DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Onderwijzeres No. 301 Honderd en zeventiende jaargang. 1915 DINSDAG 28 DECEMBER FEUILLETON. Purper en fijn Linnen Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 1,franco door het geheele Rijk f1,25. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Aan de Eerste Gemeenteschool (Hoofd de Heer J. A. ZWARTEVEEN) wordt gevraagd eene met 6 voor de vakken ak. Jaarwedde f725 driej. period, verh. van f 75, Voor hoofdakte bovendien f 150, Stukken (adres op zegelin te zenden aan het Gemeentebestuur vóór 10 Januuri a.s. Persoonlijk bezoek kan niet worden afgewacht. Sollicitanten naar de bereids begeven betrekkingen van onderwijzeres aan de Burgerschool en aan de 6e ©emeenteschool zullenbehoudens tegenbericht, als sollicitanten voor deze betrekking worden aan gemerkt. BINNENLAND. Gemengd Mieuwsr UIT SCHERMERHORN. Gisteren vergaderde de raad dezer gemeente in vol tallige zitting onder voorzitterschap van den heer Jb. de Leeuw, burgemeester. Na opening en voorlezing van de notulen van de vorige vergadering werd medegedeeld: dat Ged. Staten hebben goedgekeurd, de stichting van een arrestantengebouw en bergplaats, benevens de opdracht van bouw aan den laagsten inschrijver, v. d. Cappelle; de gemeenterekening over 1914, de suppletoire be grooting voor 1915 alsmede de begrooting voor het dienstjaar 1916; dat B. en W. hebben nagezien en in orde bevonden boeken en kas van den gemeente-ontvanger en dat het kassaldo bedroeg 6963.25°. Ingekomen was een schrijven van den heer S. Sijt- stra met dankbetuiging voor het genomen besluit, waarbij hem tijdens zijn militairen dienst 25 pCt. van zijn salaris zal worden toegekend; van den heer Rot te de Rijp een schrijven met ver zoek te mogen verzekeren tegen inbraak en diefstal de zich in de brandkast van den gemeente-ontvanger be vindende waarden van de gemeente. Werd aangehou den tot eene volgende vergadering; Van den Proef- en Schooltuin „Kennemerland" te Alkmaar een verzoek om gemeente-subsidie. De heer Rolff zou gaarne eerst de resultaten van het onderwijs aldaar willen zien en stelde voor een volgend jaar op dit verzoek terug te komen, wat met algemeene stemmen werd ondersteund. Verder deelde de voorzitter mede, dat In de verga dering te Purmeren vanwege de commissie tot oprich ting van een waterleiding voor Midden Noord-Hol- iand de wenschelijkheid is uitgesproken voor de tot standkoming daarvan. Van de vereeniging de Ambachtschool te Alkmaar was ingekomen een verzoek om van eiken leerling welke van uit deze gemeente de school bezoekt eene vergoeding van gemeentewege te verstrekken van 40 gulden. Met algemeene stemmen werd besloten de bestaande subsidie van 10 in te trekken en voor lederen leer ling uit deze gemeente 40 bij te dragen. Hierna werd vastgesteld eene verordening om het door de gemeente te betalen bedrag verschuldigd voor het bezoeken van inrichtingen van onderwijs in ande re gemeenten, op de ouders der betrokken leerlingen te verhalen zoo deze bij machte zijn het terug te be- naar het Engelsch door LILLIAS GAMPBDLL DAVIDSON. 25) Zij wandelden^ over het terras en vonden een stee nen bank met een kussen er op. Rosamund bleef daar staan. De gele en roze rozen vormden een pri eel boven hun. Wynnstanley kon even het vooruit- springtnd raam van zijn klein gelefkoosd studeerver trek zien. Zij zonk met een van haar zwevende bewe gingen vól onnavolgbare gratie op het blauwe kussen en klopte even op de zachte plaats naast haar. Wynnstanley schudde zijn hoofd. Hij kon in zijn verbijstering en extase nog geen woorden vinden, maar leunde tegen de steenen balustrade van het ter ras. Op die manier kon hij beter zijn betooverde oogen op haar gevestigd houden. Rosamund tastte in haar handtaschje, het kleine ben gelende ding van zijde en kralen, dat als een ornament aan haar arm hing. Zij haalde er een kleinen sigaret tenkoker en een gouden lucifersdoosje uit. „Toe rookt u ook!" zei zij met weer een van haar veelzeggende blikken, die riepen, vroegen en toeston den, dien „kom