DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Tia bet ïuldeüjk oorlogsterrein No. 9 WOENSDAG 12 JANUARI Honderd en achttiende Jaargang. Sbonnenwitsp® per 3 maanden 1l-, It. p. pust 11.25. Jdratentieprils 10 ct. p. regel, groote lettere naar plaatsruimte. Brleren fr. N. V. Boek- en Bandelsdrukkerii 'A HERIHs. COSIER ZOON, Voordam C 9. Teleloonnr. 3. ENGELAND. YARIA. DUITSCHLAND. NED EK' VND. n ALKMAAR, 12 Januari De oorlog, die onze aandacht zoo ongeveer op de heele wereld vestigt, nu eens leidt naar heel nabij ge legen landen, dan weer naar allerlei kleine, onbeken de rijkjes, vraagt vandaag in het bijzonder belang stelling voor Montenegro. Men weet, dat het krijgsbedrijf, nadat de actie in Servië was beëindigd, in het land der „Zwarte Ber gen" werd voortgezet. Uit de legerberichten bleek, dat het Oostenrijksche offensief gestadig, maar langzaam vorderingen maakte, zoo langzaam, dat het niet de moeite waard was er melding ran te maken, omdat ze niet van zelfstandigen aard waren en enkel voor het verdere verloop van de gebeurtenissen van belang zouden kunnen worden. De omstandigheden, waar onder gevochten werd, waren yan dien aard, dat ook geen snelle, belangrijke resultaten konden worden ver wacht. Het winterweer was ongunstig voor de opera ties, die in een woest bergland moesten geschieden, langs smalle, met sneeuw bedekte bergpaden, waar het marcheeren in lange colonnes en het meenemen van de bergkanonnea (een klein stukje eischt al 20 paarden, voor welke er ook weer voederdraagpaardea moeten zijn!) tot allerlei moeielijkheden leidt. De Oostenrijkers hebben thans echter een tweeledig succes behaald. In het Noord-Oosten dwongen zij de Montenegrijnen Berani te ontruimen, waardoor zij in het eigenlijke Montenegnijnsche gebied zijn binnenge treden, daar de strijd hier tot dusverre werd gevoerd op het terrein, dat de Montenegrijnen in 1912 op de Turken hadden veroverd. Oeruimen tijd en met groote hardnekkigheid hebben de verdedigers tegenover de tegenstanders den toegang tot hun land pogen te handhaven, doch thans hebben zij hier den strijd moe ten opgeveh. Zij hebben getracht de brug over de Lim (een zijtak van de Drina) te vernielen, maar het Oostenrijksche legerbericht meldt, dat door snel op treden de brug „voor een volkomen verwoesting ge spaard bleef." Van meer beteekenis echter is het behaalde resul taat der Oostenrijkers in het Westen van Montenegro, waar zij de Lowtsjen-berg hebben genomen na drie daagsche gevechten, waaraan behalve de infanterie en de bergartillerie is deelgenomen door het geschut der marine. Het Oostenrijksche legerbericht deelt mede, dat deze berg, 1700 meter hoog, als een muur uit de zee opstijgt, sedert jaren tot verdediging werd inge richt. Deze geslaagde actie moet onder leiding heb ben gestaan van generaal von Kövesz. De Weensehe Zeit. meldt, dat de hoofdstad Cettinje thans reeds on middellijk bedreigd wordt. Vermoedelijk zal Monte negro nu het lot van Servië weldra deden en geheel onderworpen worden. Immers de entente is hier weer niet klaar, komt weer te laat. In een cor respondentie van het Daily News uit Rome van giste ren werd er nog eens op gewezen, dat de geallieerden Montenegro tot dusverre nog niet van voldoende am munitie hadden voorzien. En een Italiaansch blad. de al arg In het Britsche Lagerhuis is het dienstplicht-ont werp in tweede lezing behandeld. Vandaag zal de stemming plaats hebben daar de Iersche nationa listen hun tegenstand thans hebben laten varen, wordt een groote meerderheid verwacht, zoodat de crisis blijkbaar overwonnen is. De J,Daily Chronicle" waarschuwt