Telegrammen van heden opnieuw zich uit plaatsvervangende leden samen te stellen en rechtsingang tegen ds. Leendertz te verleenen. HOLLANDSGHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. 's-GRAVENHAGE 20 Januari. Naar wij vernemen heeft de vergadering van de besturen der afdeelingen van de Hollandsche Maatschap pij van Landbouw in het overstroomde gebied van Noord-Holland, de tijdens het bezoek van den Mi nister van Landbouw, Handel en Nijverheid te Punnerend gehouden vergadering gisteren te Alkmaar voortgezet. Behalve de inspecteur van het Veeartsenijkundig Staatstoezicht Dr. Rem- melts en de districtsveearts de heer Klauwers wa ren daarbij ook tegenwoordig den heer Reitsma, lid van de rijkscommissie van toezicht op de var- kensvleesch-vereeniging en de heeren van Foreest, voorzitter en. Olij, secretaris van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Het resultaat van de vergadering was dat aan de beide laatstge noemde heeren, in overleg met den heer Reitsma volmacht werd gegeven al datgene te doen wat er in deze kon leiden tot zoo klein mogelijk hou den van de met betrekking tot het vee geleden schade. ARBEIDSTOESTANDEN BIJ „DE TELEGRAAF". AMSTERDAM, 20 Jan. Het bestuur der ver- eeniging de „Amsterdamsche Pers" heeft tegen Zaterdagavond een spoedeischende ledenvergade ring uitgeschreven. Het eenige punt dat de agen da vermeldt is „arbeidstoestanden bij de Tele graaf". Wij vernemen, dat de bijeenroeping dier vergadering het gevolg is van het plotseling ont slag dat door de directie van genoemd blad aan eenige der oudste medewerkers is gegeven. DUITSCH LEGERBERICHT. BERLIJN, 20 Jan. (Westelijk). Onze stellingen ten noorden van Frelingien werden gisteren door de Engelschen over een breedte van eenige hon derden meters aangevallen, waarbij zij gebruik maakten van rookbommen/De vijand werd terug geslagen onder zware verliezen. Vijandelijke ar tillerie beschoot stelselmatig de kerk van Lens. Een Engelsch vechtvliegtuig met 2 machine-gewe ren werd door een Duitsch vliegtuig bij Tour- coin midden uit een Engelsch eskader naar bene den geschoten. Aan den IJser dwong het vuur onzer ballon-afweerkanonnen een vijandelijk vliegtuig in de vijandelijke linie te dalen. Het werd door ons vuur vernield. De militaire inrich tingen van Nancy werden gisteren door ons met bommen beworpen. (Oostelijk). Artillerie-gevechten en voorposten- schermuteslingen op verschillende plaatsen van het front. (Balkan). Niets nieuws. INGEZONDEN MBDEDEMgCHN. Wordt gij te spoedig oud Waakzaamheid kan jaren aan ons leven toevoege». Sommigen zijn oud op zestigjaren leeftijd, anderen ong als zij tachtig zijn. Uw leefwijze maakt dat gij gezonde of zwakke «iereh hebt goed of slecht bloed want zwakke nieren zijn oorzaak, dat urinezuur zich in uw bloed ophoopt en nw gezondheid verwoest. Zorgt dat uw nieren altijd goed werkea en vooral na den middelbaren leeftijd. Dit voorkomt rheurna- tisehe, zenuw- en waterstoornissen, stijve en ver- amde gewrichten, verzwakking van het gehoor en gezicht, en verharding der bloedvaten. Houdt uw nieren in rust door overwerking, zor gen en het gebruik van sterken drank te vermijden, door regelmatige gewoonten, dagelijksche wandeling, door niet te zware voeding en voldoenden slaap. En gebruikt bij het eerste teeken van rugpijn, rheu- matisehe pijnen en waterstoornissen Foster s Rugpijn Nieren Pillen. Zij ztjn een speciaal niergeneesmiddel, dat de nieren helpt om uit het bloed het overtollige urinezuur te filtreeren, hetwelk rugpijn, spit, water kwalen. waterzucht, rheumatiek en uiergruia of- steen veroorzaakt, ©ij zoudt weten hoe goed zij werken, als gij spraakt met menschen, die Foster's Pillen ge bruikt hebben. Tê Alkmaar verkrijgb. bij dehh. Nierop en Slothouber, Langestr. 