De Oorlog. Telegrammen van heden. Langs den zelfkant van het overstroomde gebied leek het gisteren wel een strook, door militairen bezet gebied. Aan de grenzen van elk dorp schildwachten, jeugdige landstormers met de bajonet op het geweer, in de dorpen waren „Kommandantur"-tjes ingericht en wachtlokalen voor soldaten. Om de schildwachten te passeeren werden Zondag „passen" afgegeven met den stempel van de gemeenten en handteekening van burgemeester of secretaris. Alleen met deze passen kon men van het eene dorp in het andere wandelen. Maar vol Amsterdammers was het in het geheel niet in Buiksloot, Nieuwendam of Schellingwoude, want bij de ponten naar de overzijde en ook aan de Oranje sluizen stond een sterke politie-macht, om ieder te weren,' die alleen uit nieuwsgierigheid het IJ over- tak. Zoo had men het gemakkelijk in zijn macht, om een overmatige Zondagsche drukte tegen te gaan. Ook pleizierbootjes en dergelijke werden door soldaten in een sloep tegengehouden. Te Zaandam werd gisteren te twaalf uur door den burgemeester, die den geheelen dag druk in de weer was om alles te regelen, een spoedvergadering van B. en W. belegd. Omtrent de besluiten in deze bijeenkomst van het dagelijksch bestuur wordt het volgende medegedeeld: Het steuncomité zal voorloopig als watersnood-co mité optreden. Alle scholen, weeshuizen en verdere openbare gebou wen worden ter beschikking van de vluchtelingen ge steld, terwijl voor de zieken de oude barak aan dé Nieuwe Heerengracht in gereedheid wordt gebracht. Voorts had het Roode Kruis zijn diensten aangebo den in het belang van de zieken en de kraamvrouwen. Ook voor de berging van het vee 'werden maatrege len genomen. Voor zoover plaats te kort kwam er zijn reeds een 2000 stuks uit Oostzaan in de gemeente ondergebracht zou dit worden doorgezonden naar Koog aan de Zaan, Wormerveer en Assendelft. Spoedig na deze vergadering had ten gemeentehuize een bijeenkomst plaats van het Steun-Comité, waar het ■werkprogramma werd vastgesteld. De Oostzaanpolder loopt ook onder. Reeds staat een deel van het dorp Oostzaan blank. Thans wordt ook een gedeelte van Zaandam, dat in dezen polder lligt, bedreigd. Het Dag. Bestuur van Hoorn was een groot déél van dien nacht op de geteisterde plaatsen aanwezig. Er heerschte groote geddjvigheid onder de werkers maar ze hebben dan ook het genoegen gesmaakt, dat ze de stad voor zeer veel ellende hebben bewaard, want ondanks het noodpeil bereikt was, en het water gestegen was tot 2.63 M. boven A.P. en de klokken dus hadddn moeten luiden, is men meester van het ter rein gebleven. Gelukkig, dat om 6 uur ongeveer, toen het hoogtepunt bereikt was, een beduidende daling te bespeuren was. Volgens officieele gegevens heeft het water zijn hoogsten stand bereikt, namelijk 2.60 M. boven vql zee (vol zee is ongeveer A.P.). Dat menschen zich zoo'n vloed niet meer kunnen herinneren, blijkt uit het volgende staatje: Op 2 Febr. 1907 2.05 M.— boven vol zee. 13 Jan. 1906 2.07 M.— 7 Jan. 1904 2.00 M.— 8 Dec. 1895 2.38 M - 12 Oct. 1881 2.48 M.— In 1825 2.80 M.— In het geheel Waf er'and heerscht thans groot ge brek aan drinkwater. Regentonnen en vergaarbakken zijn alle ondergeloopen, zoodat men de bewoners van elders moet voorzien van drinkwater. Gistermiddag reeds werd vanwege de Amsterdamsche Gemeentewa terleiding een onderzoek ter plaatse ingesteld tot het treffen van maatregelen om in den nood te voorzien. Gistermorgen zijn eenige schepen met drinkwater naar Marken gevaren. Uit Edam wordt, ons van Zondagavond zes uur gemeld!, dat het binnénwater iets daalt; men hoopte op het behoud van de Purmer en de zeevang. Het wa- terschapbestuur