DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. bet oostelijk oorlogsterreln. Van bet zsidelijk eorlogsterreln Jaarlijks* oproeping vao gegadigden naar de betrekking van arbeider bij de Ceaeeete-rÉlglng. No. 10 Honderd en achttiende Jaargang. 1916 ftbonnementsprii! per 3 maanden 11.—, Ir. p. post 11.25i Sdiertontiepriis 10 ct. p. regel, groole letters naar plaatsruimte. Brieven Ir. H. V. Boek- en Bandelsdrnkkerij HEW JSTER ZOON. ïoordam C 9. Telefooonr. 3, B05DEBÜAU 13 JANUARI VARIA. NEDERLAND. Behandeling en vervoer van afge roomde melk, karnemelk en wei. Herijk van Maten en Gewichten. ALKMAAR, 13 Januari. Gisteren hebben wij gewezen op het belang van het bezit van den berg Lx>wtsjen, dien de Oostenrijkers na hardnekkige gevechten, die eenige dagen hebben geduurd, op de taai-vasthoudende Monteaegrijnen hebben veroverd. De hooge muur, die Cettinje, de hoofdstad, beschermde, is genomen en kan thans die nen ter bescherming van de Oostenrijksche havenstad Cattaro wanneer het aan de Oostenrijkers ligt, zullen ze dezen berg niet gauw weer uit handen ge ven, daar hij hun een belangrijk verdedigend voordeel geeft, dat nog meer op de Italianen dan op de Monte- negrijnen is behaald. Men kan zich voorstellen, dat de Duitsche en Oos tenrijksche bladen zich verheugd toonen over dit suc ces ook hoe dit geschiedt, zoodat wij hierover ver der kunnen zwijgen. Een paar Engelsche oordeelvel lingen willen we echter even aanhalen. Het Daily News is zeer slecht te spreken over het verlies van den berg Lowtsjen. 't Was sedert lang dui delijk, zegt het blad, dat Montenegro's beslissende strijd zou moeten worden uitgevochten op dezen berg. De geallieerden hebben, genoeg tijd en gelegenheid gehad om kanonnen en versterkingen te zenden, die de verovering van een onvergelijkelijke stelling zoo goed. als onmogelijk zouden hebben gemaakt. Op de Montenegrijnen, die blijkbaar zich met hun bekenden heldenmoed tegen een overweldigende meerderheid hebben geweerd, kan niet de geringste blaam worden gelegd. Het is bijna ongeloofelijk, dat zij geen steun hebben ontvangen van die mogendheid onder de ge allieerden, die ongetwijfeld in de gelegenheid was dezen te verschaffen. Een Italiaansch leger is sedert weken in Albanië. Met den val van den berg is ook die van Cettinje zeker. Het koninkrijk Montenegro is praktisch beperkt tot de omstreken van Skoetari. Het zal weder verrijzen evenals België en Servië, maar het is betreurenswaardig, dat men zijn val gedoogde, waar een tijdige hulp die waarschijnlijk zou hebben voorkomen. De Daily Chronicle acht de strategische beteekenis van den berg, die feitelijk de heerschappij over de Adriatische Zee en haar oostkust verzekert, zeer hoog. Italië heeft zich dan ook na den eersten Balkan-oorlog ten zeerste verzet tegen het Oostenrijksche voorstel, dat Montenegro den berg zou afstaan en ook bij het begin van den oorlog het niet-bezetten van dezen berg door Oostenrijk tot een voorwaarde tot handhaving van zijn onzijdige houding gemaakt. En omdat de Oostenrijksche vloot in Cattaro een belangrijke basis bezit, had Italië Montenegro moeten helpen. Waarom tiet Italië den Lowtsjen dan verloren gaan? Wij weten het niet, maar moeten aannemen, dat er goede redenen voor geweest zijn, zegt het blad. Voor den buiten staander is het allang een raadsel geweest, waarom de Italianen geen offensief gebruik van den berg hebben gemaakt tegen de hinderlijke aanwezigheid van de Oostenrijksche vloot in Cattaro, welke vernietigd had kunnen worden, indien zwaarder geschut op de hoog ten was gebracht. Waarschijnlijk is de ware verklaring deze, dat bij nadere overweging de waaide van den berg overschat bleek en dat de Italianen tot de slot som kwamen, dat een afzonderlijke expeditie om de stelling te behouden, niet de moeite waard was. Inmiddels gaat de opmarsch der Oostenrijkers voort. Van den Lowisjen-berg zijn ze tot voorbiji Njegoesi opgerukt, zoodat ze de hoofdstad Cettinje genaderd zijn, terwijl ze ook ten zuid-westen der stad reeds hoogten hebben