DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van ket westelijk oorlogstmlu. Van lint oostelijk uorlopieneiii. Van liet zuidelijk oorlogsterrein No. 8 Honderd en achttiende Jaargang. 19J6 flbonnsmenUpiiis per 3 maanden f 1.fr. p. post 11.25. Al ertentlepriis 10 et p. regel, grapte lettere naar plaatsruimte. Brieren fr.V. Boek- en Handelsdrokkerii t.h. HERlHs. COSTERS ZOON, Toordam C9. Telefeonni. 3. UOSDAO 11 JANUARI BELGIE. ENGELAND. NEDERLAND. Maximumprijzen van groenten. Maxinrampr|xc» van het VAMJMVLEE8CH. ALKMAAR, 11 Januari. Tegen het einde van het afgeloopen jaar werd ge meld, dat sir Charles Monro was benoemd tot bevel hebber van het eerste Engelsche leger in Frankrijk, in de plaats van sir Douglas Haig, die sir John French in het opperbevel opvolgde. Waar sir Ch. Monro met zooveel succes den terugtocht uit het Anzac- en Ana- forta-gebied had geleid, kon zijn verplaatsing naar een ander oorlogstooneel een aanwijzing zijn, dat de entente voorioopig niet voornemens was zich verder uit Gallipoli terug te trekken. Het zou geen wonder zijn, wanneer men hier met een alleszins geslaagden krijgslist te doen had, waardoor de Turken in den waan gebracht moesten worden en werden dat hun tegenstanders de zuidpunt van het schiereiland niet zouden opgeven, terwijl in stilte de voorbereidin gen voor de ontruiming werden getroffen Hoe het zij, de terugtocht is prachtig geschied en in parlement en pers wordt den leider hulde gebracht In het Lagerhuis heeft minister-president Asquith ver klaard, dat de diensten der betrokken officieren op bijzondere wijze zullen worden erkend. En in de pers wordt betoogd, dat een onvoldoend voorbereide en niet met genoeg beleid doorgezette onderneming om Konstantinopel te bereiken op roemrijke wijze is ge ëindigd. „Volgende geslachten, zegt de Daily Express, zullen wanneer de fouten van staatslieden en de werkeloos heid van veldheeren zijn vergeten, met trots de schit- terende daden herdenken van de Australiërs en Nieuw-Zeelanders en de mannen van het nieuwe leger. Ter wille van hen zal het rapport van sir John Ha milton een onwaardeerbaar bezit zijn van ons ras. Men zal het herhalen, van commentaren voorzien, zich herinneren tot het einde der dagen en de mannen van Gallipoli zullen even onsterfelijk zijn als die van Thermopylae. „De helden van de verre antipoden en uit onze Nor- folk-dorpen hebben niet tevergeefs gestreden en het leven gelaten. Onze broeders hebben jonge naties met trots en zelfvertrouwen vervuld. Onze eigen schitte rende soldaten hebben ons opnieuw medegedeeld, wat voor mannen ons Engeland heeft voortgebracht. Hun voorbeeld heeft ons bezield om ons deel, hoe gering het ook zijn moge, bij te dragen ten einde de vijanden te verpletetren. Gallipoli is geen ramp, maar eene bezieling". Ook de Daily Chronicle schrijft in denzelfden geest. Zwakheid zou het zijn geweest, zoo betoogt dit blad, ter wille van het prestige steeds offers te blij ven brengen, nu het vaststond, dat het oorlogsdoel niet bereikt zou worden. Alle Britsche volkeren en alle Britsche landen hebben hun tol aan heldenmoed en bloed betaald en wij gelooven niet, aldus dit blad, dat het verloop ernstig letsel aan ons prestige in het Oosten zal toebrengen. Het Oosten weet, dat wij een langen arm hebben, en zoolang het ziet, dat wij hem uit den mouw kunnen steken, zal het niet zoo haastig een oordeel vellen over de richting, waarin wij bij voorkeur onze slagen willen toedienen. Regeeringen moeten moedig zijn, zoowel waaneer het terugtrekken als oprukken betreft. De Times is van meening, dat er nu in de Engelsche regeering verandering moet komen. Unionistisch of liberaal, dat komt er niet op aan, als men maar een oorlogsregeering krijgt, die ferm, krachtig en vastbe sloten de oorlogsactie leidt, moed en initiatief toont. Het blad zegt, om den geest van het land aan te dui den, dat het betwijfelt of er één bestrijder van het wetsontwerp betreffende den militairen' dienst eenige kans zou hebben om ergens in het land