van de Purmer heeft kistdammers doen aanbrengen, op verschillende punten; hier en daar zijn ze versterkt met betonkleeaing. Het zou een ontzettende ramp zijn geweest al deze belangrijke meer ondergeloopen was. Tusschen Andijk en Wervershoof was re toestand gistermiddag nog zeer critiek. Bij den vuurtoren „De Ven" is geen halve meter breedte van den dijk meer over. Het dijkbestuur van Drechterland is aanwezig. Dag en nacht wordt met 800 man geweckt om den dijk te behouden. Wij'komen nu tot de provincie Utrecht: Te Eemnes was gisteren het grootste gevaar gewe ken. Het groote gat in den waterdijk aan de Gooi- sche Meent van 25 Meter is bijna geheel dichtge maakt. Het tweede gat in den dijk van 4 meter is ge heel dicht. De werkzaamheden zijn door militairen en burgers verricht onder leiding van den heer Kaïnstra, ingenieur van den waterstaat. Bij Baam hebben gisteren 60 Militairen den dijk hersteld, waardoor het mogelijk was een groot aantal koeien uit een boerderij te halen. Er werden og 50 menschen van den Eemdijk naar Baam gebracht, waar zij een onderdak hebben gekregen in de gymnastieklo kalen dér openbare scholen. De menschen, woonachtig over den Eemdijk, zijn uit Baarn van levensmiddelen voorzien. In dé gemeente Hoogland bij Amersfoort is de oude polderwachter B. v. d. H. door schrik bevangen te water gevallen en verdronken. De zoon van den landbouwer dé.Ridder wérd bij een poging tot redding meegesleurd en is ook verdronken. De overwegwachter van het spoor te Amersfoort is krankzinnig geworden. Hij had nachtdienst bij de rivier de Eem, zag het wa ter stijgen, verliet zijn post niet en heden bleek zijn ver stand verbijsterd. Telegrammen van heden. DE GROETPOLER. De toestand was heden zeer kritiek. Onder leiding van Jhr. van den Bosch, commandant der genie, wordt er nqg steeds hard gewerkt. De inwoners zijn Zaterdagmiddag voor hun arbeid met 200 soldaten versterkt. De wind is thans gunstig, Draait ze, dan is ook dezen polder verloren. Het vee is reeds in veiligheid gebracht, terwijl de bewoners hun goederen gepakt hebben. WIERINGERWAARD. De toestand was hedenmid dag zeer gunstig. De 'wind was gunstig en het water veel lager. In de Anna Paulownapolder ligt de weg van de Kleine Sluis naar de Van Ewijcksluis thans weder droog. PURMEREND. Het water is zeer gestegen. Het R. K. Ziekenhuis, (de Luduina-stichting) hlle heeren huizen van de Emmakade, de Julianastraat, Heeren gracht, de huizen van de Vooruitstraat, de Paarden markt en dé Plantsoenstraat tot aan de Koemarkt staan blank. De erven achter de huizen van de Nieuw- straat staan ook blank. Naar wij vernemen zal in het gunstigste geval 84 c.M. water in Purmerend: komen. In dé Emmastraat is reeds een gat van 1 M. diepte geslagen. Het nieuwe' postkantoor staat rond in het water. Een gedeelte van de militairen uit Purmerend werken aan de dijken, de anderen drijven het vee uit Woimer en Purmer naar Purmerend. De geruchten dat de dijken van de Wormer en Pur mer doorgebroken zouden zijn blijken onwaar. Den geheelen nacht kwamen nog kudden vee in Purmerend aan. De toestand is hier nog critieker ge worden. Het water is steeds wassende. De Heeren gracht ai de Paardenmarkt staan onder water. De menschen ontruimen de huizien. Op weg naar Amster dam passeerden wij veel schepen met hooi, ook met mi litairen. Ook passeerden wij H. M. de Koningin die per motorboot, voorafgegaan door de Amsterdamsche politieboot, een bezoek ging brengen aan de geteister de plaatsen. De menschen op onze boot grootten de Ko ningin eerbiedig. H. Majesteit, achter in de motorboot gezeten, neigde vriendelijk met' het hoofd. Naar wij vernemen worden vandaag 