DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Menwjaarswenschen. Honderd en zeventiende jaargang. 1915 DONDERDAG 30 DECEMBER V ©rgadering Gemeenteraad van Alkmaar, gp Woensdag 29 DeGeoiber 1915, nam. 1 uur. JNo. 305 Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zori- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 1,franco door het geheele Rijk fl,25. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Nieuwjaarswenschen In het nummer dat VRIJDAG den 31sten DECEMBER verschijnt, zal weder om gelegenheid bestaan tot het plaatsen van 25 cents a contant. Da Directie. van den Voorzitter de Burgemeester da heer Rippmg. Secretaris de heer Dooatk Aanwezig 17 leden. Afwezig de heer Sluis wegens ongesteldheid en de heer Udo wegens atnbtsbezigheden. Aan de vergadering wordt medegedeeld, dat is in gekomen a. een schrijven d.d. 23 December 1.1. van den heer G. Vos, namens de opzichters en den boekhouder-tee kenaar bij de publieke werken, houdende bericht, dat het verzoek van den Alg. Ned. Opzichters- en teeke- naarsbondi te 's-Gravenhage, houdende het verzoek hunne jaarwedden met minstens 15% te verhoogen, buiten hun medeweten aan den Raad is gericht. b. een schrijven d.d. 23 December 1.1. van den Haven meester, houdende dankbetuiging voor de verhoo ging van zijne jaarwedde. c een schrijven d.d. 23 December 1.1. van Dr. J. Dir ken, houdende dankbetuiging voor de verhooging van zijn jaarwedde als heel- en verloskundige aan het stads-ziekenhuis. d. een schrijven d.d. 24 December 1.1. van Mej. Drien- dijk, houdende dankbetuiging voor de verhooging harer jaarwedde als directrice van het stads-zieken huis. e. een schrijven d.d. 28 December 1.1. van de «markt meesters v.d. Pol, Hartog, Koster en Knegt, houden de dankbetuiging voor de verhooging hunner jaar wedden. a—e voor kennisgeving aangenomen. f. een adres van S. Krom, om een boom aan den Schermerweg te verwijderen. In handen van B. enW. om advi.es. g. een schrijven van dr. J. W. Wicherink, houdende dankbetuiging voor de verhooging van zijn salaris als geneeskundige aan het Stadsziekenhuis; h. een schrijven van de ambtenaren van het slacht huis, houdende dankbetuiging voor de verhooging van salaris. g en h voor kennisgeving aangenomen. De V o o r z i 11 er bracht hulde aan het initiatief van de heeren Stoel en Cloeck, die het voorstel tot bete re verdeeling indiendén doch het kwam hem voor, dat die heeren het reglement van orde over het hoofd hadden gezien benevens het reglement in arti kel 185 van de gemeentewet. Zooals de heeren zich die indéeling denken komt er een groote wijziging in de commissiën voor publieke werken. Spr. be sprak de verschillende sectie's en wees er op, dat er in de eerste sectie 3 leden in publieke werken zouden komen en van sectie 2 niet een. B. en W. verdeelen de functies. De Raad kan wel een wensch uitspreken, maar niets bepalen. Spreker weet niet of de wethouders bezwaar hebben, dit is nog niet besproken. De commissiën worden benoemd op voorstel van B. en W. Wel was de wensch uitgesproken om de gascommissie uit te breiden, en ook B. en W. doen daartoe een voorstel. De heeren gaan evenwel verder, maar waar blijft op deze wijze de bevoegdheid van B. en W. vroeg spr. Hunne bedoeling betreffende de commissie van be lastingzaken achtte spr. niet duidelijk. De heer de Lange is daarvan al 25 jaar voorzitter en het schijnt dat de heeren den heer Zaadnoordijk als zoodanig wenschen. Spreker vindt een verkiezing wel beter dan een loting, doch het kwam hem gewenscht voor, dat men de zaak overwoog. De heer Stoel zeide dat de heer Cloeck en hij wat laat met hun voorstel kwamen, omdat de bijlagen te laat waren. Men heeft nu volgens de natuur ge werkt en het is mogelijk, dat daardoor niet voldoende met de wet rekening is gehouden. Aan de genoemde bezwaren is evenwel spoedig te gemoet te komen. De heer v. d. Bosch komt toch als lid van de tweede sectie in de commissie voor publie ke werken. De Voorzitter zeide, dat dit niet uit het voor stel bleek. De heer Stoel zeide eenige afschriften