DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ïan let westelijk oorlogstent. fan let etste! eeiVmls, Nu. 2 Honderd en achttiend© Jaargang, 1916 ftknneieiÉprfis m 3 mfeift*»pest f Ui MïMiat'epüls 10 p. regel iroote letters naar plaatsruimte, Mm li. H. V» Boek» 69 HaafeNrctkerü ffiüSs. CÖSTER 5 ZOOS, Imiw DINSDAG 4 JANUARI mm VARIA. IBBSMaAM. ft es chikbaarstellmg van goedknope Peulvruchten. ALKMAAR, 4 Januari. Over de arrestaties van de consuls te Saloniki worden er belangwekkende bijzonderheden gemeld. Zoo weten we thans, dat de Turksche consul, toen hij in hechtenis genomen werd, in een stoel zonk en riep: „O, laat iemand me een glas water brengen!", een mededeeling, welke het overseinen natuurlijk dub bel waard is. Ook vernemen we, dat de Bulgaarsche consul niet thuis was, doch later werd gevonden, dat de Duitsche consul bij het vervoer ingehouden woede toonde, de Oostenrijksche gelaten leek en de Turksche bleek en bevend was, waaruit we haast zouden aflei den, dat niemand hem het begeerde glas water heeft gebracht. Grieksche officieren hebben de bewaking overgenomen derledige consulaten is het niet alsof kooitjes worden bewaakt, waaruit de vogeltjes verdwenen zijn? Doch laat ons de zaak nemen zooals zijj is; ernstig. Tevergeefs heeft de Grieksche regee ring geëischt de in hechtenis genomeneo weer in vrij heid te stelles. De Fransche generaal Sarrail verklaar de enkel, dat hij het bevel tot inhechtenisneming uit Parijs had ontvangen en de arrestatie om militaire re denen moest handhaven. De gearresteerden werden eerst aan boord van het pantserschip „Patrie" ge bracht en daarna per stoomschip naar een onbekende bestemming vervoerd. Parijsche bladen noemen ver schillende beweegredenen voor deze arrestatie op, o. a. dat voor den Servischen Koning geen moeielijkhe- den zouden kunnen ontstaan bij zijn bezoek aan Salo niki. Maar de geallieerden hebben het hierbij niet ge laten. Zij hebben 1000 onderdanen van de landen, waarmede zij in oorlog zijn, in de Grieksche haven doen arresteeren en bovendien nog den consul van Noorwegen. Natuurlijk heeft dit alles niets te maken met de verschijning van Duitsche vliegmachines boven de stad. Een Parijsch telegram zegt ronduit, dat de geallieerden besloten zijn de stad van alle verdachte elementen te zuiveren. Er ia dan ook al sprake van het vinden van aanwijzingen o.a. ten aanzien van den even genoemden Noorschen consul. De Grieksche re geering heeft zich gehaast te protesteeren tegen de ar restatie van dezen consul en van Grieken, en ook zij zegt, dat deze arrestatie geschiedde op geen anderen grond dan vermoedelijk spionnage. Volgens een Ber- lijnsch bericht zullen de Engelschen en Franschen nu waarschijnlijk wel den staat van beleg over de Griek sche stad afkondigen. Men vraagt zich af, wat de Grieksche regeering te zeggen zal hebben, wanneer het krijgsbedrijf om Sa loniki zal zijn begonnen. Want dat kan natuurlijk niet uitblijven. De Daily Telegraph meldt, dat het plan van den Duitschen generalen staf aldus was: een leger van 200.000 Duitschers zou oprukken uit Monastir; 150.000 Turken van Thraciê uit; 100.000 Bulgaren van Gbevgeli en Doiran. Tegelijkertijd 'moesten de Oostenrijkers Montenegro aanvallen, ter wijl 250.000 Bulgaren tegen Albanië oprukten tenein de alle Servische en Italiaansche bases te bezetten. Voor het tijdstip v*n aanvang van de operaties was de dag van