DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTRE EN. fan tot west® ooflogsterreln. Van het zuidelijk oorlopterreln Van liet oostelijk oorlopterreln. Storm- en watersnood. Uitbetaling vergoedingen LflIBWEElISNDSIBÉ GR MILITIE. No. 11 Honderd en achttiende Jaargang. 1916 per 3 maanden f 1.—fir. p. post f 1.25. Advertentieprijs 10 ct. p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrnkkerij v.h. HERIÏ: JSTER <S ZOON ./dam C9. Telefoonnr. 3. VRIJDAG 14 JANUARI LUXEMBURG. ENGELAND. DUITSCHLAND. NEDERLAND. 2-3 ixur 3-4 uur ALKMAAR, 14 Januari. De critiek in verband met de verovering van den Montenegrijnschen berg Lowtsjen door de Oostenrij kers begint los te komen. Men vraagt in Italië vol gens de Daily Telegraph waarom niet eerder hulp was gezonden om deze stelling te verdedigen. Wel zorgde Frankrijk voor eenige zware kanonnen, doch deze waren van verouderd model en verrieden bij het schieten hun aanwezigheid door den rook. Andermaal zoo schrijft de Italiaansche Corrier della Sera behaalt de vijand een groot, hoewel geen onmiddellijk succes, dank zij onze onvoldoende waakzaamheid, on duidelijke opvattingenen telaat genomen besluiten, welke de verderfelijke fouten van de entente zijn. Waarom hebben de Franschen zoo laat kanonnen naar Antivari gezonden, welke bovendien nog onbruikbaar waren? Waarom heeft men den strijd tegen Cattaro overgelaten aan de onvoldoende artillerie van Monte negro? Het gebruik van zulk een artillerie grenst aan hoogverraad! Waarom bleef Italië toezien, nadat het gedurende 30 jaren volhield, dat de hoeksteen zijner Adriapoiitiek daarin bestond, da,t Oostenrijk ver van den Lowtsjen moest worden gehouden, welks bezit Cattaro onneembaar en Montenegro tot een vasalstaat van Oostenrijk maakte? Geen dramatische proclamatie van koning Nikita konden Montenegro en de toekomst van Italië in de Adriatisehe Zee redden, maar troepen, kanonnen, geweren, munitie en proviand in overvloed. Wat zullen wij thans ondernemen? Niets of iets dat onvoldoende is, en men vraagt zich af of het niet al reeds te laat is. En toch zullen wij later, om onze po sitie in Durazzo te redden, veel grootere offers moe ten brengen." De Londensche bladen betoogen, dat Montenegro gered moet worden en zij spreken daarbij de hoop uit, dat Italië zijn uiterste best zal doen. De Times schrijft, na melding gemaakt te hebben van de critiek in de Italiaansche pers op de stemming, waarin het Engelsche publiek de ontruiming van Gallipoli heeft opgenomen, o. m.: „Wij erkennen, dat de krijgsver richtingen op Gallipoli aan critiek blootstaan en 'wij vertrouwen, dat de pers van Italië in denzelfden geest van vrijmoedigheid van èen vriend en bondgenoot ons recht niet in twijfel zal trekken, om .ons te verwonde ren, hoe Italië heeft kunnen toelaten dat zulk een be langrijke stelling als de berg Lowtsjen, een stelling ten aanzien waarvan de Italiaansche diplomatie her haaldelijk een vastberaden houding heeft aangenomen, verloren ging, zonder dat van eenige poging bleek, om Montenegro bij de verdediging ervan behoorlijk te ondersteunen. Het belang van Italië bij het behoud van Montenegro was ten minste even rechtstreeksch als dat van Engeland bij het openen van de Dardanel les" Terwijl de bladen der entente aldus schrijven, ver keerde de hoofdstad van Montenegro, Cettinje in di rect gevaar. Woensdagavond waren de Oostenrijkers nog maar 6 K.M. van deze stad verwijderd en gister middag zijn ze de stad binnengerukt. Van de andere oorlogsterreinen is er geen nieuws. De geallieerden hebben eenige spoorwegbruggen over de Stroema en de Vardar in Griekenland doen springen, aldus de verbindingen van Bulgarije met Turksch-Thracië verbrekend en den tegenstander in een eventueelen opmarsch belemmerend. Naar verluidt wordt de stemming der Grieken je gens de entente er de laatste dagen niet beter op. De Oostenrijksch-Hongaarsche regeering heeft door middel van den Amerikaanschen gezant geprotesteerd bij de Fransche en Engelsche regeeringen wegens de arrestatie der consuls te Saloniki, welke