echter tegen te groot optimisme en zegt, dat het Lagerhuis zich uiet moet laten misleiden door zijn eigen overeen stemming en gelooven dat de wet thans de algemeene instemming van het land heeft. Het arbeiderscongres van de vorige week zal deze week gevolgd worden door een congres van de mijnwerkersfederatie, terwijl alle mijnwerkersvereenigingen haar gedelegeerden last 'gaven tegen de wet te stemmen. De arbeidersparti. echter zal in hoofdzaak haar houding wijzigen, indien de bestaande argwaan tegen dé wet, n.l. dat deze leiden tot industrieele conscriptie, wordt weggeno men. Verwacht wordt, dat de heer Asquith dien waan zal wegnemen. Algemeen gelooft men, dat de drie arbeidersleden van het ministerie, de heeren Henderson, Brace en Ro berts, allen overtuigde voorstanders'van de wet, waar schijnlijk hun ambt zullen behouden. De Engelsche regeering, die den financieelen toe stand van het land zeer ernstig* heeft nagegaan en dt groote eischen heeft overwogen, die nog zullen wor den gesteld aan de middelen, om in de dringende be hoeften van den oorlog te voorzien, overtuigd van dt dringende noodzakelijkheid om zuinigheid te betrach ten en met het oog op de algemeene verhooging var loonen, en op de maatregelen om buitengewone win sten te belasten of te beperken, is tot het besluit ge komen, dat wegens die dringende noodzakelijkheid iedere verdere loonsverhooging streng moet worden beperkt tot een regeling in verband met de plaatselijke toestanden en dat alle verdere loonsverhoogingen moeten worden geweigerd. In den Duitschen rijksdag heeft men over het voe- dingsvraagstuk geruststellende verklaringen afgelegd; de heer Liebknecht heeft verschillende vragen gesteld, welke echter allen onbevredigend of niet beantwoord werden. Oetorpilleerd is het Engelsche stoomschip „Clan Macfarlane, groot 4800 ton. Het Fransche middag-communiqué luidt: Tvfschen Somme en Oise toonde onze artillerie zich actief. Een vijandelijk detachement trachtte een van onze posten in den sector Armancourt bij Roye op te lichten, maar werd door ons vuur teruggedreven. Ten westen van Soissons vernielde ons loopgravengeschut een munitiedepot in de omgeving van Autreches. Volgens nadere bijzonderheden uit Champagne de den ons artillerievuur en een tegenaanval, den belang rijken vijandelijken aanval mislukken, waaraan min stens drie divisies deelnamen. In een tegenaanval en Idea Nazionale, wees er op, dat de entente had ver- I gevechten met handgranaten werd de vijand dezen zuimd van den Lowstjen-berg gebruik te maken om een I nat^,'T?t'reT(:nnll'l.door hou bezette luisterposten. aanvalbasie tegen de Oostenrijkers in hei leven te roe pen. Het blad vroeg, waarom Italië niet tijdig mili taire toerustingen had getroffen ia Montenegro. Niet ten onrechte, immers door het Ocstenrijkseh optreden in het land der Zwarte Bergen werden Italiaamsche belangen ernstig bedreigd. Aan den eenen kant zet Oostenrijk zich vast aan een kuststreek, waar Italië in vloed begeert. Bovendien echter loopen de in Albanië gelande Italiaansche troepen thans ernstig gevaar. Immers de Oostenrijkers kunnen' nu ook Noord-Alba- nië bezetten, terwijl tegelijkertijd de Bulgaren in Westelijke richting naar de zee oprukken. Zoodra de Oostenrijkers en Bulgaren de Adriatische Zee bereikt hebben, ziet het er voor de Italinaansche troepen heel slecht uit, zoodat de regeering te Rome in dat geval blij mag zijn, wanneer zij op dezelfde wijze kunnen worden teruggenomen als dit met de entente-troepen op Oallipoli geschiedde. Het is dus te begrijpen, dat de Italiaansche Idea Nazionale een alarmkreet