DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van het zuidelijk oorlogsterreln fan ket westelijk narlogsterreln. WOENSDAG 29 DECEMBER TABIA. No, dh bestaas uit 2 bladen. Honderd en zeventiende Jaargang» 1915 Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zoi> en Feestdagen, uitgegeven. Aboniiement&pdjg per 3 maanden voor JJUkmsmr fl,-~tranen Afzonderlfke nummers 3 Cents. het gehede Rijk Telefoonnummer 3, Prijs der gewone Advertentiën: Per regel ¥0,10, Bij groote contracten rabat, Qroate letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de M, V. Boek- en Handelsdrukkerij v/b, HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. M I ALKMAAR, 29 December. Het Duitsche communiqué maakte gisteren melding van een Franschen aanval bij den Hirzstein, (dat is dus ten zuiden van den veelgenoemden Hartmannswei- lerkopf), waarvan tnadere berichten nog niet waren ontvangen. Het Fransche legerbericht van hedenmorgen meldde, dat de Duitschers trachtten hun loopgraven bij het hier gelegen Rehfelsen te verlaten, hetgeen door het Fransche spervuur verhinderd werd, het legerbericht van hedenmiddag deelt mede, dat eenige loopgraven aan dea Hartmannsweilerkopf, tusschen de Rehfelsen en Hirzstein door de Duitschers nog bezet gehouden, door de Franschen werden veroverd, waarbij 100 krijgsgevangenen werden gemaakt. Terwijl generaal Castelnau de stellingen van Salo- niki inspecteerde en de Fransche kolonie verzeker de, dat 'men met wiskundige zekerheid op de overwin ning mag rekenen heeft generaal-veldmaarschalk von Mackensen, vergezeld van verscheidene Bulgaar- sche hoofdofficieren het Bulgaarsch-Duitsche front aan de Grieksche grens geïnspecteerd. Dat is alles, wat er uit dien hoek komt De Turken disschen nog een heerlijk verhaaltje op over het gelukken van den terugtocht van Annaforta en Anzac, dat eerst aan den (nevel werd toegeschreven en thans aan het misbruik van de Roode Kruisvlag wie sprak daar van de roo- de vaan in den mist? Getorpilleerd werd het Engelsche stoomschip „Van Stirum," groot 3300 ton, dat verleden jaar voor Ne- derlandsche rekening werd gebouwd en de Zweedsche stoomboot „Nereus." De Dally Chronicle laat haar waarschuwende stem hooren in verband met den politieken toestand in Engeland. Allereerst spreekt zij van de krankzin nigheid van een algemeene verkiezing, welke door sommigen wordt gewenscht, doch welke zij noodeloos en gevaarlijk acht en welke, naar zij meent, rampzali ge gevolgen zou kunnen hebben. Dan behandelt zij het vraagstuk der recruteering, dat een heele kwestie schijnt te zijn, waaruit een oogenblik een minister crisis dreigde te zullen voortvloeien de Daily Mail meldt zelfs, dat de oud-minister Winston Curchill even zijn verblijf aan het front heeft onderbroken, om in verband met de politieke crisis een bezoek te bren gen aan Londen, een handeling, waarvoor men ver moedelijk oud-minister moet wezen, om haar te kun nen verrichten. Het ministerie vergaderde druk, doch kon het niet eens' worden over de aan te nemen houding. De resultaten van lord Derby's inschrij- vingsstelseJ voor het leger zijn prachtig, maar men is er toch mee verlegen. Dit zit zoo: de eerste minister heeft niet één keer, doch herhaaldelijk verzekerd, dat eerst de ongehuwden zouden moeten dienen, vrijwillig of niet en dat dan pas de getrouwden aan de beurt zouden komen. Indien dus de jongelui niet vrijwillig opkwamen, zou de regeering öf de gehuwden van hun verbintenis ontslaan öf spoedig een wet indienen, waarbij de ongehuwden werden gedwongen; werd die wet aangenomen, dan zou de verbintenis voor de gehuwden van kracht blijven en zoo niet, dan zou zij vervallen. De werfcampagne was afgeloopen maar de regee ring aarzelde de resultaten bekend te maken. Volgens de Daily Chronicle nu is de verhouding van de onge huwde mannen, die niet hebben