een rechts- schending wordt genoemd, waarvoor weerwraak in het uitzicht gesteld wordt. Officieel wordt uit het hoofdkwartier bericht: Ten N. O. van Arrmentiêres werd een aanval van een sterrke Engelsche afdeeling teruggeslagen. In de vroege morgenuren herrhaalden heden de Franschen in Champagne den aanval ten N. O. van Le Mesnil; zij werden echter teruggeslagen. Eveneens mislukte een aanvalspoging tegen een deel der door ons op Januari bij het gehucht Maisons de Champag ne genomen loopgraven. De luitenants Boelcke en ïmmelmann schoten ten N.O. van Tourcoing en Bapeaume ieder een Engelsch vliegtuig neer. Zij kregen van den keizer de „Ordre pour le Mérite." Een derde Engelsche vliegtuig werd in een luchtgevecht bij Roubaix, een vierde door ons vuur bij Ligny (ten Z.W. van Rijssel) neergeschoten. Van de acht Engelsche vliegerofficieren werden er zes gedood, twee gewond. i Het Fransche legerbericht luidt: Tusschen Somme en Aisne beproefde de vijand een overval tegen een onzer kleine posten, welke geheel mislukte. In Champagne werden twee handgranatenaanvallen tegen onze stellingen tot staan gebracht door ons vuur. Nadejre berichten over den gasaanval van gis teren in den Forgessector toonen, dat door een veran dering van de windrichting de gaswolken naar de vij andelijke loopgraven werden teruggedreven. Het Oostenrijksch legerbericht luidt: De langs de Adriatisehe kust oprukkende colonne verdreef de Mootenegrijnen uit Budna en bezette den ten noorden van de stad' gelegen berg Mainl. De in het Lowtsjengebied opereerende troepen waren gisteravond zes K. M. ten westen van Cettinje in gevecht. De gevechten bij Grahovo verliepen gunstig. Onze troepen drongen door in het Aaldal. In het grensge bied ten zuiden van Avhovatsj overvielen wij den vij and en wierpen hem uit zijn hoogtestellingen. In het noordoosten van Montenegro is de toestand onveranderd. OLicieel wordt uit het Duitsche hoofdkwartier be richt: Met succes bekroonde gevechten hadden op verschil lende plaatsen van het front plaats tusschen Duitsche patrouilles en Russische verkenningsafdeelingen. Bij Nowo Solki tusschen de Olschanka en de Be- resina werden de Russen uit een vooruitgeschoven loopgraaf verdwenen. Het rapport van den generalen staf luidt In Oost-Galicië en aan het Bessarabische front hier en daar artilleriestrijdl Anders niets bijzonders. HET MINISTERIE AFGETREDEN. Het ministerie-Loutsch is afgetreden. DE MIJNWERKERS EN DIENSTPLICHT. In de bijeenkomst der Miners federation" te Lon den werd eenstemmig besloten, zich te verzetten tegen de wet op den militairen dienstplicht, doch niets te on dernemen voordat het ontwerp wet zal geworden zijn. LIEBKNECHT EN DE SOC.-DEM. RIJKS DAGFRACTIE. Dfe soc. dem. Rijksdagfractie nam in dé gisteravond gehouden zitting een verklaring aan, volgens welke de afgevaarigde Liebknecht wegens voortdurende gro ve inbreuken op zijn plichten als fractielid, zijn rech ten, voortvloeiende uit het lidmaatschap van de frac tie verloren heeft. KORTE BERICHTEN. De Berlijnsche militaire kleermakers, die reeds gedurende eenigen tijd allerlei kwesties hadden, het loon betreffende, zullen naar de Voss, Ztg. meldt, waarschijlijk tot slaking overgaan. De Times bepleit opnieuw het denkbeeld van een campagne om het volk er toe te brengen zuinigheid te betrachten. Naar verluidt zijn de consuls van de centrale mo gendheden, die gevangen genomen zijn, aan boord van den hulpkruiser Savoie. De Franschen hebben, als voorzichtigheidsmaat regel, de spoorwegbrug over de rivier de Stroema bij Demir Hissar in de lucht laten vliegen. Voor de Fransche soldaten zijn treinen vol hon den, vooral fox-terriefs gezonden, om de rattenplaag te helpen bestrijden. De manschappen van eén leger corps doodden in 14 dagen 8000 ratten. Ieder man krijgt 2, tot 5 cent voor elke rat. De sport der ratten- vangerij is daardoor zeer in trek gekomen. Duitschland heeft een uitvoerverbod voor gloei kousjes uitgevaardigd. De liberale parlementsleden in Engeland hebben het voorbeeld der unionisten gevolgd en