van het voorstel te hebben laten maken, vandaar de fout. De Voorzitter merkte op dat de voorstellers zich wel aan de regeling van het vorig jaar hadden kunnen houden, het gaat steeds bijna hetzelfde. De heer Stoel wees er op, dat het een schrijffout was, waar voor de commissie van publieke werken de heer den Boesterd inplaats van den heer Van den Bosch stond. De Voorzitter zeide gaarne uitbreiding van de gascommissie te wenschen en had daar dan gaarne een lid bij die voor splitsing van gas- en electrisch be drijf was. De heeren hebben met het doen van hun voorstel de zaak wat te gemakkelijk opgevat, zoodat ze eigenlijk niet voor behandeling vatbaar is. De heer Cloeck wees er op dat dit niet het ge val is. Men was op de beide Zondagen aan het werk getogen en kon niets verzenden voordat de bijlagen er waren; het was onmogelijk dat B. en W. reeds re kening hadden gehouden met den uitgesproken wensch om de leden in de gelegenheid te stellen het werk in de keuken te leeren. Wij kunnen de gemeente niet anders leeren besturen dan door zitting te ne men in de commissiën. Men kan ieder jaar den een plaats laten maken voor den ander en dat zal de ge meente ten goede komen. Daardoor zal een raadslid leeren het verhouwen waard te zijn. Indertijd werd het aantal raadsleden van 17 op '19 gebracht, omdat noodig geoordeeld werd, dat er meer tnenschen moesten oordeelen over de gemeentezaken. Spreker wees er op, dat iemand als de heer Udo niet in de commissie voor belastingzaken zat. Dat er geen overleg was gepleegd, was een gevolg van het feit, dat dit niet mogelijk was. Spr. vroeg om de goede be doeling te aanvaarden. De Voorzitter zette voorop de goede bedoeling in den aanvang te hebben gehuldigd. Men kan even wel wel eeüs wat te veel willen. Spr. is van zijn kant niet zoo voor uitbreiding van de commissiën. Niet ieder raadslid is in de gelegenheid om in commissiën zitting te nemen. Laat men in iedere commissie iemand die op de hoogte is, dan bereikt men hetzelfde tn legt men niet een te bezwarenden last op de raads leden. De heer Cloeck wees er op, dat de heer de Lange die ook zijn zaken beheert, in 4 commissiën zit. Vol gens het voorstel van de heeren Stoel en Cloeck komt een lid niet meer dan in drie commissiën. Spreker ziet niet in dat het onmogelijk is om in dit geval de ver ordening te veranderen. In andere gevallen stuurde men wel eens den bode naar beneden om de verorde- ning^e halen. De Voorzitter oordeelde wel, dat een leid draad waarde had, maar meende, dat de heer Cloeck zich niet op fouten van den raad mocht beroepen. Als die heer de Lange in vier commissiën zit, dan komt dit omdat men uit gemakzucht het meest op de schouders van anderen laadt. De heer Leesberg zeide dat het voorstel-Cloeck en Stoel hem sympathiek was, omdat hij zag dat er le den waren, die in geen commissie zaten. De Voorzitter zette uiteen, dat dit het werk van den raad zelve was, die kon de leden kiezen. De heer Leesberg meende, dat de raad er dan rekening mede moest houden. Spr. wilde de uitbrei- diug van de commissiën heden aanhouden. De verordening wil spr. niet wijzigen alvorens men dit kalm voor zich had kunnen overwegen. De Voorzitter zeide, dat de verandering van de verordening niet zoo moeielijk was. Het kwam hem evenwel niet wenschelijk voor de raadsleden te veel te belasten. Men maakt misbruik van de welwillendheid van den heer de Lange als men deze in te veel com missiën kiest. Men moet de functies wat regelmatiger verdeelen en dan kunnen evengoed alle leden het be sturen van de gemeente leeren kennen. Nogmaals wees spreker er op, dat B. en W. onderling hun iunc- ties verdeelen. De raad heeft daar evenwel geen recht van spreken in. De heer van den Bosch kan zich wel voorstel len, dat ambitieuze leden gaarne eens dan in deze, dan in die commissie zitting nemen. In hoofdzaak wordt de gemeente evenwel door B. en W. bestuurd en deze krijgen commissiën van bijstand. Wel is er veel voor te zeggen, dat er in deze commissiën een ze kere comptabiliteit is, opdat hun adviezen meer