deed hooren en het bezit van Lowtsjen een groot gevaar voor Italië noeml De berichten van het Westelijk oorlogstooneel stemmen erin overeen, dat de toestand weinig veran- j een kleine rechthoek uitgezonderd ten westen van „Maisons de Champagne", waar de vijand zich met moeite staande houdt. Ons vuur en vooral dat van de artillerie veroor zaakte hun zeer zware verliezen. Onze troepen heb ben den indruk een belangrijk succes te hebben ver kregen. isteren leverden drie bewapende vliegmachines bo ven de Duitsche stellingen bij Dixmuiden een reeks ge vechten met jaditmachines van den vijand type-Foc- ker. Een onzer machines moest dalen, maar een vijan delijke vlieger, door een der onzen aangevallen die op 25 M. afstand granaatkartetsen op hem afschoot, werd eveneens verslagen. Het derde Fransche vlieg tuig viel ook een Focker aan, die in het bosch van Houthulst ten zuidoosten van Dixmuiden viel. BOMAANSLAG OP DE PANNE. De Belgisdie correspondent van „De Tijd" meldt uit De Panne: Tijdens de Hoogmis in de parochiekerk aan den A.denkerkschen weg, waar het Koninklijk Echtpaar den dienst bijwoonde, nebben de Duitsche vliegers Zondag ochtend bommen op De Panne geworpen. Het kleine kerkje aan zee, waarvan ik vroeger een beschrijving gaf en waar gewoonlijk het Koningspaar komt, werd gedeeltelijk vernield, de groote kerk bleef gespaard, al vielen in de nabijheid twee obussen. Een 50-tal do oden vielen er te betreuren. Er ontstond een groote Eaniek, maar dte Koning voorkwam door zijn groote aknte en zijn bezadigd optreden erger. Vluchtelingen de winter biedt in he Karstgebied, dat als een muur, 1700 meter hoog, ui' de zee opstijgend, sedert jaren ter verdediging werd ingericht. Zes-en-twintig ka nonnen, waaronder twee 12 c.M. kanonnen, twee mo derne 15 c.M. mortieren, twee 24 c.M. mortieren, ver der munitie, geweren, kleeding- en andere voorraden, werden buitgemaakt. Een deel van het geschut is on beschadigd en zal tegen den vijand worden gebruikt In het noordoosten van Montenegro is de vijand, die gisteren even voor Berane nogmaals weerstand bood, teruggeslagen. Deze plaats en de beheerschen- de hoogten ten zuidwesten ervan zijn in ons bezit. Door een spoedig ingrijpen, kon de brandende brug over de Lim in Berane nog voor geheele verwoesting worden, bewaard. Bij Ipek zijn weder 13 Servische kanonnen met veel munitie opgegraven. Het Engelsche legerbericht luidt: De nacht is rustig geweest. Vandaag groote bedrijvigheid aan weerszijden bij I Hulluch en Yperen. Onze artillerie is in samenwerking met onze schans mortieren en granaatwerpers bijzonder doeltreffend opgetreden bij Armentières en Saint Eloi. DE DIENSTPLICHTKWESTIE. over de werkzaamheid in het civiel bestuur in de be zette gebieden, indien dit wordt gewenscht, in de huishoudelijke commissie inlichtingen doen verstrek ken. Verder verlangde de heer Liebknecht materiaal over de maatregelen krachtens den staat van beleg geno men. De rijkskanselier was niet bereid het gewenschte materiaal voor te leggen. Bij elke vraag trachtte de heer Liebknecht aanvul- lingsvragen te stellen, maar hij werd door den voor zitter herhaaldelijk in de rede gevallen, wijl het hier steeds nieuwe vragen betrof en zulk een optreden dus in strijd was met het reglement van orde. De heer Liebknecht verliet onder protest tegen de wijze waarop de voorzitter de vergadering leidde, de tribune. Hij werd onder toejuichingen van het Huis .door den voorzitter tot de orde geroepen. Hierop volgde de beraadslaging over de voedings kwesties. Graaf Westarp, de rapporteur, verklaarde, dat om de voeding de oorlog geen