1000 man ge nie naar déze streek gezonden. Om 6 uur gistermiddag seinde men ons, dat drie breede watervallen steeds veel water aanvoerden. Het nieuwe stadsgedeelte is voor een groot deel over stroomd. Het hooger gelegen plantsoen houdt het wa ter tegen. Nader meldt men ons nog: Het Zuidergedeelte van de stad loopt onder water. De benedenwoningen wor den ontruimd. EDAM. (Maandagmiddag 12 uur.) De toestand is hier op het oogenblik aanmerkelijk verbeterd. De sluizen te Edam zijn gesloten doch die bij den Hel der staan open en daardoor stroomt thans veel water -terug naar zee, zoodat'het in de polders aanmerkelijk lager komt te staan. AMSTERDAM. De treinen der N. H. T. rijden ook heden van Amsterdam uit tot Buiksloot en van Alk maar uit tot Purmerend. -T- Amsterdamsche individuen hebben gisteren nacht te Schellingwoude goederen uit verlaten wo ningen geroofd. Zij werden echter betrapt en gear resteerd. DIJKBREUK VAN DEN NEKKERPOLDER. Men seint ons uit Edam: De Nekkerpolder is gistermiddag (Zondag) ondergeloopenhierdoor daalt het water eenigszins te Edam. De vloed komt opzetten (7 uur) maar het weer is zeer stil zoodat men alle hoop heeft, dat de toestand niet 'verergerd. Verder is hier alle hoop gevestigd op Katwoude en Waterland. Indien daar de gat enspoedig gestopt worden, is het Prins Hendrik een zeer groot aantal dekens en kleeren heeft ontvangen voor de dakloozen. M enheeft deze al le kunnen onderbrengen bij de bevolking. Het vee is in de Luth. en Ned. Herv. Kerk gestald. Een latre telegram uit Edam meldt, dat de toestand critiek blijft. Er zijn hier gistermorgen vijf lijken aan gespoeld van om het leven gekomen Markers. In den loop van den dag hebben de militairen de wegen naar de stad afgezet -en wie niet noodzakelijk hier moest zijn, werd niet toegelaten. Het zeewater stroomt bij Monnikendam nog met ge weld! het polderland binnen. Aan den dijk -van de Purmer wordt nog hard ge werkt om te trachten dezen polder voor een ramp te besparen. De boeren zijn door militairen gewaar schuwd hun vee in veiligheid te brengen. Gisteravond om8K uur werd ons nog uit Edam getelegrafeerd, dat er geen oogenblik gevaar meer is. Indien geen Westerstorm meer komt opzetten, dan schijnt hetgevaar geweken. Roode-Kruis auto's met kleeren, dekens, enz. zijn juist aangekomen. Uit M o n n i k e n d a m meldt men over dezen dijk breuk: Door een doorbraak in den Kloosterdijk is de Nekkerpolder ondergeloopen. De bevolking wordt ondergebracht in de kerken, scholen en andere gebou wen waar ruimte is. Het Roode Kruis dat hier is aan gekomen, vergadert in het Doelenhotel. NIJKERK. Tengevolge der overstrooming zit men in de gemeente Nijkerk sinds Zondagavond elf uur zonder gasverlichting. De vuren der gasfabriek zijn gedoofd zoodat in de eerste dagen niet in het onge rief kan worden voorzien. ALKMAAR, 17 Januari. Wij kunnen vandaag niet veel over den oorlog schrijven. Aan het Russische front doen de Russen wederom ontzettende aanvallen op de Oostenrijksche stellingen in Oost-Galicië en Bessarabië, doch zij hebben tot dusverre nog geen terrein gewonnen. In Montenegro Verdrijven de Oostenrijkers de tegenstanders, desge lijks in het laatste stukje Oostenrijksch grondgebied. In Cettinje wei'den 151 kanonnen veroverd, doch ge vangenen zijn slechts in geringen getale gemaakt. In Mesopotamië zijn de Engelschen door de Turken te rug gedreven. Aan de Marokkaansche kust moet een Engeisch oorlogsschip vergaan zijn in Spanje zijn 60 Britsche soldaten en matrozen, die tot de opvaren den behooren, geïnterneerd. In den Duitschen Rijksdag is in felle termen van verontwaardiging wraak geëischt voor het bekende