DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van kt wsstelljk oorloptareln. Van kt oostelijk oorlogsterreln. Van het zuidelijk oorlogsterrein Uitbetaling vergoeding LANDWEER, LANDSTORM en MILITIE. No. 5 YRIJDAO 7 JANUARI Hondord ftbonitementspilis per 3 maanden 11—fr. p. post f 1.25. Advertentieprils 10 et, p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieyen fr. 8. Boek- en Handelsdrukkerij y.h. HERMs. CO IR 5 ZOON. Voordaia C9. Telefoonnr. VARIA. ALKMAAR, 7 Januari. Het zijn moeielijke dagen, die de Engelsche regee ring en het Engelsche volk thans doormaken, omdat de vrijheidspilaren van het Engelsche staatswezen be ginnen te wankelen en er daardoor een gebeurtenis dreigt, waarvan de gevolgen van ernstigen aard kun nen worden. Altijd heeft het vrijwilligersstelsel in Engeland ge golden en tijdens den oorlog heeft dat stelsel een le ger op de been gebracht, dat in grootte alle verwach tingen heeft overtroffen. Maar deze volkerenkrijg eischt ontzettend veel -slachtoffers is er dezer da gen niet officieel bekend gemaakt, dat het bezit van Loos en van heuvel 70 ten zuid-oosten daarvan, het welk echter later niet eens meer in zijn geheel gehand haafd kon worden, «tusschen 25 September en 8 Octo ber werd gekocht met een verlies van 2378 officieren en 57.288 man dooden, gewonden en vermisten? Klaagt in zijn vanochtend verschenen rapport gene raal Hamilton, die de Dardanellen-actie leidde, niet, dat hij den weg voor de vloot naar Konstantinopel had kunnen vrijmaken, wanneer hij de 50.000 man had gekregen, waarom hij telegrafisch had gevraagd, doch die niet konden worden gezonden? De minister van oorlog, lord Kitchener, heeft het thans ronduit in het Hoogerhuis gezegd, dat tot voor enkele maanden de vrijwilligers in voldoende aantal opkwamen om het Engelsche leger op sterkte te hou den, doch dat dit sindsdien veranderd is. Toen heeft de minister-president Asquith zijn belofte gegeven, dat de ongehuwden vóór de gehuwden zouden gaan. Tlians lost hij die belofte in en vandaar het bekende wetsontwerp, dat niet spreekt van den plicht om het vaderland te dienen, maar enkel van den dwang daar toe het woord „duty" wordt niet genoemd, men spreekt enkel van „compulsion", van „limited com pulsion", beperkten dwang In de Daily Chronicle wordt er op gezinspeeld, dat politieke mannen som tijds iets beloven zonder vooruit te zien en dat de oorlogsnoodzaak hen somtijds rechtvaardigt, wanneer zij, kiezend het minst erge van twee kwaden, hun woord breken. De heer Asquith heeft echter zijn woord willen houden, maar tegelijkertijd zoo veel mo gelijk allen willen bevredigen. Zooals altijd met 'halfslachtige maatregelen, heeft hij daardoor zijn te genstanders slechts vermeerderd en meer vat op zich zelf gegeven. Wanneer bijv. de heer Simon er op wijst dat het ontwerp 40-jarigen, die ongehuwd zijn, dwingt om dienst te nemen, en 21-jarige gehuwden vrijlaat, dan wijst hij op een omstandigheid, waarte gen niets in te brengen is. Wanneer een ander spreekt over liet noodlottige van een wet, die geldt voor het koninkrijk, maar een aanzienlijk deel Ierland uit sluit, en dit in strijd noemt met het groote beginsel van de nationale eenheid, dan wordt er al weer een argument gebezigd, dat niet te weerleggen valt. Bo venal echter weegt het motief, dat de heer Asquith wel spreekt van de inwilliging van een belofte, maai niet van oorlogsnoodzaak en van die noodzaak schijnt men nog niet overtuigd. Daarbij komt de politieke in trige. Is het niet alsof de eens zoo radicale minister Lioyd George, die thans door de conservatieven niet uitbundig genoeg schijnt te kunnen worden geprezen, een Chamberlain-rol gaat spelen? Heeft het niet den schijn, alsof de conservatieven het regeeringskasteel thans stonn-rijp achten en tot de verovering over gaan? In elk geval er is disorde in de Engelsche poli- bek, er dreigt een gevaarlijke crisis. In eerste lezing is het ontwerp gisteren door het Lagerhuis weliswaar aangenomen met 403 tegên 