FEUILLETON. Purper en fijn Linnen Telegrammen van heden. Vmi het westelijk oorlogsterrein ging, verlangt algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen, besluit tot krachtige propaganda voor die eischen en draagt aan het Partijbestuur op voor ver kiezingen in 1916 al die maatregelen te nemen, welke het diienstig oordeelt om een dusdanige samenstelling van de Provinciale Staten te verkrijgen als noodig is om de tegenwerking van de Eerste Kamer onschadelijk te maken. Inleider was de heer Vliegen, tweede inleidster me vrouw Wibaut. De laaiste oesprak hoofdzakelijk vrou wenkiesrecht Spreekster besloot: Het vrouwenkiesrecnt moet niet geëischt worden als een gevoelsargument, maar de tijd is rijp om het bestaande onrecht op te heffen. Daarop zijn de oogen van duizenden gevestigd; de strijd voor het vrou wenkiesrecht is een strijd tegen het kapitalisme en het imperialisme en in dien strijd kunnen de vrouwen een groote rol spelen, een rol die leiden kan tot de over winning, tot het verkrijgen van het vrouwenkiesrecht reeds nu in de Orondwet. (Daverend en ^langdurig applaus). De resoluties ondergingen eenige wijziging en wer den na discussie met algemeene stemmen aangeno men. Vervolgens sprak de secretaris van het interna tionaal socialistisch bureau, dte heer Camiel Huys- mans, over de Internationale. Spr. beweerde dat geen der politieke, sociale of godsdienstige groepen iets meer voor den vrede heeft gedaan dan het internationaal bureau. Toen de oorlog uitbrak, was het eerste woord van bet Bureau: „De betrekkingen tusschen bet centrum en de aangesloten partijen moet hoog worden gehou den." Aan een tusschenkomst was toen niet te den ken; het bureau bleef evenwel contact en werd naar Den Haag overgeplaatst. Daar is het contact met al le partijen bewaard. Zij zijn geen oogenblik geheel verbroken geweest. Spr. heeft ook als secretaris en als Belg, wiens land verwoest was, voeling gehouden met de menschen dlie hadden gestemd vóór de oorlogscredieten, benoodigd om zijn land te vernielen. De executieve is zóó inge richt, dat zij het vertrouwen heeft behouden van allen. volledig bijeengeroe- nlet konden komen, maar er n eerste, de sociaal- uvuwiOLu, uvi xivu,uiaiv umuu., der Entente en der Centralen afzonderlijk te doen beraadslagen over de vier punten die de ondergrond zijn van alle vredtes- resoluties en ten tweede afzonderlijke delegaties in Den Haag ontvangen om op die vier punten verder in te gaan. De conferenties te Kopenhagen, Londen en Weenen hebben resoluties aangenomen en om tot een practisch resultaat te komen werd toen besloten afzonderlijke dielegaties naar Den Haag bijeen te roepen. Een par tij weigerde; België kwam, Duitschland ook; Enge land verklaarde zich bereid, maar moest de komst uit stellen, en wil nu eene conferentie houden, die wordt voorbereid. Wanneer men de verklaringen en resolu ties van Augustus 1914 vergelijkt met die van de laatste dagen, dan zijn er teekenen van toenadering. Spr. ging, omdat te bewijzen, de verschillende uitspra ken en resoluties van de Duitsche Rijksdag-fractie en van de Framsche socialisten na en wees erop dat de positie van beide verschillend is. De groote moeilijkheid van oplossing ligt in de kwestie Elzas-Lotharingen, tnaar van beide kanten zijn daarover reeds ophelderingen en uitleggingen gegeven. Spr. concludeerde, dat de „Internationale" niet dood is en dat zij gedaan heeft, wat zij doen moest. Hij sprak als zijne overtuiging uit, dat de lij nen der politieke beweging gaan in een zich lang zaam toespitsende richting, die de eenheid van het proletariaat zal herstellen over de geheele wereld. De tcekenen daartoe