dag eerder beëindigd be hoeft te worden, dan dat militair en politiek de zege- is behaald. Ook de sooiaal-democratische afgevaardigde Schmidt bevestigde, dat de voorraad voldoende is en dat het uithongeringsplan mislukt is, doch er zijn fouten bij de organisatie der verdeeling begaan. De staatssecretaris Delbrück verklaarde, dat de pro- Bij: het debat over de tweede lezing van het dienst- j ducten bij spa rzaam omgaan toereikend zijn tot den plicht-ontwerp in het Lagerhuis stelde de arbeidersaf- j volgenden oogst, dat de prijzen in vijandelijke lam ten gevaard'igde Andterson de verwerping voor. Bij den hooger zijn dan in Duitschland, niettegenstaande aanvang van het debat verklaarde de heer.Thome, een $ver vrije markten en de open zee beschikt. In Fr andier arbeidersafgevaardigde, onder toejuichingen, rijk, Engeland, Italië zijn de'moeilijkheden ten ge dat de vorige spreker geen recht had voor -de arbei ders in deze zaak te spreken. De heer Anderson verklaarde hierbij, dat als de arbeiders het wetsontwerp beter zouden begrijpen, dte oppositie slechts te krachtiger zou worden. Het aantal der werkelijke achterblijvers was een te verwaar- loozen hoeveelheid en er was geen militaire noodza kelijkheid gebleken. Als de wet eenmaal was aangeno men, zou men niet er bij blijven staan. Er zou geroe pen worden om algemeenen dienstplicht en de arbei ders aan de Clyde beschouwden ae maatregelen als het begin van industrieelen dwang ook. De heer Richard Lambert, radicaal, die telkens in de rede werd gevallen, ondersteunde het voorstel tot ver werping. Het wetsontwerp zou, zeide hij, Engeland Pruisisch maken. De heer John Redmond verklaard, dat de Iersche nationalisten geen verdere oppositie tegen het ontwerp zouden voeren. Spreker zeide, dat bij de indiening van de wet, hij van oordeel was, dat de wet alleen ge rechtvaardigd was indien de nationale noodzakelijk- heid was gebleken en naar zijn meening was er geen bevredigend bewijs voor zulk een noodzakelijkheid. ge van onvoldoende organisatie van het verkeers zen gro ;an bij ons, zeide spreker. Dat wij mt ter wc ver de moeilijf -den, is in de eer. plaats ken aan ons t. orwegwezen. De g e bevolking m zich bij de organisaties voor o' tributie aansb: met den vasten wil daarvan te maken wat er v. te maken is, bezield door den wil tot overwinning, che niet alleen buiten, maar ook in het binnenland moet worden behaald. EEN NEDERLAAO DER LUXEMBURGSCHE REGEERING. Bij de opening der Kamer Van Luxemburg heeft de regeering gister haar vroeger program gehandhaafd', waarop de Kamer zich met 26 tegen 25 stemmen tegen de regeering heeft uitgesproken. Voor de vergadering begon hadden twee leden van het blok de regeeringszetels uit het venster op straat gegooid1. lot president is notaris Hemmer (onafhankelijk af gevaardigde, die echter de zijde kiest van het blok) Met het oog op de niet twijfelachtige gevaren van ver- p iJrHi" rmt' ingenieur Faber, lid der recht- deeldheid en onrust en wellicht van ernstige arbeiders- PartlJ> gekozen. yewegingen hadden de nationalisten tegen dte wet ge- UITBREIDING VAN HET BELGISCHE KABINET. De g en ondter voorzitterschap van baron de Broquev; gehouden kabinetsraad heeft naar de N. R. Ct. dert ondanks alle actie, welker beteekenis echter ver- j 611 inwoners behooren onder de dooden, onschuldige schillend wordt voorgesteld. De Duitschers doen het I burgers _en krijgshafte soldaten. Onder het puin wer- voorkomen alsof de gevechten in de Champagne maar gewone aanvalletjea zijn, de Franschen daaren tegen zeggen, dat het hier een mislukte poging tot een groot offensief