geteekend tot het to taal der jongelui gelijk aan die van de gehuwde man nen, die niet hebben geteekend, tot het totaal der ge huwden. Maar volgens Times en Daily Mail is het aantal dergenen onder de jongelui, die zich afzijdig hebben gehouden of die zich in veiligheid hebben ge steld in bedrijven, waar de werklieden niet voor dienstneming in aanmerking komen, buitengewoon talrijk. De regeering moest thans uitmaken wat er zou ge beuren en de Daily Telegraph achtte het door het kabi net te nemen besluit het gewichtigste sedert de beslis- sing, 17 maanden geleden genomen, toen Engeland tot deelneming aan de oorlog besloot. De Times vond de heele kwestie zeer eenvoudig: er is een belofte ge daan, en die moet vervuld worden, dat is alles. Maar anderen dachten daarover anders, en onder de minis ters heerschte oneenigheid over de te nemen maatre gelen. De meerderheid van het kabinet heeft zich echter in beginsel voor gedwongen dienstneming van de onge huwde mannen verklaard. Minister Asquith zou heb ben betoogd, dat dwangmaatregelen tegenover de on getrouwde mannen, die zich niet hebben aangemeld oor den dienst, noodzakelijk waren. De oppositie in den kabinetsraad, die een der belangrijkste in de Brit- sche historie moet zijn, heet zeer gering te wezen. Naar de Times die natuurlijk met groote ingeno menheid vermeldt, dat er weldra een conscriptiewet bij het parlement zal worden ingediend, daar het blad hiervoor reeds geruimen tijd heftig heeft gestreden mededeelt is de spoedige beslissing vooral te danken aan een krachtig pleidooi van minister Lloyd George. Er zal zegt het blad misschien eenige wijziging in het kabinet komen, maar een feit is het, dat het denkbeeld van dienstplicht buitengewoon weinig ver zet vond. v Het blijft met dat al een heel ding, dienstplicht voor Engeland, en naar alle waarschijnlijkheid is er in het land en in het parlement wel verzet te wachten. Zelfs lijkt het niet onmogelijk, dat de indiening van het dienstp lichtontwerp tenslotte zal leiden totparlements verkiezingen. OP DEN BALKAN. Een Fransch communiqué meldde gisteren: De Bulgaren versterken zich zoowel aan de Grieksche als aan de Roemeensche grens. De Bulgaarsche minister Toutsjef verklaarde in een interview, dat het Bul gaarsche leger bevel kreeg de Grieksche grens niet te overschrijden. DE STRIJD IN BELGIë en NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche middagcommuniqué meldde gisteren: Hevige artilleriestrijd in de streek van den Hart mannsweilerkopf. De Duitschers trachtten hun loop graven bij Rekfelden te verlaten, de poging echter mis lukte in ons versperringsvuur. Het Duitsche legerbericht van gisteren luidde: Door het vuur van een vijandelijken monitor wer den te Bad-Westende drie inwoners, onder wie twee vrouwen, gedood. Aan het front ontwikkelden zich van tijd tot tijd levendige gevechten van artillerie, met handgranaten en mijnen. Aan den Hirzstein deden de Franschen vanmorgen vroeg een aanvallende beweging. Nadere berichten zijn nog niet ontvangen: De bij het station Soissons druk verkeerende treinen werden door onze artillerie beschoten. De Franschen voorzagen sedert korten tijd het in de onmiddellijke nabijheid van het station gelegen hospitaal, blijkbaar ter bescherming van het station, met de vlag van het Roode Kruis. Toevallige treffers in het hospitaal zijn door de nabijheid van het station niet buitengeslo- (In een deel onzer vorigq oplaag vermeld.) MONACO EN HET VATICAAN. Een particulier telegram uit Rome meldt het herstel van de diplomatieke betrekkingen tusschen het Vati- caan en het vorstendom Monaco, welke sedert 1911 verbroken waren, wegens het optreden toentertijd van den vorst in Rome. De Maasbode zegt hieromtrent o.m. dat in de be noeming van graaf Capello tot gezant van Monaco bij het Vaticaan men slechts een verblijdend