DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 19 Honderd en achttiende jaargang. 1916 Itaentspiiii per 3 maanden II—.ft. p. post f 1.25. AfarteötiPprils 10 Bt. p. regel, groote lettere naar plaatsruimte. Brieven Ir.Boek- en Bandelsilrnkkeril v.h. HERISs. 'OSIER 4ZOOS, Voordam C9. lelelooanr. 3. MAAN i> AU 24 J A A RI Een tocht door Waterland. ALKMAAR, 24 Januari. Het Montenegro-raadsel is nog steeds niet onthuld De mededeelingen van Montenegrijnsche zijde zijn met elkaar in strijd en gezamenlijk strijden ze met de berichten van Oostenrijksche zijde. Wij weten echter, dat de Oostenrijksch-Montene- grijnsche oorlog'na een korte pauze wordt vervolgd. De Montenegrijnsche regeering toeft in Frankrijk en kan dus bezwaarlijk de onderhandelingen voortzetten en Montenegrijnsche legerscharen hebben zich gesteld onder leiding van den oud-minister-president Woeko- tits, zij zetten den strijd voort met het doel zich met het Servische leger te vereenigen. De Oostenrijksche voorstelling is, dat het uitleveren der wapens dóór de Montenegrijnen voortduurt, dat op talrijke punten van het land de wapens neergelegd zijn, waaruit volgt, dat dit niet overal plaats heeft, maar dat er ook wordt ge vochten, zoodat het resultaat van beide lezingen het zelfde is. Eerst op groud van nadere berichten zal men een oordeel kunnen vormen over de oorzaak van de plotselinge wending. Het consulaat-generaal van Montess ,to te Rome deelt mede, dat de aangeknoopte onderhandelingen uitsluitend ten doel hadden tijd te winnen, dus als een krijgslist moeten worden be schouwd. Is dit juist, dan zal het Montenegro, wan neer het strakjes eens werkelijk den strijd zou moeten staken, zeker niet gemakkelijk worden gemaakt, op nieuw onderhandelingen aan te knoopen! Vreemd blijft het, dat het koninklijk huis zich plotseling bui tenslands heeft begeven. Dit wijst er wel op, dat er iets gebeurd is, dat tot dusverre nog niet bekend is geworden. In elk geval is de gang van zaken voor de midden-mogendheden een klap in het aangezicht. Het belangrijkste oorlogsnieuws komt van het Kau- kasus-front, waar de troepen onder grootvorst Nico- laas aanzienlijke vorderingen hebben gemaakt op de Turken, die zij teruggeslagen hebben. De Russen zijn daarbij genaderd tot de forten van Erzeroem, welke reeds beschoten zijn, zoodat de stad zelve nu weldra belegerd zal worden. Deze nederlaag zal de Turken wel nopen, versterkingen van. elders te laten aanruk ken. Aan het Westelijk front maakten de Dultschers zich meester van een stuk loopgraaf bij Neuville en van een ander in Argonne. Twee Duitsche watervliegtuigen hebben aanvallen gedaan op de Engelsche kust van Kent, doch geen mi litaire schade aangericht, zegt een Engelsch bericht. Volgens een officieel Duitsch bericht heeft men het station, de kazerne en de havenwerken van Dover be- bomd. Naar verluidt zijn Griekenland en de entente het eens geworden over de vestiging van de Servische re geering op Korfoe. De Servische minister-president had in een beleefd schrijven aan de Grieksche regee ring de redenen uiteengezet voor het verblijf zijner re geering op dit Grieksche eiland. De Serviërs moeten in het bijzonder Frankrijk erkentelijk zijn, voor de hulp, hun bij de overbrenging verleend. -I ALKMAAR, 24 Januari. Het is water geweest en land, Waterland. Het water is gekomen en het land ondergedoken Het water zal verdwijnen en het land zal verschijnen en het zal weer Waterland worden. Menschen