DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN No. 20 Honderd en achttiende jaargang. 1916 DINjSDAG 25 JANUARI FEUILLETON. Purper en fijn Linnen Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 1,franco door het geheele Rijk f 1,25. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER fr ZOON, Voordam C 9. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat heden op de Gemeente-Secretarie ter visie is gelegd het aan hen in gediende verzoek met bijlagen van de N.V. G. J. KROL Co's Kunstmesthandel te Zwolle, om ver gunning tot het oprichten van eene KALKBLUS- SCHERIJ op het perceel Noorderkade, Wijk E, No. 2. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden in gediend ten Raadhuize dezer Gemeente, mondeling op Maandag 7 Februari e.k., 's voormiddags te elf uur, en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kan de verzoeker en hij, die bezwaren heeft ingebracht, op de Secretarie dezer Ge^ meente van de terzake ingekomen schrifturen kennis nemen. Alkmaar, 24 Januari 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. STADNIEUWS. STORMSCHADE. De heeren Boekestein, Portegijs en van der Meer hebben zich bij schrijven d.d. 8 Januari LI. tot den Raad gewend met het verzoek hun de schade te wil- len vergoeden welke bij den storm van 28/29 Decem ber 1914 aan hunne perceelen is toegebracht. Onder overlegging van het ter zake ingewonnen rapport met bijlagen, berichten B. en W. den Raad, .dat de hier bedoelde schade niet is veroorzaakt door schuld of onachtzaamheid van de zijde der gemeente, zoodat de gemeente in geenendeele gehouden is scha devergoeding toe te kennen. Met eene verwijzing naar het Verslag van s Raads handelingen, jaargang 1912 bldzz. 373380, stellen B. en W. den Raad voor te besluiten: aan de heeren Boekestein, Portegijs en van der Meer, in antwoord op hun schrijven van 8 Januari 1.1. te berichten, dat de gemeente in geenendeele ge houden en ook niet bereid is schade te vergoeden, door den storm van 28/29 December 1914 aan hunne perceelen toegebracht. GELDLEENING. B. en W. stellen den Raad voor te nemen het vol gende besluit: De Raad der gemeente Alkmaar, Overwegende, dat er noodzakelijkheid bestaat om over te gaan tot net sluiten van een geldleening; Gelet op de artt. 44, sub. 136 en 194, sub a, der Gemeentewet Besluit: onder verband, van de inkomsten der gemeente, eene geldleening aan te gaan, die eene opbrengst zal geven van rond 1.170.000 en daartoe vast te stellen eemge voorwaarden. Deze geldleening strekt ter bestrijding van de vol gende buitengewone uitgaven. lo. kosten van aanleg van volkstuintjes 040.08, 2o. idem van en voetbalveld 570.79 M 3o. idem van verbouwing der voormalige burger avondschool tot handelsdagschool 10020.42. 4o. idem van het maken van een verbindingsweg van het Waagplein naar de Nieuwesloot, geraamd op rond 100.000. 5o. idem van privaatverandering enz. in O.L. scho len ad 4642.0514, verminderd met 25% Rijksbijdrage ad 1121.91 3520.14. 6o. idem van den bouw eener nieuw O.L. School met grondaankoop, waarvan de kosten worden ge raamd op rond 70.000, te verminderen met 25% Rijksbijdrage 17500, blijft 52500. 7o. meerdere kosten van den bouw eener walmuur, waarvoor bereids geleend 90.000, te schat ten op 6000. 8o. kosten bouw tuinbouwwinterschool, geraamd op rond 38000, te verminderen met de toege zegde provinciale bijdrage van 15000 23000.