DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van kt oostelijk oorlogsterrcin. 1 Van kt westelijk oorlogsterreln. No. 4 Hond ord en achttiende Jaarirang. 1916 Abonnementsprils per 3 maanden f 1.fr. p. post 11.25, Advertentieprijs 10 et p. repel, groote tetters naar plaatsruimte. Brieven fr. II. V. Beek- en Handelsdrukkerij v.b. HERBIs. COSTER S ZOOR, foordam C9. Telefoonor. 1 DOHOEKlIAü 6 JANUARI ENGELAND. Oproeping in werkelijken dienst Terlagiug maximumprijzen yan het VARKMSYLEESCH. Beschikbaarste ling yan goedkoope oHlvruchten. ALKMAAR, 6 Januari. In het Engelsche Lagerhuis is gisteren, terwijl ver scheiden leden, die verlof hadden gekregen de belang rijke besprekingen bij te wonen, in khaki waren ver schenen, het debat over het recruteeringsvraagstuk be gonnen. Ingediend werd door de regeering een wets ontwerp, waarbij alle ongehuwde mannen en kinder- looze weduwnaars van 1841 jaar, die geen geldige reden tot vrijstelling kunnen aanvoeren, zullen wor den gedwongen dienst te nemen, d. w. z. dienstplich tig zullen zijn, vijf weken nadat de koninklijke toe stemming op het ontwerp is verkregen. Voor Ierland geldt het ontwerp niet en behalve degenen, die on ontbeerlijk werk verrichten, worden zij, die voor an deren hebben te zorgen, vrijgesteld, terwijl degenen, die gemoedsbezwaren hebben tegen den vechtdienst, niet zullen behoeven te vechten, maar wel in dienst moeten. De heer Asquith, de minister-president, verklaarde, dat onlangs de werfbeweging niet meer zoo goed ging, wijl verschillende gehuwde mannen weigerden dienst te nemen, ttnzij hun toezegging werd gedaan, dat èf ongehuwden, zoo ze niet vrijwillig opkwa men, zouden worden gedwongen öf gehuwden van hun verbintenis zouden worden ontslagen. De belofte werd gegeven, zij diende thans te worden vervuld. Vandaar het ontwerp tot dienstplicht, terwijl inmid dels het stelsel van Derby blijft toegepast, zoodat on gehuwden zelfs nu nog uit vrijen wil kunnen teeke nen. De regeering kreeg van verschillende sprekers steun, al werd er op aangedrongen, dat het ontwerp slechts voor den duur van den oorlog zou gelden. Maar zij werd ook bestreden. De heer Redmond, de bekende Iersche leider, wenschte het ontwerp niet te steunen, omdat er thans meer mannen beschikbaar zijn, dan waarmee de regeering raad weet en omdat het ontwerp niet als militaire noodzakelijkheid werd verdedigd, doch uitsluitend op grond van de noodza- kelijliieid van het nakomen eener belofte van den mi nister-president. En de heer Simon, die in verband met deze kwestie van zijn portefeuille voor binnen- landsche zaken afstand heeft gedaan, leverde een scherpe kritiek op de cijfers van Lord Derby, die door de Manchester Guardian kortweg „apekool" zijn ge noemd. Deze spreker werd met een luid en langdurig gejuich ontvangen.' Hij herinnerde er aan, dat de be lofte van den minister-president tweeledig was. Im mers die belofte hield in, dat geen dienstplicht zou worden ingevoerd dan met vrijwel algemeene instem ming, doch bovendien, dat dienstplicht pas in overwe ging zou wórden genomen nadat de uitkomsten van den werfveldtocht van lord Derby ten volle waren on derzocht.,. Dit was niet geschied, zoo betoogde de spreker. Lord Derby zegt: 651.000 is geen te verwaar lozen minderheid. Dit is echter niet 't cijfer, dat den doorslag behoort te geven. Allereerst dienen er aller lei aftrekkingen plaats te vinden, niet door een ra ming, maar door een nauwkeurig onderzoek. Dit, verklaarde de heer Simon, is onze belofte. Hij toonde aan, dat het percentage der mannen die van de 651.000 moeten worden afgerekend, veel grooter is dan dat van alle andere groepen, zoodat niemand op 't oogen- blik kan zeggen, of niet oiitóchien tenslotte 't aantal werkelijke achterblijvers inderdaad te verwaarloozen is De Engelsche natie zou haar eerstgeboorterecht niet verkoopen voor een schotel linzen, die geen ste vig maal zou opleveren, aldus werd de critiek op het rapport besloten. Het betoog, dat het