zullen er rustig en ge lukkig leven, het vee zal er getuigen van welvaart, de hofsteden zullen op een .welgedaanheid wijzen, na de aanvankelijke magere jaren van hard ploeteren, zullen er vele vette jaren van voorspoed komen, totdat Wanneer men over den wijden tijdelijken waterplas vaart, dan denkt men onwillekeurig over het onderlin ge verband der dingen. Men haalt zich de geschiede nis van oude geslachten voor den geest, men ziet de stijgende lijn van opgang en bloei, totdat deze plotse ling naar de onderzinking en den ondergang leidt. Men raadpleegt in gedachten de historie der volkeren, diezich zélf opstuwen, de hoogte in als het water in den nacht van 13 op 14 Januari dan door de dijken van beschaving heenbreken en met niets schu wend geweld alles vernietigen, dat weerstand poogt te bieden of toevallig in den weg staat. De geest van den wijzen Prediker uit het Oude Testament zweeft over de wateren: „Hetgene, dat er geweest is, hetzelfde zai er zijn, en hetgene dat er gedaan is, hetzelfde zal er gedaan worden, zoodat er niets nieuws is onder de zon". „Alles heeft een bestemden tijd en alle voornemen onder den hemel heeft zijnen tijd;daar is een tijd van oorlog en een tijd van vrede, een tijd om te plan ten en een tijd om het geplante uit te roeien, een tijd om steenen weg te werpen en een tijd om steenen te vergaderen." Wie gisteren een plaatsje aan boord van de „Nieu- wediep" der Gebrs Zuhrmulen begeerd en veroverd had, zal getroffen zijn of worden, door dit oud-testa mentaire woord. Immers in Purmerend heeft hij de verwezenlijking van dat woord voor oogen gehad op een wijze, die diepen indruk heeft moeten maken, Steenen zijn daar vroeger vergaderd tot den bouw van een sluizen-stelsel, dat veel hoofdbrekens en veel han denarbeid zal hebben gekost. En nu ging men stee nen op dezelfde plek wegwerpen, om de sluizen dicht te gooien, wijl de provinciale noodwaterkeering dwars door het sluiswater loopt en er hier dus een dam van steen moet worden opgericht Het Was een treffend gezicht, menschenoverleg door menschenoverleg, men schenwerk door menschenwerk tijdelijk buiten' wer king gesteld te zien in den strijd van den mensch te gen het water. Groote kolentippen werden gebezigd om stukken bazalt naar beneden te storten. Wielen schuurden, kettingen gierden, handles sloegen over en dan gooiden de bakken de dikke steenen uit, die in de diepte ploften, het water hevig bewegend en de spat ten hoog opjagend. Met een peilstok werd telkens ge meten, maar er zouden nog heel wat schepen gelost moeten worden, voordat het doel bereikt zou zijn, voordat dus de dam van 16 meter lengte en 6 meter dikte in de groote sluis tot stand zou zijn gebracht, waarna met dien in de kleine sluis ter lengte van meter een aanvang zou worden gemaakt. Wanneer het gevaar voorgoed geweken zal zijn, zal de dam weer worden, opgeruimd, zullen de steenen, nu in menigte weggeworpen, een voor een weer vergaderd worden Het lijkt vernietigend werk, dit opwerpen van een tij delijken dam en dit tijdelijk versperren van het Noord- Hollandsch Kanaal, maar het is het kiezen tusschen twee kwaden van het minst ergste en draagt een op bouwend karakter. De noodwaterkeering toch is voor al een beschutting voor verdere overstroomingen in Schermerboezem. Let men er hier te Alkmaar op, dan kan men het water in onze grachten nu eens zien da len en rijzen. Deze schommelingen moeten aldus ver klaard worden: het water van het