—. Tr 9o. idem aanleg spoorlijn langs de Kanaalkade, bui ten kosten nieuwe brug en verandering omge ving, rond 27000. lOo Voorschot voor den bouw eener nieuwe gasfabriek, 900.000.—. 11 o. Kosten school voor buitengewoon lager onderwijs, 12o. idiem werkverschaffing winter 1914/15 6281.15. 13o. bijdrage plaatselijk steuncomité, tot heden uitge geven rond 10.000, te ramen op 15.000.— 14o. kosten verstrekking goedkoope cokes, te ramen op 6000.-. 15o. idem aankoop touwbaan van de erven L. M. J. Paleari koopsom 6500 kosten van overdracht 200> 6700.— 16o. idem verbetering vervoer van kaas ter kaasmarkt 3500.—. 17o. idem van aankoop perceel Laat No. 199, met on kosten 2591.90. Te zamen 1171425.08%. in mindering van welk bedrag kan strekken a. de opbrengst van den verkoop van gemeentegrond aan de Vereeniging voor volkshuisvesting „Alk maar", bedragende 1862 en rond 1400 3262.— b. hetgeen terug ontvangen is op het renteloos voor schot, verleend voor den aanleg van de stoom tram Egmond-Alkmaar-Bergen 732.33, 399433. Blijft 1167430.75%. AANKOOP SLOOT IN DEN OVERDIEPOLDER. In het laatst van 1905 werden een tweetal slooten, n.l. de sloot langs het pad van Overdie tot het eerste landhek en de sloot achter de huizen, staande aan de zuidzijde van de Overdiestraat, door het bestuur van den polder Overdie en Achtermeer, in het belang der openbare gezondheid, kosteloos aan de gemeente in eigendom overgedragen. De eerste werd gedempt, de tweede wordt thans door de gemeente in een toestand onderhouden, dat zij voor den openbaren gezond heidstoestand geen gevaar meer oplevert. Het is B. en W. om gelijke redenen als vroeger, wenschelijk voorgekomen, dat de gemeente den eigen dom verkrijgt van de sloot, kadastraal bekend in Sec tie F, No. 1740, eveneens staande ten name van den bovéngenoemden polder. Reedt het vorig jaar were het oostwaarts ombuigende gedeelte van deze sloot, die toen nagenoeg droog lag, van gemeentewege en voor hare rekening uitgediept. Het betrokken polderbestuur verklaarde zich, des gevraagd, ook thans bereid de bedoelde sloot, ter op pervlakte van pl. m. 2400 M2., aan de gemeente in ei dendöm over te dragen, doch niet kosteloos, maar te gen betaling eener koopsom van 0.25 per M2. Naar de meening van het polderbestuur levert deze sloot geen gevaar op voor den openbaren gezondheidstoe stand en is mitsdien de reden, welke voor kostelooze overdracht van de andere slooten gold, hier niet aan wezig. Ofschoon het College van B. en W., evenals .de Commissie van bijstand voor de gemeentë-werken, den gevraagden koopprijs hoog acht, meent het ook dat het plan, zooals het door den directeur der gemeente werken in zijne voor den Raad ter lezing gelegde rap porten wordt voorgesteld, behoort te worden uitge voerd en de gemeente mitsdien tot den aankoop, on der de gestelde voorwaarden, waarmede een bedrag van 600, behalve de latere dempingskosten, ge raamd op 1,— per M2., zal gemoeid zijn, dient te VOETBAL. Alcmaria Victrix—E. D. O. (Haarlem) 1—3. Het weer was Zondag gelukkig heel mooi, zoodat tamelijk veel toeschouwers aanwezig waren en er als netto-opbrengst nog een bedrag aan t watersnood fonds kon worden afgedragen. Wat de wedstrijd zelf betreft, die is als geheel niet tegengevallen. E. D. O. had twee, Alcmaria vier in vallers. De spelers van Alcmaria deden nu ten minste hun best en zaten er flink op (enkele slappe oogenblikken uitgezonderd). In