vrijwilligers- stelsel een levensbeginsel is in Engeland's nationaal leven en dat daarom alleen in het alleruiterste geval tot dwang moet worden overgegaan, moet zeer veel indruk gemaakt hebben. Namens de regeering werd door minister Bonar Law verklaard, dat het ontwerp naar de meening van het departement van oorlog noodzakelijk was voor een zegevierend ten einde brengen van den oorlog en dat de verantwoordelijkheid van hen die er zich tegen verzetten even groot is als die der regeering wegens het nemen van haar besluit. Met belangstelling mag verder worden afgewacht, welk besluit het Lagerhuis zal nemen. Immers het geldt hier een zaak, die voor Engeland om meer dan één reden van zeer groot gewicht is, zoodat een be slissing van historische beteekenis mag worden ge noemd. De Engelsche minister van buitenlandsche zaken Sir Edward Grey, heeft een keurig antwoord gegeven op den eisch der Duitsche regeering, dat een vervol ging wegens moord zal worden ingesteld jegens de bemanning van den Engelschen kruiser „Baralong", die in Augustus j.l. een Ehiitschen onderzeeër bij de Iersche kust in den grond boorde en daarbij onmen- schelijk optrad. De Engelsche minister zegt, dat het dwaasheid zou zijn dit eene geval uit te kiezen voor een onderzoek. Zelfs indien de beschuldigingen, waarop de Ehiitsche regeering zich verlaat, werden aanvaard voor wat ze zijn, wat de Engelsche regeering intusschen niet doet, cian nog zou de beschuldiging tegen den gezagvoer der van de „Baralong" onbeduidend zijn in vergelij king met de misdaden, die opzettelijk schijnen te zijn bedreven door Duitsche officieren, zoowel te land als ter zee, tegen combattanten en non-combattanten. De minister somt drie gevallen op, die bijna ter- zelfdertijd plaats hadden en zegt, dat die gebeurtenis sen, te zamen met het geval van de „Baralong", voor een onpartijdigen onderzoekingsraad zouden kunnen worden gebracht, bijvoorbeeld voor een rechtbank samengesteld uit Amerikaansche marine-officieren. Indien dit voorstel zou worden aanvaard, zou de Britsche regeering alles doen, wat in haar macht was um het verder onderzoek te vergemakkelijken en dt stappen nemen, die door de gerechtigheid zouden worden vereischt. Daargelaten of de Duitschers nu bij voorkeur Ame rikaansche zee-officieren als arbiters zullen erkennen, is tiet toch goed, dat eens de aandacht gevestigu wordt op onzijdigen. biet zou zeker zeer gewenschi geweest zijn, indien de regeeringen van den beginne af aan wat meer waarde hadden gehecht aan het on partijdig oordeel van neutralen! In een maritiem Nieuwjaarsoverzicht verklaart dt kapitein ter zee L. Persius in het Tageblatt, dat men er in Duitschland in verband met de sterkte der vij andelijke vloten niet aan denken kan, tot den strijd in de open zee uit te dagen. Er moet, evenals tot dusverre, gepoogd worden door de spëldeprikken dei onderzeeërs voornamelijk in den handelsoorlog en door kleine uitvallen den vijand te verzwakken, totdat zich misschien een gunstige gelegenheid aanbiedt voor de Duitsche vloot tot een onderneming op groo ter schaal, waarnaar het geheele marinepersoneel ver langt. De schrijver waarschuwt, dat men in Duitsch land het verlies van handelsschepen bij de tegenstan ders niet te hoog moet aanslaan. Hij verwacht, dat in de toekomst de resultaten der onderzeeërs met hun toenemend aantal en de groeiende „kriegstüchtigkeit" vergroot zullen worden. Het laatste Russische legerbericht maakt geen mel ding van Czemowitz. En van Weenen uit wordt 't bericht, dat de stad door de Oostenrijkers zou zijn ontruimd cn dat de Russen de hoogten, die de stad beheerschten, zouden., hebben bezet, volkomen on waar genoemd. Er is in Czemowitz, zoo heet het, niets gebeurd, wat maar eenigszins op ontruiming kan wijzen en de Russen staan ten noorden der stad niet dichterbij, dan zij sedert maanden hebben ge slaan. Het Oostenrijksehe legerbericht verzekert, dat de 'Oostenrijksehe troepen met succes hebben gevochten cn de vele Russische