83. Toezending geschiedt fr. na ontv. Jp&MéÉi&ySi. v; postwissel f 1.75 voor één', of 10"voor zes doozen. Eischt de echte Foster'sRugpijnNierenPillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. gelsche torpedojagers. Uit deri Haag wordt nog gemeld, dat de onderzee boot is gestrand in 't Friesche Zeegat wegens een fout in zijn bestek. De aan boord aanwezige bemanning is door de reddingboot van Schiermonnikoog op dat eiland aangebracht. DE H. H. M. „Noord-Brabant", de „Holland", eenige tor pedobooten en een sleepboot houden zich in de nabij heid van het „Friesche Zeegat" in verband met de stranding van de Engelsche ondierboot „H. 6." daar ter plaatse. KORTE BERICHTEN. Zondagavond heeft men te Zevenhuizen (N.-H.) aan den zuidoostelijken hemel een vuurbol gezien van zeldzame grootte. De bol had den vorm van een peer, en spatte op ongeveer 40 gr. van den horizon uiteen. In de eerste week van Februari zal, op last van den opperbevelhebber van land- en zeemacht, een rond vlucht worden gehouden van uit het vliegkamp Soes- terberg, waaraan door alle beschikbare vliegmachines zal worden deelgenomen. In het Aamsveen te Lonneker is een 39-jarige man wonende te Enschedé, terwijl hij smokkelwaren over de grens trachtte te brengen door een grenswacht soldaat doodgeschoten. Hij was gehuwd en vader van 4 nog jeugdige kinderen. Sedert eenige dagen was de stand van den Rijn, die nog zeer hoog is, dezelfde gebleven. Hedenmor gen wordt van Keulen 25 c.M. val gemeld. Te Arnhem is de stanid thans 10.90 plus A. P. In de omgeving staan nog uitgestrekte stukken onder water. Bij het opruimingswerk va de ingestorte melkin richting te Arnhem is thans een derde lijk, dat van den gehuwden P. de Ruijter, te voorschijn gebracht. Er ligt nog een slachtoffer onder het puin. De heer J. G. den Engelse Wiemans heeft, op grond van blijvende verminking, bekomen door het tramongeluk in September j.l. nabij het Huis de Wer- ne te Voorburg, tegen de Ijselstoomtrammaatschappij een eisch tot schadevergoeding ingesteld ten bedrage van 20.000. De Coöperatieve Zuivelfabriek te Twyzel (Fr.) heeft een winst, over 1915, van 13000 onder de melk- leveranciers verdeeld. Door eereleden van den Nederlandsdhen Voetbal bond is tot den N. V. B. het verzoek gericht, de com- petiitie-wecMrijd op 30 dezer stop te zetten om die clubs, welke op dien dag een wedstrijd wenschen te organisaeren ten bate van de Algemeene Watersnood- Comissie. HOOFDPRIJZEN DER STAATSLOTERIJ No. 63S8 I 1500, Nos. 7934, 14747 f 1000, Nos. 3310, 6849, 9111, 11270, 12982, 13981, 20323 f 400, Nos. 8035, 18379, 11974 f 200, Nos, 9747, 10242, 10722, 13409, 15844, 15990 f 100. aandeel hebben te dragen in de gevolgen der algemee ne ellende. Op grond van die overweging, vleien zij zich dan ook, dat een meerderheid zich ten gunste van hun voorstel zal uitspreken. DE VOORSTELLERS. GEHEELONTHOUDERS- TOONEELVf REENIGING. Zondag aa. zal de geheelonthouders tooneelvereenir ging „Hierna Beter" het tooneeldrama van Prof. v. Rees „De „Sluipmoordenaar" opvoeren. Hierop zal nog een ander stukje volgen. Als iets nieuws zal daarna nog een waterballet gegeven worden, terwijl de gezelligheid bovendien, nog door de medewerking van de mandolineclub zal worden verhoogd. DE OVERSTROOMING. Wie een kijkje in het overstroomde gebied wil ne men, doet goed met de boot der firma Zur Mühlen, welke 10.45 's morgens vertrekt, naar Amsterdam te gaan. De boot vaart over Punnerend en dwars door 't overstroomde gebied. THEOSOFISCHE VEREENIG1NO. Men verzoekt ons te melden, dat de lezing van den Heer van Maanen op Vrijdag 21 Januari, wegens verkeersongeregeldheid is moeten worden