lichaamskracht waren de Haarlem mers anders verre de meerderen en enkele Alcmaria- spelers schenen wat bang. Enkele malen maakten de E. D. O. spelers misbruik van hun physiek overwicht. Alleen door fijner samenspel is het voor Alcmaria mogelijk .een club als E. D. O. te kloppen en dan.... wat schot in de voorhoede. Wel werd er gisteren iets meer geschoten dan we gewend zijn, doch de E. D. keeper was uitstekend en hield alles. Voor de rust maakten de Haarlemmers één doelpunt, doordat de keeper een bal niet kon wegwerken. Na de pauze nam hun rechtsbinnen twee doelpunten voor zijn rekening, 't Waren twee harde moeilijk te keeren scho ten. Daarna kwam eindelijk het verdiende doelpunt Voor Alcmaria. De nieuwe linksbuiten, die den ge- heelen wedstrijd aardig speelde, schoot den bal tus- schen keeper en paal door, in 't doel. Hierna moest de keeper van E. D. O. nog meermalen handelend optre den om enkele schoten van den middenvoor en één van den rechtsbinnen te keeren. Een paar keer redde de paal. Met de stand 3-1 voor E. D. O. kwam 't einde. Een overwegenden indruk heeft E. D. O. anders heele- dediging en rechtervleugel waren heel goed. Bij Alc maria was de verdediging en middenlinie heel goed, met spil als de beste. In de voorhoede wilde 't nog niet geheel vlotten, maar er was toch verbetering te zien, t zou misschien niet kwaad zijn den linksbuiten voort aan geregeld in 't eerste te laten meespelen. A. s. Zon dag: Alcmaria—D. E. C. (Amsterdam) vriendschap- Hoi land kon het in Hoorn tegen Hollandia niet bol werken. Met 4-0 bleven de Hoomsche voetballers in de meerderheid. GEVESTIGDE PERSONEN. H M. C. Bulens g.k. Druivenlaan 19 d.b. Amster dam. G. Kater n.h. Payglop 19 d.b. Oterleek. A. Helderman, ger. Metiusstr. 12 dienstbode, Kampen. B. Entzinga-Reijnvaan d.g. van der Meijstraat 12, Amersfoort. P. Comello Zevenhuizen 5 barb. Bols- ward. W. F. Rommerts e.l. en h.l. Verl. Landstraat 45, kantoorbediende, A'dam. P. van den Dungen n. h Tuinstr. 18 Sneek. D. Veldhuizen n.h. St. Jacobstr. 26a, den Haag. W. Boom n.h. van der Woudestr. 83 boekdrukker, Baam. G. Koning n.h. Verl. Landstr. naar het Engelsch door LILLIAS ©AMPBELL DAVIDSON. 33) Hij glimlachte en er was in zijn glimlach zoo iets smeekends, zoo iets onschuldigs en eenvoudigs, dat zij niet langer dan een kort oogenblik aarzelde, waai bij haar oogen over zijn gezicht gleden. Zij glimlachte ook en knikte vriendelijk. „Dat lijkt mij heerlijk," zei ze na slechts die eene seconde van aarzelen, die bijna te zwak was geweest om opgemerkt te worden, maar hij had die toch opge merkt en het doortintelde hem met dankbaarheid, dat zij eindigde met te doen, wat hij wenschte. Zij verlieten de heete straat met de scherpe lucht van het houten plaveisel en walgelijke benzine, de trage, door de hitte vermoeide menigte, het stof en oorver- doovend lawaai en namen hun weg over het gras, ook stoffig, maar toch nog vrij frisch en door groote hoo rnen beschaduwd1, waarvan de bladeren hoewel reeds verwelkt, in hun gestadig gewiegel onder den heeten Londenschen wind, een zweem van buitenlucht ver spreidden. Zij richtten hun schreden naar de theetuinen, waar de kleurige Japansche parasols vroolijke plekken te gen het groen vormden. De tafels waren niet vol. Nu Londen leeg liep, kwamen er niet vele bezoekers, al was het ook Zaterdagnamiddag. Hij vond een tafeltje voor twee en daaraan namen