aanvallen hebben afgeslagen. En het Russische communiqué maakt niet den indruk, dat dit over het geheel.onjuist is liet meldt slechts enkele kleinere plaatselijke voordeelen. In het Westen is het woord aan de artillerie. De Franschen deelen mede, dat hun kanonnen ernstige schade hebben toegebracht aan de Duitsche versterkin gen tusschen Reims cn Soissons en in de Champagne, de Duitschers zeggen, dat de stad Lens door de Fransche artillerie wordt beschoten. Het lijkt er dus wei naar, dat in Noord-Frankrijk infanterie-aanvallen worden voorbereid. Vermelding verdient tenslotte een berichtje van een Duitsch blad, dat een redactie-lid zich naar den Balkan heeft begeven om bij de waarschijnlijk spoedig beginnende gevechten om Saloniki als oorlogscorres pondent op te treden. Dit wijst op een ook hier wel- dia verwachte actie. Het Oostenrijksehe legerbericht luidt: Onze troepen in Oost-Galicië en in de Boekowina hebbm ook gisteren op alle punten zegevierend ge streden. Op het Bessarabische front opende de vijand gedurende de eerste uren van den middag weder een zeer hevig geschutvuur. Weder had een infanterie- aanval plaats op onze stellingen bij Troporoutz en aan de rijksgrens ten oosten van Rarancze. De aanval ler trok hier en daar in acht gelederen op naar onze stellingen. Zijn colonnes moesten het echter reeds voor onze hindernissen opgeven, of, hetgeen meestal het geval was, reeds vroeger. Zij leden zware verlie zen. De aanvallen der Russen op de bruggeschans bij Uscieczko en in de streek van Jazlowitsj slaagden evenmin als die bij Toporoutz. Meer naar het noorden gebeurde niets van belang. Het Fransche legerbericht zegt: In den loop van dén nacht deed de vijand na een hevig bombardement een vrij hevigen aanval op de Fransche loopgraven tusschen hoogte 193 en de „nutte de Tahure". De aanval werd volkomen afgeslagen. HET DTENSTPLICHTONTWERP Bij de indiening van het wetsontwerp op den mili tairen diénst verklaarde minister Asquith, dat hij, na van de globale cijfers, voorkomende in het rapport van Lord Derby, het grootst mogelijk aantal vermoe delijke afvallers afgetrokken te hebben, het aantal on gehuwde mannen, die zich niet voor den dienst heb ben opgegeven, nog als zeer belangrijk moest be schouwen en dat het noodzakelijk was de belofte aan de gehuwde mannen, dat zij niet opgeroepen zouden worden vóór de ongehuwde in dienst waren gesteld, m te lossen. Het ontwerp bevat bepalingen voor de automatische ,in lijving van ongehuwde mannen en weduwnaan. zonder kinderen in den leeftijd van 18 tot 41 jaar, die geen reden hebben tot vrijstelling. De manschappen zullen Vijf weken nadat de wet door den Koning ie bekrachtigd, beschouwd worden zichzelf te hebbei aangegeven. Voor de territorials voor den dienst in het land zal de wet ook gelden. Tot de vrijgestelden zullen o. a. behooren mannen, die onmisbaren arbeit, verrichten en mannen, die voor anderen hebben ti zorgen, terwijl zij, die gemoedsbezwaren hebben te gen den gewapenden dienst, alleen van dezen zullen worden vrijgesteld. Het ontwerp zal niet gelden voor Ierland. In ieder district zullen rechtbanken worden ingesteld ter be handeling van de verzoeken om vrijstelling en recht banken van appèl, terwijl verder, zoo noodig, nog ge ltgenheid zal bestaan om in hooger beroep te gaan bij een centrale rechtbank. De minister verklaarde van meening te zijn, dat dc wet algemeene instemming zoude vinden, zoodra de bepalingen bekend zullen zijn. Het groepenstelselal opnieuw in werking treden en de mannen kunnen zich dientengevolge nu nog op geven vóór de wet in werking treedt. De heer Simon, gewezen minister van binnenland- sche zaken, deelde de redenen mede, waarom hij was afgetreden. Hij verklaarde, dat de vrijwillige dienst neming een vitaal beginsel was van het Engelsche na tionale leven en gaf zijn leedwezen te kennen, dat de regeering dtwang wilde invoeren alvorens zich verze kerd te hebben, dat het aantal ongehuwde mannen, die werkelijk beschikbaar