hierheen" blik van haar. „Het is zooveel gezelliger als wij beiden rooken." Maar Wynnstanley weigerde weer, terwijl hij on hoorbaar een excuus mompelde. Hij deinsde er half instinctmatig voor terug dien zilveren sigarettenkoker, waarin de naam van George Wynnstanley stond in haar bijzijn voor den dag te halen. Voor zijn leelijk geheim was in dit paradijs geen plaats. Tot dusver had hij vrouwen niet gaarne zien roo ken. Er was iets schrijnends in de gedachte dat vrou wenlippen in aanraking kwamen met tabak. Doch nu, terwijl hij tegen den steenen muur leunde met zijn kus- talen en verder geheele of gedeeltelijke vrijstellingen op zich zelf te behandelen. Van de wed. Joh. de Vries was ingekomen een ver zoek om verlaging van Hoofd. Omslag, hetwelk met algemeene stemmen werd verleend. - Verder werd benoemd tot lid van het burgerlijk armbestuur met algemeene stemmen de periodiek af tredende, de heer C. Visser. Tot keurmeester van vleesch (voor den tijd van 2 jaar) werd benoemd de heer C. van Leeuwen met 4 stemmen tegen 3 op den heer A. Bakker. Werd met algemeene stemmen besloten aan den rijksveldwachter eene gratificatie voor surveillance diensten te verleenen van 15 gulden. Bij de rondvraag werd door den heer Schoen ge vraagd naar zijn in de vorige vergadering gedaan voorstel om meerdere kinderen toe te laten tot de school te Stompetoren. De voorzitter antwoordde hierop dat thans aan de gemeente Oterleek betaald wordt 45 per jaar en dat wanneer de kinderen die op verderen afstand dan 4 K. M. van de school te Schermerhom zijn verwijderd tot de school te Stompetoren werden toegelaten, dit de gemeente 240 per jaar zou kosten en deze regeling dus 195 meerdere kosten per jaar zou medebrengen. De heer Schoen zeide te bedoelen alleen die kosten voor rekening der gemeente te nemen, wanneer deze de financieele draagkracht der ouders te boven gin gen, hetzij geheel of gedeeltelijk. Na eenige bespre kingen werd besloten dit punt aan te houden- tot eene volgende vergadering. Hierna sluiting. NEDERLANDSCHE PLANTENBOTERFABRIEK. Naar wij vernemen, Wordt de Nederlandsche Plan- tenboterfabriek te Amsterdam geliquideerd, doch zal het bedrijf onder dezelfde directie en op gelijke wijze worden voortgezet door een Naamlooze Vennoot schap, voor welke de Koninklijke bewilliging is aan gevraagd. UIT HEERHUGOWAARD. Tot hoofd der R. Kath. Jongensschool te Spierdijk is benoemd de heer A. Overtoom, onderwijzer alhier. INGEZONDEN STUKKEN. BEMIDDELING IN DEN VEEHANDEL, WAN NEER HET GEKOCHTE GOED NIET AAN DE ERKENDE VERLANGENS VOLDOET. Zooals een vogel in den stillen nacht Op ééns ontwaakt, omdat de hemel gloeit, En denkt, 't is dag, en heft het kopje en fluit. Willem Kloos. Vee arbitrage V. A. Zooals ik in het vorig stukje heb medegedeeld, was men zoekende naar een rechtspraak inzake verbor gen gebreken in den veehandel welke niet veel geld kostte en waarin de beslissing spoedig op de aan klacht zou volgen. De ontwerpers der arbitrage voorschriften inzake den paarden- en veehandel, dach ten daartoe, deze kwestie te doen uitmaken door te goeder naam en faam welbekende lieden van ons vak; het veehoudersbedrijf. Zij denken zich deze ge schillen beslecht door een commissie van scheidslie den welke, minstens, zal bestaan uit drie leden, te weten: zooveel mogelijk een veehouder, een veehandelaar en een veearts. Desverlangd kan zoo'n commissie zich doen bijstaan door een advocaat. Men mag veronderstellen dat zulke commissiën bevoegd zijn, een oordeel uit te spreken over alle voorkomende geschillen vanwege verborgen gebreken in den vee- sen van groen mos, de gele en roode rozen boven haar hoofd zag wiegelen, bemerkte hoe gracieus zij haar lucifer afstreek en de sigaret aanstak en die weer uit haar mond nam om den rook van haar gezicht te wuiven, verwonderde hij er zich over dat hij het ooit onvrouwelijk had kunnen vinden. Zij verheerlijkte het, zooals zij iedere handeling zou hebben verheer lijkt, alleen door die tot de hare te maken. „Ja, kleine kamers zijn benauwd 1" Rosamund kwam op hetzelfde