DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN, Van M wsteli ooilogsterreln. LANDWEER, LANDSTORM en MILITIE. tösMjï BSÉptrolü. No. <>6 Honderd en zeventiende Je organs 1915 ftteemeofeprijs per aantel? L~,&. p, port fl^ MieMeprfis 10 et p, regel groote letters naar plaatsruimte, Brieven fr» N= l Boek» en Ha^Mr^ksri! Y.fe, HIMs.- COSTER 5 ZOOS, Imiïw £t>. 3. DONDERDAG 30 DECEIBEE ENGELAND. N1DEMLAN®. Uitbetaling vergoeding OH r^Timer bostaat ult 2 bladen. 1 K-V i »mmES&£msiaam ALKMAAR, 30 December. Wat er op het Westelijk oorlogstooneel ten zuiden van den Hartmannsweilerkopf geschiedt, blijkt een loopgraafgevecht te zijn van geringe beteekenis, waar bij wederzijds van terrein wordt verwisseld en gevanr genen worden gemaakt. In het Oosten zijn Russische aanvallen in Bessarabië afgeslagen, daarentegen behaalden de Russen in Gali- cië aan de Strypa een klein succes. Reuters correspondent te Saloniki bezocht de verde digingswerken der verbondenen aldaar, die zich in een halven cirkel over een afstand van 80 K.M. uit strekken. De verbondenen bezetten een heuvelreeks en bestrijken daardoor de geheele moerassige vlakte, wel ke daarvoor ligt. Het geheéle landschap heet te her inneren aan de Tsjataldsja-linie, Waar de Turken de Bulgaren weerstonden, met dit onderscheid, dat de heuvels hooger zijn en de vallei breeder is. Bij het graven vinden de soldaten voortdurend allerlei in de zen historischen grond: munten/beeldjes, vazen en aardewerk komen telkens voor den dag en 6oms dur ven de mannen de spaden niet meer te gebruiken, uit vrees iets kostbaars tc vernielen. Zoozeer zijn zij al door de verzamelaarswoede aangegrepen, zegt de cor respondent. Volgens de Engelsche bladen rukt de prins von Wied, die met Oostenrijksche hulp een Albaneesche legermacht heeft georganiseerd, thans op, ten einde üe Serviërs te verdrijven van het zuiden van Walona, de onafhankelijkheid van Albanië te herstellen en den troon weder te bestijgen. Het bericht zal wel niet waar zijn zou een man zoo onverstandig kunnen wezen en voor zijn dwaze plannen bovendien nog hulp van anderen kunnen krij gen? Ter zee is getorpilleerd het Engelsche stoomschip Morning (450 ton), terwijl het Nederlandsche, te Rot terdam thuishoorende stoomschip Ellewoutsdijk (2200 ton) in de Noordzee op een mijn geloopen is; de be manning werd gered door een Batavier-boot. Engeland gaat maar door met op neutrale brieven posten beslag te leggen. Nu weer is te Falmouth de post aangehouden van de „Frisia", die gisteren een week geleden Amsterdam verliet met bestemming naar Zuid-Amerika. En Zweden lust er ook van alle postpaketten uit Amerika worden geopend, weer ge sloten en van zegels voorzien en wanneer er rübber in zit wordt dit eenvoudig verbeurd verklaard 1 E>e Engelsche ministers, die niet voor den dienst plicht zijn, hebben nog een poging gedaan om uitstel te verkrijgen. Zij wenschten, dat de ongehuwden, die zich nog niet vrijwillig hadden aangemeld, voor den rechter zouden worden geroepen om hun bezwaren uiteen te zetten. Maar de meerderheid vond, dat men niet tot het oneindige met zulke maatregelen kon doorgaan. Enkele bladen meenen, dat men ter wille van de nationale eenheid, beter nog wat had kunnen wachten met het nemen van een besluit, dat zij thans overhaast vinden, maar men vermoedt algemeen, dat het parlement een ontwerp op den dienstplicht zal aannemen en dat een algemeene verkiezing niet noodig zal blijken. Wel is er sprake van, dat een