overstroomde ge bied stroomt naar hier toe, omdat daar de waterstand boven A.P. en hier 18 k 20 c.M. beneden A.P. is. Zoo veel als maar mogelijk is, wordt te Nieuwediep ge spuid, waardoor het water hier zakt, doch wanneer de vloed het spuien verhindert, komt het water wel uit het onderstroomde gebied, zonder dat dit in zee gé-, loosd kan worden, zoodat de waterstand hier stijgt. De noodwaterkeering nu dient om het gebied van den watersnood van Schermerboezem af te zonderen en daarom wordt thans het Noord-Hollandsch Kanaal bij Purmerend afgesloten en werd hieraan gisteren met spoed gewerkt. Ook langs de boorden van het Kanaal zag men hier en daar het wegwerpen van steenen, n.l. daar, waar de dijk ernstig werd ingevreten. Zondag was het gisteren in de geteisterde en be dreigde streken niet. Nu eens kwam men soldaten in hun werkpakken tegen, de schoppen op de schouders, dan weer teekenden zich op een verren dijk vele sil houetten van paarden en wagens af, platte dekschuiten yervoerden soldaten, politie-booten stoomden af en aan en buiten-boord-motoren joegen militaire pa trouilles over het water, omdat hyena's en gieren in menschengcdaante zich niet ontzien uit de onderge- lccpt i herbergen spiritualiër te halen en te plunde ren in hofsteden en andere woningen. De troostelooze toestand van het gebied aan weers zijden van het Noord-Hollandsen Kanaal tusschen de afgesloten Purmerender sluizen en de Willemssluizen is de laatste dagen zoo dikwijls beschreven, dat wij niet in een lange herhaling zullen treden. Trouwt s wat geeft eigenlijk de beschrijving? Men moet de huivering gevoeld hebben, om de draagwijdte van de ramp te kunnen beseffen. Een hofstede tot den nok in het water, met een gat in het dale, een woning, waar het water langs de vensterbanken rimpelt, waaivan de ruiten gebroken en de gordijnen aan flarden gescheurd zijn, zoodat men van de boot uit een petroleumlamp voorwerp, dat herinneringen aan een gezellig bin nenhuisje opwekt, dat onwillekeurig spreekt van het geen de menschen, die er woonden, achterlieten op de tafel kan zien staan, huizen die reeds verzakt en zelfs ten deele al vernield zijn, kippen- en varkenshok ken, zij getuigen aankrijpender van 't leed, dan de mooiste beschrijvingen. Wanneer de boot af en toe over drijvend hout, een balk of een ton ronkt, dan krijgt men even een schok, die dieper indruk maakt dan 't meest schokkende verhaal. Een achtergebleven katje op een mestvaalt, kleumende kippen en eenden op een hooiberg, het zijn vaak de eenige levende wezens, die er nog overgebleven zijn. Menschen ziet men soms wel, maar het zijn niet de bewoners; die bevinden zich wie-weet-waar. Dit is ten minste een troost, dat de be woners het gevaar hier hebben zien komen, dat zij niet zijn overvallen door het water, elders met een verval van enkele meters binnengulpend en tot over haast vluchten dwingend. T.oen de Monniken- en Belmermeer onderliepen, was het te voorzien dat de Waterlands- en de Oostzaanpolder moesten volgen, zoodat de bewoners hier tijdig hun maatregelen heb ben kunnen nemen en dat behoudens enkele halsstar- rigen ook hebben gedaan. Met dat al blijft het ver schrikkelijk wanneer zullen de beklagenswaardigen hun woonplaats terug zien en hoe? Wanneer? en hoe? Dat zijn de vragen, die men zich voortdurend stelt in het overstroomde gebied, in dat ééne groote water vlak, waar het Kanaal wordt aangegeven door palen van den weg, van de telegraaf of van den