DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. IN o* 16 Honderd en achttiende jaargang. 1916 Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.fr. p. post f 1.25. AMentTeprijs 10 ot. p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieyen fr. N. V. Boek- en Handelsdrnkkerij v.h. HERWIs. COSTER fi ZOON, Voordam C9. Telefoonnr. I DONDJSBHAH 20 JANUARI ALKMAAR, 20 Januari. Nadat gisteren de Times-correspondent te Rome me dedeelde, dat er reeds in October 1915 een vredesover eenkomst zou zijn gesloten door Montenegro en Oos tenrijk, zoodat de vredesonderhandelingen, die eerst zullen beginnen, zoodra de wapens zijn neergelegd, als een wassen neus zouden zijn te beschouwen, mel den Reuter en Havas thans, dat op grond van de on aannemelijke, vernederende voorwaarden, door Oos tenrijk gesteld, de onderhandelingen zijn afgebroken, terwijl een Fransch dagblad bericht, dat de Koning Skoetari heeft verlaten en naar Italië is vertrokken, ten einde niet in handen der Oostenrijkers te vervallen. De berichten luiden evenwel vaag en het klinkt niet zeer aannemelijk, dat Koning Nikita in Italië zijn toe vlucht zou zoeken, nu daar de meening veld wint, dat in Montenegro eigenlijk al in geen weken gevochten is en dat de Lowtsjen te snel is gevallen, hetgeen wei nig bevorderlijk is voor een goede gezindheid jegens hem! Men houdt zich verder weer met de bonding van Griekenland bezig. Een Quitsch blad - de Voss Ztg. beweerde dezer dagen, dat de Grieksche re geering den 18den een ultimatum aan de entente zou stellen. Een Engelsch blad, de Daily Chronicle, ver nam, dat Griekenland de volgende week de laatste 5 millioen zal krijgen van de 15 millioen gulden, die door de entente waren toegezegd tot bestrijding van zijn buitengewone onkosten. Het vermoeden werd uitgesproken, dat Griekenland dit oogenblik zou af wachten, alvorens de goede betrekkingen af te breken, hetgeen met de moraal in oorlogstijd te vereenigen •schijnt te zijn. Minister-president Skoeloedis sprak tegenover Ren ter's correspondent te Athene, naar deze meldt, echter zijn verwondering uit over den twijfel, waardoor de regeeringen der entente schijnen bezield te zijn tegen over de politiek van het tegenwoordige Grieksche ka binet, en die onder meer bleek uit de beperking van den invoer van levensmiddelen en steenkolen. De mi nister-president verzekerde op de meest dringende wij ze, dat de staatkunde van Griekenland volkomen ern stig is en dat het land niets anders wil dan neutraal blijven tegenover beide groepen oorlogvoerenden. Hij is overtuigd, dat deze gedragslijn de beste is, die het land volgen kan. Griekenland, zoo zeide hij, zal neu traal blijven en zijn leger intact houden voor de ein- delijke liquidatie. Hoezeer de verschillende Invloeden in Athene tegen elkaar ijveren, blijkt nu weer uit hetgeen wordt over geseind uit een Grieksch dagblad, „Hestia" geheeten, dat herinnert aan de juistheid van lord Kitchener's voorspelling, dat de oorlog in werkelijkheid voor En geland eerst in 1916 zou beginnen, betoogt, dat de merkwaardige Duitsche militaire organisatie veel van haar glans verliest, wanneer men haar vergelijkt met hetgeen Engeland ter zee heeft gepresteerd en tenslotte verklaart, dat Groot-Brittanje met zijn militaire, finan- cieele en moreele kracht wederom tot taak zal hebben de Europeesche beschaving te bevrijden van de mili taire despotisme en de grootste overwinning, ciie te behalen is, za! verwerven. Vermelding verdient het, dat de Grieksch-Italiaan- sche overeenkomst betreffende de reorganisatie van de Grieksche politie door Italianen, welke deze maand afloopt, niet vernieuwd wordt. Van Saloniki hoort men de laatste dagen weinig. Volgens de Daily Mail zou er plotseling een onbe grijpelijke wijziging in de houding der midden-mo- gendheden zijn waargenomen; doordat de Bulgaren, zoowel als de Duitschers en Oostenrijkers in haast een gedeelte van hun strijdmacht naar de grèüs noord waarts brengen. Misschien is dit