zijn voor den militairen dienst, geen minderheid is, die verwaarloosd' kan wor den, hetgeen zij, naar hij meende, zou blijken te zijn. De heer Hodge, president van de Labour Party, wenschte zich eerst te verklaren na de arbeiders-confe rentie, die morgen zal plaats hebben. De heer Tho mas daarentegen, eveneens lid van de arbeiderspartij, betoonde zich sterk gekant tegen dwang en stelde de regeering voor het nog eens te probeeren met het stel sel-Derby. Generaal Seely, gewezen minister van Oorlog in het liberale kabinet, die eerst hedenmiddag uit Vlaande ren was aangekomen, steunde het'ontwerp krachtig. De heer Redmond, sprekende namens de Iersche na- totfalisten, zeide, dat wanneer de heer Asquith had aangetoond, dat dwang het eenige midldel is om den oorlog te winnen, dan zou er niemand zijn geweest, voor zoover hij wist, die zich verzet zou hebben. De heer Asquith had echter de aanneming van het ont werp niet voorgesteld als een militaire noodzakelijk heid, maar als noodig, opdat hij zijn belofte gestand kon doen. Spreker verklaarde, dat er meer mannen beschik baar waren, dan de regeering kon gebruiken en daar om konden de nationalisten onder deze omstandig heid het ontwerp niet steunen. Pe heer Hobhouse, die een sterk voorstander van het vrijwilligersstelsel is, zeide dat hij voor het ont werp zou stemmen, daar de regeering het voor noodig verklaart. Hij drong er echter op aan, dat zij de ver zekering zou geven, dat de wet slechts van toepassing zal zijn gedurende den oorlog. KORTE BERICHTEN. Uit Peking wordt gemeld, dat te Nanking op groote schaal terechtstellingen aan soldaten voltrok ken zijn en dat vele anderen als onbetrouwbaar ontwa pend' zijn. In Duitsche bladen vindt men thans versche Bul- gaarsche eieren geadverteerd tegen 165 mark de 1000 stuks, d. i. dus bijna 10 cents per stuk. Te Havre is" een besluit van de Belgische regee ring afgekondigd, waarbij een gouden boek wordt in gesteld, om de herinnering te bewaren aan de werken van edelmoedigheid en liefdadigheid, die gedurende dén oorlog voor België zijn verricht. Het Journal geeft een beschrijving van den te rugtocht eener Fransche vliegtuigafdeeling te samen met het Servische leger. De Serviërs waren geheel het hoofd kwijt geraakt en van hen was geen hulp te verwachten. Met de particuliere middelen harer le- dèn verschafte de Fransche afdeeling zich voor onge veer 18000 fres. de noodige trekpaarden, haver enz. om Albanië te bereiken. Bij déze gelegenheid werden ook zieken met vliegtuigen vervoerd; zeker wel voor dé eerste maal, dat men van dit soort ambulancen ge bruik maakte. Sedert de laatste uitbarsting van den Vesuvius, thans negen jaar geleden, had zich op den voomaam- sten krater langzamerhand een grooten kegel lava van ongeveer 70 meter gevormd. In den nacht van 3 op 4 Januari, meldt de correspondent yan de Daily Chro nicle, vloog de geheele kegel, plotseling in stukken. Gesmolten lava liep over de boorden van den krater, terwijl reusachtige vlammen hoog ten hemel sloegen. Japan heeft een nieuw uitvoerrecht ingevoerd voor vruchten, groenten en andere levensmiddelen. Dit .heeft in Rusland veel ontstemming veroorzaakt, daar men gelooft, dat de ontwikkeling van de handelsbe trekkingen tusschen Japan en Rusland daardoor be nadeeld zal worden. De verkoop van bevroren vleesch te Parijs, zal door de coöperatieve iaatschappijen bezorgd worden in opdracht van het F stuur der stad. Bij de Italiaansche spoorwegen heeft men tijde lijk Servische vluchtelingen te werk gesteld, die vroe ger spoorwegbeambten waren. Het rantsoen wijn, dat aan de Fransche solda ten wordt verstrekt, bedraagt voortaan een halve li ter per hoofd en per dag. BINNENLAND. Gemengd Nieuws EEN GEMAKKELIJK HEER. Het Hbld. heeft een serie klachten over de kaasrege ling sinds 1 Januari. Op de vraag aan de zegsman: „Maar heeft u over dat alles niet geklaagd bij de Commissie van Toezicht?" antwoordde deze „dat geeft niets. Het is geweldig hoe men daar