nationale conferentie van vakvereenigingen zal worden belegd, voordat het Lagerhuis bijeen komt. In de Engelsche bladen wordt opgemerkt, dat er geen sprake zal zijn van algemeenen dienstplicht zoo als op het vasteland bestaat. Men meent, dat de onge huwden tusschen 19 en 40 jaar zullen worden opge roepen, om zich aan te geven binnen bepaalden tijd in groepen naar htm leeftijd. Deze mannen zullen dezelfde rechten hebben als de vrijwillig in dienst ge- tredenen, om gronden voor vrijstelling aan te geven. DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche legerbericht luidde gisteren: De nacht was kalm op het Fransche front behalve in den sector-Chaulnes, waar een gevecht met hand granaten wordt gerapporteerd en in Champagne ten westen van Navarin, waar de Franschen Duitsche werken bombardeerden. De Duitsche staf meldde gisteren: Westende werd weer door een vijandelijke monitor beschoten; ditmaal zonder eenige uitwerking. De gisteren vermelde vijandelijke aanval op Hirz- stein bloedde dood in ons vuur. 's Avonds vielen de Franschen tweemaal de door ons heroverde stellingen aan op den Hartmannsweilerkopf; zij drongen gedeel telijk in onze stellingen door. Na den eersten aanval werd de vijand dadelijk overal verdreven. De strijd om enkele gedeelten loopgraaf duurt na een tweeden aanval nog voort. Aan gevangenen verloor de vijand tot dusver vijf officieren en ruim 200 man. De Engelschen verloren gisteren twee vliegtuigen, waarvan een ten noordoosten van Lens door het vuur van ons geschut tot landen werd gedwongen, terwijl de andere, een groote gevechtsmachine, ten noorden van Ham in een luchtstrijd naar beneden werd gescho ten. Op 27 December verbrandde nog een Engelsch ,'iegtuig ten westen van Rijssel. (In een deel onzer vorige oplaag vermeld). DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisteren: Aan de kust bij Raggasem mislukte een aanval van een sterke Russische afdfeeling. Ten Zuiden van Pinsk werd een Russische veldwacht overvallen en op gelicht. (In een dieel onzer vorige oplaag vermeld.) Uit Weenen werd gisteren officieel gemeld: Aan het Bessarabische front herhaalde de vijand zijn dbor artillerie-vuur ingeleide aanvallen op dezelfde wijze als den vorigen dag. Zijn aanvalscolonnes moesten het alle ten gevolge van ons geweer- en ge schutvuur opgeven, hier en daar dicht voor onze ver sperringen. De verliezen der Russen zjjn groot. Ten oosten van Burkanof trokken wij, wegens de overmacht* van de Russische troepen, eenige afdeelin- gen terug tot dichter bij onze hoofdstelling. In Wol- hynië hier en daar artilleriegevechten. DE DIENSTPLICHTKWESTIE. In de gisteren gehouden kabinetsraad is beraad slaagd over den dienstplicht voor ongehuwde man nen. Men meent, dat de ministers waarschijnlijk de meening van den heer Asquith zullen onderschrijven. Ook meldt Reuter, dat, naar men meent, de ministers, die er eerst tegen waren, thans zullen aanblijven. Tegen heden is een spoedvergadering bijeengeroe pen van de leiders der arbeiderspartij, ter bepaling van hun houding. De „Westminster Gazette" meldde gisteren, dat het niet waarschijnlijk is dat minister Henderson zal af treden, maar dat het gerucht loopt, dat andere minis ters hun ontslag zullen indienen en verder dat minis ter Balfour niet meer tegen dienstplicht is. KORTE BERICHTEN. Lloyds meldde gisteren dat het Engelsche stoom schip „Morning" gezonken is; de kapitein en de twee de officier werden gered. Een Oostenrijksche onderzeeër heeft