zijn menigvuldig en de begonnen ac tie zal worden voortgezet met geduld, volharding en voorzichtigheid. Den spreker werd een grootsche ovatie gebracht, waarop het Congres uiteen ging. Gemengd Nieuws. HET STOOMVISSCHERIJBEDRIJF TE IJMUIDEN. Ofschoon door de reeders de eischen der zeelieden voor meerdere veiligheid nagenoeg alle zijn ingewil ligd en de schippers van stoomtrawlers hunne actie voorloopig hebben gestaakt, blijft de trawlervloot, be houdens eene enkele uitzondering nog binnen. Nu vast staat, dat de trawler „Neeltje Catharina" ook ge bleven is, achten de zeelieden de getroffen veiligheids maatregelen nog niet voldoende om het mijnengevaar te gaan trotseeren. ÖËTYPHUS TE DE RIJP. Het aantal typhuslijders in de gemeente De Rijp is thans gestegen' tot 36. Twee personen zijn aan de ziekte bezweken. Een tweede barak met 12 bedden is thans in gebruik genomen. Het bacteriologisch onder zoek naar dte oorzaak der epedlknie wordt met kracht voortgezet. („N. v. d. D.") HOOG WATER. In de provincie Friesland ziet het er weder treurig naar hal Engelsdh door LILLIAS CAMPBELL DAVIDSON. 28) XXII. De liefde van een man ia iets, dat in zijn leven ge heel apart staat. Byron. Wynnstanley voelde zich zich bij het ontwaken won derwel te moede en het denkbeeld, dat alles werkelijk heid was begon een grooter rol bij hem te spelen dan dat tot dusver het geval was geweest. Hij kleedde zich met het gevoel, dat zijn leven een inhoud had ge kregen en dat Revelly voor hem begon te worden wat het tot dusver in gebreke was gebleven te zijn. Hij maakte na het ontbijt een rondgang door het groote huis. Er zouden honderd dingen te doen en te arran- geeren zijn, vóórdat men kon zeggen, dat het voor Ro samund gereed was. Hij voelde een rilling door zijn leden gaan, toen hij haar zoó bij zichzelf noemde. Het kwam hem voor, dat zelfs na zijn kus van den vorigen dag, het nog lang zou duren, voordat het hem niet meer vermetel zou schijnen haar bij haar voornaam te noemen. Het oude boudoir zou zeker geschikt voor haar zijn. De oude Whitney had natuurlijk die kamer, teer- en sierlijk gemeubeld, nooit gebruikt. Maar het zijden be hangsel was verkleurd en ouderwetsch. Hij moest er iets frisschers in laten brengen, iets dat haar fijne smaak kiezen en goedkeuren zou. Hij zou zien te we ten te komen wie haar geliefde schrijvers waren en het boekenkastje daarmee vullen in plaats van met die verouderde boeken vol gedichten, verhalen uit de da gen van Victoria, die zoo belachelijk uit den tijd sche nen wanneer men de gele bladen omsloeg. Er moes- uit door de hoogte yan het boezemwater, dat thans tot meer dan 7 d.M. boven het provinciaal peil is ge stegen. De laag gelegen gemeenten Smallingeriand en l'ietjerksteradeel lijden er in bijzonder groote mate onder. Wegen en voetpaden zijn ondergeloopen en daardoor onbegaanbaar geworden, meldt het Han delsblad. Uit meer dan eén plaats kunnen de leerlin gen üe scholen niet bereiken. In verscheidene huizen ia het water tot in de woonkamer doorgedrongen, zoadat men er klompen of hooge laarzen moet dra gen. UIT BERGEN. Zaterdagmiddag 5 uur ontbraken er 4 geïnterneerde deserteurs, Elzas-Lotharingers, op het appèl, l ot nog toe iieeit men üen niet kunnen opsporen. Donderdag had ook een gewoon geïnterneerde weten te ontsnap pen. Ais gevolg van een en ander is' gisteren het kamp den geheelen dag gesloten gebleven, geen der mannen mocht uit. Dit gaf onder hen groote ontstemming, doch ongeregeldheden hadden niet plaats. Een onge wone drukte ton men Zondagmiddag waarnemen aan de Breêlaan. Tal van meisjes, die als gewoonlijk wan delingetjes met de geïnterneerden dachten te