bericht juist en houdt de verande ring verband met de resultaten van een onderhoud, dat Keizer Wilhèlm te Sofia heeft gehad met Tsaar Ferdinand van Bulgarije. Op twee oorlogsterreinen valt heden de aandacht. Op het Oostelijk tooneel zijn de Russen in de buurt van Czemowitz in de Boekowina een nieuwen slag begonnen. En in Kaukasië hebben zij een overwin ning behaald op de Turken, die door een onverwach- ten, krachtigen aanval genoodzaakt werden eenige ki lometers terug te trekken en versterkingen te laten aanrukken, omdat ze ernstige verliezen hadden gele den, zoowel aan manschappen als aan materiaal („veel wapens, machinegeweren, patronen en caissons vielen in onze handen, vijf officieren en 208 man werden krijgsgevangen gemaakt, verscheiden Turk- sche afdeelingen zijn nagenoeg geheel vernietigd, hon derden lijken van Turken bedekken het terrein", zegt het laatste Russische legerbericht). Gezonken is het Engelsche stoomschip Marere (6450 ton), het Fransche stoomschip Léoville (775 ton) en eenige Engelsche visschersschepen. De Engelsche onderzeeër, H 6 genaamd, is gestrand in het Friesche zeegat; de bemanning werd op Schier monnikoog gebracht. Met groote ingenomenheid zij tenslotte medege deeld, dat de Fransche regeering officieel 2500 ter beschikking van het Watersnoodcomité heeft gesteld. Deze gift is met erkentelijkheid aanvaard door onze regeering, die zich overigens terecht op het standpunt heeft gesteld, dat geen stoffelijke hulp mag worden aanvaard uit inzamelingen, die in de oorlogvoerende landen mochten worden gedaan. Verschillende hoof den en regeeringen van vreemde mogendheden heb ben aan onze regeering deelneming betuigd. PURMEREND. Tal van boeren, in de Wijde Wor- mer gevestigd, hebben dien polder met have en goed verlaten. Tot laat in den afgeloopen nacht duurde dé uittocht voort. Alles trok op Purmerend aan, daartoe gedreven door de vrees, dat de Kalverdijk bij den Nek- kerstraatweg zou doorbreken. Den ganschen dag hebben boeren uit de Wormer en uit de Beemster, geadsisteend' door militairen, den dijk versterkt. Te half twee in den afgeloopen nacht had de dijk het nog gehouden. Die, welke den Purmerpolder afsluit, hield het even eens. Men hoopt de Wijde Wonner te kunnen behouden. Het vierde gedeelte van Purmerend staat thans on- der water. De stormwind jaagt het water de stad in. De Purmersteenweg en Nekkerstraat staan bloot aan breed golven. Deze wegen zijn gevaarlijk en brokke len ..f. Het water is sinds gistermiddag 1 uur 40 c.M. gestegen. Even ten noorden van Durgerdam bij mijlpaal 35, is over een lengte van 80 meter de Waterlandsche zee dijk, ten gevolge van een instorting aan de polderzijde, verzakt. De burgemeester heeft den Minister tele- graphisch om assistentie verzocht. Purmerend wordt steeds ernstiger bedreigd. Bij Wijde Wormer toont de spoordijk teekenen van verzakking. Rondom Buiksloot is gisteren van vijf tot negen uur in dten namiddag het polderwater 14 c.M. gezakt. Dit werd toegeschreven aan den zuidtwesferwind' en het spuien te IJmuiden. EEN NOODWATERKEERING. In de gisteren gehouden vergadering van Gedepu teerde Staten van Noord-Holland is besloten, ten einde den watersnood in de provincie zooveel mogelijk te be perken en te trachten verdere inundatie te voorkomen, ondfer toezicht van waar noodig van wege de provincie een noodwaterkeering te doen aanbrengen, die, wanneer het plan daarvoor uitvoerbaar blijkt, zal loopen langs de Oostzijde van de Zaan, vervolgens tot het station van Purmerend, de spoorbaan Oostzaan Purmerend zal volgen, van daar gaan zal tot den Ringdijk van de Purmer en verdter langs den Ringdijk tot nabij Edam en van Edam naar zee. Het tot standkomen dier waterkeering zal ook de aan het dichten der gaten in den Waterlandschen Zee dijk verboncfen bezwaren verminderen. In afwachting van de zoo spoedig mogelijk bij de Provinciale Staten in te dienen voorstellen zal met de uitvoering van een en ander terstond worden begon- neü. DE KONINGIN