105 stemmen een voor dezen tijd en voor zulk een ontwerp aanzienlijke min derheid en men weet niet, wat er bij de volgende le zingen zal geschieden. De heer Asquith toch heeft be toogd, dat het er vooral op zou aankomen, of het ont werp met „algemeene goedkeuring" zou worden ont vangen. Het is het Fransche Journal des Débats, dat over deze kwestie zeer juist schrijft: „In een land als Engeland is het niet voldoende, dat met meerderheid van stemmen besloten wordt tot aanneming van het ontwerp, opdat dit de gewenschte uitwerking heeft. Het is absoluut noodzakelijk, dat de openbare mee ning ermede ingenomen is. Anders zou het middel erger zijn dan de kwaal. Er zou in de openbare mee ning, in het nationale werk en misschien zelfs in het leven een malaise ontstaan, die de prachtige eendracht van heden zou verbreken en mogelijk zelfs het rader werk van het politiek-militaire organisme zou ont wrichten." En de Daily Chronicle van gisteren betoogt, dat het met alleen voldoende is, dat de leden van het parle ment het ontwerp goedkeuren, doch dat de goedkeu ring der natie moet worden verkregen. ,,De groote vergadering van de vakvereenigingen en werklieden, schreef het blad, welke heden wordt gehouden, zal eenig licht (op de stemming in het lord) werpen, want met haar leiding wordt ongetwij feld rekening gehouden door de georganiseerde arbei ders in het geheele land". Sinds de Chronicle dit schreef heeft het arbeiders congres zich uitgesproken en wel tegen het ontwerp en wel met 1.715.000 tegen 934000 stemmen In ver band met deze beslissing namen de drie arbeiders ministers, de* heeren Henderson, Roberts en Brace, hun ontslag. Het is nu de vraag wat de regeering zal doen. Zij kan doorgaan, 't ontwerp handhaven en de oppositie, die in den lande te wachten staat, tarten. Zij kan in de uitspraak van het arbeiderscongres aanleiding vin den het ontwerp in te trekken maar dan zal er iets anders moeten worden gezocht, want indien de onge huwden niet worden gedwongen dienst te nemen, ver valt de verbintenis van de gehuwden, zoodat de heelt Derby-werfveldtocht totaal mislukt zou zijn en men geen voldoende reserves zou hebben. Zij kan heen gaan wat een ministerie in een oorlogvoerend land eerst in het alleruiterste geval doet. En tenslotte kan zij het laten aankomen op algemeene verkiezingen. Wordt hiertoe besloten en zoo heel onwaarschijn lijk is dit niet, ofschoon de liberale pers herhaaldelijk heeft verzekerd, dat dit in dezen tijd kortweg krank zinnig' zou zijn dan is de uitslag onzeker. Immers het is zeer moeielijk het kiezerskorps uitspraak te la ten doen over vragen als deze, of men te doen heeft met een principieele wijziging in den fundamenteelen bouw der Engelsche staaatsgemeenschap, dan wel mei een aangelegenheid van slechts practischen en tijdelij- ken aard, of de legeruitbreiding inderdaad door 't ver loop van den oorlog noodzakelijk is geworden, dan wel slechts het gevolg is van toezeggingen van mili taire overheden, gedaan buiten medeweten van de ver antwoordelijke ministers, of het beter is, dat de jonge lieden op het oorlogsterrein vechten, dan wel de nij verheid op gang helpen houden, enz. enz. 'Deze vragen doen reeds zien, hoe. moeielijk het zal vallen een pakkende, juiste leuze voor de verkiezingen te krijgen, hetgeen vooral in Engeland van beteekenis is, omdat daar de politiek niet wordt geleid door al lerlei partijen en partijtjes, doch hoofdzakelijk wordt peheerscht door een der twee groote groepen, van wie de eene de regeering wil steunen en de ander zich tegen haar beleid verzet. En toch zal het vermoedelijk tot algemeene verkie zingen komen de laatste .berichten, die ter onzer beschikking staan, versterken slechts deze meening. Want het moge de regeering zijn meegevallen, dat er van de 76 Iersche nationalisten 58, van de 37 arbei ders-afgevaardigden 12 met de 35 liberalen tegenstem den, sindsdien heeft de "arbeiderspartij besloten uit de regeeringscoalitie te treden, hetgeen de positie van