bewijs zou hebben te zien van den stijgenden invloed van den H. Stoel, zonder verdere innerlijke beteekenis. Graaf Capello zal als gezant van Monaco tijd en ge legenheid genoeg hebben om buiten de belangen van zijn „land' ook nog andere belangen te behartigen en onmogelijk is het dan ook niet, dat hij als officieel ver tegenwoordiger van den speelbank-vorst tevens zal op treden als niet-officieel vertegenwoordiger van de Fransche regeering. En zoo beschouwd zou de be noeming zeker een zeer belangrijke beteekenis krijgen. KORTE BERICHTEN. Lloyds meldde, dat de Engelsche stoomboot „Van Stirum" gisteren is gezonken. De bemanning is gered'. Het Zweedsche stoomschip „Nerues" is den 25en dezer gezonken. De bemanning werd gered, nadat zij twee dagen in booten had rondgezworven. Gisterochtend ontspoorde een van Berlijn ko mende trein met militairen, die met verlof gingen, bij het passeeren van het station Bentschen. Er werden 18 gd'ood en 47 gewond. Een jong Hollander, die te Berlijn studeerde, besloot bij het begin van den oorlog, door den oor logsgeestdrift meegesleept, dienst in het Duitsche le ger te nemen. Hij sneuvelde bij Mitau. De te Hil versum levende ouders hebben aan de Hoogeschool te Berlijn een kapitaal vermaakt van welks renten 'elk jaar een jong student in de kunstgeschiedenis zal worden ondersteund. Na onderhandelingen heeft Duitschland voor het in den grond geboorde Noorsche stoomschip „Twenial" 440.000 en voor het zeilschip Glend 80.000 krollen schadevergoeding betaald. Van de Twenial zijn 12 opvarenden verdronken. In China is opstand uitgebroken tegen het be stuur van Yoean Sji Gal. De militaire gouverneur van Yoennan vaardigde een proclamatie uit, waarin de onafhankelijkheid van dat district werd afgekon digd. Aan het station van San Lazzaro bij Bologna is fisteren een passagierstrein, komende van Ancona, in otsing gekomen met een goederentrein. Twaalf per sonen werden gedood, twintig zwaar en ongeveer vijf tig licht gewond. Wegens gebrek aan ondrwijzers heeft, volgens de „Vorwarts" het ministerie van Lippe besloten de hoogste klassen meerdere vrije uren te geven. Carnegie heeft als eerste schenking voor de noodlijdende bevolking van België 30 millioen gulden gezonden. De Engelsche trawler Cameo is Vrijdag op de kust van Aberdeenshire vergaan. Alle 12 opvaren den zijn omgekomen. riet nieuwste in Duitschland zijn sigaretten met aluminium mondstukken, om het goud te sparen. Zij zijn reeds in dten handel. ENGELAND EN DE TARWE-INVOER. Sir Edward Carson heeft aan den Engelschen mi nister van handel gevraagd, of het waar is, dat 259.000 qr. tarwe in Holland zijn ingevoerd in de week, welke 13 Dec. eindigde, tegen 73.000 qr. in de overeenkomstige week van het vorige jaar; dat sinds het begin van het graanjaar op 1 Aug. 2077.000 qr. In Holland zijn ingevoerd, tegen 1,092000 qr. In het overeenkomstige tijdperk van het vorige jaar en zoo ja, of het ministerie van handel eenige kennis heeft be treffende de eindbestemming van het surplus; en in den deze cijfers onnauwkeurig mochten zijn, welke de juiste cijfers voor de genoemde tijdperken zijn. De heer Runciman heeft hierop het volgende gedrukte ant woord gegeven: De werkelijke hoeveelheid graan, in de Nederland- sche havens ingevoerd in de week, die eindigde op 13 December, was 45.000 qr. tegen een wekelijksch gemiddelde van 98.000 qr. in December van verleden jaar, het correspondeerende cijfer voor het geheele tijdperk van 1 Aug. tot 17 December (inbegrepen bloem)'was 1,599.000 qr. tegen een netto invoer in de laatste vijf maanden van 1914 van 1.058,000 qr. Van de hoeveelheid, die sedert het begin van Augustus, was ingevoerd, kwamen niet minder dan 879.000 qr, op rekening van het Belgische ondersteuningsfonds, zoo dat voor Hollandsch verbruik slechts 702.000 qr. over bleef. DRIE MAN DOOR