DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN.. Van het westelijk oorlogsterreln. No. Honderd en achttiende Jaargang 1916 Mönnwtsprili m «ui» ft—Je Pt ftE 10 p, mi l»oti lettiit naar jMratate* Msnm fr,R. t Boé- m ik B^Is, CSSHR4M, Wai Cl Wêm? I. WOINBDAH 5 JANUARI VARIA. NEDERLAND. i m ALKMAAR, 5 Januari. Mag men de berichten gelooven, dan worden er te Saloniki steeds meer personen in hechtenis genomen, o. a. een Roemeensche vioolspeelster, die tijdens een voorstelling uit het théater-orkest werd weggehaald. De gearresteerde consuls zullen, naar het heet, naar Marseille worden gebracht, waar ze een vrijgeleide tot aan de Zwitsersche grens krijgen. Inmiddels wor den er nieuwe vergeldingsmaatregelen genomen. Zoo is te Parijs thans een ziek man onder bewaking ge steld, die met de zorg voor de archieven van het Bul- gaarsche gezantschap was belast. In Konstantinopel, waar men bericht kreeg, dat de Turksche consul ge vangen genomen werd, omdat hij teekens had gege ven aan Duitsche vliegers, overweegt men soortgelijke maatregelen „zonder zich daarbij te storen aan het volkerenrecht". Naar de Times meldt, wordt de inhechtenisneming van de consuls in Saloniki te Parijs beschouwd als een aanduiding, dat de geallieerden thans beseffen, hoe halve maatregelen niet langer toereikend zijn in liet Middellandsche Zeegebied. Men hoopt, dat ten opzichte van het onderzeeër-gevaar eveneens niet langer met halve maatregelen zal worden volstaan. Neutrale landen kunnen na de gevallen met de Persia en de Ville de la Ciotat niet meer verwonderd rijn, zegt de correspondent, dat de meest energieke midde len worden toegepast, zelfs op gevaar af, eenige moeilijkheden te scheppen voor de onzijdigen. Er zijn vele eilanden in de Middellandsche Zee met een in ternationalen positie^ die niet nauwkeurig kan wor den bepaald, en welke dienen kunnen als voorraadba- sissen, voor onderzeeërs. Deze eilanden moeten streng worden bewaakt en desnoods bezet. Door de laatste schendingen van het volkenrecht is het niet wel moge lijk in den strijd tegen de onderzeeërs de rechten der onzijdigen immer te ontzien, wordt er voorts in het telegram gezegd De slag ln Oost-Qalirië duurt voort, zegt het Oos- tenrijksche communiqué, dat den indruk geeft van. een zeer hardnekkigen strijd, waarbij de Russen sterke strijdkrachten hebben ingezet. Het Russische legerbe- richt meldt, dat in den. middenloop der Strypa loop graven werden bezet en dat hetzelfde geschiedde ten noord-oosten van Czemowitz. Andere berichten uit St. Petersburg gaan echter verder en deelen mede, dat een gedeelte der stad op bevel der Oostenrijkers door de bevolking is ontruimd, ja dat de stad geheel werd ontruimd en dat de Russen de hoogtestellingen, die haar beheerschen, hebben bezet. Volgens de Daily Chronicle zou veldmaarschalk von Mackensen met verscheiden divisies uit Servië op het Zuidelijk-Russi- sche front rijn aangekomen en zijn hoofdkwartier hebben gevestigd in Czemowitz. Dit laatste klinkt echter weinig aannemelijk. Ook de ontruiming van de stad dient nog te worden bevestigd het Duitsche communiqué zwijgt er ook over. In elk geval raag nu worden vastgesteld, dat de Russen een offen sief zijn begonnen aan het Boekowina-front, de Dnjeatr-linie en de StrypaStyr-linie. De aan de Dor nau en in Bessarabië samengetrokken troepen, welke men voor het Balkan-offensief bestemd dacht, worden hiervoor gebezigd. De operaties zijn hier zeker van belang. Een terugslaan van den Oostenrijkschen rechtervleugel, zou voor de midden-mogendheden een hoogst aadeeligen invloed op Roemenië uitoefenen en allicht tot meerdere ernstige militaire nederlagen lei den. Rusland volgt de in dezen oorlog reeds vaker toegepaste tactiek. Maar wanneer het in het Zuiden begon, moest het zijn actie spoedig staken, omdat el ders, in het noorden, de nood begon te dringen. Het was bijv. in November 1914 dat de Oostenrijkers ge dwongen werden Czemowitz te ontruimen, maar de Russen moesten de Btad den 17den Februari weer prijsgeven in