bij San Gi ovanni di Medua een Montenegrijnsch zeilschip in den grond geboord. In Zwitserland! overweegt men de mogelijkheid van die instelling eener tabaksbelasting. Boven de kalender van 1916, die het Duitsche sociaal democratische blad „Vorwarts" zijn abonné's heeft toegezonden staat de oude leus der socialistische Internationale: „Proletariërs van alle landenVer- eenigt Uafgedrukt, ondanks het feit dat de proleta- "riërs van bijna alle landen tegenover elkaar in de loopgraven staan. INTERNEERINGSKAMP TE ZEIST. Naar men aan het „Centrum" mededeelt, hebbende bewakingstroepen in het kamp bij Zeist Dinsdag een groep Belgische geïnterneerden overvallen, die zich in het kamp schuldig maakten aan dobbelspel. Op een van hen werd zelfs 400 bevonden, meerendeels door dobbelen gewonnen. Ook in de Belgische cantine zijn eenige ongeregeld heden voorgevallen. De dienstdoende sergeant werd met ledige bierfleschjes geworpen, waarop deze een schot in de lucht loste. De hierop afkomende mare chaussees hebben daarop met de blanke sabels met geweld de cantine ontruimd. EEN DESERTEUR IN EEN KIST. De herbergier H. te Rilland-Bath vermiste eenlg geldl uit zijn portemonnaie. Een onderzoek werd in gesteld en. het huis afgezocht, omdat men vermoedde, dat er de laatste nachten leven op dén zolder was ge hoord. Na onderzoek kwam uit een groote kist een manspersoon te voorschijn. Deze werd bij de politie gebracht en weldra bleek het een Duitsche deserteur te zijn, die reeds drie dagen op den zolder doorge bracht had en geleefd had van appelen en rauw spek. Hij waa over een afdak door een raam naar binnen gekomen. Ook het geld, dat H. vermiste, werd bij hem gevonden. De deserteur zal naar Middelbuiig worden overge bracht. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. De beraadslaging over dë Surinaamsche begrooting en dë motie van de commissie van rapporteurs werd gisteren hervat. De wde. minister van kol-onië n zette zijn gisteren afgebroken redë voort. Spr. lichtte toe, op welke wijze Suriname in een financieel beteren en on- afhankelijken toestand gebracht moet worden en trad daarbij in een vergelijking met Engelsch Guyana. Spr. herhaaldé, dat op het oogenblik, dat de con- cept-begrooting hier kwam, er geen tijd voor overleg meer was. De schrapping is geschied, omdat de mi nister is uitgegaan van de gedachte, dat men eerst ih gezondë financieele omstandigheden moest komen, voordat de bcstüursgcstic kon worden verbeterd. Van de motie vreesdë spr. een verkeerd gevolghij gaf na der aan welke houding het moederland tegenover de kolonie moet aannemen. De heer VanVuuren (r.-k., Zevenbergen) wilde niet voor dë motie stemmen. Aangezien de minister zelf niet aanwezig is, achtte hij het tijdstip voor het oefenen van kritiek slecht, gekozen. Spr. stelde voor de behandeling van dë motie te schorsen, totdat de minister terug is. De heer KI eerekoper (S.D.A.P., Amsterdam VIII) meende, dat het dOel van het verzoek reeds is bereikt, waar dë wde. minister van koloniën heeft ver klaard, dat er nog overleg met den gouverneur ge pleegd zal worden. Spr. achtte het beter de motie in te trekken, omdat de motie door uitsel van behande ling juist een politieke strekking zou krijgen. De heer Rutgers (a.-r., Hilversum) sloot zich hierbij aan. De heer Fock, (u.-!., Haarlem) verklaarde nooit een politieke strekking aan de mitie te hébben toege kend. De heer Scheurer (a.