uitgesteld. KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. „ONDER ééN DAK" Het gegeven van dit tooneelstuk van den vlotteu schrijver Jan Fabricius is zeer eenvoudig. Een keuter boertje is getrouwd met een winkeljuffrouw, zeer te gen den zin van zijn deels schijn-vroome, deels hals starrige familie. Vooral de vader van den man kan het zijn zoon niet vergeven dat hij trouwt met een „win- keimadain", immers zooiets doet een „eerbare boer" nu eenmaal niet Ofschoon de woningen van vader en zoon onder één dak zijn, wil de eerste van zijn schoondochter niets weten en neemt slechts notitie van haar om haar te treiteren. tiet eerste bedrijf speelt eenige uren vóór de begra fenis van de vrouw van den vader. De familieraad be sluit, dat de vrouw van den zoon niet bij de teraarde bestelling tegenwoordig mag zijn. Het tweede, na de terugkomst van de begraafplaats. Er moet beraad slaagd worden, wat er met den ouden vader zal ge schieden. De oudste zoon een fijn-kwezelende schoolmeester in vrij goeden doen wil wel een kwartje per week offeren als de andere, minder wel gestelde kinderen, er elk twee geven. Men krijgt echter aldus niet voldoende geld en nu wordt besloten, dat vaderverloot zal worden. Drie papiertjes worden er in derf hoogen begrafenishoed van schoonzoon Jan gedaan, iedereen denkt natuurlijk dat de zoon Wouter den prijs" moet krijgen, omdat dit tot een conflict tusschen hem en zijn vrouw zal leiden, maar het lot treft den oudstgeborene, den schoolmeester. Aan de zen durft Wouter tenslotte zijn vader niet toevertrou wen en hij besluit hem bij zich te nemen. De vader wil niet, maar wordt gedwongen. Opgestookt door zijn viouw, komt de schoolmeester nu zijn moederlijk erfdeel opeischeu. Den vader zou dus ook het dak van het tioofd worden geroofd geld heeft hij niet, voor de begrafenis heeft hij zelfs zijn varken moeten verkoopen ware het niet, dat zijn niet erkende schoondochter zulk een goede huisvrouw is geweest, dat zij een steenen- varkentje met bankbiljetten heeft gemest. Dê óude boer krijgt nu wel een anderen kijk op de vrouw van zijn zoon en als het tot een uiteen zetting komt, dan moet de oude stijfkop buigen voor het karakter van de jonge vrouw, die hij tenslotte be loont met het kostbaarste dat hij bezit en dat hij zijn eigen -dochter en zijn andere schoondochter niet heeft willen geven: het gouden slotje van de overledene. Het st ik is merkwaardig vlot geschreven, de dia loog is klaar en raak. Telkens en telkens wordt men verrast «'oor fijne trekjes en juiste zetten, bijv. de op merking van den schoonzoon, dat de vraag, wat men met den ouden vader moet doen „een geldkwestie" is, of die van den vader, dat zijn zoon op de begrafenis met een rooden zakdoek komt, waar een boerenvrouw wel voor oppassen zou, maar waar een stadsvrouw zoo aiet om denkt, verder bijv. het gesprek waarin.de notaris den schoolmeester verwijt, dat deze conspireert en intrigueert, waarop de vader zielig-in-niet-begrij- pcn.zegt: „ja, dat heb ik hem allemaal laten leeren".. dat mooi gevonden is. De karakters zijn scherp en hoe kig. De onverzettelijke vadér, die liever barst dan buig de feemelende kwasie-godsdienstige school- mee,-- r, de alles in Ctu grapje gooiende smid, de op- viii, aide, maar in den grond goedhartige boer, dan de zeurige smidsvrouw, de schraperige schoolmees- tersvrouw en de innemende boerenvrouw-uit-de-stad. Een enkele maal vraagt men zich echter wel eens af, of de schrijver in sommige dingen wel levenswaar is geweest, bijv. wanneer de onderwijzer slechts 13 per jaar-wil geven, of wanneer de schoondochter op een- tweodrie den vader, die even te voren zijn vrouw heeft begraven, aan het lachen wil brengen. Het spel viel over het