gisteren aangewezen, maar de Bulgaren en Turken vertrouwden elkaar onderling niet en de Bul garen durfden niet recht, omdat de geallieerden gele genheid hebben gehad zich sterk te maken te Saloniki. Wij moeten dit bericht natuurlijk geheel voor reke ning van het Engelsche blad laten. Het is echter best mogelijk, dat er een kern van waarheid in schuilt. Na tuurlijk zal de toestand wan rust die er wel een van voorbereiding zal zijn niet steeds blijven voortdu ren. Binnenkort zullen de Duitschers zich waarschijn lijk moeten wagen aan een aanval op Saloniki, welks bezit voor hen van minstens evenveel belang is als voor hun tegenstanders, met het oog op het onge stoorde behoud van dezen grooten Ooster-spoorweg. Op het Oostelijk oorlogstooneel duurt de verbitter de strijd voort, waarin beide partijen zich overwin ningen toeschrijven. Men krijgt den indruk, dat de Russen in de buurt van Czemowitz, (Oost-Galicië) de Oostenrijkers daarentegen in de streek van Tajarto- rysk (Wolhynië) het sterkst zijn. Ter zee werden getorpilleerd de Engelsche Glengy- le (9000 ton), de Engelsche St. Oswald (3800 ton) en de Japansche Kenkokee Maroe (2100 ton). President Wilson heeft naar aanleiding van het Persia-incident zijn huwelijksreis afgebroken en is naar Washington teruggekeerd. Naar verluidt, heeft de Oostenrijksche gezant beloofd, dat, als het bewe zen wordt dat de onderzeeër die de „Persia" tot zin ken bracht, er een Is van Oostenrijksche nationaliteit, Oostenrijk dadelijk bereid zal zijn Amerika schadeloos te stellen. In Engeland zijn de resultaten van het vrijwillige recruteeringsontwerp van lord Derby bekend ge maakt. Van 23 October af tot 15 Dec. hebben van 2.179.231 vrijgezellen en 2.832.210 gehuwden van 18 tot 40 jarigen leeftijd, 150.000 vrijgezellen en 1.679.263 gehuwdten dienst genomen of zijn afgekeurd of goedgekeurd, zoodat 1.0.29.231 vrijgezellen en 1.152.947 gehuwden zich niet hebben aangemeld. Er zal nu wel spoedig uitgemaakt worden, wat er met degenen der ongehuwden, die zich niet aange meld hebben, moet geschieden. Naar verluidt is Sir John Simon in verband met het vraagstuk van den dienstplicht uit het ministerie getreden.' Morgen zal minister Asquith in het Lagerhuis, dat heden weer bijeengekomen is, de plannen der regeering uiteenzet ten. Naar uit Londen wordt gemeld, is er de laatste dagen weer meer over een algemeene verkiezing ge sproken dan te voren. Terwijl de heer Ford weer naar Amerika Es ver trokken, en moet hebben verklaard, dat hij zich heeft vergist, daar hij meende, dat bankiers en munitie-fa brikanten den oorlog hadden veroorzaakt, doch over tuigd was geworden, dat de volkeren zelf de schuldi gen zijn, reis de rest der expedtie genoegelijk verder. Morgen zouden de dames en heeren uit Kopenhagen vertrekken en Vrijdag en Zaterdag worden ze te den Haag verwacht, waar zoowaar nog een comité tot stand gekomen is om hen te ontvangen en hen te laten spreken Tenslotte maken we melding van een Haagsch tele gram, volgens hetwelk men ter bevoegder plaatse den indruk heeft, dat de door Engeland aangehouden Nederlandsche brievenmalen zoo spoedig mogelijk weer worden losgelaten en doorgezonden, zoodat bijv. die der Rembrandt bijna gelijktijdig met het schip zelf hier té lande zijn aangekomen. Maar nu blijkt ook weer van de Oranje-Nassau de West-Indische mail te zijn aangehouden. Het Fransche legerbericht luidt In Champagne, bij