een zetel te winnen. Vandaag zal de tweede lezing van het ontwerp plaats vinden. Er zijn eenige moties voor en tegen dienstdwang ingediend. Zij, die hopen, dat de arbei dersminister, de heer Arthur Henderson terug zal ko-' men op zijn besluit om af te treden, voeden hun hoop met het feit, dat deze minister gisteren de zitting van den ministerraad nog heeft bijgewoond. Tot minister van binnenlandsche zaken is als opvolger van den heer Simon benoemd de directeur-generaal der pos terijen, de heer Samuel, die op de critiek van den heer Simon op het Derby-rapport zulk een stevige critiek heeft uitgeoefend. In het Westen hebben de Duitschers weer in de Champagne een aanval gedaan, over een front van 8 K.M. is zelfs vier maal aangevallen. In 't laatste Fran- sche legerbericht wordt gezegd, dat de Duitsche ope raties van groote beteekenis waren, zoowel wat het troepen-aantal als de aangewende middelen betreft, ten doel hadden belangrijke resultaten te verkrijgen, maar met een volkomen mislukking zijn geëindigd. Eenige stukken loopgraaf, die bij Mesnil (de Duit schers geven Massiges op, maar deze beide plaatsen liggen niet ver van elkaar) verloren gingen, zijn bijna geheel heroverd. Het laatste Duitsche legerbericht deelt mede, dat de Fransche aanvallen op het bezette terrein werden afgeslagen, zoodat er in elk geval geen meerder terrein werd gewonnen of pogingen daartoe werden gedaan. In het Oosten heeft men, blijkens de uitvoerige be richten uit Russische en Duitsche bron, te doen met een offensief op veel grooter schaal, dat de Russen hebben ingeleid met trommelvuur, 24 uur achtereen, daartoe door Japansche munitie in staat gesteld. Ver andering in het front heeft deze poging tot dusverre niet gebracht, maar de aanvallen zullen zeker wel her haald worden. De berichten over dit gevechtsterrein doen denken aan de communiqué's over den strijd aan de Italiaansch-Oostenrijksche grens: terreinwinst wordt niet gemaakt, maar men geeft aan beide kanten hoog op van de verliezen, die men den tegenstander üeeft toegebracht. Zoodat wij onzijdigen daaruit de slotsom trekken, dat er aan beide zijden duizenden manschappen worden geofferd. In Montenegro hebben de Oostenrijkers eenige voordeden op de Montenegrijnen behaald, in Meso- potamië hebben de Britten terrein gewonnen aan den rechter Tigris-oever en daarbij 700 gevangenen ge maakt. Generaal Nixon heeft wegens gezondheidsrede nen het opperbevel in Mesopotamië neergelegd en is vervangen door generaal Percy Lake. Naar verluidt, gaan de Engelschen ijverig voort met het Suez-kanaal in staat van verdediging te brengen. Volgens een Havas-bericht heeft een Fransche kruiser het station van Mersina (aan de zuid-kust van Klein- Azië) plat geschoten. Op het eiland Mytilene zijn dertien personen door Engelschen en Franschen in hechtenis genomen. Saloniki moet door duizenden Grieken verlaten zijn. Volgens den Times-correspondent wijzen de herhaalde luchtverkenningen door de Duitschers er op, dat de inval spoedig zal beginnen. Deze corres pondent deelt verder mede, dat het thans op het ge- heele Balkan-schiereiland geweldig koud is en dat de ellende er vreeselijk ia. Het Fransche legerbericht luidt. In Champagne ontwikkelde de vijand den aanval, die gisteren werd aangekondigd door een hevige be schieting, voornamelijk met bommen, die sterk verstik kend gas ontwikkelden In den loop van den dag en van den nacht beproefde hij niet minder dan vier aan vallen op een front van acht K. M., van de Courtine tot Momt Fêtu ten westen en de Butfce de Mesnil ten O. Overal decimeerde ons vuur den vijand, en werd zijn offensief tegengegaan. Hij slaagde er slechts een oogenblik in voet te verkrijgen op twee punten in onze voorste linie ten N. O. van de Butte de Mesnil en ten W. van den Mont Fêtu. Een krachtige tegenaoanval verdreef den vijand weder, zoodat hij thans nog slechts twee gedeelten onzer voorste loopgraven bezit. Het Britsche legerbericht zegt Artillerie-actie heden nabij Eauquissart, het bosch Grenier, St