verband met het gelukte offensief van maarschalk von Hindenburg in Oost-Pruisen. Sindsr dien is de stad in het ongestoorde bezit der Oosten rijkers gebleven. Maar opvallend is het, dat terwijl er thans weer in het Zuiden een belangrijke actie is, er in het Noorden plotseling ook weer grootere leven dheid komt Het Russsische legerbericht maakt ten 'minste melding van mislukte pogingen om bij Elisen hof over de Dwina te komen en van een poging der Duitschers om, gekleed in witte mantels, de Russi sche loopgraven in de buurt van het station Tsargrad te naderen. Misschien worden de operaties hier wel- i dra op grooter schaal ondernomen en blijkt opnieuw het verband tusschen de linie in het Noorden en het front tusschen Boekowina en Bessarabië. Waarschijnlijk wordt vandaag reeds over het dienst- p lichtontwerp in het Engelsche Lagerhuis gestemd. Men verwacht een honderdtal tegenstemmers. Minis ter Simon is afgetreden, niet onmogelijk treden ook minister Mc Kenna en Runpiman alsnog af. Getorpilleerd werd nog een P. and O.-liner, n.l. de Geelong, gebouwd in 1904, groof8000 ton. Het Engelsche legerbericht luidt: Wij brachten, in den loop van een nu en dan afge broken artilleriegevecht, twee Duitsche houwitser-bat terijen tot zwijgen in ae buurt van Armentières en dreven ten noordoosten van Yperen arbeidende troe pen uiteen. Ten noorden van Albert opende de vijand, na een artilleristische voorbereiding van eenige uren, een he vig geweervuur uit zijn loopgraven. Door ons vuur beletten wij echter de verdere ontwikkeling van den aanvaL DE NOTA VAN GRIEKENLAND. De Grieksche gezant te Sofia overhandigde aan den Bulgaarschen minister-president Rodoslawof den tekst der nota, waarin de Grieksche regeering ten krachtig ste-protesteert'tegen de arrestatie van de consuls te Saloniki. De gezant verklaarde, dat de Grieksche regeering met alle middelen, waarover zij beschikt, zal trachten te zorgen, dat de nota uitwerking heeft. - De Grieksche regeer ing is bezield met den oprech ten wensch elk misverstand met de centrale mogend heden te vermijden en de goede betrekkingen te blij ven handhaven. De openhartige verklaring van den gezant maakt in regeeringskringen een uitnemenden indruk. In de nota van de Grieksche regeering aan de verte genwoordigers van Engeland en Frankrijk betreffende de arrestatie der consuls wordt volgens de „Neue Freie Presse" nog gezegd: „De koninklijke regeer ing, steunend op hare souvereiniteit, verlangt, niettegen staande zij tegenover een sterkere macht staat, dat on verwijld de noodige bevelen worden gegeven voor de veiligheid der genoemde personen tot den tijd, dat zij weder onder de hoede der Grieksche autoriteiten wor den gesteld. Bovendien is de koninklijke regeeriug gerechtigd te eischen, dat bevel wordt gegeven om de door de geallieerden gearresteerde personen uit te le veren aan de Grieksche regeering, die ze onder haar hoede en bescherming zal nemen, en te verlangen, dat maatregelen worden genomen, dat de wapens van de consulaten worden geëerbiedigd" Wegens de arrestatie van den Franschen vise-consul te Sofia door de Bulgaarsche regeering, heeft de Fransche regeering bevel gegeven den Bulgaarschen kanselier, beiast met het toezicht op de archieven van de Bulgaarsche legatie te Parijs, onder dezelfde om standigheden te arresteeren. Daar hij ziek is, heeft hij verlof gekregen onder toezicht in zijn appartementen te blijven. Aan de consuls van vijandelijke landen, die te Salo niki gearresteerd zijn, zal nu him aankomst te Mar seille een vrijgeleide tot aan de Zwitsersche grenzen worden verstrekt. HET STELSEL VAN LORD DERBY. In het rapport over zijn stelsel van recruteering be handelt Lord Derby in bijzonderheden de verschillen de redenen, die verhinderd hebben, dat het volledig succes had, speciaal het systeem om sommige beroepen voor speciale te verklaren, zoodat de arbeiders, die er in werkzaam waren, niet voor recruteering in aanmer king konden komen. Lord Derby eindigt als volgt: „De werving heeft duidelijk