den weg van Tahure naar Som- mepiy, werd een Duitsche aanval met handgranaten afgeslagen. In dte Argonne, bij Four de Paris, had een afdoend vnur der Fransche loopgraafkanonnen plaats op dte werken van den vijand. De Duitschers, die uit hunne schuilplaatsen vluchtten, werden ondier vuur genomen door de Fransche kanonnen van 75 m.M. Het Oostenrijksch legerbericht meldt: Aan het Bessarabische front is ook gisteren den ge- heelen dag verbitterd gevochten. De vijand zette alles op het spel om onze linie in de streek van Toporontz tc breken. Al zijn pogingen stuitten echter af op den dapperen tegenstand van onze troepen. Drie officieren en 850 man werden gevangen geno men. Aan de monding van de Sereth, aan de Beneden- Strypa, aan de Komin en aan dte Styr werden op zich zelf staande aanvallen der Russen afgeslagen. Een groot aantal plaatsen aan het noordoostelijk front werden door den vijand onder vuur genomen. SERVIë's KONING IN GRIEKENLAND. De koning van Servië is te middernacht op 1 Janu ari, incognito, op de reede van Saloniki aan boord van een Franschen torpedojager aangekomen. De ge neraals Sarrail en Machopoulos brachten hem een bezoek aan boord. De Koning zou heden aan wal gaan. HET VERGAAN DER PERSIA. De readers van die '„Persia" berichten, dat ex nog 11 geredden op Malta geland zijn. De consul der Vereenigde Staten te Alexandria heeft geseind dat dte „Persia" een 4.7-inch kanon aan boord had, doch de Amerikaansche autoriteiten ver klaren volgen® Reuter, dat zelfs indien dit bericht bevestigd wordt, dit feit toch niets uitstaande heeft met het werkelijke geschilpunt. Baron Zwiedineck, Oostenrijksch zaakgelastigde te Washington, heeft een bezoek gebracht bij minister Lansing en hem verzocht zijn oordeel op te schorten, hem tevens belovende, dat zoo het mocht blijken, dat een Oostenrijksche onderzeeër de „Persia" getorpil leerd reeft, Oostenrijk zonder verwijl voldoening en schadevergoeding zou geven voor het verlies aan Ame rikaansche tnenschenlevens. KORTE BERICHTEN. De te Saloniki gevangen genomen consuls en het consulaatpersoneel, tezamen 51 personen, zijn nu eerst naar het slagschip Patrie overgebracht en naderhand met een stoomschip naar een onbekende bestemming vertrokken. Een verschrikkelijke ontploffing, die de munitie fabriek van Haskeni, bij, Konstantinopel, vernielde moet veroorzaakt zijn door bommen uit een Franseh vliegtuig. Door een ontploffing, gevolgd door brand, in het tankschip „Aztec" in het droogdok te Brooklyn, kwamen een twintigtal mensdien, die in het ruim werkten, om het leven. drineraal Castelmm is van zijn reis naar Italië en Griekenland te Paxijs teruggekeerd. MIJNEN. Zooals wij gemeld hebben, hebben drie heeren uit Schiedam concessie aangevraagd tot het ontginnen van zoutlagen in de gemeenten Haaksbergen en Lonneker. Dat feit heeft Zondag te Schiedam tot eenige conster natie aanleiding gegeven. De Sch. Ct. meldt daarom trent: De wet van 21 April 1810, waaronder de ontgin ning van zoutmijnen valt, bevat o. m. de bepaling, dat een desbetreffende kennisgeving ook moet worden voorgelezen aan de burgerij, bij 't verlaten van de ker ken Dientengevolge stond Zondag voor 9 kerken te Schiedam een agent van politie, die, toen de kerkgan gers het kerkgebouw verlieten, op straat die kennis geving ging voorlezen. Dit verwekte eenige consternatie. Een kennisgeving voorgelezen voor de kerken! en dan