wielrijders- bond, waar de gemeente-grenzen zijn weggewischt tn wegen-scheidingen zijn verdwenen. Als men op een enkel punt ziet, dat het zand van de tramlijn onder de dwarsliggers is weg 'vreten, dan krijgt men den in druk, dat, indien str s de watervlakte weggenomen is, het land daarondi:r een geheel ander aanzien zal hebben dan het vóór le overstrooming had, dat wegen en slooten zullen zijn, verdwenen, de eerste weg-, de tweede dichtgespoeld. Thuisgekomen hebben wij het „Gedenkboek van Neer lands Watersnood in Februari 1825 door J. C Beijer" nog eens opgeslagen en daar o. m. gelezen „Zeer langzaam rees de grond uit den vloed en ver toonde uren ver eene woestijn van enkel zand; ter- „wijl het volkomen droogmaken van. de Wijde Wor- „mer veel later en wel den 20 Juny 1826 plaats had „De ontlediging, welke binnen den tijd van een jaar „na de volkomene digting van de in den ringdijk van „dit meer gevallen doorbraak bewerkstelligd werd „kon men evenwel nog zeer spoedig noemen; daar de „droogmaking van zoodanige plassen te voren jaren „vereischte." Wanneer en hoe? Bij de Willemssluizen eindigde de tocht. Er is van die sluizen veel kwaad verteld en ook een onzer Am- sterdamsche medewerkers heeft zich daaraan bezon digd. Van de meest deskundige zijde hebben wij ech ter vernomen, dat dit ten onrechte geschied is. De nooddeuren, sinds de afsluiting van het IJ nimmer meer gebruikt, waren werkvaardig, toen ze gebruikt moesten worden, ze verkeerden in zeer goeden staat van onderhoud, omdat ze geregeld uit het water ge nomen en hersteld waren, zoodat ze-tot ongerustheid geen aanleiding geven. Veiligheidshalve zijn de deu ren verhoogd, zoodat zij nog gebruikt kunnen wor den bij een belangrijk hoogeren waterstand. Het kostte veel moeite te Amsterdam een plaatsje in den trein te krijgen. De ontzaggelijke toevloed van reizigers vond zijn verklaring te Zaandam, waar de meesten uitstapten en het perron nog vol stond, toen de trein reeds lang verdwenen was. Al die nieuwsgie rigen zullen teleurgestelden zijn geworden. Langs den zelfkant, evenals midden-in het overstroomde gebied, toch waren de strengste maatregelen genomen, om nieuwsgierigen te weren. Overal stonden agenten en militairen, die alleen voorbijgangers, voorzien van een pas, doorlieten. Slechts booten werd doortocht verleend, mits deze niet stopten en geen passagiers van boord lieten gaan En zoo hebben duizenden, vooral van Amsterdam uit, het overstroomde gebied in oogenschouw geno men en ongetwijfeld medegekregen de overtuiging, dat groot de nood is die gelenigd moet worden. Alles heeft zijn bestemden tijd, en na het uitroeien van het geplante, komt weer de lijd om te planten. Op die ou de waarheid nog eens -de aandicht te vestigen, was het voornaamste doel van deze beschouwingen naar aan leiding van een tocht door het geteisterde gebied 1 en dagbladschrijver is vaak het oog der menigte, maar over haar beurs beschikt hij niet. Indien hij echter daarop een beroep doet, geschiedt dit zelden te ver geefs. Moge ook die oude ervaring thans bevestigd worden, nu er zoo verschrikkelijk veel noodig zal zijn en er dus ook zoo heel veel meer dan anders gegeven dient te worden I Ondanks den zuidenwind is het water te Purmer end Zondag tot ongel -ude hoogte gestegen. De peil schaal in ae sluizen s in den morgen precies A.P. aan, en het water is steeds wassende. De werkzaamhedei tot het maken der noodwater keering worden dag e nacht voortgezet. Getracht