een oorlogsco- mité opgericht teneinde door een krachtdadige voort zetting van den oorlog te werken. DE „MAASHAVEN" OP EEN MIJN GELOOPEN. Zooals we reeds in een gedeelte onzer oplaag kon den vermelden is uit verschillende opgevangen tele grammen. door het Radio-station te Scheveningen ge bleken, dat het Nederlandsche stoomschip „Maasha ven" van de gebroeders Van Uden te Rotterdam, be westen het lichtschip „Galloper" vermoedelijk op een mijn is gelopen. Het stoomschip is door de bemanning verlaten, en is nog drijvende met brand in 't voorschip. Veertien man zijn gered door het stoomschip „Goen- toer", dat ook de journalen en papieren aan boord heeft, en acht man zijn aan boord van de „Juliana" van de maatschappij „Zeeland". De bemanning is vervolgens met de Batavier IV naar Rotterdam gebracht. (De „Maashaven" is 2609 ton groot. Het schip was van New. Orleans en Norfolk naar Rotterdam be stemd). DE INTERNEERING D|ER BEMANNING VAN DE E. 17. In het Lagerhuis vroeg gisteren de afgevaardigde Swift Mac Neill: le. of de bemanning van den Engel- schen onderzeeër „E 17" door de Nederlandsche re geering geïnterneerd is, en 2e. indien dit zoo is, of dan die intemeering strijdig is met de internationale wetgeving en of de Haagsche Conventie, hoofdstuk X, artikel 13, waarin het intemeeringsvraagstuk be handeld wordt, slechts betrekking heeft op mannen, die zich aan boord van door den vijand vernielde schepen bevinden; 3e. of Engeland de onmiddellijke invrijheidstelling zal eischen van deze mannen, die aan Engeland behooren uitgeleverd te worden, onder voorwaarde, dat zij niet verder deel zullen nemen aan de vijandelijkheden. Sir Edward Grey antwoordde, dat de bedoelde be manning door de Nederlandsche regeering geïnter neerd is. De plaats waar de mannen zich bevinden,' is op het oogenblik nog niet bekend. Art. 13 van de Haagsche Conventie maakt geen onderscheid tusschen schepen, die door den vijand in den grond geboord zijn en zulke, die ten gevolge van gewone scheepson gevallen ten onder gingen. De minister zou er voorts voor zorgen, dat de verdere wenken van Mac Neill ernstig overwogen worden. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. MIDDEN-NOORDHOLLANDSCHE WATER LEIDING. Ook de gemeenteraad van Heemskerk heeft in be ginsel besloten deel te nemen in de Midden-Noordhol- landsche waterleiding, waarvoor de plannen zijn ontworpen door het rijksbureau voor drinkwatervoor ziening, mits het rijk garantie verleent voor terugbeta ling van eventueele verliezen. UIT DE XX EEUW. Men schrijft aan de N. R. Crt.: Bij een burgerlijk armbestuur in een gemeente in het centrum van ons land kwam dezer dagen een vrouw zich beklagen over hevige en voortdurende maagpij nen. De armmeester, die zijn zeer, moeilijke taak met de grootste zorgvuldigheid vervult, wist het menschje aan den praat te krijgen en hield, om te gelegener tijd den geneesheer te kunnen voorlichten, aantekening van hetgeen zij zoo al te zeggen zou hebben. Na de zeer lange inleiding, die de welbespraakte vrouw ten beste gaf, ried hij haar aan, liever een ge neesheer te raadplegen, dan op eigen houtje een middel tegen de kwaal te vragen aan het armbestuur. Och, meneer, klonk het toen,, ik heb van alles ge probeerd ik heb zelfs ~t schrik niet, lezer hersens van een dood mensch gegeten en ookjiet hoofd. „Ik heb er nog een viel (vijl) van tien stuuvers voor ge kocht. Je mot maar eens bie me komme kieke." De annmeester wachtte zich wel, teekenen van af grijzen te geven, notuleerde het verdere van het ver haal nog zorgvuldiger en nam zich voor de waarheid van het door de vrc w vertelde zoo nauwkeurig mo gelijk te onderzoeken Voor het oogenb; c voldeed hij aan het verlangen om haar een bonnetje te geven voor een fleschje lever traan. Een paar dagen later ging hij met twee zijner ken nissen naar de straat, waarin het vrouwtje woont, en stapte hij daar binnen, kwansuis om eens te vragen, of zij baat had gevonden bij de levertraan. De vrouw zelf bracht het griezelige ter sprake met O ja, da's waar ookik heb je verteld