geheel zeer te roemen. De heer Jac. Wilson heeft den ouden vader voortreffelijk uitgebeeld in zijn lichamelijke stumperigheid en zijn geestelijke kracht. Het was een mooie creatie, ook in mimiek en plastiek. Mevrouw Cor. WilsonAndréa speelde met veel temperament en overtuiging de rol van Wo uteris vrouw en zo-rgde voor een goede dou blure, de heer Jo-h. Wilson Jr. had beter iets minder beschaafd1 kunnen spelen, terwijl de r hem in den weg zit, maar hij heeft getoond, dat hij zijn naam eer aan zal doen. De notaris van den heer Joh. Wilson was zeer goed en als smid had hij mooie momenten. Toch hebben we eenig bezwaar tegen de vertolking van -deze rol. De schrijver heeft haar bedoeld als een type uit de Noordelijke provinciën en de speler maakte er een Noord-Hollandschen boer van. Daar is misschien niets tegen te zeggeij, maar dan moeten, ter wille van de lokale kleur uitdrukkingen als: cocktiaansch ge zicht, koster voor onderwijzer, ook achterwege blijven. En dan speele de heer Wilson niet te veel op en naar de zaal en hoede zich voor overdrijving - het zou ons verwonderen als in den tekst alle grapjes werden teruggevonden, die gisteravond door hem werden ver kocht. De schoblmeester met zijn uitgestreken gezicht (de heer Chr. Holsman) en zijn echtgenoote (mei. Fred. Sundermann) waren echt, de jongej. Suda Swid- de evenwel niet heelemaal: zij trachte door wat min der eenvoudig wat natuurlijker te zijn en dan kijke zij zich in het vervolg ev*ên in den nek, voordat zij op- treedt 1 Het weinig talrijke publiek de zaal was akelig leeg heeft door herhaalde toejuichingen getoond, dat het ten zeerste genoot van stuk en spel. Het Too- neelgezelschap „West-Frisia" had een volle zaal ver diend en het zal wel aan de tijdsomstandigheden tc wijten zijn, dat het deze niet heeft gekregen. Dat het ondanks deze teleurstellende opkomst zoo voortreffe lijk heeft gespeeld, mag eervol vermeld. zijnde, zal Veilig kunnen bewerkt worden. Om te ont dekken, of het zeewater ook dieper dan 3 palmen is doorgedrongen, zoo neme men de proef met aarde, die nog 3 palmen dieper ligt. Om te zekerder te zijn, omtrent deze proeven, zal men een kluit aarde van een' akker, waar geen zeewater op gekomen is, op gelijke wijze moeten onderzoeken, om door deze vergelijking te beter slot-sommen te verkrijgen. Men moet in het algemeen de proeven zoo inrigten, dat er weinig op lossing van salpeter ziiver-zuur noodig is, om dat de proeven anders kostbaar worden. Bevindt men, dat er slechts eene geringe hcveel heid zeezout in den grond voorhanden is, hetgeen de bovengemelde proef zal aanwijzen door de geringe witachtigen zelfstandigheid, welke dan zal te voor schijn komen, zoo zal men, met voordeel kalkstof op dien grond kunnen brengen; zijnde de kalk reeds op zich zeiven eene voortreffelijke meststof; ook zal hiertoe reeds van veel nut zijn de boven aangeprezen haardasch, uiit hoofde van de pot-asch, welke daarin aanwezig is, en de zoutzure magnesia mede zal ont leden en dus onschadelijk maken". ALKMAAR EN DE WATERSNOOD VAN 1285. Wij hebben nog een stukje over een watersnood in het verleden, waarin eenige belangwekkende bijzonder heden over Alkmaar zijn vermeld Het is ontleend aan de Kroniek van Alkmaar, geschreven door Caspar Barlaeus in 1617 hoogleeraar in de logica te Lei den en in 1631 benoemd tot hoogleeraar in de wijsbe geerte en welsprekendheid aan de kweekschool te Am sterdam. Een welwillend lezer berichtte het ons het spreekt van zelf, dat wij dergelijke mededeelingen gaarne ontvangen en plaatsen: „Anno 1285 den 14 December was het zulken groo- ten storm van wind, dat véél dyken in deze landen doorbrakensommige sustinueeren dat in dezen storm het land is verdronken, daer