk, D. Govers, Ibink Meienbrink, O. Ver kerk, A den Boesterd 4. van bijstand voor de Plantsoenen, J. Lubbe, F. Ringers, v. d. Bosch, E. Stoel, A. F. Thomsen; 5. voor belastingzaken en andere onderwerpen van hnancieelen aard, C. G. Zaadnoordijk, J. de Lange, A. W. Udo, A. F. Thomsen, H. Ibink Meienbrink; 6. van bijstand voor publieke werken, de burge meester, F. Ringers, P. Leguit, den Boesterd, E. E. Stoel 7. van bijstand voor het marktwezen, J. Lubbe, D Govers, O. J. Verkerk, D. Luiting, den Boesterd; 8. van bijstand voor de Gem. gasfabriek, de burge meester, van den Bosch, J. de Lange, P. Leguit, J. Cloeck 9. van bijstand voor het Gem. Pensioenfonds en on gevallenfonds, J. de Wit, Mr. Leesberg, Mr. Sluis, J. C'oeck, A. Fortuin. 2o Elk raadslid en de Burgemeester hebben twee of drie functiën; 3o. In iedere commissie zijn vertegenwoordigd B. en W. en vier raadsleden 4o. In iedere commissie twee of meer specialisten; 5o. Publieke werken en plantsoenen hebben zeer dikwijls met elkaar in conflict komende belangen Daarom hebben 2 h 3 leden in die beide commissies zitting. VEROORDEELD. De Krijgsraad te 's-Gravenhage veroordeelde giste ren: F. H., milicien der infanterie, afkomstig van hier, ter zake van Ie desertie, 1 maand militaire detentie, in te gaan 9 December J. Smilicien der infanterie, afkomstig van hier, ter zake van 2e desertie 2 maanden militaire gevangenis straf, in te gaan 30 November. PRIJS BEHAALD. Op de nationale tentoonstelling te Veendam be haalde F. Jongejans met 3 inzendingen konijnen 2 eerste, 2 eere- en een tweeden prijs. UITVOERING PIUSSTICHTING. Men verzoekt ons mede te deelcii, dat voor dp uit- ting te geven, alle kaarten uitverkocht zijn Den 5 voering, den 4 Januari a s ten bate van de Piusstich- Tanuari zal echter een tweede avond worden gegeven, doch wegens de groote belangstelling verdient het ze ker aanbeveling vooral tijdig kaarten te nemen en voor plaatsbespreking te zorgen. DE MOOIE CUBAANSCHE. Wij vestigen nog even de aandacht op de voorstel ling van het Nederlandsche Operette-gezelschap, mor genavond in de Harmonie. LOTISICO. De Vereeniging ter behartiging der belangen van polishouders van Lotisico voor Alkmaar en Omstre ken hield gisterenavond in de Eerste Alkmaarsche Lunchroom van den heer W. O. E. Valk hare eerste algemeene jaarvergadering, die zeer slecht bezocht was. In zijn openingswoord betreurde de voorzitter, de heer Piek, ae geringe opkomst der leden, die zeker van meening waren dat hunne tegenwoordigheid niet roodig was, nu de zaken goed gegaan waren. Hij stelde in het licht van welk groot belang het was geweest, dat de Vereeniging zich aangesloten had bij de algeifteene vereeniging van polishouders van Loti sico te 's-Gravenhage, waardoor zeer veel voordeeelen behaald waren. Uit het door den secretaris-penningmeester, den heer A. Pels Jr. opgemaakt jaarverslag kan worden meegedeeld dat de vereeniging thans 114 leden telt verdeeld over 19 gemeenten. Het finantieel verslag sioot met een nadeelig saldo van 4.35. Ter sprake kwam het al of niet voortbestaan van de Vereeniging met de eventueele vaststelling van den omslag (contributie) voor het volgend, jaar. Algemeen was men van gevoelen, dat de vereeni ging die getoond had reden en recht van bestaan te hebben niet moest worden opgeheven, vooral waar Lotisico thans op den ouden voet zou blijven werken. Met algemeene stemmen werd daartoe besloten en goedgekeurd dat voor het volgend vereenigingsjaar een contributie van 60 cents zou geheven worden. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren D. Visser en P Borjesofi, 'die periodiek aftraden doch her kiesbaar waren. Bij de gehouden rondvraag werden tal van vragen gesteld aangaande de verdere bijbetaling van nog niet volgestorte polissen en omtrent de door sommige ter ronvensie ingezonden polissen, die nog niet terug ont vangen waren. Het bestuur verklaarde zich bereid om eerlang in de plaatselijke bladen een annonce te plaatsen waarin al le leden zullen verzocht worden aanvragen dienaan gaande tot het bestuur te richten Een der bestuursle den zal dan naar den Haag gezonden worden om daar de aanhangig gemaakte zaken met Lotisico af te doen. Nadat de voorzitter nog eens nadrukkelijk erop had gewezen, van welk groot belang het was dat allen de vereeniging blijven steunen en andere houders van Lo- tisico-polissen, die nog geen lid der vereeniging zijn, opwekken als lid toe te treden, werd de vergadering gesloten. KERSTFEEST. Het Kerstfeest van de Zondagsschool „Laat de kin deren tot Mij komen" alhier had ditmaal plaats op Maandag 27 December des avonds ten 5 uur in de Kapelkerk. Het kerkgebouw was geheel gevuld met belangstel lenden de fraaie kerstboom maakte een prachtigen in druk. Na het zingen van Gez. 46: 1, 2 en 32 door alle aanwezigen, opende ds. Verwaal de samenkomst met gebed en een kort openingswoord. Hij heette de talrijk opgekomen aanwezigen welkom en sprak eenige woor den tot de kinderen voor wie een Kerstfeestviering met een lichtenden kerstboom altijd' zooveel aantrekkelijks biedt. Nadat de kinderen gezongen hadden lied no. 2: „In Efrata's velden" werd de kerstboom ontstoken. Glansrijk schitterden de lichtjes en de aangebrachte versieringen in den boom. Het geheel wekte de bewon dering van alle aanwezigen. Hierna vertelde ds. Kloosterman de Kerstgeschiede nis uit Lucas 2, die met groote belangstelling door kleinen en grooten werd aangehoord. Nadat de kinderen eenige kerstliederen hadden ge zongen, beklom ds. Vinke het spreekgestoeite en vertel de den kinderen een kerstvertelling, waarna de prijzen werden uitgedeeld. Voor de kleintjes speelgoed, voor de grooten kerstboekjes, voor allen koek, chocolade, sinaasappelen en wandteksten. Hierna werd nog een kerstlied door de kinderen ge zongen, waarna ds. Vinke het woord nam en allen be dankte die tot het welslagen van den avond hadden medegewerkt; den organist der kerk, dén heer Slin ger, die door zijn schoon orgelspel de aanwezigen had verkwikt; heeren kerkvoogden voor het afstaan der kerk en allen die hunne bijdragen hadden geschon ken om deze feestviering mogelijk te maken, een feest viering waarop met voldoening mag worden terugge zien. Na het zingen van een danklied door de geheele ver gadering slQot ds. Vinke de samenkomst met dankge bed. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Uitspraken van heden. A. v. d. M., molenaarsknecht te Schagen, diefstal, 14 dagen gevangenisstraf. M V schipper te Wormerveer, overtreding uitvoer verbod, 2 boete of 2 dagen hechtenis. P S., werkman te Hoorn, mishandeling, 7 dagen ge vangenisstraf. B J. B M C. P, J A. W. en J. K., resp. koetsier, arbeider, koopman en stoker te Bergen, huisvrede breuk, de eerste 20 boete of 15 dagen hechtenis, de anderen elk 15 of 10 dagen hechtenis. S. Sboterhandelaar te Enkhuizen, overtreding bo- terwet, 3 boete of 3 dagen hechtenis. J v. B., sjouwerman te den Helder, overtreding van de belastingwet, vrijgesproken. J I. de J., koopman te Schagen, bedreiging tegen liet leven, 14 dagen gevangenisstraf. t V werkman te den Helder, beleediging, 14 da- en gevangenisstraf. A J de J., werkman te Texel, beleediging, 7 dagen gevangenisstraf. K. de L. landbouwer te