uitgewezen, dat het geen gebrek aan moed is, dat de mannen weerhoudt en evenmin is er ook maar de geringste aanduiding, dat het land als een geheel niet even vastbesloten is den eersten minister te steu nen bij het houden van de belofte, die hij op 9 No vember 1914 in Guildhall heeft gedaan, als het dit was, toen die belofte werd afgelegd. Er is integen deel afdoende gebleken, dat het volk den oorlog wenscht doorgezet te zien tot het gelukkig einde." Bevestigd wordt, dat nog vier groepen van recru- ten, die zich naar aanleiding van de werving volgens het stelsel van lord Derby hebben aangegeven, onder de wapens zijn geroepen, n.l. de ongehuwde mannen van 23 tot 26 jaar. DE „PERSIA". President Wilson is van zijne huwelijksreis terug gekeerd, om in den huidigen, erkend ernstigen stand van de crisis, in verband met het onderzeeërs-geschil, de leiding op zich te nemen. Officieel wordt bekend gemaakt, dat de regeering handelend zal optreden, zoodra volledige bijzonder heden bekend zullen zijn. De zitting van den ministerraad is uitgesteld, om dat die bijzonderheden nog niet bekend zijn, maar de /President heeft met verschillende leden- van de „Se- jnaats-commissie voor de betrekkingen met het bui tenland" den toestand besproken. Uit nadere berichten blijkt, dat de lunch juist begon .nen was toen een hevige ontploffing plaats had. Een jonge dame vertelde: „Ik zat pas aan tafel, toen de ontploffing plaats had. Ik snelde onmiddellijk naar mijn hut om_een reddinggordel te halen. Twee maal viel ik tengevolge van het hellen van het schip, ik bereikte echter mijn. hut, greep mijn reddinggordel en vloog weer maar het dek. Ik had de grootste moeite om mij staande te houden, en sloeg onderweg weder neder. Ofschoon ik mij ernstig bezeerd had, lukte het mij toch den gordel om te doen, ik sprong in zee en werd, na 15 minuten in het water te hebben gelegen, gered". •OORLOGSHUWELIJKEN. Het statistisch bureau van de stad Halale heeft een 'rondvraag gehouden in de vijftig grootste steden van Duitschland over de huwelijksstatistiek in den eersten tijd van den oorlog. Daarbij bleek, dat in de eerste ■maanden de oorlogshuwelijken meer dan de helft vormden van alle echtverbintenissen, die toen gesloten werden. In de meeste steden bedroegen zij zeventig en meer procent. In Augustus 1914 wisselde het percen tage, dat de oorlogshuwelijken van het getal dei: hu welijken uitmaakte tusschen 40,7 procent (Krefeld) en 88,6 procent (Danzig). In Berlijn vormden in Augus tus 1914 de oorlogsbuwelijken 80,3 procent van het totaal. In September en October begon het reeds zeer te luwen. In September wisselde het percentage tus schen 10,7 in. Hambom en 83,3 in Maainz. In October tusschen 6,94 in Bochum en 77,5 wederom in Mainz. In het jaar 1915 bedragen de oorlogshuwelijken ge middeld slechts ongeveer 20 procent van de toch reeds sterk verminderde huwelijken. DE „LETO" OP EEN MIJN GELOOPEN. Bij Dirkzwagers snmaalstation te Hoek van Hol land is een draadloos bericht van den volgenden in houd ontvangen: Het van Nieuw-York naar Rotterdam bestemde Ne der landsche stoomschip „Leto" is hedenavond 8 mijl Oost ten Zuiden van Galopper op een mijn geloopen en vervolgt de reis naar Rotterdam. Nadere bijzonderheden ontbreken. (De „Leto" is een schip van de maatschappij Zee vaart te Rotterdam, meldt de N. Rott. Crt.). KON. NAT. STEUNCOMITé. Blijkens de 71ste lijst van 1925 December is bij het Kon. Nat. Steuncomité 1914 over dat tijdvak inge komen een bedrag van 3290.6134makende met het bedrag der vorige lijsten een totaal bedrag van 3.430.800.66 34 STADNIEUWS. LIEFDADIGHEIDSUITVOERING PIUSSTICHTINO. Aardig was gisteravond de Harmoniezaal versierd en de nette feestdos paste volkomen bij die der lieftal lige jongedames, die programma's ten verkoop boden en bij de stemming van de bezoeksters en bezoekers, dlie de beschikbare ruimte geheel vulden en dit onge twijfeld ook vanavond zullen ctoen. De heer A. J. Mulder, die de bijeenkomst opende, verzekerde dat het bestuur der Pius-stichting