EEN MIJN GEDOOD. Men meldt uit IJmuiden. Gistermiddag kwam te IJmuiden binnen de stoom trawler „Acacia' YM. 126 met acht overlevenden van de bemanning van den stoomtrawler „Erin" YM. 88. Deze laatste trawler haalde Maandag op de visscherij boven Borkum een mijn in de netten op, welke boven water tegen het voorschip ontplofte en waarbij de drie zich* dhar bevindende matrozen gedood werden. Van de overige acht opvarenden werden de schip per, de stuurman en een matroos, die aan dek waren, zwaar gewond, de overige vijf kwamen met den schrik vrij. De overblijvenden zetten de sloep overboord en lie ten de stoomfluit uit alle macht werken om de aan dacht te trekken van de „Acacia", die in den omtrek vischte. Deze laatste kapte onmiddellijk de vischlij- nen en snelde ter hulp. De acht inzittenden werden uit de scheepsboot overgenomen, de sloep werd los gelaten en later door de „Clivia", die eveneens te hulp snelde, opgepikt. De „Clivia" zou trachten de „Erin,", welke zwaar beschadigd was en met vollen stoom ronddreef, binnen te slepen. Men seint voorts nog uit IJmuiden: De stoomtrawler „Clyvia" is gisteravond te IJmui den binnengekomen met het lijk van een der opvaren den van den trawler „Erin" aan boord. De „Clyvia" heeft dit lijk van het ontredderde schip afgehaald, doch moest de pogingen, om de overige twee lijken van boord te halen of het vaartuig op sleeptouw te nemen opgeven, daar men te dicht in het mijnengebied was gekomen. Aldus drijft de „Erin" met beide lijken nog rond. GEÏNTERNEERDE DUITSCHE OFFICIEREN. Reeds is gemeld dat de Engelsche geïnterneerde of ficieren op parool zullen mogen gaan en dus de Wie- rickerschans verlaten. Volgens de „N. R. Ct." zullen nu de Duitsche officieren en soldaten van Bergen wor den overgebracht naar de Wierickerschans. HALF DUITSCH, HALF HOLLANDSCH. Uit Winterswijk schrijft men aan Het Volk: Onze plaatsgenoot W., wien het verblijven in het in staat van beleg verklaarde gebied is verboden, woont 2.00 dicht bij de grens, dat zijn huis op Hollandsch ge bied ligt en een gedeelte van zijn erf tot Duitsch grondgebied behoort. Nu hij niet in zijn woning mag verblijven, heeft hij een houten loods gebouwd, precies op de grens. Met de tafel in 't midden, zit hij nu 's middags op Duitsch en zitten zijn huisge- nooten op Hollandsch grondgebied. BINNENLAND. EERSTE KAMER. De heer Diepen, afgevaardigde voor Noord-Brabant, werd gisteren geïnstalleerd, waarna de Kamer bij lo ting in de afdeelingen uiteengaat. Na heropening werd besloten Donderdag 11 uur in openbare zitting te beraadslagen over de dan In staat van wijze zijnde ontwerpen. Moch voor dien tijd eindverslag zijn uitgebracht over de Indische be grooting, dan kan ook die worden behandeld. De vergadering werd hierop verdaagd tot morgen ochtend 11 uur. TWEEDE KAMER. Besloten werd Maandagavond te vergaderen, ala gisteren de agenda niet kal zijn afgedaan. Bij de begrooting van koloniën deelde de waarne mende minister, de heer Rambonnet, den heer de Savomin Lohman (c.-h., Goes) op een desbetreffende vraag mede, dat de post voor de Gazette de Hollande ook van de/, hegrooting is afgenomen. Bij de Suil lamsche begrooting kwam de heer K 1 e e r e k o p e r (S. D. A. P., Amsterdam VIII) rug op de malle rompslomp op bestuursgebied in S name, waarin de minister in geen opzicht verbete: heeft gebracht. Spr. critiseerde de schepping van aantal posten van deze begrooting. Laat de mini liever den bureaucratischen rompslomp door een fc* voudige bestuursinrichting rangen. De heer Fock (u. 1., Haarlem) drong aan op t» vordering van emigratie v Britsch-Indië in Surina- me. De indruk welken spr an deze begrooting heeft ontvangen, is niet gunstig, iet schijnt alsof de Minis ter zich van deze kolonie absoluut 'niets aantrekt. minister moet echter doen wat mogelijk is om de ai teruitgang