maken, waren thans genoodzaakt zich met hen op een afstand van het puntdraad te onderhouden. Een groote me nigte volgde ook van daar een voetbalwedstrijd der geïnterneerden. De' Raad besloot in de heden gehouden zitting' tot handhaving van de 40 opcenten op de belasting op het Personeel. UIT HEILOO, Een droevig ongeval heeft zich hier gistermiddag omstreeks twee uur aan den Stationsweg afgespeeld. Daar woont het echtpaar Maasen, beide hulpbehoe vend, lichamelijk de man, die door rheumatiek gekweld, aan zijn stoel gekluisterd is en zonder hulp zich niet bewegen kan. Zijn 59-jarige vrouw heeft gistermiddag vermoedelijk met haar rok het deurtje van de kachel willen openen, haar kleeren vatten daarbij vlam. Zij kon het vuur niet blusschen en hij kon geen hulp verleenen. Met moeite kroop de vrouw naar den gang, terwijl hij om hulp riep, zoo hard hij schreeuwen kon. Het duurde echter eenigen tijd voor de buren door de deur verschenen. Zij had den rook door de deur naar buiten zien komen. Groot was natuurlijk hun schrik toen ze de woning binnen tredend in de gang een vormlooze verkoolde massa zagen liggen en daaruit ontwaarden, welk een ont zettende tragedie zich hierbij had afgespeeld. Voor de betrekking van onderwijzeres (vac.mej B. M. Brunsman) in deze gemeente, hebben zich 32 sollicitanten aangemeld. UIT SCHERMERHORN. Zondagavond gaf de zangvereeniging „Vooruit", onder directie van den heer J. Akkerman, alhier eene openbare uitvoering voor eene flinke volle zaal. Niet tegenstaande de vereeniging zich door de mobilisatie vele krachten ziet onttrokken, werd er heel goed ge zongen. Ook de ter afwisseling opgevoerde revue van Henri ter Hall „Barnum en Baily terug uit Amerika", werd zeer goed vertolkt en verdienden de spelers en speelsters dan ook alle lof. Met alle aandacht werd er geluisterd. Een aangenaam bal besloot den avond. UIT BROEK ÓP LANGENDIJK. lil de week van 3 tot en met 8 Januari werd aan de veiling aangevoerd: 36400 bloemkool, 14450 roode kool, 52600 gele kool, 14100 witte kool, 2575 ramme nassen, 106 baal uien en 25 baal wortelen. ORAPJES UIT DE MAASBODE. 't Gebeurde dezer dagen in Twente. Een bekend musicus had daar een muziekuitvoering geleid, die zeer in den smaak viel, en aan 't slot van de uitvoering werd de kunstenaar luide gehuldigd en met een lauwerkrans geëerd. De musicus, zichtbaar gevleid, dankte zeer voor de waardeering, maar een oogenblik later kon hij nauwe lijks een lachbui onderdrukken. Want bij nadere beschouwing bleek, dat het lint, aan den krans bevestigd, het opschrift droeg. „Rust zacht, lieve kleine!" De bloemist van het plaatsje had ook een krans moeten leveren voor een begrafenis, en had ongeluk kigerwijze de linten verwisseld. Met ontsteld gezicht kwam hij eenige oogenblikken na de aanbieding het bewuste lint terug vragen om het te vervangen door een met de woorden: „Hulde den directeur. N. N." De kapitein die zijn tijd altijd graag wil gebrui ken om z'n mannetjes wat bij te brengen, vraagt op een militaire marsch bij de rust: Zeg, Meier, weet jij nou te zeggen, in welke rich ting we nu marcheeren? Naar het Zuiden, kapitein! Zoo, naar het Zuiden? En waar maak je dat uit op? Omdat ik steeds meer zweten moet bi] 't loopen. Na een overwinning reed Napoleon over het slag veld en vond den grond met de lijken zijner soldaten bedekt. Die dooden, zelde Napoleon, hebben voor hun na tie dten eeuwigen vrele gewonnen. ten hier altijd bloemen zijn, bloemen In overvloed. Zij kon er niet zonder leven en hij kon zich haar niet zon der die constante omlijsting voorstellen. Boven liep hij de statige slaapkamers door. Die waren allen te somber, te streng