bezet. Ook noordelijker (bij j Grahewo) zijn na een gevecht van 70 uur hoogten ge nomen, terwijl in den noord-oosthoek de hoogten ten zuiden van Berani zijn bestormd. In het zuid-oosten werken de Oostenrijkers tegen de daar gevluchte Ser viërs samen met Albaneezen. Op het Oostelijk oorlogstooneel is de strijd aan de grens van Bessarabië weer hervat de Russen geven de pogingen om hier een belangrijk politiek en mili tair voordeel te behalen (dat zou kunnen leiden tot het vrijmaken van een nieuwen weg over de Karpa- then en tot het meedoen van Roemenië) maar niet op. Nadat een regen van artillerie op de Oostenrijksche linies was neergestroomd, werd, naar het Oostenrijk sche legerbericht meldt, 's middags te drie uur de in- lanterie-aanval begonnen, die vijf maal werd herhaald, waarna te tien uur ten zesden male in dikke gelederen aangevallen werd. Het legerbericht zegt, dat dit alles te vergeefs geschiedde en de Russische communiqué schrijver maakt van geen winst' melding. Natuurlijk zullen de verliezen aan beide kanten zwaar zijn, zon der dat de geofferde menschenlevens in dezen positie- krijg tot iets hebben gediend, het einddoel iets nader hebben gebracht. En wanneer men leest, dat'de Oos tenrijksche stellingen hier door 24 rijen prikkeldraad, waarvan sommigen met een sterken electrischen stroom geladen zijn, worden gedekt, dan beseft men hoe zwaar de verliezen wel moeten zijn, die elke aan val tengevolge heeft. Op het Westelijk oorlogstooneel is niets bijzonders voorgevallen. Het laatste Fransche communiqué meldt, dat de Duitschers tusschen de Argonnen en de Maas de troepen dus van den Kroonprins met behulp van stikgassen tevergeefs een aanval hebben gedaan. Op Korfpe, het Grieksche eiland tegenover de Al baneesch-Grieksche grens, hebben de Franschen troe pen geland, waartegen de Grieksche prefect heeft ge protesteerd. In het Achilleion het slot, dat de Duit sche Keizer hier indertijd heeft aangekocht en laten herstellen werden 100 man ingekwartierd, hier en elders werd de Fransche vlag geheschen, terwijl di Grieksche regeering officieel van de ontscheping dei troepen in kennis gesteld werd en natuurlijk ook daartegen zal protesteeren. Men denkt, dat er weldra Servische troepen zullen landen en dat het eiland de hoofdbasis voor de pro viandeering en de reorganisatie van het Servische le ger zal worden. Naai' uit Athene wordt gemeld, zullen de Servische troepen slechts korten tijd op Korfoe verblijven, ter wijl voor dit eiland dezelfde waarborgen gelden als voor de andere gedeelten van Grieksch gebied, tijde lijk door de geallieerden gebruikt, zoodat de entente verwacht, dat de Grieken zich daartegen niet zullen verzetten een formeel protest is blijkbaai heelemaal niet meer in tel 1 Nu Amerika door zijn aanhoudelijk protesteeren een verzachting van den onderzeeërs-oorlog heeft bereikt en het leven van niet-strijders op de schepen voortaan wordt ontzien, wil de regeering te Washington, naar verluidt, tegen de Engelsche regeering van leer trek ken en de onderbroken diplomatieke dialoog voortzet ten, d. w. z. opkomen voor de rechten der onzijdigen, met name wat de benadeeling van den handel betreft Er gaan geruchten over een scherpe nota, die minister Lansing naar Londen zal zenden, die uiteen zal zetten, dat Engeland in vredestijd steeds ervoor is opgetre den, dat voedingsmiddelen onder geen voorwaarden als contrabande mogen worden beschouwd en die zal eischen, dat Engeland ook thans weer die leer in eere zal herstellen op straffe zelfs van beslaglegging op scheepsladingen met wapens en ammunitie! De Amerikaansche regeering heeft het thans ernstig aan den stok met de Mexikaansche, daar 17 Amerika nen te Chihuahua zijn gedood door Mexikanen, wier onmiddellijke bestraffing wegens deze „laffe misdaad" minister Lansing heeft geëischt. De Engelsche regeering heeft in het Lagerhuis een mooi succes behaald. Zij heeft de parlementaire op positie tegen het dienst-dwang-ontwerp thans geheel overwonnen bij de tweede lezing waren er slechts 39 