TE ANNA PAULOWNA. Omstreeks half twaalf was de Koningin terug in Anna Paulowna. Daar stapte H. M. in de gereed staande auto, en reed zij allereerst terug naar Oude- sluis, waar een bezoek werd gebracht aan de Ned. Her/, kerk De Vorstin onderhield zich daar met de uit dén Paulowna-polder gevluchte en in dit gebouw ondergebrachte menschen; en ook hier bleek hoe zeer H. M. het lot van de arme polderbewoners ter harte gaat. Zij vroeg naar den omvang van het geleden verlies en sprak woorden van troost tot allen, die hier bijeen waren. Toen ging het in vliegende vaart door den Wieringerwaard naar het dorpje Wieringerwaard. Langen tijd bleef dé Koningin hier praten met de ge vluchte lieden uit den polder, die in het hotel der fami lie Boon een onderkomen vonden. De dorpelingen wa ren hier als overal elders te hoop geloopen en keken vol belangstelling naar de hooge bezoekster, die een langen bontmantel droeg, de kap over 't hoofd gesla- fen. Van Wieringerwaard reed de Vorstin over de Teil, Barsingerhom en Schagen naar Schagerbrug. Om half drie kwam de koninklijke auto weer terug in Schagen, en met den trein die om 2.33 uit het stadje vertrekt ging H. M. over Haarlem naar Den Haag te rug. De burgemeester van Anna Paulowna, de heer Spaans, maakte tot het verstrekken van inlichtingen den geheele tocht, die ruim 5 uren had geduurd, mede. Met den trein van 11.13 uur arriveerden gisteren te Anna Paulowna de Minister van Waterstaat, de heer Lely, de hoofdingenieurs Duqois en de Gel, met ande re ingenieurs van 't bureau van den rijkswaterstaat. Na in Veerburg eene conferentie gehouden te hebben met den burgemeester en de leden van 't Polderbestuur vertrokken de heeren naar dé van Ewijcksluis en van daar naar de doorbraak. Bij de doorbraak wordt nacht en dag wacht gehou den 'dloor mariniers én torpedisten, omdat jutters van Wieringen en Den /Helder met booten door de door braak in dén polder trachten te komen en het goed uit de huizen rooven. In dten poldter het Koegras waren tot gisteren 431 koeien en 50 paarden, afkomstig uit Anna Paulowna, gestald. Er is een onderzoek in Koegras ingesteld om te zien, hoeveel stuks vee kunnen worden onderge bracht. In overleg met den Vice-Admiraal heeft men ook d nood'ige maatregelen getroffen om. indien noo dig, let vee in de stallen, en loodsen op s Rijks werf te W1 llemsoord en de groote loods aan ae Buitenhaven te be gen. Volgens de Schager Courant kan door hen, die door de ramp te Anna Paulowna zijn getroffen, vrijstelling van grondbelasting worden verkregen. Aanvraag-for- mulieren kan men daartoe bekomen bij den burgemees ter van Anna Paulowna. uvt i in de Aikmaarsche Cour vorden, do r het oprichten va Gemeente te wekken tot hei BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR; Gezien de Publicatie der Algemeene Voreenk ie Commissie ter leniging van rampen door Watersnood in Nederland, alsmede iet onderschrift der Directie de Alkmaarsche Courant van 18 Januari l.l. Gezien het artikel der Redactie onder Sta< van 19 Januari l.l. Overwegende, dat het onnoodig mag gec een plaatselijk steuncomité de ingezetenen schenken van bijdragen voor de door den watt sr ood geiro* »en, waar een ieder ook zonder die opwekking zal bereid gevonden worden naar vermogen mede te werken tot leniging van den nood; Maken bekend dat hunnerzijds niet het initiatief zal worden genomen tot oprichting van een plaatselijk comité, en bevelen mitsdien dringend aan, gehoor te geven aan de uitnoodiging der Directie van de Alkmaarsche Courant door het zenden van giften aan bedoeld blad. Alkmaar, 20 Januari 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. NEDERLANDSS RAMP EN DE VREEMDE MOGENDHEDEN. Naar men ons mededeelt neemt onze regeering het standpunt in, dat waar in de oorlogvoerende landen zoo vele en ernstige nooden aanspraak hebben op de openbare offervaardigheid, Nederland, hoewel diep waardeerende de hartelijke gevoelens, die bij gelegen heid van de jongste overstroomingen