voor haar bevallige, stralende verschijning. Toen kwam hij San een reeks, die volgens den tijd van koningin Anne waren inge richt. De witte muren en het fijne snijwerk bevielen hem beter. Zij mocht een van deze kiezen. Aldus hield hij zich tot aan den lunch aangenaam bezig. Niet alleen moest zijn bruid alles gereed vinden en van alles voorzien worden j niet alleen zou de koningin van schoonheid en romantiek komen en haar intrek ne men in het oude, leege, sombere huis, maar ook voor hem was 't het inrichten van zijn eerste ware tehuis. In de liefde is, zooals een vrouw, die gevoelt, meest al slechts een enkel element. De liefde van een man, hoezeer apart staand in zijn leven, bestaat uit honderd gemengde elementen. De hang naar een tehuis en het verlangen dat te stichten neemt een groote plaats in dte liefdte van menigen man in. Wynnstanley's aan doeningen speelde het een groote rol. Hij riep in zijn alleenzijn en vervelende eenzaamheid om gezelligheid. De vrouw, die hij het meest in de heele wereld bewon derde zou hem die geven. Het kostte hem moeite zich dien namiddag bij iets te bepalen. Hij keek zoo dikwijls op zijn horloge, dat hij meende, dat het stil was blijven staan. Hij mocht op haar eigen vriendelijk bevel niet voor theetijd bij haar komen. Maar de uren tot aan dat tijdstip schenen te dralen als de voet van Nemisis. Hij had nooit on dervonden, dat zij zoo langzaam vooruitkwamen. Toe vallig kwam Norton dien dag niet met papieren en ac- ten en met een dorst naar instructies. Dat zou een welkome afleiding hebben kunnen zijn. Hij verlangde weer bij haar te zijn in het salon in den kleinen toren met zijn miniatuurportretten en het oude Chineesche porselein met goud of op het terras te zitten met de wiegelende rozen boven het hoofd. Omstreeks half vier wilde zijn ongeduld niet meer van wachten weten. Hij stond op met den ring in zijn Dat hebben ze, antwoordde een grimmige gene raal, maar ik denk dat ze dien eeuwigen vrede wel uitsluitend voor zich zeiven zullen behouden. De keizer sprak geen woord, snufte eens en reed verder. (Msbd.) Uitdrukkingen in zinnen gebezigd: „Sommige jongens zijn tegenwoordig zoo ondeu gend, dat hun vader soms de „biezen moet pakken". „Ik had wat gedaan, en toen ging mijn broertje ach ter mijn rug „zoete broodjes bakken". „Het was zoo koud, dat hij mét „de kous op het hoofd thuis kwam." p „Die man is in den iaatsten tijd zoo zuinig gewor den, dat hij zelfs „oude koeien uit het water haalt". „Een dief vreest voor alles, zelfs is hij bang, dat hij „door de broodkruimels zal gestoken worden". „Jongen, wat heb je smerige handen, laat er „maar geen gras over groeien". Alkmaar, Deventer en enkele plaatsen meer heb ben een worsteling beleefd tusschen ziekenfondsen en artsen. Nu stond er onlangs een paartje voor het raam van een boekwinkel, waar onder veel boeken ook een werk lag, getiteld: „De Medici te Florence". Kan 't nu verwondering baren, dat hij tot haar zeide bij het le zen van den veelzeggenden titel: „Lieve hemel, An nie, daar in Italië schijnen ze ook al kwesties te heb ben tusschen dokters en ziekenfondsen". UIT ST. PANCRAS. Door de vereeniging „Kunst n^ar Kracht" te Sint Pancras werd gisteren voor een tjokvolle zaal opge voerd in het lokaal van den heer Hoogland te Drie huizen het tooneelstuk van ds. N. Schermerhom „Of fers." De aanwezigen geraakten diep onder de nindruk van dit stuk, dank zij mede de uitstekende vertolking der dilettanten. KORTE BERICHTEN. Naar dte N. Crt. verneemt heeft onze landgenoote mej. Van Schreven, die vrijwillig in het lazaret te Bres- lau verpleegt, (het IJzeren Kruis 2de klasse ontvanr gen, voor hare