van dat hoofd. Wil je 't eens zien? Ik heb er nog maar een klein stuk je van. Ze rommelde wat in een kast en haalde daaruit te voorschijn den schedel en de vijl. „Kijk, zoo doe ik het," verklaarde ze den heeren, en zij raspte het nog overgebleven deel van het cranium en stak het geraspte in den mond. „Ik kreeg het mid del van een boer,"zoo vervolgde zij. „De tanden heb ik er uit gebroken en weer begraven." Dus toch nog zekere piëteit. Wel deelde zij mede, den schedel te hebben gekocht van een kerkhof, doch ze wist zich niet meer te herin neren, op welke begraafplaats deze lijkschennis is ge pleegd. PETTEN GEEN TOEGANG. Men schrijft uit Utrecht aan de Tel. Bij de begrafenis van mr. Van Engèn wilden Za terdag ook eenige personen toegang hebben tot den hal waarin het lijk gebracht werd en de redevoeringen gehouden werden. Onder hen bevonden zich o. a. de voorzitter van den gemeentewerkliedenbond, de heer Wijnands, en een particulier patroon, de heer S. De politie weigerde hun echter den toegang, omdatzij petten op hadden! Bij navraag verklaarde de politie, dat zij die op dracht hadden ontvangen van den directeur der be graafplaats, den heer Rutgers. Heeren met „jockeypet ten" werden evenwel toegelaten. Verschillende gemeentewerklieden, die aan hun over leden chef eveens de laatste eer wildep bewijzen en eveneens een pet ophadden en deze bejegening bij woonden, gingen maar heen. Zij waren woedend over zoo'n behandeling. DE STORM. In Scheveningen joeg de storm het zeewater bij tus- scbenpoozen over den strati dmuur, zoodat het nu en dan de Keizersstraat in stroomde. Trots het noodweer, waren velen naar den boulevard gekomen om van het machtige schouwspel der woeste zee te genieten, waarbij menigeen door het opgejaagde water werd verrast en doornat werd. Het draailicht op de Noorderpier van de Hoek van Holland1 is door den stórm stuk geslagen. Er werd 128 d.M. water geseind. Ruim 200 meter benoorden de ververschingstent aan het strand is weer een mijn aangespoeld. De toegang tot het strand is voor het publiek verboden. Door den hoogen waterstand, tengevolge van 't zwaar sjomrweer konden Donderdag gedurende den geheelen dag te IJmuiden geen schepen door de slui zen aldaar geschut worden. Het water bereikte zelfs 'n hoogte 2.35 meter boven A. P. Rotterdam heeft gisteren veel last van hoog water gehad. Een gedeelte der stad stond gedurende het vloedtij onder water. Het was de hoogste vloed ooit al daar geconstateerd. De ontzettende Noordwesterstormen, die de Zui- derzee hebben gevuld en de hooge krachtige golven tegen .de dijken hebben doen beuken, zoodat deze op verschillende plaatsen zijn bezweken, hebben in den afgeloopen nacht aan onze provinciale Zuiderzeekust groot onheil gesticht. Omstreeks half drie is de Zuiderzeedijk van den An na Paulowna-polder op 13 plaatsen over een lengte van 150 meter doorgebroken. De Oosterpolder stond spoedig geheel onder ater pl.m.1800 H. A. land werd overstroomd. Zoo sp edig mogelijk werd hulp gere- quireerd, zoodat vann irgen vroeg reeds een ingenieur van den provincialen waterstaat benevens de vice-ad- miraal W. Naudin ten Cate met officieren en 750 man schappen aanwezig waren. De duikers in den spoor dijk werden onmiddellijk dichtgezet en met duizenden zakken zand trachtte men de geslagen gaten te stop pen. De Bnrgemeester van Alkmaar brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de nlt- keerlng der vergoedingenloopende over het tijdvak van 10 tot en met 10 Januari, zal plaats hebben ten Stadhuize, op Maan» dag17 Jannarl a. s., voor zooveel de LiïDWKEB en den LANDSTORM aangaat van en vooi ooveel de MILITIE betreft van namiddags. Alkmaar, 14 Januari 1916. De Burgemeester voornoemd, RIPPING. Het water stroomde echter nog steeds met groote kracht binnen, zoodat vanmorgen de toestand zeer cri tiek leek. Aan de Kleine Sluis staat het water tot aan de Wipbrug. Vele vrouwen en kinderen zijn naar de Oudesluis gevlucht. Verscheidene bewoners stap ten zoo van hun bed tot hun knieën in het water. Op vele boerderijen