afgesnauwd o De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de landstorm- plichtigen der jaarklasse 1912, wier geslachtsnamen aanvangen met de letters van A tot en met J., voorzoo ver zij daarvan niet zijn vrijgesteld of voorloopig vrij gesteld of tot nadere orde buiten oproeping worden gelaten, worden opgeroepen om in werkelijken dienst over te gaan en zich te dien einde op DINSDAG 1 FEBRUARI 1916, des nam. te 1 uur te Amsterdam in het gebouw ,fiellevue", ingang Marnixstraat No. 400, moeten bevinden, ten einde voor den Provincialen Adjudant te verschijnen, die hen zendt naar de plaats van hunne bestemming. Aan eiken landstormplichtige, voor zoover hij in werkelijken dienst zal behooren op te komen, zal daar toe, voor zoover zijn adres ter gemeente-secretarie be kend is, een oproepingsbrief worden bezorgd, uitgereikt of toegezoncfen. Alkmaar, 5 Januari 1916. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. De Burgemeester der gemeente Alkmaar, Gelezen een schrijven d. d. 20 December 1.1. Ne. 4 van den Directeur van het Algemeen Administra tiekantoor voor Levensmiddelemvoorziening Brengt hierbij ter algemeene kennis, dat met in gang van 3 Jaunarl ÏOIO de prijzen van het varkensvleesch worden verlaagd en dat als gevolg daarvan de maximumprijzen voor dit vleesch zijn bepaald als volgt Prijs per 5 ons. Rollade f 0,55 Magere lappen 0,55 Doorregen lappen 0,45 Vette lappen 0,40 Carbonade 0,50 Versch vet spek 0,40 Versch doorregen spek 0,45 Gezouten of gerookt vet spek 0,40 Gezouten of gerookt mager spek 0,45 Reuzel 0,40 Kluiven «0,15 Gehakt 0,45 Deze prijzen kunnen voor het thuis bezorgen met 2J cent per K.G. worden verhoogd. Alkmaar, 6 Januari 1916. De Burgemeester voornoemd G. RIPPING. De BURGEMEESTER gemeente ALKMAAR brengt ter algemeene kenn dat behalve bij de reeds vroeger gepubliceerde winkeliers, de REGEERINGS- BRUINE BOONEN en GROENE ERWTEN ook nog verkrijgbaar zullen zijn bij de volgende: J. J. SIEZEN, Payglop 13. H. HAYTEMA, Hoogstraat 16. C. A. WOLZAK, Snaannanslaan 24. Wed. N. TEMME, Lindenlaan 65. A. G. BRAMMER, Lindenlaan 19. J. BAK, Luttik Oudorp 92. J. GROOT, le Kabelstraat 1. C. DE BAKKER, Nieuwlandersingel 4, (al leen bruine boonen). Alkmaar, 6 Januari 1916. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat heden op de Gemeente-Secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met bijlagen van de firma W. HELLING Co., sigarenfabrikanten aldaar, om ver gunning tot het uitbreiden van een sigarenfabriek, door het opbouwen van eene verdieping, het vergroo- ien van de bestaande droogkamer met 7 y, Ma. opper vlak cn het plaatsen van een goederen handlift van ten hoogste 50 K G. vermogen, in het perceel Span- jaardstraat/Mosterdsteeg, Sectie B, Nrs. 229 en 3616. Bezwaren tegen deze uitbreiding kunnen worden ingediend ten Raadhuize dezer Gemeente, mondeling op Woensdag 19 Januari e k., 's voormiddags te elf uur en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kan de verzoeker en hij die bezwaren heeft ingebracht, op de Secretarie dezer Gemeente, van de terzake ingekomen schrifturen kennis nemen. Alkmaar, 5 Januari 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris wordt. Onze voorzitter is er behandeld, neen maar. Deze uitlating stemde vrijwel overeen met onze eigen ondervinding' op -dit punt gaat het blad voort. Bij alle enquuêtes die we verrichtten werden we van de zijde der autoriteiten steeds met de meeste welwillend heid voorgelicht. Anders was het bij den voorzitter der Commissie van Toezicht op de Kaasvereeniging, mr. Schim van der Loeff. In den goeden ouden tijd waren er wel eens in den dienst vergrijsde rechterlijke ambtenaren, brave men- schen overigens, die. zoodra zij een beschuldigde of, erger nog, een getuige a décharge, voor zich hadden, veranderden in een ifautomaat. Voor dezulken k^n men dan natuurlijk nog wel verzachtende omstandig heden pleiten. De praktijk had hen zoo gemaakt. 4

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1