diensten aan de Duitsche gewonden be wezen. De districtsveearts te Purmerend heeft een ge val van miltvuur geconstateerd1 in dten veestapel van A. V., te Holyslooty. De stal is onder politietoezicht geplaatst en één koe is verbrand. De draadversperring, die onder Achel pas twee dagen geleden onder electrischen stroom is gebracht, heeft Zaterdagnacht haar eerste slachtoffer geëischt. Een 23-jarig Belg uit Turnhout, is door dten stroom gedood. De gemeenteraad van Eindhoven heeft besloten, van de, aan te Eindhoven wonende kleine midden standers, wier zaken aldaar worden gedreven, ver leende credieten voor rekening der gemeente te nemen e/B van het niet door den Staat gedekte risico. Een belangrijke hoeveelheid paraffine, geborgen in een pakhuis aan de Vest te Gouda en toebehooren- de aan de Kon. Stearinekaaraenfabriek Gouda, is ge stolen. De vermoedelijke daders zijn te Heerlen aan de grens aangehouden en naar Gouda overgebracht. Twee visschers zijn bij Orthen, langs den spoor weg 's-HertogenboschUtrecht, op ondergeloopen land verdronken, doordat hun bootje omsloeg. Het Ford-gezelschap te 's-Gravenhage ontving g;steren een telegram van mr. Ford, waarin deze meldde, dat zijn gezondheidstoestand beterende is en hij hoept zoo spoedig mogelijk naar Nederland te ko men. Uit de Potmarge bij Leeuwarden is het lijk op gehaald van den motorschipper H. uit Anjum, die vermoedelijk, door de duisternis misleid, te water is geraakt. Het lijk van het 18-jarige meisje H. W., dat sinds 11 December vermist werd, is bij Amsterdam uit den Amstel opgehaald. Te Jutphaas wordt sinds Vrijdag 31 December de 40-jarige O. van D. vermist. Aangezien men zijn pet drijvende heeft gevonden, bestaat het vermoeden, dat hij verdronken is. Te Havelte (Dr.) wordt sedert 2 dezer de gehuw de werkman B. L vermist, die vermoedelijk verdron ken is in het kanaal, waarlangs hij is gepasseerd. Op het buurtstation te Utrecht is Zaterdagmid dag een losse stoker onder den trein geraakt. Zwaar gewond werd hij naar de Rijksklinieken overgebracht. STADNIEUWS. DIENSTWEIGERINGSMANIFEST. Ds Schermerhom van Niéuwe Niedorp en ds. Hui- zinga van Schagerbrug moeten 18 Januari voor de Arrandissements-rechtbank alhier terecht staan in zake de onderteekening van het dienstweigeringsmani fest, De eerste, die zichzelf zal verdedigen, moet boven dien terechtstaan, omdat hij te Hoorn in een openbare vergadering het manifest heeft voorgelezen en het heeft bekrachtigd, door de volle verantwoordelijkheid van zijn handteekening te aanvaarden. Hieruit zal dan moeten blijken, dat door hem het manifest is open baar gemaakt, iets wat voor de rechtbank te Assen tegenover ds. B&hler niet is bewezen. vestzak en begaf zich naar buiten. Daar deed hi] de ronde door de garages en stallen, streelde de glan zende koppen der honden in hun hokken. En steeds opnieuw zocht zijn oog de klok in den staltoren. Er moest daarmee zeker iets niet in den haak zijn, even als met zijn horloge. Eindelijk deed het betrekken der lucht, een koud, schraal windje, dat tusschen de boomen in de gracht begon te fluisteren en de donkere wolken, die zich bo ven het landschap samenpakten, hem zijn schreden naar de terrassen richten. Het weer scheen te drei gend te worden om buiten te zitten of het moest da delijk opklaren. Zij zouden hun eerste onderhoud dat eerste onderhoud van pas verloofde menschen binnenshuis moeten hebben. Hij liep langs den oofttuin, bereikte een der lagere terrassen, dat zich op gelijke hoogte bevond met het terras voor de torenkamers. Toen hij naderbij kwam kreeg hij Rosamund in 't oog. Zij leunde over de ba lustrade en keek over de boomengroepen