DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 17 Honderd en achttiende jjaargj ng. 1916 ftbonnemenisprijs per 3 maanden fl.Jr. p. post f 1.25. Advertentiepriis 10 ot. p. regel, groots letters naar plaatsruimte. Brieyen fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERIHs. COSTER 4 ZOON, Voor'?' C9. Telefoonnr. 3. B IJ 1) AU 21 JANUARI ALKMAAR, 21 Januari. Hoe staat het nu eigenlijk tusschen Montenegro en Oostenrijk? De vraag is gemakkelijk te stellen, maar het ant woord moeielijk te geven. We dachten tot gisteren, dat de Montenegrijnsche regeering den eisch tot onvoorwaardelijk neerleggen der wapens had ingewilligd en dat daarna over de wijze, waarop dit zou geschieden, werd onderhan deld, waarna, als men het eens was, de vredesonder handelingen een aanvang zouden! nemen. Maar toen zijn Havas en Reuter in eenigszins vage berichten uit Parijs en Rome komen verzekeren, dat de onderhande lingen .waren afgebroken en dat de Koning van Mon tenegro naar Italië was vertrokken. Wij hebben giste ren gewezen op het onwaarschijnlijke van deze berich ten. Het klinkt inderdaad niet aannemelijk, dat het rijk, welks munitie uitgeput is, en welks verbindings wegen verbroken zijn, den oorlog zou kunnen her vatten en dat de Koning zich naar Italië zou begeven, waar wel is waar zijn schoonzoon den scepter voert, maar waar men allerlei verdachtmakingen jegens den Montenegrijnsche®. hearscher en zijn onderdanen gaat uitspreken. Maar vandaag komi een bericht uit Rome melden, dat de Koning van Montenegro en zijn regeering alle voorwaarden van Oostenrijk-Hongarije hebben afgeslagen en dat de strijd reeds op het ge- heele front hervat is. Dat bericht zegt bovendien, dat de Koning en zijn zoon nog in Montenegro zijn te midden van hun troepen, om de laatste verdediging voor te bereiden. Andere berichten zeggen, dat de Koningin, de Prinsessen en de minister-president in het ltaliaansche Brindisi zijn aangekomen en dat de Koning te Skoetari is gebleven. Volgens een Engelsch bericht zou Oostenrijk overeenkomstig d,e vredesvoor waarden met Montenegro de beschikking krijgen over de Montenegrijnsche kust gedurende den oorlog, maar niet het recht om daar eenige strijdmacht te hebben. Oostenrijk zou zich eveneens verbonden hebben tot de erkenning van de vereeniging met Montenegro van Oud-Servië onder bestuur van Koning Nikita. Verder zou Montenegro grondgebied krijgen langs de Adri- atische kust tot Durazzo, maar de Lowtsjen zou in Oostenrijkschen handen blijven. Deze voorwaarden moeten in een geheime zitting van de Volksvertegenwoordiging onder voorzitter schap van den Koning zijn meegedeeld. Eindelijk is er nog een bericht uit Rome, volgens hetwelk de minister-président van Montenegro de hoop uitspreekt, dat het tragische lot van Montenegro den laster, dat dit rijk met den vijand in het geheim vrede zou hebben gesloten, zou doen verstommen. Wat hebben wij bij dit alles te denken? In de eerste plaats dient gewezen op het opvallende verschijnsel, dat men van Oostenrijksche zijde niets naders over den stand der kwestie verneemt en van of- ficieele zijde der Entente evenmin. Het is mogelijk, dat de Montenegrijnsche strijders, bekend om hun onaf- hankelijkheidsgevoel, liever zien doorvechten dan de wapens over te leveren, zoodat de regeering niet voor de inlevering kon