zal worden de gèheele w terkeering in omstreeks vijf we ken ten uitvoer te br ngen, terwijl men met den dam langs het Noord-Hollandsch Kanaal, zich uitstrekken de van de sluizen tot den spoordijk, Maandagavond hoopt gereed te zijn. Langs den Purmersteenweg en de Neckerstraat wor den eveneens alle krachten ingespannen: de dam, langs den Purmersteenweg opgeworpen, oereikt reeds een lengte van ongeveer 700 meter. De demping der sluizen zal in zooverre geschieden, dat ze in tijden van nood in één uur tijds geheel dichtgegooid kunnen wor den. Groote hoeveelheden materiaal zijn gearriveerd tot het vervaardigen der verschillende kistingen. Zondag is te Edam het materiaal aangevoerd voor het dichten van de Purmeringvaart ter hoogte van Edam. In de spoedeischende Raadsvergadering, Zondag middag te 3 uur gehouden, is besloten tot het maken van een kistdam van den spoordijk naar de sluizen en van de sluizen naar den Wijde-Womnerdijk. Het cre- diet, .hiervoor aangevraagd en toegestaan, bedraagt 35:000, waarvoor, volgens het Hbld., de melkfabriek „Hollandia" 10.000 heeft gegeven. De groote sluis in het Noord-Hollandsch Kanaal wordt met steenen dichtgegooid. Door de thans genomen maatregelen zal Purmerend geheel omringd worden door kistdammen of waterkee- -Sazooj sppjoq jooajkba '„mpirenojq" uba sotmpnm •rap d]nqoq pm ojpoM 'romioA snp rapjod noo 'nafftijj ging is gedaan, leeggemalen zal worden. Zaterdagmorgen lluur bevond zich de vice-ad- miraal uit Helder te Anna Paulowna. Na bij het sta tion een conferentie gehad te hebben met den burge meester, vertrok hij naar Oude Sluis. Om te voorzien m den nood waarin zich de gevluch te inwoners van Anna Paulowna bevinden, meldt het Hbld., hebben zich te Oude Sluis, Wieringerwa 1, Barsingerhom, Schagen en Breezand comité's ge vormd; door bemiddeling van het comité te Breezand kunnen de andere comités alles verkrijgen wat zij noo dig hebben van de Centrale Watersnoodcommissie. De geheele oppervlakte van den Anna Paulownapol- der is 4500 H. A. groot, water en dijken niet meegere kend. Hiervan is ongeveer 3000 H. A. overstroomd, waarvan 1600 H.A. in den Oostpolder. De polder be zit twee stoomgemalen en een watermolen, waarvan dat aan de Ewijcksluis 160 kub. M., dat te Kleine Slui9 90 kub. M. en de molen aan den Achterweg 20 kub. M. water verplaatsen. Van het gedeelte des polders onder Breezand, dat nog niet is overstroomd, is al het vee behalve dat van een paar boerderijen bij den dijk van het Noordholl. kanaal, verwijderd. In den Oostpolder wordt de waarde van het graan, dat op één boerderij verloren is gegaan, geschat op 20.000. In de laatste 36 uur is het water in het Oostzaan- ier- en Landsmeerderveld onrustbarend gestegen. Het verschil tusschen hr niveau van Zaterdagavond en Zondagavond zeven uur bedraagt 18 c.M. De oor zaak is de stille nacht en de daarop gevolgde oostelij ke wind, waardóór het water van uit zee opgestuwd werd. Door de werking der golven zijn groote stuk ken land, drassige „pollen" aan de oppervlakte ver schenen en vormen kleine eilandjes. Met de werkzaamheden voor den aanleg van de door Gedeputeerde Staten ontworpen noodwaterkee ring is dezer dagen een aanvang gemaakt. Naar de „Agenzia Stean-i" uit Rome seint heeft Z. H. de Paus aan H. M. de Koningin zijn betuigin gen van deelneming doen uitspreken met de ramp, die Nederland door de overstroomingen heeft getroffen. STADNIEUW8. BEZOEK KONINGIN. Men seint us uit den Haag, dat