nu de Zuider-zee is, ende ons Noordholland ende West vriesland lag meesten- deel onder water; in 't kort, daer is zulken ellende in dezen watervloed geweest, dat' er behalven andere droevigheden in deze kwartieren wel 80000 men schen verdronken. Anno 1286. Het hooge water wat gevallen zijnde, heeft Oraaf Floris tot verzekering van zijn Landen, en tot beschut van Alkmaar, in haest doen maken vijf .stelen, als: Eenigenburg, daer het Bpcrtje de Burgh tusschen Krabbedam en St. Maerten nog staet; Mid delburg, digf bezuiden de Munikke-brug nu geheel vernietigt; Nieuburg by de halve Maen tot Ouddorp, daer de fuïn van de stuk muurs noch uitsteekt. Nieu- dorp; dit worpen de Vriesen neder in Graef Floris zoons tyd; ende het kasteel Medenblik dede hy repa reren. Anno 1287 liet Graef Floris een Dyk maken: begin nende omtrent de Houtil, by dé Brouwery van de Boom, daer den Dyk by de Vriesche-poort noch den naam hf heeft tot op het West-eynde van West vriesland, dat is, tot de halve Maen by Ouddorp toe". OVERREDEN. Door de Haarlemschc Tram is hedenmiddag ter hoogte van „Dekema-State" aangereden de gepensio neerde wegwerker Kossen, uit Heiloo. De man, die een eind werd meegesleurd,- werd ernstig aan hoofd en armen verwond, in het St. Elisabeth-Gesticlit bin- nengebrach. Later is hij naar het Stedelijk Zieken huis vervoerd na door dr. Schroder te zijn verbonden. FACULTATIEVE LIJKVERBRANDING. De Vereenlging van Facultatieve Lijkverbranding, afdeeling Alkmaar hield gisterenavond haar jaarver gadering. Door het voorzien in één vacature en het herbenoemen dér bestuursleden is het bestuur thans als volgt samengesteld: C. Nannes Gorter, voorzit ter, R. Zomerdijk vice-voorzitter, J. M. Jansen, P. Clay en J. van Enschut, secretaris-penningmeester. GEMEENTE-WERKLIEDEN. A.s. Maandag zal door dé afdeeling van den Bond van gemeente-werklieden een openbare vergadering worden gehouden in het café „Het Gulden Vlïes," van den heer Mooy, Koorstraat. Als spreker zal optreden de heer N. van Hinte, bonds-voorzitter, met het onderwerp: „De toeslag op de loonen der Gemeente-werklieden." TOESLAG EN KINDERTOESLAG OP HET LOON VAN GEMEENTEWERKLIEDEN EN BEAMBTEN. Door onderstaande raadsleden is aan den Raad der Gemeente het onderstaande adres voorzien van de bij gaande inlichtingen verzonden: Naar aanleiding van eht voorstel van B. en W. in zake duurtetoeslag aan de Gemeentewerklieden (zie bijlage No. 150, 1915) hebben ondergeteekendett de eer het navolgende amendement voor te stellen:. „Aan dé Gemeente-werklieden, politieagenten en ver dere beambten, wier loon minder dan 18.-— per week bedraagt, wordt te rekenen vanaf 1 Januari 1916, totdat daaromtrent anders zal worden bepaald, een wekelijksche toeslag cp hun loon toegekend van 1 en bovendien van 25 ct. pnr inwonend kind beneden dien leeftijd van 14 jaren en eveneens van 25 ets. per inwonend' familielid, onverschillig van welken leeftijd, hetwelk geen inkomsten van welken aard ook geniet, met dien verstande dat het uit de Gemeentekas te be talen bedrag (loon plus toeslag, plus kindertoeslag, verdiensten wegens overwerk daaronder niet begrepen) 18.— per week niet mag overschrijden." G. Th. M. v. d. BOSCH. A. J. M. LEESBERG. O. J. VERKERK. A. W. UDO. D. LUITING. A. FORTUIN. A. G. DEN BOESTERD. De toelichting luidt als volgt: Naar aanleiding van het tot den Gemeenteraad ge richte verzoek van de Arbeidsvereeniging van R.