Eloy en bij Yperen. Vijandelijke vliegtui gen wierpen bommen bij St. Raselle, Hasebrouck, St Omer. Een vrouw en een kind werden gedood. Hei Oostenrijksche legerbericht luidt: Gisteren hadden in Oost-Galicië, aan de grens van de Boekowina, geen grootere gevechten plaats. Alleen werd des avonds bij Toporoets een vijandelijke aanval afgeslagen. Overigens geen nieuw». Het Russische legerbericht zegt: De dag van gisteren was over het algemeen rustig aan het geheele front. In Galicië en ten oosten van Tsjemowitsj toonde de vijand, die zware verliezen had geleden door ons snelle en heftige optreden en die gedesorganiseerd was door de vele verwoede maar vruchtelooze tegenaanvallen om zijn verloren posities te herwinnen, gedurende den dag van giste ren geen activiteit. Wat zijn zwakke pogingen betreft om door artillerievuur en handgranaten het werk van onze troepen, die de vermeesterde positie beves tigden, te belemmeren, deze pogingen bleven overal zonder succes. 'DE DARDANELLEN-ACTIE. In hef Engelsche Lagerhuis heeft minister Asquith een korte verklaring afgelegd. Hij legde nadruk op de buitengewone prestatie dat het terugtrekken van de iBritsche strijdmacht van Gallipoli geschiedde zonder dat een mensehenleven verloren ging. Van de elf kanonnen die moesten worden in den steek gelaten, wa ren, tien geheel versleten 15 ponders en alle werden onbruikbaar gemaakt. De operatiën van den terug tocht zullen een onuitwiscbbare plaats innemen in on ze geschiedenis en de bij die operatiën betrokken offi cieren zullen bijzondere erkenning van verdiensten ont vangen. EEN BESLUIT VAN KONING ALBERT. Op voorstel der Belgische ministers van binnen landsche zaken en van oorlog, heeft Koning Albert een besluit uitgevaardigd, dat Belgen, die niet vol doen aan den oproep om onder de wapenen te komen, als deserteurs zullen beschouwd worden en zich dus aan de straffen, op desertie gesteld, blootstellen. HET KABINET. De heer Herbert Samuel, thans postmeester-gene raal, is benoemd tot minister van binnenlandsche za ken, in de plaats van den afgetreden sir John Simon. DE TOEKOMSTIGE ECONOMISCHE BETREKKINGEN MET DUITSCHLAND. Het belangrijkste punt in het Engelsche Lagerhuis uit de discussie over de resolutie, waarhij van de re geering wordt gevraagd alle economische hulpmidde len van het rijk in samenwerking met de geallieerden te gebruiken tegenover Duitschland, was de besliste verklaring van minis!- - Runciman over de toekomstige handelsbetrekkingen j t Duitschland. De minister ver klaard, dat Groot-Bn annië den druk van den oorlog beter had doorstaan ei beter doorstond dan de vijand De Duitsche regeering zou door economische pressie eerder dan door eenig. ander middel overtuigd worden van de vruchteloosheid van een voortzetting van den strijd. Als wij met zorg van onze hulpmiddelen ge bruik maakten, konden we het langer volhouden dan Duitschland. Minister Runciman wees met nadruk op de moei lijkheden om een tolverbond tot stand te brengen tus- schen de geallieerden. Maar als het noodig was voor een goede beëindiging van den oorlog, twijfelde spreker niet of het denkbeeld zou worden aanvaard, daar de geallieerden bereid waren alles wat noodig is te aanvaarden, om den oorlog tot een goed einde te brengen. De minister sprak vertrouwen uit in onze geschiktheid om na den oorlog ons te herstellen en hij zeide, dat het onze plicht was zoo ver mogelijk Frankrijk, Italië en Rusland te helpen. Wij hadden recht te verlangen, dat wij bij het herstel van krachten in Duitschland niets zouden toelaten, dat onze bond- genooten of ons zelf zou doen lijden. Dat zou alleen mogelijk zijn als we duidelijk maakten, dat als de vre de gesloten was, we niet zouden toelaten, dat na den oorlog een economischen oorlog zou uitbreken. Met nadruk wees de minister er op, dat Duitschland com mercieel was geslagen en dat er voor moest worden gezorgd, dat na het zegevierend einde van den oor log Duitschland niet het hoofd weer zou opsteken in een economische campagne. KORTE