nog over mij nen!.... Ja, de mee sch en wisten het wel, we zouden wel niet van den oorlog vrij blijven! En nu in eens al die mijnenstellig waren die door de geheele Maas gelegd. Wat zou het land te wachten hebben? Gelukkig werden de angstigen spoedig gerust ge steld. MELKVOORZIENING. In verband met de regeeringsmaatregelen aangaan de de melkvoorziening is gisteren te Groningen een vergadering van melkleveranciers gehouden, die hun melk aan de Groningsche melkinrichtingen leveren te gen den prijs, die betaald wordt door de melkfabriek Grijpskerk (12 cent). Onder protest werd een voorstel aangenomen, waarbij wordt bepaald, dat de schade, die de melkinrichtingen door verplichten melkverkoop op straat zullen lijden, mede door veehouders, die daartoe bereid gevonden zijn, voor een goed deel zal worden gedragen. Het protest beteekent, dat men dan minister Posthuma wil schrijven, dat door de ministe- rieele voorschriften de lasten aan de melkvoörziening verbonden onbillijk verdeeld worden. TWEEDE KAMER. SCHIFTELIJK BEANTWOORDE VRAGEN. Bestrijding mond- en klauwzeer. Door den heer Duymaer van Twist is d.d. 29 De cember 1915 de volgende vraag ingezonden: Is het juist, dat de Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel na den 23sten December j.l., toen de Kamer zich in meerderheid verklaarde tegen het door den Minister toegepaste systeem van bestrijden van het mond- en klauwzeer, voortgaat dit systeem toe te pas sen. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel zond daarop d.d. 31 December 1915 het volgende ant woord in: Het antwoord op de vraag zoude kunnen luiden: „ja, dat is juist." De Minister stelt er echter prijs op te verklaren, dat hij om de redenen, ontvouwd in de Memorie van Toe lichting van het wetsontwerp tot verhooging en wij ziging van het tiende hoofdstuk der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1916 (kosten van de maatregelen ter bestrijding van mond- en klauwzeer) zich niet ver antwoord acht onverwijld de wijze van bestrijding geheel te veranderen. Elke wijziging van gedragslijn zal tot noodzakelijk gevolg hebben, dat de veehouders een veel grooter aandeel in de bestrijding voor hun rekening moeten nemen dan tot nog fa het geval was; en daarom zal dus een termijn van v orbereidipg moeten worden ge geven. Het Nederlandsche Landbouw-Comité werd den 24sten December door den Minister uitgeaoodigd de noodige stappen daartoe te doen. Intusschen is de algemeene machtiging aan de di strictsveeartsen om tot afmaking van ziek en verdacht vee te adviseeren, ingetrokken. Thans wordt in elk bijzonder geval, waarin door hen deze maatregel noo- ,-dig wordt geacht, een met redenen omkleed voorstel .daartoe ingediend, waarop door den Minister wordt beslist. Op de overweging, dat een behoorlijke isola tie niet mogelijk was, werd de machtiging om het af maken van vee te adviseeren, tot op heden steeds ver leend. In één geval, waar het een groote boerderij betrof, werd op een verzoek van den burgemeester om isolatie in plaats van afmaking toe te passen, de navolgende machtiging verleend: „Kunt gij gedurende vier weken of zoolang de districtsveearts dat noodig acht de hoe ve met voldoend betrouwbaar personeel zoodanig af sluiten dat noch mensch, noch dier incluis hond, kat en pluimvee, noch eenig voorwerp de hoeve verlaat; zoo niet geef dan gevolg aan advies districts-veeartss." Waarop het volgende