-K. Gemeentewerklieden „St. Paulus" om duurtetoeslag op het loon der Gemeentewerklieden, Politieagenten, enz. en het voorstel ter dier zake van B. en W„ bij lage No. 150 1915, hebben ondergeteekenden zich ern stig de vraag gesteld wat in deze de billijkheid ion opzichte van bovengenoemde arbeiders vraagt. Met waardeering van hetgeen B. en W. voorstellen, is het hun ernstige overtuiging, dat dit voorstel niet ver ge noeg staat. Uitgaande van de overweging, dat. het loon aan de Gemeentewerklieden, Politieagenten, enz. in het jaar 1914 bij het uitbreken van den oorlog nor maal mocht worden gerekend en in overeenstemming met den destijds in Alkmaar vigeerenden loonstan- daard, wordt algemeen erkend, dat dit op dit oogen- blik niet in verhouding staat tot de algemeene verhoo ging' van levensmiddelen, enz., gevolg der abnormale tijdsomstandigheden. Duurtetoeslag beteekent, gedurende de abnormale tijdsomstandigheden het loon eenigszins in overeen stemming te brengen met de bestaande hoogere on kosten .voor levensonderhoud, enz. Die hoogere kos ten nu mogen veiliggesteld worden te bedragen on geveer 1/3 van het gemiddelde loon dat een werkman "en iet. Indien ons voorstel wordt aangenomen, dan bedraagt de toeslag dèrhalve onder de gunstigste om- s andigheden nog op verre na niet het bedrag van het- nu meer dan in 1914 noodig is, zelfs niet in ge- V*1 drri bijv. een kindertoeslag van 2 zoude moe worden gegeven. Bij aanneming van hun voor- sM zal de bedoelde-groep arbeiders dus ook nog zijn HET EILAND MARKEN. MARKEN, 2.0 Jan. Het eiland is thans droogge- loopeu cn de wegen zijn weer begaanbaar. De 1ste luitenant der Grenadiers, jhr. van der Berg van Heemstede is daar aangekomen. Onder zijn lei ding wordt door de van militairen dienst vrijgestel den en naar het eiland teruggekeerden Markers een aanvang gemaakt met Het opruimen van de verwoes ting. De burgemeester dringt aan op centrale samenwer king der steuncomité's en is tegen afzonderlijke inza meling van gelden voor Marken. In verband hiermede heeft de wethouder De Waard ontslag genomen als penningmeester van het steunco mité. KORTE BERICHTEN. In Waterland is thans het Postwezen geheel in de war. In de overstroomde dorpen zijn de hulpkan toren door dfe beambten verlaten. Van vele gevluchte bewoners is het juiste adres voorloopig onbekend, zoo- dat brieven enz. niet besteld kunnen worden. Het ge volg is, dat deze zich o.a. te Nieuwendam aan de hoofdkantoren ophoop en. Te Nieuwendam en naburige plaatsen is de waterstand vannacht döor dén Zuidwesterstorm in de richting Broek in Waterland opgestuwd en 40 c.M. ge daald. In de gemeente R a n s do r p zijn militairen druk bezig met het verzamelen van verdronken vee. De dieren worden te Durgerdam ingescheept en naar de vuilnisbelt te Amsterdam gebracht om verbrand te worden. De koeien die in Waterland uit het zeewater ge red werden, gaven de eerste paar dagen daarna zoute melk. Daarna werd de toestand weer normaal, doch dé hoeveelheid is sterk verminderd. DE KONINGIN IN HET OVERSTROOMDE GEBIED. 's-GRAVENHAGE, 20 Jan. Naar verluidt zal H. M. de Koningin morgen Nijkerk en omstreken bezoeken in verband met den watersnood in die streek uELA. TELLING VAN HET BUITENLAND. 's-GRAVENHAGE, 20 Januari. De Dultsche gezant te's-Gravenhage heeft in opdracht van den Rijkskanselier den minister van buitenlandsche zaken de oprechte en hartelijke sympathie betuigd der Duitsdie regeering naar aanleiding van den Watersnoodtoestand hier ten lande. OORLOGSWINSTEN. 's-GRAVENHAGE, 20 Januari. In verband met het desbetreffend bericht in het Handelsblad van hedenmorgen, wordt uit goede bron vernomen, dat inderdaad een voorstel is te verwachten om een deel der kosten tot dekking van de thans we der benoodigde 225 millioen aan oorlogsuitga ven, te vinden door heffing op oorlogswinsten en 'een ander deel door een bepaalde heffing ineens, terwijl het overblijvende door een leening zal moeten worden gevonden. Wij vernemen voorts, dat de Staatscommissie voor belasting op oorlogswinsten haar advies nog niet heeft uitgebracht. DE OMGEVING VAN PRINSES JULIANA. 