instaan, of op zulk een verzet in het eigen land is geshot van strijders, die den strijd in elk geval willen voortzetten, hetzij dan ondgr Monte negrijnsche of onder Servische vlag. Dit is echter slechts veronderstelling. Nadere orficieele berichten dienen ons dus verder in te lichten over de vraag öf er inderdaad een ommekeer in Montenegro's gezindheid is gekomen en zoo ja, hoe. Zoolang die officieele be richten uitblijven, blijft ook twijfel over het afbreken der onderhandelingen geoorloofd. Te Broek, Zuiderwoude en Uitdam wordt de toe stand weer ernstiger doordat vele huizen door het wa ter reeds ernstig blijken te zijn Ondermijnd en groot gevaar loopen in te storten. De bewoners vluchten'. Er is extra militaire hulp naar de bedreigde plaatsen vertrokken. Het kleine eiland LJrk, dat meermalen na zee rampen door geldelijke hulp van elders zijn visschers- vloot heeft kunnen herstellen, heeft door een ruime col lecte voor de noodlijdenden getoond wat zelfs financi- eel-zwakke plaatsen in dezen kunnen doen. Een door de Raadsleden langs de huizen gehouden inzameling bracht 553.26 op. De toestand in den Wijden Wormer is nog dezelf de. Na den Zuidwesterstonn van Woensdagavond, dien de dijk schitterend heeft weerstaan, haalt men in dezen polder weer ruimer adem. ANNA PAULOWNA. In den Anna Paulownapol- der werd door onverlaten in de ondergeloopen wo ningen vreeselijk gestolen. Uit den stal van hotel Veerburg van den heer H. Jonker zijn zelfs de koeien weggestolen. Uit een woonwagen is door de politie een motor fiets gehaald, die de bewoner van den woonwagen be weerde van een onbekende gekocht te hebben. Om daaraan een einde te maken mag niemand zich meer door den polder bewegen zonder te zijn voor zien van een pas, afgegeven op de secretarie, en voor zien van de handteekening van den houder. Woensdagmiddag werd zelfs de brievenbesteller door een militairen wachtpost teruggezonden, omdat hij geen pas had. Van Donderdagnacht af zullen verscheidene gewa pende marinesloepen de wacht houden bij de door braak in den buitendijk, opdat geen vletten met dief achtige bemanning binnenvaren. Na één waarschuwing zal met scherp geschoten worden. Ook zullen gewapende sloepen in den polder pa- trouijleeren, die eveneens na één waarschuwing zullen schieten, wanneer er iets verdachts wórdt bemerkt. DE HONDSBOSSCHE ZEEWERING. Van de meest bevoegde zijde vernemen we, dat de mededeeling van „Het Volk", gisteren door ons over genomen, alsof de Hondsbossche Zeewering door den johgsten storm veel geleden zou hebben, geheel on juist is. Wel is waar sijpelt het water er doorheen, maar dit is volstrekt geen onrustbarend verschijnsel, daar dit sijpelen herhaaldelijk wordt waargenomen en hoegenaamd geen gevaar oplevert. Telegrammen van heden. PURMEREND De Zuid-Westerstorm blijft het wa ter opstuwen, het is reeds 18 c.M. gestegen sedert middernacht. De toestand van den Wijde-Wormei blijft kritiek. Het post- en telegraafkantoor te Pur- inerend is thans tijdelijk gevestigd boven het politie bureau. WORMERVEER. De Raad besloot gisteravond in zijn spoedvergadering, B. en W. een blanco crediet te verleenen in geval de nood ook hier aan den man mocht komen. Drie gebouwen werden ingericht voor ziekenhuizen, drie schoollokalen, twee bewaarscholen en twee particuliere huizen werden ingericht