thema terug, en zij keek naar boven, naar de grijze, verweerde muren, de afgebrokkelde steenen van den ouden slottoren van Revelly. „U zal dat daar boven waar u is niet voelen. Uw kamers zijn groot en luchtig en geriefelijk om te bewonen. Dit stukje van het oude gedeelte is zoo ongeschikt voor mo derne menschen om er hun leven in door te brengen. Ik wou, dat oom Arthur kamers in uw gedeelte voor ons land bedongen, toen hij die schikking maakte." ,.Zou u zou daarin geen verandering kunnen ge bracht worden?" vroeg hij haastig. „Waarom zou u deze houden als er dozijnen en dozijnen zijn die u mo gelijk beter bevallen? Zij staan allen ter beschikking van u en van mrs. Belversdale." Hij voegde er dat bij nader bedenken bij. Dat klonk na zulk een korte kennismaking minder persoonlijk. Zij schudde haar hoofd met een muzikaal lachje, dat half spottend was. „Wat een Bayard' Een ridder voor de vrouwen 1 Da delijk klaar om arme vrouwen in hun tegenspoed te hulp te snellen! Weet u wel dat dat grenzeloos goed van u is. Ik zou niemand weten, die zoo edelmoedig zet. kunnen zijn zoo verbazend edelmoedig voor totaal vreemden) Niet, dat we dat gevoel hebben," voegde zij er haastig bij, want de plotselinge flikke ring in Wynnstanley's oogen was een smartelijk pro test. „Natuurlijk kan niemand, die Revelly in eigen dom heeft en daar woont voor ons een vreemde zijn, Hij staat op een anderen voet met ons dan andere menschen. Het moge gek klinken maar het is zoo. Re velly en wij wij maken een deel van elkaar uit, weet u. Wij hebben eeuwenlang geen ander tehuis gehad. Wij staan er als 't ware met de voeten ingeworteld. handel, bekend als hare leden zijn met de gewoonten en billijkheidsmotieven van den veehandel. Nu zijn genoemde voorschriften zóó ingericht, dat een vonnis, 't welk zulk een arbitrage-commissie, eventueel móet uitspreken, ook rechtskracht zal verkrijgen. Dus,niet te niet kan worden gedaan door de rechtbank, wanneer, eventueel 't een of ander datzelfde geval nog eens zou willen laten beoordeelen door den gewonen rechter. Deze arbitrage-commissiën, (scheidslieden) heeft men dus niet te betrachten als goeie brave luidjes wier vonnis men kan opvolgen naar believen; inte gendeel. Eenmaal uitspraak gedaan hebbende, is hun vonnis bindend. Maar de ontwerpers van bovenge noemde arbitrage-voorschriften veronderstellen: dat het meestentijds niet zoover zal komen. Wanneer bei de partijen goeden raad willen aannemen, van be voegde, daartoe aangewezen personen, die buiten de kwestie staande, het geval van beide kanten onpartij dig beschouwen, dan zal met bemiddeling kunnen worden volstaan. Het zal dus meestentijds niet tot een vonnis behoeven te komen. Maar de betrokken arbitrage-commissie zal kunnen volstaan met als goede raadgever, de zaak in der minne te schikken. En te gereeder zullen de arbitrage- commissiën zacht optreden, daar zij het vermogen hebben een eventueele onwillige te noodzaken aan een geveld vonnis te voldoen. In elk geval de goed willige handelaar zal na het ontdekken van een ver borgen gebrek in het kortelings gekochte vee niet lan ger zich een onbillijke behandeling behoeven te laten welgevallen door een minder nauwgezette tegenpartij. Er zal snel recht zijn te krijgen voor niet te veel geld. Het was niet de bedoeling van de ontwerpers van de arbitragevoorschriften inzake den paarden- en vee handel, om voor dat doel een nieuwe vereeniging te stichten, noch om het zelf uit te voeren. Want art. 3 van genoemde voorschriften luidt: „Voor elke provincie worden de arbitrage-com missiën ingesteld door het bestuur der betrokken Provinciale landbouwvereeniging, dat tevens het za kelijk of aardrijkskundig rechtsgebied voor elke commissie aanwijst en de leden der commissiën en hunne plaatsvervangers benoemt. Bestaan in eenige Provinciën meerdere Provinci ale landbouwvereenigingen, dan zullen bovenge noemde verrichtingen geschieden in onderling over leg door de gezamenlijke besturen dier vereenigin- gen." Zoo heeft het Nederlandsch Landbouw-Comité voor de uitvoering van de