-r., Sneek) drong er bij de commissie van rapporteurs op aan de motie in te trek ken. De m i n i s t e r verklaarde bereid te zijn overleg te plegen. Zoo noodig zal een suppletoire begrooting worden ingediend. De heer Fock trok namens dë commissie de motie op grond van deze verklaring in. De heer de Savornin Lohman (c.-h., Goes) meendë, dat dë voorstellers van de motie feitelijk be oogen den minister zijn rechten te onthouden en die te geven aan den gouverneur van Suriname. En als de posten na het overleg weer op dë begrooting komen, dan is de Kamer wel verplicht ze goed te keuren. Spr. achtte dit een zeer vei erden toestand) en bestreed ver der ook de materieel, strekking van de motie. Hij stond geheel aan de zijde van den minister in deze. De heer Fock verdedigde daartegenover nogmaals de motie. De heer Kleerekoper beaamde met den heer Lohman het parasitisme van de kolonie, maar de voorstanders der motie hebben dat parasitismeniet Willen handhaven. Zij meenden slechts, dat het mid del niet deugde. De begrooting van Suriname werd aangenomen, evenals Hoofdstuk XI (Koloniën) van de staatsbe- grooting vopr 1916. Besloten werd zoo noodig heden te vergaderen. De beraadslaging over de oorlogsbegroo- t i n g ving aan met een rede van den heer Arts (r.- k., Tilburg), die den minister gebrek aan kracht ver weet. De heer Duymaer van Twist (A.-R., Steen- wijk) maakte eenige opmerkingen over het beleid van den minister, doch dankt hem eerst voor de zorg, be steed aan de regeling van de verloven. Spr. uitte verschillende klachten. De heer Duys (S.D.A.R., Zaandam), drong aan op verbetering van de rechtspositie dër mindere mili tairen. De minster lokt dienstweigering uit volgens spreker. De heer Eerdmans (U.-L., Rotterdam III) wees op gebrek aan zuinigheid bij het legerbeheer. De heer Scheurer, (A.-R., Sneek) dankte het de partement van Oorlog voor het behouden der neutrali teit. Critiek op den minister mag in dezen tijd slechts een opbouwend karakter te dragen. In dë avondvergadering zette de heer Scheurer zijn afgebroken rede voort. Hij besprak de keur van den uniform. Op het vloeken en de soldij vestigde hij de aandacht. De heer de Meester (U.-L., den Helder) be sprak dë wolverordening. De heer P a t ij n (U.-L., Zierikzee) besprak den bouw van dë graansilo en vroeg uitstel voor denTouw. De heer Ter Laan (S.D.A.P., Den Haag I) be gint met de uitdrukkelijke verklaring dat zijn fractie de verantwoordelijkheid voor het beleid van >den minister ten aanzien van de mobilisatie niet wenscht te dragen, hij uitte daarna eenige klachten. De heer M a r c h an d (V.-D., Deventer) besprak de niet-Nederlandische deserteurs, die in ons land vertoe ven. Verleden week heeft de minister zijn opvatting over deze menschen uiteengezet. Spr. vroeg deze kwestie nader onder het oog te zien omdat de regee ring op den verkeerden weg is. Volgens de interna tionale overeenkomst heeft de regeering alleen uit te maken of dëze menschen zijn geïnterneerd worden; zoo neen, dan heeft de regeering er niets mee te maken. Spr. geloofde niet, dat het een juiste opvatting is de geïnterneerde niet, dat het een juiste opvatting is dë geïnterneerden uit te leveren na den vrede. Op het oogenblik dat dë vrede gesloten wordt, zijn allen vrij. Het gaat dan alleen om de kosten-berekening. Ook hij vond dat het beleid van den minister wel wat te wenschen over liet. De vergadering werd hierna verdaagd. BOND VAN NED. ONDERWIJZERS. Dinsdag en gisteren hield de Bond van Ned. On derwijzers in „Bellevue" te Amsterdam zijn 39ste