van Duitschen kant betreft. De Franschen verklaren, dat de Duitsche terreinwinst zich beperkt tot een klein hoekje, waar men zich met moeite stand houdt en dit klopt wel met het laat ste Duitsche legerbericht, volgens hetwelk de Fran schen een tegenaanval hebben gedaan over een af stand van 1000 meter, blijkbaar om het verloren ge- gane gebied te herwinnen. Zou het achterna niet blij- km, dat men hier slechts te doen heeft met voorberei dende en inleidende gevechten, welke een offensief op grooter schaal plegen vopraf te gaan? Van de andere oorlogsterreinen is er geen nieuws. den de lijken soms weggehaald, maar een oude man en vrouw voted men wonderlijk ongedeerd onder hun ingestorte huisje. Het Oostenrijksche legerbericht luidt: Gisteren heerschte, afgezien van de gewone artille- riegeveehten, ook aan het Besstrabische front en in Oost-Galioië rust. Sedert van morgen vroeg doet dte vijand opnieuw, na hevig artillerievuur, tevergeefs aan vallen in de streek van Toporoets en Rarancze. Het Oostenrijksche legerbericht luidt: De Lovtsjen is genomen. In hardnekkige gevech ten gedurende drie dagen overwon onze dappere in fanterie, in schitterende samenwerking met de zware artillerie en de marine, dén verbitterden tegenstand van dten vijand en de ontzaglijke moeilijkheden, die stemd. Thans echter was de toestand gieheel gewij1 zigd. De stemming over de eerste lezing had, voor zoo ver dte nationalisten betreft, den toestand veranderd'. Bij de stemming immers over deze zuiver Britsche wet was er een Britsche meerderheid van tien tot een ten gunste er van. Tot de meerderheid behoorden de meeste liberale le den, die krachtige ondersteuners waren geweest van de Iersche rechten en vrijheden. Minder dan de helft van de arbeiderspartij' stemde tegen de wet en de ver antwoordelijke leiders dter arbeiderspartij stemden voor. Bovendien Werd algemeen toegegeven, dat als er een verkiezing kwam, er een overweldigende meer derheid zou zijn voor de wet. Dit alles overwegendte en nu de nationalisten toch hun protest hadden geuit, ïadden ze besloten zich niet verder tegen het wetsont werp te verzetten. Spr. hoopte, dat het ontwerp spoe- j icmuc, u« morgen uoor oaron ue i dig wet zou worden en dat alle partijen in le uitvoe-1 den koning zullen worden voorgesteld ring zouden toestemmen. (Toejuichingen.) 1 Sir Edward Carson brandmerkte de oppositie tegen de wet als een sledi dienst jegens het land en be spotte de argumenten er tegenstanders van den maat regel. Hij besprak ,,e .bezwaren, dat de wet de in dustrie zou benadeel' a en tot arbeidersmoeilijkhedten aanleiding zou geven en vroeg, ondter luide toejuichin gen Wat doet dlat alles er toe als we den oorlog I maar winnen en wat zou dat alles beteekenen als we verloren? Spr. wees er verder op, dat de militaire ad' viseurs van de regeering met de geallieerden groote meldt, zijn goedkeuring gehecht aan de benoe ming tot ministers zonder portefeuille van graaf Go- biet d'Alviella, Paul Hymans (beiden liberaal) en Van dervelde (soc.-dem.). De heer Hymans blijft gezant te Londen. Om ook dte algemeene sympathie der katholieken voor den godsvrede te bestendigen, heeft baron De Broqueville in overleg met den koning nog drie minis ters in het kabinet geroepen, n.l. de heeren Liebaert, voormalig minister van arbeid, en Schollaert, voorma lig minister van binnenlandsche zaken en president van de Kamer. Er komen dus zes nieuwe ministers zondter porte feuille, die morgen door baron De Broqueville aan KORTE BERICHTEN. Voor het eerst is de bijeenkomst te Parijs' van een Fransch-Engelsche conferentie voor militaire lucht vaart gehouden. Deze conferentie zal maandelijks zitting houden en alle natiën, die de entente vormen, zuilten er aan deelnemen. De Britsche stoomboot „Clan Mac Farlane" is gezonken. Twee stuurlieden, vier machinisten, achttien Las- strategische plannén hadden te ontwerpen en deed rit- I ZZ ïtï fad? reZteubf^0"1611- komen welken invloed de Russische tegenslagen in stierven in de reddingboot. 