arbitrage-voorschriften inzake den Paarden- en Veehandel in Noord-Holland zulks opgedragen aan de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, den Noord-Hollandschen Boerenbond (thans opgelost in den Roomsch-Katholieken Land- en Tuinbouwbond) en de Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier. De besturen van deze Noord-Hollandsche land bouwvereenigingen hebben samen een provinciale commissie benoemd voor de uitvoering van dat idée. Deze Provinciale arbitrage-commissie is samenge steld uit: drie vertegenwoordigers Van de Holl. Mij. van Landbouw, twee afgevaardigden van den Boeren bond en twee leden van Hollands Noorderkwartier. Bedoelde Provinciale commissie voor veearbitrage heeft de provincie Noord-Holland gesplitst in tien scheidsrecht-districten. In elk zoo'n kring heeft zij drie goed ter naam en faam bekende personen aange steld als arbiters, en tevens gezorgd voor de noodige plaatsvervangers. Zoo is het met de menschen en de huizen waarin zij wonen. Ik kan niet uitleggen waarom, maar het is zoo. Een deel van hun leven krijgen zij van elkaar. Geliefd- Revelly! Er kan geen scheiding tusschen ons zijn, tenzij wij onzen hartader uitrukken!" XX. „Kies niet slechts een geschikte echtgenoot Maar bok een geschiikten tijd om te trouwen." Cowper. Zij hield diep ademhalend op. De opgewekte uit drukking, de bezieling verdween van haar gelaat. Zij liet haar hoofd neerslachtig zakken en de hand die den sigarettenkoker vasthield, viel slap langs haar neer. „Maar neen, neen, dat kan niet!" riep zij uit en uit haar stem klonk verborgen smart. „Wij zouden onze oude, dierbare kamers niet weer kunnen gaan bewonen. Wij zoudën zoo'n geschenk niet van u kunnen aanne men! Mama zou mij dat niet toestaan. Zij is trotsch, te trotsch. 'k Zou het haar niet durven vra gen „Maar u, u Hij was niet avn plan geweest, die woorden te uiten, ofschoon ze hem op de tong lagen Hij voelde zich bijna beschaamd, toen hij zich ze hoor de zeggen. Wij kennen-allen dat vreemde optreden van onze onbewuste wil, -dat onzen bewusten wil uit tart. Nu bleef hij wanhopig doorstamelen, want hij kon zich niet meer terugtrekken. „U zou het niet wei geren, u zou niet zoo onvriendelijk kunnen zijn, als u wist hoeveel genoegen het mij zoü doen." Zij hief haar hoofd op en draaide'dat een weinig om en zoo van ter zijde ontmoetten haar oogen de zij ne. Het „kom hierheen" was nooit duidelijker, nooit stoutmoediger geweest. Het zei tegen hem„Neen. Ik ben niet boos niet beleedigd'. Niet in het minst. Ik vind het prettig, -dat u het zegt! Zeg het zoo vaak als u wilt." Maar haar lippen lachten ironisch en zij liet weer dat zachte lachje hooien. „Het is lief van u! Bepaald1 lief! Maar ik zou ma- De prov. comm. heeft ook een handig bandje doen vervaardigen, waarin zijn aangebracht de arbitrage voorschriften benevens verscheiden, zeer eenvoudig in te vullen blanco koop- en verkoopcontracten. Deze kleine zakboekjes kosten franco per post 0.40, afge haald 0.35. Het zal dus voortaan niet meer noodig wezen, dat men, vanwege te moeilijk recht bij kwestiën omtrent verborgen gebreken in den veehandel, voor zich mokt en wrokt. Maar daartoe is de medewerking noodig van de belanghebbenden. Het moet gewoonte worden dat men steeds in den veehandel, geen slachtvee, bo vengenoemde contracten even teekent. Wie in een moeras verdwaald, geen goede raad wil aanvaarden terwijl het nog dag is, klage later niet, wanneer in de duisternis zijn beenen nat worden, bij het afgaan op een dwaallichtje. D. SCHOENMAKER. Hoogcarspel, December 1915. Bergen, 26 December. Geachte Heer Hoofdredacteur; De heer Woudenberg betwist mij, dat ik namens de enderteekenaren van het arbeidersprotest schreef en gaf mij den raad nog eens met de lijst rond te gaan. N'u meen ik al voldoende aangetoond te hebben, dat men den heer Woudenberg niet ernstig kan nemen en het abacadabra van zijn tweede stukje versterkt deze meening nog in hooge mate. Om evenwel ten tweede male te bewijzen op welk een lichtvaardige wijze de heer Woudenberg maar wat