's-GRAVENHAGE, 20 Jan. Naar wij verne men is gisteren ten paleize aangekomen Jonk- vrouwe F. C. H. baronnesse van der Felz, die door H. M. de Koningin tijdelijk aap haar Hof is verbonden. Wij kunnen hieraan toevoegen, dat het 't voornemen van het Koninklijk Echtpaar is een jeugdige omgeving voor de Prinses- te schep pen en dientengevolge de freule tot de omgeving van de Prinses zal behooren. HET DIENSTWEIGERINGSMANIFEST. HEERENVEEN, 20 Jan. Voor de rechtbank al hier is heden drie maanden gevangenisstraf ge- eischt tegen ds. Tako Leendertz, Ned. Herv. pre dikant te Oosterwolde, ter zake dat hij heeft ver spreid te Oosterwolde en omstreken, het door hem medeopgesteld en mede onderteekend bekend dienslweigeringsmanifest, en alzoo tot dienstwei gering heeft opgeruid. De beklaagde was aanvan kelijk door de rechtbank buiten vervolging ge steld, omdat zij aan het manifest geen opruiend karakter, toekende. De Officier van Justitie mr. v. Kleffens, ging hiervan in hooger beroep. Het Ho' te Leeuwarden heeft daarop de rechtbank gelast INGEZONDEN STUKKEN. Waarde Redacteur. Sta mij s. v. p. een plaatsje toe in uwe Courant ter rectificatie van een punt in het artikel „Storm en Wa tersnood, in uw nummer van Zaterdag 15 Januari LL Daarin wordt n.l. gezegd: Loopt onverhoopt de Schermeer onder, dan zai, het water zeker door den Huigendijk gekeerd worden. Dit nu is onjuist, want loopt het water over den Schermerdijk (Schermerboe zem) vanaf Rustenburg, langs Schermerhöm, Aker sloot tot aan den Huigendijk gem. Oudorp, (welke dijk 1 M. A.P. is), zoodat de Schermeer vol is, dan zal reeds vóór net zoover is, het water over den Huigendijk (nu Schermerdijk) stroomen en de Polders Heerhugowaard en Oterleek invloeien, omdat ae Huigendijk'niet overal 1 M -f- A.P. waakt. Bij eoie opname in 1908 door den opzichter van het Ambacht van West-Friesland genaamd Geestmer-Ambacht, op 50 verschillende plaatsen op die dijk gedaan, bleek, dat tusschen Oudorp en Oterleek, het laagste punt 0.64 M. A.P. en tusschen Oterleek en Rustenburg 0.72 M. A.P. was. Na dien tijd is dezelve niet ver hoogd, doch zal uit den aard der zaak door inzinking misschien nog lager zijn. Wel is naar ik meen inder tijd overeengekomen dat de dijk 1 M. moest waken, doch hieraan schijnt niet de hand te zijn gehouden,/ zoodat bij volloopen van de Schermeer ook West- Friesland gevaar loopt, althans voor een gedeelte .te worden overstroomd. De Walingsdijk, voor zoover in onderhoud bij Geestmer-Ambacht, was in genoemd jaar 0.95 M. A.P. en is na dien eerder iets hooger dan lager geworden, zoodat de Ursemmerpolder iets minder gevaar dreigt. Oterleek, 19 Januari 1915. S. BRAK, Heemraad van het Ambacht van West-Friesland, genaamd „Geestmer-Ambacht". Schoorl, 19 Jan. 1916. Geachte Redactie Tot mijn groote verbazing las ik mijn naam in uw verslag van de vergadering van Dinsdagavond j.l. in de Harmonie, als voorsteller van de motie in 't belang van dé vrijlating van dén gedetineerden Duitschen on derofficier. Niet alleen, dat ik geen woord gezegd heb mzake d'it zeer moeielijke vraagstuk van onze gedragslijn tegen over deserteurs; integendeel, persoonlijk zou ik mij niet graag een advies aanmatigen, betreffende de han delwijze juist tegenover deze menschen, integenstel- BINNENLAND Gemengd Nieuws. EEN ONDERZEEëR GESTRAND. D" Engelsche onderzeeboot „H 6" is gisteren nabij Schiermonnikoog gestrand. Elf man, waaronder de commandant, zijn döor de reddingboot hier aange bracht, en onder militaire bewaking gesteld. De andere elf zijn gered door een sloep van de En-

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 2