de Koningin denocht' n eder naar Nijkerk vertrok, vanwaar namiddi de residentie terugkeert. Het moet het voo: der Koningin liggen, zich morgen Hollan* .poor via Am erdam naar Alkmaar begeven rder van daar t gedurende eenige cl. gen de watersnood g< sterde streek in die om geving jgenschopw tc men. Tierde re rantwoordli der Alkin. Courant. N. N. 50wed. H. R. j 1M. A. mil. Korp. 1 J. L. 2; mej. G. B. 5; Gebr. K. 10; Gebr. P. 4; Uit de spaarpot van Koenraad en Johan 3D. O. 10; Uit de spaarpot van Greet en Tine 1Q. Q. 2; N. N. 10; mevr. K. 2.50; E. 3; J. M. K. 1.50; Ml 5; A. M. C. 25; Mej. wed. K. 1 D. 25; J. v. A. te Oterleek 2.50; W. M. H. 10; N. N. 10; Mej. B. W. 2.50; N. N. 2.50; A. S. 6; v. d. F. d. L. 100; N. N. ter navolging 9; C. J. R. 10; A. A. te Castricum 25; Mevr. wed. M. 10; N. N. 10; N. N. 4; Mej. A. B. en M. P. 5; F. M. Ji. 2: C. R. 7.50; C. K. 5; K. W. 1 Pers. en employe's werf „Nicolaas Witseh" 18.60; N. 1N. N. 2; S. 2; Wed. S. J. 1M. M. J. 1Van ons drieën 11J. E. 5; Mej. J. F. J. D. 2.50; J. H. 10; Pers. J. H. 10; Atelier firma H. C. 11 S 0.60; firma A. en M. 5; C. R. 10; P. 10; C. W, B. en G. B. 1; A. B. 0.50; J. H. W. L. 2 50: N, N. 2.50; J. v. E. 2.50; P. te Bergen f i Sz. f 2.50; F. H. R. Jr. 5; S. J. Eg- rnondei, i. 25; Uit de spaarpot S. J. Egmonder- rneer 1 I. S. te Oudtoip 2.50; Dr. H. W. M. te St. Pane 10; A. B. Sz. te Schoorlda m1J. P. te Schoor 1, r. M. te'Schoort 0.50; N. B. te Schcorl 1J. d. L. 500; A. M. H. d. L. 10; H. A d. L. f 10; P. 5: biljet H. E. te Krommenie 2.50; P. H. J 10; ere Heer en Mevr. BB ter Sp. te Bacou 100; W. K. en J. H. 2; K. H. Sr. 10; Uit het kaartpotje fam. K. en D. 5.25; Dr. D. L. B. 10; J. A. H. en N. N. 2; van een gezelligen avond door 4 vriendinnen 4.50; Pers. rijtuigfabriek wed. J. A. 4; Marinus 1J. v. d. P. 2.50; W. F. S Jr. 100; J. J. L J 3; P. 5; V. K. 2.50; D. J. ƒ5; TO; -V.- 5NT.'" A. B 2.50; N. N. 1.50; J. K. 2.50; Red. Kamer Bilderdijk 10; V. 5; N. N. 1v. L. C. 100; 2.50; Leden Sted. Muziekcorps 25; uit de spaarpot van Hendrik, Aafje en Grietje 1.25; J. R. 1.50; uit de spaarpot van Piet, Engeline en Maartje R. 0.75; van een wed. van een hofje 2.50; N. H. L. Cr. 1.000; J. F. M. 200; Mr. M. M. 50; J. M d. S. 100; W. C. B. 100; K. K. 2.50; Alkmaar Packet 250; inhoud bus Zaterdag 10.47; inhoud bus Maandag 8.14; W. C. 1A. 10; P. D. Jz. 2.50; leerlingen openbare Burgerschool 85.01 Va te zamen 3316.1214. Met het verantwoorde bedrag ad f 4610.72, in totaal f 79a6.84'/j. Het is een goede dag geweest heden, een dag van prachtige giften, zoodat deze verantwoording die van Zaterdag met ruim 3300 overtreft. Daaraan hebben groote bank-instellin en, welgestelde particulieren, maar ook minder go oeden medegewerkt, en zelfs schoolkinderen. Of iatief der kinderen van de Bur gerschool toch is een aanzienlijk bedrag bijeen ge bracht. Men zegt wel eens: als er .een schaap over den dam komt, komen er meer zou hetzelfde ook gelden voor het over de brug komen van onderwijsinrichtnK gen? Trouwens dat voorbeelden wekken, dat blijkt ge- ukkig voor de zoo zwaar getroffenen, eiken dag op nieuw. Trouwens wie nu wat te missen heeft en niet geeft, moet wel een Harpagnon zijn! PRIJZEN BEHAALD. Bij den gehouden kwartet-wedstrijd van de vereeni- ging „Inter Nos" te Rotterdam, kreeg het dubbelkwar- :et, „Honnonie", van hier den vierden prijs. Op de gr >h tentoonstelling van pluimgedierte !,n

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 1