uit den vreem de tot ons zijn gekomen, géén stoffelijke hulp zou mo gen aanvaarden uit inzamelingen, die in bedoelde lan den tot leniging van den nood mochten worden voor genomen. (Reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag). KONINKLIJKE BELANGSTELLING UIT HET BUITENLAND. De Koning van Engeland heeft op 17 dezer aan H. M. de Koningin telegrafisch zijn diep medegevoel uit gesproken met de door de overstrooming veroorzaak te rampen. Op dezelfde wijze 1 rit H. M. de_ Koningin den Ko ning van Engeland h; hartelijkeridank betuigd voor de betoonde belangs1 ing. Telegrar men van heden. PURMEREND. L>e kritieke toestand waarin Pur merend gisteravond verkeerde was heden veel verbe terd. De zuidzijde van de stad stond gisteravond ge heel onder water, de zandbakken die gelegd waren op dien weg naar het Postkantoor werden geheel onder wa ter gezet. Het Postkantoor was vannacht onbereik baar. Om 1 uur kwam het water tot staan en zakte to ei} geleidelijk. Hedenmorgen is het water ongeveer 30 c. M. gezakt. De Luthersche kerk en het gymnastiek lokaal hebben hedennacht tof onderkomen gediend voor een aantal bewoners aan de zuidzijde van Pur merend (nieuwe gedeelte) waar het weiland is opge hoogd. met zand en bebouwd met werkmanswoningen e nheerenhuizen. Er zijn groote gaten in de wegen ge slagen. De woningen zijn grooten deels ontruimd. DE WIJDE WORMER BEHOUDEN. Men seint ons uit Purmerend (Donderdagmorgen 8% uur.) Hedenmorgen was het water aanmerkelijk gezakt. De Wijde Wormer dijk is behouden Er is den geheelen nacht hard aan gewerkt. Tal van boe ren uit den Beemster hebben assistentie verleend. MONNIKENDAM. (Donderdagmorgen 8uur). Het water dat hier hedennacht tengevolge van den hevigen wind weer hooger stond, is tegen den morgen weer beginnen te dalen en stond te half negen onge veer 20 c.M. lager. Door de openstaande sluizen is veel .valer 'naar zee teruggestroomd. EDAM. (Donderdagmorgen 9 uur.) Door den aflandschen wind en door dat veel water naar Purmer end werd opgedreven was de waterstand hier heden nacht nog iets lager dan gisteren, vooral binnen den Scheimerboezem. Het peil buiten de sluizen was gis teravond! nog ruim 2 c. M. lager dan den vorigen avond. DE HONDSBOSSCHE ZEEWERING. Naar aanleiding van de berichten over den slechten toestand van de Hondsbosschezeewering heeft het be stuur van. den cenitralen bond van Bouwvakarbeiders aan den dijkgraaf het Tweede Kamerlid Jhr. Mr. van Foreest gistermiddag een telegram gezonden waarin het bestuur aanbiedt met den dijkgraaf te confereeren opdat bet arbeidtersconilict wordte bijgelegd en de sta king der dijkwerkers zoo spoedig mogelijk kan eindi gen. Het Volk schreef naar aanleiding van deze Zeewe ring: De Hondisbossche Zeewering heeft met den jongsten storm veel geleden. Een dam is reeds geheel, twee an deren zijn zoo goed als geheel weggeslagen. Ook de overige dammen vertoonen allen belangrijke gaten. Het ergst is echter, -dat de dijk ter hoogte van het Gemeentelandsfauds een zeer zwake plek heeft. Het wa ter sijpelt er reeds doorheem, een doorbraak is lang niet denkbeeldig. Die dammen welke ondter rechtstreaksch beheer van Waterstaat staan, zijn zonder uitzondering goed ge bleven. Bij een doorbraak loopt een belangrijk deel van Noord-Holland gevaar. Vrijwel het geheele middtenge- deelte van Noord-Holland, tot Zaandam toe, wordt door de Hondsbossclv beschermd. STADN1EUWS. Watersnood. Tweede verantwoording der Alkm. Conrant. G. G. 25.Een Alkmaarsch dienstmeisje 2.50; H. D., Omval, 2.50; P. C. S. ƒ10.—; A. B. ƒ10.— Rika, Mia, Annie en Jennie 10.— T. S. en'A. T. 10.— Motto: „Iedere Allernaarder 1/5 van z'n hoofdelijken omslag 27.50; Dames G. 25.— K. 2.50; E Jl A. 10.—; G. B. 2.50; N. 1.— M. P. Zoon 25.— S. F. 2.— N. N. 1.— J. M. 50.—; IT. K. 25.— L. C. O. 10.—R. B. 10—ma H. L. 100.—; Wed. H. L. 10—; W. F. S. 20.J. L. 25.personeel firma H. L. 27.25; erseneel H. L. 5.75; H. C. 10—Jon genheer Sch. 1.—; J. en M. 4.— A. B. 5.—; Ds. V. 10.