1915 op dte grootte van ons leger moesten hebben. Mil lioenen soldaten, die in het offensief waren, werden te ruggedrongen tot het defensief en het troepental dat voor ons voldoende was, kon nu na deze gebeurtenis sen niet meer voldoende zijn. Sprekende over de rede van sir John Simon, wees sir Edward Carson er op, dat toen Simon lid der re- geering was, er wetten waren aangenomen, die den diensttijd van de soldaten, die reeds in dienst waren, verlengden. Dit was dwang voor mannen die in som mige gevallen al dertien jaren dienden, maar nu wil den sir John Simon en anderen dwang weigeren voor mannen, die niets wilden doen. (Toejuichingen). Sir Edward Carson concludeerde, dat het land gezond en krachtig was en elk offer zou brengen ten einde de zege te behalen. (Toejuichingen). De discussie werd hierna verdaagd. De belangstel ling verflauwde zeer na Rermond's verklaring, en nu de zekerheid bestaat, dat hedenavond de regeering een overweldigende meerderheid zal krijgen. DE 'RIJKSDAGZITTING. De met den Keizer en de Bulgaarsche Kamer gewis selde telegrammen bij de jaarwisseling werden in de gisteren gehouden zitting van den rijksdag onder bij val voorgelezen. Op de vraag van den heer Liebknecht (soc.) over de Armeniërs werd geantwoord, dat een gedachtenwisse- ling heeft plaats gehad tusschen de Duitsche en de Turksehe regeering. Waar de heer Liebknecht piede- deelingen verlangde over den toestand van de bevol king in de bezette gebieden, werd geantwoord, dat de rijkskanselier niet bereid is het gewenschte materiaal over te leggen doch, gelijk tot dusver, zal hij echter, Het Berlijnsche gemeentebestuur heeft opnieuw de aandacht erop gevestigd dat alle keukenafval voor veevoeder moet worden bewaard. De huiseigenaren moeten er toezicht op houden, dat de iafval inderdaad voor veevoeder wordt gebruikt. Volgens de Bcrner Bund is ook een tweede cor respondent van de Times in Zwitserland1, een Fransch- man, met name Durnont, gearresteerd an naar Bern gebracht. Volgens de Times heeft tengevolge van de her opening van het groepensysteem voor de recruteering in Engeland een zeer bemoedigend aantal inschrij vingen plaats gehad van nieuwe recruten. De Times meldt, dat 80 unionistische leden van het Engelsche Lagerhuis zich hebben aangesloten bij het oorlogscomité, dat zich de laatste week heeft ge vormd ondter voorzitterschap van Sir Edward Carson met het doel een krachtige voortzetting van den oor log te ondersteunen. De mijnarbeiders in Saksen eischen loonsverhoo ging van 12 per schacht en maandelijksdhe on dn steuningen van 1.20 per kind, daar de duurtetoet onvoldoende is. Aan het ministerie van mijnbouv om bemiddeling verzocht. De groote moeilijkheden, welke de Fransche g nijverhei limns ondervindt, geven aanleiding tot brief in emps, waarin nedtegedeeld wordt maand: 00.000 flessch i naar het front word< gestuui .aar meestal roken worden. LANDt JRM. De Minister van. Oorlog brengt in de Staatscourant ter algemeene kennis, dat nog niet kan worden be paald, wanneer de in 1891 geborenen, die tot den landstorm behooren of daartoe op of na 1 Februari oti U<-v4- -i r »/-»/-< 1 A 1 r*

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1