Baralong-incident. Engeland zal, naar het heet, de blokkade verscherpen, hetgeen een nieuwe inperking van den onzijdigen handel beteekent. De Duitsche Keizer heeft geluncht bij den rijkskan selier en is naar een oorlogsterrein vertrokken. STADNLEUWS. ALKMAAR EN DE WATERSNOOD. Naar wij vernemen kreeg de burgemeester gister avond van het hoofd der gemeente te Purmerend tele grafisch de vraag, of overtollig vee hier zou kkunnen worden gestald. De heer Ripping deed onmiddellijk door de politie een onderzoek instellen, ten einde te weten te komen, welke personen vee zouden kunnen bergen, waar de stallen zijn gelegen en hoeveel stuks daar geplaatst kunnen worden, Toen dit onderzoek was af geloop en, kon de burgemeester terugseinen, dat er hier 950 stuks konden worden gestald. Hoeveel er komen en wanneer is nog met vastgesteld. 'Vanmorgen hebben B. en W. een spoedvergadering gehouden. De burgemeester werd gemachtigd al die maatregelen te nemen, welke hij voor menschen en vee noodzakelijk zal achten. Wij kunnen verder ter geruststelling van de bewo ners van Egmonder- en Bergermeer mededeelen, dat, mocht onverhoopt het Schermerboezem stijgen, on middellijk de sluieen gesloten worden aan de Ver? laatjesbrug en bij het slachthuis. Den burgemeester is door eene ingezetene ver zocht toestemming te geven tot het houden van een collecte. De burgemeester heeft doen weten dat hij persoonlijk thans het oogenblik voor een inzameling nog niet gekomen achtte en B. en W. die de ge vraagde toestemming verleenen waren het hiermede geheel eens. Wij hebben Zaterdag reeds in een onderschriftje bij een ingezonden stuk er op gewezen, dat het particu lier initiatief in dezen even diende te wachten op de heden te Amsterdam te nemen besluiten van het alge- meene watersnoodfonds. Reeds onmiddellijk, daar waar de nood het drin gendst was, is vanwege het Fonds reeds geldelijke steun verleend. De administrateurs van het Fonds, dat over een aanzienlijk kapitaal beschikt, hebben na melijk de bevoegdheid, om tot op zekere hoogte in gevallen van nijpenden oood, terstond gelden te ver strekken. De administrateurs van het Fonds staan tot het ver krijgen van de gegevens omtrent de grootte van de aangerichte schade met de autoriteiten der verschil- plaatsen in verbinding. Er werd door pet Fonds reeds een particuliere gift ontvangen, doch ook het doen van een beroep op de publieke liefdadigheid wordt voorloopig nog niet noodig geacht. Eerst nadat aan het Fonds alle gege vens door de autoriteiten zullen zijn verstrekt, zal kunnen blijken, of de gelden van het Fonds al dan niet toereikend zijn. Wie iets van de watermassa in oogenschouw wil nemen alle grootere schoolkinderen moesten daar toe in de gelegenheid gesteld worden, omdat zij hier heel wat lomnen leerenl zonder anderen lastig te vallen of te hinderen, vindt hiervoor een uitnemend middel in de Alkmaar Packet, die door de Zaanstreek vaart. KAART VAN DE NOORD-HOLLANDSCHE POLDERS. Van een welwillend stadgenoot ontvingen we heden een uitgebreide kaart van het polderland van Noord- Holland, welke kaart in de étalage van onzen boek winkel Voordam C 9 ter bezichtiging is opgehangen. Op deze kaart kan men nauwkeurig de ligging der polders, de hoogte der dijken, enz. nagaan. ROODE KRUIS. Gistermorgen te half 10 werd bij de goederenloods der H. IJ. S. M. een zeer interessante en in de hoogste mate leerzame oefening gehouden van de transportco lonnes van het Roode Kruis, waarbij o.a. aanwezig waren de Burgemeester, mr. Ledéboer en.de dames Ha- negraaff en Preyer, terwijl als. leiders optraden de doctoren v. d Heyde en Noorduyn benevens zuster Driendijk. Deze oefening was juist daarom zoo interessant wijl ze van een geheel ander genre was dan de beide vooraf fegane. Daar waren n.l. aanwezig eenige Roode [ruis Spoorwegwagons die geheel waren ingericht op het vervoer van gewonden, 8 plaatsen in een wagen. 