al gemeene vergadering. De voorzitter, de heer Ossen- dorp, opende de vergadering met een rede, waarna de secretaris het woord verkreeg, de afgevaardigden van het N. I. Onderwijzersgenootschap welkom heette en mededeelde,, dat 152 af deelingen zijn vertegenwoor digd en dat de Bond op dit oogenblik telt 192 afdee- lingen, 4397 mannelijke en 2451 vrouwelijke leden. Punt 1 van de agenda was een motie van de afdee- ling Utrecht, inzake de taktiek: De algemeene vergadering, van oordeel, dat het rapport van de taktiekcommissie geen behoorlijke ba sis oplevert voor de grondige bespreking der aanhan gige kwesties; noodigt het hoofdbestuur uit alsnog zoodanige maatregelen te nemen, als noodig zullen blijken, om de volgende algemeene vergadering te doen beschikken over een rapport, waarin deze kwes ties alzijdig en in ontierlingen samenhang worden be handeld. Het hoofdbestuur ontraadde in zijn praeadvies de aanneming van deze motie. Na eenige discussie vroeg de heer Snoek (Utrecht) de motie in twee gedeelten in stemming te- brengen, lo. het oordeel uitspreken, 2o. het hoofdbestuur uit- noodigen enz. Het eerste gedeelte van de motie werd verworpen met 120 tegen 110 stemmen. Het tweede gedeelte werd daarop door Utrecht in getrokken. Aan de orde was een voorstel, om de afdracht aan de algemeene kas zoodanig te wijzigen, dat rekening worde gehouden met de draagkracht van de afdeelin- gen. Dit voorstel werd verworpen. Aangenomen werd een voorstel om de nagelaten betrekkingen van de uit de weerstandskas gesteunden, een steun uit te keeren, wanneer door het bekomen ontslag uit de onderwijzersbetrekking pensioenrech ten voor die nabestaanden zijn opgeheven of verkort. De af deeling Zwolle had het voorstel ingediend: 't Hoofdbestuur onderzoeke de mogelijkheid 't Herstel lingsoord te Lunteren over te dragen aan het herstel lingsoord voor onderwijzers. Het Hoofdbestuur was blijkens zijn praeadvies van oordeel, dat het niet goed De Burgemeester van Allernaar brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de nit- keering der vergoedingen, loopende over ket tijdvak van 34 tot en met 31 December, zal plaats kebben ten Stad huizo, op Maan dag, 3 Januari a. s., voor zooveel 'de LAND WEEli en den LANDSTORM aangaat van 1011 uur en voor zooveel de M I LITIE betreft van 11—13 unr. Alkmaar, 30 December 1915. De Burgemeester voornoerpd, G. RIPPING. zou zijn het verworven bezit af te staan. Deed de bond dat, dan zou de kans geloopen worden, dat de invloed van den bond in 't beheer van 't herstellingsoord ver minderde. Met groote meerderheid werd het voorstel-Zwolle verworpen. De commissie inzake bezoldiging hoofdbestuursle den bad voorgesteld: de vergadering besluit tot het geheel vrij maken van één bezoldigd hoofdbestuurs lid en stelt ten aanzien van diens salaris, rechtsposi tie, pensioenrechten a wachtgeld de bepalingen vast, zooals die zijn opgenomen in het rapport der commis sie. Na discussie werd het voorstel aangenomen met 147 vóór, 87 tegen en 2 stemmen blanco. Na de pauze kwam een motie van orde van de af- deeling Rotterdam in stemming, waarin aan het alge meen bestuur en de commissie wordt opgedragen de rechtspositie te regelen van den te benoemen gesalari- eerden hoofdbestuurder en aan de algemeene vergade ring voorstellen te doen. De motie werd aangenomen. Uit de rekening en verantwoording van den pen ningmeester bleek, dat er een saldo aanwezig-was van 4000. Het bestuur stelde voor deze som in het re