tegen te gaan. De commissie van rapporteurs heeft dan ook een motie ingediend, waarin gewraakt wordt de schrap ping of vermindering van een aantal posten zonder overleg met den gouverneur. De minister wordt daarbij uitgenoodigd om alsnog met den gouverneur overleg te plegen en na dat overleg een suppletoire begrooting voor 1916 voor te bereiden, waarbij die posten, welke daarvoor ingevolge dat overleg in aanmerking komen, alsnog worden verhoogd De heer De Savornin Lohman (c. h., Goes) vond het een zonderlinge manier om de Kamr onvoor bereid te willen doen oordeelene over een motie, die vrscheidene centimeters lang is. De Voorzitter stelde voor, dé motie te laten drukken en voorloopig de behandeling der Surinaam- sche begrooting te schorsen ejn over te gaan tot behan deling der begrooting van Curasao. De Voorzitter stelde voir, de wetsontwerpen betreffende de melkvoorziening en de bestrijding van het mond- en klauwzeer te doen onderzoeken in de af deelingen op heden half elf. De heer De Savornin Lohman (c. h., Goes) kwam er tegen op deze zaak zoo vluchtig te behande len. Tegen afdeelingsonderzoek van de melkvoorzie ning had spreker geen bezwaar. Vervolgens was aan de orde dte begrooting voor Cu rasao voor 1916. De heer Knobel (V.-L., Zwolle) zei, dat van een krachtigen wil irn deze kolonie tot bloei te brengen op deze begrooting niets is gebleken. Er heersoht ge brek aan voortvarendheid. De heer Van Vuuren (R.-K-, Zevenbrgen) drong o.m. aan op betere communicatie tusschen Cu- ra&ao en de ander eilanden en op maatregelen tegen het zedenbederf op Curasao. De-Minister van Marine, waarn. minister van Koloniën, de heer Rambonnet antwoordde, waarop de begrooting zondier hoofdelijke stemming werd aangengomen. Aan de orde was daarna de voortzetting van de be raadslagingen over de Surinaamsche begrooting voor 1916 met de inmiddels gedrukte motie van de Com missie van Rapporteurs. De heer Knobel (V.-L., Zwolle had evenals de heeren Kleerekoper en Fock vele klachten uit dé Kolo nie ontvangen. Ook spr. had' een bedenkelijken in druk gekregen omtrent dë vrre van rooskleurige ver houding tusschen den Minister en den Gouverneur en de Koloniale Staten. De motie heeft sprekers volle instemming, maar dat zij moest worden ingediend leek spr. al erg genoeg. De minister hield' hierna nog een rede, waarin hij de verschillende ".prekers beantwoordde. Tenslot te verzocht hij deze te mogen afbreken, waarna de vergadering te 5z/t uur werd verdaagd tot hedenoch tend! II1/» uur. STADN1EUWS. DIEFSTAL VAN EEN FLESCH ADVOKAAT. Door de politie werd proces-verbaal opgemaakt te gen een jongmensch uit Oudkarspel, die uit een café een ilesch advokaat had weggenomen. DE RUITEÜ INGESLAGEN. De politie akt voorts proces-verbaal 'op te; een militair die i en bewoner van de Laat de ruiten had ingeslagen. DE EIGENAAR GEZOCHT. De commissaris van politie verzoekt te worden kend gemaakt mei den eigenaar van drie zak gra erwten die sinds 20 November worden vermist. BOND VAN ZUIV LFABRIEKEN. In het café Central verg., :erde hedenmorgen <k Bond van Zuivelfabrieken in Noord-Holland. De voorzitter.kon door ziekte vergadering niet presi- deeren, zóodat de heer A. ommandeur de vergade ring opende met den wensch dat allen tot den bloei van den Bond mogen bijdragen. Na goedkeuring der notulen deelde de secretaris, de heer O. Nobel mede, dat de fabrieken „Brederode," Egmondermeer, „Juliana" te Berkhout en „Concordia" te Koegras, de hoogste punten behaalden bij de kaas keuring. Besloten werd de fabrieken „Assumburg" te Uit geest, „de Toekomst" te Beemster, „Monnikendam" te Monnikendam en „Wieringen" te Wieringen als ge woon lid voorloopig toe te laten. Als lid van de Aankoopcommissie werd de aftre dende heer J. Wonder Gz. te Berkhout herkozen;

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1