4 plaatsen zijn op den bodem en vier aan de zoldering. Wordt er nu een gewonde binnengedragen dan wordt hij, zoo hij op den bodem een plaatsje krijgt, met draagbaar en al gezet op een sterk veerenden stander komt de patiënt tegen den zolder dan komt de baar te hangen aan eveneens veerende lussen. Een uiterst practische inrichting dus, zooals men zal opmerken, waar van zoo weinig ruimte zooveel mogelijk profijt wordt getrokken. In elke wagon is daarenboven nog een kist aanwezig die timmergereedschap, sanitaire apparaten, een sein vlag, enz. inhoudt. Bij dé oefeningen van het in- en uitladen van gewon den, werd de burgemeester o.a. als patiënt behandeld en we gelooven dat Z Ed.Achtbare haast voor z'n ple zier gewond zou willen zijn om maar het genoegen te kunnen smaken in- 'en uit zoo'n Roode Kruiswagen te worden geladen, getuige zijn tevredenheidsbetuigin- gen. Vervolgens, werden de verschillende patiënten, som mige met zeer zware wonden, ofschoon ze allemaal nog al schik in 't leven hadden, gedragen naar de in het kanaal klaarliggende schuiten, waarmee een eind je geboomd werd en waarmee men vervolgens weer naar den kant terugvoer om dé gekwetsten uit te la den en op het terrein te brengen, waar ze ontslagen werden. De oefeningen die onder zeer veel belangstelling van het publiek gehouden werden, waren te half 12 geëindigd. HET ALKMAARSCHE ROODE KRUIS EN DE WATERSNOOD. Het Bestuur van het Comité voor Alkmaar van het Nederlandsche Roode Kruis verzoekt ons bekendheid te willen geven aan zijne bereidwilligheid een gedeel te van de Transportcolonue ter beschikking te stellen van de besturen van de in watersnood verkeerende ge meenten, die in den omtrek van Alkmaar zijn gelegen. Reeds heeft het bestuur onmiddellijk na het bekend worden van den ramp, die de Anna Paulownapolder heeft geteisterd, Vrijdag telegrafisch hare diensten aangeboden, die gelukkig niet noodig bleken. Nu de overstroomingen zich verder uitbreiden zijn nieifwe rampen te voorzien en is het gewenscht te we ten, dat onze Transportcolonne tot hulp verleenen be reid is. Het bestuur handelt in deze geheel in den geest van de op Zaterdag j.l. te 's-Gravenhage ter buitenge wone ledenvergadering in de Vereeniging uitgespro ken wensch, dat de Transportcolonnes zoo noodig hunne diens! zullen aanbieden. MILITAIRE MARSCH. Éene afdeeling, sterk 20 man, van den vrijwilligen landstorm afdeeling Alkmaar, maakte gisteren een mi litairen marsch van Haarlem naar Alkmaar. Gemar cheerd werd via Overveen, Bloemendaal, Santpoort, Beverwijk, Castricum, Heiloo. Om 10 uur 's morgens uit Ha Icm vertrokken, kwamen allen in den besten toestand te 5 uur alhier aan. VOETBAL. Voor den vriendschappelijken wedstrijd tusschen Alcmaria en Allen Weerbaar scheen bij publiek en spelers niet veel animo te bestaan. Alcmaria ver scheen tenminste met zes invallers. Zoo komt er el- ken Zondag een andere combinatie in 't veld en van samenspel en elkaar begrijpen kgn natuurlijk nooit sprake zijn. Bij A. W. was er tenminste verband tus schen de linies. De spelers waren vlugger en zaten beter op den bal. Alcmaria's keeper heeft nog heel wat schoten gehouden, maar toch kon hij niet verhinderen dat A. W. voor de pauze tweemaal en daarna nog één maal doelpuntte. Alcmaria verloor alzoo met 3-0. A. W. miste nog een strafschop. 