tegenstemmers. Misschien luwt nu ook spoedig het verzet in het land, ofschoon de mijnwerkers thans nog onrustbarend doen en met staking dreigen. De Britsche arbeiders-ministers Henderson, Brace en Roberts hebben inmiddels hun besluit om af te treden, herroepen. In de Adriatische zee zijn getorpilleerd de Ilaliaan- sche stoomschepen Brindisi (550 ton) en Cittadi Pa lermo 1050 ton). Voorts zijn de Engelsche Sappho (1100 ton) en de Traquair (1700 ton) tot zinken gebracht. Het Russische legerbericht luidt: De generale staf meldt: Tusschen Oisy en Weik trachtte een kleine afdeeling Duitschers naar den rech teroever van de Mussa over te gaan. Zij werd echter door het vuur van onze wachtpost verdreven. Onze verkenners deden verkenningen in de buurt van het Kangeroemeer, van Tsjaock en oostelijk van Plankau- en, waarbij zij met een in aantal overmachtigen vijand handgemeen werden. De schermutselingen eindigden steeds ten onzen gunste. In de streek langs den spoor weg van Ponewjeck hebben onze verkenners twee rij en draadversperringen doorgesneden. Gebruik ma kend van handgranaten verjoegen zij de Duitschers uit de loopgraven. Overigens geen wijzigingen. Het rapport van den Duitschen generalen staf (reeds gisteren ten deele opgenomen) luidt: Bij Tenen'feid zuidwestelijk van illuxt bloedde een Russische aanval met groote verliezen dood voor on ze stelling. Ten noorden van Kosciusjnovka wierp een vliegen de kolonne een Russische voorhoede terug op de hoofdstelling. Het Oostenrijksch legerbericht zegt: Het slagveld aan de Bessarabische grens was ook gisteren weder het schouwtooneel van verbitterde ge vechten. Kort na den middag begon de vijand onze stellingen met artillerievuur te overstelpen. Drie uren later begon hij den eersten infanterie-aanval. Vijf ma len achtereen viel hij aan. Te tien uur 's avonds be proefden ten zesden male de vijandelijke in diepe for matie optredende aanvalscolonnes in onze liniën door te dringen. Maar steeds tevergeefs. Ondersteund door de voortreffelijk werkende artillerie sloegen onze dap pere verdedigers alle aanvallen af. De terugtocht van den vijand werd soms tot een ongeregelde vlucht. Zijn verliezen zijn groot. Voor een bataljonssector lagen achthonderd doode Russen. Het Noord-Moravische re giment no. 93 en de Honvedregimenten 30 en 307 onderscheidden zich voornamelijk. Overigens in hei noordoosten plaatselijke schermutselingen. Het Oostenrijksche legerbericht meldt: Ons offensief tegen de Montenegrijnen maakt vorde ringen. Een colonne nam in gevecht de hoogten ten westen en noordwesten van Budua; een andere colon ne uen 1560 meter hoogen Basgak ten zuidoosten van Cettinje. De over den Lowtsjen voorwaarts dringen de Oostenrijksch-Hongaarsche troepen dreven den vij and over Njegasi terug. Ook de ten oosten van Gra- kovatsj over de gren. zich verheffende hoogten zijn in ons bezit. De tegen rakovo ageerende strijdkrachten vermeesterden na een strijd van zeven uren de rots hoogten ten zuidoosten en noordwesten van dezt plaats. Het aantal der aan de zuidwestgrens van Montene gro, naar gisteren werd gemeld, veroverde kanonnen sieeg tot 42. In den noordoosthoek van Montenegro zijn nu ook de hoogten ten zuiden van Berane in storm genomen Oostenrijksch-Hongaarsche afdeelingen verdrever in samenwerking met Albaneezen de resten van di Servische troepenverbanden uit Dugain ten westen van Ipek. GEZONKEN SCHEPEN. De Engelsche stoomboot „Traquair" is gezonken. Alle opvarenden werden gered. De Engelsche s.s. „Sappho" van de Wilson-lijn is verlaten. Er is nog geen betrouwbaar nieuws omtrent de bemanning. (Het s.s. „Traquair" was groot 1100 ton, het s.s. „Sappho" groot 1700 ton). Op 6 Jan. is de Italiaansche stoomboot „Brindisi" (450 ton) en op 8 Jan. de bewapende stoomboot „Citta del Palermo" (1056 ton) op mijnen geloopen in het benedengedeelte van de Adriatische Zee. De schepen zijn gezonken. Allen aan boord van de „Citta del Pa lermo" zijn gered'. Eveneens is de bemanning van de „Brindisi" gered en meer dan de helft van de andere