zij plaats. Hij bestelde thee aan de kellnerin met haar wit mutsje en boezelaar en zij bracht die dampend tus- schen schalen met brood en boter en stukken cake, die onder de hitte hadden te lijden. Sylvia begon het hare op haar bord' te breken en wierp de vlucht stoutmoedi ge musschen die in het volle vertrouwen, dat zij ont haald' zouden worden, stonden te wachten, de krui mels toe, voor zij den theepot opnam. Hij sloeg haar onder het inschenken gade. Niets spreekt meer tot iets in het binnenste van een mannen hart dan het zien van een vrouw die alleen met hem, thee voor hem inschenkt. Daar is iets huiselijks in, iets dat de gedachte opwekt aan de heiligheid van den huiselijken haard, waarvan het besef diep is gewor teld in de ziel van iederen sterveling. Hij zag als in een spiegel een eigen tehuis, een eigen vrouw en al de aangename huiselijke genoegens voor hem uitgespreid. Terwijl Wynnstanley Sylvia gadesloeg, kwam een herinnering bij hem boven, die veel pijnlijks voor hem had en hem een oogenblik een onbehagelijk gevoel gaf. Den laatsten keer, dat een vrouw voor hem had thee geschonken dat was zoo zelden voorgekomen, dat de keeren in hun duidelijkheid op mijlpalen geleken was het Rosamund geweest, die voor de theetafel zat. Hij zette die gedachte met weerzin van zich af. Ik wilde u vragen, wat u zoo juist bedoelde," zei hij" haastig een onderwerp te berde brengend om een schrijnende herinneren te bannen, „U zei zoo iets van iets doen voor andere menschen. U sprak er van alsof het een soort universeel geneesmiddel was. Ik weet niet wat u bedoelt of hoe het zou kunnen gedaan worden. Vertel mij dat als 't u blieft. U weet niet hoe gaarne ik dat zou hooren." Zij gaf hem zijn kopje thee en begon haar eigen kop te vullen. Het gezichtje, dat gewoonlijk zoo levendig was, stond' nu ernstig. „Wel, ik bedoel dat er maar een korte weg tot geluk bestaat voor zoover ik ooit heb gehoord. En daarbij zulk een gemakkelijke, 't Is grappig, dat de menschen er naar moeten zoeken om dien te vinden. Het is een natuurwet, anders niet. Men kan niet gelukkig worden als men andere menschen niet gelukkig maakt. Als u anderen tracht te helpen, dan zult u zich nooit verve len of rampzalig voelen en uw eigen verdrietelijkhe den schijnen van geen beteekenis. Heeft u 't nooit ge probeerd?" Nooit. Ik heb zelfs nooit van zoo iets gehoord. En toch begon er vaag, heel vaag in zijn gemoed dé vraag op te rijzen of zij geen gelijk kon hebben. Haar rein, kalm gelaat had zulk een uitdrukking van opgewektheid, van een los van zichzelf zijn. Als dat het geheim er van was, dan kon men zeker niets beters 30, Zuid- en Noord-Schermer. H. F. Tegeder r.k. in dienst R. O. Geet. Alkmaar. P. G. Veen n.h. Lin- denlaan 27, Amsterdam. H. J. Kohl r.k. Emmastr. 56 winkelbediende, Amsterdam. G. Hellinga n.h. Keet gracht 1 Hoofd der 4e gem.-school, Enkhuizen. P. Blokker n.h. Verdr.-Oord 24a arbeider Schagen. M. A. Wumkes n.h. Steijstr. 11 Sneek. M. Blokpoel n.h. Koonstr. 10 dienstbode Zaandijk. K. J. Put. Jul. v. Stolberglaan 2, d'.b. Twello. M. Paauw n.h. Akers laan 10 werkster, Ambshalve. J. Schrier n.h. d.b. Ka- naalstraat» Bergen. J. Koops n.h. 2e Kabelstr. 5 d.b. Velsen. J. C. Blankendaal r.k. Verl. Landstr. 32, Blokker. A. D. Peitsman-van Sauten r.k. Stuartstr. d.b. Schiedam. Jl. Luidjes n.h. Keizerstr. 22, koop man, Doornspijk. A. van der Gragt r.k. Nieuwesloot 0/ d.b. Beemster. P. Kempes n.h. en r.k. Keizerstr. 