't Is te hopen, dat men er in zal slagen a.s. Zondag een flink elftal in 't veld te brengen. E. D. O. de enthousiaste Haarlem-ploeg, bestaande uit spelers, die alles voor hun vereeniging over hebben, zal anders met een groote overwinning naar Haarlem terugkeeren. DAMWEDSTRIJD. De treurige toestand in sommige gedeelten van Noord-Holland tengevolge der overstrooming, heeft op dezen weclstrijd grooten invloed uitgeoefend. Een aantal spelers uit de Wormer en de Beemster wilden in deze omstandigheden niet van huis. Van de Langen- dijk was geen enkele speler aanwezig. Waarom die zijn weggebleven is ons niet bekend. Ongeveer twaalf uur waren aanwezig zestien spe lers. Vijf uit de Beemster, drie uit Limmen en acht uit Alkmaar. De leider organiseerde toen een wed strijd tusschen Beemster en Limmen aan den eenen kant en Alkmaar aan den anderen. De uitslag was als volgt: 1 e r o n d e. Renooij (B) wint van R. Koperberg, A. de Heer Kzn (B) remise met P. Dekker, J. de Heer Azn (B)remise met G. C. van Gulik, S. de Heer Azn. remise met G. van Nieuwkuijk, M. Noome (B) ver liest van J. Schijf, P. Kuiper (L) verliest van R. Bos man, N. K. Snel (L) verliest van J. Amelsbeek, Dekker (L) verliest van J. Kroese. 2 e r o n d e. R. Koperberg remise met Renooij P. Dekker wint van A. de Heer Kzn., G. C. van Gulik wint van J. de Heer Azn., G. van Nieuwkuijk verliest van S. de Heer Azn,, J. Schijf wint van M. Noome, R. Bosman verliest van P. Kuiper, J. Amelsbeek Stenise met N. K. Snel en J. Kroese remise met Dekker. Alkmaar won dus met 20 punten tegen 12 punten. VEEVERZEKERING. In café „Central" vergaderde de bovengenoemde vereeniging. Bij ontstentenis van den voorzitter, die door een ziektegeval in zijn familie niet aanwezig kon zijn, pre sideerde de heer J. Halff de vergadering. Deze ver klaarde, dat het hem in deze niet zeer aangenaam was te presideeren, evenwel heette hij allen welkom en opende de vergadering. Na lezing der notulen van de gewone en een bui tengewone algemeene vergadering, werd mededeeling gedaan van het rapport der commissie over 1915, uit gebracht door den heer Blom, die in orde was bevon den. In dank aan administrateur en penningmeester werden deze gedecharcheerd. Van 1 Januari tot 31 December werd aan premie gelden ontvangen van 1148 koeien de som van 2821.50. Door de verkoop van gesteriliseerd en gezouten vleesch ontving men 1077.82; het kassaldo van het vorig jaar bedroeg 849.98%, zoodat met een rente van ƒ,11.46 ontvangen is in totaal 4825.763^, waar tegenover een ontvangst staat van 3190.46. Het saldo bedraagt dus 1635.27%. 1500 is in deposito bij het Noord-Hollandsch Landbouwcrediet. Onder dank aan den secretaris werd overgegaan tot bespreking van het bestuursvoorstel de premie te brengen op 2 voor leden en 3 voor niet-leden, de verhoogde premie voor den. Helder en Hoorn te schrappen en het entrée te stellen op 10. Dit werd zonder bespreking aangenomen. Wegens aftreding van de heeren bestuursleden D. Govers, D. A. Luiting en J. Wonder moest een verkie zing worden gehouden. Met algemeene stemmen wer den deze heeren herkozen. De rondvraag niets opleverende, sloot de voorzitter de vergadering, onder dank aan de aanwezigen en den wensch dat de voorzitter weer spoedig aanwezig zou zijn en den besten wensch voor de ziekte van den heer Luiting. FRANSCH LEGERBERICHT. PARIJS, 16 Jan. De Engelsche en Fransche artillerie, die in België samenwerkte, beschadigde ernstig Duitsche loopgraven in het district het Sas en veroorzaakte twee hevige ontploffingen in de Duitsche linies. Fransche batterijen beschoten met succes den weg van Rijssel naar bezuiden Thelus, en deden ten noordoosten van Neuville een munitiedepot in de lucht vliegen. In Argonne gevecht met handgranaten. DUITSCH LEGERBERICHT. BERLIJN, 16 Jan. (Officieel.) Westelijk oorlogstooneel. Een vijandelijke monitor vuurde tevergeefs in de richting van Westende. De Engelsche beschoten de stad Lille. Tot nu toe werd slechts geringe materieele schade door een brand geconstateerd. Aan het front levendig geschutsvuu ren mijnen- gevechten. Oostelijk en Balkanoorlogstooneel De toestand in 't algemeen onveranderd. H. M. DE KONINGIN-MOEDER WON INLICHTINGEN IN. 