waar de krijgen. Het nieuwe moge zijn goede zijde hebben, het oude mag men ook niet direct ter zijde stellen. Uitvoerig betoogde spreker, dat de raad den heer de Lange niet in zooveel commissiën had gekozen om het zich gemakkelijk te maken, doch uitsluitend om van diens adviezen te kunnen profiteeren. Bij al het goede was er z. i. dan ook een groote schaduwkant aan het voorstel-Cloeck-Stoel. Persoon lijk heeft spr. er zeer sterk over gedacht om den raad te vragen hem van den taak als lid van de commissie van plantsoenen te ontslaan. Spr. is hier evenwel op terug gekomen omdat hij in die zaak veel belang stelt. Hij meende bovendien, dat het beter was om deze be langrijke verandering een volgend jaar te doen. De heer Cloeck heeft ook lof voor de capaciteiten van den heer de Lange en las voor wat hij daarover reeds het vorig jaar gezegd had. Spr. wil de specialis ten laten zitten en de anderen steeds vervangen, zij leeren het dan allen. Spr. is overtuigd dat een derge lijk voorstel een betere voorbereiding eischt en zegde toe het volgend jaar terug te zullen komen. De Voorzitter wilde wel wat tegemoetkomen en de zaak dan eerst in besloten zittirig bespreken. Spr. verklaarde zich bereid om het volgend jaar voor stellen te doen die in den geest liggen van de comité vergadering, die daaraan vooraf zal gaan. B. en W. blijven de uitbreiding van de gascommissie met een lid handhaven. De he.er denBoesterd wenschte gaarne in geen enkele commissie te komen. Uit de commissie van strafverordeningen is hij in de woestijn gekomen en daar»blijft hij liever. De heer Ringers oordeelde dit niet in overeen stemming met de gemeentewet. Spr. meende, dat een lid, gekozen zijnde, dit moet aannemen. De Voorzitter voegde hieraan nog toe, dat een gekozen lid geen zitting behoeft te nemen indien de ïaad oordeelt dat de door dat lid aangevoerde rede nen gegrond zijn. De heer den Boesterd zeide zich hierbij maar te zullen neerleggen, waarop de Voorzitter den wensch uitsprak, dat de heer den Boesterd niet in de woestijn zou blijven. De heer Verkerk sprak den wensch uit, dat bij het kiezen van commissieleden zooveel mogelijk met een goede verdeeling rekening gehouden zou worden. De Voorzitter zeide nog, dat de leden vrij waren, waarna tot stemming werd overgegaan. Tot vier leden der commissie voor het ontwerpen van verordeningen tegen welker overtreding straf is bedreigd, werden herkozen de heeren Mr. A. J. M. Leesberg, Mr. D. Sluis, A. W. Udo en J. de Lange C.Jz. Tot leden der commissie tot de belastingzaken en eertige andere onderwerpen van financieelen aard wer den herkozen de heeren J. de Lange C.Jz., voorzitter, C. G. Zaadnoordijk, A. F. Thomsen, A. Fortuin en H. P. Ibink Meienbrink. Tot voorzitter van deze commissie werd de heer J. de Lange C.Jz. herkozen. Tot drie leden der commissie van bijstand voor de publieke werken werden herkozen de heeren G. T. M. van den Bosch, P. N. Leguit en F. H. Ringers Sr. Tot drie leden der commissie van bijstand in be trekking tot het beheer en onderhoud van de wan delwegen, de beplanting van straten, wegen en plei nen der gemeente werden herkozen de heeren G. T. M. v. d. Bosch, F. H. Ringers Sr. en E. E. Stoel. Bij de stemming voor drie leden der commissie van bijstand voor de gemeentelijke gasfabriek vroeg de Voorzitter of de Raad zich er mede kon vereeni gen, dat de verordening zoodanig wordt gewijzigd, dat deze- commissie met één lid kan worden uitge breid. De heer Ringers oordeelde het voor de gasfa briek als het grootste bedrijf der gemeente wenschelijk dat deze commissie met twee leden wordt uitgebreid. Men heeft dan bovendien het voordeel, dat de com missie oneven is. De Voorzitter zag hiervan het nut niet in. liet is een commissie die iedere week vergadert en dit is voor menig lid van den raad een bezwaar, aan gezien deze vergaderingen in den regel 2 uur duren. Bovendien is er in de commissie nooit gestemd, men laat zich overtuigen en dan is stemming niet noodig. De heer Ringers feliciteerde den Voorzitter met de eensgezindheid van deze