het ministerie zeer verzwakt. In de Londensche pers wordt dan ook van verschillende kanten betoogd, dat algemeene verkiezingen thans onvermijdelijk zijn, ter wijl enkele bladen deze oplossing de beste van de be slaande moeielijkheden achten. lu het Westen duurt de artillerie-actie voort. Zij woidt nu ook in België gevoerd het laatste Fran sche communique meldt, dat de Duitsche verdedi gingswerken bij Steenstraete, het Sas en Boesinghe giet succes zijn beschoten. Ia het Oosten verslappen volgens het Weensche /communique de aanvallen der Russen in de buurt van Czernowitz, welke plaats, naar uit Duitsche bron wordt gemeld, de Tsaar met het (Russisch) Kerstfeest, gaarne in Russische handen had gezien Het Russi sche legerbericht maakt van geen vorderingen in deze (Streek melding, maar deelt mede, dat men bij Tsarto- rvsk het kerkhof heeft veroverd, waar de Duitschers werden verdreven, hetgeen in het Duitsche legerbe richt wordt erkend door de verklaring, dat men de Russen weer van het terrein, waar zij zich vastgezet hadden, heeft verjaagd. Het Central Nieuwsagentschap maakt melding van een interview van den oud-minister-president Okoema, Volgens wien Duitschland wegens financieele moeie lijkheden aan Japan en Rusland een afzonderlijken vrede heeft voorgesteld, die echter geweigerd zou zijn. i De Amerikaansche regeering heeft aan de marine verboden deel te nemen aan een onderzoek van de Baralong-zaak, gelijk dit door minister Grey is voor gesteld. Naar de P. and O.-lijn mededeelt, zijn er bij het torpilleeren van de Persia 335 personen verdronken en 166 gered. Een Engelsch onderzeeër, de E 17, een der nieuw ste soort, is bij den Helder gezonken. De bemanning had H. M.'s „Noord-Brabant" voor een Duitschen kruiser aangezien en daarop waren de kleppen ge opend, ten einde te voorkomen dat de boot in vijan delijke handen viel. De „Noord-Brabant" kon de ge heele bemanning redden. Het Fransche middag-communiqué van gisteren luidt: 7wakke actie van de artillerie in den loop van den nacht in de Argonnen. Aan den weg naar Rijssel liet de vijand een mijn ontploffenhij kon echter den trechter niet bezetten Tusschen Oise en Aisne namen de Franschen vijandelijke patrouilles en arbeiders on der vuur, die bezig waren loopgraven te herstellen. In Champagne werden gisteren door Fransche bat terijen verschillende punten van het front beschoten. Dit vuur had vooral uitwerking ten westen van Mai- sons de Champagne, waar de Duitsche loopgraaven met projectielen overstelpt werden. Het Oostenrijksche legerbericht zegt: De bedrijvigneid in Uost-Galicië en aan het Bessa rabische front is gisteren verminderd. De vijandelijke artillerie gaf nu en dan vuur af op onze stellingen Zijn infanterie trad nergens in actie. Ook verder viel op het noordoostfront niets bijzon ders voor. Het Russische legerbericht luidt: Van de Golf van Riga tot aan de Pripet geweer vuur. Op enkele plaatsen wederkeerige kanonnade en verkenningen. In de streek van Riga is opgemerkt, dat de Duit schers op tal van plaatsen gebruik maken van ontplof bare kogels. Onze troepen hebben het kerkhof van Tsartorisk -bezet en zijn, den vijand terugdrijvende, nog verdei vooruitgekomen. Aan het front van de Strypa en ten noordoosten van Czernowitz hebben onze troepen zich in de sectoren waarin wij vorderingen hebben gemaakt, in de vijan delijke stellingen genesteld. Pogingen van den vijand om in de streek van Boian tot het offensief over te gaan, zijn verijdeld door ons vuur. Volgens het Parijsche legerbericht zijn er belang rijke concentraties van Turksche troepen aan de Gridk- sclie noordoostelijke grens gerapporteerd. Het rapport van den Oostenrijkschen generalen stal luidt: Ten noorden van Berane Westelijk van Rozaj doen de troepen van het leger van generaal v. Kövesj een gunstig verloopenden aanval op de Montenegrijnen. In het gebied van de goH van Cattaro trad in de laatste dagen nu en dan aan beide zijden de artillerie in actie. Verder is de toestand onveranderd. AAN