en de gras velden, de groene uitgestrektheid van het golvende park. Hij wuifde haar met zijn hand toe was stout moedig op een afstand maar zij maakte geen be antwoordend' teeken. Zij scheen hem niet op te mer ken. Zij staarde met alle aandacht naar beneden. Wynnstanley hoorde een geroep van uit de diepte. Ro samund draaide nu haar hoofd1 om deinsde als verschrikt bij de nadering van een uit het komend gevaar, en stond daar alsof zij plotseling in steen was veranderd. Hii moest hier achter dichte boomen langs en ver loor haar voor een paar minuten uit 't gezicht, die hem eeuwen toeschenen, ofschoon hij zijn schreden verhaast te totdat hij bijna rende. Wat had haar plotseling doen ontstellen? Hij kon niet roepen om het uit te vinden maar zich slechts haasten om bij haar te komen. Hij klom sneller dan ooit te voren het terras op. Het was een minder drukke dag voor Rosamund als voor Wynnstanley geweest. Zij had zooals gewoon lijk laat ontbeten, veel tijd met.kleeden verspild en den GESLAAGD. Door de vereeniging van Leeraren in het schoon schrijven M. O. is het diploma voor goed loopend haa- delsschrift en randschrift uitgereikt aan Mej. G. Steen, alhier leerlinge van den heer S. Bakker Dz. VOETBAL. Alcmaria Victrix A. F. C. 0—1. Eindelijk was het eens goed weer en veel publiek woonde bovengenoemde ontmoeting dan ook bij. 't Resultaat was wederom een nederlaag voor Alcmaria 'Misschien had volgens velen een gelijk spel beter de verhouding weergegeven. Maar men vergete niet: de Amsterdammers blonken in vele opzichten boven de Alkmaarders uit. 't Samenspel was veel beter, evenzoo 't plaatsen, terwijl ze veel vlugger waren. Akelig stak de lauwe laksheid der Alkmaarders af tegen 't vurige spel der rood-zwarten. Zij speelden tenminste met de wil om te winnen. In de eerste helft ging 't wel. Beide partijen speelden toen aardig tegen elkaar op. Links-achter en spil leverden toen heel goed werk, terwijl de keeper heel kalm zijn doel schoonhield. De voorhoede had echter tegen de rood-zwarte verdedi ging niets in te brengen., vooral omdat van schieten weer geen sprake was. Wel kreeg de Amsterdamsche keeper voor de rust eenige verre schoten te houden, maar die waren van de midden- en achterspelers. De Amsterdamsche voorhoede schoot wel, maar heel slecht. Stand met rust 00. Voor de pauze was 't heusch wel een aardige wedstrijd, maar daardoor juist viel de tweede helft zooveel te meer tegen. En men had terecht een spannenden strijd om de leiding verwacht. Meer dan eens drong de Alkmaarsche achterhoede te ver op en een kwartier na de hervatting werd deze fout Alcmaria noodldttig. Een watervlugge uitval enmet een onhoudbaar schot werd de kee per der thuisclub gepasseerd. Men had nu van de voorhoede een uiterst doortastend en vurig spel mo gen verwachten om de fout goed te maken. Maar het zeer onoordeelkundige spel der voorspelers kon on mogelijk ook maar eenig succes doen verwachten. On der voortdurend zakken van 't spelpeil kwam 't einde en dat bracht A. F. C. een magere 10 overwinning. Jammer dat Alcmaria's spil in de tweede helft zoo veel minder speelde dan in de eerste. Of 't doelpunt dat A. F. C. maakte wel geheel zuiver was, wenschen wij hier ook nog even in twijfel te trekken, 't Was o. i. een buitenspel-geval dat de scheidsrechter over het hoofd zag. Bij A. F. C. backs, spil en linksbinnen zeer goed. Nogmaals zij er hier met nadruk op gewezen, dat alleen serieuze oefening bij Alcmaria" eenige verbete ring kan brengen. De spelers begrijpen elkaar niet. Dit is de grootste fout, terwijl het absoluut ontbreken van verband tusschen voorhoede en middenlinie, de tweede is. Gelukkig