om zoo noodig de daklpozen een onderdak te verschaffen. NIEUWENDAM. Hedenochtend had te Nieuwen- dam onder leiding van den commissaris der Koningin in Noord-Holland, Jhr. Mr. Dr. A. Roëll een vergade ring o laats van de burgemeesters teNieuwendam, Rans dorp, Landsmeer en Oostzaan ter bespreking der in verband met de watersnood te nemen maatregelen Ook de griffier dér Provinciale Saten in Noord-Hol land de heer Vening Meynesz woonde deze vergade ring hij. Van enkele andere gemeenten waren de bur gemeesters verhinderd. In de eerste plaats kwam ter sprake de vraag hoe de idministratie der overstroomde gemeenten kan wor den voortgezet nu de verschillende raadhuizen vrij wel geheel geïsoleerd zijn, terwijl van andere gemeen ten de meeste bewoners zijn vertrokken. De vraag werd daarbij gesteld of het voor enkele gemeenten wenschelijk was, de zetel der gemeente-administratie naar elders over te brengen, doch voor geen der verte genwoordigde gemeenten werd dit noodig geoor deeld. De stukken der Provinciale Griffie zullen voor aan ondanks de vertraging der post weder geregeld worden toegezonden. Verder kwam de vraag ter sprake of de genoemde gemeente iets voor huisvesting van dakloozen kon wor den gedaan. Dit bleek echter ondoenlijk daar men nergens over droge grond beschikte om er barakken op te plaatsen. Ten slotte werd de noodzakelijkheid van het oprichten der hulpschplen besproken, daar in bij na alle gemeenten de schoolgebouwen onder water staan. DE TOESTAND TE PURMEREND. Men seint ons uit Purmerend: Vrijdagmorgen 0 uur: De Raad der gemeente Pur merend heeft in een spoedeischendë vergadering aan genomen een verordening, dat zonder toestemming van Burgemeester en Wethouders niet in het over stroomde gedeelte der gemeente gevaren mag worden. Donderdag bleef het water op ongeveer dezelfde hoogte en is het grootste gedeelte van de oude stad weer vrij van water gekomen, doch tegen den avond stair de v,red op. Dat men nogmaals hoog water ver wacht, bljjkr uit het verplaatsen van- een gedeelte der telegraaftoestellen uit her postkantoor, dat nog geheel in het water staat, naar het station van de H. IJ. S. M- De militaire lijnwerken hebber, dit werk uitgevoerd. De geheele Donderdag is er hard gewerkt aan den Wijden-Womier-dijlc. De Purmersteenweg, die .Woens dagavond overstroomde en een menigte water in het z.g. Weerpoldertje gooide, is ook flink versterkt. De commandant der brandweer van Amsterdam heeft aan de gemeente Purmerend toezegging gedaan om in overleg mét Burgemeester Telligen, een stoombrand- spuit met vele slangen disponibel te stellen. Nu het water gezakt is, komen de verschillende kui len en gaten in de wegen te voorschijn. Vooral de Wilhelminalaan, een der nieuwe straten, is deerlijk gehavend; gaten van 1 Meter in 't vierkant en even diep zijn erin geslagen, terwijl minstens 1 M. straat is weggespoeld. De- nacht is rustig verloopen. Heden morgen om 8 uur was het water weer 9 c.M. gestegen. Vele inwoners, vooral zij, die grenzen aan het over stroomde gedeelte, zien met angst den nacht van Vrij dag op Zaterdag tegemoet, daar het dan springtij is, en, daar men elkander angstig maakt. Hedenmorgen is het water in den Zuiderpolder zoo gestegen, dat er van de oude stad meer onder water staat dan tot nu toe hetgeval was. Het postkantoor was hedenmorgen niet te bereiken, daar de zakken zand, die gisteren overbodig bleken, zijn weggehaald. De R.