staat nog vee, gepoogd wordt dit te redden. Bij een landbouwer moeten 7 paarden zijn om gekomen. De schade is zeer groot, daar al de gezaai de winterrogge reeds als verloren kan worden be schouwd. Van den Groetpolder is de zeedijk eveneens ernstig beschadigd. Op sommige plaatsen is de toestand cri tiek. Met man en macht wordt er gewerkt om de ga ten te stoppen en er zijn matrozen aangevraagd om hierbij behulpzaam te zijn. De gemeente Aartswoud wordt in het bijzonder bedreigd. De bewoners houden zich gereed om te vluchten en brengen hun goederen reeds in veiligheid. Met angst ziet men het hooge water tegen vier uur tegemoet. Aanvankelijk was het treinverkeer Alkmaarden Helder onderbroken, maar spoedig had de dienst weer zijn normaal verloop. Men seint ons uit Edam: Alhier heerscht hooge watersnood en men vreest voor een doorbraak van den Zuidpolder en den Zee- vangsdijk. Hedennacht om half 4 werden de militai ren van het fort gerequireerd om assistentie te verke nen, daar de dijk bij Katwoude' en Monnikendam was doorgebroken en het water reeds halfweg in de rich ting van Edam stond. Het vee uit de omstreken van Monnikenda. verd ijlings naar Edam in veiligheid gebracht en ij, de groote kerk ondergebracht. Te ze ven, uur in den morgen werd hier de noodklok geb 1 wat bij menschenheugenis niet meer is voorgeval Ongeveer een uur later was het water iets zakkei terwijl r hoop had, dat, wanneer de wind bede zou, men plaats voor ovet itrooming kon behoet Duizem (ken met zand werden aangebracht t steun v inderdijken, di door den hevigen wate druk h; daar reeds bc men te wijken, terwg door d erken golfslag r en daar reeds water over de dijken sloeg. De eerste tram naar Amsi dam was gedwongen te rug te keeren en die vari 8 uur kon niet vertrekken. Een latei telegram meldt on$: Een detachement militairen is hier voortdurend in de weer dén zeedijk, die reeds aan hef verschuiven is en ieder ogenblik kan doorbreken, te versterken. De toestand is in den loop van den morgen hoegenaamd nog niet verbeterd. De streek tusschen Edam, Monni kendom en Volendam is geheel overstroomd. Er is zeer veel vee verdronken. Te Edam heeft het water dc'huizen nog niet bereikt, maar ook hier staat het reeds in de tuinen die aan den Zuiderpolder grenzen. De Zuiderpolder staat onder water en het water is daar binnengedrongen uit de Katwouderpolder, waar van de zeedijk reeds is doorgebroken. Het ergst is de toestand wel te Volendam. waar in alle lager gelegen huizen het water tot aan den zolder staat, zoodat de bewoners hun onderkomen moeten zoeken in de hui zen die op den dijk staan. Volendam is op het oogen blik een land. Alleen langs den zeedijk kan het worden 1 ikt, doch deze weg is zeer gevaarlijk. De spoorweg rbinding EdamVolendam is verbroken Honderden stuks vee zijn op den dijk samengedreven en kunnen niet meer naar Edam worden gebracht. Bovendien is reeds zeer veel vee verdronken. Ook is de zeedijk doorgebroken te Uitdam bij Zui- derwoude, waardoor de Zeevangpolder is over stroomd. Te Broek in Waterland staan reeds zeer veel huizen onder water. Van twee boerderijen is al het vee verdronken. Bij Ilpendam is men bezig de bruggen te stutten. Naar verluidt heeft de noodklok van Ilpendam ge luid. Alles om Broek in Waterland staat blank. Het vee loopt los in de Purmer. Mén ziet er het water aan komen. Uit Monnikendam meldt men ons Hedennacht om 2 uur is bij Zuiderwoude de dijk bezweken, waardoor het land rondom Monnikendam overstroomde en het water ook de stad binnendrong. Nader meldt men nog, dat de geheele stad blank staat. Alleen de kerk en het Doelenhotel hebben geen last van het water. Het vee wordt in de stad tredre- ven Het water stroomt nog steeds toe. Monniken dam is alleen per boot te bereiken. De stoomtram heeft den dienst gestaakt. Men seint ons uit Landsmeer: Het water, dat bij Monnikendam, waar de dijk op drie punten is doorgebroken, de polder binnenstroomt, heeft het water In het Noord-Hollandsch-kanaal zoo onrustba-

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1