bericht kwam: Referten uw telegram gisteravond heb ik besloten tot afmaking vee. De burgemeester De Minister meent in dezen te hebben gehandeld in den geest van de voorstellers der motie, die toch, zoo als bij de gevoerde discussie, duidelijk in het licht werd gesteld, allerminst bedoelden de bestrijding van het mond'- en klauwzeer te laten rusten. Van deze gelegenheid maakt de Minister gebruik er nogmaals met nadruk op te wijzen, dat de stand van het mond- en klauwzeer In ons land zoowel als over onze grenzen geen aanleiding kan zijn thans plotse ling een ernstige bestijding van het mond- en klauw zeer te staken. STADNI1UWS. VROOLIJKE EPISODES UIT DEN MELK- OORLOG. De Alkmaarsche burgerij heeft weinig gemerkt van dten meikoor log, die met het oude jaar stil is heenge gaan. Wanneer het gaat. zooals het hier te Alkmaar is gegaan, dan is het voor den burger nog niet zoo heel bezwaarlijk in het operatiegebied van een rnelk- oorlog te verblijven. Men moet echter niet meenen, diat de strijdende partijen het even gemakkelijk en aan genaam hebben gehad! Er zijn heel wat strijdmid delen gebruikt, hinderlagen gelegd, listen gebezigd, voordat dte strijd uitgestreden was en de boeren' de Witte vlag der overgave vertoonden. Aanvankelijk liet de oorlog zich voor hen niet ongunstig aanzien. Wel hoordte men van melk die in beslag werd geno men, maar wat er met de andere melk gebeurde, een waarlijk niet geringe hoeveelheid, daar hielden ae be langhebbenden wijselijk faun mond over. Het was hun al te gauw, immers den eersten dag reeds, gebleken, dat er met den burgemeester en de politie, goed ingelicht als ze waren, niet viel te spot ten. Eerst nu alles voorbij is, zijn ze wat scheutiger in hun medtedeelingen geworden en hebben ze ons op ons verzoek wel eenige episodtes uit den strijd willen mede- deelen. Zooals men zich wellicht nog herinnert, was de po De BURt MEESTER* der gemeente ALKMAAS brengt .ter benn.8 van: a. de winkeliers, die zich hebben aangeven voor verstrekken van goedkoope bruine boonen en gr ne erwten, dat van DINSDAG 4 JANUARI af ter secret, ie der gemeente voor hen verki baar zijn gesteld1 kaar n, waarbij hun den koop in het klein word toegestaan, benevens daarvoor noodige beste >ilj etten, af te geven ae een der reeds bekend g takte grossiers; b. die ingezetenen dter gen te, dat van WOENS DAG, 5 JANUARI af verkrijgbaar zijn bij ona^rstaande winkelie, egeerlngs bruine boo nen tegen 20 cents per .O. of 10 cents per pond en idem. groene erwten tegen 21 cents per K.O. of 11 cents per pond, t.w.: Wed. D SOUGée, Ropjeskuil 60. VISSER, Stationsweg 4. WEIJLING, Laat 188. H. G. KNAAP, Verdronken Oord 34. ELZAS, Achterstraat 51. J. L. WALLAST, Scharioo 2. W. C. DE BRUIJN, Zevenhuizen 10. C. ERIKS, Stuartstraai 46, (alleen bruine boonen Coöp. Vereten. „ONS BELANG1' Huigbrou» wersstraat 7. A. SCHELLINGER, Achterstraat 48. A. HEIJN, Fnidsen 103. J. PASTOOR, Oudegracht 241. L. MULDER, Tuinstraat 13. S. KALF, Verdronken Oord 86. G. VIS, Forestusstraat 12. Koophandel (firma Gebr. TEN KLEIJ), Verdronken Oord 123. Wed. M. F. BEUDEKER, Nieuwesloot 47. J. P. VAN HUGTEN, Oudegracht 119. J. Z. BIERMAN, Lindenlaan 1. Jl. TAM AN, Zeglis 51. C. DE VRIES, Koningsweg 72. P. A. VAN HUGTEN, Nieuwpoorislaan 65. G. P. ELLES, Geestensingel 41. A. BRUIN, Snaarmanslaan 147. G. C. GROET, Landstraat 60 (alleen bruine boonen). C. KAGER, Westerweg 34. i DE WIJS BROERS, Ritsevoort 35. Th. SCHOUTEN, Voormeer 3. P. HOPMAN, Vamebroek 19, (alleen bruine boonen). Alkmaar, 3 Januari 1916. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat in het ge meenteblad van Alkmaar, No. 485, is opgenomen hun besluit van 23 dezer, waarbij is vastgesteld: Eene instructie voor den deurwaarder der PLAATSELIJKE BELASTINGEN te Alk maar, welk besluit, heden afgekondigd, gedurende drie maanden ter secretarie ter lezing is nedergelegd en aldaar in afdruk, tegen betaling van 0.07 V,is ver krijgbaar gesteld. Alkmaar, 28 December 1915. Burgemeester en Wethouders voorr md, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Btie van de transacties op 'dien Zondag vóór den melk- oorlog door den voorzitter, den heer Borst en den penningmeester, d)en heer Govers te Amsterdam ge sloten, dadelijk zoo goed op idle hoogte, dat ze afdoeo- dte maatregelen voor het inbeslagnemen der melk den eersten oorlogsochtend bij idle tram van half ze6 had kunnen nemen. Dat was voor de boeren een leelijken tegenvaller. Ze meenden alles zoo ingepikt te heb ben, dat er niets van zou uitlekken. Na dien morgen zijn ze dan ook dubbel voorzichtig geworden en het is hun sindsdien ook menigmaal gelukt op hun beurt de politie te verschalken. Ondier de melk, die al twee malen achtereen vóór het vertrek dter vróegtram in beslag genomen was, be vond zich gu van beide keeren de melk van d« n voorzitter der vereeniging, den heer Borst. D maakte boter, zoo heette het. De politie, trok er, ook deze melk in beslag te nemen, den volgenden n gen al vroeg op uit, om kwart voor vier klo. ze bijl den heer B aan. Ze vond er echter bc noch melk, omdat deze laat te al vervoerd was, Koedijk, Oudorp en Oterleel naar Stompetoren, wa. ze om 6 uur op de tram naa r Amsterdam was geze Zooals vanzelf spreekt richt' het oog der politie zich toen op laatstgenoemde pk an den volgenden mor gen, na eerst de melk van a heer Govers geconfis- ceerd te hebben, trok ze na Stompetoren. Alkmaar sche melk vond ze er niet, wel bracht ze schrik en ont steltenis ondier de boeren van Stompetoren en Omstre ken, die met hun melkwagens volgens gewoonte dier streek niet van licht voorzien, op weg waren naar de melkfabriek Voorwaarts, aldaar, en zich nu plotsf'ie»' door Alkmaarsche agenten aangehouden zagen! Lea oogenblik leek het, of men succes zou hebben, toen er een melkwagen van den heer Govers werd aangehou den. Bij nader onderzoek bleek, dat men slechts te doen had met een in Stompetoren wonenden neef van het bestuurslid der vereeniging van melkveehouders. Dat de Alkmaarsche politie niet alziend was en na tuurlijk niet alom tegenwoordig kon zijn, ondervonden de boeren van den Omval, die al een dag of acht, zon der ergens last van te hebben, htm melk rustig in Stompetoren op de tram kondten zetten. Plotseling scheen ze er echter de lucht van gekregen te hebben dat daar iets niet in den haak was. Op een ochtend dat sneeuw en ijs de wegen onbegaanbaar maakten voor paarden d!ie niet op scherp stonden, was i< daar op post. In verband met den toestand van den weg was den heer Gover even te voren verzocht door de Omvaller boeren, die geen scheip beslagen paarden bij de hand hadden, hen met zijn paard en wagen te hulp te komen. De heer G. bespeurde op weg naar dei Omval al spoedig onraad. Daar aangekomen liet e«. i-tflini

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1