commissie. De heer Cloeck ondersteunde het voorstel van den heer Ringers. Vooral na het gesprokene van den Voorzitter oordeelde spr. het noodig, dat er eens een paar leden bijkwamen die niet zoo eensgezind waren. Wrijving van gedachten is gewenscht. De heer Verkerk ondersteunde mede dit voorstel. In stemming gebracht werd het met 10 tegen 7 stem men aangenomen. De Voorzitter zeide hierop, dat B. en W. geen bezwaar hadden tot een uitbreiding met 2 leden. Bij eerste stemming werden herkozen de heeren J. de Lange C.Jz. en P. N. Leguit en gekozen de heer Jb. Cloeck. De heeren Verkerk en van den Bosch bekwamen ie der vijf stemmen. De heer van den Bosch verzocht met het oog op zijn gezondheidstoestand geen stemmen op hem uit te brengen. De tweede stemming had tot resultaat, dat op den heer Leesberg 8 en op den heer Verkerk 5 stemmen werden uitgebracht. Bij de hierop volgende herstemming werd als 4de lid de heer Leesberg gekozen. Tot drie leden der commissie van bijstand voor het gemeente-slachthuis werden de heeren D. A. Luiting, A. F. Thomsen, D. Govers Jz. herkozen. Tot drie leden der commissie van bijstand voor het gemeentelijk pensioenfonds en ongevallenfonds wer den de heeren A. W. Udo, J de Lange C.Jz., en O. J. Verkerk herkozen. De heer Stoel stelde hierop voor de commissie van bijstand in het beheer van den gemeente-reini gingsdienst met twee leden uit te breiden. Met 10 te gen 7 stemmen werd hiertoe besloten. Hierop besloot de raad op voorstel van den voor zitter om dienovereenkomstig dé verordening te wijzi gen. Tot leden van déze commissie werden herkozen de heeren D. Govers Jz. en D. A. Luiting en gekozen de heer den Boesterd'. De heer den Boesterd betreurde het, dat hij van de woestijn op de vuilnisbelt terecht ge komen was en vroeg of dit niet veranderd kon worden Onder groote hilariteit vroeg de v o o r z i 11 e r of dé heer den Boesterd hiervan een bepaald voorstel wenschte te maken, doch deze verklaarde iet besluit maar te zullen aanvaarden. Bij dé tweede stemming werd hierop tot vierde lid dé heer A. Fortuin gekozen. De heer Stoel stelde voor om ook de commissie van bijstand voor het marktwezen te doen bestaan uit vier leden welk voorstel werd aangenomen, waarop de voorzitter verzocht vier leden te willen stemmen. Spr. deeldé nog mede, dat dé heer Lubbe van deze commissie voorzitter is Gekozen werden de heeren E. E. Stoel, D. A. Luiting, D. Govers Jz. en F. H. Ringers Sr. Voor dé volgende commissiën werden uit de volgen de aanbevelingen de eerst aanbevolenen gekozen: Een iidvan het burgerlijk armbestuur: 1. P. de Lange P.Bz., 2. C. L. Molenaar. Een regent van het stads-ziekenhuis: 1. M. Preijer. 2. C. J. Reiziger. Een lid van de commissie van toezicht over het ste delijk muziekkorps: 1. F. H. Maschhapt. 2. Mr. W. Stap. Twee leden der commissie van toezicht op het lager onderwijs, vacature W. F. Stoel Jr. 1. W. F. Stoel Jr., 2. A. Pot Jz. Vacature W. J. van Randwijk. 1. W. J. van Randwijk, 2. P. Dekker één stem. Een lid! der commissie van toezicht op het middel baar onderwijs: 1. Mr. F. H. G. van der Hoeven, 2. A. L. de Gelder. Een lid van het college van curatoren van het Gym nasium. 1. H. Makkink, 2. H. Westra. Een regent en een regentes van het burgerweeshuis voor regent: 1. W. Bruin, 2. M. R. Versteeg, voor regentes: 1. Mevr. A. E. PronkHaasbroek, 2. Mevr. C. StikkelVan der Linden. Tot leden van de eerste sectie werden gekozen dé heeren: Cloeck, Sluis, Fortuin en Ibink-Melenbrink. Tot leden van de 2de sectie dé heeren Luiting, Udo Stoel en Van den Bosch. Tot leden van de 3 de sectie dé heeren Verkerk, Le guit, J. de Lange en Mr. Leesberg. Tot leden van de 4de sectie de heeren Thomsen, Go vers, den Boesterd en Ringers. AANKOOP GROND AAN DEN SCHERMER- WEG. Door dien heer C. M. van Latum Is aan B. en W. vergunning gevraagd' een burgerwoonhuis te mogen bouwen op liet kadastrale perceel Sectie B. No. 3680, aan den Schermerweg, welke vergunning bereids is verleend. Bij dit verzoek verklaarde de heer van Latum zich genegen aan de gemeente in eigendom