BERICHTEN. Gisteren is, in Engeland de wetving volgens het groepstelsel van Lord Derby heropend, zoowel voor gehuwden als ongehuwden tusschea 18 en 41 jaar. De Orieksche regeering heeft bij de mogendhe den der entente geprotesteerd tegen de gevangenne ming van de consuls der centrale mogendheden en van andere personen te Mitylene en htm in vrijheidstelling gevraagd. De Jeanne d'Acr" bombardeerde het station van Mersina (Klein-Azië), dat volkomen verwoest werd meldt Havas uit,Saloniki. Alle daar bijeengebrachte voorraden zijn verbrand. In het district Dover heersent een groote raiten- plaag. De dieren zijn zoo groot als konijnen en hoe wel er dagelijks ongeveer 60 worden gedood, neemt de plaag geenszins af. De konijnen komen in het wild in Duitschland zóó talrijk voor, dat de spoorwegdirecties aan hun beambten verlof hebben gegeven, jacht op de konijnen te maken, daar zij een gevaar vormen voor de spoordijr ken. De vellen moeten aan de militaire autoriteiten worden afgeleverd, die er, zooals bekend is, moffen van maken. Het vleesch kan voor eigen gebruik be nut worden. Volgens een medêdeeling van de Peuple is op verzoek van de Zwitsersche militaire autoriteiten dé redacteur van de Times, de heer Campbell, in Zwitser land gearresteerd en naar Bern gebracht. Over de beweeggronden tast men nog in het duister. Het Daily News verneemt uit Kopenhageü, dat voortdurend vele mijnen langs dé kusten van Noorwe gen en Zweden drijven; oorlogsschepen zijn telkens be zig ze te vernielen. De mijnen worden verondersteld afkomstig te zijn van Helgoland. Ook drijven talrijke mijnen in de Oostzee en meer dan honderd zijn er aangespoeld op het eiland Gothland. De Germania bepleit het beperken van het roo- ken. De bondsraad heeft reeds een verbod tegen het rooken door jeugdige personen uitgevaardigd^ maar tegen rooken door volwassenen moet ook iets worden gedaan. Verminderd moet worden, dat vele mi Ui- oenen voor tabak naar het buitenland gaan. Naar de Times uit Athene verneemt, heeft koning Peter van Servië rondgeleid door generaal Sarrail, al le verdedigingswerken van Salonikki bezichtigd. Hij vertrekt waarschijnlijk deze week naar een badplaats in Frankrijk. - De Manchester Guardian wijst erop, hoe Lon den, dat voor den ooi >g in het geheel geen diamant- nijyerheid bezat, than verscheidene kleine -diamant slijperijen telt in bedrijf gebracht door diamantwer kers van Antwerpen. Hoewel na den oorog de mees ten vermoedelijk naar hun vaderland1 terug zullen kee- ren, is het toen waarschijnlijk, dat een deel der nijver heid te Londen zal blijven. - De Frankf. Ztg. meldt dat men in welingelichte kringen te Berlijn geloof hecht aan het bericht van de Volksztg., namelijk, dat een spontane verklaring der Pruisische regeering over een nieuwe regeling van het Pruisische kiesrecht aanstaande is. VERDWENEN RUBBER. Een te Weenen gevestigde firma J. V. heeft bij de politie te Rotterdam de opsporing verzocht van 1851 kilogram rubber, voor haar in 30 zakken in een Rijn schip geladen en daarna spoorloos verdwenen. De schipper van dat Rijnschip zegt, dat hij de rubber in de Maas overboord geworpen heeft uit vrees, in een smokkelzaak betrokken te worden. De rubber heeft een waarde van ongeveer 19.000. Er wordt naar gezocht. (N. R. Ct.) DIEFSTAL VAN 6300 MARK. De militaire wielrijder B., afkomstig uit Enkhuizen en in garnizoen te Gouda, is te Gouda aangehouden, als verdacht van diefstal door insluiping van ruim 6300 Mark, waarvan nog pl.m. 600 Mark in zijn be zit werd gevonden, geborgen in een kistje in de kazer ne te Gouda. De verdachte is ter beschikking gesteld van den garnizoenscommandant, om daarna te wor den overgebracht naar hier ter beschikking van den officier van justitie. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter algemeene kennis, dat vdn heden af de maximum-prijzen voor regeeringsgroenten door hem zijn vastgesteld als volgt: A. STAPELPRODUCTEN. B. GEZOUTEN of VATGROENTEN. Alkmaar, 11 Januari 1916. De Burgemeester voornoemd, O. RIPPING. De Burgemeester der gemeente Alkmaar, Gelezen een schrijven van deta Directeur van het Algemeen Administratiekantoor voor Lsvensmidde- lenvoorziening dd. 7 Januari 1.1. Brengt hierbij ter algemeene kennis, dat met In- gaug van 18 Januari a.s. de maximumjsrijzen van het varkensvleesch worden verhoogd en vastge steld zijn als volgt Filet f 0,60 Rollade 0.57J', Magere lappen 0,82! Doorregen lappen 0,47l/i Vette lappen 0,4 Carbonade 0,5 Verseh vet spek 0 0,4: Versek - c ïgen spek 0,41 Qezoat gerookt vet spek 0,45 Gezoatc gerookt raagt spek 0,50 Reuzel 0,45 Kluiver? „0,15 Gehakt D 0,52i/a Deze prijslijst is In eiken slagerswinkel, waar Re- geerings-varkensvleesch verkocht wordt, op een dui delijk zichtbare plaats voor het publiek opgehangen. Voor bezorgloon kan door den slager 2i ceat per 9 ons in rekening worden gebracht, Alkmaar, den 11 Januari 1915. De Burgemeester voornoemd, <3. RIPPING. BINNENLAND. GROVE ONVOORZICHTIGHEID. Toen Zondagmorgen vrouw Lens te Breda even van huis was, om boodschappen te doen, had zij de zorg over haar 4-jarig dochtertje aan een ouder broertje overgelaten. Deze deed -de kleine uit speelzucht een courant om het hoofd en stak die in brand, waardoor het kind zelf ook in brand geraakte. Op het hulpge roep kwan n buren toesnellen, die de vlammen doof den en aa het kind naar het gasthuis brachten. De geneeskii ge hulp mocht niet meer batende kleine overleed na een paar uur. De vader is onder de wa penen. UIT CALLANTSOOO. Gisteren is bij paai 9 te Caliantsoog het lijk aan gespoeld van een Engeisch zeeofficier. Op alle kleeren kwam den naam voor G. A. Mc Intosch. Het lijk is op de algemeene begraafplaats te Cal iantsoog' ter aarde besteld. Op denzelfden dag spoelde bij paal 13 een mijn aan. Vlak voor de remise waarin de soldaten zijn on dergebracht, op ongeveer 80 Meter, ligt de mijn zeer gevaarlijk op de zijkant, zoodanig dat de voelhoorns het strand raken. UIT BERGEN. Gistermorgen vergaderde de Raad in voltallige zitting. De voorzitter deelde mede, dat voor het in orde brengen van de begraafplaats vier biljetten waren in gekomen. ingeschreven was ais volgt: C. Oldenburg J iOoO; J. Dekker Jz. J 994.o0; K. Admiraal J iObu; A. Oudsen J 1175. Besloten werd het werk, dat met 1 Mei a.s. opge leverd moet worden, aan den laagsten inschrijver den lieer J. Dekker Jz. te gunnen. De voorzitter sprak hierop voor de leden en de ge meente de beste wenschen uit, daarbij de hoop uit sprekende, dat 1916 mocht brengen wat 191b met bracht, n.i. „den Vrede". De heer Baltus vroeg of al reeds inderdaad een on derzoek naar den toestand op de begraafpiaavts had plaats gehad; spreker wees er op, dat door het met sluiten daarvan dooi de kinderen alle mogelijke o-nge- wenschte lectuur wordt medegebracht. Verbranding van liet op de begraafplaats gebrachte papier en af sluiting was z. i. dringend noodig. Tot leden van de commissie van toezicht op het electrisch bedrijf werden herkozen de heeren Veen- huijsen en Baltu». Tot leden van de commissie tot wering van school verzuim de heeren P. van Hoorn en W. J. v. d Steen. Hierna kwam nog in behandeling een nog nacier gewenschte wijziging in de begrooting. Hiertoe werd besloten. Nog deelde de voorzitter mede, dat Gedeputeerde Staten er op bleven staan om de 3000 onkosten \an de diphterithus direct uit de begrooting te besnijden. De Hoofdeiijl,. Omslag zal alzoo met dit bedrag Ver hoogd moeten worden. Hiertoe werd besloten. De voorzitter zeide hierop, dat B. en W. na r overweging van ening waren, dat de 40 opcci op het personeel ehandhaafd moesten blijven deze gei heerschten b londere omstandigheo Roode kool per 1/2 K.G. 3 ct.; per K.Q. 6 ct. Gele kool 2i/a„; „8 Uien (ongesor teerd één kwal.) fk„\ „9 Wortelen (fijn) 3 „0 Knolrapen (Friesche)» 2Vs 5 Pronksnljboonen per 1/» K.G. 10 ct.; per K.G. ZO Zuurkool 6 12 Dubbele spersle- boonen 9 -18» n n n n n w n Enkele spersle- b°onen 11 22 Andijvie (gesneden) 7 14 Prijs per 5 ons. Gemengd Nieuws.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1