22 Koopman, Haarlem. J. C. N. Kikkert n.h Cabel- jauwstr. 8 landbouwer, Helder. T. Bierens n.h. Hout- til 28 d.b. Graft. J. C. Gestman e.l. Spoorstr. 25 opv. ambtenaar R. O. G. Avereest. G. H. P. van dé Graaf n h Zeglis 52, Dordrecht. P. Brink n.h. Parkstr. 8 Rijksklerk Dir. Bel. Almelo. F. W. Brunsbeek n.h. Noorderkade 33 werkman, Heiloo. G. M. van Mosse laar r.k; Voordam 4 Heemskerk. J. Graf r.k. Schar- loo 15 Amsterdam. C. Vader r.k. Westdijk 5 d.b. Wijk aan Zee en Duin. T. C. en H. F. Wouters r.k Ver- dronkenoord 76 d.b. Amsterdam. C. H. M. Klerks r.k. Verdronkenoord 76 d.b. Amsterdam. C. Beem- sterboer rJc. Spoorstr. 59 dienstb. Schoorl. S. F. W. Bres-Vermeulen n.h. Stuartstraat 70a, Helder. L. Ditsch n.h. en g.k. Compagniestraat 7 sjouwerman, Alphen. J, Starken n.h. Achterweg 29, landbouwer, Oterleek. W. Langenreis r.k. Metiusstr. 8 winkelier, Numansdorp. P. Kouddjzer ndi. Limmerhoek 8 scheepsb. Rotterdam. DE TOESLAG OP DE LOONEN DER GEMEENTE-WERKLIEDEN. Gisteravond vergaderde de afdeeling Alkmaar van den Nederlandsche Bond van Werklieden in openbare diensten en bedrijven in het Gulden Vlies, van den heer Mooij. De vergadering was druk bezocht. Van den Burgemeester en eenige Raadsleden was een schrijven ingekomen, dat ze niet aanwezig zouden zijn. De Raadsleden Cloeck, Verkerk, van den Bosch en den Boesterd waren ter vergadering gekomen. De voorzitter opende de vergadering en gaf vervol gens het woord aan den heer van Hinte, de spreker voor dezen avond. Tot deze openbare vergadering ter bespreking van onze belangen, zoo begon de spreker, zijn we geko men, omdat we met de. toeslag-voorstellen, die op het oogenblik in den gemeenteraad aanhangig zijn, geen genoegen kunnen nemen. We hadden natuurlijk liever gehad, dat het gemeentebestuur dadelijk met aanneem bare voorstellen was gekomen, maar nu zijn we door B. en W. genoodzaakt in het openbaar de publieke opinie te winnen. Als vakvereeniging streven we het doel na, zoo goed mogelijke arbeidsvoorwaarden te verkrijgen. Met nadruk wees spr. alle partij-politiek af. Als men een gemeenteraadsverslag naleest, komt men steeds, bij welke gemeente ook, onder den indruk van de gunstige arbeidsvoorwaarden der gemeente werklieden. Naar onze meening, aldus spreker, wordt de zaak echter niet goed bekeken. We kunnen niet met denzelfden maat gemeten worden als de particuliere werklieden, daar in 1903 ons door Dr. Kuyper het stakingsrecht ontworpen is. Spreker trad hierna in een beschouwing over de bedrijven die de gemeente ex ploiteert, en deed daarbij uitkomen, dat men daarbij doen idan haar levenspad te volgen. „U heeft dat zeker gedaan, denk ik. Daarom weet u het!" barstte hij plotseling uit, half beschaamd over zijn eigen stoutmoedigheid. Zij kreeg een weinig kleur, maar haar zachte oogen bleven op de zijne gevestig<£ Zij ontmoetten bedaard zijn vurigen blik. „Ik was niet gelukkig geloof ik, totdat ik dat uit vond", zei ze zacht, terwijl zij de tjilpende, huppelen de vogeltjes op den weg weer een handvol kruimels toewierp. „Ik placht het leven een moeilijk iets te vinden. Zij liet haar kin in haar hand rusten, die mooi en ge vuld was, al miste zij ook de blankheid van die van Rosamund. „Totdat ik begreep dat er niets was, dat het suffer en eentoniger maakte dan het voortdurend denken aan zich zelf. Als men aan anderen denkt en voor hen iets doet, dan verandert dat, op dezelfde manier als wanneer men door een rood stuk glas kijkt nadat men door een blauw heeft gekeken. Wat koud en huiverig en droevig was, verandert dadelijk en wordt vroolijk, warm en mooi. 