-K. Jongensschool en school No. 1 hebben de lessen gestaakt. Laatstgenoemde school staat geheel rond in het water. Van 8 tot 9 uur hedenochtend is het water in den Schermerboezem weer 4 c.M. gestegen. PURMEREND. (Heden half twee.) Het water dat hier tot 12 uur 's middags is blijven stijgen is daarna iets gezakt en staat op dit oogenblik enkele centimeters lager. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR; Gezien de Publicatie der Algemeene Vereenigde Commissie ter leniging van rampen door Watersnood in Nederland, alsmede het onderschrift der Directie in de Alkmaarsche Courant van 18 Januari I.I.; Gezien het artikel der Redactie onder Siadsni< jws in de Alkmaarsche Cour van 19 Januari II,; Overwegende, dat het onnoodig mag geat t. een plaatselijk steuncomité de ingezetenen c' schenken van bijdragen voor de door den wat» ook zonder die opwekking zal bereid ge^ te werken tot leniging van den nood; Maken bekend: dat hunnerzijds niet het initiatief zal worden genomen tof oprichting van een plaatselijk comité, en bevelen mitsdien dringend aan, gehoor te geven aan de uitnoodiging der Directie van de Alkmaarsche Courant door het zenden van giften aan bedoeld blad. Alkmaar, 20 Januari 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. /orden, door het oprichten v emeente op te wekken tot I od getrofft en, waar een iedt an worden 'ar vermogen medo 1.—; D. O. 5.—; Mevr. wed. J. H. S. 10.—; P. S. 10.-; S. C. 25.-; T. H. 10.— G. t! ƒ1.-; Fam. B. 12.-; W. S. 5.-; Fam. E. 5.-; H. E. 1.—; J. E. 1.—; N. N. 27.50—; F. A. W. 0.50.— J. W. 0.50.—; M. W. 0.25; G. v. B. 1.50; G. B. 0.25; Wed. P. B. 1.J|. H. O. 0.50; A. O. 5.-: W. T. K. 2.50.— V. 10.-; J. v. W. 2.50—; afd. Alkm. Oud. Holl. Ver. „Doen, niet zeuren" ondér -de zinspreuk „Vive le monde, péris- sent les principes 25.—; Pers. J. O. 8.— ;A. G. 10.—; Bob 4.-; P. D. 10.-; D. J. G. 50.-; P. J- de J. 2.50.—; J. v. d. P. 5.— M. E. 100; V. f 2.50.—Jl. P. 5.—; J. M. te Bergen, ƒ1.— H. T. J. v. V. te Egmond aan Zee. 10.— P. C. •fr^CT' fa* A- Eilander, 30 dekens; Riek 2.50,-; H.S. C. 20.J. G. H. 10.K. S. Bodegraven 5.-; D. A. W. K. 5.-; E. C. H. C. B. 10.-; Conrad 1.Wed. M. M. 2.—; Ons kaartclubje, 4.43. W. H. 10.S. K. 15.;Uit de spaar pot van Annie en Piet 2.—; Pers. finma. S. K. 21.59; Wed. P. V. 2.50.Aaltje L. ƒ1.— G. H. R. Transvaal 5.— G. H. V. Transvaal 5.— T. H. R. 20.inteckenbiljet P. D. te O. 10. idem fam. B. ter S. te Bussum 100.— Grietje H. 1.—; H. W. Gz., 3.50.— C. A. 10.— A. W. L5TlDf- JR F N- 100-—i C. R. 5.-; W. A. R. 1.—; JU 2.—; P. B. en M. J. K. 5.-; Th. 100.ji. B. 50.Vrijmetselaarsloge „De Noordster" 125.— 3. ƒ1.—; H. R. ƒ10.— Q. Q. 5.—; Gebrs. O. 3.— H. C. A. B. 5.— W. v. S. 5.— Mevr. wed B. I. 2.— Fam. E. 3.05.-; wed. S. 25.—N. N. 5.35; W. J. P. B. 10.— M. M. en Zoon 100.Inteekenbiljet J. S. 25.-; I. R. 10.J. K. Pz., 10.—; Gedeon 10. H. W. H. 15.-; Jl. M. H. 10.-; K. S. 10.- A. S. 6.— Mej. C. E. C. B. 25.— E. A. K. 10.— N. N. 100—; V. R. v. W. 2.50.-; P. K. 5.— B. en B. 10.—; B. 5.—; Wed. Jb. Z. 10.— T. Z. 50.— K. O. 5.— v. T. B. 25.— O. 40.— L. B. 10.-; J. P. D. 10.-; P. B. 10.— o' 25.—; N. N. 5.— Wed. V. 2.50.— J. B. ƒ10.-; K. W. 10.B. 10.O. 5.tezamen 1839.92. Met het verantwoorde bedrag ad. 1557.70 in totaal 3397.62.