's-GRAVENHAGE, 17 Jan. Naar wij verne men heeft H. M. de Koningin-Moeder zoo veel mogelijke inlichtingen doen inwinnen omtrent de watersnood in bet algemeen en den toestanad in de gemeenten in de nabijheid van Soestdijk. WAPENSTILSTAND. LONDEN, 17 Jan. Berichten uit Athene mel den, dat Montenegro een wapenstilstand met Oostenrijk heeft geteekend. INGESTORT. ARNHEM, 17 Jan. Hedenmorgen 11 uur ia, terwijl verschillende werklieden in het gebouw waren, het in aanbouw zijnd gebouw van de co- operatieve melkinrichting „De Vooruitgang" in gestort. Er zijn minstens 4 dooden, terwijl twee werklieden met een ernstige hersenschudding in het ziekenhuis zijn opgenomen. DOODGESCHOTEN. NIJMEGEN, 17 Jan. Hedennacht trachtten twee smokkelaars rijst over de grens te smokke len. Zij werden door de douanen betrapt en na men de vlucht. De douanen schoten. De een be kwam een schot in de hals, de ander in de buik. Beiden zijn overleden. DIEFSTAL 85000. DEN HAAG 17 Januari. De rechtbank ver oordeelde heden C. S. wonende te Utrecht, vroeger dienstbode te den Haag, thans aldaar gedetineerd, wegens diefstal van ongeveer 85000.van de erven van haar overleden patroon, tot 2% jaar gevangenisstraf. De werkvrouw A. B. weduwe van H. W. en dier zoon A. B. wegens heeling van een gedeelte van het gestolen geld werden veroordeeld respectieve lijk tot één en twee jaar gevangenisstraf, alles on der aftrek van het preventief. BIJDRAGE H. M. DE KONINGIN. DEN HAAG 17 Januari. Naar wij vernemen heeft H. M. de Koningin een belangrijke bijdrage geschonken ten behoeve van dé Militaire Tehui zen, en vooral de Protestanten en voor de perma nenten, tijdelijke en R. K. Militaire Tehuizen, welke tijdens dé mobilisatie hun krachten beschik baar stelden voor de gemobiliseerde weermacht DE DUITSCHE VLIEGENIERS. 's-GRAVENHAGE, 17 Januari. De twee EHiit- sche vliegeniers, luitenant A. Proznek en vlieg- meester Riddel, die op 12 dezer gered werden van een defecte vliegtocht door de bemanning van het lichtschip Noordhinder en aldaar aan boord werden gebracht, zijn vanaf dat lichtschip over gebracht naar Vlissingen. Thans heeft de regeering beslist, dat zij naar Duitschland kunnen terugkeeren. KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. „EUPHONIA". Wanneer de heer Willem Hespe een concert geeft, weet men van tevoren dat de uit te voeren stukken op eenvoudige, ongekunstelde wijze gezongen worden. Hij bezondigt zich niet aan overdreven accenten, bijna niet te hooren pianissimo's of door te veel stemuitzet ting ruw klinkende forte's, maar blijft steeds binnen de perken van het schoone, fcn alles klinkt natuurlijk echt muzikaal. Deze kwaliteiten vonden wij ook in het Amster- damsch dubbel gemengd kwartet „Euphonia", dat gistermiddag, 2 uur, in de Harmonie alhier concer teerde, al viel het materiaal in 't begin niet me de. Een der sopranen klonk erg benepen in het door. Jos. Vranken bewerkte oud-hollandsch lied „de Her dertjes, en voornamelijk in het tweede couplet dat slechts door sopranen en alten wordt voorgedragen, en daardoor was het niet zuiver ook. Later werd die stem beter. En de tenor domineerde nog al eens. Alten en bassen waren steeds goed.

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2