't Is verwonderlijk hoe alles dan anders lijkt. Ik ben overtuigd, volkomen overtuigd, dat 't het ware geheim is. 't Is alleen maar jammer, dat het ons zooveel tijd kost om dat te ont- dekken En toen, toen opeens overkwam Wynnstanley iets wonderbaarlijks. Het was alsof iemand de kurk had afgetrokken van een flesch, die nooit eerder was ge opend. De opborrelende vloeistof daar binnen -n rees in een verlichtend schuim naar de oppervlakte en begon met kracht naar buiten te stroomen. XXVII „Blikken die 't eerst den hemel zoeken, Uw geheele ziel ligt in uw oogen." II Penseroso. Hij vertelde haar alles omtrent zich zelf. Dat wil zeggen, alles behalve het geval met den sigarettenko ker. Dat liet hij achterwege. Hij voelde dien in zijn 7jik branden, terwijl hij met haar spraknaar t hem voorkwam was 't een werkelijk lichamelijke warmte, zooals de gedachte daaraan in zijn hart brandde. Maar hij sprak er niet over. Hij gaf aan zijn gemoed lucht, door haar alles te vertellen van zijn eenzame, el lendige jongensjaren, van al zijn strijd, al zijn ontbe ringen. Dingen, waarvan hij altijd had gemeend, dat hij zich zou schamen die aan eenig menschelijk wezen te vertellen, kwamen als van ielf over zijn ontboeide tong en vloeiden in haar gebogen en aandachtig oor. Sylvia had iets over zich sommige vrouwen heb ben dat dat tot vertrouwen uitnoodigt, meer nog, daartoe aandrijft. Aan die vrouwen worden door vreemdelingen in spoorwegcoupé's of door hun toeval lige dansers op een bal wonderlijke tragedies en dra ma's toevertrouwd. Het is alsof zij een talisman bezit ten, die iemand aanraakt en aan wiens aanraking nie mand weerstand kan bieden. Wynnstanley had nooit gedacht, dat hij, zoolang hij leefde, zulke openhartige ontboezemingen zou doen, zijn innerlijk leven, zijn verdriet, zijn nooden aan, een levend wezen zou blootleggen. Hij begreep opeens da delijk met een soort van verrassend begrijpen wat de menschen in den biechtstoel dreef. Hij vertelde haar alles, zelfs dat hij een vrouw had liefgehad of meende lief te hebben, totdat haar ver achting voor hem den dunnen sluier had verscheurd en hem was gebleken, dat de behoefte aan liefde hem had gedreven. Hij spaarde zichzelf niet. De misdadiger, die het geheim van zijn "misdaad te lang met zich heeft rondgedragen, om dat nog langer te kunnen bewaren, ontbloot met een verlicht gevoel zijn rug voor de zweep slagen. Zelfs, al wist zij het ergste van hem, dan ver langde hij toch, dat zij 't weten zou. Alleen hield hij nog die episode van den sigaretten koker voor zich. Hij zou haar niet kunnen zien opstaan en hem een gelaat toekeeren, dat Rosamund's vernieti gende woorden weerspiegelde. Hij kon de belangstel ling, die zij hem toonde, niet in haar dooden, die heer lijke, kostbare belangstelling, die plotseling op zichzelf meer waardé had verkregen, dan hij ooit aan iets in zijn leven had toegekend. En toch voelde hij opeens een steek in zijn gemoed bij de gedach dat zij hem om zijn oprechtheid zou verachten. Hij hield plotseling met een zonderlingen, pijnlijken schoom op. ALKMAARSCHE _i i /4«4. KoJai- enolan alc 1 iL

Alkmaarsche Courant | 1916 | | pagina 5