—. STADNÏEUWS. Watersnood. Der» e verantwoording der Alkm. Courant. K. te Bergen, 10.—Wed. T. B. B. 5.— B. 2.50.-; M. M. 5.-; J. D. 10.-; N. N. 5.-; Z. 10.— T. R. 2.50-Wed. V. 5.— N. N EEN BUS VOOR KLEINERE. GIFTEN, j Onze verwachting, gisteren uitgesproken, is niet j beschaamd: de lijst is heden hee; wat uitgebreider dan gisteren, ep de opbrengst dim overeenkomstig, j Wc durven, waar de overtuiging, dat de te lenigen nood zeer groot is, gemeengoed raag heeten, voorspel len, dat het verscheidene dagen zoo zal blijven gaan Bemoedigend is het, dat belangrijke giften thans ook van buiten inkomen wij twijfelen er niet aan, cf ook hierin zal er vooruitgang merkbaar zijn, ofschoon velen, die gaarne zouden willen geven, verhinderd zijn, omdat zij öf niet weten waar ze zelv aan toe zullen zijn óf door de ramp geteisterde familieleden hebben te steunen. In één opzicht is er echter nog eenige bevreemding. De lijst bevat giften van kinderen en dienstmeisjes, treffende bijdragen zelfs, maar niet geringere bedra gen, die, zooals wij reeds schreven, vooral niet min der op prijs gesteld worden, dan de grootere. De fi- nancieele waarde van het kleine offer van den armere moge geringer zijn dan het bankbiljet van den rijkere, de zedelijke beteekenis daarvan is volstrekt niet min der. We zouden zoo graag zien, dat er niet slechts veel gegeven werd, doch dat velen geven. Ten einde dit te bevorderen, hebben wij ten bate dergenen, die zich door valsche schaamte laten weerhouden een kleine gave te schenken, omdat een groote hun niet voegt, in d'en boeikwinkel van de uitgeefster dér cou rant Voordam C 9 een gesloten bus geplaatst. Deze bus wordt eiken namiddag om 3 uur geledigd en de totale opbrengst daarvan eiken avond in de cou rant vernield. Wij hopen, dat de inhoud dier bus zal getuigen van het medelijdén en het medevoelen van mannen, vrou wen en kinderen, die niet veel te missen hebben, maar toch graag een kleinigheid willen afzonderen. Hun bijdragen, hoe klein ook, worden met dezelfde, dik wijls grootere offervaardigheid gegeven en daar veel kleintjes immers een groote maken kan er ook op deze wijze geholpen worden, zoodat niemand die van goe- den wille is zich behoeft te onttrekken aan het ver strekken van steun aan dé slachtoffers van den wa- UITVOERING MILITAIREN VOOR DE GETROFFENEN. De milü iren van het vijfde depót alhier zullen Dinsda "ebruari in de Harmonie een uitvoering geven i ate van door den watersnood geteisterden. Het p ramma vermeldt: vrije oefeningen, fanta sie-gewet. fanfarekorps, strijkorkest, mannenkoor, uitsluitend door militairen, terwijl luitenant Kloos als zanger en milicien v. d. Meer als cellist zullen op treden, twee dames uit Amsterdam zang- en vioolnum mers zullen geven en de heer Oushoom voor de bege leiding zorg zal dragen. Hoewel het ons in het algemeen niet aanbevelings waardig voorkomt, onder de tegenwoordige omstan digheden door het organiseeren van voorstellingen gel den voor de noodlijdenden bijeen te brengen, meenen we, dat het hier een uitzondering geldt. In de eerste plaats, omdat men ons heeft verzekerd, dat de bruto- opbrengst ten voordeele van het doel komt, zoodat er geen onkosten afgaan, hetgeen anders nogal eens maakt, dat de liefdadigheid niet in die mate wordt ge diend, dan het geval zoii zijn