neerkladt, heb ik mij toch de moeite getroost om mijn mede-arbeiders andermaal op te zoeken. De bijgaande (gisteren door ons ge plaatste, Red.) door allen geteekende verklaring ia hiervan het bewijs. Hetgeen nu volgt schrijf ik geens zins, omdat ik dit tegenover iemand als den heer Woudenberg noodig oordeel, doch om de werkgevers te Bergen met het door ons arbeiders in te nemen standpunt op de hoogte te stellen. Vergelijkt men dan deze namen met die van het eerste arbeidersprotest, dan mist men daarop drie zegge drie namen. Een was er niet thuis, één teekem- de liever niet, omdat zijn vader aan de gemeente was en één hebben wij maar niet opgezocht, omdat ons van hem bekend was, dat hij spijt had geteekend te hebben, met het oog op de positie die zijn broers te genover de gemeente innemen; doch ook van hem zijn wij overtuigd dat hij desondanks met ons protest in stemt. Daartegenover staat, dat een 15-tal die de vorige maal niet teekenden omdat wij hen niet op zochten, thans wel teekenden. Het getal onderteeke naren is dan ook inplaats van verminderd met 12 ver meerderd. Mocht de heer Woudenberg nog een oogenblik twijfelen aan de juistheid mijner bewering, dan raad ik hem wederkeerig aan, om hierover eens bij de be trokken arbeiders rond te gaan; ik kan hem dan even wel niet garandeeren of hij het bij de meesten wel ver der dan het poortje zal brengen, aangezien het oor deel over den heer Woudenberg, die zich als arbeider niet ontziet, om op zulk een onware, laaghartige, im- moreele wijze den bestaansstrijd van zijn medearbei ders te bemoeielijken, verre van gunstig is. De heer Woudenberg die ons in zijn eerste schrij ven uitnoodigde om ter oplossing bij hem over ae zaak te komen spreken, zich daardoor bij velen den schijn gevende van een groot werkgever, die aan allen wel werk kon verschaffen, heeft dan ook veel van den tooneelspeler eener rondreizende kermistroep, die niet weet op welke wijze hij aan het geld voor zijn staan plaats moet komen en op de planken tot den tooneel- ma toch moeilijk hier beneden alleen kunnen laten en zelf naar boven gaan en weer in Revelly wonen, is 't wel?" En al drong het antwoord, dat zij verwachtte hem ook in de opwinding van dat oogenblik van waanzin naar de lippen, al suisde zijn heet bloed in zijn ooren en danste hem alles voor de oogen, hij had zich zelf toch nog genoeg in de macht om dat niet te uiten. Het was te gauw, te gauw, alles te zamen geno men Zij zou het een beleediging vinden. Als hij haar vroeg bij hem te komen en de meesteres te worden van het oude huis waarnaar zij smachtte en hem haar slaaf te laten zijn, zijn naam aan te nemen en zijn bewonde ring, en hem daarvoor in ruil te geven het bedwelmend genoegen van haar te aanschouwen haar bevallige, liefelijke verschijning eiken dag in zijn leege woning te zien, zijn saaie eenzaamheid in tevredenheid ver anderd wel zij zou hem als een verwaten gek de dfeur wijzen, zij zou meenen, dat hij haan met zijn on verstandige haast beleedigde. En toch, zij was niet boos, zij zond hem niet weg. „En dus, u begrijpt, -dat ik mij tevreden moet stel len met groen van jaloerschheid op u te blijven!" Zij keek hem weer glimlachend aan en vervolgens om hoog, waar de hemel blauw en helder door het ritse lende loof van de boomtakken heenschemerde. „Daar is een aardige, kleine kamer het kleine studeerver trek indertijd leerde ik daar mijn lessen een honderd jaren geleden! De oudé mr. Whitney heeft dat later in gebruik genomen. Ik was altijd benieuwd of hij er evenveel van hield als ik doe deed, bedoel ik. Gisterenavond en ook dén avond te voren was daar licht op. Dat is mij dadelijk opgevallen, toen wij hier kwamen, 'k Zou wel eens willenw eten of u het ook bewoont." „Ja, ik zit daar meer dan ergens anders. Ik ik zag gisterenavond van daar licht in uw kamer. En u heeft gezongen." „Dat is zoo! Ik moet een volgenden keer de ramen sluiten." „Maar waarom? Waarom mij zoo wreed te slraf- fen? Heb ik u in eenig opzicht beleedigd?" ALRMAARSC

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 5