personen aan boord. DE DIENSTPLICHTWET. Het Lagerhuis heeft bij de tweede lezing de dienst plichtwet aangenomen met 431 tegen 39 stemmen. Bij de stemming in eerste lezing bedroeg de minderheid 105 stemmen. De heer Asquith heeft gisteren zeer ge ruststellende verklaringen afgelegd. Hij zeide, dat het vrijwillige stelsel thans dood zou zijn, indien hij zijn belofte niet had gedaan-, die noodig was om de mannen te krijgen, die dringend noodig waren. Groot- Britannië kon zijn aandeel niet volvoeren indien de mannen volgens deze wet niet werden verkregen. De vrees dat de wet zou leiden tot industrieele conscriptie was de grondslag van het verzet tegen de wet. Niets van dien aard werd echter bedoeld en de regeering overwoog het opnemen van waarborgen in de wet ten eindle dé mogelijkheid van zulk een misbruik te voor komen. Spr. had gesproken met de arbeidersvertegen woordigers en meende, dat als de toestand werd be grepen en steeds beter zou worden begrepen, als de argwaan was opgeheven, de wet de algemeene instem ming zou krijgen, die hij van vitaal belang achtte. Laat ons aan het werk gaan om de wet aannemelijk te maken, zeide hij onder toejuichingen. De ministers, behoorende tot de arbeiderspartij (de heeren Henderson. Brace en Roberts), hebben hun ont slagaanvrage ingetrokken, hun te volgen gedragslijn zal op het tegen het einde dezer maande uitgeschreven partijcongres worden voorgesteld. De mijnwerkersbond van Zuid-Wales heeft gisteren met groote meerderheid een motie tegen de dienst plichtwet aangenomen. Een motie om een nationale staking af te kondigen, om dit besluit kracht bij te zet ten, werd eveneens aangenomen, maar tevens werd be sloten, dat eerst een stemming onder de mijnwerkers Van het geheele land hierover zal worden gehouden. Reuter merkt hierbij op dat dit besluit van een al gemeene staking practisch van weinig belang is, daar de extremisten van Zuid-Wales gewoonlijk zelden hun advies door de mijnwerkers elders gevolgd zien. KORFOE BEZET. Een Fransche afdeeling landde volgens een tele- cram uit Athene op Korfoe; de bevelhebber eischte, van den prefekt, dat hij geen tegenstand zou bieden tegen de bezetting van het eiland. De afdeeling heesch de Fransche vlag. richtte op het Achileion (het slot van den Duitschen Keizer) een telegraafstation in en nam de kazerne in beslag. KORTE BERICHTEN. De Russische T iar is den 12den Januari naar het leger vertrokken. De Engelsche r geering heeft kortgeleden In Amerika den grootsten aankoop van koper gedaan, die nog ooit is voorgekomen. Het contract loopt over de levering van 135 millioen Engelsche ponden van het metaal. Volgens inlichting van de Times bedragen de oorlogsuitgaven van de Zuid-Afrikaansche Unie maandelijks ruim een millioen pond Sterling. Zestig Franschen, leeraars uit Bulgarije gezet, zijn op reis naar Frankrijk De route is uit Bulga rije door Roemenië, Ruslande Zweden, Noorwegen, de Noordzee over naar Engeland!, door Engeland en de zee over naar Frankrijk. Het vertrek der Parijsche dienstplichtigen van dé lichting '17, die ondër dé wapenen zijn geroepen, heeft gisteren te midden van een talrijke menigte plaats ge vonden, die de jonge soldaten, welke opgewekt en geestdriftig op weg gingen, toejuichte. INLIJVING LICHTING 1915 en 1916. In de hierna volgende tijdvakken zullen de naver- meldte dienstplichtigen worden ingelijfd: 1. in het tijdvak van 15 Maart 1916: a. de helft van de getallen der dienstplichtigen van de lichting 1915, toegewezen aan de regimenten huza ren; b. de dienstplichtigen van de lichting 1916, toege wezen aan de regimenten vesting-artillerie en bestemd voor het eerst in te lijven gedeelte; De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden I. dat met ingang van heden in werking treedt het Ko ninklijk besluit van 16 December 1915 (Stbl. no. 510), waarbij o.m. bepaald is: a. dat in inrichtingen, waarin melk van vee van meer dan één eigenaar wordt verwerkt, de afgeroomde melk, de karnemelk en de wei onmiddellijk na haar ontstaan tot zoodanige temperatuur