is Alcmaria er in geslaagd voor a.s. Zon dag „Allen Weerbaar" uit Bussum hier te krijgen tot het spelen van een vriendschappelijken wedstrijd. Een uitstekende oefening voor den strijd tegen E. D. O. op 23 Januari. TE WATER GELATEN. Zaterdag is dóór de scheepswerf en Machinefabriek „De Volharding3' Voonneer 19 alhier met goed gevolg te water gelaten de stalen motorvrachtboot genaamd „Biske", lang 68 voet, breed 12 voet en voorzien van een 20 P.K. Bronsmotor. Deze boot is gebouwd voor rekening van den heer S. Wilms te Anna Paulowoa. Tevens zijn de kielen gelegd1 voor twee bestelde mo torbooten. HET FRANSCHE LEGERBERICHT. PARIJS 10 Jan. Avondcommuniqué. In Ar- gonne is ten zuiden van dte hoogte van Nesnil een Duitsche mijn ontploft. Op den trechter ont stond een gevecht met handgranaten. Het vuur van onze kanonnen heeft een munitiedepot in de vijandelijke liniën bij Fille Norte doen springen. Wij hebben in de Vogezen met goed gevolg Stoika ten noorden van Metzeral gebombardeerd. De Duüschers hebben het dorp ontruimd, dat door onze granaten in brand werd gestoken. Bij Stock- weer ten n.w. van Münster deden wij in vijandelij ke werken brand' ontstaan. Ten zuiden van de Hartmansweilerkopf zijn de Duitschers erin ge slaagd na talrijke vruchtelooze aanvallen, vol gende op een hevig bombardement een klein ge deelte van de helling ten noordén van Hirzstein te bezetten. De troepen dien den kam bezetten hebben zich derhalve teruggetrokken. Ons trommelvuur heeft den vijand' zware verliezen toegebracht. De ar- tilleriestrijd wordt voortgezet. morgen voor de schrijftafel en haar werkmandje in een volmaakt ongestoorde kalmte doorgebracht. Al was hij vol plannen en vol ijver, zij scheen zijn verlan gens niet te dteelen. Bedaard verorberde zij haar lunch, sprak met haar moeder over allerlei beuzelingen en stapte eindelijk, toen de zich samenpakkende wolken de lage kamers In een schemerlicht hulden, ofschoon het nog vroeg in den namiddag was, over den drempel van het groote raam en vervolgens over het terras on der de rozen-guirlandes door. De klille. scherpe wind, dlie vochtig en doordringend van uit het dal beneden omhoog steeg, had regen op zijn vleugels. Er vielen rees een paar druppels toen zij de lage steenen borstwering bereikte en zich daar over heenboog met d'e kin rustend in de palm van haar hand. Er was nu eten sombere schaduw in haar oogen. Misschien had dte naargeestige invloed van den dag, de loomheid in de lucht die den komenden regen voor afging, haar haar levendigheid en opgewektheid ont nomen. Er vertoonde zich geen lachje op haar pein zend gezichtje. Zij tikte met de vingers van haar vrije hand op het oudte steenen metselwerk en plukte aan het mos tusschen de barsten daarvan. Toen opeens terwijl zij daar zoo in gedachten stond en de mantel, dien zij' had omgeslagen, daar zij het koud had in de kille atmosfeer; van haar schouders gleed, zag zij iets bewegen tusschen het kreupelhout en ae struiken, waarmee de helling van de gracht was roeid, Iemand klom naar boven. Klom naar boven langs dat oudte, oude, steile pad, dat zij, lang geleden, in de dagen hunner kinderjaren gebruikten om elkaar tot lauteren uit te dagen'. Wie kon dat zijn? Wie kon daarvan afweten, durfde dat op te klimmen Kwamen die dorpsjongens langs dat geheime paadje niar vogel nestjes (kijken? Zij keek met starende oogen naar de zich bewegende struiken, totdat zich daartusschen een worstelende gedaante een gelaat vertoonde en iemand haar naam riep. Toen deinsde zij achteruit, hevig ontsteld van verba zing die veel van vrees had en die beweging had

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2