DE DARDANELLES In het pas verschenen laatste rapport van generaal Hamilton, dat 38 bladzijden beslaat, worden nauwkeu rig de operaties voor en gedurende de bekende ge combineerde acties in de eerste veertien dagen van Au gustus beschreven. Het eindigt met de treffende me- uedeeiing, dat de aanvoer van munitie en nieuwe deta chementen afnam, dat de troepen hevig door ziekie werden geteisterd, maar dat de mannen van alle ran gen desniettegenstaande weigemoed en vol vertrou wen waren. i'oen minister Kitchener hem op 11 Uctober seinde urn een raming van de verhezen, die gepaard zouden gaan met een eventueele ontruiming van het schierei land, antwoordde generaal Flamilton, dat hij deze on denkbaar achtte. Up 16 Uctober ontving hij een telegram, dat hem naar Londen terugriep, naar de regeering eens een onpartijdige meening van een verantwoordelijk bevel hebber over een spoedige ontruiming wenschte te we ten. Het voornaamste punt van het rapport is een tref fende beschrijving van den verschrikkelijken, zeer be langrijken slag in Augustus, waarvan de uitslag reeds in bijzonderheden is vermeld. De onverhoedsche aanval op de Turken bij de Soev- la-baai was voor hen een volkomen verrassing. We gens de buitengewone hitte echter en de vermoeidheid der troepen ten gevolge van de voortdurende gevech ten in het zeer moeilijk terrein en de moeilijkheden bij het verkrijgen van water, wachtten luitenant-generaal Sir T. Stepford en die -divisie-generaals met voortgaan ten einde den troepen rust te geven. Er was hier door zettingsvermogen en zelfs een zekere onbarmhartigheid noodig om de verzoeken om rust te geven aan de ver moeide troepen te weigeren. Eén ding was te vree- zen: de traagheid, en deze heerschte. Intusschen kregen de Turken gelegenheid talrijke versterkingen bijeen te brengen gediumde de onge bruikte twaalf uren. Generaal Hamilton, die eerst in het hoofdkwartier was gebleven, ging nu naar SoeVla teneinde te trach ten de pogingen tot concentratie in de goede richting te leiden. Na zijn aankomst ontwikkelde zich een he vig en langdurig gevecht gedurende eenige dagener werden verscheiden successen behaald en de stelling werd genomen. De gevechtswaarde van de manschappen was on- overtieifelijk; -daar de Turken echter voortdurend in sterkte toenamen, moesten de troepen terugtrekken uit de genomen stellingen. Wijl de Britsche troepen ver zwakt waren en de Turken ruimschoots munitie en ver sterking kregen, seinde Hamilton om 50.000 man ver- sche troepen. Wanneer dezen onmiddellijk werden ge zonden, had hij voor de vloot -den weg naar Konstan ti nopel kunnen vrijmaken. Groot was zijn teleurstel ling toen hij vernam, dat er geen versterkingen afge zonden konden wonden. DUITSCHLAND—OOSTENRIJK. In verband met de pogingen om te komen tot een innige economische toenadering tusschen Duitschland en Oostenrijk-Hongarije, gaf het seniorenconvent uit de Berlijnsche koopmanschap den wensch te kennen, dat zoo spoedig mogelijk onderhandelingen door de regeering worden geopend en dat het resultaat zal worden voorgelegd aan de vertegenwoordigers van- handel en industrie. Verder werd de overtuiging uitgesproken, dat eco nomische toenadering in de hand moet worden ge werkt door zooveel mogelijk het wederzijdsche han dels-, levensverzekerings-, wissel- en zeerecht in over eenstemming te -brengen, terwijl den Oostenrijkschen WAARSCHUWING. De i. :nen der gem. nte ALKMAAR word. herinnc in art. 14 der -ordening houdende bi palinge itrent het ven' n der gemeente in wij ken en liet opmaken van ledige staten der bevol king en hare huizing (Gemt uteblad No. 90 van 1898) luidende van elke verhuizing binnen de gemeente wordt bin nen acht dagen kennis gegeven ter secretarie van de gemeente: Bij verhuizing van een gezin, door het hoofd van het gezin; Bij verhuizing van afzonderlijk levende personen, door henzelven; Bij verhuizing van inwonende dienst en werkboden, door henzelven; Bij verhuizing van personen naar instellingen, ge stichten, inrichtingen van welken aard ook, in welke personen onder eenig bestuur samenwonen, door de bestuurders dier instellingen, gestichten of inrichtin gen. Verzuim van de bovenstaande kennisgeving wordt gestraft. De Burgemeester van Alkmaar brengt Ier kennis van belanghebbenden, dat de ult- keering der vergoedingen, loopeude over liet tijdvak van 1 tot en met O Januari, zal plaatshebben ten Stadknlze, op Maan dag 10 Januari a. s., voor zooveel de LAKDIVKEK en den LUDSTORM aangaat van 1011 nar en voor zooveel de MIUTIJH betreft van 11-12 nnr. Alkmaar, 7 Januari 1916. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. oud-minister van justitie Klein werd verzocht zich met deze taak te belasten, waartoe deze zich bereid verklaarde. CONFERENTIE VOOR ARBEIDERS De buitengewone conferentie voor de arbeiderspar tij, bijeengeroepen ter bespreking van de dienstplicht- voorstellen, werd gisteren te Londen gehouden. Alle vakvereenigingen waren vertegenwoordigd, be halve de mijnwerkers. Soms ging het zeer levendig toe. De leiders hielden zeer gematigde redi oeringen, zij werden echter her haaldelijk in de rgde gevallen door onverzoenlijken. Het rumoerigst was het toen minister Henderson het woord voerde en verklaarde, dat hij zich niet te gen het wetsontwerp (op den dienstplicht) zou verzet ten De heer Sexton zeide, dat hij. wilde, dat de oorlog zoodanig gewonnen zou worden, dat van een herha ling nooit sprake kan zijn en dat hij daarom aan iede re regeering steun zou verkenen om er een einde aan te maken. De conferentie nam met 1,715,000 tegen 934,000 stemmen een motie van de spoorwegbeambten aan, waarin werd voorgesteld, dat de conferentie zich zou verzetten teg n het wetsontwerp. Dit geschuilde niettegenstaande de verklaring van de ministers ienderson, Roberts en Brace, dat hun ontslag zouden indienen, wanneer hun niet vrije hand werd gelaten. De heer Henderson, minister van onderwijs, de 1 Brace, p .riementair ondersecretaris Yan buitenla sche zal en de heer Roberts, „Lord Commissie, of the Ty", de tot de beiderspartij behooren leden d eering. die vo rianders zijn van dienc plicht. n hun ontsla gediend. In he gelsche Lager' is het ontwerp gisteren niet 403 aen 105 stemrru i eerste lezing aangeno men. Uil DL VLkLENkjDE SIAIlN. Ondanks het neroep van den president om zien te onthouden van openoare beapicKing van uen oiutei- zeetisooriog tijdens de ouuei nandeiin^en met Uos- tenrijK, neen de senaat de oudertiandeiingen van nei Cougies, een opzicnbaieud debat over gevoeld, zoo wordi uit Nieuw-York aan de N. Rutt. Ut. gemeld. Senator Jones verklaarde dat Amerikanen, die haid- nekkig met schepen van ooriogvoeienden bleven rei- (zen, blijk gaven van gebrek aan vauerianoslieiue. Senator Ugaiman, van Nieuw-York, sloot zich h'eibij aan, er aan toevoegende dat consul Mac Lteiy, oie met de „Persia" is omgekomen, er beier aan had gedaan de raadgeving van consul-generaal Skinner op te voigcn en de reis naar Aden te maken aan booid van een Nederlandsch stoomschip, dat op het punt stond te vertrekken. Het hoogtepunt van het debat werd gevormd door een hartstochtelijke rede van senator Works, van Cah- forpië, die de Amerikaansche regeering zedelijk ver antwoordelijk stelde voor de Lusitania-ramp, daar den passagiers werd toegestaaan te reizen met een schip, waarvan de regeering wist dat het met munitie was geladen. Senator Works pleitte krachtig voor een uit voerverbod van wapenen en heette de Amerikaansche onzijdigheid schijnheilig. Senator Lodge en anderen betoogden dat zulk een verbod in strijd met de onzijdigheid zou zijn en Ame rika feitelijk tot bondgenoot van Duitschland zou ma ken. Senator Reed, van Missouri, verdedigde den ver koop van munitie, waaraan hij de welvaart van het land toeschreef. Het debat was vooral vnn beteekenis, omdat er het gevoelen in aan den dag had dat een beweging voor een verbod van wapens- en munitie-uitvoer gewcnscht is. r?S5JB 1

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1