— Sybrand 5.— C. W. V. 10.—; A. H. 60.— Wed. V. B. Langestraat 25D. L. B. 25—; F. P. 1.— B. P. 1.—; K. 25—; N. N. 1—V. LI. Z. 60.—; Gebrs. M. 5—; T. H. en J. H. 0.50; M. G. 100.—; G. C. 10.—. C. N. 1 J. v. d. H. 10.-; R. V. 5—; M. v. S. 10.N. N. 10.G. J. 5.50.tezamen 849.50. Met het verantwoorde bedrag ad. 708.20 in totaal 1557.70— Een enkel woord mogen wij toevoegen aan deze tweede dagelijksche verantwoording. Waar men thans blijkens de publicatie van Burge meester en Wethouders de zekerheid heeft, dat hunner zijds niet het initiatief zal worden genomen tot op richting' van een plaatselijk comité en dit College drin gend aanbeveelt giften aan ons blad te doen toekomen, vertrouwen we, dat er morgen een veel langere lijst van inzenders moet worden gegeven. Woorden van opwekking zijn thans verder natuur lijk overbodig. Alleen vragen wijWaar blijven onze lezers uit de omgeving? Tenslotte merken wij op, dat het gisteren geplaatste inschrijvingsbiljet bestemd was voor onze abonné's buiten dus niet in de stad, en wel voor die niet- Alkmaarders, die ons niet per postwissel of op an dere directe wijze hun giften willen doen toekomen. „AANMERKINGEN OVER DE BEHANDELING VAN BÜUWG >NDEN, MET ZEEWATER OVERS!ROOMD, DOOR JAN KOPS, HOOG LEERAAR IN DE LANDHUISHOUDKUNDE EN KRUIDKUNDE TE UTRECHT". Onder buvenstaanden titel komt in de Alkmaar Cou rant van 21 Maart 182o een bericht voor, waarop we nog even zouden terugkomen. De schrijver herinnert er aan, dat na den geducliien watersnood in Zeeland tusstgien den 13den en loden Januari 1808, bij Koninklijk besluit ten aanzien van de met zeewater overstroomde gronden, „welke dien ten gevolge faveuren en concessieën van het gouver nement wilde gemeten" het volgende was verordend: „Alle zulke landen, welke men tot het dragen van vruchten wi1 bekwaam maken, en meer dan vier weken ouder het zo iter hebben- gestaan, zullen volstrekt met mogen g oerd of bewerkt, maar in het aanst. de voorjaar, iet zoinergarst of bruine klaver woi bezaaid; di: ezaaide zal slechts moeten worden gelijfd, een kleine egge ingeslecht, en bijak de klavc oj omen, z. de zaajiug daarvan hooren den herhaald wordende de bemest dier gi bovenal aangirezen." Desk a wilden dezt ouwgronden tot weid. maken, van tijd tot tij bemesten, vooral nivi haarda strooien, en, dien toestand eenige ja ren lati i gen. Voor Zeeuwsche gronde, mochten deze maatrege len goed zijn, zij leken minder doelmatig voor de overstrbomde bouwgronden in andere provinciën. „Zeer vele landbouwers, aldus de heer Jan Kops, zul len zich verlegen bevinden, hoe te handelen met hunne bouwlanden, waarop het zeewater een' gerui- men tijd gestaan heeft, of misschien nog staat, en het is vooral voor hen van belang, te weten, of het zeewa ter geheel in hunne landen is in gedrongen en deselve zoodanig bedorven heeft, dat zij op de hierboven op- gegevene wijze moeten te werk gaan. Met mijn ge achten ambtgenoot N. C. de Fremerij, hoogleeraar in de scheikunde alhier (Utrecht), geraadpleegd hebben de, door welk scheikundig doch eenvoudig middel dat te ontdekken was, gaf dezelve te dien eindie op, om, op de overstroomde landen, zoo ras dezelve droog zijn geworden, qp meer dan ééne plaats, een kluit aarde uit te steken ter diepte van drie nederl. palmen; deze aarde met ene ruime hoeveelheid regenwater te roe ren, en c' na dit water van de aarddeelen af te schei den, do et mengsel door te zijgen door een digte doek, of g beter door gewoon filtereer papier Bij het dus orgezijgde vocht doet men nu eenige drup pels van iu gekookt regenwater opgelost salpeterzuur zilver, in de apotheek bekend als Nitras argenti, en dan zal zich vertoonen eene witte kaasachtige zelf standigheid of nederplofsel, indien er zeewater in den grond aanwezig was. Komt dit niet te voorschijn, of in een geringe mate, zoo zal men verzekerd zijn, dat het zeewater g^ene schade heeft gedaan, en deze grond droog geworden EB

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1