geweest, wanneer dé bezoekers meer hadden gegeven. En in de tweede plaats, omdat het hier militairen geldt, die op hunne wijze een steentje willen bijdragen om den grooten nood te lenigen: Wij hopen dus èn voor de noodlijdenden èn voor de militairen en de dames en heeren die hun geheel be langeloos ter zijde staan, dat de poging zal slagen en dat de kaartenverkoop alleszins bevredigend zal zijn. ONDERWIJS-INTERPELLATIE. Naar wij vernemen heeft de heer O. J. Verkerk den Raad verzocht in de eerstvolgende openbare vergade ring aan Burgemeester en Wethouders de volgende vraag te mogen stellen: „Zijn Burgemeester en Wethouders van oordeel, dat door de volgende aanvulling van art. 2 der ver ordening tot regelin; van het openbaar lager onder wijs, „aan de 4de en 6de Gemeenteschool in het vak genoemd sub letter I, buiten de gewone schooluren, aan leerlingen der 6de en 7de kb, se die zich daartoe bij het hoofd der school aanmelden", uitvoering is gegeven aan de in den Raad meermalen uitgesproken wenschelijkheid om voor leerlingen van alle Gemeen tescholen den cursus in de Fransche taal toegankelijk te doen zijn?" Vrouwenkiesrecht. Voor eea get cl bezette zaal trad gisteravond in de „Unie" op voor bovengenoemde vereeniging douarière gravin P. van Heerdit tot Eversberg-Quarles van Uf- ford, die na en ge verdienstelijk uitgevoerde zang met piano-nummei van mej. L. Langeveld en mevr. G. Offers-Rink, geveer als volgt sprak: Beseft ge 1 de groote ernst van het oogenblik, het zal anneer we medezeggenschap hebben de regee o, Stellig ?en miljoen vj ouwen en meisjes heb zich nog met dit vraag uk bemoeid. Binnc nbaren tijd h< ben we vrouwenkiesrecl In reg< cringen is in laatste jaren reeds et groote 1 mg gekomen, t le Kamerleden die eerst beslist t danders waren ju er nu voor. Ook II. AL dé Koningin t Prins Hendrik hebben hun warme sympathie betuigd. Toen kwam de oorlog en 't is of vele vrouwen ernstiger zijn geworden bij het aanschouwen van al die oorlogsellende en langza merhand kwamen ze tot dé overtuiging dat er buiten den oorlog toch ook nog wel ellende was, en deze over tuiging 1 eft ertoe geleid dat er meer actie is gekomen in de beweging om vrouwenkiesrecht te verkrijgen, niet in dé eerste plaats om dé politiek, dat asjeblief zoo laat mogelijk, maar om een gelukkiger toestand voor ons vrouwen te verkrijgen. Zijt ge wel eens in Zwitserland1 geweest en,hebt ge wel eens de diepe symboliek gezien die er is die hooge blanke en reine bergtoppen. Die zijn als onze idealen. De vrouw, naast dfen man, die alleen den top niet kon bereiken, zal nu met hem het doel kunnen bereiken. Wat de man niet alléén kan, kan hij met de vrouw, en in vele groote dingen heeft de vrouw den eersten stoot gegeven, getuige de afschaffing van de slavernij in Amerik. van de absinth in Zwitserland en van den brandew in Finland. Dat moet ook in Nederland gebeurt 'oote dingen staan hier ook te doen. De Nederla' he vrouwen zijn nog te schuchter, zij dur ven niet 't openbaar hun zaak te verdedigen en dat moet anders 'worden. De vrouw moet durven en daar toe is noodig verdwijning van het standenverschil cn vooral ontwikkeling. Hiertoe heb ik een 10-guldens- bibliotheekje samengesteld ten dienste van de ver schillende afdeelingen. fpr^tiAA/li

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1