servefonds te storten. Er werd besloten die som te reserveéren. De begrooting voor 1916 sluit met een becjrag aan inkomsten en uitgaven van 37.250. Besloten werd de volgende algemeene vergader te 'Zwolle te houden. Alsnu was aan de orde het geschorste debat ov de tadiekwestie. De heer Van Det zette zij: rede voort, waarna ar het woord kwam de heer D' Zeeuw (Rotterdam). Spr. kon, door onderlin conferenties in de zaal, zich piet verstaanbaar mak Vervolgens voerden nog onder groot rumoer het woord de heeren L. M. Kool (Rotterdam), F. Perdok (Zutfen), J. Bergmeijer (Dordrecht) en Posthumus (den Haag). De voorzitter deelde mede, dat er nu reeds vier-en- een-half uur over de tadiek-kwestie gedebatteerd is; voorts, dat er een motie van orde is ingekomen, om de beslissing uit te stellen. Deze motie werd verworpen. Ten slotte werd de motie van de tactiek-commissie met bijna algemeene stemmen aangenomen, met dien verstande, dat de woorden „in zijn huidigen vorm" vervallen. Hedenochtend werd de vergadering om 9 uur voortgezet. HET ORANJE-KRUIS, Op de 6e algemeene bondsvergadering werd na opening medegedeeld, dat een overeenkomst aange- gaan is met den A. N. W. B. betreffende de verband- kisten. Voortaan zullen de Bondsverbandkisten voor iedereen ter beschikking gesteld worden. De noodige onkosten vergoedt „Het Oranje-Kruis". De rekening van het Prins Hendrik-fonds, welke goedgekeurd werd, sluit met een eindcijfer van 9071. De begrooting voor 1916 werd in ontvangsten en uitgaven vastgesteld op 6800. Aan de orde was hierna de verkiezing van vijf le den van den Raad van Bestuur, noodig geworden door het bedanken van de heeren ds. A. S. Talma en Cr. Moens, door het overlijden van den heer mr. H. J. van Ogtrop en door het periodiek aftreden van de heeren jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck en dr. G. J. Teljer, die niet herkiesbaar waren. Gekozen werden: in de vacature-Talma de heer A. W. F. Idenburg, aftredend gouverneur-generaal van Ned.-Indië; in de vacature-Moensds. F. C. Fleischer, voorzitter van de Alg. Nederl. Vereeniging „Het Groene Kruis", te Winterswijk; in de vacature-Van Ogtropmr. J. A. van Sonsbeek, te Amsterdamin de vacature-Ruys de Beerenbroeck: dr. A. C. M. van Moorsel, voorzitter van de Provinciale Noord-Bra- bantsche Groene-Kruis-Vereeniging, te 's-Hertogen- bosch; in de vacature-Teljer: dr. Th. Moinat, secreta ris van de Nederl. Vereeniging van Spoorwegartsen, te Abcoude. Hierna werd behandeld het voorstel van de Neder landsche Vereeniging van Spoorwegartsen, om een commissie te benoemen, ten einde een onderzoek in te stellen, in hoeverre de lichamelijke en geestelijke ge zondheidstoestand van het verantwoordelijke perso neel bij het snelverkeer te land (spoorweg-, automo biel-, electrische tramverkeer, enz.) voldoende wordt gecontroleerd in verband met de veiligheid van het publiek verkeer, en zoo noodig die maatregelen te ne men, welke er toe ku men leiden, dat wettelijke waar borgen daaromtrent het ontstaan van gevaren zooveel mogelijk trachten te voorkomen. Het bestuur der spoorwegartsen gaf een toelichting. Prins Hendrik deelde mede, dat de Raad van Be stuur het voorstel steunde. Er werd besloten eene commissie te benoemen. De keuze der personen werd aan den Raad van Bestuur overgelaten. Nadat uit den boezem der vergadering aan Z. K. H. dank gebracht was voor diens leiding, werd de bijeen komst gesloten. COURANT, MHW

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1