met een bezwaard hart had besloten een liefdadigheids-uit voering ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het gebouw te geven, daar er bij .de tegenwoordige omstandigheden reeds zooveel van de publieke welda digheid werd gevraagd, dat men er nauwelijks een be roep op durfde doen. Was dan ook de verwachting niet hoog gespannen, spoedig bleek, dat de toegangs kaarten grif werden verkocht, hetgeen pleitte zoowel voor den grooten liefdadigheidszin van Alkmaar's in gezetenen als voor de werkzaamheid der jonge dames, die den verkoop bereidwillig op zich hadden geno men. Aangenaam- was het bestuur er door verrast, dat zoo menigeen een penninkske had willen offeren aan de Piusstichting en namens het bestuur sprak de heer Mulder de hoop uit, dat die sympathie zou blij ven bestaan en nog zou toenemen, opdat aan steeds meer oude, afgeleefde menschen een gelukkig levens einde kan worden bereid. Tenslotte beval hij de uitvoering in een welwillende beoordeeling aan, omdat er naast schoone, bekende, ■krachten, stadgenooten voor het eerst voor het voet licht verschenen. Die slot-woorden zijn natuurlijk niet gesproken tot dé critiek. Immers het is een oude en goede gewoonte, dat de critiek zwijgt, wanneer de liefdadigheid aan het woord) is. Wij zullen ons aan die traditie houden ofschoon noode en dus slechts eenige algemee- ne indrukken weergeven. Zoo heeft het publiek allereerst zeer genoten van sopraan en baryton (mej. Ange Bakker en de heer Ch. Bakker, beiden te Am sterdam) en ook mej. Joanna Kortman, altzangeres uit Leiden, luide toejuichingen geschonken, heeft het gelachen om hqt aardige vogelkwintet (twee stadge nooten, moeder en -dochter vulden het evengenoem.de drietal aan), is het onder den indruk gekomen van de oorlogspoëzie van mr. van Sonsbeeck (te dezer ge legenheid ten bate der Piusstichting in druk versche nen), heeft het zijn luchthartig en geestig inleidend praatje bijzonder gewaardeerd en ook gelachen om de „geintjes", waarvan het vermoedelijk nog heel graag wat meer zou hebben gehad, waardoor dan tevens het genre wat minder eenzijdig zou rijn geworden. Na de pauze prijkten op het keurig aangekleede too- neel de doorboorde hartjes te midden van slingers van lóovera en bloemen en kroontjes en werd er naar ou den trant een bruiloft gevierd van een boer en een boerinnetje. De al-oude „boeren-opera", het traditio- neele Oudejaarsavond-kluchtspel der klorissen, in eenigszins gekuischten vorm gegeven, met zijn melodieuze muziek en boersche snakerijen van minnen, zingen, dansen, eten, drinken en vroolijk zijn, werd alleraardigst ten tooneele gebracht. Er is zoo smakelijk bruiloft gevierd, dat wij, bezoekers, met leedwezen achter het voetlicht bleven zitten wie zou er niet graag mi gedaan hebben aan een ronde dansje of een polonaise, ai het aardige bruidspaar niet mee hebben „beschonken" en bedronken? O, ze kwamen best in hun spullen, die Kloris en Roosje, ze kregen prachtig haardgerei en ouderwetsch huisraad, dat menig hooggehakt en schoongeschoeid boerinne tje er waren er heel wat pas-ontloken roosjes on der 1 dit Roosje benijden zou. En wat werd er onder puntige gedichtjes niet aangesjouwd en aange boden voor het bruiloftsmaal! Henneman rijn kaas, van alle kaas dé baas, dan die van de Wit, met min stens zooveel pit, van van Kessel rozen en anjelie ren, die mooi de tafel gingen sieren, een ham van de Waard, een tulband van Netten, boeren jongens van de Steenenbrug en wijn van Meienbrinken wat niet al meer. En hoe allerliefst werd er gedanst: po lonaises, zoo guitig geopend door een duo-decimo- paartje, een keurige espana, pas de quatre, gran' chaïne en andere sierlijke lancier-figuren, en dan dé vrooiijke boerendansen op de vroolijke wijsjes van Jan Pierewit, goeie n'avend juffrouw, op de geest daar moet je wezen, op de geest daar moet je zijn De sierlijke, kleurige kleedij van al die bruiloftsgas ten in laken en fluweel was een lust voor het oog do heer Kenter, die voor de regie zorgde, had eer van zijn