over te dragen een strook grond, ter oppervlakte van pl. m. 200 Al'., gelegen tusschen den zijgevel van het te bouwen per ceel en de zich ter plaatse bevindende sloot, welke sloot reeds gemeente-eigendom is. Volgens het uitbreidingsplan der gemeente zal deze sloot in dé toekomst worden gedempt en, met den thans aangeboden en dén in de toekomst nog aan te koopen grond, een zijstraat vormen van den Schermer weg. Het komt B. en W. in verband hiermede wenschelijk voor van deze aanbieding, tegen den prijs van 1 per M3., gebruik te maken en zij stellen den Raad voor te besluiten tot den aankoop over te gaan. De heer Govers oordeelde den prijs niet hoog, doch was van meening, dat er wel twee eeuwen over heen kunnen loopen voordat deze weg noodig kan zijn. Spreker oordeelde het weggegooid geld. Devoorzitter sprak dit niet tegen. Een voor spelling oordeelde spreker evenwel gewaagd. Men heeft hier wel eens meer iets zien gebeuren wat men niet gedacht hadL Hierna werd met de stem van den heer Govers te gen overeenkomstig het voorstel besloten. WIJZIGING VERORDENINGEN BETREKKE LIJK HET OPENBAAR LAGER ONDERWIJS. Bij aanneming van het desbetreffend voorstel van B. en W. zal door den Raad worden uitgemaakt, dat dé nieuwe (Zesde) gemeenteschool, evenals de Derde en Vierdé gemeenteschool, bij voorkeur zal bestemd zijn voor kinderen van minvermogende ouders, dus een zoo genaamde Tussehenschool. Uit een uitvoerig door B. en W. gegeven overzicht blijkt, dat aan de nieuwe school het karakter van Tus sehenschool moet worden gegeven, wijl de klassen van deze scholen het dichtst bevolkt blijken te zijn. In eene 'bijeenkomst van het college met den Dis- triets-schoolopziener is aangenomen, dat de schoolbe volking, nadat de nieuwe school in gebruik zal zijn ge nomen, zoo over de verschillende klassen zal kunnen worden verdeeld, dat aan het beginselbesluit van 19 April 1911 no. 5 een alleszins bevredigende uitvoe ring is gegeven. De heer Verkerk was er niet voor om van deze school een tussehenschool te maken. Onvermogende kinderen, die daar wonen, kunnen dan daarvan geen gebruik maken. De voorzitter lichtte toe, dat de tusschenscho- len het meest bevolkt zijn; deze worden ontvolkt, ter wijl de school verder aangevuld wordt met onvermo gende kinderen. Het wordt dus een betalende en een onbetalende school. De heer Verkerk verklaarde na deze uiteenzet ting geen bezwaren meer te hebben. De hierover in de bijlagen voorgestelde wijzigingen werden zonder stemming aangenomen. De voorzit ter zeide, dat de school 15 Januari in gebruik ge nomen zal worden en zeidé het op prijs te stellen in dien dé Raadsleden voor dien tijd de school bezoch ten. B. en W. wenschen hun voorstel, opgenomen in bij lage No. 145, tot wijziging dér verordening tot rege ling van het openbaar lager onderwijs (Gemeentebla den No. 405 en 467), alsnog aan te vullen in dien zin dat ook artikel 2 wordt gewijzigd en stellen mitsdien voor ua de woorden. „Bovendien wordt onderwijs ge geven" te doen volgen eene alinea van den volgenden inhoud!; aan de 4de en 6de gemeenteschool in het vak ge noemd sub. letter 1 buiten de gewone schooluren, aan leerlingen der 6e cn 7e klasse die zich daartoe bij het hoofd der school aanmelden. Ook dit werd aangenomen zonder stemming. SUPPLETOIRE BEGROOTING VOOR DEN DIENST VAN DEN HOUT, DE PLANTSOENEN EN DE KWEEKERIJEN, DIENST 1916. De commissie tot de belastingzaken enz. stelt den raad voor de ingezonden suppletoire begroeting vast te stellen in ontvang en uitgaaf op 400. De heer Lubbe lichtte de noodzakelijkheid van dit voorstel toe. Het voorstel was een gevolg van een wandeling onder deskundige leiding. De Voorzitter vroeg of meer van deze wan delingen te wachten stonden. De heer Lubbe achtte dit niet uitgesloten. De heer de Lange meende, dat zoo iets voor de begrooting moest geschieden. De heer Lubbe zeide dat dit onmogelijk was, aangezien het bedrijf dit medé bracht. Hierna werd overeenkomstig het voorstel besloten. MAARSCHE COURAN

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 5