Schagen, mishandeling, 5 boete of 5 dagen hechtenis. J G. en J. Z., militair en schipper te Texel, mishan deling, ieder 25 boete of 15 dagen hechtenis. BADHUIS WITTE KRUIS. In de week van 20 tot 24 December zijn in het bad huis van het Witte Kruis genomen: 86 kuipbaden, 103 regenbaden le klas, 285 regenbaden 2e klas, te samen 474 baden. HET FRANSCHE LEOERBERICHT. PARIJS, 28 Dec. Avondcommuniqué van gis teren: Wij hebben de vijandelijke stellingen tus- schen het Groote Duin en de zee beschoten, waar bij wij verschansingen vernielden en een blokhuis in de lucht lieten vliegen. In Artois ten noord westen van heuvel 140 deden wij een mijn ont ploffen en beletten den vijand den trechter te be- zeTten. Tussclien de Somme en Reims vernielden wij een vijandelijke versterking. In Champagne deden de Duitschers na artillerievoorbereiding een aanval op onze linies, die zonder veel moei te werd afgeslagen. De Fransche artillerie heeft in de Vogezen ver dekt opgestelde kanonnen en machinegeweren vernield. HET RUSSISCHE LEGERBERICHT. SINT-PETERSBURG, 28 Dec. (Officieel). Bij- de kust in het gebied van Schruarden heeft een afdeeling soldaten een aanval op touw gezet en naderde het detachement zonder gezien te worden een Duitschen post, waarvan de manschappen zich in hutten achter de loopgraaf bevonden. De afdeeling ondernam een krachtigen aanval op de hutten, nadat zij de prikkeldraadversperring ver nield had en door de vensters van de hutten hand granaten had geworpen. De Duitschers, die naar buiten snelden, werden met de bajonet afgemaakt en na een kort gevecht van man tegen man werd de geheeie post vernietigd en zes soldaten gevat) gen genomen. Slechts een klein gedeelte kon naar verschillende richtingen ontvluchten. De af deeling kon zich, hoewel van uit het Zuiden he vig beschoten, veilig terugtrekken. Wij leden ge ringe verliezen. Bij het dorp Podsjerewitsji werd eveneens een Duitsche post vefnietigd en zestien soldaten krijgsgevangen gemaakt. HET DUITSCHE LEGERBERICHT. BERLIJN 28 Dec. (Officieel.) Westelijk oor- logstooneel: Door het vuur van een vijandclij ken monitors werden in Westende-bad drie perso nen, waaronder twee vrouwen gedood. Aan het front ontwikkelden zich af en toe levendige artil lerie-, handgranaat- en ijmngevechten. Op den Hiezstein had heden vroeg een Fransche voor- waartsche bewegmg plaats. Nadere bijzonderhe den zijn nog niet bekend. Er is druk treinenver- keer aan het station van Soissons. Op vele trei nen werd door onze artillerie geschoten. De Franschen hebben het in de onmiddellijke nabij heid van het station gelegen hospitaal van een Roode-Kruisvlag voorzien. Toevallige treffers op het hospitaal zijn met het oog op de nabijheid van het station niet uitgesloten. Oostelijk oorlogstopneelAan de Beresina zoowel als ten noordwesten van Tsartorysk en bij Berestrany werden Russische verkenningsaf- attieelingen afgeslagen. Baikanoorlogstooneel: Toestand onveranderd. DE RUSSISCHE VLOOT IN DE ZWARTE ZEE. SINT-PETERSBURG, 28 Dec. (Officieel). In de Zwarte Zee hebben Russische torpedobooten bij de Bulgaarsche kust twee zeilschepen tot zin ken gebracht. De kustposten werden beschoten. Aanvallen van vijandelijke duikbooten op de Rus sische torpedoboot „Gromky" worden door ons artillerievuur verwijderd. Van bevoegde zijde wordt over deze gevechten nog medegedeeld dat de „Gromky" twee op haai afgeschoten torpedos wist te ontwijken. Lr bt staat reden aan te nemen dat een der onderzeeërs functies. functies. Borg. Stand Scheid8ger. Bnrg. Stand Werkel. ids. 3 3 3 2 3 2 3 2 2 2

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2