werk, evenals trouwens de heer Huijsmans, die met zooveel succes de dansregie op zich had genomen, terwijl ook de heer Joh. Kuiper met zijn pianobegelei ding een groot aandeel in het welslagen van den avond had. Zooals het behoort, werd er ook een nieuwjaars- wensch uitgesproken, dié herhaaldelijk door applaus werd onderbroken en die hier in zijn geheel volgt. Nadat de arme Krelis, wiens Elsje hem ontsnapt is, zingt zijn smart te zullen verzachten met den aller- besten wijn, komen Thomasvaer en Pietemei op. Tho- masvaer vindt, dat het trouwen 'tegenwoordig heel anders gaat dan dertig jaar geleden, waarop de vlotte Pietemei (die gang in de voorstelling wist te bren gen, vooral als het eens eventjes een klein beetje ha perde,) invalt: PIETERNEL. Och man er veranderde zooveel, Een huis lijkt nu wel een kasteel I Een paard is niet meer in de stiel, Men wenscht zich nu 'n automobiel I THOMASVAER. Naar stad gaat ook niet als voorhenen, Geen zand of grint, maar over steenen! En op de kaasmarkt gaat het vlug, In een paar uur ben ik thuis en terug. PIETERNEL. Dat dank je aan Alkmaar's vroede vaderen, Die houden niet van lang vergaderen, Maar sloopten huizen bij de vleet En hebben daarmee de markt vei breed Nou geven ze bakken, voor de kazen, 't Zijn er lang geen houten klazen. Of kasteleins 't prettig vinden? THOMASVAER. Ik hoorde 't nog van geen der vrinden 1 PIETERNEL. Dat is goed, dan kom je nuchteren thuis. THOMASVAER. Daar op de Koorstraat, naar ik hoor, Bouwt men een groot nieuw postkantoor, Dan komt de Telegraaf óók daar. PIETERNEL. Dat is goed met 't oog op brandgevaar Van. de oudle en schoone Waag, kedaar! Ja, 't is een sieraad van deez plaa(t)s En ais er markt is van de kaas En ruitertjes den toren rondrijden, Staan vreemd en eigeln En electriek zou heel veul beter staan. THOMASVAER. De paardentram is wat antiek, 't Is voor zoo'n plaats toch wel komiek Om met zoo'n hol -clkar te gaan En electriek zou I- veul beter staan. PIETE IEL. Niet zeuren, doe liever thuis, Maar ik hoorde, verfraaien ook 't stadhuis Van binnen en van buiten, Zeg, is dat ook voor ons te zien? Maar Alkmaar kan wel meer ons biên. THOMASVAER. O ja, daar achter op de Krocht Daar wordt er menig ingebrocht PIETERNEL. Neen Thomas, houd nu op met mallen, De hertekamp zal je best bevallen. THOMASVAER. Ja, schoon is d' aanleg van de Hout, Al vond men vroeger Springer stout. PIETERNEL En zie eens naar het Nassaukwartier, Daar zou je wonen met pleizier, De straten zijn er ruim en breed, Aan aanleg is veel zorg besteed. Schoon ligt daar de St. Josefkerk, Die als 't ware siert dit werk. THOMASVAER. Ja, in Alkmaar is alles fijne piek, Nooit hapert er de electriek, De gas is best, belasting laag, Toch zou 'k, ga ik rentenieren, graag Daar wonen, 't is er gezond en zind'lijk, De menschen zijn er goed en vrind'lijk, Scholen vindt men er op elk gebied, De arme veel onderstand geniet. PIETERNEL. Vergeet toch niet, m'n beste man, De Piusstichting, denk er anf THOMASVAER. Wou jij er in? PIETERNEL. Kan jij mij missen, Daarin kon jij je wel vergissen Gebouwd voor vijf en twintig jaren, Zij acht verpleegden kon bewaren. THOMASVAER. En nu? PIETERNEL. Nu zijn er dertig en zes. THOMASVAER. Maar wijf, dan gaan ze op de flesch PIETERNEL. Geen nood, ze leven van giften en gaven, Bijeen gebracht ook door Zouavenl Ze houden er schapen en krijgen legaten En doen voor zich zingen en dansen en pra ten. Nu wij op dee'z bruiloft zóó zijn bij elkaar Wil ik met mijn'Thomasvaer Een m-ooieu heilwensch uit gaan spreken En zet dee'z heilwensch blijde in Voor onze dierbre Koningin 't Zij haar lang, lang nog gegeven Om met en voor haar volk te leven. THOMASVAER Lang.leve ook onze burgervaer Hij werke aan 't heil van Alkmaar. PIETERNEL. Ook zijn goede en beste vrouw Brengen wij hulde en trouw. SAMEN. Wij willen ook veel goeds en liefs toewen- schen Aan al dee'z Alkmaarsche menschen Heil allen jong en oud te gaar Veel heil en zegen in 't Nieuwejaar.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1