moet worden verhit, dat deze producten bij vermenging met wa- terstof-superoxyde-oplossing en paraphenyleen-dia- mine-oplossing niet blauw worden, tenzij genoemde producten door verhitting van de melk of de room, waarvan zij afkomstig zijn, voormelde reactie be reids niet meer vertoonen; b. dat het verboden is afgeroomde melk, karnemelk en v/ei te vervoeren, die bij vermenging met waterstof- superoxyde-oplossing en paraphenyleen-diamine-op- lossing blauwworden; II. dat overtreders van genoemde gebods- en ver bodsbepaling bedreigd worden door de straffen, bij de wet gesteld; III. dat men geen gevaar zal loopen, in strijd met het onder 1 b bedoelde verbod te handelen, indien men zorg draagt geer andere dan gekookte of tot eene temperatuur van ten minste 85° C. verhitte afge roomde melk, karnemelk of wei te vervoeren IV. dat bij verspreiding van mond- en klauwzeersmet- stof, in verband staande met overtreding van ge melde gebods- of verbodsbepaling, aan ae veehou ders, op wier vee de smetstof werd overgebracht, geene vergoeding van bedrijfsschade zal worden toegekend. Alkmaar, den 12den Januari 1916. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alk maar maken bij deze bekend1: A. dat dit jaar de zittingen voor den herijk der mi en gewichten zullen worden gehouden fn t kan r van den marktmeester der Glrai mat /nan het L.t-Uik>Ondorp te Ai ma wel voor te oop bestemde aten en gewichten op MAAR a 1012 en vo 1414 uur en op -2 MAAR n 91/^12 en 14 uur; voor chten, bestenu oor fijnere wegingen op 6 MAART van 91412 en van 1414 uur en op 7 MAART van 91412 uur, voor groote partijen, op 7 MAART van 1414 uur, op 8 MAART van 914 12 en van 1414 uur en op 9 MAART van 914 12 en van 14 uur; voor den herijk in het algemeen: voor hen wier ge slachtsnamen beginnen met de letters AC op 13, 14 en 15 MAART van 91412 en van 1414 uur; D—I op 16 MAART van 91412 en van 1—4 uur en op 20 en 21 MAART van 91412 en van 14 uur; J—M op 22 en 27 MAART, van 914—12 en van 1414 uur en op 23 MAART van 91412 en van 14 uur; N-T op 28 en 29 MAART en 3 APRIL van 914 —12 en van 1—414 uur en op 30 MAART van 914 12 en van 14 uur: UZ op 4 en 5 APRIL van 91412 en van 1 414 uur er op 6 APRIL van 91412 en van 1—4 uur. B. dat tic aten en gewichten schoon, droog en roest vrij Li n worden aangeboden om onderzocht te kunnen /orden en niet gepotlood mogen.zijn; C. dat betaald moet worden voor het justeeren van gewichten en wel ten bate van 's Rijks schatkist; D. dat de maten en gewichten vóór het einde van het jaar 1916/17 gestempeld moeten worden met de letter x E. dat maten 'en gewichten, die gestempeld' worden met het afkeuringsmerk A, niet in winkels ena. teruggebracht mogen worden F. dat er bij verzuim of verhindering om van de onder A genoemde zitting gebruik te maken, nog felegenheid bestaat maten en gewichten te laten erijken aan het ijkkantoor te Amsterdam, Brou wersgracht 276, op eiken Maandag en Vrtydag van 9—3 uur; O. dat de ondterdeelen van het gram (de milligramge wichten) niet op dé herijkzitting, maar alleen aan de ijkkan toren herijkt kunnen worden. (Opzending franco per post). Alkmaar, 13 Januari 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, O. RIPPINO, Voorzitter. DONATH, Secretrais. Zij, die wenschen in aanmerking te komen voor de betrekking van ARTIDER BIJ DEN GEMEENTE LIJKEN REINIGINGSDIENST, kunnen zich daar toe aanmelden ter gemeente-secretarie (ten einde zich te doen inschrijven op een daarvoor aan te leggen lijst) en tevens bij den Directeur van genoemden tak van dienst. Gegadigden moeten gedurende minstens twee ach tereenvolgende jaren, onmiddellijk voorafgaande aan hunne aanmelding, binnen deze gemeente hebben ge woond, niet ouder zijn dan 30 JAREN en in het bezit zijn van een gezond lichaamsgestel. Zij, die zich reeds vroeger opgaven, hebben zich voor dit jaar opnieuw aan te melden. Burgemeester en Wethouder van Alkmaar, O. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 13 Januari 1916.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1